lee niet langer domein van mannen weede Kamer: Pro deo dvocaat moet blijven 501 a Zetpil niet diep inbrengen „Leeghalen wrak Vliegent Hert is anti-archeologie' £eidóe(3owa/nt CDA-voorzitter Bukman wil af van de bloedgroepen )0' )8 emeenten krijgen alleen in elzijnswerk taken van rijk Formulieren eenmalige uitkering verkri jgbaar Te dun en zwak": ontslag voor danser Militair vaker gedwongen uniform te verdedigen WENLAND WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 PAGINA 9 ri anisaties kraken BKR-plannen IAAG „De plannen van staatssecretaris De Graaf (soci- cen) en minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en r) om tot 1986 honderd miljoen gulden te bezuinigen op de inde Kunstenaarsregeling (BKR) betekenen het einde van ge sociale voorziening voor kunstenaars. Bovendien zijn annen niet in de praktijk uitvoerbaar". Aldus een groot organisaties van kunstenaars, betrokken bij het kunsten gisteren in een gesprek met de Kamercommissie voor so- aken en die voor welzijn en cultuur, ns de plannen van de bewindslieden wordt het aantal inaars dat van de regeling gebruik maakt ongeveer gehal- van 3.500 tot zo'n 1.700. De kunstenaar zal achtduizend i aan eigen inkomsten moeten zien te verwerven door ip op de „vrije markt". is de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) ge- deze nieuwe voorwaarden van weinig realiteitszin. De ïeeft er ook grote bezwaren tegen dat minister Brinkman l miljoen aan de BKR wil onttrekken om een landelijk lend kunstenbeleid op poten te zetten. Op die manier ko- e artotheken in de problemen, voorziet de VNG. Prinses Margriet en echtgenoot naar Canada vertrokken SCHIPHOL Prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven zijn gister middag voor een zesdaags bezoek naar Canada ver trokken. Dit gebeurt op uitnodiging van Gouverneur-Generaal Edward Schreyer. Zij be zoeken onder meer Que bec, Ottawa en Toronto. De prinses zal in Toronto de „Mauritshuis"-tentoon- stelling van 17de-eeuwse Nederlandse schilders ope nen, aldus de Rijksvoor lichtingsdienst. Grens aan vakantie geld ambtenaren DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer stelt zich op het standpunt dat het vakantiegeld over het tweede half jaar 1983 voor topambtenaren en trendvol gers niet meer mag bedragen dan 2.600 gul den. Een motie van deze strekking, inge diend door het CDA-kamerlid Paulis, werd gistermiddag met meerderheid van stem med aangenomen. Tegen aanvaarding van deze motie stemden de fracties van D'66, VVD, SGP en GPV. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) zette nogmaals uiteen dat de bezwaren van het kabinet tegen deze „aftopping" niet zijn verdwenen. Hij noem de de bezwaren niet zo groot, dat daarover een conflict met de Kamer zal ontstaan. De minister zegde uitvoering van de motie toe. „Texel gered met aanschuiven zand" DEN HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat meent dat de vrees voor een duindoorbraak op Texel in het komende stormseizoen voorbarig is. Pas in 1986 wordt de toestand „kri tiek", aldus de minister. In een vergade ring met de kamerspecialisten die una niem op het gevaar van een duindoor braak wezen, gaf Smit-Kroes te kennen dat met wat „aanschuiven" van zand de gevaren voorlopig van de baan zullen zijn. Het gaat daarbij om het verschuiven van de eerste duinenrij in oostelijke richting. Dat levert extra tijd op voor ambtenaren die nagaan op welke manier het Texelse natuurgebied behouden kan blijven. l n onze parlementaire redactie) HAAG De over- meerderheid van de Kamer is verre gelukkig met het 'oorstel om de gratis ihulp voor de laagst eden (toewijzing van >ro deo-advocaat) af laffen. ns het wetsontwerp moe- ensen met een inkomen >tto 1750 per maand jan een bedrag van 50 n als zij een advocaat in de arm willen nemen. Naar mate het inkomen hoger is, wordt die eigen bijdrage ver meerderd. Boven de 2575 moet het volle advocatentarief worden betaald. Tot nu toe kan iedereen die minder dan 2050 netto per maand verdient rekenen op gratis rechtshulp. De PvdA en de kleinere linkse oppositiepartijen wijzen de heffing van 50 voor de laagstbetaalden radicaal af. Het CDA vindt, dat gratis rechtshulp in ieder geval voor de „echte minima" mogelijk moet blijven. Alleen de VVD en de kleine rechtse partijen gaan met het voorstel ak koord. Met het wetsontwerp wil het kabinet de voortdurend toene mende kosten van rechtsbij stand (het rijk betaalt namelijk alle pro deo-advocaten) beteu gelen. In 1975 betaalde de schatkist nog 40 miljoen per jaar aan rechtshulp. Vorig jaar was dat bedrag al opgelopen tot 140 miljoen. Met de voorgestelde eigen bij dragen wil het kabinet ook be reiken dat mensen minder gauw om allerlei kleine zaken een proces aanspannen, of, zo als VVD-woordvoerder Tri pels het gisteren uitdrukte, „dat klakkeloos en roekeloos procederen zoveel mogelijk wordt voorkomen". De linkse oppositiepartijen menen dat de rechtsstaat wordt aangetast en dat de laagstbetaalden onrecht wordt aangedaan als de gratis bij stand door een advocaat wordt afgeschaft. „Het mag niet zo zijn dat mensen met lage inko mens straks bij conflicten met huisbazen, werkgevers of de overheid moeten zeggen: Ik kan het mij financieel niet veroorloven mijn recht te ha len", aldus PvdA-woordvoer- der Kosto. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-voorzitter Bukman vindt dat in zijn partij het onderscheid in „bloedgroepen" (ARP, KVP, CHU) zo snel mogelijk moet verdwijnen. Als bijvoorbeeld in een CDA-ge- meenteraadsfractie een plaats van een voormalige ARP'er open valt, behoeft die niet meer per se te worden ingenomen door iemand die óók uit de ARP afkomstig was. Met deze opstelling sluit Bukman zich aan bij een advies van een CDA-werkgroep, die in opdracht van het partijbestuur een rapport heeft geschre ven over de interne organisatie en de uiterlijke presentatie van het CDA. Bij de fusie van ARP, KVP en CHU in oktober 1980 is afgespro ken dat bij het stellen van kandidaten voor Kamers, staten, ge meenteraden en partijbestuur nog tot eind 1984 een onderscheid in politieke afkomst gemaakt zou worden. Dit hield bijvoorbeeld in dat een vacature, ontstaan door het vertrek van een voorma lige KVP'er, altijd door eeri andere ex-KVP'er moest worden opgevuld. Volgens de eerdergenoemde werkgroep hebben deze overgangsbepalingen uit het fusieprotocol in de eerste jaren hun nut gehad. Langzamerhand is echter gebleken dat die bepalin gen verstarrend werken, waardoor de interne samenhang van het CDA wordt belemmerd, zo meent de werkgroep. Bukman is het daar mee eens. „Wat mij betreft hoeven we niet tot eind 1984 te wachten met het afschaffen van het onderscheid in bloedgroepen", zei hij gisteren. „Het komt momenteel her haaldelijk voor dat met moeite goede opvolgers gevonden kun nen worden voor ontstane vacatures in vertegenwoordigende li chamen en bestuursorganen. Men moet daarbij vaak tot diep on derin de kandidatenlijsten duiken. Dat hoeft voor mij niet meer. IRDAM De literatuur uit het begin van deze laat er geen misverstand over bestaan: de zee is lomein van mannen. In 1921 dichtte Kees Borstlap woit ter zee voer, kon ooit God aanschouwen \uimelend geweld van stormzee en orkaan, id geleerd op hand en oog slechts te vertrouwen i door Hem, die aangeeft koers en baan. God, Gij die de stilte en de stormen, ftte en de koude hebt in Uwe hand; iebt de zeeman heimwee in zijn hart gezonden, k'ring op land naar zee en op de zee naar land. eeuwig heimwee, dat hem steeds doet zwerven. ✓Wti - Wg kon dat. In 1983 heeft de zee niet alleen minder aantrek- :racht op dichters, maar zal de schrijver van iets vergelijk- niet snel meer naam maken als literator. Wel als vrouw- ig persoon. Zo er al sprake is van avontuur en een boeiend in varen is meestal hard werken en niet in een hangmat :otische verrassingen genieten hebben vrouwen daar goed recht op. De laatste jaren zijn dan ook steeds meer en gaan werken in de scheepvaart, al blijkt dat voorals- •oornamelijk aan de wal te zijn. Vrouwelijke stuurlieden •ldzaam en het nautisch onderwijs scoort nog erg laag als it om deelname door vrouwen. Vorig jaar vormden vrou- ;chts twee procent van alle leerlingen op de negen hogere :r middelbare zeevaartscholen. itterdamse Zeevaartschool zag daar een aanleiding in om ;n in het Hofplein-theater een symposium over dit onder- te houden. Tevens werden daarmee de jubileumactivitei- fgesloten ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan. Tussen ikende werk was er veel tijd uitgetrokken voor de vrouw x>rd van een marineschip; extra interéssant door alle ver dingen rond het bevoorradingsschip Zuiderkruis. De aan- heid van vrouwen bezorgde het schip van de Koninklijke ie al de bijnaam „Loveboat". Niet de mogelijk sceptische ng van de mannelijke opvarenden tegenover hun vrouwe- :ollega's waar het gaat om bijvoorbeeld zwaar werk, maar Voornaam Het is niet zeker of het daardoor komt, maar hier en daar kun nen er bij de marine al geluiden worden opgevangen, dat de Zuiderkruis momenteel aan zijn laatste tocht met vrouwen bezig is. „In theorie is het allemaal heel mooi, maar in de praktijk werkt het niet", luidt ongeveer de kritiek. Vrouwelijke matro zen die onder het dansen een hoge officier met zijn voornaam aanspreken, maar dat later weer niet mogen omdat het zo niet werkt. En omdat haar mannelijke collega's die officier dan ook wel graag bij zijn voornaam willen noemen. Ziedaar het soort overwegingen dat er toe zou leiden om marineschepen over een tijdje weer vrouw-vrij te maken. Dat is een heel ander verhaal dan er op beleidsniveau wordt verteld. Want daar denkt en hoopt men dat de vrouw op zee net zo gewoon wordt als de vrouw op kantoor. Mevrouw drs. L. Arts-Moens van de afdeling Sociaal Wetenschappelijk Onder zoek Directie Personeel van de Koninklijke Marine zei het giste ren zo: „Hoe kort is het nog geleden, dat er lacherig werd ge daan over een surveillancewagen van de politie waarin een man en een vrouw zaten? Bij de politie is men na dertig jaar langza merhand gewend aan vrouwelijke collega's, al worden ze ook daar niet overal geaccepteerd. Bij de Koninklijke Marine zijn we pas drie jaar bezig met volledige integratie van vrouwen, dus we staan nog maar aan het prille begin van een ontwikkeling". Redelijk geslaagd Een proef van één jaar met een gemengde bemanning op de Zuiderkruis (gestart in 1979) werd als redelijk geslaagd omsahre- ven, maar de ervaringen tijdens een lange reis na het proefjaar waren heel wat minder gunstig. De scheepsleiding oordeelde dat de aandacht meer bij de andere sexe had gelegen dan bij het werk. De opvarenden waren overigens een andere mening toe gedaan. Drs. Arts-Moens wees in dat verband op de positieve er varingen in de Verenigde Staten, Canada en Denemarken, waar het varen met een gemengde bemanning geen problemen ople vert. In Amerika zijn er inmiddels al dertig schepen met zowel mannen als vrouwen aan boord. En als het aan minister Smit-Kroes van het ministerie van ver keer en waterstaat ligt, zal het in Nederland ook nog eens zo ver komen. „Ieder die dat wenst moet de gelegenheid hebben zich binnen de grenzen van eigen kunnen en interesse te ontplooien. Dat geldt voor mannen én vrouwen", verwoordde ze haar libe rale signatuur bij de opening van het symposium. De strekking van haar visie: als vrouwen zich zakelijk opstellen, zal het best lukken. Het nautisch onderwijs kan zich daar uitstekend in vin den. Want dat hoopt, dat er meer vrouwen op het idee komen om te gaan varen. Al dan niet bij de marine. DICK HOFLAND in onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet if van de invoering van >rede wettelijke regeling, e bedoeling had zowel de jnsvoorzieningen als de ïdheidszorg over te heve- decentralisatie) naar ge- te en provincie. Die Ka st Specifiek Welzijn 0 wordt dus niet inge- daarvan wordt de Voorzieningen Gezond- izorg (WVG) omgebouwd vereenvoudigd tot een jwet", waarin naast de ïdheidszorg ook de maat- ipelijke dienstverlening geregeld. De financie- en sturing van die twee ren zal grotendeels in en van WVC blijven.- specifieke welzijnswerk t vanaf '85 wel onder het beheer van de lagere overhe den gebracht. De huidige rijks bijdragen en uitkeringen zul len daartoe worden overgehe veld naar het Gemeente- en Provinciefonds. Het gaat daar bij om het sociaal-cultureel werk, het bejaardenwerk, de kinderdagverblijven, emanci patie-activiteiten en het biblio theekwerk. Dat is in het kort de inhoud van de nota, die minister Brinkman en staatssecretaris Van der Reijden (Welzijn Volksgezondheid en Cultuur) gisteren naar de Tweede Ka mer hebben gezonden. Tijdens de persconferentie stelde Brinkman dat met deze plan nen „een historisch moment" is aangebroken, omdat er in grijpende veranderingen ko men. „Tot nu toe hadden regeringen alleen maar mooie bedoelin gen. Nu worden zaken écht gedecentraliseerd". Bovendien betekent het een wederopbloei van het particulier initiatief. „De burgers hebben een aller gie opgebouwd voor ambtena ren", aldus Brinkman. Hij betoogde dat de Kaderwet Specifiek Welzijn alleen maar zou leiden tot nóg meer bu reaucratisering. „Een belang rijk bezwaar is dat die kader wet nooit is ingevuld. De ja renlang slepende discussies daarover hebben alleen maar geleid tot stammenoorlogen". De Gemeente- en Provincie wet zijn volgens Brinkman erg geschikt voor het sturen van het welzijnsbeleid. Dat maakt deze kaderwet overbodig. Ook acht de bewindsman het „on denkbaar" dat het geld voor de eerstelijnszorg en de zie kenhuizen door de lagere overheden zouden worden be heerd. IEMELS EKI0 HD£W\S>J£ I/AKANTIE IM O SfWHJE. DEN HAAG Aanvraagformulieren voor de eenmalige uitke ring aan personen met de laagste inkomens, om hun koopkracht over 1983 op peil te houden, kunnen vanaf vandaag op de post kantoren worden afgehaald of via het telefoonnummer 0017 worden aangevraagd. Voor de eenmalige uitkering komen per sonen in aanmerking die van één minimuminkomen (minimum loon, minimum-uitkering of bijstandsuitkering) leven. Wie het formulier niet vóór 15 november heeft opgestuurd naar de ge meente waar men woont krijgt geen uitkering meer. Personen met een bijstandsuitkering of een werkloosheidsuitkering krachtens de RWW (bijstandsniveau) hoeven de eenmalige uit kering niet zelf aan te vragen. De Gemeentelijke Sociale Dien sten, die de bijstandswet uitvoeren, gaan na wie van hun cliën ten voor de eenmalige uitkering in aanmerking komen. Tino Rossi overleden PARIJS De Franse zanger Tino Rossi is maandagavond in zijn huis in de Parijse voorstad Neuilly op 76-jari- ge leeftijd aan kanker van de alvlees klier overleden. Rossi was drie weken geleden in het Hópital Américain in Neuilly opgenomen waaruit hij op 31 maart was ontslagen. Toen had hij ge zegd dat hij was geopereerd aan de galblaas. Toen hij voor de tweede keer moest worden opgenomen vertoefde Rossi op zijn landgoed op Corsica, waar hij op 29 april 1907 als Constan- tinp Rossi was geboren. Hij verliet het ziekenhuis omdat hij in zijn huis in Neuilly omringd door zijn gezin wilde INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LONDEN Een danser van het Londense Fes tivalballet is ontslagen omdat hij niet de „kracht en kloekheid" bezat om danseressen op te hef fen. Vooi; een industrieel gerechtshof werd de 35-jarige Geoffrey Wynne ook verweten dat het hem aan viriliteit ontbrak en dat hij weinig vastberadenheid en toewijding had. Wynne, die door zijn voormalige werkgever wordt omschreven als „dun en zwak", vecht zijn ontslag als solist bij het London Festival Ballet aan. De man die hem ontsloeg, artistiek-direc- teur John Field, zei tegen de rechtbank: „Geof frey's optreden op het toneel was nogal vrouwe lijk. Hoewel er dansers zijn die niet bepaald mannelijk zijn, moeten zij gestalte geven aan een viriliteit die Geoffrey niet in zich heeft". „Neen tegen de wapenhandel" BRUSSEL Ongeveer dui zend mensen hebben gisteren een betoging gehouden bij de Brusselse Heizelpaleizen, waar tot 29 september de internatio nale beurs „electronics for na tional security" gehouden wordt. Zij hebben echter niet kunnen voorkomen dat de beurs even later werd geo pend. Het Belgische actiecomité „Neen tegen de Wapenhandel" organiseerde de actie tegen de beurs. Het zegt dat hier de laatste electronische snufjes voor de wapenhandel getoond worden. 1 Toorenaar overweegt in beroep te gaan AMSTERDAM De Amsterdamse commissaris G. Toorenaar overweegt bij de ambtenarenrechter in beroep te gaan tegen de beslissing van de korpsleiding van de Amsterdamse politie hem per 1 oktober te ontheffen van zijn functie als chef van het dis trictsbureau Lijnbaansgracht. „Maar ik moet de zaak nog eens goed bekijken. Eerst moet ik nog adviezen inwinnen, zodat het nog weken kan duren voor ik een besluit neem", zei de commis saris. Volgens Toorenaar stond ziin overplaatsing naar het hoofdbureau al vast toen Polak als burgemeester vertrok. „Po lak heeft nooit met mij gesproken, daarom heb ik ook de pest aan de man", zei ^>orenaar. LEIDEN In tegenstel ling tot de wijd verbreide veronderstelling dienen zetpillen niet diep, maar laag in de anus te worden ingebracht. Dan is de op name van het geneesmid del in het bloed optimaal en zijn de eventuele scha delijke bijwerkingen mi nimaal Dit blijkt uit een onderzoek van de Leidse wetenschapper Leo de Leede (28), die vandaag aan de Rijksuniversiteit te Lei den is gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuur wetenschappen. Dank zij een vinding van dr. De Leede is het mogelijk dat er mettertijd zetpillen op de markt komen, die een genees middel gelijkmatiger in het bloed doen opnemen. De pillen bestaan uit een kunststof die door het aantrekken van vocht uit de endeldarm een oplossing van een geneesmid del geleidelijk naar buiten drukt. De pil zelf blijft daarbij intact en gaat bovendien niet van zijn plaats. De afgifte van het geneesmiddel kan zo als het ware worden geprogram meerd. Het voordeel hiervan is onder meer dat de dosis toe gediende medicijnen kan wor den verlaagd. De vinding van De Leede is van belang, omdat het bij het bij gebruik van geneesmidde len vaak nodig is om een lang durig en constant effect te hebben en dus ook een con stante concentratie in het bloed. Met de nog gebruikelij ke, klassieke toedieningsvor men zoals tabletten, capsules, drankjes en zetpillen is dit nauwelijks of niet te bewerk stelligen, omdat de afgifte van de werkzame stof aan het bloed afhankelijk is van veel factoren, zoals de verblijftijd in de maag, darm of endel darm, lichaamsbewegingen van de patiënt en de aanwe zigheid van voedsel. Verwacht mag worden, dat de vinding van de jonge Leidse wetenschapper mettertijd in de praktijk zal worden toege past. Hij is namelijk inmiddels aangetrokken door de farma ceutische gigant Organon In ternational te Oss. LEIDEN De Leidse ar cheoloog prof. dr L.P. Louwe Kooijmans heeft het leeghalen van het „Vliegent Hert", de Iridië- vaarder die in Zeeuwse wateren strandde, anti-ar cheologie genoemd. Lou we Kooijmans noemde het project dat onder de noe mer „object-gericht on derzoek" plaats heeft, doodgewone schatgraverij. „Bepaalde projecten, die tot de verbeelding van het publiek spreken, worden door archeo logen met scepsis en zelfs met kritiek bezien: het leeghalen van het „Vliegent Hert" bij voorbeeld. Zoiets moet of heel goed, als echte archeologische onderwateropgraving, of niet gebeuren", aldus prof. Louwe Kooijmans gisteren bij de pre sentatie van een jeugdboek over archeologie. Het Vliegent Hert verging 250 jaar geleden enkele mijlen uit de Walcherse kust. Vier jaar lang hebben Britse en Nederlandse duikers gezocht naar de schat die het schip vervoerde. In augustus werd de eerste kist met duka- Kritiek had Louwe Kooijmans ook op het lichten van de bij Hastings gestrandde „Amster dam". Dit project kost meer dan 10 miljoen gulden. Louwe Kooijmans vindt dit te veel geld voor een dergelijk project. Hij stelde dat het geld beter aan de gewone archeologie be steed zou kunnen worden. De archeoloog maakte zijn zor gen kenbaar over de toekomst van de archeologie in Neder land in het kader van de Taakverdelings-operatie in het wetenschappelijk onderwijs. „Het verlies van archeologi sche onderzoeks- en onder- wijsplaatsen komt hard aan. Het eindsaldo staat nog niet vast, maar als de dreigende verliezen in Amsterdam, Gro ningen en Nijmegen werkelijk doorgaan, betekent dat een ge voelige klap voor de archeolo gische beoefening in ons land", aldus Louwe Kooij mans. In het Rijksmuseum van Oudheden werden gistermiddag de eer ste exemplaren van het in het kader van de kinderboekenweek (515 oktober) uitgegeven boek „De onderkant van Nederland het avontuur van de archeologie" uitgereikt. Auteur en arche oloog Evert van Ginkel overhandigde het archeologisch jeugd boek aan 14 leden van de jubilerende Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de Geschiedenis. Nieuw gokspel in casino Zandvoort DEN HAAG Het kaartspel baccara mag in Nederland worden gespeeld. De Nationale Stichting Casinospelen heeft bekendge maakt dat het gokspel voorlopig aan twee tafels in het Casino in Zandvoort kan worden gespeeld. Het aantal tafels zal worden uitgebreid na de officiële introduktie van het spel op 1 oktober, de zevende verjaardag van het Zandvoortse casino. De verwach ting is dat het spel in de loop van volgend jaar ook in de casino's van Scheveningen en Valkenburg wordt ingevoerd. Bij baccara spelen de deelnemers, in tegenstelling tot roulette en black jack, niet tegen de bank maar tegen elkaar, waarbij een croupier op treedt als spelleider. DEN HAAG Steeds vaker moet een militair zijn uniform verdedigen en voelt zich daar bij niet in de rug gedekt door hen die de krijgsmacht hebben ingesteld. Dit zei R. Joustra, de voorzitter van Ons Belang, de koninklijke vereniging van onderoffieren,. vanmiddag bij de viering van het 85-jarig be staan van deze vereniging in het Congresgebouw in Den Haag. Volgens Joustra begint het er steeds meer op te lijken dat de rechtvaardiging van het heb ben van een krijgsmacht wordt overgelaten aan de mili tairen die daar deel vanuit maken, terwijl het toch de pri maire taak is van een werkge ver om de aanwezigheid van zijn bedrijf te rechtvaardigen. Ook over het beleid ten aan zien van de rechtspositie van de onderofficieren was Joustra niet te spreken. Hij verzekerde dat de militai ren het conflictmodel bij de onderhandelingen niet uit de weg gaan, maar bij hantering daarvan wel zo snel mogelijk terug willen keren naar het harmoniemodel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9