er Geissler van de <DUknapt het vuile werk op Monsterproces tegen Camorra post-Duitsland ersoepelt ïgels voor ïizigers DE PRIJS IS HAASTNET ZOMOOI ALS DEHANGERZELE m Strijd over plaquette op Hitiers geboortehuis Lastercampagne tegen Walesa BREUKER KOLLEKTIEF GAAT OP WERELDREIS -JITENLAND £ekbe(5otKa/ril WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN In het kleine Oostenrijkse plaatsje Braunau am Inn zijn de gemoederen hoog opgelaaid over een plaquette, die aangebracht zal worden op het geboorte huis van Adolf Hitler. Het socialistische stadsbestuur wil een felle aanklacht tegen het fascisme op de pla quette. De oppositie van liberalen en christen-democra ten wil een meer gematigde tekst. Zij vrezen kladder- partijen en zelfs bomaanslagen van rechts-extremisten als de tekst „te scherp" is. Hitier werd op 20 april 1889 in de Salzburger Strasse in Braunau, een plaatsje dat een halve kilometer van de Duitse grens ligt. Als een afrekening met het verleden hebben de sociaal-demo craten die de meerderheid in de gemeenteraad hebben, besloten en speciale plaquette aan te laten brengen in het huis. Ze hebben daarvoor de tekst uitgezocht: „Nooit meer fascisten miljoenen doden roepen op tot vrede, vrijheid en democratie". De liberalen zouden graag een tekst zien als: „Hier werd Adolf Hitler geboren. De ge meente Braunau beschouwt dit huis als een gedenkte ken tegen oorlog en massavernietiging". Veel burgers van Braunau vinden het vervelend dat bezoekers hen steeds weer naar het geboortehuis van Hitier vragen. Maar er wordt ook verdiend aan het huis. »nieuw twee tsnapte a-leden ^gepakt MAast - be Noordierse die jacht maakt op de de Maze-gevangenis lapte IRA-leden, heeft •en twee voortvluchtigen pf/ bakt. Van de 38 ontsnapte Jgenen bevinden er zich g 19 op vrije voeten. De n opgepakte IRA-leden een huis in New Castle, tavenstad aan de Ierse jearresteerd. Zes gevangenbewaarders schuldig aan doodslag WITBANK Een Zuidafrikaanse rechter heeft gisteren zes gevangen bewaarders schuldig bevonden aan doodslag op drie zwarte gevangenen en mishandeling van andere gevange nen. De drie zwarte gevangenen wer den eind vorig jaar dood in hun cel aangetroffen. De Zuidafrikaanse mi nister van justitie heeft een odnerzoek aangekondigd naar de toestand in de zwaar bewaakte Barberton gevange nis, waar vorige week vier gevange nen werden doodgeschoten. In de Barberton-gevangenis zitten met name zwarte gevangenen. Gromyko: Westen blokkeert overleg MOSKOU De Sovjetrussische minis ter van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft het westen beticht van pogingen de Geneefse onderhandelin gen over beperking van kernwapens voor de middellange afstand te blokke ren door het doen van voorstellen die voor Moskou duidelijk onaanvaardbaar zijn. Westerse diplomaten merkten op dat Gromyko niet specifiek melding maak te van het aanbod van president Reagan te gaan onderhandelen over vermindering van het aantal kruis- en Pershing-II-raketten die in West-Euro pa geplaatst zullen worden. Naar hun mening kan dit betekenen dat het Kremlin de voorstellen nog niet zonder meer verworpen heeft. Miljoenenschat in Kasjmir NEW DELHI In Kasjmir is een enorme hoeveel heid goud, juwelen en andere kostbaarheden gevon den, met een voorzichtig geschatte waarde van onge veer 900 miljoen gulden. De kostbaarheden werden aangetroffen in een geheime schuilplaats in de schat kamer van het voormalig paleis van de laatste maha- radja van Kasjmir, Hari Singh, te Srinagar. Het was enkele regeringsfunctionarissen opgevallen dat een 84-jarige voormalige dienaar van de maha- radja telkens naar een afgelegen donkere hoek van de schatkamer ging om „iets te inspecteren". Toen de oude man enige tijd afwezig was, ging een nieuws gierige ambtenaar op onderzoek uit. Hij trof zes grote met stofbedekte metalen kisten aan, waarvan de slo ten voorzien waren van het zegel van de maharadja. Toen deze kisten op last van de regering werden ge opend, bleken er duizenden diamanten, waarvan de grootste 34 karaat, in te zitten evenals halskettingen, armbanden, rijk met edelstenen bezette gewaden en met edelstenen en goud versierd speelgoed. Woede aanval Deze stier kon het duidelijk niet verkroppen dat hij gestoken was door een stieren vechter. In een woede-aanval in een Madrileense arena wierp hij de man en zijn paard omver, hetgeen dit fraaie beeld opleverde. Naderhand wer den paard en stierenvechter weer op de been geholpen. WARSCHAU Met de uit zending door de Poolse televi sie van een geluidsband waar op een gesprek zou staan van Lech Walesa met zijn broer Stanislaw heeft de begin dit jaar ontketende lastercampag ne van de Poolse media tegen de leider van de verboden vakbond Solidariteit gister avond een voorlopig hoogte punt bereikt. In een telefoon gesprek met journalisten ver zekerde de vrouw van Walesa dat de geluidsband een verval sing is. In de met ordinaire scheld- en schuttingwoorden doorspekte tekst bespreekt „Walesa" met iemand die vol gens de televisiecommentator zijn broer Stanislaw is een „winstgevend zaakje" met een miljoen dollar, waarover hij in het buitenland zou beschik ken. Voordat de uitzending be gon waarschuwde eén tv-om- roeper ouders van kinderen dat de door „Walesa" gebruik te taal niet voor jeugdige oren geschikt was. De broer van Walesa heeft verklaard een bandje te hebben, maar daarop staan slechts gelukwensen aan Walesa in verband met zijn verjaardag en de toekenning van de Nobelprijs. I onze correspondent Ge rard Kessels) TXT Als een bulldo- hij over zijn poli tegenstanders heen. woordgebruik doet maar vooral vij- haren te berge rij- Secretaris-generaal Geissler van de in Duitsland en te- ministers van Gezinszaken en houdt van en smijtwerk in de zijn chef, bondskanse- Kohl, zich graag als de wijze, bedacht-' staatsman is Geissler de voor de CDU de har- kraakt. Tot drie keer' hij dit jaar de in de zittende sociaal-de- op hun ziel getrapt, de laatste keer, nu on- deed het pijn. In de dis- over de nieuwe kernra- verweet Geissler de zich ontwikkeld te heb- 'de vijfde colonne van Dat betekent zoveel de socialisten van bin nenuit de geesten in de Bonds republiek rijp aan het maken zijn voor Moskou's communis me. Geissler deed zijn provo cerende uitspraak op een mo ment dat de basis van de SPD massaal partij kiest tegen de plaatsing van ook maar één nieuwe kernraket in de Bondsrepubliek. In de verkie zingsstrijd begin dit jaar be stempelde Geissler de socialis ten als „misdadigers". Dat ge laden woord had hij weliswaar in een citaat van Bertold Brecht verpakt, maar de storm die opstak was ér niet minder om. De SPD reageerde dat het nu duidelijk was hoe de CDU de verkiezingsstrijd wenste te voeren: Kohl boven de gordel, Geissler er onder. De meeste deining, ook in het buitenland, ontstond echter toen Geissler zei dat het pacifisme van de ja ren dertig „Auschwitz had mo gelijk gemaakt". Later krab belde hij enigszins terug, maar de kern van zijn bewering hield hij overeind. De SPD is inmiddels des dui vels over het niets en niemand ontziende optreden van de se cretaris-generaal van de CDU. Fractievoorzitter Hans-Jochen Vogel noemde Geissler een po litieke amokmaker. SPD-voor- zitter Willy Brandt zei dat Geissler het politieke klimaat in de Bondsrepubliek vergif tigt. En oud-bondskanselier Schmidt schreef een brief aan zijn opvolger Kohl waarin hij zich afvroeg of Geissler nog wel als minister te handhaven was. Een kopie ging naar pre sident Karl Carstens. Geissler wordt er echter niet koud of warm van. Kennelijk is zijn positie binnen de partij van dien aard, dat hij zich der gelijk grof geschut kan veroor loven. Ook kan het niet anders of hij moet zich zeker voelen van de steun van bondskanse lier en tevens CDU-voorzitter Helmut Kohl. Tijdens een persconferentie waarin hij inging op de ver wijten aan zijn adres beklaag de Geissler zich over de 'over gevoeligheid' van de Duitse politici.^ Het is opmerkelijk dat Geissler het hardste uithaalt als de plaatsing van de nieuwe kern raketten in West-Duitsland aan de orde is. De CDU houdt onverkort vast aan het statio neren van 108 Pershing-II en 98 kruisraketten in de Bonds republiek als de Sovjets in Ge- nève niet tot belangrijke con cessies bereid zijn. Die positie heeft de christen-democraten echter in het defensief ge drukt. De partij steunt en zucht onder het geweld van de vredesbeweging van een steeds groter deel van de pu blieke opinie. Op zo'n moment moet Geissler de gekwelde partij lucht verschaffen. Dat doet de secretaris-generaal dan door zich als een kamikaze-pi loot op de oppositie te storten. Ten koste van zijn eigen ge loofwaardigheid. De man is immers verplicht steeds har der uit te halen wil hij op den duur nog gehoord worden. Geissler is ook de man achter de grote campagne van de CDU om de partijbasis te mo biliseren voor steun aan de re- geringspolitiek. Van elke afde ling de CDU heeft er onge veer tienduizend verwacht de partij de komende weken minstens één vredesinitiatief. Met al die activiteiten wil de partij twee vliegen in een klap slaan. De achterban die aan het weifelen geraakt is moet. zich weer achter de regerings- politiek scharen. Bovendien laat de partij zich zodoende horen in een tijd (de „hete herfst") dat alle ogen op de vredesbeweging gericht zijn. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Fuorigrotta, een voorstad van Napels, ver toont dezer dagen de aanblik van een belegerde veste, met pantserauto's en zwaar bewapende soldaten in de straten en helicopters in de lucht. Raffaele Cutolo, lei der van de Nieuwe Camorra, tot voor kort de machtig ste misdadige organisatie van de regio, wordt er be recht, in gezelschap van 157 bendeleden. Het is de eer ste keer in de geschiedenis, dat vrijwel alle belangrijke kopstukken van één bende in Italië tegelijk voor de rechter verschijnen, en vandaar dat de autoriteiten geen enkel risico hebben genomen en het plaatselijk gerechtsgebouw in een fort of bunker hebben herscha pen. De macht van Cutolo is niet meer wat die de laatste jaren ge weest is, vooral niet na de arrestatie in juni van ongeveer 600 leden van zijn Nieuwe Camorra. Het aantal moorden zou zijn afgenomen en concurrerende bendes, met name de Nieuwe Fa milie, zouden zich met succes van Cutolo's aandeel in de drugs- en afpersingsmarkt meester hebben gemaakt. Maar de professor, zoals Cutolo vanwege zijn uiterlijk ook wordt genoemd, is nog lang niet uitgeteld en verwacht wordt dat hij de opengevallen plaatsen in zijn organisatie met nieuwe krachten heeft weten op te vullen. Vanuit zijn gevangenis (op het eiland Sardinië) bliift Cutolo zijn bende leiden, met behulp van zijn familieleden, die praktisch allen voortvluchtig zijn. Van de 158 Camorristen die terecht moeten staan, zijn er dins dag, de eerste procesdag, maar 115 in de rechtszaal binnengeleid. De overigen gaan een confrontatie met Cutolo uit de weg, omdat ze zich inmiddels van hem hebben gedistantieerd, overgelopen zijn naar de Nieuwe Familie of het met justitie op een akkoordje hebben gegooid. De twee bekendste overlopers, Barra en Pandi- co, die met hun verklaringen in juni een lawine van arrestatie bevelen tegen Cutolo's volgelingen veroorzaakten, hebben er dan ook de voorkeur aan gegeven binnen de veilige muren van hun isoleercel te blijven. Het proces tegen Cutolo en zijn kornui ten is het gevolg van een politie-actie, twee jaar geledén, tegen het hoofdkwartier van de Nieuwe Georganiseerde Camorra, Cu tolo's huis in Ottaviano, ten zuiden van Napels. Toen is een sta pel documenten buitgemaakt, die de politie op het spoor van vele bendeleiders heeft gezet. Het proces tegen de honderden Camorristen die in juni werden gearresteerd, zal pas volgend jaar kunnen plaatsvinden. De gearrèsteerde verdachten (onder wie politici, advocaten, ondernemers en religieuzen) blijven zo lang in voorarrest. Dat geldt ook voor de bekendste van hen, de tv-presentator Tortora, ook al heeft Cutolo zelf al ontkend dat Tortora tot zijn organisatie behoort. Camorraleider Raffaele Cutolo (links) met een van zijn zoons bi) aankomst in de rechtszaal. AMSTERDAM Het Willem verzorgt dit muziekensemble Breuker Kollektief vertrekt 2 concerten van hedendaagse oktober voor een toernee van geïmproviseerde muziek op vier weken naar de Neder- Aruba, Bonaire en Curasao, landse Antillen, de Verenigde waarna de toernee wordt Staten en Canada. voortgezet door de Verenigde Staten en Canada in de plaat- Van 2 tot en met 12 oktober sen Austin, Buffalo, Montreal, Boston. Los Angeles, San Francisco en Toronto. De toer nee wordt op 28 en 29 oktober besloten .met concerten in het Public Theatre in New York. De reis, mogelijk gemaakt door financiële steun van de Sticusa (Stichting voor Cultu rele Samenwerking), het mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur en het Prins Bernhardfonds. wordt georganiseerd door de Thea- NN VERWACHT fJÉRDERE MAATREGELEN Algemene staking in Peru: 2 doden LIMA De Peruaanse politie is gisteren hard opgetreden tij dens de algemene 24-uurssta- king, die door de vakbonden was uitgeroepen uit protest te gen het economische beleid van president Belaunde. Twee Peruanen werden gedood, tientallen raakten gewond en minstens 150 mensen werden gearresteerd. Volgens de vak bondsleiders hebben zo'n 900.000 arbeiders het. werk Geel- of wit gouden solitair-hanger met een briljant van 0.07 kar. (piqué wit) van 300.- voor 198,- Met een briljant van 0.12 kar. (piqué wit) van 525.- voor349,- (exd. collier). Briljant, goud, horloges. Mergens vindt u zo'n groot assortiment als bij Siebel. Mergens vindt u, elke maand opnieuw, zoveel interessante aanbiedingen. Siebel, al meer dan 70 jaar een vertrouwd adres. Siebel weet er meer van. SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. Gouden ring met vier saffieren, robijnen of smaragden en-vier briljanten 495,- Bijpassende hanger 275,- Sierlijk gevlochten gouden ring in twee maten 79,-en 119,- In zilver 24,- en 38,- Gouden oorknoppen met facetten in vier maten: 39,-, 49.-. 59.-en 69.- In zilver 9.-. 10.-. 12.-en 14.- Gouden .Franse gourmette"-armband 990,- Exdusieve wit- of geel gouden entourage-ring met 15 loepzuivere witte briljanten (0.61 kar.) 2950,- Geel- of wit gouden oorknoppen met twee cultivê parels en zes briljanten 635,- Bijpassende armband 980.-, choker 1150.- en ring 735.- Voetballen. zwemmen, tennissen, surfer», zeilen, skiën, enz. Vele sporten gegraveerd in een gouden plaatje 198,- In zilver 25,- (exd. collier). e Houtstraat 63-65 Lid van de Beurs voor den Diamanthandel (Van onze correspondent Gerard Kessels) VN Oost-Duitsland heeft de verplichting laten en dat voor kinderen van 7 tot 14 jaar geld gewis- moet worden bij bezoeken aan het land. De rege- in Bonn verwacht echter verdergaande tegemoet- ingen in het reizigersverkeer, nadat Westduitse ten Oost-Duitsland een krediet verleend hebben een miljard gulden. Bonn heeft zich voor dat kre- taa garant gesteld. I feizen naar Oost-Duitsland moest voor kinderen van 7 tot 14 ot nu toe een bedrag van 7,5 mark per dag gewisseld wor- in Oostduitse marken. Regeringswoordvoerder Bönisch in Bonn laten weten dat de vrijstelling voor kinderen niet dan een eerste stap kan zijn van de kant van Oost-Duits- En volgens staatssecretaris Hennig van het ministerie voor -Duitse Betrekkingen zal Bonn niet met Oost-Duitsland verdere kredieten onderhandelen „zolang er geen passend oord komt op ons eerste miljard", ïoge bedrag dat in Oost-Duitsland besteed moet worden, j. het aantal reizigers verminderd dat vanuit West-Berlijn de I bezoekt. Volwassen Westduitsers moeten voor elke dag in Duitsland 25 mark wisselen. Bonn had juist gehoopt dat het voor volwassenen aanzienlijk omlaag zou gaan na het het krediet. natuurramp, omdat de bran den alleen maar woeden op op de berghellingen op meer dan duizend meter hoogte. De poli tie heeft drie personen gear resteerd op verdenking van brandstichting. De brandweer vertrouwt erop dat de vuurzee de komende uren met blus vliegtuigen volledig onder con-' trole te brengen is. Bosbranden teisteren Tenerife Op het noordelijk deel van het gelopen zaterdag teisteren. Ze- Spaanse vakantie-eiland Tene- ker 3000 hectaren bos zijn al rite proberen vrijwilligers sa- verwoest, bijna de helft van het men met een grote groep totale bosbestand van het brandweermannen een eind te eiland. De toeristenindustrie in maken aan de enorme bran- het noordelijke kuststreken on- den die het eiland al vanaf af- dervindt geen schade van de

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11