Gebrek aan vastberadenheid is fataal voor de NAVO Harmonie beste medicijn tegen hoge bloeddruk „Oefening op alle fronten geslaagd" Als kat en hond BINNENLAND/BUITENLAND QeidóaOowumt VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 PAGINA 1( (I (DOOR GENERAAL B.W. ROGERS) Voor de grootscheepse militai re,oefeningen die de NA VO in dë. afgelopen weken in West- Duitsland heeft gehouden, zijn een groot aantal Amerikaanse militairen overgekomen. Te gen deze achtergrond zet gene raal Rogers, Europees opperbe velhebber van de NAVO uit- eep waarom het zo belangrijk is flat de NAVO-landen de ko mende maanden eensgezind móeten vasthouden aan het dübbelbesluit van de NAVO. Daarnaast wijst Rogers op het belang van een vergrote con- ventionele bewapening, waardoor een geloofwaardige afschrikking wordt vergroot en de kans op het gebruik van kernwapens verder weg komt te liggen. West-Europa is de afgelo pen weken opnieuw het toneel van een Yankee invasie. Maar de duizen den Amerikaanse mannen en vrouwen zijn de Atlan tische Oceaan niet overge stoken met agressieve be doelingen. Ze zijn naar Europa gekomen om met hun soldaten uit de ande re lidstaten van de NAVO hitn rol in de afschrikking vah het bondgenootschap te oefenen en te laten zien dat de collectieve wil tot verdedigen, die zo essen tieel is als wij in vrede en vrijheid willen blijven le ven, werkelijk bestaat. Het is een tijd vol spanningen vopr de NAVO, nog vergroot door een aantal misverstanden die leven met betrekking tot het NAVO-dubbelbesluit van december 1979 om de kernwa pens voor de middellange af stand te moderniseren als er geen bevredigend resultaat wordt geboekt op de ontwape ningsbesprekingen in Genève. Maar ondanks alle spanningen ben ik van mening dat er nog steeds een stevig gewortelde overeenstemming bestaat over het soort toekomst dat we met zijn allen willen: een toekomst waarin we vrede en vrijheid handhaven, in een internatio nale situatie met minder span ningen en een minder groot en evenwichtiger aantal troepen en wapens. Om dat doel te bereiken moet de NAVO in de eerste plaats geloofwaardig blijven en zijn militaire slagkracht behouden teneinde intimidatie en agres sie af te schrikken, en in de tweede plaats succesvol onder handelen over gelijkwaardige en controleerbare ontwape ningsakkoorden. Bedreiging Om te begrijpen welke eisen een afdoende afschrikking aan ons stelt, moeten we allereerst inzicht hebben in de aard van de bedreiging waarmee we worden geconfronteerd. Ons streven is er in de eerste plaats duidelijk op gericht te voorko men dat de NAVO-landen po litiek onder druk worden ge zet. Minder duidelijk, maar even belangrijk is dat we eco nomische dwang willen voor komen. Hoewel we altijd voor bereid moeten zijn op openlij ke agressie tegen de Westeuro- pese landen, is het voornaam ste gevaar voor West-Europa op dit moment niet een gewa pende aanval door troepen van het Warschau-pact. De Sovjet-Unie wil geen oorlog, maar ze wil wel haar invloed uitbreiden in gebieden waar dat door gebrek aan weerstand mogelijk is. Haar doel met be trekking tot West-Europa is om het te overheersen zonder dat daarvoor ook maar een ko gel hoeft teWorden afgevuurd. Deze dreiging roept twee vra gen op die van essentieel be lang zijn om te begrijpen waarom afschrikking nodig is, vragen die vaak en terecht worden gesteld door onze jonge generatie die Europa niet kent zoals het was toen tijdens de oorlog in puin was geschoten. Waarom, zo vragen deze jongeren zich af, zouden de Sovjets die zelf al een rijk en machtig land vormen, zo geïnteresseerd zijn in de over heersing van West-Europa? En in de tweede plaats, als de dreiging op dit moment niet direct van militaire aard is, waarom moet het westen dan uitgerekend zoveel energie wijden aan militaire voorbe reidingen? Het antwoord op de eerste vraag luidt dat overheersing van West-Europa in Russische ogen van levensbelang is voor het behoud van het Sovjet-sy steem. West-Europa is cultu reel, historisch en etnisch nauw verbonden met veel vol ken in Oost-Europa die nu aan Moskou zijn onderworpen. Een vrij West-Europa laat op tastbare wijze zien dat de wes terse democratie grote waarde hecht aan de vrijheid en rech ten van het individu en daar naast kan zorgen voor wel vaart, een hoge levensstan daard en veiligheid. Het feit dat dit zo is, is een constante bedreiging voor het Sovjet-re gime en de interne samenhang van het Sovjet-imperium. De Sovjets realiseren zich dat ze een groot risico zouden lo pen als ze in Europa tot directe militaire agressie zouden over gaan om deze dreiging op te heffen zoals ze bijvoorbeeld in Afghanistan wel hebben ge daan. Ondanks de tekortko mingen van onze huidige ver dediging beschikken onze wes terse landen namelijk over voldoende slagkracht met name op het gebied van strate gisch nucleaire wapens om onzekerheid te zaaien bij de Sovjets over het succes van een aanval. Als alternatief voor directe militaire agressie is het eerste doel van de Sovjets nu om ge allieerde landen, met name in West-Europa, te overtuigen dat ze zich moeten onthouden van militaire verbeteringen om te voorkomen dat ze daar mee een machtige Sovjet-Unie voor het hoofd stoten. Een tweede doel is om in het Wes ten een buitenlands beleid aan te moedigen dat Sovjet-acties en ambities zo niet steunt, dan toch oogluikend toelaat. In de derde plaats willen de Sovjets in de NAVO-landen een rege ringsbeleid en publieke opinie ondersteunen die het Sovjet systeem van pas komen. Voor beeld hiervan is het streven gunstige financiële en com merciële overeenkomsten af te sluiten met het Westen. Het belangrijkste doel evenwel, dat alle voorgaande omvat, is het losweken van West-Europa van de Verenigde Staten. V astberadenheid Het tonen van vastberaden heid door het Westen, geba seerd op een politiek-militaire structuur, om Sovjet-intimida tie te voorkomen is daarbij verreweg het voornaamste. Politiek gezien moet het bond genootschap worden gezien als een eensgezind en samenhan gende gemeenschap. Het is ui teraard niet vreemd dat in een verbond van onafhankelijke staten soms verschillen be staan in nationaal beleid: im mers, het was juist om dit recht op verschil van mening te waarborgen dat de alliantie werd opgericht. Maar die me ningsverschillen mogen in geen geval de overeenstem ming uithollen waarop de NAVO is gefundeerd. In militair opzicht moet de vastbeslotenheid van het Wes ten de wil inhouden om een militaire slagkracht te hand haven die voldoende is om uit voering te geven aan de NAVO-strategie van het „flexibele antwoord". Het is duidelijk dat de definitie van „voldoende" en de mate waar in de NAVO daarvoor afhan kelijk moet zijn van nucleaire wapens de voornaamste bron nen van onenigheid zijn nu de herfst van 1983 met rasse schreden nadert. Naar mijn oordeel hangt onze militaire vastberadenheid voornamelijk af van het berei ken van twee belangrijke doe len. Deze zijn de volledige uit voering GENERAAL LOOS: RHEINE Atlantic Lion voor het Nederlandse lege: grootste na-oorlogse NAVO oefening, is op alle fronten ge slaagd. Aldus luitenant-gene raai W. J. Loos, commandan van het eerste legerkorps, gis termiddag na afloop 14-c die Met de grootste tankaanval, ooit ning Atlantic Lion. belbesluit van 1979 én een ver sterking van de conventionele slagkracht van de NAVO. Met elke maand die verstrijkt zonder overeenstemming in Genève wordt het belangrijker dat de NAVO-leiders en be volking van de NAVO-landen de prioriteiten van de plaat sing van middellange afstand wapens niet door elkaar halen. We moeten goed voor ogen houden dat het belangrijkste doel van het plaatsingsbesluit de veiligheid van de NAVO- landen is. - vredestijd door het Nederlandse leger gehouden, eindigde gisteren in West Duitsland de oefe- het NAVO dub- De prettigste doel te bereiken is natuurlijk een akkoord in Genève dat de noodzaak om nieuwe kernwa pens te plaatsen kleiner zou maken of, beter nog, helemaal weg zou nemen. Maar wordt in Genève geen resultaat ge boekt, dan is het slechtste re sultaat niét dat we moeten gaan plaatsen, want ook na plaatsing zouden we blijven streven naar wapenverminde ring. Nee, het slechtste resul taat zou zijn het wegvallen van onze vastberadenheid om deze raketten eind 1983 te plaatsen. Als dat gebeurt komt: de NAVO met een ernstig gat in zijn afschrikkingsys teem te zitten, bestaan er voor de Sovjets geen prikkels meer om in Ge nève serieus te onderhandelen, waarbij onze kansen op een wederzijdse vermindering van het aantal kernwapens voor de middellange afstand onherroe pelijk worden ondermijnd, laten we zien dat de NAVO niet in staat is een besluit te nemen dat van vitaal belang wordt geacht door zijn leden, maar waar zijn mogelijke vij and op tegen is, geven we de Sovjets in feite een veto inzake de wapensys temen die de NAVO mag plaatsen om het gebruik van Sovjet-systemen die reeds zijn geplaatst te voorkomen. Niemand wil toch zeker dat zoiets gebeurt! Conventionele bewape ning Even belangrijk voor de af schrikking is dat het bondge nootschap de vastberadenheid toont om stappen te nemen die nodig zijn om onze conventio nele afschrikking te verster ken. Hoewel het Geallieerde Commando in Europa in con ventioneel opzicht elk jaar sterker wordt, wordt de kloof tussen onze slagkracht en die van het Warschau-pact jaar lijks groter, waardoor de ge loofwaardigheid van onze af schrikking kleiner wordt. In plaats van echte flexibiliteit zal de NAVO er onder de hui dige omstandigheden door ge brek aan manschappen, mate rieel en munitie in geval van een aanval met conventionele wapens al vrij snel toe worden gedwongen nucleaire wapens in te zetten. Dit is misschien een ontnuch terende kijk op onze huidige militaire situatie, maar het is in geen geval een situatie waarin we hoeven te berusten, vooropgesteld dat er maar de wil is om tot actie over te gaan voordat het te laat is. We hoe ven de Sovjet-Unie heus niet in elk.opzicht te evenaren, als we er maar voor zorgen dat we in conventioneel opzicht weer zo sterk worden dat we de Sovjets de indruk geven dat we ze kunnen verslaan zonder terug te vallen op kernwapens. Gm die mate van conventione le slagkracht te bereiken moe ten we in de eerste plaats onze troepen van het Geallieerd Commando in Europa (ACE) wat manschappen, materieel, training en onderhoud betreft op een peil brengen dat in overeenstemming is met de normen van het Geallieerd Europees Commando in vre destijd. Daarnaast moeten we onze wapens blijven moderni seren en onze westerse techno logie ten volle benutten. Al leen dan kunnen we een waardige tegenpartij worden voor de Sovjet-Unie in een conventionele oorlog. Een conventionele slagkracht die groot genoeg is om de Sov jets te weerstaan, kan alleen worden bereikt als de lidstaten aan hun NAVO-verplichtin- gen voldoen. Om op net eind van de jaren tachtig aan deze eisen te voldoen zal er van de NAVO-burgers een extra offer worden verlangd. Het in Ber gen gevestigde NAVO-hoofd- kwartier heeft berekend dat dit extra offer in 1983 neer komt op een gemiddelde van ongeveer zeventig gulden per persoon in de geallieerde lan den. Voor alleen de Westeuro- pese landen zou het neerko men op ruim 30 gulden. Ondanks de huidige sche problemen meen ik dat dit een redelijk bedrag is en dat onze burgers, als ze de hoogte van het bedrag kennen, best bereid zouden zijn deze kleine extra premie te betalen voor een verzekeringspolis die hen vrede en vrijheid garan deert. Grootste voordeel van een grotere conventionele slag kracht is dat we niet meer on middellijk hoeven terug te vallen op nucleaire wapens als we worden aangevallen en we aan de Sovjet-Unie de keus kunnen laten zich terug te trekken of als eerste kernwa pens in te zetten. Mijn pleidooi voor een sterke re conventionele bewapening betekent overigens niet dat ik zou willen, dat de NAVO offi cieel zou verklaren dat het nooit als eerste kernwapens zal gebruiken of eenzijdig van kernwapens zou moeten af zien. Zolang we kernwapens niet weg kunnen onderhande len, zullen we een aantal kernwapens moeten houden voor afschrikkingsdoelen. Een mogelijke agressor moet altijd te allen tijde weten dat hij wel eens meer zou kunnen verlie zen dan winnen als hij tot aan vallen overgaat. Het soort afschrikking dat ik heb beschreven, gebaseerd als het is op politieke eensgezind heid en militaire kracht, is de sleutel voor een geruststellend defensiebeleid en het bereiken van een gelijkwaardig en con troleerbaar ontwapeningsak koord, de doelen waar het de NAVO uiteindelijk om gaat. COPYRIGHT THE GUARDIAN gewond. der zijn bevel in het Duitsi grensgebied bij Twenthe ziji gehouden. Er namen 40.001 militairen aan deel, onder i 24.000 Nederlanders, ll.OOL^ Amerikanen, 5.000 Duitsers eii« 600 Engelsen. „Hoewel er ook dingen ni goed zijn gegaan, zijn alle oe fendoelen bereikt", aldus di generaal, die vooral de opera tionele samenwerking tussen de geallieerde troepen prees Ook gaf hij hoog op over inzet van manschappen materieel. De inzetbaarheid van het Nederlandse materieeL_j was, mede dank zij vlotte paraties na de oefening, even groot als daarvoor, r 90 procent. De urenlangèri wachttijden, waaraan veel onkti derdelen als gevolg v gehanteerde scheidsrechter!!' systeem blootstonden, en he strategisch zoekraken complete eenheden, deed generaal af met „fouten y van we moeten leren". Atlanf tic Lion was volgens hem niet bedoeld als demonstrate maar als leeroefening. Ook de Amerikaanse generaal Chambers van de Amerikaanf' se tankdivisie, die aan c ning deelnam, liet zich gisteÈ ren lovend over de sam king met de drie NAVO-parl ners. Hij toonde zich vergull met de juichende reacties v duizenden mensen langs weg, van wie sommigen Amerikaanse soldaten n cadeautjes overlaadden. De schade, die tijdens de oeffy ning in het Duitse grensgebieï is aangericht, wordt gesch&_ tussen de 5 en 8 miljoen gulacj den. Volgens generaal Lo&n „een redelijk laag bedrag alsj rekent dat er veel pantserstr voertuigen in het veld opeerc reerden". De meeste schadfocl ontstond aan wegen. tn De oefening kostte drie vetfi™ keersdoden, twee militairen eèak een burger. Vier militairen elke twee burgers raakten ernstifse gewond. Generaal Loos: „DaM is relatief weinig. Er is zeej— gedisciplineerd gereden". Bf activiteiten in het oefenveltC raakten 33 deelnemers lichj^j^ y DEN HAAG Driehon derdzestigduizend Neder landers in de kracht van hun leven - tussen de 35 en 65 jaar - moeten naar de dokter, omdat ze een te hoge bloeddruk hebben. Dat mag je toch wel een bedreiging van de volks gezondheid noemen, vindt de Nederlandse Hartstich ting, die dagelijks te ma- kén heeft met de gevol gen van te hoge bloed druk. Zij pleit daarom voor regelmatige controle en voor preventieve maat regelen. Waarbij nog valt aan te tekenen dat een te hoge bloeddruk niet al leen slecht is voor het hart, maar ook nog voor andere organen. Hersen bloeding en herseninfarct, waaraan in ons land jaar lijks meer dan twaalfdui zend mensen overlijden, zijn er voorbeelden van. Déze week haalde de Neder landse Hartstichting een aan tal prominente deskundigen bij elkaar op een internatio naal symposium in het Apel- doornse congrescentrum Orp heus. Daarbij werd vooral ge sproken over de relatie tussen hoge bloeddruk en hersenen („Brain and Hypertension") en dat gebeurde in een geva rieerd gezelschap van specia listen: cardiologen, internisten en neurologen. Zij praatten over een ziekte - want dat is hoge bloeddruk - die maar al te vaak toevallig aan het licht komt bij een me dische controle. In het begin stadium zijn er namelijk geen klachten, wat menige dokter al heeft doen verzuchten: „Wat zou het allemaal gemak kelijker zijn, als het maar een beetje pijn deed". De behande ling vraagt vervolgens veel in spanning, zowel van de dokter als van de patiënt zelf. De verslagen van het symposi um zullen zeker beperkt blij ven tot de medische vakpers. Want wat moet de dagelijkse krantenlezer beginnen met de diepste gedachten van bijvoor beeld prof. W.B. Kannell MD, chief section of preventive medicine and epidemiology. Boston University School of Medicine, Boston, USA? Toch heeft die leek wel degelijk met het onderwerp te maken, want hij kan best behoren tot het le ger van die 360.000 Nederlan ders met een te hoge bloed druk. En zo niet vandaag, dan misschien morgen wel. Daar om hierbij een vrije vertaling van enkele aspekten, met me dewerking van dr. W. Stiggel- bout. Hij is plaatsvervangend hoofd medische zaken van de Nederlandse Hartstichting en Gillende sirenes „Kijk", zegt Stiggelbout min zaam, „als jij nou, op dit mo ment een bloeddruk van 300 krijgt, laat ik meteen een am bulance komen. Dan ga je met zwaailichten en gillende sire nes naar het ziekenhuis. Maar als een wedstrijdroeier in z'n eindsprint zo'n bloeddruk heeft, is dat heel gewoon. Geen gillende sirenes, maar een juichende menigte. Niks aan de hand. Zo zit dat". En moeten we dat dan maar zien als een van de vele on rechtvaardigheden in dit le ven? Of is het zo, dat die top sporter anders in elkaar zit dan een gewoon mens? Want het is nogal wat. Je bloeddruk opjagen van 120-70 naar 300 Met 180 hartslagen per minuut in plaats van 70. En daarna lekker douchen en een hapje eten alsof er niks gebeurd is. „Er is ook niks gebeurd", zegt Stiggelbout. „Kwestie van har monie en evenwicht. Heel be langrijk in het gewone leven". In dat dagelijkse leven liggen de voorbeelden voor het grij pen. Een kleine auto beklimt moeiteloos de hoogste bergen, als je de goede versnelling maar gebruikt. Een oersterke vrachtwagen draait op diezelf de berg reddeloos in de soep, als je hem laat zwoegen in de Dr. Stiggelbout meet de bloeddruk van één van zijn patiënten. PUITENHEER hoogste versnelling. Stiggel bout refereert aan de fameuze uitvinding, indertijd gedaan door de gebroeders Van Door- ne: de variomatic in het Dafje. „Daar kun je het mee vergelij ken. Dat ding paste zich op elk moment aan bij alle werkom standigheden. En als je 't niet al te erg versimpelt mag je zeggen, dat Onze Lieve Heer ons lang daarvoor ook zo heeft gemaakt. We kunnen heel wat hebben, als we maar kans zien om altijd de goede verspelling te gebruiken' Waarschuwing; „Als je een auto in de verkeer de versnelling laat werken, voel je dat in het stuur en ei genlijk wel in alle reacties. Wie z'n eigen lichaam en geest dol laat draaien, voelt dat óók. Maar ik moet er bij zeggen dat de duidelijke waarschuwingen vaak pas komen, als het proces al een eind gevorderd is. Daar om willen wij graag dat men sen weten, hoe het met hun bloeddruk gesteld is. Dan kun nen ze proberen hun leven daarbij aan te passen. De één zal wat moeten vermageren, de ander zijn schema van werk en ontspanning verande ren. Er is zoveel aan te doen, als je eenmaal weet hoe het er mee staat. En als je dat een maal weet hoef je doorgaans ook niet meer om de haver klap naar de'dokter te lopen om alles wéér te laten opme ten. In normale gevallen, wel te verstaan". Interessanter wordt het nog, als we weten dat wij in onze westerse cultuur al beginnen met een te hoge bloeddruk. Stiggelbout: „Wij hebben in ons land aangenomen, dat de bloeddruk, zoals je die bij meer dan tweederde deel van de be volking vindt, normaal is. Maar die bloeddruk moet, strikt medisch gesproken, la ger zijn en is in andere delen van de wereld ook duidelijk lager. Maar wat wil je? Onze dokters kunnen niet iedereen gaan behandelen, die een iets hogere bloeddruk heeft dan wij toelaatbaar vinden. Maar dan mag je de mensen wèl op het hart drukken, dat ze er mee moeten uitkijken". „We kunnen veel hebben, dat zie je dagelijks om je heen. Soms lijkt het, alsof we van elastiek zijn. Maar neem dat nu eens letterlijk. Je kunt een stuk elastiek honderdduizend keer uitrekken en terug laten veren. Gaat allemaal goed. Maar als je het dan ook nog een tijdlang in de zon legt, kan dat net te veel zijn. Terug naar de mensen: je kunt te dik zijn, te hard werken, te veel roken. Op zichzelf allemaal slechte dingen, maar als je over bloed druk praat hoeft geen van die faktoren fataal te zijn. Maar als je 't één doet of hebt en 't ander komt er bij, dan kan dat de zonnebrand op het elastiek worden". Supermarkten „Wat we nodig hebben, is de mentaliteit van de grote super markten. Kleine winst op een heleboel verschillende artike len. Alle bloeddrukverhogen- de faktoren een beetje terug dringen, over de hele linie. Dat gebeurt ook al, af en toe. 't Is nog niet zo lang geleden dat het zout uit de babyvoeding verdween. En de koelkast, dat is ook een belangrijke bondge noot geworden. Vroeger moest je alles zouten om goed te hou den. Nu heeft die koelkast meer voor ons gedaan dan wij als dokters in jaren konden doen. Nog zoiets: het is een hele steun dat bruinbrood eten geen teken van armoe meer is, het staat nu juist wel goed om het te eten. Allemaal dingen, die helpen. Voor het overige zouden men sen zich bij meer dingen moe ten afvragen, waar ze mee be zig zijn. Stiggelbout: „Neem nou dat hele harde lopen in het bos, dat je wel eens ziet bij 'trimmers. Erg goed natuurlijk, trimmen en joggen, maar je moet er niet bij gaan denken: „Ik ren voor m'n leven". Ren nen voor je leven doe je als er een bosbrand is uitgebroken. Evenwicht, harmonie - daar gaat het om". Hij noemt het „een bepaalde stijl van leven". Het is op late re leeftijd te leren, maar nog beter is er vroeg mee te begin nen. Niet voor niets is de Ne derlandse Hartstichting een tijd geleden al begonnen met voorlichting op scholen, in sa menwerking met de eigen sportarts. Stiggelbout: „We hebben het gegooid op de blessurepreven tie. Dan heb je meteen een on derwerp te pakken, dat be langstelling trekt. Vooral als je met heel simpele dingen be gint. Warming-up voor het Joggen. Ski's op zo'n Kat en hond komen elkaar plotseling tegen. Haren over eind, alle spieren gespannen. Maar zodra ze elkaar niet meer zien, is het over. Dan heb je weer een gewone kat en een gewone hond. Zonder stress. Als mensen zo konden le ven zou dat erg göed zijn voor onze bloeddruk, maar helaas is het anders. Al kunnen we na allerlei stress-situaties wel weer lachen en babbelen, de spanning blijft. Onderhuids, maar haarscherp. Als de Amersfoortse arts Jan van Dix- hoorn de gevolgen daarvan te zien krijgt, kan hij inder daad wel eens in stilte overwegen: „Leven als kat en hond is ook niet alles, maar 't hééft z'n voordelen". Van Dixhoorn is - onder meer - ontspanningstherapeut met een part-time praktijk in een Haarlems ziekenhuis. Ook voert hij, met subsidie van de Nederlandse Hartstich ting, wetenschappelijk onderzoek uit op het terrein van deze therapie: behandeling van te hoge bloeddruk en ge volgen daarvan, met geen of zo weinig mogelijk medica menten. 19( Van groot belang bij deze therapie is het hervinden van het evenwicht in 't leven, het lichaam en de geest var patiënt. Van Dixhoorn: „Als je over een smalle plank loopt I' en daarbij in evenwicht blijft, komt dat door een correctie op al je bewegingen van binnenuit. Zo moet het eigenlijk met alles zijn. Wij hebben nu dat principe uitgewerkt i we willen de patiënten dat volkomen natuurlijke even wicht teruggeven. Soms weten ze zelf wel waar het aan schort. Zo niet, dan kunnen we het zichtbaar of hoorbaar maken". De patiënten komen vaak met klachten zoals slapeloos heid, pijn in de rug en schouders, algemene onrust, waarbij de huisarts dan de indruk heeft dat er meer aan de hand i dan het verschijnsel alleen. Met de ontspanningstherapie zoals die zich in de loop van de tijd heeft ontwikkeld, blij ken dan vaak goede resultaten mogelijk te zijn. Alleen - de therapie valt nog onder geen enkele noemer van het zie kenfonds, ondanks het argument van de artsen dat pre ventie toch gemeenschapsgeld bespaart. Een ziekenhuis kan dan een deel van de kosten voor zijn rekening ner maar ook hier heeft de bezuiniging toegeslagen en zij: de nodige zorgen. bevestigen, dat je niks breekt als je aan een mooie slalom be gint. Enzovoort. Daarmee kweek je een generatie, die vertrouwd is met het begrip preventie en die generatie pikt ook veel gemakkelijker op, dat je aan preventie moet doen, om niet ziek te worden. Daar bij mag je in alle nuchterheid accepteren, dat je de ziekte niet zonder meer wegneef uit het leven. Maar je kunt wel iets aan doen om bepaal ziekten niet of pas veel laterf krijgen. Het hoeft natuurl niet erg te zijn om op je té tigste jaar dood te gaan een hartinfarct. Maar waara zou je er op je veertigste jaarl om gaan vragen?" AAD SCHOUTfl

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10