Barbara Tuchman: dwaasheid regeert de wereld Plastische chirurgie wil af van luxe image h ,klassemaa tschappij'van het kabinet-Lubbers ag'SIJTHOFFPERS PAGl INNENLAND QeidócQcwuvnt ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7 tbara Tuchman (72), de Amerikaanse gesched- ndige die gisteren een begin maakte meI de tan der Leeuw-lezingen", waarvan Groningen j traditie hoopt te maken, is schrijfster vaneen ital indrukwekkende boeken, waaronder dege- uedenis van de veertiende eeuw. ar lezing handelde over de „koppige dwaasieid i regeerders", waarover volgend jaar laar uwste boek wordt gepubliceerd. Ze gaf de göte wen aan die in haar boek „The March of Foley" Mars van de Dwaasheid) nader worden utge- rkt. 10NINGEN De tweede president van de 7er- de Staten, John Adams, die van 1797 tot 1801 de macht was, stelde vast dat, „terwijl allean- ■e wetenschappen zijn vooruitgegaan, het nge- I stil is blijven staan, en nu slechts een beetjtbe- wordt uitgeoefend dan drie tot vierduizendjaar eden". rbara Tuchman heeft er gisteren in Groniigen inig twijfel over laten bestaan dat er in de bjna eehonderd jaar die volgden, nauwelijks ies is anderd. „Stompzinnigheid", legde ze uit, .be at in het beoordelen van een situatie vanuit ;tei- vooringenomenheid, waarbij alle tekenen de op 1 tegengestelde duiden, worden ontkend of /er- rpen. Het is handelen naar hoe men wensi dat iets zal gaan en zich daarvan niet door de feiten laten afbrengen. Stompzinnigheid is ook het niet willen profiteren van ervaring. Het is regeren van uit de filosofie: na ons de zondvloed". Haar eigen Amerikaanse regering vormt daarop geen uitzondering. Van ervaring leren is een ver mogen dat bijna nooit wordt toegepast. Waarom werd de ervaring van Amerika met het steunen van de impopulaire partij (van Tsjang Kai-sjek) in China niet doorgetrokken naar Vietnam? En de er varing met Vietnam niet naar Iran? En waarom heeft niets hiervan ook maar iets opgeleverd dat de huidige regering van de Verenigde Staten van imbeciliteit in El Salvador kan afhouden"? Veel regeringen lijken, zegt ze, bevangen door een soort dwang doelen na te streven die tegengesteld zijn aan het belang van de betrokken burgers of de eigen staat. Wanneer een doelgerichte politiek het tegenovergestelde bereikt van welzijn of voordeel, is er sprake van „dwaasheid". Voor het historisch onderzoek is van belang te be studeren of er wel alternatieven aanwezig waren. „Alle politiek wordt bepaald door de zeden van de tijd. Om te voorkomen dat we oordelen naar maat staven van nu, moeten we de zienswijze van des tijds volgen en alleen die perioden onderzoeken, waarin de schade die aan het eigen belang werd toegebracht, door een redelijk aantal tijdgenoten werd onderkend". Het verschijnsel „dwaasheid" is volgens haar niet aan tijd of plaats gebonden. „Het houdt geen ver band met een bepaalde regeringsvorm. Monarchie, oligarchie, en democratie brengen het in gelijke mate voort". Dwaasheid en verdorvenheid zijn menselijke ei genschappen, en het is daarom de vraag of van re geringen, waarin het beleid door mensen wordt be paald, iets anders te verwachten is. Tuchman vindt echter, dat regeren bepaalde verwachtingen wekt en dus ook verplichtingen stelt. „Van belang is, dat dwaasheid die een regering begaat, meer invloed heeft dan individuele dwaasheden, en dat regerin gen dus een duurdere plicht hebben met verstand te handelen". Paard van Troje Toch worden, sinds rond 1200 voor Christus in Tro je een paard werd binnengehaald vol Griekse sol daten, door regeringen voortdurend beslissingen genomen waartegen door tijdgenoten heftig wordt gewaarschuwd, en waarvan latere historici de fata le fouten aan kunnen wijzen. De geschiedenis heeft zich in de loop der tijden voortdurend herhaald, en het Paard van Troje werd overal, in tal van gedaanten, opnieuw bin nengehaald; zelfs als Turfschip van Breda. „Want waarom vielen Karei XII van Zweden, én Napole on, én Hitier, Rusland binnen, zonder iets te leren van de catastrofe van de voorganger? Waarom weigerde Tsjang Kai-sjek acht te slaan op elk plei dooi voor hervormingen tot hij ontdekte dat zijn land onder hem was weggegleden"? Tweemaal deze eeuw, stelt ze vast. werden de Ver enigde Staten bij een wereldoorlog betrokken als gevolg van een beslissing van de tegenstander, die op zich nauwelijks van strategisch belang was. Duitsland besloot in 1916 een onbeperkte duikboot oorlog te beginnen. Iedere Duitse adviseur die iets van Amerika wist, waarschuwde dat die koers Amerika in de oorlog zou drijven. En tot de aanval op Pearl Harbour in 1941 was op zijn minst de helft van de Amerikaanse bevolking tegen meedoen aan de Tweede Wereldoorlog. De aanval op Ameri kaans grondgebied was bovendien volstrekt onno dig. Japan was uit op de olie en grondstoffen van Nederlands Indi£. die van vitaal belang waren als brandstof voor de opmars naar de heerschappij over Azië. Het is dezelfde redenering, die de Amerikaanse re gering in de volgende decennia zou volgen om zich in avonturen in het buitenland te storten, met als leidraad dat de controle over bepaalde gebieden „van vitaal belang voor de Verenigde Staten" zou zijn. Daaruit volgde volgens Tuchman de „dwaas heid" van Vietnam, die Amerika zichzelf en haar geschiedenis deed verraden en het vertrouwen van haar burgers ondermijnde. Vanuit dezelfde visie noemt zij de politiek ten aanzien van El Salvador „imbeciel". Maar zijn er dan helemaal geen lichtpuntjes? Tuch man heeft er, in het recente verleden, één gevon den. „Het mooiste voorbeeld van een staatsman die ontdekte dat zijn politiek niet het eigen belang diende, en die zich niets aantrok van de gevaren om het stuur 180 graden om te gooien, vond his torisch gesproken gisteren plaats. Het gaat om president Sadat, die afstapte van een onvruchtbare vijandschap met Israël én, in weerwil van de woe de en bedreigingen van zijn buren, naar een nutti ger verhouding streefde. Het was zowel wat het ri sico als de mogelijke winst betreft een grootse daad". Andere lichtpuntjes heeft Barbara Tuchman alleen maar buiten de geschiedenis aangetroffen. „In onze tijd is een methode gevonden om de aarde te verlaten en naar de maan te reizen. In het verle den werden wind en elektriciteit bruikbaar ge maakt voor motorkracht, aardse stenen opgetrok ken tot hemelreikende kathedralen, zijden broca- ten geweven uit de spinsels van een worm". IS IN HAAG In zijn to- nhoge spreekkamer in Haagse ziekenhuis 'Steinde, waar je zelfs iepen de Rotterdamse ven kunt zien binnen ren, herinnert plastisch ,rurg dr. Efting-Dijkstra h de drie jaar dat hij in nia werkte. „Daar", »et hij nog goed, „was een luxe als je je aan i liesbreuk kon laten ereren". Heden ten ge zit hij bijna dagelijks /enover mensen die zich lag het vel over de oren en halen. Want in een nenleving waar het ui- lijk heel erg belangrijk gelden andere normen. de plastische chirurgie i alleen maar met facelifts bezighouden, is natuurlijk n. Toch leeft dat beeld nog en dat is nu juist wat Ef- l en zijn 74 collega's zo ars zit. Het image van luxe itervolgt de plastische chi- 'gie nog altijd, met als ge- l dat er in kringen van de tiek, ziekenfondsen en iculiere verzekeringen 'ens de specialisten sprake 'van discriminatie. En dat wijl er juist op andere ge- den aangeboren misvor- ngen, huidaandoeningen; de enaamde reconstructieve rurgie zoveel zinvolle raties worden verricht, die tl minder of zelfs helemaal in aandacht krijgen. DR. EFTING: „EEN PATIËNT KENT ZUN EIGEN ONGENOEGEN HET BESTE Jatuurlijk hebben we er zelf n dele schuld aan, dat we IschenS'ak worden vereenzelvigd V218 et de cosmetische chirurgie. I ej tnslotte publiceren we vaak populair wetenschappelijke deBergeden en tijdschriften", ver- Jt Efting. Bovendien refe- irCarme£rt hij aan diverse bladen amnatioaarin dit aspect van zijn vak herhaling wordt opgevoerd. lisande P voorbeeld toont hij een dia laroP een voorpagina van t maandblad Panorama, (arop een fotomodel waaro ver met kaptale letters wordt beweerd, da een mooi lijf te koop is. Bij ;oiets zinkt Efting de moed en beetje in de schoenen. ,*Vant dat is na tuurlijk onzii. Niet alles is mo gelijk. Boveidien krijg je daar door een hading van: Als er ergens moë worden bezui nigd, dan naar de plastische chirurgie. Omdat men niet weet waaro'er men praat. En dat is niet uist tegenover de patiënt en liet tegenover ons vak". Gevaar Het bestuu van de Neder landse Vereiiging voor Plasti sche en .Reonstructieve Chi rurgie heef1 dat gevaar onder kend. Het aeeft een rapport c.q. brochue met de titel „On gekend" gifabriceerd, waar mee diverse instanties al voor zichtig bewrkt moeten wor den. Hoofdroel van het offen sief tegen <e vooroordelen is dat de plastsche chirurgie er kenning wi buiten de medi sche wereld En dat vooral om mee te kunnen gaan met de ontwikkelingen in de westerse wereld. Er wordt ook gespro ken over een eigen afdeling in een ziekenhuis met ten minste 25 bedden, waar dan drie of meer plastisch chirurgen moe ten werken. Dat aspect vindt Efting nou net minder belang rijk. „Daardoor kan het gevaar ontstaan dat je je juist gaat af scheiden, terwijl ik voorstan der ben van een zo groot mo gelijke integratie. Plastische chirurgie is een onderdeel van het medisch handelen en hoort thuis in een gewoon zieken huis. Tot nu toe is het nogal versnipperd over kleinere zie kenhuizen en dan kun je min der goed service verlenen". Bij een concentratie ziet Efting als groot voordeel, dat de chirur gen zich beter kunnen toeleg gen op de, wat hij noemt, sub specialisatie. De eén doet zui ver cosmetische chirurgie, de ander louter reconstructieve chirurgie; zoals hij dat, in die Discussie Belangrijk in de hele discussie over nut en wenselijkheid van de plastische chirurgie blijft toch de vraag wanneer de in greep noodzakelijk is en wannneer luxe. Maar ook: Wie bepaalt en betaalt dat? Volgens dr. Efting maakt de recon structieve chirurgie dertig pro cent uit van het werk. Óver dat onderdeel zal niet erg veel onduidelijkheid bestaan. Men sen komen vaak genoeg danig geschonden of soms zelfs mis maakt uit bijvoorbeeld een verkeersongeluk. De opera tiefs) die noodzakelijk is (zijn) om dat geheel of gedeeltelijk te herstellen, kunnen toch moeilijk als luxe worden /ge zien. Hetzelfde geldt voor brandwonden, hazelippen, ge spleten verhemeltes en borst- protheses na amputatie wegens (meestal) kanker, maar zeker ook voor de handchirurgie, die door toepassing van micro technieken een steeds grotere rol gaat spelen. Totaal anders wordt het ver haal bij de cosmetische chirur gie, zeg maar de verfraaiing van het uiterlijk; de overige zeventig procent van het werk. Is het recht zetten van een neus, het herstellen van flaporen en het weghalen van een buik(je) nu wel of niet overdreven? Efting zegt het zo: „De richtlijn is, denk ik, wat een heleboel mensen als normaal ervaren. En natuur lijk spreek je dan over normen en waarden van een westerse maatschappij, die heel anders zijn dan in de Derde Wereld. Daar is vaak heel normaal als mensen een enorm grote oor lel hebben. Een handicap wordt daar ook niet als iets ergs of engs gezien. In veel landen ben je daarmee zelfs bevoorrecht, omdat je er veel geld door kunt ophalen. Als je het zo bekijkt, kun je wel zeg gen dat bij ons d plastische chirurgie een uitvloeisel is van de maatschappij; die vraagt er immers om". Onder gebukt „Het psychisch en sociaal wel zijn zullen altijd bepalend zijn. Het gaat niet alleen om het le ven op zich, maar ook om de kwaliteit van het leven. Zo zijn er kinderen met flaporen, die zich bijzonder gelukkig voelen. En je kunt er tenslotte ook honderd mee worden. Maar anderen, meestal de wat teruggetrokken, stille kinde ren, gaan er echt onder ge bukt. Kunnen ook niet tegen de pesterijen van leeftijdge nootjes". „De patiënt kent zijn eigen on genoegen het best, waarbij ik er wel altijd op hamer, dat ie dereen uit vrije wil bij me moet komen. Als iémand zijn vrouw stuurt omdat-ie vind dat ze niet mooi genoeg is (plastisch chirurgen hebben veel meer vrouwen dan man nen als patiënt), dan voel ik niets voor een operatie. Als je het voor een ander doet, lost het geen probleem op. Ik ope reer trouwens nooit als ik het gevoel heb, dat het niet zinvol is. Ik vind, in zijn algemeen heid, dat cosmetische chirurgie 'V- V' j.\V''0' 'Js5.s h v 'v. v- V.' N Dr. Efting- Dijkstra: „Plastische chirurgie is een onderdeel van het medisch handelen en hoort thuis in een gewoon ziekenhuis". moet passen in een normaal mensbeeld. Het verlangen om iets aan je uiterlijk te laten veranderen moet voor een an der, dus ook voor de chirurg, invoelbaar zijn". Daarbij speelt geld, ook voor een heer van stand, wel dege lijk een rol. Een operatie in clusief het verblijf in en zie kenhuis hooguit tien dagen kost maximaal tegen de f 4000,-. Is het aantal opname- dagen minder, dan worden de kosten ook lager. Ziekenfond sen en particuliere verzekerin gen zullen daarom niet élke plastische operatie ongezien goedkeuren. Daarom bepalen die instanties maar al te vaak of zo'n cosmetische ingreep doorgaat. Efting: „Financiën spelen een rol, maar ik vind dat er redelijke regelingen zijn. Zo vergoedt het zieken fonds zelfs de helft van de re kening als een operatie niet wordt goedgevonden, dus als luxe wordt gezien. Niet één land kent zo'n coulante rege ling, die onder meer wordt ge hanteerd bij een facelift. Daar ben ik het wel mee eens, be houdens extremen. Een vrouw van veertig met een gezicht van iemand van zestig, moet volgens mij een facelift kun nen ondergaan zonder daar voor zelf te moeten betalen". Spektakelstukjes De houding tegenover de plas tische chirurgie is volgens dr. Efting zo verschillend (lees: sceptisch) in vergelijking met andere specialismen, omdat het om minder vitale, minder levensbedreigende gevallen gaat. Slechts af en toe haalt deze tak aan de medische boom het nieuws met een ope ratie waarbij een afgezaagde vinger weer is aangezet. Der gelijke spektakelstukjes, waar voor een heel team artsen no dig is, worden overigens niet in Den Haag opgevoerd, maar hoofdzakelijk in het Rotter damse Dijkzigt-ziekenhuis. Maar verder opereert de plas tische en reconstructieve chi rurgie, om het eens officieel te zeggen, in de schaduw. Een beetje jammer, vindt Efting, want er zijn toch zulke mooie methoden ontwikkeld. Die voeren een beetje te ver om hier uitgebreid uit de doeken te doen, maar het komt er op neer dat genezingsprocessen aanzienlijk zijn versneld en de kans op die genezing veel gro ter is geworden. Zoals bij de toepassing van zogenaamde spierlappen van het eigen weefsel, dat na overplaatsing (bijvoorbeeld van rug naar arm) niet meer dan een flauw litteken achterlaat. Efting kan er lang en enthou siast over vertellen. Over „twee uur priegelen aan een vingertje" of over de methode waarbij van een ringvinger een duim wordt gemaakt; om maar eens iets te noemen. Het klinkt misschien niet als zoda nig, maar Efing noemt de plas- tiche chirurgie „een ontzet tend positief vak, omdat er op een hele enkele uitzondering na, altijd blije mensen weg gaan". Maar misschien is blij heid vandaag de dag ook wel luxe. DICK HOFLAND TrauerrrgN HAAG Eén van 2Ükenmerken van het fidige kabinet is een ta- elijk grote mate van lidelijkheid. Minister no Ruding (Financiën) ld er in de vele inter- pws van de laatste da- eimann p geen moeite mee toe agnetten. geven dat het kabinet lelbewüst heeft gekozen pr het verdelen van de rgers in twee „klassen", in de ene kant van de jeep staan de tweeën- miljoen ambtenaren, "indvolgers en uitke- igstrekkers en aan de dere kant de vier mil- jn werknemers in het ticuliere bedrijfsleven, t verschil tussen beide iepen is het bedrag dat regering volgend jaar hun respectievelijke temonnee's wil halen, erkende Ruding ruiter- st >r het eerst werden dan ook aat 9i.kmen met de rijksbegroting 550 zogeheten „inkomens- 18.00 itjes" gepresenteerd. Beper- we ons tot de mensen met S ENZ._ erverl rd90 I7 een modaal nkomen, wat on geveer 35.00( gulden bruto per jaar bedraagt dan zien we dat een ambtemar volgend jaar bijna zeven leer zoveel koop kracht inlevrrt als zijn buur man, die bij ten particulier be drijf werkt. ïe eerste raakt 3,5 procent kwijlen de tweede 0,5 procent en heeft bovendien nog een kaïs op een stukje prijscompensitie. Personeelslosten Waarom nu ïeeft het kabinet besloten tot (eze ongelijke be handeling? Volgens Ruding komt dit vooit uit de „absolute noodzaak" hit financiële' te kort van de overheid te ver kleinen. Dit aar gaapt er een gat tussen inüomsten en uitga ven van 37,2 miljard gulden, welk geld gekend wordt op de kapitaalmarkt Ruding meent dat de rente q> deze leningen, als er niets gibeurt, ondraag lijk hoog zal worden, temeer omdat binnenkort „goedkope" leningen moetin worden afge lost en vervangen door „dure". Koste wat het kost moet daar om in zijn visi; het tekort om laag. Dat kan op twee manie ren: vergroten van de inkom sten (verhogen van de belas ting) en verkleinen van de uit gaven. Dat laatste dwingt tot bezuini gen, waar dat maar mogelijk is. Evenals een bedrijf dat in financiële problemen komt, denkt het kabinet dat wordt voorgezeten door twee ex-ondernemers (Lubbers en Van Aardenne) daarbij in eerste instantie aan verlaging van de personeelskosten. De salarissen van ambtenaren en trendvolgers, die uit de schat kist betaald worden, dienen derhalve gekort. Hetzelfde geldt voor de mensen met een sociale uitkering (wwv en bij- Stand), die betaald wordt door het rijk. De andere uitkerings trekkers (ww'ers, aow'ers en arbeidsongeschikten) worden maar tegelijkertijd „gescho ren", omdat op die manier de firemielasten van het bedrijfs- even verlaagd kunnen wor den. Belasting En de werknemers in de parti culiere sector? Waarom gaat de beker aan hen voorbij? Mi nister Ruding: „Als iedereen in gelijke mate zou inleveren, zou ik daar niets aan hebben. De opbrengst van de belasting zou daardoor verminderen, waardoor het financieringste UITENHEER kort verder zou toenemen". Hij doelt erop dat als iemands inkomen omlaag gaat, hij auto matisch ook minder belasting betaalt. Geen afgedwongen kortingen dus voor de „gewo ne" werknemers. Nee, op aan drang van premier Lubbers kregen zij zelfs een steuntje in de rug- Nu de sociale uitkerin gen worden verlaagd, kunnen de sociale premies (die van de lonen worden ingehouden) omlaag. Volgens de minister president dienen niet alleen de werkgevers maar ook de werknemers daarvan te profi teren. Op die manier krijgen zij de hogere belastingen vrij wel volledig gecompenseerd en behouden zij hun koop kracht, wat fijn is voor het op Nederland gerichte bedrijfsle ven. Ambtenaren hebben daar minder aan, omdat zij bijvoor beeld al geen aow-premie be talen en dus ook niets hebben aan een verlaging daarvan. De kortingen op ambtenaren salarissen en uitkeringen leve ren 6,4 miljard gulden op. Daarnaast dwingt het kabinet ook de departementen, de pro vincies en de gemeenten tot bezuinigen (2,8 miljard), en te gelijkertijd moet de volksge zondheid flink afslanken (1,2 miljard). Bij elkaar levert dat een bezuiniging op van 10,4 miljard gulden. Keerpunt? Wat doet het kabinet daar nu mee? Het leeuwendeel wordt gebruikt om het financierings tekort te verkleinen. Voor het eerst in zes jaar wordt het na delig saldo in het huishoud boekje van de staat dan ook iets (900 miljoen gulden) klei ner. „Het is niet veel, maar het is wel een keerpunt", aldus Ruding. Het restant gebruikt het kabinet om het bedrijfsle ven te steunen, onder meer door verlaging van de ven nootschapsbelasting. De hamvraag is of deze maat regelen ook iets verbeteren aan de nationale economie? De regering heeft dat laten „door rekenen" door het Centraal Planbureau, het wetenschap pelijk bureau van het ministe rie van Economische Zaken. De economen van het CPB concludeerden dat de econo mie volgend jaar met één pro cent zou kunnen groeien. Dat wil zeggen dat alle bedrijven bij elkaar iets meer zullen pro duceren dan dit jaar. Het lijkt er dus op of de offers van al die commiezen en bijstands moeders niet tevergeefs zijn. Maar wie ook andere cijfers van het CPB bekijkt, wordt iets minder optimistisch. De gehele bevolking wordt armer, maar de werkloosheid blijft stijgen en wel met honderd duizend personen. Het kabinet heeft daartegen geen ander verweer dan dat bij een ander beleid de werkloosheid nóg meer zou toenemen. Keer punt FNV-alternatief Het is logisch dat de vakbewe ging haar aanvallen op deze zwakke stee in de redenering van het kabinet richt. De FNV kwam deze week met een al ternatieve begroting, waarvan het hoofdelement is dat de overheid geld moet pompen in de economie. Voor dit doel zou tenminste vier miljard gulden beschikbaar dienen te komen. Ook de FNV stapte naar het Centraal Planbureau en kwam juichend tot de conclusie dat haar plannen veel betere re sultaten opleveren. De econo mische groei zou bij toepassing van het FNV-alternatief niet 1, maar 2 a 2,5 procent bedra gen. Maar ook dan blijft de werkloosheid groeien, zij het met „slechts" zeventigduizend personen. Bovendien neemt het tekort van de overheid niet af maar stijgt het met nog eens drie miljard gulden. Alleen het laatste is al vol doende om minister Ruding en diens collegae van de VVD on middellijk tot aftreden te be wegen. FNV-voorzitter Wim Kok weet dat heel goed en de vraag rijst waarom hij de in druk probeert te wekken dat het alternatief enige kans maakt. Het heeft er de schijn van dat alle tam-tam van de FNV mede en misschien wel voornamelijk bedoeld is voor intern gebruik. Het is een pu bliek geheim dat het niet bo tert tussen de verschillende bonden van de FNV. Er zijn er die terug willen naar de ou derwetse belangenbehartiging: zoveel mogelijk loon in de wacht slepen. De voedings bond en de bouw- en hout bond bijvoorbeeld zijn hele maal niet zo ontevreden met het beleid van Lubbers. Maar er is ook nog zoiets als de bond van overheidsperso neel AbvaKabo, die met zijn vierhonderdduizend leden bij na de helft van de FNV uit maakt! Wilde zij een innerlijke scheuring voorkomen, dan moest de FNV wel met een compromis komen. Dus bevat haar alternatief ook het ele ment dat alle werknemers ook die in de particuliere sec tor evenveel inleveren: ge middeld anderhalf procent. En dus ondersteunt de FNV ook de AbvaKabo, als deze dreigt met „Belgische toestanden". Maar juist door de verdeeld heid in de vakbeweging, ma ken deze dreigementen niet zo erg veel indruk op het kabi net. Vooralsnog zal het weige ren iets essentieels van zijn plannen af te laten dingen. Bo vendien is Lubbers in zoverre bevoorrecht boven zijn voor ganger Van Agt, dat hij zijn ei gen koers kan uitstippelen en volgen. Hij voelt niet voortdu rend de hete adem van de fractieleider van het CDA in de nek en van de VVD-leider heeft hij niets te vrezen, zo lang het beleid maar mooie dingen voor liberale mensen bevat. RIK IN 'T HOUT In de hertstvekentie met uw krent neer het Seuerlend: 5-DAAGSE LUXE MI11„ TOURINGCARREIS NAAR WINTERBERG Vertrek maandag 10 oktober a.e. Voor een aantrekkelijk 5-daags arrangement van maandag 10 oktober 1903 t/m vrijdag 14 oktober 1003 hebbin we het niet Terg ver gezochT SAUERLAND. het fascinerende land van de duizend bergen. Een populaire vakantiebestemming en een bekend kuuroord dat zich door de met uitge strekte bossen bedekte hellingen en diep Ingesneden dalen uitstekend leent voor fijne wandelingen. Onze standplaats Is WINTERBERG, met in het centrum nog een aantal sfeervolle straatjes met karakteristieke vakwerkhulzen en gezellige terras jes. De ligging Is uiterst gunstig voor het maken van een aantal Inte ressante excursies. Ons verblljfshotel Steyman Is zeer rustig, maar toch centraal gelegen dlrekt aan de bosrand en dus bijzonder geschikt voor fijne wandelingen over goed aangelegde paden. Het heeft een uitstekende keuken en Is vriendelijk en efficient Ingericht. De gasten kunnen van veel tot het hotel behorende faciliteiten gebruik maken zoals een verwarmd en overdekt zwembad, sauna, volautomatische kegelbaan en bierstube. Alle kamers hebben dou che en tollet. Maandag vertrekken we uit Den Haag en Rotterdam richting Langschede voor de lunch en vervolgens vla een bijzonder fraaie route naar onze be stemming. Dinsdagmorgen Is men vrij, waarna een mlddagtocht wordt gemaakt naar de Kahler Asten, een van de hoogste bergen van het Sauerland. Vanal de uitkijktoren heeft men een prachtig uitzicht op de omgeving. Woensdag staat een volle dagtocht op het programma naar Dillenburg, het stadje waar de oorsprong van het Huls van Oranje ligt. Daarna richting Sie- gen, gebouwd op 7 heuvels In het Siegerland. Donderdag een mlddagtocht naar de parel van het Sauerland: het schilder achtige bergstadje Amsberg. De burcht, de oude markt en de hulzen met de houtgesneden gevelversleringen zorgen voor een romantische sfeer. U krijgt uiteraard ruim de tijd om door de sfeervolle straatjes te dwalen. Vrij dag gaan we weer huiswaarts en rijden vla de Monneseo richting Dort mund. Met een feestelijk afscheidsdiner In Nederland zal deze trip worden, besloten. De prijs van deze Sauerland-tocht bedraagt slechts f 375.- per persoon op basis van volpenslon (vanaf de lunch op de heenweg t/m het afscheidsdiner) en op basis van een 2-persoons kamer met douche en tollet. De toeslag voor een 1-persoons kamer bedraagt 25.-. Reisverzeke ring f 10.- per persoon 5.- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2 van de relssom 6.- kosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In onze vestigingen Spulstraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spul) ot Coolslngel 67. Rotterdam (t.o. Stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) rum

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7