iLubbers: prijs heiligheid moet Worden betaald Rol van Nederlandsche Bank bij Tilburgsche roept steeds meer vragen op Voorlopig geen acties MBO WD heeft kritiek op eigen oplossing schoolgeldprobleem Brand in Aarhof Voorzitters VVD en PvdA voor harde aanpak Centrumpartij Zeilers gered INNENLAND ÊeidaeSouAont MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 PAGINA 5 Nederlandse minister Ru- AMSTERDAM De rol die De Nederlandsche Bank (DNB) heeft ge speeld als toezichthouden de instantie bij de Til burgsche Hypotheekbank (THB), roept steeds meer vragen op. Behalve moge lijk gefaald te hebben bij het houden van toezicht lijkt De Bank invloed uit. te oefenen op bij de Til burgsche betrokken fi nanciële instellingen. In een persbijeenkomst afgelo pen vrijdag van de onder- zoekscommmissie THB bleek, dat een telefoongesprek eind vorig jaar tussen bankpresi- dent Duisenberg en een pensi oenfonds-directeur correct in een publicatie was weergege ven. Volgens dit artikel gaf Duisenberg tegenover de be treffende directeur telefonisch toe dat het pensioenfonds door DNB werd tegengewerkt, om dat dit niet had willen mee doen aan een door DNB opge steld reddingsplan voor de Til burgsche. Volgens onze gege vens is de publicatie juist, al dus prof. dr. C. Rijnvos, voor zitter van de onderzoekscom missie. Intussen hebben de Tweede kamerleden Kombrink (PvdA) en Van Rey (VVD) minister Ruding van financiën schrifte lijke vragen gesteld over de details van deze affaire. De kamerleden willen weten of de Nederlandsche Bank de Wet Toezicht Kredietverle ning wel naar behoren heeft uitgevoerd en welke invloed de bank heeft uitgeoefend op het leningenbeleid van de THB. Aan minister Korthals Altes van justitie hebben de kamerleden gevraagd of hij bereid is nog eens te laten on derzoeken of directie en be stuur van de THB, een notaris en de externe accountant, strafbare handelingen hebben gepleegd. Ook vragen zij de bewindsman na te gaan of de geheimhoudingsplicht van de Nederlandsche Bank, zoals ge regeld in de Wet Toezicht Kredietwezen, aangepast moet worden „gelet op meerdere re cente ervaringen". In de bijeenkomst afgelopen vrijdag meldde de voorzitter van de Vereniging Effectenbe scherming (VEB), die het ïnia- tief tot het onderzoek bij de Tilburgsche heeft genomen, dat de VEB problemen onder vond om de benadeelde pand briefhouders op één lijn te krijgen om processen tegen de verantwoordelijken bij het de bacle van de Tilburgsche te beginnen. „Een benadeelde spaarbank durft zich tegenover de Neder landsche Bank hierbij niet te profileren, omdat de spaar bank niet volledig aan de sol- vabiliteitseisen voldoet. De bank wil liever even niet voor haar mening uitkomen", aldus VEB-voorzitter Gerla. De Ne derlandsche Bank ziet op de solvabiliteitseisen toe. De onderzoekscommissie vindt daarom dat er nogal wat vra gen zijn te stellen aan DNB. „Duisenberg en Ruding zijn echter bij het IMF in Was hington dus we zullen nog wel even moeten wachten" zo zei prof. Rijnvos, die vindt dat het concrete toezichthoudende werk van DNB aan herziening toe is. In een eerder deze week ver schenen rapport stellen de on derzoekers behalve prof. Rijnvos, prof.drs.mr. H. Beek man en prof mr. H. Franken dat DNB mede aansprake lijk gesteld kan worden voor de schade die geleden is op een aan de Tilburgsche verschafte lening van 18 miljoen en een pandbriefuitgifte. Schuldeisers mogen verwachtingen koeste ren over de continuïteit bij Tilburgsche op grond van het toezicht van DNB, aldus het rapport. Met name het pros pectus bij de pandbrief-emissie van 16 oktober 1981 bevatte misleidende gegevens. In de loop van 1982 werd het meer en meer duidelijk dat de financiële positie van de Til burgsche uiterst wankel was. DNB riep op 30 juni een groot aantal financiële instellingen bijeen voor een reddingspo ging. Het plan van DNB leed echter schipbreuk door de weigering van een aantal pen sioenfondsen om mee te doen. ALPHEN AAN DEN RIJN Een uitslaande brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag veel schade aangericht in winkelcentrum Aarhof. De politie ver moedt dat de brand is aangestoken. De melding van de brand kwam omstreeks 02.56 uur binnen. Aanvankelijk dacht men dat het dak van het winkelcentrum, de parkeerplaats Aardak in brand stond maar bij aankomst bleek het een gang achter een aantal winkels te zijn. De brandweer ruktë met veel materieel, waaronder acht bluswagens uit en had het vuur na een uur blussen onder controle. Er ontstond veel rook- en waterschade. Met name de achter de gang gelegen win kels van Singer naaimachines, Hij herenmode, Allard fotografie en Rodel mode hebben veel schade opgelopen, alsmede het win kelcentrum zelf. De gang wordt in de regel met een ijzeren hek afgesloten, maar dat was dit keer niet gebeurd. De politie ver zoekt eventuele getuigen zich te melden, tel. 01720-93941. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond Friezen betogen voor indijking LEEUWARDEN Ongeveer 500 demonstranten hebben dit weekeinde bij Marrum in Noord-Friesland op de zeedijk betoogd voor de indijking van 1460 hectare buitendijks land. De grieven van de demonstranten waren gericht tegen het feit dat het kabi net negatief staat tegenover indijking. Volgens het kabinet spe len milieu-effecten in verband met de Waddenzee een grote rol bij die houding. Zaterdagmorgen moesten vooral de ministers Smit-Kroes, Winsemius en Braks het ontgelden. Volgens de de monstranten weten de ministers niet waar ze over praten. Indij king van dit land van belang voor de pootaardappelteelt geeft volgens de voorstanders blijvend werk aan 75 tot 100 man. In Zuid-Friesland werd dit weekeinde bij Warns aan de IJssel- meerdijk herdacht dat men in 1345 de Hollanders versloeg (Van onze parlementaire re dactie) UTRECHT De voorzit ters van de VVD en de PvdA vinden dat het tijd wordt, dat de politici in Den Haag de aanval inzet ten op de Centrumpartij, met het doel deze te „ont maskeren". Dat is hun re actie op de twee zetels die de Centrumpartij in de ge meenteraad van Almere heeft veroverd. De Cen trumpartij haalde in Al mere zelfs meer stemmen dan het CDA. VVD-voorman Kamminga zei hierover zaterdag tijdens een vergadering van VVD-partij- raad in Utrecht: „Een jaar van doodzwijgen en isoleren heeft geen resultaat gehad. We kun nen blijkbaar niet meer om de Centrumpartij heen". „We moeten nu de confronta tie aangaan en het masker af trekken, zodat de grote onver draagzaamheid en de afschu welijke mentaliteit van de Centrumpartij zichtbaar wor den". Kamminga noemde de partij van Janmaat „een ge vaar voor de samenleving". In het VARA-r^dioprogram- ma „In de Rooie Haan" sloot PvdA-voorzitter Max van den Berg zich zaterdag bij de woor den van Kamminga aan. „De Centrumpartij moet open wor den bestreden. We hebben dat het afgelopen jaar niet hard en duidelijk genoeg gedaan", al dus Van den Berg. „Dat bestrijden moet overigens niet alleen in het parlement gebeuren, maar ook elders. We zullen de mensen in de oude wijken moeten gaan opzoeken om met ze te praten over de moeilijkheden waar ze mee zitten' Zilverdieven aangehouden LEIDSCHENDAM De poli tie van Rijswijk heeft van nacht twee 21-jarige Hage naars aangehouden wegens diefstal van een grote hoeveel heid zilver. Het tweetal werd in hun auto tijdens een ver keerscontrole in Rijswijk aan gehouden. Daarbij gaven zij een valse naam op waarop de politie argwaan kreeg. Onder zoek in de auto leverde vier vuilniszakken vol zilver op. Dat bleek diezelfde nacht te zijn gestolen uit een woning aan de Westvlietweg. Wat pre cies de waarde is, kon nog noet worden vastgesteld. Het tweetal wordt nog vastgehou den voor verder verhoor. Vergeefs gewacht ROTTERDAM De Ameri kaanse zanger Harry Belafon- te heeft gisteren honderden fans in de motregen laten staan, die te vergeefs bij de Rotterdamse Doelen op de zanger stonden te wachten. „Ziekte", meldde concertorga nisator Mojo, die Belafonte voor een eenmalig optrreden in Rotterdam had gecontrac teerd. Maar de ziekte deed zich wel heel kort voor het aanvangsuur voor, reden voor Mojo om in de toekomst Bela fonte te laten schieten. DRONTEN Wie van de 1500 afgelopert zaterdag op het congres van MBO- leraren (middelbaar be roepsonderwijs) aanwezi gen verwacht zou hebben dat het resultaat zou zijn een harde actie naar Bel gisch voorbeeld: staken en r'jv, lie ten lopen bij het middel baar beroepsonderwijs, kwam bedrogen uit. Ac ties zullen er misschien komen, over enkele maanden, als het overleg tussen regering en centra les is afgerond. In feite komt het erop neer dat het hele congres hoogstens een verandering in de structuur van dat onderwijs via de zoge naamde HOS-nota. Geschatte opbrengst: 150 miljoen gulden. „Pure discriminatie van het MBO", noemde Henk Bruik- man, voorzitter Unie MBO het. „Daarmee ontstaat een si tuatie die vergelijkbaar is met de omstandigheden van 1968". Volgens Frans Roefs, voorzit- signaalfunctie vervulde, zo van: minister Deetman, wij zijn er ook nog. Houdt daar even rekening mee als u in onze salariëring gaat ingrijpen. Want daar ging het om op dit congres, om de plannen van de minister de leraren van het middelbaar beroepsonderwijs het slachtoffer te laten zijn van zijn bezuinigingen door ter van het Ambtenarencen- trum, wordt de rechtspositie van de ambtenaren en de on derwijsgevenden systematisch uitgehold. „In het onderwijs wordt de deeltijdbaan regel en een volledige betrekking zeld zaam. Als de ontwikkeling doorgaat, moet men minstens met z'n tweeën zijn, wil men in het onderwijs de kost ver dienen". Hij was trouwens ook de enige die „zachte actie" voorstelde: „Het effect van stiptheids- of modelacties kan op de lange duur veel groter zijn dan stakingen". Er werd echter niet tot acties besloten. antal IMF- ningen ook n banden ervolg van voorpagina) ASHINGTON Een aantal v itwikkelingslanden (India, Pakistan, Sri Lanka, i^nbabwe en Bangla Desj) ift zich tegen het IMF-ak- >rd verzet, omdat zij vinden voe de mogelijkheden om geld 3gOi het IMF te lenen hierdoor sus irden beperkt. Zij willen dat landen 125% kunnen le- s het voor een land in fi- 3i nciële problemen nog moge- 150% van de eigen bijdrage n het fonds te lenen, met n maximum van 450% of ie jaar. Dat percentage was hter niet meer te handhaven idat het IMF anders zelf in >te financiële problemen zou ig had in het langdurige erleg een (ander) compromis 11,0%) voorgesteld. De VS wa- i daar tegen. Ruding was (pr zijn Amerikaanse collega gan gevraagd in het conflict sen de 22 industrie- en ont- kkelingslanden te bemidde- I, Het akkoord noemde hij latig, maar aanvaardbaar", i Amerikaanse regering had k geëist dat het aantal Der- -Wereld landen dat lenin- n zou kunnen krijgen, moest jrden ingeperkt. Aan die eis evolg gegeven, maar er is besloten tot speciale finan- injecties voor landen die grote moeilijkheden te mpen hebben. >t IMF moet op kunnen tre- n als verzekeraar van kre- :ten die de banken geven n landen met politieke en fi- nciële risico's. Zo'n verzeke- ig is nodig om het aantal le- rj ngen op gang te brengen. En t is weer een voorwaarde or economische herstel, al- dr. Witteveen, ex-direc- van het IMF gisteren. ■tale 'dig !N HAAG Premier bbers vindt de prijs van Jiligheid hoog. „Als het is moet hij echter orden betaald". Maar hij it met een gevoel van klemming de eerste aatsing van 572 kernra- ïtten voor de middellan- afstand aan NAVO-zij- in Europa nabij komen, i premier zei dit zater- g op het congres „Vrede Vrijheid" in het Haagse •ïfcngresgebouw. 't congres was georganiseerd or de Stichting Vredespoli- k, in samenwerking met In- 1 rkerkelijk Comité Tweezijdi- Ontwapening en de stich- igen Bijbel en Vredesvraag- ikken, Geestelijke Weer- is arheid, Hervormd Beraad iel edesvraagstukken, Comité )p de SS-20-raketten, Vrede, 'ijheid en Verdediging, iim 1750 personen, onder g de oud-premiers De Jong en Van Agt, applaudisseerden hartelijk voor de bereidheid van Lubbers de prijs voor vei ligheid te betalen. De aanwijzing vah Woens- drecht als plaats voor de kruis raketten die eventueel in Ne derland komen, vóór dit tech nisch nodig was, is volgens de premier genomen om de Ame rikanen bij de onderhandelin gen in Genève over de raket ten een stevige onderhande lingspositie te verschaffen. Door Nederland is in 1979 ge kozen voor onderhandelen. Daarom ook werd in de Troonrede niet gesproken over Woensdrecht, maar over de onderhandelingen. „Natuur lijk", aldus Lubbers, „vergen serieuze onderhandelingen de bereidheid plaatsing serieus te overwegen als er geen resul taat te bereiken valt". Hij had al eerder vastgesteld „dat wij niet ontsnappen aan de vast stelling dat die onderhandelin gen in Genève niet tot resul taat hebben geleid". Lubbers liet doorschemeren, dat een Nederlands besluit tot plaatsing afhankelijk i.al zijn van de mede door Nederland opgezette „shift study" van de NAVO. Deze studie, die eind oktober wordt gepubliceerd, bekijkt of, gezien de moderni sering van het nucleaire arse naal van de NAVO, de rol van de kernwapens voor de korte afstand kan worden terugge drongen. Nederland is volgens Lubbers altijd van mening ge weest dat een eventuele mo dernisering niet zou mogen leiden tot een vergroting van de rol en in elk geval niet van het aantal kernwapens in West-Europa. „Wij hebben bereikt, dat is afgesproken, dat voor elke nieuwe kernlading een andere wordt teruggetrok ken." Lubbers beschuldigde de Partij van de Arbeid ervan zich „van ons onderhandelingsmodel" te distantiëren. De formulering van een beleid op basis van opvattingen in de Nederlandse samenleving wordt daardoor moeilijker. „De consensus over de grote lijnen raakt buiten bereik", aldus de bewindsman. Russen nemen 6 kernproeven DE BILT Het KNMI in De Bilt heeft zater dag zes ondergrondse nucleaire kernproeven geregistreerd die door de Russen zijn geno men. De eerste werd za terdagmorgen om even na zeven uur opge merkt. De andere kern proeven volgden tel kens na vijf minuten tussenpauze. De proe ven, die zijn genomen in WestKazakstan, bleven beneden de maximaal toegestane limiet van 150 kiloton. AMELAND Een reddings maatschappij op Ameland heeft gisteren met een rubber boot de twee opvarenden van een inmiddels gezonken zeil jacht gehaald. Het jacht „Zee zot" kreeg tussen Terschelling en Ameland plotseling te ma ken met zware branding en forse grondzeëen. Het schip van Terschelling op weg naar Schiermonnikoog liep na een mastbreuk snel vol water. De kustwacht op Ameland zag dit gebeuren en waarschuwde de reddingsmaatschappij. emier Lubbers naast congresvoorzitter Spierenburg. Daarnaast de Belgische minis- Tindemans en oud-premier De Jong. Vervroegde Dierendag In Woudrichem werden Leonber- gers gisteren onthaald op een „Bourgondische" maaltijd: Neer- lands' Eerste Le- onberger Buffet. Het bestond uit kippemaagjes, kopvlees, bloed worst, runder- hart, groenten en fruit. Het feestje moet worden ge zien als een vroe ge viering van Dierendag. Wereldkampioen in behendigheid DEN HAAG Een team van 24 Nederlandse chauffeurs is in het afgelopen weekeinde in Oslo we reldkampioen geworden bij behen- digheidswedstrjden. Gestreden werd in vier categorieën: bakwa- gens, touringcars, trekkers met op leggers en motorwagens met aan hangers. Nederland eindigde in het totaal-klassement voor West-Duits- Ia nd, dat tweede werd, en Finland, dat als derde eindigde. De Neder landse deelnemers waren geselec teerd, nadat in ons land vieren veertig voorwedstrijden waren ge houden. Zeven jaar geleden, toen voor het eerst wereldkampioen schappen werden gehouden, kwam ons land ook als eerste uit de bus. Treinkaartje naar buitenland duurder UTRECHT Treinreizigers met een buitenlandse bestem ming moeten per 1 november meer betalen voor hun kaarije. Behalve aanpassingen vanwe ge koerswijzigingen, zal ook een aantal Europese spoorweg maatschappijen de tarieven verhogen. Het binnenlands NS-vervoer blijft zoals bekend dit jaar even duur. In volgorde van grootte zijn de volgende verhogingen te verwachten: Italië 20 procent, Marokko 13, Zweden 11, Luxemburg en Finland 10 en België en Dene marken elk 6 procent. De bootreis Oostende-Dover met de RMT wordt per 1 novem ber 5,6 procent duurder. UTRECHT De VVD- partijraad heeft zaterdag kritiek geuit op de plan nen van de fractie met be trekking tot het voorge stelde schoolgeld van 12- tot 16-jarigen. Nijpels en zijn onderwijs-specialisten willen met alternatieven voor dit schoolgeld ko men, omdat zo'n school geldheffing een voor som mige gezinnen „giganti sche" lastenverzwaring is en nivellerend zou wer ken. De fractie wil precies aangeven waar het geld dan vandaan moeten ko men. „Wij gaan geen ga ten in de begroting schie ten", aldus Nijpels. Een concreet tegenvoorstel is er nog niet. „Geen van de sug gesties die zijn gedaan, is nog in de fractie besproken", ver klaarde Nijpels. Een van die suggesties is vorige week naar buiten gekomen: het ontslaan van enkele honderden leer krachten en deze met behoud van uitkering weer op school inzetten. Deze suggestie is slecht gevallen op de partij raad, evenals bij andere partij en, waar overigens eveneens kritiek op de schoolgeldplan nen bestaat. De partijraad verkeerde in juichstemming over de vorige week gepresenteerde kabinets plannen voor 1984. „Dit beleid is voor een groot deel het be leid waarvoor we jaren gepleit hebben", constateerde een te vreden fractieleider die zijn partij opriep tot brede en daadwerkelijk steun aan het kabinet. Volgens Nijpels moet de PvdA haar harde kritiek op de kabi netsplannen waar maken door met een eigen concreet alter natief te komen in de vorm van een tegenbegroting. De VVD-leider prees de FNV voor haar moed met een eigen plan te komen. Een aantal on derdelen hieruit beoordeelde Nijpels vrij positief. Een groot nadeel van het plan vond hij echter, dat het overheidstekort er verder door zal stijgen. On danks deze kritiek wil de de VVD op 4 oktober met de FNV gaan praten. Kritiek had Nijpels op de he vige protesten van de ambte narenbonden naar aanleiding van de aangekondigde salaris- korting van 3,5 procent. „De ambtenaren moeten beseffen dat ze in feite bij een failliet bedrijf werken. Dan is het ook redelijk, dat er wat gebeurt in de sfeer van de beloning en de aantallen mensen", aldus Nij pels. VVD-fractieleider Nijpels omringd door andere kopstukken uit de partij: v.l.n.r. minis-' ter Korthals Altes, staatssecretaris Ginjaar-Maas, minister Smit-Kroes en partijvoor zitter Kamminga.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5