GETIPT Voldoende ligplaatsen in regio „Kwaliteitszorg kan mil joenen besparen Milieudefensie ziet problemen voor glasboer CDA-Wassenaar tegen kleine beroepskern voor brandweerkorps Problemen na isolatie in „De Fluit" ïS CeidócSommit Complete vertaling van boek Hans Brinkers VWL ijzersterk bij Rozet: 2-7 Indringer Soestdijk: voorwaar delijke TBR Geluidsoverlast in Leeuwenberg Kernexplosies in SU mogelijk voor putten voor olie en gas BINNENLAND DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 PAGIN7 LEIDSCHENDAM Bij het zoeken naar alternatieven voor bergingsmogelijkheden voor de Watersportvereniging Leidschendam en Omstreken zijn burgemeester en wethou ders van Leidschendam tot de conclusie gekomen dat in de regio voldoende ligplaatsen aanwezig zijn. Dit zei wethou der mevrouw J.J. van Nievelt- Volmuller van openbare wer ken gisteravond in antwoord op vragen van het CDA-raads- lid ir. M.G.W. Hallmans om opening van zaken over het conflict met de bezetters van de Tengro-haven. Hallmans, en na hem andere raadsleden, vroeg het college niet star vast te houden aan de voorwaarde dat nader overleg alleen plaats zou hebben nadat de bezetters de haven zouden hebben verlaten. Dit vooral omdat het door de booteigena ren bij de provincie ingedien de bezwaarschrift maanden lang uitstel van de bouw van de bejaardenpost aan de Plas- poelkade zal betekenen. Hij was van mening dat het be stuurlijk beter was een stapje terug te doen en te proberen door gemeen overleg naar een oplossing te zoeken. Mevrouw Van Nievelt gaf eerst een overzicht van de voorgeschiedenis. De water sportvereniging had op 31 au gustus volgens afspraak de ha ven ontruimd waarna een aan tal boten op 1 september de haven weer bezette. De haven werd op maandag 5 september afgesloten waarna de water sportvereniging voor 15 sep tember werd opgeroepen voor nader overleg omdat namen en adressen van de bezetters niet bekend waren. De advo cate van de bezetters vroeg uitstel maar dat was volgens de wethouder onmogelijk om dat de bezetters niet te berei ken waren. Vrijdag 9 septem ber werd de haven weer geo pend maar daarvan maakten slechts twee booteigenaren ge bruik, een moest met vakantie en de ander was per ongleuk (motorstoring) in de haven verzeild geraakt. Afgelopen vrijdag is de rechtskundig ad viseur van de bezetters verteld welke alternatieven aanwezig zijn. Het gemeentebestuur wil de nieuwe (kleinere) haven in de zomer beschikbaar stellen aan passanten en in de winter wil het een aantal ligplaatsen ver huren aan Leidschendamse le den van de vereniging, spe ciaal mensen met smalle beur zen. In de regio zijn volgens het college voldoende ligplaat sen, zelfs al voor 600 gulden per jaar. Bovendien is de pro vincie bereid watersporters tij delijk onderdak te verlenen in het recreatiegebied Vlietland. Een Leidschendamse jachtha ven zou verder nog 40 natte en 10 droge ligplaatsen ter be schikking hebben. De wethou der zei pas „constructief" met de bezetters te willen praten als de Tengro-haven wordt verlaten. De gemeenteraad sloot zich aan bij de stelling van G.M. van de Ruit (VVD) dat de bouw van de bejaardepost de hoogste prioriteit moest heb ben. Omdat de bezetters nu op de hoogte zijn van de intenties van het gemeentebestuur wordt gehoopt dat in ieder ge val eerst het bezwaarschrift tegen de bouwplannen voor de bejaardepost (en een klein aantal huizen) wordt ingetrok ken. Burgemeester W.F. de Vreeze zei nog dat de vergade ring van de commissie voor al gemeen bestuurlijke aangele genheden (ABA) vorige week alleen besloten was om de fractievoorzitters op de hoogte te stellen van de juridische as pecten van de bezetting van de haven. Een heerlijke, ruime pullover met hangende col en diepe mouwinzet In o.a. zwart, ecru, blauw, grijs of rood. S, M of L Was 35-, nu nog maar 29 - De canvas broek heeft lekkere steekzakken en elastiek in de taille. Zwart, grijs, rood, kobalt of groen, maat 34-42. Normaal 55.- en nu maar 45.- PEEK&CIOPPENBURG VAN AARDENNE: ARNHEM Kwaliteitszorg, het zorgvuldig en doelmatig produceren, kan in het be drijfsleven leiden tot kosten besparingen van enkele tien duizenden tot vele miljoenen guldens. Juist bedrijven die in déze moeilijke economische tij den met stagnerende afzetten hun kwaliteitsbeleid vormge ven, kunnen als de economie weer aantrekt, ten volle van de betere marktmogelijkheden profiteren. Kwaliteitszorg is voor onze industrie van le vensbelang, maar er zijn nog te veel bedrijven die wat dat betreft de kat uit de boom kij ken. Dat zei minister drs. G. van Aardenne van economische zaken gisteren in Arnhem ter gelegenheid van de officiële erkenning van het Kema-keur door de onlangs opgerichte Raad voor de Certificatie. De Raad voor de Certificatie heeft tot taak orde te scheppen in de veelheid van certificatie systemen die Nederland kent en een betere afstemming te bewerkstelligen van al die sy stemen op elkaar, waardoor de duidelijkheid voor consument en bedrijfsleven wordt ver groot en kosten kunnen wor den bespaard. In de raad wer ken onder meer de overheid, dienstverlenende organisaties, de industrie, het grootwinkel bedrijf, wetenschappelijke in stellingen en consumentenor ganisaties samen. Alleen produkten met een goede verhouding tussen prijs en kwaliteit hebben volgens Van Aardenne op de wereld markt een kans. „Door toepas sing van de moderne kwali teitszorgtechnieken kan onze industrie haar internationale concurrentiepositie sterk ver beteren", aldus de bewinds man, die in dat verband het succes van de Japanse indus trie als voorbeeld noemde. gens Van Aardenne meer dan 150 kleine en middelgrote be drijven gebruik gemaakt van de mogelijkheid om met subsi die van Economische Zaken de kwaliteit in de onderne ming te verbeteren. De Kema, het keuringsinsti tuut van de Nederlandse elek triciteitsbedrijven, is de eerste instelling die een certificaat van de Raad voor de Certifica tie ontvangt. De Kema keurt onder meer elektrische huis houdelijke apparaten en mate rialen. Het Kema-keur houdt een garantie voor elektrische veiligheid in. AMSTERDAM Het zal niet gemakkelijk zijn voor de „glasboeren", degenen die het statiegeld-vrije glaswerk huis aan huis zullen gaan ophalen, meteen vaste voet aan de grond te krijgen. Maar op den duur kunnen zij vertrouwde verschijningen worden die milieuvriende lijk werk doen. Dat is de mening van de Vereniging Milieudefensie die gisteren het rapport „De glasboer, milieuvriendelijke werkgelegenheid" heeft gepresen teerd. De vereniging, zo zegt bestuurslid W. Haalboom „komt er rond vooruit dat ze liever gezien had dat er een statiegeld-systeem kwam en dat flessen en potten gestandaardiseerd werden. Dat is voor de consument verreweg het goedkoopst. We hebben er ech ter weinig vertrouwen in dat de overheid er in slaagt de groot winkelbedrijven op de knieën te krijgen, zeker nu met veel vuur het gebruik van glasbakken wordt gepropageerd, ook door de overheid zelf". „Bij onze statiegeld-acties voelden wij ons gesteund door uitspra ken van de Tweede Kamer; uitspraken van achtereenvolgens ex-minister Stuyt, ex-minister Ginjaar, ex-staatssecretaris Lam- bers-Hacquebard; en door de opvattingen van alle milieu- en consumentenorganisaties en onder andere de Nederlandse Melk handelaren Organisatie (NMO) en de industriebond FNV. He laas is uitbreiding van statiegeld-regelingen er niet gekomen. De statiegeld-acties blijven toch doorgaan. Er zou eventueel ook statiegeld op plastic flessen kunnen worden geheven, meent Mi lieudefensie. DEN HAAG In 1865 schreef Mary Mapes Dodge het boek „Hans Brinkers or The Silver Skates", Hans Brinkers of de zil veren schaatsen. Generaties Amerikanen hebben tot de dag van vandaag genoten van de inhoud van dit boek. In Nederland is echter nog nooit een complete vertaling verschenen. De stich ting Hans Brinker Museum en Loeb, uitgevers, hebben elkaa gevonden in hun streven oih dit voor Nederland ook zo belang rijke boek voor het eerst compleet te laten vertalen. Tijdens een bijeenkomst op vrijdag 28 oktober wordt de heer L. Paul Bremer III, ambassadeur van de V.S. het eerste exemplaar van deze uitgave overhandigen aan drs. R.J. de Wit, commissa ris van de Koningin in de provincie Noord-Holland. LEIDEN Het in de interre gionale klasse debuterende zaalvoetbalteam' van VWL blijft het opmerkelijk goed doen. In Rozenburg werd kop loper De Rozet met maar liefst 2-7 verslagen. Ook Van der Plas presteerde goed. In Wad- dinxveen werd ten koste van Grovo de eerste winst binnen gehaald (3-5). Datarex won overtuigend van Huug van Es (7-2), terwijl Ceverbo te sterk bleek voor Snoeki: 4-1. In de Leidse hoofdklasse had Ju- /Singel geen kind aan Bahl- mann (7-0) en trok Noordwijk tegen Cleijn Duin aan het langste eind (3-5). VWL moest het in Rozenburg zonder de aan de rug gebles seerde Cees de Roode stellen. Veel deerde dat de Leider- dorpse formatie niet. Met uit blinkende doelman Frans Stoute voorop werd het tot gis teravond nog fier op kop gaan de De Rozet al voor rust op een beslissende 1-5 achter stand gezet. Na rust trachtte de thuisploeg nog te redden wat. er te redden viel, maar dat werkte averechts. De ploeg kreeg nog twee treffers om de oren. Doelpuntenmakers voor VWL waren: Ger Nagtegeller, Henny Koet (2x), Robert de Roo (3x) en Ben Heemskerk. Na twee keer op het nippertje te hebben verloren, haalde Van der Plas eindelijk de vol le winst binnen. Via doelpun ten van Frank de Rooy (1-1), Peter Hogewoning en Koos Schonewille kwam in de eer ste helft een 1-3 voorsprong tot stand. Na de hervatting be sloten de Katwijkers tot conso lideren, maar dat mislukte volledig. Het werd 3-3 en dat was het sein om weer ten aan val te gaan. Een veel beter plan, want dankzij opnieuw Hogewoning en De Rooy werd het einde met 3-5 gehaald. In de Leidse Vijf Meihal bon den hoofdklassers Ju/Singel en Bahlmann de strijd aan. Een echte wedstrijd werd het echter niet. Daarvoor schoten de Alphenaren teveel tekort. Na een 3-0 ruststand, kwam het slot met 7-0. Voor de Leid se formatie scoorden: Wan- sink. Van Weeren, Van der Reijden (2x) en John Jansen (3x). Aanzienlijk spannender was het in Katwijk waar Cleijn Duin en Noordwijk elkaar troffen. De Noord wijkers ble ken uiteindelijk te sterk voor de debutant. Stonden de Kat wijkers bij rust nog op een gunstige 2-1, na de tweede rondgang prijkte er een 3-5 stand op het scorebord. Voor Cleijn Duin schoten Wim Ha- zenoot, Arie van Duivenvoor de en Mart van der Plas raak, terwijl René van Hensbergen en Jos Smits ieder twee keer namens Noordwijk doeltrof- fen. Minder steun armste landen WASHINGTON De armste ontwikkelingslanden kunnen hun hoop opgeven dat er nog deze week verandering komt in de aankondiging dat zij vanaf volgend jaar minder steun krijgen. Dat bleek giste ren in Washington, na de bij eenkomst van het ontwikke lingscomité, het beleidsbepa lend orgaan van het Interna tionale Monetaire Fonds en de Wereldbank vopr Ontwikke lingszaken. De vergadering bracht geen verandering in de situatie dat vooral door een verminderde bijdrage van de Verenigde Staten de Inter nationale Ontwikkelings Asso ciatie (IDA), die onder zeer gunstige voorwaarden lenin gen verstrekt aan de armste landen, vanaf midden 1984 drie jaar lang aanzienlijk min der middelen dreigt te krijgen. Voor de driejaarsperiode zou slechts negen miljard dollar beschikbaar zijn, tegen twaalf miljard in de laatste periode. Een definitieve beslissing over de kwestie wordt pas begin volgend jaar verwacht. AMSTERDAM Het ge rechtshof in Amsterdam heeft vanmorgen de 30-jarige Am sterdammer P.B. veroordeeld tot een voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de rege ring (gedwongen psychiatri sche behandeling). B. had op 29 augustus 1982 geprobeerd paleis Soestdijk binnen te dringen. Hij was daarbij inge reden op twee beveiligingsbe ambten. Van een toegangsdeur sneuvelde een ruit. In maart vorig jaar had B. hetzelfde ge probeerd. Hij wist toen tot in de keuken van het paleis door te dringen. B. denkt dat hij een afstammeling is van prins Bernhard en prinses Juliana en hij wil met hen praten over de rechten die hij als „lid van de koninklijke familie" meent te hebben. Eventueel zou hij om een dergelijke gesprek te arrangeren geweld gebruiken, zo had hij in het verleden ge zegd. Tegen de Amsterdam mer was vier maanden gevan genisstraf en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling ge ëist. Prinses Marg en mr. Pieter i Vollenhoven h ben gistermori in de Rotterd, se Doelen tweede Europ Milieu-filmfesti „De mens en water" geopei Zij deden i door het in w;Vï king stellen r l een kringloop .rei water - schofr water. WASSENAAR De CDA-fractie in Wassenaai is tegen een verdere ver mindering van het aantal beroepsbrandweerlieden tot zes man. De christen democraten vinden dat de beroepskern van de brandweer minimaal elf a twaalf man moet tellen, om de brandweertaken naar behoren te kunen vervullen. Dit bleek gis teravond tijdens de verga dering van de raadscom missie onderwijs, perso neel en organisatie. De commissie discussieerde over een rapport van een ge meentelijke werkgroep onder voorzitterschap van wethou der van financiën C.P.M. Bar- ning, waarin wordt voorge steld de beroepskern terug te brengen van 13 naar 6 man. Het aantal vrijwillige brand weerlieden moet dan worden opgevoerd van 39 naar 55. Volgens de werkgroep zou daarmee over drie jaar ruim een miljoen gulden bespaard kunnen worden. CDA-woordvoerder V.J.W. Wensveen sprak gisteravond ekl zijn bezorgdheid uit over voorstel. Hij was bang dat brandweer en ambulanqai. dienst bij alarm niet binnen door de overheid gestelde t fVA ter plekke kon zijn. „Dit vot stel gaat mij veel te ver", aid de heer Wensveen. Hij kre de steun van Partij Wassenaief 1 maar de overige partijen zag geen reden hun steun aan conclusies uit het rapport onthouden. In die conclusi wordt uitgegaan van een gnr a tere taak voor de regiomjen brandweer Haagland. Veel tuwi ken worden afgestoten nan< het particulier bedrijfsleven i rlij! andere gemeentelijke dienste I ed< las hei ed het d a LEIDSCHENDAM Nadat twee jaar geleden 400.000 gul den beschikbaar is gesteld voor isolerende maatregelen in het zwembad „De Fluit" in Leidschendam hebben zich dit jaar met betrekking tot con- densvorming ernstige proble- me/i voorgedaan. De gemeen teraad stelde gisteravond niet zonder pijn nog eens 90.000 gulden beschikbaar om dam- premmende isolatieplaten aan te brengen, de spouwmuren te laten isoleren en lekkende iso latiebeglazing te vervangen. Het CDA-raadslid drs. A. van Ooijen wees er op dat de „Ver eniging van Gebruikers van Stoomketels en Krachtwerk tuigen" te Amersfoort die het advies van 4 ton voor energie besparing had ontworpen al op de mogelijkheid van condens- vorming had gewezen. Ge steund door PvdA en D '66 vroeg hij wethouder mevrouw J. J. van Nievelt-Volmuller nu eens een compleet rapport uit te brengen van de energieba lans van het zwembad. Het te kort op het zwembad bedraagt jaarlijks één miljoen guide aldus de CDA-man, en L wordt tijd eens te bekijken we dit kunnen terugdring De VVD'er Ch. Corver geen moeite te hebben met krediet, „de honderdtachl duizend kubieke meter gas we besparen kunnen we mooi aan het buitenland 1 kopen". Mevrouw Van Niev antwoordde dat de behee ip commissie van „De Fluit" cijfers van besparingen kosten kent. Het zwembad al ruim tien jaar oud zijn aanpassingen nodig. Rijswijk is onlangs 9 ton uit{ geven voor verbetering v het zwembad, aldus de w houder, en met zonnebank "n(j en dergelijke hebben ook ig geprobeerd het zwembad aa trekkelijker te maken. Eve tuele misverstanden tuss a/- raad en wethouder over de ploitatie van het zwemb n moesten, aldus burgemeesl W.F. de Vreeze tenslot maar verder in de behee commissie worden uitgevocj'^ ten waarvan overigens o,6i drs. Van Ooijen deel uitmaal LEIDSCHENDAM Bewo ners van Park Leeuwenbergh hebben weer geklaagd over de overlast van het clubhuis van de daar gevestigde tennisvere niging. Ir. M.J.A. van der Krabben heeft vorige maand twee brieven met een tiental vragen over dit onderwerp ge stuurd aan burgemeester W.F. de Vreeze waarop hij naar zijn zeggen nauwelijks antwoord heeft gehad. Volgens de heer van der Krabben wordt zowel op door deweekse dagen als in week ends aan de eigenaar/beheer der van het clubhuis vergun ning verleend voor het maken van harde muziek terwijl het clubhuis onvoldoendé geïso leerd is. De tijdslimieten van de vergunningen zouden bo vendien ruimschoots worden overschreden. Begin augustus was de geluidsoverlast 's nachts om half één zo erg dat hij het politiebureau opbelde met de mededeling korpschef Jansen uit zijn bed te zullen bellen als de muziek niet on middellijk ophield wat toen geschiedde. Het veelvuldig overschrijden van de sluitingstijden gaat vol gens de heer Van der Krabben gepaard met openbare dron kenschap, vechtpartijen, ver nielingen en vuilstort. Volgens politie-functionarissen is effec tief optreden in de zin van het opmaken van proces-verbaal, het geven van boetes en het intrekken van vergunningen niet mogelijk. De briefschrij ver verwijt de burgemeester als hoofd van de politie zijn ei gen ambtenaren in een onmo- gelijke positie te manoevreren. De heer Van der Krabben be woont één van de onlangs ge bouwde woningen die op die plaats volgens hem nooit ge bouwd hadden mogen worden. Burgemeester De Vreeze heeft de heer Van der Krabben een kort briefje geschreven waarin geluidsmetingen en regelmati ge controle wordt beloofd. De heer Van der Krabben over weegt tegen de gemeente een officiële klacht wegens over last in te dienen. it Pijnen neemt ontslag DEN HAAG Rene Pi; nen heeft ontslag genomei15 als baancoach van de Ko°' ninklijke Nederlands? Wielrenunie (KNWU). Ii' een brief aan de KNWU liej'3™ Pijnen weten, dat hij no|en 1 graag een aantal seizoen al^ani beroepsrenner rijdt en da"^1 dat niet kan samengaan meecle de functie van baancoach Pijnen, na Peter Post dl Mil succesvolste Zesdaagse-ren 'c ner in Nederland, heeft tij - dens de wereldkampioen1' hl schappen in 1982 (Leicester '"er en in 1983 (Zürich) de baan "06' ploeg begeleid. DE BILT De serie van zes ondergrondse kernexplosies, zaterdag in de Russische repu bliek Kazakstan, waren moge lijk bedoeld voor het scheppen van grote ondergrondse op slagplaatsen voor olie of gas. Dat denkt het KNMI in De Bilt, dat de explosies regis treerde. Een serie van zes explosies achter elkaar (met telkens vijf minuten pauze) is in het wes ten nog niet eerder vastge steld. Wel zijn de afgelopen ja ren in de Sovjet-Unie enkele kortere series van drie tot vier ontploffingen geregistreerd, aldus desgevraagd A. Ritsen hoofd van de geofysiscl dienst van het KNMI. De zes explosies zaterdag blr ven volgens het KNMI benPar den de door de Sowjet-Unie f1 de Verenigde Staten in 19 'ö/e afgesproken limiet van 150 k ver' loton. De series kernontladi gen hebben volgens het KNi vooral een civiel doel. Ande 'e v ligt het met de ondergrond®.f kernproef die het KNMI zo" dag onder het Russische eilai pWi Nova Zembla registreerd Deze explosie (70 tot 100 kil -"> ton) was volgens het KNk een zuiver militaire proef.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16