Nederlandse film van zorgen- tot troetelkind „Ik wil als een normaal mens behandeld worden" Frauderende ambtenaar hoort 21 maanden eisen Politie schiet op menigte in Manilla aginINENLAND CetdaeSommtl ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 PAGINA 9 rron-Europa naar Texaco DAM De oliemaatschappij Chevron (Standard Oil of ia) heeft met Texaco in principe overeenstemming be ver de verkoop van het merendeel van haar raffinage-en ^^bpactiviteiten in Noordwest Europa. De directie van Che- ""rlederland heeft dat gistermiddag aan het Nederlandse sw eel meegegeeld. beurs 2HnSactie, die volgens een woordvoerder van Texaco ver- 138.6( lijk rond de jaarwisseling definitief zal zijn, betreft voor i69;ooederland aangaat de raffinaderij in Rotterdam (capaciteit 154|1( [óen ton) en het verkoopapparaat in Nederland. Texaco 20ö!80 nomenteel een minderheidsbelang van 32 procent in de damse raffinaderij. 49.00 is een woordvoerder van Texaco in Rotterdam is het de 320.2( jng dat de werkgelegenheid bij de door deze maatschappij 3097< nemen bedrijven in West Europa in stand blijft. Bij Che- mooKederland werken in totaal ongeveer 1000 personeelsle- ii54t e verkooporganisatie in Den Haag exploiteert bijna dui- 2s!9c enzinestations in ons land. In geheel West-Europa zijn dat io5,o<Yduizend. DEN HAAG De Haagse of ficier van justitie, mevrouw mr. I. Klopper, heeft gisteren 21 maanden gevangenisstraf geëist tegen de 59-jarige voor malige rijksambtenaar David S. uit Alphen aan den Rijn voor het aannemen van steek penningen, geschenken en rei zen in ruil voor vertrouwelijke informatie aan fabrikanten en leveranciers van centrale ver warmingen uit onder meer Strijen, Tubbergen en Ulft. De verdachte zou als technisch hoofdopzichter van de Centra le Directie Volkshuisvesting in Zoetermeer vanaf 1977 tot eind vorig jaar aan tipgeld en giften een bedrag van in totaal 160.000 gulden hebben ontvan gen. In ruil daarvoor leverde hij de bedrijven lijsten met in formatie over op stapel staan de sociale woningbouw-projec- ten, de namen van cv-installa- teurs en de plaatsing van ver warmingsketels. Verder wordt de rijksambtenaar verweten in werktijd op het bedrijf van een relatie een serie lezingen te hebben gegeven waarvoor hij een hoge beloning op streek. Een bedrag van 30.000 gulden werd door één van zijn „sponsors" regelrecht uitbe taald aan de Haagse zwem-en waterpolovereniging Zian/Vi- tesse, waarvan hij ere-voorzit- ter was. Een deel van dat geld is gestoken in de bouw van een nieuw clubhuis. Volgens de processtukken zou S. behalve genoemde bedragen als tegenprestatie voor zijn diensten de volgende giften hebben aangenomen: reisjes naar Amerika en Schotland, vakanties in Zuid-Frankrijk en op de Canarische eilanden, een gouden ketting en een ca mera voor zijn vrouw, een auto voor zijn zoon, een zonne bank en een broekenpers. Daarbij werd hij regelmatig „getrakteerd" op etentjes, een avondje bowlen of een bezoek aan een sex-club. De contacten die de hoofdopzichter met het bedrijfsleven onderhield, er voer hij zelf meer als vriend schappelijk dan als zakelijk. Rechtbankpresident mr. J. van Overbeek: „U had nogal wat goede relaties die royaal voor u waren, vond u dat niet vreemd? Verdachte: "Ik kon ze nergens mee helpen. M'n lijsten hadden geen commer ciële waarde. Ik schreef ze om zelf overzicht te houden en als informatie voor mijn chefs. Op het moment dat zo'n lijst af was, waren de bouwplannen meestal al gereed. Voor ketel fabrikanten was het enkel in teressant om te weten waar hun ketels heengingen, omdat grossiers dat niet vermeld den". „Ze gaven u toch geen geld om uw mooie blauwe ogen?". S: „Wat ik deed. was misschien verkeerd". Evenals de president meende de officier van justitie dat ver dachte in elk geval bij een aantal leveranciers Snik kers' Handel Mij in Strijen, Brugman Radiatoren bv in Tubbergen en Ben raad bv in Ulft de indruk heeft ge wekt dat hij op het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer (VROM) de grote man was die de zaken ten gunste van hen kon beslissen. Volgens de rechtbank zouden genoemde relaties hem bedra gen van respectievelijk 40 mil le (plus 30 mille voor zijn zwemclub), 80 en 40 mille heb ben toegestopt. Van dat zwarte geld is 51.000 gulden in een kluisje op de slaapkamer van S. teruggevonden. De advocaat van de Alphenaar, mr. J Roels, meende dat de aankla ger niet duidelijk het verband heeft aangetoond tussen de ta ken van zijn cliënt, het ver strekken van informatie en het aannemen van steekpen ningen. De pleiter vroeg vrij spraak. Uitspraak over veer tien dagen. PETER VIERING ifijö RLANDSE FILMDAGEN ,SJ» 28 September 1983 ialo derlandse film: van zor- i28.oo |d tot troetelkind. Het 94.00 ;er waarempel op te lij- - Terwijl minister Brink- 257.00 WVC) bij de opening 687^00 f Utrechtse filmdagen - - I populair, snel speechje 41°;oo i'j de flappen het liefst ioi!oo jandig de zaai in ge- 'S negen miljoen je Nederlandse film over 43.00 jiende drie jaren kon be- lol'nn beleven dezer dagen in 89^50 t alweer een handvol 2.35e lm van eigen bodem 23070 remière. Plus niet te 135.50 pn een aantal opdracht- Z7600 |kor*e films, alles teza- 35I20 pt een lengte van dui- 4680 première-minuten. De moo landse film eindelijk bo- 210.20 |n? Rozengeur en mane- 46*00 He' 'S de Vraa8- 74.60 por filmer Jos Stelling, van „De illusionist" en j basis van het inmiddels Utrechtse festival. In de ent die ter gelegenheid 14700 Nederlandse filmdagen i3o!30 |m, schrijft hij: „Positief 24500 bi°scooP" en film- 153I000 bezoek loopt terug, vi- moo rhuurders zorgen voor 29.20 19.90 »bben geen geld meer, 169 50 ib°ortecijfers"- Een wat 623!oo [nde tekst waarop hij 33.00 érieuzer doorborduurt 'e piraterij, abonnee-tv, 118:50 -ten, kabels, commercie, 1i04? "echt Er is n°g nie,s 50>o .'ld, nog niets geregeld 'e andere kant zijn dit 190o mde tijden. Het kaf 18,50 van het koren geschei- 152.00 Bt z°als het theater door 1st van de film werd ge en tot bezinning, zo jn nu televisie en ande- ^mmJonische media de film h plaatsbepaling". Dat klinkt serieus genoeg, ■"■■^en miljoen van - zeg siot- Brinkman hebben daar beurs >e te maken. De slok-op 23-09 blijft net zoals eerder 9400 ien als Zwitserland en 95J0 een stevige rol te kun- 98 00 ^en k'j het in het zadel 95>o van een filmindustrie. 95Ï90 [meer films worden ge- 9550 Perc* met een tv-con_ 95^20 Oud en nieuw in de Nederlandse film en de Utrechtse Filmdagen: „Aaah Tamara" Van Verstappen de De la Parra uit 1965 (linksboven), „Joao en het mes" van Geor ge Sluizer uit 1972 (linksonder), het niéuwe „De illusionist", werkopname met Freek de Jonge en regisseur Stelling (rechtsboven) en een van de „Schatjes" uit de ko mende film van Ruud van Hemert (rechtsonder). tract dat inhoudt dat het bios coopproduct van nu straks, verlengd met de uit de film weggesneden gedeelten, gevie ren- of vijfendeeld, een mini serie op de televisie wordt. Te levisie mag dan een concur rent zijn wanneer de film in de bioscoop draait, het medi um is voor een aantal filmpro ducenten een extra zekerheid vóór later. Maar dan gaat het natuurlijk wel om publieks film. De Turkse Fruiten en de Soldaten van Oranjes, om maar enkele oude film- en tv- hits te nemen. Voor dat soort films zijn de miljoenen van Brinkman niet bedoeld. Die moeten geïnvesteerd worden in het totale filmklimaat. In de onafhankelijke film o.a. die vaak door thema en visie niet onmiddellijk binnen de be- blieïc valt, die niet op zeker speelt. Vandaar dat Brinkman het ook had over aanwending van de gelden voor de produk- tie van 16mm films, die goed koper zijn dan de „commercië le 35mm bioscoopfilms, en waarmee een artistiek even goed resultaat kan worden be reikt". Films die voornamelijk hun weg vinden naar filmhui zen, het alternatieve circuit. Maar waarvoor inmiddels ook ruimere mogelijkheden ge schapen zijn om tot de Grote Bioscoop door te dringen. Ooit was het zo dat de commerciële bioscoop en de filmhuizen als kemphanen tegenover elkaar stonden. Wat bij de een hoor de, kon niet bij de ander. In middels lijkt er ruimte te gaan komen om een film die alter natief is uitgebracht overgeno men kan worden door het commerciële circuit als de film een onverwacht groot publiek blijkt te kunnen trekken. Een brede grijns over de Ne derlandse film mag dan voor alsnog voorbarig ziin, het ge zicht van de Nederlandse film anno 1983 is in elk geval breed genoeg. Als er één film tussen uit springt is dat Dick Maas' ..De lift". Een eerste pure gen re-film (horror-met-humor) van Nederlandse bodem, een treffer in de bioscopen en in ternationaal verkocht aan Warner Bros. Daarnaast na tuurlijk de serie flops, waarbij het opvallend is dat de slechte kritieken vaak gepaard gingen met matig bioscoopbezoek. Het publiek blijkt niet bereid alles te pikken. „De zwarte ruiter" van Wim Verstappen hoort daar bij, George Schoutens „Een zaak van leven of dood", waarvan inmiddels al niemand meer weet wat het precies was, ook. Inmiddels hebben in de nazomer in snel tempo een aantal nieuwe speelfilm de bioscoop bereikt, of bijna be reikt. Het zeker niet geheel geslaagde „An Bloem" van to neelman Peter Oosthoek, Louis van Gasterens documen taire op speelfilmlengte „Hans of het leven voor de dood" (zie elders op deze pagina), terwijl Utrecht ruimte biedt aan An nette Apons filosofisch getinte en voor een klein publiek be stemde „Giovanni" met Truus te Selle in de hoofdrol, voor Freek de Jonge's „De illusio nist", voor Erik van Zuylens „De Anna". Drie sterk uiteen lopende films, die die brede schakering bewijzen. Wordt verwacht En wat er allemaal nog komt is evenmin zuinig: Ruud van Hemert met „Schatjes" over „krengen van kinderen", Gui- do Pieters met de re-make van „Ciske de Rat", Leon de Win ter met „De grens".een in een Zuid-Europees land gesitueerd verhaal over een journalist die een terrorist moet interviewen dat momenteel in Portugal wordt opgenomen met o.a. Linda van Dijck in een hoofd rol, Theo van Gogh (van „Lu- ger") die in Den Haag zeer binnenkort Heere Heeresma's „Een dagje naar het strand" gaat maken („de jonge Fass- binder zélf" zei initiator Gied Jaspars over hem), Frans Zwartjes die met een eerste niet-experimentele speelfilm komt over actualiteitenrubrie ken die zélf maar voor de actie gaan zorgen, getiteld „Item". Ben Verbong („Meisje met het rode haar") begint binnenkort aan „De schorpioen", een thriller in de jaren vijftig spe lend. Rudolf van den Berg is in Amsterdam begonnen aan een boekk van Leon de Win ter „Place de la Bastille". Nouchka van Brakel schreef een script („het wordt een fu turistisch sprookje, men noemt dat ook wel science fiction") al is dat voorlopig afgewezen door het Produktiefonds, Mar leen Gorris heeft een script in gediend over prostitutie „Ge broken spiegels", Hugo Claus - al is dat dan een Vlaming - is klaar met „De Leeuw van Vlaanderen" rond de middel eeuwse, Vlaamse Guldenspó- renslag met Nederlanders in de rollen van Franse slechte rikken. En dan is er nog „Moord in extase" van regis seur Hans Scheepmaker, geba seerd op een boek van schrij ver-politieman Baantjer. Henk Bos is de producent, die voor lopig wacht met uitbrengen van de film: „Het is overvol met Nederlandse films en met Kerst krijg je de Bond-film. Ik wacht tot het voorjaar, maar ik kan je wel vertellen dat Joop Doderer daar een fantas tische rol in speelt. Die is nog nooit zo goed geweest". Nieuwe plannen En dan wordt er door velen ij verig geschreven, gedacht en gezocht naar financiering voor nieuwe films. Frans Weisz („Charlotte") denkt aan Mu- lisch' „De aanslag", Paul Ver hoeven werkt aan „Flesh and blood", Fons Rademakers zoekt geld voor de verfilming van het boek van de Zuidafri kaan Andre Brink „An instant in the wind", René van Nie is bezig aan een scenario „De er fenis" dat volgend jaar ver filmd moet worden. Genoeg dus. Wie dezer dagen even het gevoel wil dat Nederland in derdaad film hoog heeft zitten moet maar eens in Utrecht gaan kijken. Niet alleen om de speelfilms, ook om de vele korte film (met zelfs een dag voor de wetenschappelijke film, 27 september), om de films van „buitenlandse" Ne derlander George Sluizer (o.a. diens „Joao of het mes"), om de terugblik op de Eerste Golf van het jonge Nederlandse fil men (Pim de la Parra, Frans Weisz. Nicolai van der Heide) en last but not least om het re trospectief van alle Haanstra- films. Al kan je Haanstra zo'n beetje de vader van de Neder landse film noemen, de Film dagen in Utrecht vonden nog een aartsvader in Theo Fren- kel jr, filmpionier tussen 1915 en 1928. Oud en nieuw samen in Utrecht. Dat „oud" zal de komende jaren, wanneer Utrecht doorgaat met de Film dagen en daar lijkt het op, wel uitgeput raken. Tegelijkertijd ziet er naar uit dat over een paar jaar de Nederlandse Filmdagen alléén maar nieu we films zullen kunnen laten zien. En daar kan je je rustig over verheugen. BERT JANSMA 122,30 105,40 114.80 103,00 101,70 104,10 101,50 100,20 101,00 100,00 ttmann erd met nzen tret pLVEEN In aanwe- van vele prominenten theaterwereld is gister- j in het Cultureel Cen- 1 Amstelveen een bron- ttret ^an toneelleider en lir Karl Guttmann ont pit gebeurde ter gele- van zijn zeventigste dag. Het portret is ver- |d door de Amstelveèn- Êldhouwer Pieter de y. Het brons kreeg een lente plaats in dé bo- ir van het CCA, naast ;ken als Caro van 'osephine van Gasteren Teulings. Er is voor /een gekozen, omdat n daar al acht jaar lang es houdt. MANILLA Politieman nen in militaire unifor men hebben gisteren in Manilla het vuur geopend op een demonstrerende menigte zakenlieden. - Zes mensen raakten ernstig gewond en de circa 500 demonstranten moesten in het financiële centrum van de stad in wolken traangas rennen voor hun leven. Woensdag zijn bij botsingen tussen betogers en politie minstens elf mensen gedood, er waren meer dan 100 gewonden. Totaal gingen gisteren 10.000 mensen de straat op in de Phi- lippijnse hoofdstad. Ze eisten het aftreden van president Marcos, die sedert de moord op oppositieleider Aquino al zijn krediet lijkt te hebben verspeeld. Ook bij de Ameri kaanse ambassade werd gede monstreerd. Ongeveer 3000 studenten werden met wapen stokken en traangasgranaten op afstand gehouden. Daarbij vielen 15 gewonden. Het is overigens nog steeds de bedoeling dat het bezoek van Reagan aan de Philippijnen in november doorgaat, zo werd gisteren op het Witte Huis in Washington vernomen. Wel zou Reagan zijn programma in zoverre willen wijzigen, dat tijdens het bezoek ook contact kan worden opgenomen met de oppositie. RIJSWIJK „Oh, daar hoef je niks aan te vragen, want die is niet helemaal tof". Nierpatiënt Johan van Willigen uit Den Haag, die nu bij een Ge meenschappelijk Admini stratie Kantoor z'n man netje staat, kreeg dat vroeger op z'n werk nog al eens te horen. „Je wordt in de watten gelegd en dat is heel vervelend. Ik wil als een normaal mens behandeld worden", zegt één van de 2000 chro nische nierpatiënten voor wie de collectanten van de Nierstichting volgende week weer op pad gaan. Johan van Willigen is 46 jaar en sinds 1980 nierpatiënt. Dat wil zeggen: toen ging hij naar de arts om zich te laten onder zoeken. Voor die tijd had hij al moeite om zijn eten binnen te houden en hij voelde zich ook regelmatig niet lekker. Wat het was. daar had hij geen flauwe notie van. Tot zijn schrik kreeg hij te ho ren dat zijn nieren niet meer werkten, dat hij aan ernstige bloedarmoede leed en dat zijn hele bloedbeeld in de war was. „Toen ging alles heel snel ach ter elkaar. Vragenlijsten, on derzoeken, operatie, echogra fie, cardiogrammen, ik ken alle medische termen nu wel uit het hoofd". Van Willigen had eigenlijk geen tijd om na te denken. („Het ging zo vlot achter el kaar, je kan het niet behap pen"). Maar na een paar dagen sloeg hij aan 't piekeren. „Ik dacht: nu moet ik twee keer per week dialyseren, ik kan nooit meer op vakantie en ik krijg met allerlei toestanden te maken. En ook: Hoe moet het met m'n werk? Je wereld stort in elkaar". Van Willigen moest twee keer per week zes uur in het zie kenhuis aan de (hemo)dialyse. Dat houdt in dat een kunstnier zijn bloed van afvalstoffen zui- NIERPATIENT JOHAN VAN WILLIGEN: Johan van Willigen: „Als er iemand komt en zegt: ik heb een nier voor je, dan ben ik al op weg". vert. Die dialyse was geen pre tje, vertelt Van Willigen. „Na afloop voelde ik me goed rot. En als je je wat beter voelde moest je alweer aan de dialy se". Buikvlies Die ellende is voor hem nu echter achter de rug. Want vanaf 11 april van dit jaar kon Johan van Willigen op een an der systeem overgaan. Bij deze laatste, vrij nieuwe behande lingsmethode doet het buik vlies dienst als filter en draagt de patiënt twee liter spoel- vloeistof in zijn buikholte. Deze vloeistof moet vier keer per etmaal verwisseld worden. Deze methode, die overigens lang niet voor iedere nierpa tiënt geschikt is. heeft nogal wat voordelen. Een nuchtere („Ik kan er redelijke mee le ven") Van Willigen: „Je hoeft niet naar het ziekenhuis, er komen geen naalden en bloed aan te pas, het is tamelijk ge voelloos én ik voel me er een stuk beter bij". Een niertransplantatie zou echter nog beter zijn. Jaarlijks krijgen nu zo'n 250 nierpatiën ten een nieuwe nier. De ge middelde wachttijd is 2'/= jaar. Van Willigen heeft echter geen uitzicht op een snelle transplantatie. „Ik heb moei lijk, zeldzaam bloed. Maar als er iemand komt en zegt: ik heb een nier voor je, dan ben ik al op weg". Bij het transportbedrijf waar hij als administrateur werkte is hij er in 1980 uitgebonjourd. „Ik werd overgeplaatst naar een dochtermaatschappij van het bedrijf. Dat bedrijf gooide me eruit toen ik in het zieken huis terecht kwam en zei: „U zit nog in uw proeftijd". Solliciteren Hij werkt nu vier dagen per week bij het GAK in Rijswijk, als boekhouder, na' éen tijdje in de wao te hebben gezeten. „Ik zat een aantal maanden thuis, maar toen had ik het wel gezien, het is stomverve lend en onbevredigend. En ik ben gaan solliciteren". In zijn sollicitatiebrieven vermeldde Van Willigen niet dat hij nier- patiënt is. Bij een bedrijf werd hij daarop „met vlag en wim pel" binnengehaald, maar toen-ie moest vertellen dat hij twee middagen naar het zie kenhuis moest was het „U hoort nog van ons". Uiteindelijk kwam hij via een relatie aan een baan (voor hal ve dagen) bij het GAK in Scheveningen en later bij het GAK in Rijswijk. Hij heeft het niet slecht getroffen. Hoeft zich wat eten en drinken be treft nauwelijks beperkingen op te leggen, is alleen wat zwaarder geworden. Veel, erg veel, nierpatiënten zijn er slechter aan toe. De dialyse neemt in het leven van een nierpatiënt vaak een prominente plaats in. Het is dan ook geen wonder dat nier patiënten er veel over praten. Van Willigen: „Je ziet mensen soms denken: „Oh. daar heb je die zeurpot weer met z'n dia lyse". Dat doen ze als ik het ook maar even over dialyse heb". „Ik ben laatst met acht andere nierpatiënten naar Israël ge weest. Vanaf het vertrek tot de aankomst is er alleen maar over dialyse gepraat. Dat is jammer, maar het is logisch dat we het er vaak over heb ben. Maar ja, zo heb ik ook een collega die gek is van Indone sië. En als hij daar weer over begint MARTIN VOORN De Nierstichting collecteert de vol gende week. „Een bhdrage is meer dan ooit nodig, want dc overheid be snoeit op de gezondheidszorg en het beroep op de Nierstichting wordt steeds groter. En elk jaar komen er o'n 500 nieuwe chronische nierpa- 1982 v

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9