Leopold, koning met omstreden reputatie Arts schrijft over euthanasie in eigen praktijk N ederlandse marine bezoekt de paus Nederlandse bedrijven betrokken bij bouwschandaal in West- Duitsland'* Kohl erkei nederlaag Shultz: Taak internationale vredesmacht blijft ongewijzigd Maze-gevangenis hee^ bewogen geschiedenis BUITENLAND SaidóaQowtant MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 PAC A Augsburg wil krachtige maatregelen tegen zure regen BONN De stad Augsburg in Beieren wil naar de rechter stappen om de rege ring in Bonn te dwingen verdergaande maatregelen te nemen tegen de zure re gen, die de Duitse bossen vernietigt. Augs burg heeft een eigen bosbestand van 7.000 hectaren. Daarmee is de stad een van de grootste gemeentelijke boseigenaren in West-Duitsland. De schade die de zure re gen aan de Augsburger bossen aanricht, schat de gemeente nu al op een half mil joen mark per jaar. Verwacht wordt dat de schade alleen nog maar toe zal nemen. De regering in Bonn heeft onlangs enkele maatregelen genomen om de zure regen te beperken. Arbeiderspartij Israël voor regering van nationale eenheid JERUZALEM De Israëlische Arbei derspartij wil deelneming aan een rege ring van nationale eenheid overwegen. De partij besloot gisteren een uitnodiging daartoe van kabinetsformateur Sjamir po sitief te beantwoorden. Vandaag zou de leider van de Arbeiderspartij, Peres, een ontmoeting hebben met Shamir. Het besluit is, aldus zegslieden van de Ar beiderspartij, aangenomen met een meer derheid van 37 tegen 20 stemmen. Aan het overleg mee de Mapam (linkervleugel van de partij) en de aan de Arbeiderspartij verbonden „Beweging voor de Burger rechten". Deze twee zijn tegen een natio naal kabinet onder leiding van Sjamir. I Gevangenisstraf directieleden in Seveso-zaak Mevrouw Colombo, wier 6-jarig dochtertje Gisella in 1976 ver brandde tijdens de dioxine ramp in Seveso, huilt tijdens de rechtzitting als de straf wordt uitgesproken te gen vijf directieleden van de che mische fabriek Hoffman-Laroche. De vijf zijfi tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens de gi framp in het Noorditaliaanse plaatsje. Daar ontsnapte toen een wolk van het zwaar giftige dioxine, die de hele omgeving volledig heeft bedorven. Duizenden dieren von den de dood en tientallen kregen acute huidaanoeningen, waaraan een enkele later zijn gestorven. Reagans vliegende commandopost verhuist naar binnenland WASHINGTON President Reagans vliegende-commandopost, dat is een spe ciaal uitgevoerd Boeing 747 die alleen in oorlogstijd gebruikt wordt, wordt bin nenkort verwijderd van de Andrews- -luchtmachtbasis in Washington naar een nog onbekende nasis in het binnen land. Dit is een rechtstreeks gevolg van de op handen zijnde plaatsing van nieu we op het Oostblok te richten Ameri kaanse atoomraketten. Voor Amerikaan se presidenten staat al sedert de vijftiger jaren onafgebroken een vliegende com mandopost klaar op Andrews. Het vlieg tuig is speciaal bedoeld voor gebruik bij een vijandelijke aanval met kernwapens op de Verenigde Staten. Sovjet-Unie overhand) wrakstukken Boeing TOKIO De Sovjet-Unie heeft gisteren Russische havenstad Nevlesk wrakstukk f persoonlijke bescheiden van passagiers v neergeschoten Zuidkoreaanse Boeing overh aan een delegatie Japanse en Amerikaanse tionarissen. Het ging in totaal om 76 voorw waaronder kledingstukken, die Russische st hebben gevonden in de buurt waar het Zui aanse vliegtuig was neergestort. De Japans rikaanse delegatie was gisteren in Nevlesk komen met een Japans patrouilleschip en vanmorgen weer in Japan aan. Japanse houden het erop dat de Russen de zwart hebben gevonden, nadat de zoekactiviteitei de Russen dit weekeinde in het gebied roi chalin was gestaakt. BRUSSEL Ex-koning Leopold III van België, die gisteren vrij plotse ling in een Brussels zie kenhuis overleed, heeft nooit met een woord wil len reppen over wat het dieptepunt in zijn leven moet zijn geweest, de zo genaamde koningskwes tie. Slechts een keer heeft hij laten weten zich niet te willen verdedi gen, voor de rest leefde hij een zeer teruggetrok ken leven met zijn vrouw Liliane op het kasteel Argentueil bij Brussel. Leopold werd bijna 82 jaar. In 1934 besteeg hij de Belgi sche troon, nadat zijn vader Albert I door een ongeval in de Ardennen om het leven was gekomen. In 1935 zou nogmaals een verkeersonge val het leven van Leopold beïnvloeden, toen zijn zeer populaire echtgenote konin gin Astrid in het Zwitserse Koning Leopold tekent de acte van troonsafstand in 1951. Rechts zijn zoon Boudewijn die hem zou opvolgen. Küssnacht dodelijk veronge lukte. Doordat hij naast een alge mene ook een zeer degelijke militaire opleiding had geno ten, met name in Engeland, kon hij in 1939 het opperbe vel van de Belgische strijd krachten op zich nemen. Bij de Duitse inval voerde hij de Belgische troepen aan en moest na achttien dagen de capitulatie tekenen. Terwijl de gehele Belgische regering in ballingschap ging, gaf Leopold er de voorkeur aan zich als krijgsgevangene te beschouwen, waarna hij ondergebracht werd in het kasteel te Laken. De Belgi sche regering in ballingschap nam het hem vervolgens zeer kwalijk dat hij in november 1940 op eigen initiatief een onderhoud had met Hitler in diens verblijf te Berchtesga- den. Hij zou daarin gepro beerd hebben de levensom standigheden van de Belgen in oorlogstijd te verbeteren. In 1941 hertrouwde de ko ning met Liliane Baels, doch ter van de gouverneur van West-Vlaanderen. In 1944 werd de koninklijke familie door de Duitsers overge bracht naar Oostenrijk, waar ze in 1945 door de Amerika nen werd bevrijd. Aangezien hij door de politie ke situatie in zijn land niet direct kon terugkeren naar België vestigde hij zich in St. Wolfgang van waaruit hij de samenstelling van een rege ring probeerde voor te berei- den. Een parlementaire meerderheid daarvoor kon Het gezin van Leopold tijdens zijn Zwitserse ballingschap nadat hij getrouwd was met Liliane Baels. Van achteren staand prins Boudewijn en prins Albert, rechts Charlotte, de latere groother togin van Luxemburg. Het kind geheel links is prins Alexander, afkomstig uit zijn huwelijk met Liliane Baels. niet gevonden worden omdat de socialisten en de liberalen het de koning zeer kwalijk namen dat hij in 1940 niet was uitgeweken. Bovendien schreven zij hem autoritaire neigingen toe en had zijn tweede huwelijk een gevoel van onbehagen gewekt. De terugkeer van Leopold in 1950 naar België, waar prins Karei inmiddels als regent optrad, ging gepaard met sta kingen en heftige incidenten, voornamelijk in Wallonië en Brussel. De terugkeer was voorafgegaan door een uni cum in de Belgische historie, een referendum, waarin 57 procent van de bevolking zich voor terugkeer van de koning uitsprak. Een jaar la ter, toen hem duidelijk werd dat terugkeer op de troon geen haalbare kaart was, trad Leopold af ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Daarna heeft hij nog eenmaal het stilzwijgen verbroken. Naar aanleiding van de gerucht makende serie op de BRT, de Nieuwe Orde, een documen taire over België in de oorlog, schreef Leopold aan premier Martens, dat hij zich niet zou verdedigen. BONN Bondska Kohl erkende de van zijn partij indirect, sprake van „duidelijk* goocheling" en „het is i gegaan als wij gehoopl den". Kohl verdedigde de politiek van zijn k „In de paar maanden v; tot september kan mer succes boeken". Vreug verdriet was er bij de li FDP. In Hessen slaagder beralen er in terug te ke het deelstaatparlement. haalden 7,6 procent. Ir men verdwenen ze echti het politieke toneel. De socialistische minist* sident in Hessen, Holge ner, herhaalde gisterei belofte uit de verkiezing dat hij geen coalitie n Groenen aan zal gaan. I wil met de liberalen en ten-democraten ga, over hun eventuele bere een SPD-minderheidsre te gedogen. Voorzitter Brandt van de SPD w gisteravond op dat zijn weer duidelijk in de lift de zware nederlaag Bondsdagverkiezingen maart. Hij zag in de uitsl veroordeling van de s< p economsiche politiek v christen-democratisch-lil coalitie in Bonn. Die poli gericht op stringente be gingen. De Groenen to zich tevreden. „Deze v zingen hebben nog eens lijk gemaakt dat wij een biliseerde machtsfactor z worden, waar niemand om heen kan". WASHINGTON/BEIROET De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, liet gisteravond in een reactie op het akkoord weten dat de rol van de Amerikaanse mari niers in de internationale vre desmacht niet wordt gewijzigd nu er een bestand is bereikt. De Verenigde Staten zullen langs diplomatieke kanalen blijven aandringen op het ver trek van alle buitenlandse troepen uit Libanon, aldus Shultz. Eerder had president door de telefoon zijn geluk wensen met het akkoord over gebracht aan de Libanese pre sident Gemayel. Hij noemde tegenover verslaggevers het bestand een belangrijke eerste stap, maar voegde eraan toe "er is nog een lange weg te gaan". Terwijl gisteravond voorberei dingen werden getroffen om het bestand tussen de stridjen- de aprtijen in Libanon van kracht te laten worden, heb ben Syrische militairen aan hangers van PLO-voorzitter Arafat gelast de Oostlibanese Bekaa-vallei te verlaten. Tege lijkertijd werden drie vooraan- stande PLO-functionarissen door Syrië gearresteerd. Dit meldde een PLO-woordvoer- der vanuit de Noordlibanese havenstad Tripoli. De uitwij zing van de Arafat-aanhangers zou Syrië de macht over ooste lijk Libanon geven, waardoor de Syrische president Assad bij de komende onderhandelin gen over het herstel van de nationale eenheid in Libanon een sterkere positie kan inne men. In de Bekaa-vallei zijn on- gveeer 50.000 Syrische militai ren gelegerd. UTRECHT De Aerdenhout- se huisarts E. Kenter heeft in het artsenblad Medisch Con tact een overzicht gegeven van twintig gevallen van euthana sie die zich in de periode 1976-1981 in zijn praktijk heb ben voorgedaan. Kenter is tot publikatie over gegaan omdat hij meent dat het zeer gewenst is dat er nog meer en openlijker wordt ge publiceerd over euthanasie. „Door zo de feitelijke situatie meer prijs te geven vergroot men de kans dat er meer be grip ontstaat en dat men ertoe bijdraagt de juridische achter stand op de medische feiten weg te werken". Van de 111 patiënten die in de genoemde periode in Kenters praktijk overleden, overleden er 11 door actieve euthanasie, dat wil zeggen door actief in grijpen van de arts, en 9 door passieve euthanasie (het sta ken van een behandeling). Beurs van Amsterdam Amro-bank Dordtsche petr Idem petr pret Gist Brocades Helneken Hold. Nedlloyd Gr. NMB Oce v. Grinten Pakhoed Holding Pakh. Hold, cert Philips 180,50 80,50 374.50 129.80 63.00 123!20 402,00 154,50 154,50 209,80 27,90 28,00 58,50 58,50 52,70 52,50 49,00 49,00 320,20 320,20 127,70 SUSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN De paus ontvangt de Nederlandse marinemensen in een van de zalen van het Vaticaan. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME - Het Vaticaan beleefde zaterdag een soort Nederland se 'vlootdag'. Welgeteld 550 opvarenden van de Neder landse oorlogsbodems De Ruy- ter, Zuiderkruis, Bloys, van Kinsbergen, Crijnssen en Van Brakel maakten zaterdagmid dag hun opwachting bij paus Johannes Paulus II. De schepen liggen dezer dagen voor anker voor de rede van Napels in het kader van een gezamenlijke routinevaart, en net als in 1977 bestond ook nu de gelegenheid voor ieder die wilde om op kosten van het ministerie van Defensie in Den Haag een uitstapje naar Rome en de paus te maken. De marinemensen maakten er massaal gebruik van. De paus was hen er „zeer dankbaar" voor, maakte bijna een uur voor hen vrij en sprak hen zelfs in het Nederlands toe. Na de begroeting van de eskader- -commandant Von Brainich, van de meegekomen legerbis schop mgr. Bar en van de man die het treffen had georgani seerd, de Nederlandse ambas sadeur bij de Heilige Stoel, Beelaerts van Blokland, on derhield^ de paus zijn gasten over oorlog en vrede. „Mis schien beter dan wie ook, be seft gij dat oorlog en wapenge weld nooit gezien kunnen worden als het middel om de vrede te vestigen of pm onder linge geschillen te beslechten. De echte vrede is meer dan de afwezigheid van de oorlog; de echte vrede moet altijd een werk van gerechtigheid zijn. Samen met uw medeburgers in het burgerlijk leven, is ie der van u medeverantwoorde lijk om de ketenen van haat en geweld te doorbreken, en een wereld van vrede en ge rechtigheid op te bouwen". Hij wenste hen allen een „goede vaart". (Vervolg van de voorpagina) BELFAST Mensen die tegenover de gevangen! nen verklaarden dat de gevangenen uit de hooftf alle kanten op vluchtten en auto's van passerene] tomobilisten kaapten. De politie wierp rond de j genis en West-Belfast wegversperringen op. jz De Britse regering, in de persoon van minister James Pr/as verantwoordelijk is voor Noord-Ierland, heeft een onmid?3' onderzoek bevolen naar de manier waarop de gevangei^ hand hebben weten te leggen op geweren en andere wap^3 De Maze-gevangenis op 16 kilometer ten zuiden van P heeft een bewogen geschiedenis. In 1981 stierven er 10 If z> den als gevolg van de hingerstaking die ze waren begonm hervorming van het gevangeniswezen af te dwingen. Drie jaar geleden ontsnapten acht IRA-leden die in vooi di zaten op verdenking van moord, uit de gevangenis sFe' Crumlin Road in Belfast. Ondanks de sterke bewaking zijiP s vier gevangenissen in Noord-Ierland bij herhaling wap?3< munitie gevonden in schuilplaatsen achter de tralies. lst Italianen wachten op teken van Nfd ROME Italië wacht in spanning op de volgende s het verdwenen Kamerlid Toni Negri. Negri, sinds kort I r vertegenwoordiger voor de radicale partij, ontsnapte I3'' week aan de vijf arrestatiebevelen die tegen hem waren te' vaardigd toen de Kamer van Afgevaardigden hem zijn 1 mentaire onschendbaarheid ontnam. Aangenomen won Negri momenteel ergens in het buitenland verblijft. Vaststaat dat de Italiaanse Radicale Partij alles tot in i heeft georganiseerd. Namens deze partij zat Negri in het pi ment. Negri, die wordt gezien als de theoreticus van de terreur in Italië, heeft al vier jaar voorarrest achter de ril Marcos stemt in met Raad van Nationale verzoening MANILLA De Filippijnse president Marcos heeft zich bereid verklaard met de in stelling van een Raad voor Na tionale Verzoening. Hij gaat daarmee in op een voorstel van de katholieke kerk, die hoopt dat een dergelijke raad kan bijdragen aan een vermin dering van de hoog opgelopen spanningen na de moord in augustus op oppositiej. Aquino. tdt Marcos, die zijn instensac betuigde in een televty" maakte echter wel het vq-gi houd dat hij zich niet gr d den acht aan de adviezeim de raad. Volgens het keiliet ke voorstel moeten de \pt, ring, de kerk en de opri/ in de verzoen ingsraad genwoordigd zijn. (Door onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Nederlandse bedrijven Prins van Wijn gaarden en Van Oord zijn betrokken bij het grote bouwschandaal dat door de justitie in Frankfurt en het kartelbureau in Ber lijn wordt onderzocht. Dat meldt de gezaghebbende „Süddeutsche Zeitung". Prins van Wijngaarden en Van Oord zouden samen met zeven Duit se bedrijven prijsafspraken hebben gemaakt. Zodoende zou elk van de negen bedrij ven aan de bak komen bij gro te waterbouwkundige projec ten aan de Main en de Saar. Elkaar de bal toespelend wis ten de negen ondernemingen 18 opdrachten in de wacht te slepen met een totale waarde van 100 miljoen DM. De negen opereerden vanuit Nederland. Zij maakten ge bruik van de diensten van het adviesbureau Teppema in Den Haag, een dochteronderne ming van het accountantskan toor Moret Limperg. Bij een huiszoeking in oktober vorig jaar vonden Duitse en Neder landse politiemensen een grote hoeveelheid belastend materi aal. Daaruit bleek dat Teppe ma een internationaal opere rend bureau voor prijsafspra ken was. Niet alleen voor de waterbouw, maar ook een aan tal andere sectoren. Het onder zoek van de Frankfurter justi tie richt zich vooral tegen de Teppema- directeur, de 64-ja- rige Piet. De negen hadden zelfs een schriftelijke overeen komst getroffen, waarin was vastgelegd hoe ze tewerk zou den gaan. In de overeenkomst was geregeld dat ze de projec-" ten uit zouden voeren tegen prijzen „die gunstiger zijn dan momenteel het geval is". De bedrijven werkten vanuit Ne derland omdat zij hoopten zo doende uit de handen van de justitie te blijven. In Neder land zijn prijsafspraken im mers niet strafbaar. De Nederlandse bedrijven Prins van Wijngaarden en Van Oord maakten deel uit .van het kartel via hun Duitse dochters. Voor Prins van Wijngaarden was dat de vesti ging in Emmerich en voor Van Oord de vestiging in Bre men. Uit een onderzoek blijkt dat de negen een tijdlang zeer lucra tief zaken hebben kunnen doen. Zo werd een project bij Bingen in de wacht gesleept voor 18 miljoen. Dat was? 6,5 miljoen meer als het' eigenlijk waard was. c min wisten de bedrijven Vfc aanbesteding de indruP'6 wekken dat er sprake wdee een levendige onderlinge currentie. „Een perfect kaar gezet stuk.theater", \T" een van de opdrachtgevel z ter toegeven. ste De justitie in Frankrijk c[ zoekt of de negen een defl^ hun extra winsten ond¥9 gedeeld hebben. In dat zou er sprake zijn van oPd ting. Dat onderzoek is 0ei nog lang niet afgesloten.'

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6