wijf el van ziekenfondsen aan aalbaarheid bezuinigingsplan Groeiende behoefte aan inplanten tanden en kiezen Officieren van justitie werken langs elkaar heen Bankovervallers gepakt na wilde achtervolging Tnnenland QsidóaQowiwnt ally Ride bekroon t wevende Hollander Langere perrons nodig voor nieuwe treinstellen DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 PAGINA 9 Happort: kostwinners- Sscherming afschaffen v*N HAAG De bescherming van kostwin- 5 zal op den duur moeten verdwijnen. Al- als er jonge kinderen zijn, kan voor dege- met de laagste sociale uitkeringen een twinnerstoeslag worden gegeven en kunnen .winners een hogere belastingvrije voet den in de loon- en inkomstenbelasting, al- het rapport „Emancipatie en inkomensbe- jf, dat staatssecretaris Kappeyne van de pello (bij Sociale Zaken en Werkgelegen- j belast met emancipatie) gisteren aan de jede Kamer heeft aangeboden. In het rap- wordt er voor gepleit dat het inkomensbe- op den duur moeten uitgaan van indivi- le inkomens. Een individuele behandeling alle inkomens wordt als ideaal gezien. Op duur zou het de voorkeur verdienen om in ■Hg inkomensbeleid geen rekening meer te |den met de leefvorm, aldus het rapport. Vervolging psychiater wegens euthanasie GRONINGEN Het Openbaar Ministerie in Gro ningen heeft besloten de 64-jarige psychiater me vrouw A.H.B. uit Haren (Gr.) te vervolgen wegens het plegen van actieve euthanasie. Op 5 augustus vorig jaar hielp mevrouw B. een ernstig zieke 73-jarige vrouw, die overigens geen patiënte van haar was, met tabletten en een injectie uit haar lij den. Nog diezelfde avond deponeerde de psychia ter een brief bij de huisarts van de overleden vrouw en bij de Officier van Justitie in Groningen om hen van haar daad op de hoogte te stellen. Al enige jaren ging mevrouw B. wekelijks bij haar vriendin, die aan multiple sclerose leed en die ge deeltelijk was verlamd, op bezoek. Omdat die. vriendin veel pijn had en er geen hoop was op ver betering van haar toestand, vroeg deze haar meer dere malen haar behulpzaam te willen zijn bij zelf doding, aldus mevrouw B. Spookrijder RAVENSTEIN De 36-jarige Belg R. Smeers is gisteravond om het leven gekomen toen de auto waarin hij zat werd geramd door een spookrijder. Twee andere Belgen die in de auto van het slachtoffer zaten, raakten gewond. De bestuurder van een tweede auto die werd geramd, moest evenals de Belgen in het zie kenhuis worden opge nomen. De spookrijder, een 26-jarige inwoner van Druten, raakte bij het ongeval ter hoogte van de Brabantse plaats Ravenstein licht ge wond. Dit resteerde er van de auto waarin de spookrijder achter het stuur zat. Aeroflot is weer welkom op Schiphol SCHIPHOL De Russische luchtvaartmaat^ schappij Aeroflot hervat zaterdag haar vluchten op Nederland. Dit heeft een woordvoerder van Aeroflot gisteren meegedeeld. De afgelopen veer tien dagen werd de maatschappij niet in ons land toegelaten uit protest tegen het neerschieten vari het Zuidkoreaanse verkeersvliegtuig door Russi? sche jagers. De Nederlandse maatregel werd op 15 september van kracht en eindigt in de nacht van woensdag op donderdag om een minuut over twaalf. „Vanaf dat tijdstip is Aeroflot weer wel kom", aldus een woordvoerder van de luchthaven. Schiphol. De boycot van de vluchten (tweemaaf per week) op Moskou door de KLM-vliegers duurt nog voort. De Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers (VNV), waarbij ongeveer 95 procent van de KLM-piloten is aangesloten, heeft geen termijn voor de boycot gesteld. yan onze parlementaire redactie) f HAAG Zowel de jfstandigheid van de pa- fct als de betaalbaarheid de gezondheidszorg en dat de professio- i hulp nog verder wor- |i teruggedrongen. Min- specialistenhulp en jlijf in ziekenhuizen meer de nadruk op ge- idere leefgewoonten en ïp dichtbij huis (huis- sen, kruiswerk, basis- ondheidsdiensten). Dat in feite de strekking van de nota „Volksge zondheidsbeleid bij be perkte middelen", die gis teren door staatssecretaris Van der Reijden (Volks gezondheid) werd gepre senteerd. De ziekenfond sen hebben sceptisch ge reageerd. In de nota zet Van der Reijden de verschillende maatregelen en voorstellen, die al bij eerde re gelegenheden zijn aange kondigd. op een rijtje. Eerder deze week werd al bekend dat de sector Volksgezondheid niet naar de gemeenten toe zal worden gedecentraliseerd, vooral omdat de overheid een stevige greep wil houden op de totale kosten van de gezond heidszorg. „Voor het eerst sinds een aantal jaren wordt er weer een samenhangend be leid 'gepresenteerd. Voor het eerst is het ook dat een CDA- minister zoveel accent legt op de zelfzorg en de hulp in de ei gen omgeving", zo lichtte de staatssecretaris zijn nota toe. In de z.g. Septembernota wordt het beleid uitgestippeld dat ertoe moet leiden dat de kosten in de gezondheidszorg in '86 niet verder zullen stij gen. Van der Reijden wil dat de druk op de kostbare zieken huis- en specialistenhulp af neemt. Als remedie tegen die sterk stijgende kosten wil de bewindsman meer gaan doen aan gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. Bovendien wil hij de mogelijkheden voor sportdeelname en lichaamsbe weging buiten de georgani seerde sport vergroten. Maar het hoe staat niet in de nota aangegeven. In elk geval moe ten de Nederlander ook zijn voedingsgewoonten verbete ren, vindt Van der Reijden. Verstandig eten, niet roken, minder drinken. In de binnen kort te verschijnen Voedings nota zal hij maatregelen noe men tér verbetering van de voedingsgewoonten. Het totale ombuigingsbedrag van 3,5 miljard tot '86 valt ho ger uit dan in het regeerak koord (3 miljard) was voor zien. Dat is de wijten aan een reeks tegenvallers (zoals het niet doorgaan van het plan van de vorige minister Garde niers om in vier jaar 8000 bed den in de ziekenhuizen af te stoten) die alsnog moet wor den ingevuld. Volgend jaar moet al direct 1,3 miljard wor den omgebogen, onder meer door wijziging van het ziekte kostenstelsel, verkleining van het verzekeringspakket en be sparingen bij de ziekenhuizen (3000 bedden minder in de pe riode tot '87). De specialisten zullen de komende jaren 165 miljoen moeten inleveren door verlaging van hun inkomens. De ziekenfondsen zeggen in een eerste reactie dat de nota weinig bevat dat op korte ter mijn hout snijdt. Verlaging van de specialisteninkomens, wijziging van het ziektekos tenstelsel, verkleining van het ziekenfondspakket, de bed denreductie, het zijn allemaal zaken waarover nog overlegd moet worden met de betrokke nen. Door de ervaringen uit het verleden betwijfelt de VNZ de haalbaarheid van de besparingen. IERDAM Amerika's eerste vrouwelijke astronaut, dr. y Ride (31). heeft gisteren in het Zeiss-planetarium te Am- dam de hoofdprijzen uitgereikt aan de winnaars van een te- sie-ruimtevaart-quiz, Eerder op de dag was ze samen met collega Frederick Hauck de gast van koningin Beatrix irins Claus op het paleis Huis ten Bosch en had ze een be- l gebracht aan het Europese Ruimtevaartcentrum Estec in Sdwijk. hoofdprijs ging naar Evert ten Napel uit Assen, die als origi- Iste benaming voor een Nederlandse ruimtevaarder de aan- ling „de zwevende Hollander" had bedacht. Hij won daar- een reis naar Cape Canaveral, vanwaar op 28 oktober voor eerst het Westeuropese ruimtelaboratorium Spacelab in een In om de aarde wordt gebracht. ply Ride wier echtgenoot Steve Hawley ook bescheiden op 'achtergrond aanwezig was is één van de acht vrouwelijke mtevaarders bij NASA. Het ziet er naar uit, dat haar zeven tuwelijke collega's allen binnen anderhalf jaar aan een ruim- lucht zullen hebben deelgenomen; drie komen in elk geval gend jaar al aan bod, t.w. Judith Resnik, (in een team waar- ook Steve Hawley deel uitmaakt); Rhea Seddon en Anna ?4 her. y Ride, doctor in de astrofysica, ziet al uit naar een tweede ntetrip. „Het zou helemaal mooi zijn als ik deel zou kunnen laken van een bemanning met een taak op het gebied van istrofysica, en dan bij voorkeur mijn specialisme, de bestude- van röntgen-stralingsbronnen buiten ons melkwegstelsel". haar opleiding heeft ze tijdens haar eerste ruimtemissie in 6 niets gehad. Jpe: Sally Ride verhandigt koningin Beatrix een collage van foto's van de laatste vlucht van het ruimteveer, waaraan zij samen met Frederick Hauck (geheel rechts) heeft deelgenomen. Ook prins Claus was bij de ontvangst aanwezig. n deur van ïegtuig geen x chnische fout STERDAM Het open- j :gen van de voordeur van F-28 van de Westaustrali- [flBE Luchtvaartmaatschappij Hens een vlucht afgelopen 'lag, is niet te wijten aan Ki technisch mankement, i uitgebreid onderzoek van sett Airlines, waar de West- alische maatschappij deel uitmaakt, heeft aange- id dat het Fokkertoestel hnisch volkomen in orde Volgens een woordvoer- van Fokker is het incident irschijnlijk te wijten aan menselijke fout. Kort na- de F-28 maandag met 58 sagiers van de luchthaven i Perth was opgestegen, og de voordeur van de cabi- open. Terwijl de wind door .abine blies, cirkelde de pi- twee en een half uur rond brandstof te lozen. Daarna akte hij een geslaagde idlanding. 'S Juliana begrafenis ig Leopold HAAG Prinses liana zal zaterdag in Brussel fingin Beatrix vertegen- ■«Igen bij de begrafenis 7ning Leopold III, prins gië. Dit heeft de Rijks- ïtingsdienst gistèren DEN HAAG Steeds meer mensen hebben in de toekomst behoefte aan implantaten: tanden en kiezen die met „lichaams- vreemde" materialen wor den verankerd in de ka ken. J.A. Tolmeijer (spe cialist mondziekten en kaakchirurgie) voorspelt dit in „De toekomst van de Tandheelkunde", een boek dat is verschenen ter gelegenheid van het con gres „Mondjesmaat", dat gisteravond in Den Haag is begonnen. Bij de implantologie doen zich nog verschillende problemen voor en ook de kosten zijn (nog) erg hoog. Maar de perio de van ongecoördineerde en soms wat amateuristische on derzoeken en toepassingen is volgens Tolmeijer voorbij. Veel4 instellingen voor weten schappelijk onderzoek bestu deren de implantologie serieus. Te vroegtijdige klinische toe passing van nieuwe materialen heeft vaak geleid tot misluk kingen en teleurstellingen, zegt Tolmeijer. Daarom bepleit hij zakelijke voorlichting aan het publiek op grond van be trouwbare resultaten van we tenschappelijk onderzoek. Voorzitter J. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volks-, gezondheid sprak vandaag van een „drama" voor aankomen de tandartsen. Door bezuini gingen in de gezondheidszorg doorschemeren, dat de tand en beperking van de vesti- artsen er in ieder geval niet op gingsmogelijkheden is er voor hun beroepsuitoefening hoeven te rekenen dat zij de wijziging van het stelsel deze samenleving geen plaats van ziektekostenverzekerin- meer, zei hij bij de oprichting gen een ruimere plaats krijgen van de Nederlandse Vereni ging voor de studie van sociale tandheelkunde. De crisis in de gezondheidszorg blokkeert de jarenlange discussie over de omvang van het tandheelkun dige verstrekkingenpakket. Staatssecretaris Van der Reij den (Volksgezondheid) liet bij de opening van het congres in het voorzieningenpakket. De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde (NMT) vertelde haar le den te zullen vragen om werk loze tandartsen in te schake len. Belangrijkste doel is te voorkomen dat de betrokken tandartsen hun handvaardig heid verliezen. (Vervolg van de voorpagina) Volgens de FSV zal er voor miljoenen aan treinen, per rons en spoorbanen versleuteld moet worden wil het nieuwe materieel met name in de spits goed kunnen functioneren. Wil men in de spits per trein hetzelfde aantal reizigers kunnen vervoeren, dan moeten de nieuwe intercity's langer worden dan hun voorgangers. Omdat een treinstel van het nieuwe type slechts uit drie delen bestaat moeten in de spits vier en soms vijf stellen aan elkaar worden gekoppeld. Daardoor vergt de trein extra energie en dat betekent dat NS nieuwe peperdure hoogspanningsstations erbij moet bouwen. Bovendien moeten op veel stations de perrons worden verlengd en ook dat is een dure grap. Vanwege het sterk afwijkende mo del van de nieuwe trein een „bobbel" op het dak door de ver hoogde machinistencabine moeten bovendien de was-installa- ties van de treinen worden omgebouwd. Volgens de Spoorwegen zijn de extra kosten bij de aanschaf ingecalculeerd. Het ministe4- rie is met de aanschaf akkoord gegaan. Ook blijft de FSV staande houden dat het nieuwe materieel on: nodig geavanceerd is en daardoor extra kwetsbaar. De vakbond blijft vooral een hard hoofd houden in de doorloopkop en vol gens de FSV houdt NS zelf dat ook. Om problemen met de door^ loopkop en daarmee vertragingen te omzeilen wil NS het combi neren van diverse intercity-stellen zoveel mogelijk achterwege laten. Momenteel is het zo dat intercity's uit diverse richtingen op be paalde knooppunt stations worden gecombineerd of in omge keerde richting apart verder rijden maar NS wil dat volgens de FSV met de kwetsbare nieuwe treinen als het even kan vermij den. De NS zou veel goedkoper en simpeler in zijn materieelbehoefte kunnen voorzien door meer exemplaren te kopen van materieel dat al bij NS dienst doet of door buitenlands materieel te kopen. Er is keus genoeg uit beproefd materieel. Volgens de FSV is het daarom niet nodig dat NS dan nog eens op eigen houtje mate rieel gaat ontwerpen. AMSTERDAM De Amsterdamse politie denkt met de arrestatie van drie bankovervallers gistermiddag de leider en twee leden van een internationale bende te hebben ingerekend. De drie werden gearresteerd na een overval op een filiaal van de ABN-bank. Aan de arrestatie ging een wilde achtervolging vooraf waarbij door de overvallers op de politie werd geschoten. Er werd niemand geraakt. De bende wordt er van verdacht in ons land zeker dertien over vallen te hebben gepleegd, onder meer in Den Haag, Rijswijk:, Rotterdam en Amsterdam. De gearresteerden zijn de 42-jarige H.K., wiens nationaliteit nog niet vast staat, en de 22-jarige T.A. en de 38-jarige H.L., twee Algerijnen. De drie overvallers vluchtten gistermiddag met een buit van 200.000 gulden met een gereedstaande auto, die echter al snel werd achtervolgd door de politie. In het Vondelpark lieten de overvallers hun wagen in de steek en vluchtten lopend verder. Op dat moment schoten de overvallers zesmaal op hun achter volgers, aldus de woordvoerder. Vervolgens raakte de politie het spoor bijster. Nadat gemeld was dat de verdachten hun vlucht in een gestolen auto hadden voortgezet, slaagde de politie erin hen weer op het spoor te ko men. Na te zijn klemgereden gaven de overvallers zich over. Een week geleden hield de politie in Amsterdam al twee andere bendeleden aan. Het waren de 30-jarige Zwitser T.M. en de 31-jarige Italiaan G.K. Zij zouden hebben geprobeerd twee poli tiemensen met hun auto omver te rijden. „Banken niet zonder overleg op zaterdag open,') HOUTEN In een boze brief aan de bankwerkgevers heeft de vakbond Unie BLHP de banken verweten dat zij op slinkse wij ze de rechten van hun personeel uithollen door in strijd met de cao en zonder overleg zaterdags open te gaan: De werknemers worden dan voor het blok gezet: meewerken of vertrekken. Op zichzelf is de Unie wel te vinden voor een redelijke regeling. Met zaterdagopenstelling willen de banken meer service bieden en het hoofd bieden aan de concurrentie van makelaars, assu rantiekantoren, grootwinkelbedrijven en ptt, die op zaterdag wel hun diensten aanbieden. Volgens Unie-bestuurder Geert Wage- naer mogen bonden en werknemers hun ogen niet sluiten voor de realiteit, maar aan de andere kant is een vrije zaterdag een grote sociale verworvenheid, die niet zonder slag of stoot kan worden ingeleverd. Uitvinder Golden Ten wint geding ALMELO De president van de rechtbank in Almelo, mr. H. van den Biesen, heeft giste ren bij vonnis in kort geding bepaald dat de eigenaar van Club Royal in Enschede niet de aanduiding „Golden Ten" voor het aldaar gespeelde spel mag gebruiken. Hij mag even min laten spelen met materi aal dat niet afkomstig is van J. Blattgerste uit Antwerpen. Deze had het kort geding aan gespannen omdat hij stelt het spel in 1979 te hebben uitge vonden en de uitsluitend rechthebbende in de Benelux te zijn. Op overtreding van het vonnis staat een dwangsom van 10.000 gulden per dag of per keer. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN Verdachten die voor eenzelfde ver grijp voor verschillende rechtbanken moeten ver schijnen, zullen vermoe delijk geheel verschillen de strafeisen uit de mond van de officieren van jus titie te hóren krijgen. Of ficieren van justitie zijn namelijk nauwelijks op de hoogte van eikaars doen en laten. Gebleken is dat de geëiste straf bij gelijk waardige zaken aanzien lijk verschilt. De besluit vorming van de officieren van justitie dient door zichtiger te worden an ders blijven grote ver schillen in straftoemeting bestaan. Dit zijn conclusies van P.C. Duyne in zijn proefschrift „Beslissen in eenvoud" waarop hij vandaag aan de Leidse Rijksuniversiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Van Duyne heeft onder zocht hoe de officieren van justitie strafrechtelijke infor matie verwerken en waarde ren, hoe zij deze informatie omzetten in een strafrechter lijke beslissing en wat de ach tergronden van deze beslissing zijn. Van Dyun observeerde de officieren terwijl ze actuele za ken afhandelden. De officie ren werd gevraagd om hardop te lezen en te denken terwijl zij zaken afhandelden. Alles wat ze zeiden werd met een bandrecorder geregistreerd. De bevindingen van Van Duyn wijken duidelijk af van het ideaalbeeld van de beslis ser die, na alle informatie te hebben gewikt en gewogen, op een complexe wijze tot een be slissing komt. In de meeste ge vallen kwamen de officieren vrij snel tot een beslissing. De snelheid waarmee deze beslis sing tot stand kwam, bleek niet samen te hangen met de zwaarte van de te eisen straf. 500 gulden boete plus twee wéken voorwaardelijk bleek hen even makkelijk af te gaan als een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van meer dan een jaar. In de meeste gevallen lieten de officieren éen van de ele menten uit de beschikbare in formatie overheersen, bijvoor beeld de ernst van de feiten of de persoonlijkheid van de da der. In enkele gevallen wer den meerdere elementen ge wogen. Dan bleken zij er grote moeite mee te hebben om tot een beslissing te komen. De uitkomsten van de beslis singen bleken ten aanzien van een aantal gelijke zaken aan merkelijk te verschillen. Het belangrijkste doel in de eis van de officier van justitie bleek vergelding te zijn. Dit doel hing evenwel niet samen met strengere strafeisen. De doelen afschrikking en maatschappij beveiliging konden evenzeer tot strenge als tot milde straf fen leiden. De Leidse promovendus deed drie voorstellen om te komen tot een doorzichtiger systeem. Ten eerste stelde hij voor de te. nemen beslissinge uitvoeriger te bespreken dan thans gé- beurt. Ten tweede zouden offi cieren aan moeten geven met welke factoren zij rekening, houden en welke gewichten zij eraan toekennen. Ten derde zouden eis, staf en de bijbeho rende overwegingen beter vastgelegd moeten worden zo dat duidelijk wordt wat het beleid van een bepaalde recht bank of parket is.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9