ÜL Honda Civic verrassend Willem Noyons maakt meubel maatwerk Dagrecept voor de tuniek Zwangere vrouwen niet lange gekleed als hobbezakken CONSUMENTENINFORMATIE Ceidac Somqnt De jonge Utrechtse ont werper Willem Noyons levert exclusief maat werk voor „Nederland Meubelontwerpen In Hout". Op 26 juni 1950 in Utrecht geboren, volgde hij een opleiding tot edel smid en studeerde aan de Academie voor Beelden de Vorming en het Kunsthistorisch Instituut in zijn geboorteplaats, waar nii zien in 19ï2 ves tigde als edelsmid. Van zijn hand kwamen unica als bijvoorbeeld de ambtsketen van de bur gemeester van Vianen, de Kobeco-munt en vele sie raden. Maar Willem Noyons maakt ook gebruiksvoorwerpen met een constructie op basis van een ruimtelijk element. Zijn relatie met architectuur is daarbij duidelijk. Nu heeft Willem een aantal meubels ontworpen met als uitgangs punt een lijn over een aantal ribben van een kubus. Bij elkaar noemt hij zijn ont werpen „Collectie Maatwerk van Willem Noyons". De vlakken van zijn meubi lair van berken multiplex en witte ahorn zijn grijs ge beitst en over het geneel ge spoten in een transparante halfmatte laklaag- De con structie is erg eenvoudig; houtverbindingen blijven zichtbaar. Er zijn voor mo derne mensen, die van iets bijzonders houden, speelse opstellingen mee te maken voor kleine ruimten als fla tjes voor twee personen, etc. Tafel en stoelen nemen ge noegen met een vloeropper vlak van 120 x 120 cm bij een hoogte van 74 cm. Tot 15 november zijn zijn meubelen te bezichtigen bij Metz, Amsterdam, le ver dieping. TINY FRANCIS Stoel, waaruit de kubusvorm duidelijk naar voren komt. In de Parijse collecties is het vooral Gerard Pipart uit de zende, maanlichte kleuren in satijn, fluweel en ottoman; school van Balmain en Jacques Fath, nu ontwerper voor overdags mannelijke snit met opgevulde schouders en wat Nina Ricci, die de nadruk legt op de tuniek, met een lijn zo langere rok in fijne wolsoorten. Er is geen sprake van mak- scherp als een fluittoon. De tuniek is zo'n belangrijk model, kehjke kleding, van functioneel of praktisch, wel van te- omdat dit kledingstuk zowel 's middags als 's avonds ge- rugfceer naar ae Haute Couture, dragen kan worden. Het tijdstip van de dag vindt men te rug in de details en het stofgebruik. Voor s avonds glan- Een paar voorbeelden' Ochtend: rechte lange rok met pied de poule tuniek, afgewerkt met zwart fluweel. Het geheel in zwart-wit uitgevoerd. Voor de lunch: ottoman tuniekpak in zwart-rood, afge werkt met fluwelen kraagje en enveloppezakken. Ru- welen hoedje met asymmetrisch geplaatste veren toef. Het loopt tegen de tijd voor een zorgeloos drankje in een pak van gefronselde taft met fluweel en bontafwer king langs col, manchetten en rokzoom. 's Avonds naar het concert. Tuniek van imprimé zijde in een dessin van geometrische figuren in de kleuren rood, grijs, molsgrijs (taupe) en gestippeld zwart, afge zet met maraboe. Op een Duitse show moet natuurlijk een Duitse auto de meeste aandacht trekken; daarom is er veel Duits nieuws op de tentoonstelling van Frankfurt. Voor de ze kerheid zijn ook alle Ja panse merken, samen met British Leyland (die voor het eerst aan het Duitse volk de Maestro kan to nen) in een aparte kleine re hal ondergebracht. Voor ingewijden komt het hoogtepunt van de tentoonstelling van Hon da met de première van de Civic-reeks. Ook in Japan is die Civic er nog maar net in zijn nieuwe gedaantes, zodat in Europa nog weinigen een idee hadden van de vernieuwingen die Honda aanbracht. Een beetje tijd werd dat wel, want Hon da leek wat ingeslapen te zijn. Ze hebben toch steeds de naam gehad van een tech nisch vooruitstrevend bedrijf dat doordachte produkten op de markt brengt. Met de nieuwe Civics laat Honda nu weer zien dat er na lang nadenken iets is geboren om de naam van Honaa onder de Japanse merken een apart plaatsje te geven. Al langere tijd staan de Ja- Sanse fabrikanten erom be- end, dat zij de marktontwik keling in de hele wereld scherp in het oog houden en daar Dliksemsnel op kunnen reageren. De veelbesproken Nissan Prairie stelde zelfs, ei genlijk voor het eerst vanuit Japan, een voorbeeld voor de rest van de autowereld. Mit subishi volgde dat concept snel met de space-wagon. Drie modellen Voor Nissan was het een ex periment, om niet te zeggen een blinde gok die zeker is aangeslagen. Enigszins voor zichtig maakte Mitsubishi van de space-wagon een meer op een normale sedan lijkende auto, die niet zo'n aparte plaats in het programma moet innemen. Honda ging nog een stap verder en integreerde het idee van een auto met extra veel ruimte geheel in het nor male programma. Ook de be langstelling voor sportieve kleine auto's werd geregis treerd, hetgeen eerst wat zwakjes tot uitdrukking kwam in de Civic S. een wel erg bescheiden navolging van het idee achter de Golf GTI, Kadett SR, Renault 5 Alpine en noem maar op. Wederom ging Honda nu een stap verder en maakte ook voor de sportieve naturen een afzonderlijk model.,Was de Civic tot nu toe dus één model met drie of vijf deuren en eventueel een iets sportievere uitmonstering, nu zijn er drie Civics voor in de plaats geko- Logischerwijs is de technische basis wel steeds gelijk; er is maar éen onderstel met twee motorsoorten. Van de oude Civic is overigens niets dan de naam overgebleven. De McPherson voorvering werd' ontdaan van zijn schroefveren en voorzien van torsiestaven, waarmee ruimte in de breedte werd gewonnen en bovendien een langere neus van de car rosserie mogelijk werd. De onafhankelijk werkende veerpoten aan de achterwie len moesten wijken voor een starre as (zoals de meeste Eu ropese auto's van dit formaat hebben) met langsarmen, schroefveren en een inge bouwde torsiestabilisator; dat leverde ook achterin extra ruimte op. De vertrouwde 1.335 cm3 mo tor mocht al evenmin blijven. In plaats daarvan komen ge heel lichtmetalen viercihn- ders naar het model van de Prelude-motor, dus met drie kleppen per cilinder. Er is keus tussen een 1.342 cm3 exemplaar met 52 kW-71 pk (terwijl de oude motor 44 kw- 60 pk leverde) en een 1.488 De Honda Civic Coupé CRX. cm3 versie die goed is voor 63 kW-85 pk. Maar de meest aanschouwelij ke vernieuwing is natuurlijk de carrosserie, die Honaa steeds optimaal wil aanpassen aan het gebruiksdoel. Zo is er een driedeurs carrosserie die wel wat weg heeft van de VW Polo, zij het met een veel speelser accent. Diecarrosserie staat .op een wielbasis van 2.380 mm. 13 cm langer dan de oude drie deurs Civic. De vijfdeurs ver sie heet Shuttle en is geïnspi reerd op het Nissan Prairie idee, dus een auto met extra hoogte en breedte voor veel binnenruimte bij een compact „grondoppervlak". De Shuttle heeft een zeven centimeter langere wielbasis dan het driedeurs model, hetzelfde verschil als tussen de oude Ci vic in drie- en vijfdeurs uit voering. En tot slot is er dan ook nog een coupé genaamd CRX, die weer een 12 centi meter kortere wielbasis heeft dan de driedeurs, dus een ui terst compact autootje. Veel inventiviteit De neuzen van de drie Civics zijn vrijwel geliik, maar ver der wendt Honaa zich af van het algemeen gevolgde stre ven naar „standaard-modelle ring" om de produktiekosten laag te houden. Tevens lijkt Honda niet te geloven in net sedanmodel voor de kleinere klasse De filosofie moet onge veer als volgt zijn: voor het jonge gezin is er de driedeurs met een modern, aantrekke lijk uiterlijk. De hoge en ver doorgetrokken daklijn zorgt voor veel hoofdruimte achter in, waar Honda handig ge bruik van maakt met een ver schuifbare achterbanK (10 cm verstelbereik). Zo kunnen öf vier volwassenen en weinig bagage worden meegenomen, óf twee volwassenen met twee kinderen en een redelij ke hoeveelheid bagage, öf de achterbank kan worden om geklapt als veel bagageruimte nodig is. Dan is er nog keus uit de 1300 of 1500 motor, waarbij de laat ste een soort opvolger is voor de oude Civic o. Dat komt tot uitdrukking in de transmissie: de 1300 is er met vijf bak waarin 4 en 5 een overdrive verhouding hebben, of met automaat; voor de 1500 is er alleen een vijfbak, waarin de hoogste versnellingen juist korter (dus sportiever) zijn gekozen. Daarmee is de 1300 een procent of tien zuiniger dan ae oude Civic, terwijl de 1500 ongeveer hetzelfde ver bruikt als de oude 1300. Voor mensen die uit economi sche motieven een kleinere auto willen, maar wel veel ruimte nodig hebben is er de vijfdeurs Shuttle. Die heeft een ruim vierpersoons inte rieur plus een aanvaardbare bagageruimte, die weer door omklappen van de achter bank vergroot kan worden tot een klein bestelwagen for maat. De Shuttle is er alleen met 1500 motor om de presta ties ondanks een niet onbe langrijk grotere luchtweer- stand, op peil te houden. Als de sportiviteit en exclusiviteit zwaar wegen kan de 172 km- h Civic S nog te weinig aan spreken. Mits het geen be zwaar is dat de achterzitplaat sen volledig worden opgeof; ferd, zal dan de CRX coupé een schot in de roos zijn. Met behulp van brandstolinspui ting wordt de 1500 motor ver sterkt tot 74 kW-100 pk, ter wijl de kleinere en compacte re carrosserie een Cw-waarde van slechts 0,33 heeft (van de andere modellen wordt geen getal genoemd, dus dat zal wel niet zo spectaculair zijn). Om zoveel mogelijk massa te winnen heeft ae coupé kunst stof voorspatborden en dor pels. Dat alles leidt tot de ge wenste prestaties: een top van 190 km-h en acceleratie tot 100 km-h in minder dan 9 se conden. En dat alles bij een verbruik dat niet hoger is dan dat van de driedeurs 1300. Op het laatste moment werd nog bekend dat er een 120Ö „spaarversie" van de Civic driedeurs zal komen met vier- bak, maar verdere gegevens zijn nog niet beschikbaar. Voor het eind van het iaar moeten alle nieuwe modellen leverbaar zijn. Accords Enigszins naar de achtergrond gedrongen wordt bii dit alles net bericht dat ook de Ac cords zijn gewijzigd. Ter ver betering van de stroomlijn is er een andere neus op de wa- §en gezet. Dat werd mogelijk oor toepassing van nieuwe motoren die compacter zijn dan de oude 1600-krachtbron. Voor de hand liggend is dat die nieuwe motoren zijn afge leid van de Prelude-motor, waarbij er voor de Accord (drie- en vierdeurs) nu keus is tussen 1.598 cm3 met 65 kW- 88 pk of 1.829 cm3 met 72 kW-98 pk. Die laatste versie is gewoon de Prelude motor met .drie kleppen per cilinder en éen in plaats van twee carburateurs. De oude 1.602 cm3 leverde overigens 59 kW-80 pk. Vol gens ECE-cijfers is de Accord met nieuwe 1600 motor nau welijks zuiniger dan zijn voorganger, maar dat kan na tuurlijk in de echte rijpraktijk anders uitvallen. De 1600 is er overigens alleen als een soort basismodel met vijfbak. De 1800-versies heb ben alle EX-uitrusting (o.a. stuurbekrachtiging) en kun nen ook met een automatische transmissie worden uitgerust. Bij de sedans is er dan nog een nieuw topmodel EX-R, vergelijkbaar met de Prelude EX-R. Schijfremmen rondom dus en een anti-blokkeer rem- systeem, met verder nog extra uitrusting als elektrisch be diende ramen en schuifdak, lichtmetalen velgen en auto matische snelheidsregeling; de sedans EX hebben trouwens al centrale deurvergrendeling als meeruitrusting ten opzich te van de driedeurs EX. Kortom, Honda is niet alleen terug in de Formule 1-races (er wordt gespeculeerd op een geheel eigen team voor vol gend jaar), maar ligt ook weer in de race om de kopersgunst. Tenminste in Nederland ging het met die kopersbelangstel ling de laatste tijd niet erg best, zodat de nieuwe model len hier extra welkom zullen zijn. Ook zonder die commer ciële redenen kan vooral de Civic echter al worden be schouwd als een welkome uit breiding van de automarkt. PETER FOKKER WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 PAG] Nieuws van de beurzen Nationale cadeaubon, elegant envelopje om iemand origii als cadeautje een bankbiljet te overhandigen. Gezondheidszolen van leer met koperen klinknagels ter stil lering van bloedsomloop en reflexzones van het zenuwge die in de voetzolen zitten (Daniel, Noordwijk aan Zee). Lederstiften om krasjes en beschadigingen uit lederen mei len weg te moffelen. Afwasbaar tafellaken. 100 Procent katoenen tafellaken Heek, Almelo) waarvan door bepaalde bewerking alle vlek met een doekje zijn af te halen. Haarversteviger in schuimvorm, tevens föhnlotion (Kr Haircosmetics, Soest). Hoog zuurstofdoorlaatbare contactlens, diameter 9.2 mm, wenningsmethode kort (tel. 023-339197). Popcorn machine, die thuis maiskorrels in een minuut ver\ tot een stroom niet vette, knapperige kersverse, „popci (Door toevoeging van wat boter of olie in speciaal tuitje w 4 de snoeperij wat vettiger. (Mavalo-pródukt). Rood-zwart gekleed middagpak"met zwarte fluw< revers; bontmanchetten en bonthoedje met voile. Vrouwen die in verwachting zijn hoeven er al jarenlang i meer als hobbezakken bij te lopen. Hier enkele modellen de nieuwe herfst-winter collectie van Prenatal. 1 In de jogginglook sweatshirtpakken, die handig dat het Tiguur tijdelijk niet superslank is. Links een ae combinatie: broek, sweatshirt en mouwloze pulk brede schouders. Rechts: pak met shawlkraag op broek met contraststreep. Up to date wat de mode betreft: ruime jakken met canvas in ponchostijl, maar ook geblokte, toelopende 3-4 jassen met veel ruimte rond h Om een avondje uit te gaan gedessineerd jurkje tot op „mini"; de lage-tailletrenr mee kan de aanstaande toe. Later kan er ee in twee punten valt: zorgen dat de voorste punt langer is dan die op de Goede zelfmaakmode om er tot de laatste dag voor de komt modieus uit te zien. TINY

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14