Gemeente besluit toch tot ankoop chemisch bedrijf Berufsverboten in Krefeld door rechter afgewezen Beheerscommissie! Stadskabei Leiden EBR zoekt alternatieven voor opslag gifgrond ffand in "Iderbox IMEENSCHAP MOET WEGHALEN VERVUILDE GROND BETALEN DEN EeidócSoutafit DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 EN De politie vermoedt dat rand, die vannacht om twaalf itbrak in een kelderbox aan de /erhorst door omwonenden is rjo stoken. Het zou om een wraak- igaan. e Iderbox wordt door de jeugd als limte gebruikt en de overlast ^harvan werd ondervonden, zou Mjk de aanleiding van brand ing zijn. De schade is gering. De weer hoefde er niet aan te pas 'ïmen, alleen een bank ging in nen op. nsljui Twee mannen gewond bij bedrijfsongevallen LEIDEN Twee mannen zijn gisteren gewond naar het AZL overgebracht na bedrijfsongevallen aan de Langebrug en in de Stevenshofjespolder. Een 22-iarige Leidenaar viel gistermor gen bij het bouwen van een steiger drie en een halve meter naar beneden toen hij misstapte. Hij werd met rugklach ten, een breuk van het linkerhielbeen en schaafwonden afgevoerd. Een 39-ja- rige Leiderdorper raakte gistermiddag in de Stevenshof met een voet bekneld onder een heistelling. De man stond in een gleuf waar werd geheid voor de aanleg van riolering. De grond ging schuiven, waardoor de voet in het ge drang raakte. In het AZL werd een fractuur geconstateerd. Bibliotheek Houtkwartier dreigt toch te verdwijnen LEIDEN In tegenstelling tot eerdere berich ten is de sluiting van het bibliotheekfiliaal in het Houtkwartier nog steeds ter discussie. Naar aanleiding van het bijgestelde bezuini gingsvoorstel, waarbij voor de bibliotheek een extra subsidie van 2,5 ton werd voorgesteld, meldde het college vrijdag dat hierdoor „slui ting van filialen vermeden kon worden". Dit blijkt echter niet te slaan op het filiaal in het Houtkwartier. De discussie of dit filiaal niet be ter vervangen kan worden door een bibliobus is nog volop gaande. Met de bibliobus zou niet al leen het Houtkwartier maar ook Leiden-Oost en de Stevenshofpolder bediend kunnen wor den. CDA constateert tegenstrijdigheid bij bezuinigingen LEIDEN Het CDA heeft het college van b en w gevraagd hoe het kan dat de laatst gepresenteerde bezuinigingsvoor stellen in tegenspraak zijn met eerder verstrekte cijfers. Amper twee maanden geleden werd het te bezuinigen be drag voor 1984 vastgesteld op 5,8 miljoen gulden en voor 1987 op ruim 12 miljoen gulden. Het vrijdag gedane voorstel van b en w meldt echter voor 1984 een te bezuinigen bedrag van 5,4 en voor 1987 van 10,5 miljoen gulden. Een verschil der halve van bijna twee miljoen gulden. Het CDA vraagt zich af „of de in juli gepresenteerde cijfers soms willekeurig gekozen zijn". Wanneer dit niet het geval is wil het CDA weten „wel ke meevallers zich de afgelopen maanden hebben voorge daan en waarom deze niet openbaar gemaakt zijn". Overi gens geeft het CDA te kennen zeer content te zijn met het lager gestelde bezuinigingsbedrag. [jjl|)EN De Leidse ge- ze üteraad heeft gister- tejd besloten tot aan- ;nu van een gedeelte .bljiet chemische bedrijf aan de Langegracht- (tstraat. In het koop- ,ract is de gebruikelij- lilieubepaling op ver- °efvan de huidige eige el* niet opgenomen. a1een betekent dat het jjtijderen van vervuilde r tl onder het bedrijf op penschapskosten zal en[en geschieden. Het voorstel tot aankoop da teert al van vorig jaar. Toen. wenste de raad niet in te stem men met de aankoop omdat de zogenaamde milieubepaling in het koopcontract achterwege was gelaten. Volgens deze be paling moet de eigenaar op draaien voor de kosten van het verwijderen van veront reinigde grond wanneer deze na de sloop wordt aangetrof fen. De eigenaar van Lilo wenste zijn bedrijf onder die voorwaarde echter niet te ver kopen. De gemeente wil het bedrijf in verband met de stadsvernieuwing in Noord- vest graag aankopen. Het is de bedoeling dat in 1985 het be drijf wordt opgeheven en dat het pand wordt gesloopt. Er komen woningen te staan. Belangen De discussie in de gemeente raad voltrok zich gisteravond vooral rond de vraag of de vervuiler in alle gevallen dient te betalen of dat er zulke grote belangen met de aan koop gemoeid waren dat het te rechtvaardigen is de gemeen schap voor de kosten op te la ten draaien. Onderzoek heeft uitgewezen dat er vervuilde grond ligt. het weghalen zou zo'n 70.000 gulden kosten het geen echter betaald wordt via een subsidie van de rijksover heid. B en w hadden voorge steld het bedrijf in verband met de stadsvernieuwing toch maar te kopen. Het college was bang dat de huidige eige naar zijn bedrijfje aan een an der zou verkopen waarmee de op deze plaats ongewenste che mische activiteiten voortgezet zouden worden. C. Vergeer (SP) maakte ern stig bezwaar tegen het feit dat de gemeenschap voor de kos ten van het verwijderen van de vervuilde grond op zou moeten draaien. „Zo wordt het principe van 'de vervuiler be taalt' een lachertje", aldus Vergeer. Hij constateerde dat de gemeenteraad machteloos staat en dat „bedrijven zo maar hun gang kunnen gaan". H. de la Mar (PSP) was het met hem eens maar zou uitein delijk toch voor aankoop stem men „om in de toekomst niet voor vervelender dingen te komen staan". Een meerder heid van de raad was het met het PSP-raadslid eens en be sloot met enige tegenzin en 33 tegen 4 stemmen het bedrijf toch maar aan te kopen. Ver geer, Hoekema (D'66) en twee PvdA-leden stemden tegen. B en w beloofden zich voort aan tegen soortgelijke praktij ken in te dekken door in het koopcontract (naast de milieu bepaling) een vrijwaringsclau sule op te nemen. Dat wil zeg gen dat van de aankoop kan worden afgezien indien er van ernstige vervuiling sprake is. Een voorstel van De la Mar om bij volgende aankopen op kosten van de eigenaar (wan neer de vervuiling tenminste wordt aangetoond) een grond onderzoek te laten verichtten, werd door b en w afgewezen. laatsseizoen lelijk inluid dn ^vel de ijshal aan de lellaan al meer dan egk voor publiek open is, =e1 het schaatsseizoen ^gisteravond feestelijk uid. De toeschouwers Ten genieten van de- itraties short-track on- en kunstrijden, Jckey en curling. De viteiten waren georga- !rd door de Stichting latscentrum Leiden. Raad zet haast achter Stationsweg-affaire LEIDEN Alle partijen in de gemeenteraad hebben b en w gevraagd de problematiek rondom de verkeersituatie op de Sta tionsweg donderdag te bespreken in een vergadering van de raadscommissies ruimtelijke ordening en economische aangele genheden. Twee weken geleden werd de zaak ook al besproken in de twee raadscommissies. De uitkomst van deze discussie was dat VVD en CDA het college vroegen de winkeliers enigszins tegemoet te komen door de huidige situatie te wijzigen. Wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening wenste hier echter niet mee in te stemmen en kreeg daarvoor ook de steun van zijn fractie. De zaak zou in het college besproken worden omdat beide college partijen van mening verschilden. Alom werd verwacht dat het collegestandpunt besproken zou kunnen worden in de komende commissievergadering doch het punt bleek niet op de agenda te staan. Omdat „in verband met de ernst van de zaak een beslis sing dringend geboden is", hebben de partijen het college ver zocht donderdag toch over het probleem te kunnen praten. ADVERTENTIE Donderdag 29 september a.s. om 20.00 uur in kamer 212 van het stadhuis. Agenda: Hernummering kabels bestaande net. Jaarrekening 1980 en voorlopige jaarrekeningen 1981 en 1982. Begroting Stadskabei 1984. Tariefverhoging. Klacht over inspraak fraudenota Sociale Dienst LEIDEN Het Platform Arbeid en Inkomen heeft bij de gemeenteraad een klacht ingediend over de inspraak rond de fraude nota zoals die onlangs door de Sociale Dienst werd uitgebracht. Het platform stelt dat er te weinig gelegenheid tot in spraak op deze nota is gebo den. „Het was slechts een formaliteit", aldus het plat form: „Het geheel werd inge past in het procedureschema van de raadscommissie". Het platform zegt slechts 14 da gen te hebben gehad om de nota te lezen en er een reac tie op te geven. „Gelet op het belang van de zaak en van wege het grote aantal men sen die het betreft de cliënten van de Sociale Dienst menen wij, dat in spraak geboden had mogen worden aan elke betrokke nen en geinteresserde", aldus het platform. De klacht zal worden behandeld door de inspraakcommissie. PROVINCIE MOET HINDERWETVERGUNNING GASHOUDER VERLENEN LEIDEN Het Energie bedrijf Rijnland (EBR) moet opnieuw een hinder wetvergunning aanvragen reinigen van de grond zou niet mogelijk zijn omdat er een be stol in zit, die er nanciële gevolgen waren nog moeilijk in te schatten door het EBR. niet zo makkelijk uit te halen Gedeputeerde staten zijn in- is", aldus de heer De Boer. middels door de gemeente op voor het afgraven van zijn Geprobeerd zal worden of er de hoogte gesteld van de door vervuilde grond en het opslaan ervan in een oude gashouder aan de Koning straat. Naar gisteren be kend werd, mag de ge meente Leiden geen hin derwetvergunning ver strekken voor dit soort za ken. Het verstrekken van zo'n hinderwetvergunning is een zaak van gedepu teerde staten van Zuid- Holland. Behalve het weer geheel op starten van de procedure wordt door het EBR naar al ternatieven voor het opslaan gezocht. „Al is het opslaan in de oude gashouder, met zijn dikke wanden en vloer, mis schien wel de veiligste ma nier". aldus de heer De Boer van het EBR. Het energiebe drijf verwacht gezien de grote weerstand van de buurtbewo ners rond de gashouder, dat de behandeling een zeer langdu rige kwestie zal worden. „Er wordt zowel een nieuwe aan vraag voor de hinderwetver gunning ingediend bij G.S. als gezocht naar alternatieve op slagplaatsen. Het plaatselijk binnen het bouwschema van de renovatie van de electrici- teitscentrale wat geschoven kan worden, zodat de werk zaamheden niet te veel wor de bewoners ingediende be zwaren. De bezwaarschriften van de bewoners moeten ove rigens wel weer opnieuw inge diend worden bij G.S. als het den opgehouden. Maar of dit EBR de vergunning opnieuw ook zal lukken, was nog niet aanvraagt, duidelijk. Ook de mogelijke fi- ADVERTENTIE W00NFESTIJN KEUKENS GEDEKTE TAFELS BLOEMSIERKUNST DOE HET ZELF EN HOBBY U0DETHEATER H0UTRUST DEN HAAG Open huis schouwburg LEIDEN De Leidse Schouwburg houdt 3 oktober van tien tot twaalf uur open huis. Belangstellenden kunnen dan eens een kijkje achter de schermen nemen. Twee to neelverenigingen verlenen hun medewerking. Zo zal de Timdelerclub een repetitie houden (van tien tot elf uur) en is Litteris Sacrum te zien van elf tot twaalf uur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt.nog dezelfde avond nabezorgd. Nieuw raadslid P. Middendorp werd gisteravond benoemd tot raadslid van „deze zaak", zoals burgemeester C. Goekoop het nogal denigre rend uitdrukte. Hij zal er echter de Leidse gemeenteraad wel mee bedoeld hebben. Paula Middendorp (24) neemt zitting in de raad voor de PSP. Zij volgt Jos van der Putten op. Middendorp heeft onder meer de linkse woongroepennota geschreven en was één van de initiatiefneemsters van het wegloophuis. Middendorp is de vijfde sinds de verkiezingen vorig jaar, die tussentijds zit ting neemt in de raad. Kind in ziekenhuis De wijkgezondheidswinkel Morskwartier houdt mor gen een thema-bijeenkomst over „Kind in het zieken huis" in het gebouw van speeltuinverenmiging Mors kwartier aan de Lage Morsweg 14a. Het is de eerste bijeenkomst van de pas opgerichte wijkgezondheids winkel. Er wordt een film vertoond en een toelichting gegeven. Medewerking aan de bijeenkomst verleent de werkgroep kind in het ziekenhuis. Arbeid De Taakgroep Arbeid van de Leidse Raad van Kerken houdt morgen een bijeenkomst in het Antonius clubhuis (Lange Mare 43) in het kader van het thema 'Arbeid'. On der meer staat op het programma een gesprek met Jan Ballego die zich bezig houdt met werkloosheidsvoorzienin gen in Leiden: Hoe werd Leiden van industriestad tot kan- toorstad en wat betekent dat voor de toekomst? De bijeen komst begint om acht uur. Filmhuis (1) In het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66, draait morgen de film „The Nightpor- ter" van de Italiaanse regiseuse Lililane Cavani. De film wordt tweemaal vertoond en wel vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. In de hoofdrollen spelen Dirk Bogarde en Charlotte Rampling. De film gaat over een joods meisje, die 15 jaar na de oorlog in een Weens hotel de nachtportier herkent als de SS-er, die haar in een concentratiekamp dwong tot sado-maso chistische handelingen. In het hotel zetten ze hun rela tie voort, tot ze op de huid gezeten worden door een complot van ex-nazi's. Filmhuis (2) De film ..Death in Venice" van Luchino Visconti draait donderdag 29 september in het filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. In de film speelt Dirk Bogarde een oude componist, die tegen de achter grond van het Venetië van 1900 in een jonge Poolse toerist de schoonheid ontdekt die hij in zijn leven tevergeefs heeft nagestreefd. De op een afstand gadegeslagen jongen wordt hem tot een dramatische obsessie. De film wordt tweemaal vertoond, vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Tekenfilms Een uitgebreide serie tekenfilms met de bekende strip figuren, Supermuis, Woody Woodpecker, Tom Jerry en vele andere striphelden is morgen vanaf half drie in de Kapelzaal bij K&O te zien. De toegangsprijs voor deze kinderfilmmiddag bedraagt drie gulden, waarbij een bekertje ranja is inbegrepen. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij het bureau K&O, Oude Vest 45 in Leiden, tel. 141141. Gouden eeuw Schilderijen uit de Gouden 17e eeuw staan centraal tijdens een serie lezingen door kunsthistorica mevrouw Friederich bij K&O aan de Oude Vest. Zij vertelt over schilderijen van Frans Hals. Rembrandt, Vermeer, Jan Steen, Pieter Lastman en anderen en gaat vervolgens met de groep de schilderijen in het echt bekijken. In totaal geeft mevrouw Friederich vier lezingen en gaat men vier keer op stap. De eerste inleiding heeft plaats op 29 september. Koorfestival Op vrijdag 30 september is er in de Bevrijdingskerk een koorfestival waaraan vier koren, een combo en so listen meewerken. Het festival wordt gehouden in ver band met diverse jubilea. De volgende koren verlenen medewerking: het „Gemengd koor Voorhout", dat 12,5 jaar bestaat; „The Glory Sisters" (15 jaar); het kinder koor „De Zingende Zuidwestertjes" (17,5 jaar); het tie nerkoor Shalom(10 jaar) en het combo Dawag- giem" uit Voorschoten (10 jaar). Verder verleent mede werking de alt Reinata Heemskerk en de organist Teun Kranenburg. Algehele leiding heeft mevrouw J.M. Jager-Noordhoek, die dit jaar 15 jaar dirigente is. Door de koren wordt o.a. uitgevoerd „Onze Vader" van Loek v.d. Leeden, „King all Glorious" van Wesley, „Into my heart" van Clarke en „Domine salvam fac Reginam" van Gounod. Het koorfestival begint om kwart voor aebt. Open Podium In het Zoldercafé van het Leids Vrijetijdscentrum wordt vrijdagavond 30 september weer een open podium gehou den. Iedereen krijgt dan de gelegenheid om te laten zien of te laten horen wat hij kan. Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met Ferry Rigault, telefoon 071-146449. Striptekenen Buurthuis 'Inde Vroolijcke Arke' aan de Pieterskerk- choorsteeg wil met een cursus striptekenen beginnen. De cursus gaat over het maken van verschillende soor ten stripverhalen, vanaf het schrijven van het verhaal tot en met het maken van de tekeningen. Het is niet nodig om tekenervaring te hebben. De stripcursus heeft 's avonds plaats. Voor inlichtingen en aanmeldin gen: tel. 071-123271. LEIDEN De rechtbank hun functie in de partij, on- in Münster heeft gisteren rechtmatig. De twee zouden in hoger beroep bepaald °P die manier gedwongen dat het gemeentebestuur gorden aan hun eigen ont- verwacht dat in ieder geval Toen namelijk startte het Schachschneider het hoger stadsbestuur de actie om de van Krefeld twee ambte naren, Jürgen Schachsc- slag mee te werken. Eerder bepaalde een Duitse rechter dat het gemeentebe- hneider en Elke Fonger, stuur van de Leidse zusterge- niet mag ontslaan omdat zij lid zijn van de Duitse communistische partij (DKP) Dit lidmaatschap alleen kan, meente Schachschneider mocht ontslaan. De ontsla gaanvrage voor Fonger werd geweigerd omndat er proce durefouten zouden zijn ge maakt. Zowel het stadsbe- volgens de rechtbank, geen stuur als Schachschneider reden voor ontslag zijn. Bo- gingen in beroep, vendien, zo werd bepaald, was het verzoek van het ge meentebestuur aan beide ambtenaren, om inlichtingen te verstrekken over de duur van, hun lidmaatschap en beroep zou verliezen. Vrijdag had de advocaat van de bei de ambtenaren zich nog ui terst pessimistisch uitgelaten over de kansen op een over winning in dit hoger beroep. Het gemeentebestuur van twee ambtenaren te ontslaan In de tussentijd hebben dui zenden inwoners van Kre feld het stadsbestuur laten weten het oneens met deze 'berufsverboten' te zijn. Ook het leidse gemeentebestuur Krefeld heeft geen mogelijk- mengde zich in de discussie heid om nogmaals in beroep te gaan in deze zaak. Wan- De fractievoorzitters van de neer zij de ontslagen door wil in de Leidse raad vertegen zetten, zal de procedure van woordigde partijen lieten het voren af aan op gang ge- bestuur van de zusterge- bracht moeten worden en meente weten dat zij ernstig dienen nieuwe gronden voor bezwaar maakten tegen de De uitspraak van de recht bank is voor velen een vol slagen verrassing. Vrijwel allebetrokkenen hadden ontslag gevonden te worden. De zaak Schachschneider én Fonger speelt al twee jaar. beoogde berufsverboten. Door sommigen werd zelfs ter discussie ge-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3