gouwen zonder vergunning Vordt duur in Voorschoten HARKVEII 'Kopenop de klok", cursus voor volwassenen Koekslaan in Lisse Wethouder start isolatie programma Voorschoten Gemeenteraad ontevreden over notulering van de ontz lage pri/zen' SJDEN £etdóc Qowvcmt WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7 jdietsmerkactie op holen slaat aan '.WIJK Zoals het er nu naar uitziet wordt de fiets-mer- e op de Katwijkse scholen een groot succes. Alle Katwijkse en hebben spontaan hun medewerking toegezegd, zodat ,de 6500 fietsen daar van de postcode eji het huisnummer je eigenaar worden voorzien. "ai iatwijkse politie zal in samenwerking met vrijwilligers de .Postcode, je fietscode" leiden. Tijdens de lesuren zullen de in de fietsen, waaraan een label met de gegevens hangen, )i6en gegraveerd. Op de oproep aan vrijwilligers hebben zich •j jdels acht mensen gemeld. Zij zijn van plan een hele maand Me doen aan de actie. Er zijn echter meer mensen nodig, na de actie op scholen een vervolg komt in de verschil- dorpswijken. Iedereen tussen de 16 en 65 jaar kan zich als ■illiger voor de hele periode of een gedeelte ervan aanmel- Voor hen wordt vrijdag een instructiemiddag gehouden f vier uur in het politiebureau. ;ekli EEPat Bromfietsers gewond KATWIJK Twee bromfietsers zijn gisteren naar het Academisch Zieken huis Leiden gebracht na een aanrijding op de provinciale weg 1 langs het vlieg kamp Valkenburg. Een 16-jarige brom fietser uit Wassenaar reed richting Katwijk en haalde in de bocht van de weg de op het fietspad lopende trim- sters in. Uit de tegenovergestelde rich ting kwam op dat moment een 20-jarige bromfietser uit Katwijk die frontaal op de Wassenaarder botste. Een derde bromfietser, die vlak achter de Katwij- ker reed, kon niet meer stoppen en bot ste er tegenop. De Katwijker moest zich laten behandelen voor twee gebroken tenen en de Wassenaarder werd opge nomen wegens hoofdletsel. Fietser over de kop VOORHOUT Een 27-jarige fietser uit Sassenheim is gister morgen omstreeks half negen op de Van den Berg Van Heem- stedeweg in Voorhout door een klapband over de kop geslagen. De fietser liep hierbij een gebroken sleutel been op en klaagde over duizeligheid. Hij is naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Geen schrammetje ALPHEN AAN DEN RIJN Een 81-jarige Alphenaar is gis teren zonder een schrammetje uit zijn auto geklommen nadat hij een lantaarnpaal en twee bomen had geramd. De man reed op de Kennedylaan en ter hoogte van de Castorstraat ging het mis. Hij, botste met zijn rechter voorwiel tegen de stoeprand, raakte in een slip, reed tegen een boom en een lichtmast over het fietspad en kwam uiteindelijk tot stilstand tegen een boom in het rechts van de weg liggende plant soen. De auto, lantaarnpaal, bomen en plantsoen zijn flink beschadigd. iRSCHOTEN In- ?rs van Voorschoten zonder bouwvergun- met de uitvoering een bouwplan begin- zullen in de toekomst gulden meer moeten len als ze die vergun- alsnog aanvragen, blijkt uit de voorstel- ;ot tariefsverhogingen mrgemeester en wet- iers aan de raad doen. Volgens B en W vergt be handeling van een ver gunningaanvraag als al aan het bouwwerk begon nen is aanzienlijk meer tijd dan de „reguliere" weg. Die extra-tijd kost de aanvrager dan ook 330 gulden. Uit de voorstellen blijkt ver der dat bedrijven en instellin gen die in het kader van de Hinderwet en de Lozingsver ordening vergunningen aan vragen het risico lopen maxi maal 10.000 gulden extra te moeten betalen. Volgens B en W moet voor dergelijke ver gunningen vaak extern advies worden ingewonnen. Gezien de hoge kasten daarvan vindt het college dat die moeten worden betaald dor de aanvra ger. Ander opmerkelijk voorstel is de verhoging van de prijs van een muziekvergunning, in verband met de inwerkingtre ding van de Verordening Ge luidshinder. De hoeveelheid werk die daarmee gepaard gaat rechtvaardigt volgens B en W een tarief van 160,50. Het gemeentebestuur van Voorschoten houdt zich voor de meeste gemeentelijke tarie ven aan de richtlijnen die het ministerie van binnenlandse zaken daarvoor aangeeft: een stijging van 3 procent. Dat geldt onder meer voor de hon denbelasting en de leges. De reinigingsrechten gaan daar entegen met 7 procent om hoog, de rioolrechten met 6 procent. Ook de weekmarktta rieven gaan met ongeveer zes procent omhoog. De gemeente maakt daarbij gebruik van de ontheffing die het rijk een ge meente geeft om tarieven met meer dan 3 procent te verho gen, als dit uit het oogpunt van „profijtbeginsel" noodzakelijk is. Volgens dit beginsel dient de burger te betalen voor de diensten die hem geboden worden. Voorschoten streeft daarbij naar volledig kosten dekkende voorzieningen. Lisbloem- hooi wordt tgebreid |5E De nieuwe Lis- nschool is, in tegen- Hng tot andere scholen Lisse, alweer te klein. Cen ander heeft te ma- Tmet de wijk waarin ichool staat. Enige ja- Jfgeleden groeiden de illen in de Poelpolder Jfals kool, nu is het de bol in het nieuwe ge- Meerenburgh die uit kluiten wast en in de polder kampt men fentegen met een te I ng leerlingenaanbod. Lisbloemschool heeft van- die groei een aanvraag ^en extra lokaal ingediend gemeenteraad. Het gaat jeen container-lokaal. Dat ird nodig omdat momen- ©nderwijs in de gemeen- Dsruimte van de nieuwe I>1 moet worden gegeven, is die ruimte niet voor Jjicht. Het college van B en pit de raad van Lisse dan m een bij de Rem- TSBtschool nog leegstaand Tinerlokaal over te plaat- de Lisbloemschool. bij zal er rekening wor- ehouden met de moge nd van de bijplaatsing "en tweede lokaal. Tijdens ^raadsvergadering van dag 5 oktober zal dit aan komen. Diezelfde d maken de raadsfracties hun meningen kenbaar de begroting voor 1984 -.isse. De behandeling van lies gebeurt in het open- De raadsvergadering be- om half acht. Het koekslaan is een van de traditionele gebeurtenissen die tijdens de harddraverijfeesten in Lisse plaatshebben. Vele Lissenaren zullen vanavond weer de knuppel han teren om een taaie (Deventer) koek door midden te slaan. Hierbij aangemoedigd door vele vrienden en be kenden. Morgen is de laatste dag van de feesten in Lis- se. Dan is er onder meer de grote viswedstrijd, de kin derspelen in de speeltuin, de balonnenwedstrijd en als sluitstuk de kortebaandraverij die zich in het hart van het dorp afspeelt en waarvoor elk jaar weer een uitzon derlijk grote belangstelling bestaat. Aannemersbedrijf verdwijnt vermoedelijk uit woonwijk DEN HAAG/NOORDWIJK Het bouw- en aannemersbe drijf Klein Gunnewiek uit Noordwijk verdwijnt binnen kort waarschijnlijk uit de woonwijk, waar het sinds 1939 gevestigd is. Tegen het bedrijf was de laatste jaren veel weer stand ontstaan, omdat het te veel lawaai, stank en schade lijke stoffen produceerde. De bezwaren waren vooral ont staan nadat het bedrijf een nieuwe verfspuit- en motver brandingsinstallatie in gebruik had genomen. Deze bezwaren werden gistermorgen bij de Raad van State tijdens een hoorzitting behandeld. De bewoners rond het bedrijf hadden de bezwaren inge diend omdat zij het huidige be drijf een aanslag vonden op hun geestelijke en lichamelijke gezondheid. Zij klaagden over veel geluidsoverlast (soms wel 60 decibel), de uitstoot van roet, stofdeeltjes en schadelijke stoffen.' Naar aanleiding van die klachten werd door de ge meente Noordwijk een hinder wetvergunning geweigerd ten aanzien van de spuitinstallatie. Een woordvoeder voor het be drijf stelde dat de aannemers „tussen de belangen van de bewoners en die van het per soneel zitten ingeklemd". „Aan de ene kant zou voor het personeel een spuitinstallatie met goede afzuiging het beste zijn terwijl de buurt dan weer klaagt over de last. We zijn nu noodgedwongen de kozijnen enzovoorts weer te gaan dom pelen, maar ook daar is een goede afzuiginstallatie nodig om te werknemers niet te be lasten", aldus de woordvoer der. Gesproken werd daarna over mogelijke oplossingen voor de overlast, zoals het ver hogen van de schoorsteen met enkele meters en het aanbren gen van voorzieningen zodat de buren minder lawaai horen. Daarnaast werd gesteld dat er plannen zijn om het bedrijf te verplaatsen naar een minder dicht bebouwd deel van Noordwijk. „Zodra de vastge stelde subsidies beschikbaar worden gesteld, kan het be drijf uit de buurt weg. Mis schien is dat al binnen een jaar", aldus de woordvoerder van het bedrijf. JOIN kan aan de slag in Jeroensschool NOORDWIJK Met algemene stemmen ging de gemeente raad gisteravond akkoord met een voorstel van burgemeester en wethouders om een krediet van 230.000.- beschikbaar te stellen voor de verbouwing van de Jeroensschool tot een centrum voor de activiteiten van JOIN. Bezwaren kwamen van de kant van de VVD-fractie. Deze wilde slechts 150.000.- beschikbaar stellen. Met dit bedrag moet de gewenste verbouwing haalbaar zijn, betoogde Smit. Wethouder Bedijn zegde de CDA-fractie toe met het JOIN-bestuur te zullen' bekijken of alle activiteiten van JOIN in de school kunnen plaatsvinden. In dit geval zou het niet nodig zijn voor bepaalde activiteiten gebruik te maken van 't Klavertje. Wethouder ir. J. van Leeuwen spuit de muur vol. VOORSCHOTEN Door het openzetten van een kraan bracht de Voorschotense wet houder ir. J. van Leeuwen gis teren het eerste isolatiemateri aal in een woning aan de Van Lierdreef in de wijk Bosch geest. Ir. J. van Leeuwen, wet houder voor onder meer mi lieuzaken en openbare werken en huisbaas van ongeveer 1100 gemeen tewoningen, zette daarmee de eerste stap voor een omvangrijk isolatiepro gramma voor die woningen. Voorschoten heeft een eigen woningbezit van rond 1100, waarvan 600 eengezinswonin gen en 500 flats. Veel gemeen tewoningen zijn ip de jaren 1946 tot 1960 gebouwd, toen isolatie nauwelijks werd toege past. Volgens het gemeentebe stuur kunnen de woonlasten aanzienlijk worden vermin derd door het isoleren van de spouwmuren. De start daarvan begon gisteren in Boschgeest. Er worden 81 woningen onder handen genomen, te weten de huizen aan de Van der Hou- wendreef, Dourleindreef, Van Lierdreef, Schaperlaan, Schu- linglaan en Van Helsdingen- laan. Nog niet iedere huurder is bereid tot isolatie over te gaan. Wethouder Van Leeu wen sprak de wens uit dat tij dens de werkzaamheden ook de twijfelaars over de streep getrokken worden. Isolatie van een hoekwoning kost ongeveer 1200,-, van een binnenwoning is dat rond 600,-. De huurders hebben de mogelijkheid om de kosten di rect te betalen. Indien dat niet mogelijk is wordt maandelijks bij de huur een bedrag van 13.03 voor een hoekwoning en 4.17 voor een andere wo- ning toegevoegd. Gemiddeld wordt gerekend op een ener giebesparing van rond 29.30 per maand, waardoor isolatie direkt geldbesparing betekent voor de huurder. De gemeente wil eventueel ook overgaan tot het plaatsen van dubbele be glazing, maar alleen indien bij een woning de kozijnen ver nieuwd moeten worden. Uitbreiding veiling Flora bijna klaar RIJNSBURG De nieuwe kopersaccommodatie van de Rijnsburgse veiling Flora vor dert gestaag. Het 10.000 vier kante meter grote gebouw wordt naar verwachting op 1 november opgeleverd. Veel nieuwe kopers zullen dan een eigen box ter beschikking krij gen. Iets anders is de gekoelde neerzethal. Daarin wordt een verdieping aangebracht zodat de ruimte bijna twee keer zo groot wordt. Halverwege de maand oktober zal de bouw daarvan kunnen beginnen. Als het warme weer weer aan breekt, zal de etage in de hal gebruikt kunnen worden. Drie jaar geleden is de veiling veel te bescheiden geweest met de uitbreiding van de kopersac commodatie met ook al 10.000 vierkante meter. Die was be rekend op 90 tot 100 kopers per dag en dat aantal wordt gemiddeld met 50 per dag overschreden. In juli 1982 wil den de Flora-leden geen toe stemming geven voor uitbrei ding, die 4.9 miljoen gulden zou .gaan kosten. Zij wilden eerst de resultaten van de vei ling afwachten. Die waren niet rooskleurig, omdat het oude complex aan de Flora laan nog niet was verkocht. In september stemden de leden in met de uitbreiding op voor waarde dat pas mocht worden was verkocht. Dat gebeurde in januari van dit jaar en in juni kon de eerste paal worden ge slagen. Wat betreft de gekoel- de neerzethal, ook die was te 1' klein. Door het toenemend 5 aantal kopers, de afleversnel- heid bij de Flora is veel vlotter - dan bij andere veilingen vol- gens Henmmes, en de groei van het aantal produkten bleek ook die te klein. Daarom zal in de grote hoge hal een verdiepingsvloer worden aan gebracht, waardoor er meer kopers hun bloemen de avond te voren of 's morgens vroeg t koel neer kunnen zetten. NOORDWIJK De gemeen teraad werd gisteravond ge confronteerd met een beknopt verslag van de openbare ver gadering in augustus. Dit ver slag diende ter vervanging van de traditionele notulen, waarin al het gesprokene zo veel mogelijk woordelijk placht te worden opgenomen. Nu moest men het doen met een samenvatting van hetgeen er gezegd was. Uit het com mentaar werd duidelijk, dat lang niet alle raadsleden met de nieuwe werkwijze gelukkig waren. De gewijzigde verslaggeving bleek te zijn bekokstoofd ach ter de gesloten deuren van de commissie voor algemene be stuurszaken. Als motief werd kostenbesparing aangevoerd. Schelvis (PPR) had daarover een andere mening. Op deze manier wordt in deze gemeen te de openbaarheid van be stuur de nek omgedraaid, ful mineerde de fractievoorzitter van de politieke radicalen. Het geven van een samenvatting noemde hij een subjectieve zaak, waarin de opvatting van de ambtenaar, dei het verslag maakt een rol speelt. Schelvis achtte dit een onjuiste gang van zaken. Ook Smit (VVD) had problemen met het ver korte verslag. Hij miste in een dergelijk stuk de politieke op merkingen. Daarom bepleitte hij de handhaving van het woordelijke verslag, dat tot dusver aan de raad werd ge presenteerd. De meerdere kos ten zou z'n fractie wel voor haar verantwoording willen nemen. Alkemade (CDA) sprak zich uit voor de invoe ring van een verkort verslag, terwijl mevrouw Voorham (PvdA) zei het met alle spre kers een beetje eens te zijn. Dat de politiek teveel uit de verslaggeving werd gesneden, ontmoette ook bij haar be zwaar. Van Rijnbeek (D'66) sprak zich uit voor notulen in de tot dusver gebruikelijke vorm. Uiteindelijk ging de raad accoord met een suggestie van burgemeester mr. Bonni- ke om het nog één keer met een beknopt overzicht te pro beren. Daarna zal de verslag geving weer eens in de com missie voor algemene be stuurszaken worden bespro ken. HELE LITER JONGE JENEVER LANGEGRACHT LEIDEN BIJ DIGROS MULTIMARKT) VEILING FLORA START UNIEKE OPLEIDING RIJNSBURG Veiling Flora in Rijnsburg start 26 oktober een unieke cursus in de bloe menhandel. Het is een cursus voor jonge bloemeninkopers, waarbij „de (veiling)klok" een zeer belangrijke plaats in neemt. De coöperatieve vei lingvereniging heeft de cursus „Kopen op de klok" ontwik keld omdat veel jonge kopers behoefte hebben aan een op leiding pp het gebied van de inkoop van bloemen en plan ten. Vooral omdat in de Flora gelijktijdig vier veilingklok- ken lopen, hebben veel aspi rant inkopers drempelvrees om inderdaad met de vinger aan de knop te gaan zitten. Het risico van een flater die honderden, zo geen duizenden guldens kost, is ze te groot. „Kopen op de klok" is een vorm van volwassenen-edu catie. Dat daaraan behoefte is, blijkt volgens het veilingbe- stuur zeer regelmatig. „Vroe ger gingen die jonge jongens gewoon met hun vaders mee naar de veiling en als ze 'een centje tippelden' (teveel be taalden voor een partij) kre gen ze een draai om hun oren, of met de hand of met een bos i bloemen. Maar die tijd is voorbij. Bij de hoeveelheid bloemen en planten die nu omgaat, kan je het risico niet lopen dat iemand door gebrek aan ervaring honderden gul dens weggooit", aldus de alge meen vertegenwoordiger van het Flora-bestuur, N.H. Hem mes. Volgens A. Oosthoek, verbon den aan de lagere tuinbouw school en coördinator van de cursus, is "Kopen op de klok" bedoeld voor die mensen die geen boekenwijsheid willen, maar in de praktijk aan de slag gaan. "Elke cursusavond wordt er geoefend met het kopen op de klok in een zo getrouw mogelijke praktijksi tuatie. Dat is een zeer inspan nende situatie, want als de klokken draaien moet je in een oogopslag alles overzien en beslissen of je koopt of niet. De inkoper is heel be langrijk. In een bedrijf kan nog zo hard worden gewerkt, als de inkoper bij de klok het verkeerd doet, is er helemaal voor niets gewerkt. Hij moet beslissen welke prijs voor de produkten wordt betaald". Tijdens elke bijeenkomst wordt ook achtergrondinfor matie gegeven over een be paald thema. Op de eerste bij eenkomst bijvoorbeeld is dat kwaliteitsbeoordeling. Op de veilingklok geeft de veiling meester in een code aan wat de kwaliteit van de aangebo den bloemen of planten is. Die codes moet je kunnen be grijpen en ook moet je weten op basis waarvan die code wordt vastgesteld. Op volgen de avonden wordt dieper in gegaan op de mogelijkheden van inkoop (ook buiten de veiling om), kwaliteitsverzor ging, het percentage dat afge dragen moet worden voor de afzetbevordering, de financië le kant die komt kijken bij het opzetten van een zaak en hoe de kostprijs van een pro- dukt tot stand komt. Bloemen Worden namelijk vaak ver werkt tot boeketten of bloem stukken. Op basis van de ver werkte soorten bloemen en de houdbaarheid ervan, wordt de prijs vastgesteld. Tot slot is er een forumavond met allerlei vertegenwoordigers van ver schillende sectoren binnen het bloemenbedrijf, zoals een exporteur, een bloemenhan delaar en dergelijke. Informatie De cursus start op 26 oktober en omvat zeven lesavonden en is dus bedoeld voor men sen die al een zekere agrari sche achtergrondkennis heb ben. Elke avond staat het werken met de veilingklok- ken centraal en er wordt daarnaast aandacht besteed aan een thema. Opgeven voor de cursus is mogelijk bij me vrouw Geerlings die tussen zeven en een uur bereikbaar is op de veiling Flora, tele foon 01718-55911. Deelname aan de cursus kost 250 gulden per persoon en het lesmateri aal is daarbij inbegrepen. Na afloop van de cursus ontvangt men een certificaat waarop de gevolgde thema-avonden worden vermeld. De mini- mum-leeftijd voor deelname aan dit avond-onderwijs is 18 jaar. In principe is er plaats voor 20 tot 22 cursisten. Mocht de belangstelling veel groter zijn, dan zal in januari een nieuwe cursus worden ge start en eventueel later weer. Belangstellenden die jonger zijn, kunnen contact opnemen met de lagere tuinbouwschool bij de Flora, die ook een rich ting Kort Middelbaar Be roepsonderwijs kent, waarin het inkopen ook is opgeno men. Deze opleiding houdt in dat de leerlingen één dag in de week praktijk hebben en vier dagen les. Verder is er de opleiding aan de lagere tuin bouwschool waarin veel aan praktijk wordt gedaan een een twee-jarige vervolgoplei ding, waarin men één dag in de week naar school gaat. f

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7