£eicUe 6oma/nt CDA moet drastisch worden verjongd VS willen „Genève" tot goed einde brengen Fellowship maakt veilige anding met open deur Handdoek BON Australia II historische winnaar America Cup Dinsdag 27 september 1983,74e jaargang no, 22691 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.I.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties' (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (mcl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. _..a Nieuw avontuur van de Dolly Dots op Ned. I om 19.00 uur. In „Tijdsein" op Ned. II om 20.20 uur de positie van de arme landen. Om 20.50 uur muziekprogramma uit Harlin- gen. Op België 2 om 20.15 uur speelfilm „Wat een familie". Zonnig. Middagtemperatuur 23 graden. Weinig wind. Zon op: 06.35; onder: 18.27. Schev. hoog water: 6.07 en 18.23; laag water: 2.12 en 14.23 risenberg: „Controle Tilburgsche I r/tlde niet 1 HsHINGTON Dr. W. Duisen- president van De Nederland- Bank wijst elke kritiek op de van de centrale bank bij de on- ;ang van de Tilburgsche Hypo- ikbank van de hand. „Het con- pparaat van de Bank heeft in geval van de Tilburgse bepaald gefaald", aldus Duisenberg gis- n, die in verband met de jaarver- 7-{»ring van het IMF in Washing- de meeste beleggers in Ibrieven van de Tilburgse kleine rders zijn. ,13: Duisenberg weigert hulp pandbriefhouders Rente gaat dalen NEW YORK/AMSTERDAM De rente gaat binnenkort omlaag. Er wordt een algemene rentedaling verwacht en op de effectenbeurzen in New York en Amsterdam zijn daardoor gisteren weer records ge vestigd. In de VS is de geldhoeveel- heid vorige week met drie miljard dollar afgenomen dat drukt het rentepeil en ook in ons land buigt de rente omlaag. De hypo theekrente daalt en de rente op spaar- en pandbrieven vertoont een zelfde neiging. Pagina 13: Beurs rukt op naar nieuwe records. Betonrot verdrijft leerlingen tijdelijk van hun school TILBURG De 850 leerlingen van de MTS Groenewoud in Tilburg zullen tijdelijk hun school moeten verlaten, omdat de vloeren dermate ern stig door betonrot zijn aangetast, dat ze op korte termijn moeten worden vervangen. Ook de vloe ren van de scholengemeenschap Quirija (1300 leerlingen) moeten zo spoedig mogelijk worden vervangen. Of ook de leerlingen van deze scho lengemeenschap gedurende de reparatiewerk zaamheden naar elders uit moeten wijken is nog niet bekend. Volgens secretaris J. Siemons van de Stichting Voortgezet Onderwijs in Tilburg is nog niet te overzien hoeveel geld met de reparatie- werkzaamheden is gemoeid. Evenmin is duidelijk wie voor de kosten moet opdraaien. Beide scholen zijn zes jaar geleden gebouwd. Profrenner twee weken celstraf BREDA De Bredase rechtbank heeft gisteren de 26-jarige beroeps- wielrenner Johan van der V. uit Rijsbergen veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens po ging tot oplichting van twee verze keringsmaatschappijen en een val se aangifte van diefstal bij de poli tie in Zundert. Op 23 oktober van het vorig jaar had de verdachte, die in geldzorgen verkeerde, een in braak in zijn woning gefingeerd. Van der V. heeft uit eigener bewe ging bekend. Hij zou slechte advi seurs hebben gehad. DEN HAAG De CDA- fracties in de beide Kamers, de provinciale staten en de gemeenteraden zullen bij de eerstkomende verkiezingen drastisch moeten worden verjongd. Ook moeten er meer vrouwen in de CDA- fracties komen. Daarnaast is het noodzakelijk, dat dege nen die het CDA in politie ke functies vertegenwoordi gen meer dan tot nu toe kennis dragen van de bijbel en het programma van uit gangspunten van het CDA. Het CDA moet ook meer contacten met de kerken onderhouden. Dit zijn enkele aanbevelin gen van een CDA-werk- groep die in opdracht van het partijbestuur is nage gaan hoe het CDA meer wervingskracht kan krijgen, en hoe de interne or ganisatie verbeterd kan worden. „Het CDA is nog niet wat het kan zijn", aldus de werkgroep. „De partij roept bij mensen binnen en bui ten de partij nogal eens het beeld op van onduidelijk heid'en een gebrek aan ge ïnspireerd zelfvertrouwen". Volgens de werkgroep is het voor de beeldvorming van het CDA van groot be lang dat de partij meer als eenheid optreedt. „Een be sluit moet na gedegen dis cussie worden genomen, maar daarna dient zo'n be sluit consequent uitgevoerd te worden. Van alle betrok kenen mag verwacht wor den dat men het partij- of fractiestandpunt loyaal voor zijn rekening neemt", aldus de werkgroep. „In geen ge val dient men in de partij en de fracties een beleid te voeren waarbij wisselende groepen een zoethoudertje krijgen teneinde de lieve vrede te bewaren". Over mogelijke sancties voor „dissidenten" zegt de werkgroep onder meer, dat een CDA-afgevaardigde die blijft weigeren een geno men fractiebesluit voor zijn of haar rekening te nemen, het woordvoerderschap kan worden ontnomen. In zeer uitzonderlijke geval len kan de fractie zo ie mand de toegang tot de fractievergadering ontzeg gen. In het uiterste geval wordt de betrokken persoon bij volgende verkiezingen niet meer gekandideerd of zelfs geroyeerd. 'ly-overs'" J. eidschendam Dnderdag >en li IDSCHENDAM Twee A enoemde fly-overs van het ïoppunt Leidschendam rden donderdagmorgen om uur voor het verkeer open- teld. De ene fly-over is tr dé verbinding van Den ag richting Amsterdam, de lere voor het verkeer van ag richting Rotterdam, naf dat moment vervallen de A 4 (RotterdamAm- rdam) de tot nu toe in ge lik zijnde verkeerslichten. r0( ;rna moeten nog drie ver- oo dingen (RotterdamDen ïg, AmsterdamUtrecht en IterdamUtrecht) worden igelegd. Het ministerie van keer en waterstaat ver- be cht dat het verkeersknoop- nt medio 1985 voltooid is. 7: Knooppunt Leid- lendam goed voor ruim k i.000 voertuigen per et- tal ede maal het hoogste punt bereikt van het verkeersknooppunt Foto: Tjerk Heringa. larcel van Dam gaat mening an de VARA vertolken LVERSUM - Mar- van Dam is als volger van Brugs- bereid gevonden' iste commentator te )rden van het RA-ac- iteitenprogram- „Achter het Nieuws". Hij blijft daarnaast lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, maar heeft toegezegd af te zien van het standpunt van zijn partij, als hij in genoemde rubriek de VARA-mening weer zal geven. Dit gaat gebeuren met ingang van dinsdag 4 oktober. Pag. Het kersver se gezicht van de vara Marcel van Dam Een handdoek voor D. Zolyznik MOSKOU De molens van de Russische overheid kunnen snel draaien als de Russische pers ze maar een zetje geeft. Een inwoner uit de Oekraïne. D. Zolyznik, schreef in een brief aan de redactie van zijn plaatselijke krant dat hij in de afgelopen vijf jaar geen handdoek in het district had kunnen krijgen. De plaatselijke krant stuurde de brief naar het Oek raïense ministerie van handel, van waaruit hij over de vele betrokken schijven liep. „Het gevolg dat het besluit werd ge nomen dat D. Zolyznik in aanmerking kwam voor één hand doek", aldus de regeringskrant Izvestia. Het besluit ging ver gezeld van de waarschuwing dat handdoeken niet voor het oprapen liggen en dat hij zich in de toekomst van verzoeken als het vorenstaande diende te onthouden. The Australia II passeert de finish-lijn. NEW YORK Het zeiljacht Au- stralia II heeft ais eerste uitda ger in de ge schiedenis de America Cup ge wonnen. Het Au stralische 12- meterjacht won gisteren voor New York de ze vende en beslis sende zeilrace tegen Liberty (VS) met 41 se conden voor sprong. De Li berty leidde in de meerdaagse tweekamp met 2-0 en 3-1 alvo rens de laatste drie races te verliezen. Het wijnrode Ameri kaanse jacht lag in de beslissen de wedstrijd van gisteren tot zes mijl van de finish voorop. Toen nam de Australia II na een drama tische achtervol gingsrace de lei ding voorgoed over. Met de to taalzege van 4-3 maakte het Au stralische zeil jacht een eind aan 132 jaar Amerikaanse he gemonie. Pagina 15: Amerikanen in ban van zeilen. YAN DEN BROEK OVER VOORSTELLEN REAGAN: NEW YORK Minister van den Broek van bui tenlandse zaken heeft de gisteren officieel door president Reagan gemaak te voorstellen voor Genè- ve een nieuwe impuls ge noemd en gezegd dat zij blijk geven van grote zorg van de VS om de onder handelingen tot een goed einde te brengen. De nieuwe initiatieven betref fen een nadere uitwerking van het zogenaamde interim- voorstel van maart, dat nog in het midden liet hoeveel raket ten aan beide zijde zouden mo gen worden geplaatst. De VS hebben er nu van afge zien de SS-20 raketten die op Japan zijn gericht, te laten meewegen in het Geneve- overleg. Daarmee is op ver schillende punten tegemoet gekomen aan de verlangens van de Sovjet-Unie, aldus waarnemers. Reagan bena drukte dat de VS een soepele houding zulklen innemen. Volgens van den Broek, die in New York is ter bijwoning van de Algemene Vergadering van de. VN, zullen nu ook door de Sovjets concessies moeten worden gedaan. Hij doelde met name op het tweede on derdeel van het voorstel van Reagan, waarbij in de onder handelingen ook een plaats wordt ingeruimd voor de met kernbommen uitgeruste vlieg tuigen in Europa, de zoge naamde vooruitgeschoven wa pensystemen. Tot nu toe had den de VS dat steeds tegenge houden. Reagan repte in zijn rede voor de VN in New York niet van de Britse en Franse kernmacht, die de Russen eveneens in Genève bespro ken willen zien. Volgens de New York Times is het voor stel van Reagan absoluut noodzakelijk om de Europese staatslieden te helpen bij het overtuigen van de publieke opinie dat de VS oprecht stre ven naar een akkoord. Radio- Moskou noemnde de voorstel len onaanvaardbaar. „Het is een eenvoudige wijziging van de nuloptie". Zeer oud observatorium ontdekt in Armenië MOSKOU In de bergen van de Sovjetrepubliek Armenië heeft een architect uit Erevan een vondst gedaan die erop duidt dat daar al 5.000 jaar ge leden sterrenkundige waarne mingen werden gedaan. Dit heeft het persbureau,TASS be kendgemaakt. Bij Ghegam, ten oosten van Erevan, trof de architect Pe- trossian een monoliet aan, die bedekt is met allerlei geheim zinnige tekens, cirkels en ova len. Sovjet-geleerden kwamen tot de conclusie dat het een maankalender betrof. Kort na deze vondst ontdekte Petrossi-' an verscheidene platte stenen waarop allerlei sterrenbeelden van de dierenriem staan afge beeld. Tenslotte vond de archi tect ook nog een in steen uit gehakt model van de maanbol. *ERTH De inzittenden 'an een Fokker-28 van de ^stralische luchtvaartmaat- ïhappij hebben gisteren een hachelijk avontuur overleefd. e'Kort nadat het toestel met 58 J- ïassagiers van de luchthaven ®van "Perth was opgestegen, a vloog de voordeur van de ca bine open. Terwijl de wind door de cabine blies, cirkelde de piloot twee en een half uur rond om brandstof te lo- zen. Tenslotte maakte hij een I geslaagde noodlanding. Daar bij veroorzaakte de over de landingsbaan slepende deur voor een sterke rookontwik keling en een regen van von ken, zonder dat dit echter tot brand leidde. Een van de ste wardessen, die via de boord- telefoon de bemanning in de cockpit wilde waarschuwen, dreigde op een gegeven mo ment uit de cabine te worden gezogen. Alle inzittenden overleefden echter onge deerd het avontuur. Het hoofd van de luchtveilig- heidsdienst van Perth, Don Ende, verklaarde dat de deur op de juiste wijze was ver grendeld, maar dat zij door onbekende oorzaak kort na het opstijgen was openge- De Fellowship van de Austra lische Luchtvaartmaatschap pij cirkelt hier boven de lucht haven van Perth met geopen de vliegtuigtrap. 25 ARRESTATIES Politie Katwijk lost 54 misdrijven op KATWIJK Met de arrestatie van 25 Katwijkers in de leeftijd van 15 tot 51 jaar heeft de politie van Katwijk 54 misdrijven opgelost. De Katwijkers werden in de maanden april tot en met augustus aangehouden Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Het grootste deel van de groep is 15, 16 en 17 jaar oud. De groep wordt verdacht van inbraak, diefstal, brandstichting vernieling en heling. Een en ander had plaats in de jaren 1981, 1982 en 1983. De totale schade bedraagt ongeveer 272.000 gulden. Van de buit is 10.000 gulden teruggevonden. Ingebroken werd in win kels, bij bedrijven en er werd een vrachtwagen in brand gesto ken. De 25 Katwijkers waren in kleine groepjes actief van vaak verschillende samenstelling. De hoofdverdachte is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. Stel u zich eens voor! Een abonnee van de Leidse Courant, die in geen vijf jaar ergens een handdoek heeft kunnen kopen en daarover een ingezonden stuk in de veelgelezen rubriek „Brieven van lezers" wil plaatsen. De redactie stuurt daarop de brief door naar minister Van Aardenne in Den Haag, die dan besluit, dat de abonnee recht heeft op één handdoek. Maar hij verklaart daar wel uitdrukkelijk bij, dat handdoeken niet voor het oprapen liggen en dat de briefschrijver in de toekomst zich van dergelijke verzoeken dient te onthouden. De lezer heeft het inmiddels allang door. Zoiets kan natuurlijk alleen De Leidse Couiant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1