Staakt-het- vuren in Libanon Grote jacht op ontsnapte IRA-gevangenen Argusogen BON: Hof beveelt Cruijff te getuigen in Frisol-zaak BEMIDDELING SAOEDI-AEABIË HEEFT SUCCES: 'p PREIEN HAMBURGERS Bezoekers Casa Cara slaags met politie elkboer bestolen PASVORM SLANK GEPRIJSD. Nonchalant Ajax verspeelt een punt ■§*£cidoc (Boiwcmt •Maandag 26september 1983, 74e jaargang no. 22690 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apolhekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 A Atel.071 122244Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25. jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. nummers f g 80 Vervolg van de perikelen tus sen „Anna en de koning van Siam" op Ned. I om 19.20 uur. Op Ned. II om 19.20 uur Ha rold Lloyd-show en om 21.30 uur liedjesprogramma „De an dere Ted". Op Duitsland 2 om 21.20 uur speelfilm „Looping" met Shel ley Winters. HET WEER Vannacht enkele mistbanken. Overdag zonnig met middag- temperatuur van 22 graden. Zwakke wind. Zon op: 06.33; onder: 18.29. Schev. hoog water: 5.33 en 17.46; laag water: 1.39 en 13.42 uur. d-koning Leopold erleden .jrffcSEL De Belgische oud-koning )0.:k, old de derde, de vader van de hui koning Boudewijn, is gisteren na ïartoperatie overleden. Hij is 81 jaar onhu rden. Na een operatie aan de it sslagader waarvoor speciaal Ameri- n se artsen waren overgekomen, trad jivers rerzwakking op van de hartspier die gro verlijden tot gevolg had. Leopold geboren op 3 november 1901 in ;el als de oudste zoon van koning rt en kongin Elisabeth. In 1950 hij tot aftreden gedwongen nadat was aangevallen op zijn rol tijdens B, irlogsjaren. na 6: Koning met omstreden re- hui tie Invalide raakt tussen trein en perron HAARLEM Een 74-jarige gehandicap te vrouw uit Zand- voort is zaterdag door een ongeval in het perron van sta tion Overveen (bij Haarlem) om het le ven gekomen. De vrouw is waarschijn lijk bij het uitstappen onder de trein geval len, aldus de NS, en daarna overreden toen de trein weg reed. De Zapdvoortse was mindervalide. Arme landen mogen minder van IMF lenen WASHINGTON Arme landen mogen in 1984 veel minder geld van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) lenen. De industrie-en de ontwikkelingslanden heb ben vanmorgen een akkoord bereikt over de vraag hoe de leningen aan de met schulden beladen Derde Wereld moeten worden voortgezet. Landen die in finan ciële problemen verkeren kunnen in 1984 geld lenen tot 102% (dat is nu nog 150%) van hun bijdrage aan het IMF. Zit een land met een erg groot tekort op de beta lingsbalans dan kan het in uitzonderings gevallen onder strikte voorwaarden 125% van de eigen bijdrage lenen. DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft vanochtend Feyenoordspeler Johan Cruijff bevolen op 5 oktober als getuige te verschijnen in het Frisol- proces. Cruijff was vandaag door het Hof opgeroe pen te getuigen in het hoger beroep tegen John U., de van een miljoenenzwendel verdachte hoofdboek houder van het Dordtse oliebedrijf. De stervoetballer zou het een en ander kunnen ver tellen over de bedragen die U. hem voor drie gast- wedstrijden van de voetbalclub FC Dordrecht, nu DS'79, zwart heeft uitbetaald. Ook wielercoach Piet Liebrechts en voetbaltrainer Jan Rab zouden hoge bedragen hebben ontvangen. Liebrechts zal evenals Cruijff, zonodig tegen diens zin, door de parketpoli tie op 5 oktober naar het Haagse gerechtshof wor den gebracht. De Libanese premier Wazzan tijdens zijn tv- rede, waarin hij het bestand bekend maakte. BEIROET Na drie weken van zware strijd in en rond Beiroet is vanochtend vroeg een bestand van kracht ge worden, dat gisteren eerder op de dag tussen de strijdende partijen was overeengekomen. Het staakt-het-vuren, dat dankzij de bemidde ling van Saoedi-Arabië tot stand is gekomen, is bedoeld als een eerste stap naar „nationale ver zoening" tussen de di verse strijdende minder heden in Libanon. Hoewel een kwartier na het ingaan van het bestand nog wel nog enkele schoten wer den gehoord, bleef het van ochtend vrij rustig in de Li banese hoofdstad. In de uren voorafgaand aan het bestand is nog zwaar geyochten. Vol gens ooggetuigen waren de beschietingen de hevigste sinds het uitbreken van de strijd. Het is niet duidelijk of de zware gevechten gezien moeten als een poging van de strijdende partijen om straks een sterkere onder handelingspositie in te kun nen nemen, of als een teken dat het bestand zeer broos is en elk moment weer verbro ken kan worden. Het akkoord omvat vier punten: Een onmiddellijk staak t-het-vuren in geheel Liba non onder toezicht van neu trale waarnemers. Terugkeer van de Libane se vluchtelingen, die na 1975 uit hun woonplaatsen zijn verdreven. bestand. Hierin zijn verte genwoordigd: het Libanese leger, het conservatieve Li banese Front, het progressie ve Front voor Nationale Redding en de sjiitische Amal-beweging. Het bijeenroepen van een spoedbijeenkomst door de Libanese president Gemayel teneinde een nationale dia loog te beginnen. Behalve vooraanstaande Libanese politici nemen ook Syrië en Saoedi-Arabië hieraan deel. Pagina 6: Shultz Taak in ternationale vredesmacht blijft ongewijzigd. kDU verliest fors ci deelstaat Hessen 1 De verkiezingen Duitse deelstaten "pen en Bremen heb- een fikse nederlaag lieverd voor de chris- democratische CDU bondskanselier Hel- Kohl. Grote winnaar de socialistische DU, die vorig jaar in Hes- 1/oor het eerst de grootste [j was geworden, verspeel- positie weer. De chris- lemocraten verloren 6,2 fent van hun aanhang en tuimelden naar 39,4 procent. De SPD won 3,4 procent en werd met 46,2 procent voor het eerst sinds 1970 weer de grootste partij. De verwachting dat de SPD in de door de scheepsbouwcrisis zwaar getroffen stad Bremen fors zou verliezen kwam niet uit. Verlies van de socialisten werd als vaststaand aangeno men omdat zij al sinds de oor log in Bremen regeren. Maar tot verbazing van vriend en vijand behaalde de SPD, onder aanvoering van de po pulaire burgemeester Hans Koschnik, 51,4 procent van de stemmen. De CDU wist hier, met 33,3 procent, zijn positie te handhaven. De Groenen konden zowel in Bremen als in Hessen de vijf procentshorde nemen. In Hes sen reikten zij tot 5,9 en in Bremen scoorden zij 5,4 pro cent. Vooral voor Bremen een opmerkelijk resultaat, omdat hier maar liefst drie Groenen- groeperingen naar de gunst van de kiezer dongen. De groep die het nu gehaald heeft is de „officiële" beweging, die ook vertegenwoordigd is in de Bondsdag in Bonn. Pagina 6: Kohl erkent neder laag. steel Duivenvoorde chermde buitenplaats HAAG Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten is een Ie vijf historische buitenplaatsen die op voorstel van de Mo- intenraad door minister Brinkman (welzijn,volksgëzond- en cultuur) onder de voorlopige bescherming van de Monu- 1 inwet is gebracht. De buitenplaatsen staan bloot aan ver- lozing, met name door achterstallig onderhoud, aldus het iterie van WVC vanmorgen. De andere vier buitenplaatsen de Fraeylemaborg in Slochteren, het Huis Vosbergen in le, het Huys ten Donck in Slikkerveer, het Huis te Manpad mstede. Kasteel Duivenvoorde stamt uit de middeleeu- en kent een tussen 1631 en 1717 geheel verbouwd slot. Het It omgeven door een der weinige in hoofdtrekken goed be- le parken in Zuid-Holland, die omstreeks 1840-1845 zijn ADVERTENTIE ke dinsdag en woensdag :bben we groente en vlees - r; de aanbieding. rei, lo amburgers gepaneerd, X>gk29lJ09 QQH lo ®hs lt90 \J albert heijn ids grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. KATWIJK Bij een vecht partij in het Katwijkse cen trum, raakten in de nacht van zaterdag op zondag tien man politie en een groep bezoekers van Casa Cara slaags. De groep cafégangers had om streeks een uur 's nachts met stenen gegooid en vernielin gen aangericht. Toen een sur veillancewagen van de politie aankwam, keerde de agressie zich tegen de politie. Met 10 man en een politiehond moest de politie in de Voor straat, Oostpad en Tramstraat tegen de groep optreden. Ook werd de gummilat gebruikt om de stomdronken jongeren uit elkaar te drijven. In totaal werden negen Katwijkers in de leeftijd van 20-22 jaar aan gehouden waarvan één die waarschijnlijk poging tot dood slag ten laste zal worden ge legd. Deze man dreigde een politieman met een stuk hout te lijf te gaan. De agent kon zich redden door zijn pistool te trekken. Volgens de politie staat Casa Cara slecht bekend om de grote hoeveelheden al cohol die daar worden ge schonken. De kroegbaas krijgt binnenkort een waarschuwing. RDWIJK De politie boer. De handelaar in zuivel- Noordwijk heeft zaterdag- produkten laadt zaterdagmor- twee 14-jarige inwo- gen zijn melkwagens in bij zijn "is van Noordwijk betrapt woning aan de Hadriaan van •t bestelen van een melk- Neslaan. Elke zaterdag waren de jongens present om een verfijnd zuivelprodukt uit de onbeheerde wagens weg te ne men. Dit keer werden ze door de politie opgewacht. De zui- veldieven zijn aan hun ouders overgedragen nadat proces verbaal was opgemaakt. BELFAST In Noord- -Ierland maken honder den politieagenten en sol daten jacht op meer dan twintig leden van het I^r- se Republikeinse Leger (IRA) die nog op vrije voeten zijn na de massale uitbraak uit een van de best bewaakte gevange nissen in Europa. In totaal 38 gevangenen wis ten gisteren te ontkomen uit de Maze-gevangenis buiten Belfast, waarbij een bewaker werd doodgestoken en vijf werden gewond. De politie grendelde het gebied af en ze ker tien ontsnapten werden gepakt. Het was de grootste uitbraak in de Noordierse ge schiedenis en volgens politieke bronnen is het een opkikker voor de IRA wiens gelederen de afgelopen tijd zijn gedund door veroordelingen gebaseerd op bewijs afkomstig van infor manten van de politie. De ontsnapping begon toen de gevangenen opeens geweren, messen en andere wapens te voorschijn haalden en hun be wakers overmeesterden. Som migen dwongen bewakers zich uit te kleden en trokken hun uniformen aan voordat zij een poort van de gevangenissen is bestelwagen bemachtigden volgens functionarissen een waarmee thee werd gebracht bewaker gedood. naar het afzonderlijke cellen- Pagina 6: Maze, gevangenis blok. Bij vechtpartijen bij de met bewogen geschiedenis ADVERTENTIE Dankzij de perfekte pasvorm geeft dit panty korselet onzichtbaar steun waar het nodig is. Zekerheid door de vertrouw de Triumph kwaliteit. Kleur: skin. B,C 80-95. Nu voor't slat k prijsje van Bij aankoop van dit pants - I Jj korselet cn tegen inlevering van deze bon een paar Hunkemoller panty's t.w.v. Tf") sfl nnfic Leiden: Breestraat 99, Alphen a-d. Rijn: Manderloostraat 11. DEN HAAG Als gevolg van de nonchalance, die Ajax zich zaterdag na het nfachtsvertoon in en tegen Haarlem veroorloofde, is het gat op de ranglijst van de eredivisie, dat gaapte tussen de titelhouder en de rest, weer wat verkleind. Vijf kwartier gaf de ploeg van Aad de Mos een ver volgcursus op de les, die een week eerder Feyenoord werd gelezen. Bij 3-0 staakte de Amsterdamse produktie, de ploeg werd nonchalant en kreeg er in het laatste kwar tier van het sterk counteren de Haarlem drie om de oren: 3-3. Het gelijkspel brachc Feyenoord (dat op eigen veld met 2-0 won van Go Ahead Eagles) tot op één punt van de koploper. PSV, dat de uitwedstrijd tegen Helmond Sport probleem loos met 5-1 won, staat der de. Sparta werkte zich op naar de vierde plaats door in Tilburg met 2-1 te zegevie ren over Willem II. De strijd om het wereldkam pioenschap formule 1 is nog altijd niet gestreden. De Bra ziliaan Nelson Piquet won gistermiddag in Engeland de race om de Grote Prijs van Europa en kwam daarmee op twee punten afstand van de Franse klassementsleider Alain Prost, die op Brands Hatch als tweede eindigde. Over drie weken zal tijdens de laatste wedstrijd van dit seizoen, op het circuit van Kyalami in Zuid-Afrika, de beslissing moeten vallen. Theoretische kansen op het behalen van de wereldtitel heeft ook nog Prost's land genoot René Arnoux. Vreugde bij de spelers van Haarlem na het alsnog boeken van een gelijkspel van 3-3 tegen Ajax. Jan Lammers Europees kampioen DEN HAAG De Nederlandse autocoureur Jan Lammers is op de Nürburgring Europees kampioen geworden in de Renault 5 Turbo-klasse. Lammers had aan de tweede plaats achter de Fransman Joel Gouhier voldoende om in West- -Duitsland de titel al te grijpen. Verder onder meer in Sporttribune: Waarschuwing voor Ajax Angstig Anderlecht afgestraft Leiden houdt met moeite stand IJsvink K wint weer Lugdunum toppunt van droefenis SJZ en Meerburg houden elkaar in evenwicht Rijnsburgse Boys heeft geen kind aan RCL Fides Pacta en Pernix verspelen ongeslagen status Mastertitel voor Jos Koemans iliilliiliililiiiiiiiiilliiiiiiililliliiiiiiiiillliilllilillilliiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiiiiiiiiiiiniiiillllli DODELUK ONGEVAL ALPHEN AAN DEN RIJN De 38-jarige T. Marijt uit Bode graven is zondagmiddag omstreeks kwart over twaalf overleden na een verkeersongeval op de Oostkanaalweg in Alphen. De heer Marijt zat als passagier in de auto bij een 41-jarige inwoner van Bodegraven. Deze reed vanaf de Zegerbaan de Oostkanaal weg op, raakte door onbekende oorzaak van de weg, schampte een boom en reed frontaal met hoge snelheid tegen een tweede boom op. De bestuurder liep zeer ernstige verwondingen op en is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden, na aanvan kelijk eerst naar Rijnoord te zijn overgebracht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll, Bent u gisteren nog naar een voetbalwedstrijd gaan kijken? Feyenoord-Go Ahead Eagles bijvoorbeeld. Of bent u misschien naar RBC-FC Den Haag geweest? Zou u Wilera II-Sparta hebben willen volgen of liever Haarlem-Ajax? Alles tegelijk zien gaat nu eenmaal niet. Zoiets is alleen uw krant voorbehouden, want verrichtingen in velden en kuipen gevolgd. Geen wonder, dat u vandaag in de Leidse Courant weer meer leest dan u ooit via radio of tv hebt kunnen horen of zien En als u zelf bij zon wedstrijd bent geweest ziet u vast in de Sporttribune weer van alles wat u tóch nog is i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop zonder postzegel opsturen naar /ourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1