na „Topsport vermannelijkt atletes helemaal niet" Ger Blok schikt zich in het onvermijdelijke z>; OUD-ATLEET DR. HANS KEIZER: Sprookje ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 32x2pj,: 2 bij [7 5. 0-34 II 20-2V, 16-2b 1 e 15 22. EN TERBLIJT Dezer da- romoveerde Hans Keizer (43) Ie universiteit van Maastricht ïtor in de geneeskunde. Zijn schrift „Invloed van inspan- en training op geslachtsnor- ïconeentratie bij de vrouw" is nteressante exercitie in de re- vrouwen en topsport. Ver- ïelijkt de vrouw in de sport? It door grote lichamelijke in- ïingen de menstruatiecyclus geld? Zal de vrouw ooit in prestaties de man overvleuge- Het zijn zomaar een paar vra- lie aan de orde komen in het ek met de promovendus. wilde hij concertpianist wor maar de sport trok hem on- staanbaar aan. Zelf atleet, 800 iOO meter en speerwerpen, la- ondscoach van de KNAU, ge- /d met de bekende atlete Ilja in, een tijdje gymleraar, na- studie geneeskunde in :ht, docent aan de academie lichamelijke opvoeding in erdam en tenslotte hoofdme rker bij de capaciteitsgroep logie aan de rijksuniversiteit mrg. Sinds 1978 heeft dr. Hans :r gewerkt aan zijn proef- ft. verliep het ondaraoek? Hans ;r: „Ik wilde weten hoe vrou- reageren onder een ting, in een ving, het personen-waren atletes, mara- oopsters, onder wie Carla ikens, die zeer veel lopen, on- 140 kilometer per week en trainde vrouwen. De topspor- werkten op de tredmolen, de trainde vrouwen op de fietsf neter. De marathonloopsters en geregeld aan een zware in- ïing onderworpen, ze liepen "\s 75 minuten op de tredmo- eep tempo dat iets boven eiste, tijd op de marathon lag. ij ik mij natuurlijk er wel wust ben dat er een grote af ligt tussen het laboratorium wedstrijdsituatie. Het is iar d^t, ondanks onze aan ligingen, een atlete in de wed- méér geeft dan in het Jabora- m". gebeurde er met de proefper- Keizer: „Er werd een cathe- hun arm gebracht en in volle nning werd om het kwartier afgenomen. Er stond natuur- rel wat tegenover. Ze kregen :ij een uitgebreid conditie-on- ik en trainingsadviezen. Ik lijvoorbeeld hun ijzerhuishou- na. Ook bij de groep onge le personen viel mij op dat rén in het algemeen bijzonder iresseerd zijn in hun eigen li- dat vond ik heel opmerke- ii bi rbehoud e tijd is bij allerlei duurspor- ioor verantwoordelijke offici- jtermederi vrouwen aan zware ^Jinningen bloot te stellen. „Dat ,^urde door een stelletje oudere n", meent Keizer, „dat niet wat een vrouw allemaal kan |eren. Het was een belachelijke ie. Een vrouw kan veel meer iwij denken, al moet je dit in Lie tot de man in gradaties zien. en daar wordt beweerd dat log ooit zo ver kan komen dat /en de mannen in duurspor- halen. Dat gebeurt nooit, om- Ie hormoonhuishouding van i en vrouw te verschillend is, mechanisch is de vrouw voor %antal'inspanningen in het na- i Ze zit dus wat ongunstiger in pr om bijvoorbeeld de mara- I te lopen". kle medische wereld komen in lemende mate signalen dat Jwen die aan topsport doen tige stoornissen in de menstru- Dr. Hans Keizer en zijn vrouw ilja Laman in hun landhuis in Berg en Terblijt. atiecyclus kunnen krijgen. Is dat zo? „Ik weet", vertelt Keizer, „dat vrouwen zich daar zorgen over ma ken. Met opzet heb ik daarom voor mijn onderzoek vrouwen gekozen die zware inspanningen deden en toch een normale cyclus hadden. Een hele serie hormonen houdt er verband mee. Ik heb metingen ver richt tijdens de inspanning, maar ook in rust. Er zijn aanwijzingen dat stresshormonen de hele kring loop verstoren. De eierstokken pro duceren hormonen in samenspraak met het hoger gelegen centrum in de hersenen, in een soort kringloop dus. Die hormonen komen in het bloed en als er van een bepaald hormoon te veel wordt aange maakt, reguleren de hersenen de produktie, zodat het evenwicht blijft gehandhaafd. Naarmate meer stresshormoneri tijdens grote in spanningen in de bloedbaan ko- Hans Keizer: „Vrouwen kunnen meer presteren dan lange tijd is aangenomen". men, treedt verstoring van het evenwicht op. Deze situatie kan vrij lang aanhouden". Wat is hiertegen te doen? Keizer: „Dat weet ik nog niet. Het onder zoek is vrij jong, vijf jaar betekent niets. Ik werk wel nauw samen met Canadese en Amerikaanse on derzoekers, we gaan gewoon door". Uitstellen Bekend is in -de sportwereld dat vrouwen hun menstruatie uitstel len voor deelneming aan een groot sportevenement. Is dit aan te beve len? „Het gebeurde vroeger veel en nu ook nog wel, maar in het alge meen vind ik het niet juist", oor deelt Hans Keizer. „Ik heb in mijn onderzoek in twee fasen van de cy clus gemeten om te kijken of er verschillen waren in prestatiever mogen. De eerste fase was zeven tot tien dagen na de menstruatie, dat is het moment waarop veel vrouwen vinden dat ze het beste functioneren, de tweede fase was twintig a vijfentwintig dagen na de .menstruatie. Mijn onderzoek wees uit dat er qua prestatievermogen geen verschillen waren. Ik moet daaraan enige twijfel toevoegen. Sommige vrouwen zijn kort voor hun menstruatie iets zwaarder. Een wielrenster zal daarvan geen last ondervinden, maar een loopster of een hoogspringster kan er nadeel van hebben. Eén van de marathon- loopsters vindt het zo bezwaarlijk dat ze vlak voor de menstruatie nooit aan een wedstrijd deelneemt, ze stemt haar programma erop af". Bijnier Hans Keizer vervolgt: „De bijnier produceert bij vrouwen vijftig pro cent van de mannelijke hormonen, die een overheersende rol spelen voor het leveren van duurpresta- ties. Zo'n bijniqr is, als je ze ziet, een klontje vet dat anderhalf tot twee gram weegt, maar o zo be langrijk. Stel dat de bijnierschors uitgeput raakt en de produktie houdt op, dat moment kun je me ten. Je kunt vaststellen wanneer bij een atlete de produktie van manne lijke hormonen gaat afnemen. Het is nu nog een beetje speculatie, maar ik kan mij voorstellen dat in de toekomst daarmee een exacte graadmeter wordt verkregen om te bekijken hoe het met de conditie gesteld is. Dat zou een grote stap vooruit betekenen. Wat gebeurt nu? Een atlete wil weten hoe ze er voor staat. De melkzuurcurve wordt gemeten, het ijzergehalte, de hartfrequentie, de ademhaling. Mo gelijk zou het veel nauwkeuriger zijn via de produktiecapaciteiten van de bijnierschors vast te stellen in hoeverre een atlete tot een top prestatie in staat is". V ermannelijken Veel vrouwen vrezen dat topsport hen vermannelijkt. Zijn daar aan wijzingen voor? Keizer: „Die vrees is ongegrond. Eén van de hormo nen is een mannelijk geslachtshor moon, testosteron, welbekend van de dopingonderzoeken. Een over dosis van dit testosteron veroor zaakt bij vrouwen baardgroei en een zware stem. Nu denkt men dat hard en langdurig trainen van in vloed is op dit testosteron en vrou wen mannelijker maakt. Dat is niet waar. Mijn onderzoek heeft uitge wezen dat bij zware inspanningen de testosteronspiegel bij vrouwen zelfs iets daalt. Sport vermannelijkt dus helemaal niet". JEAN NELISSEN Blok, die aanvankelijk nogal tegensputterde tegen de achterstelling 1 „zijn" olympische ploeg, heeft zich in zijn lot geschikt. ZEIST Het olympisch voetbal elftal, dat op 5 oktober in Utrecht de cruciale ontmoeting tegen Roe menië speelt in het kader van plaatsing voor de Spelen van Los Angeles van volgend jaar zou een hoge prioriteit krijgen, werd enige tijd geleden in de topkringen van de KNVB afgesproken. Wie in de aanloop naar het treffen in het stadion De Galgenwaard de gang van zaken echter -bekijkt, krijgt bijna tranen in de ogen. Niet van het lachen, want dat moet vele in het KNVB-bestel werkende offi cials al lang zijn vergaan. Het ge goochel met spelers van de ene naar de andere selectie is immers onverdroten voortgegaan. Naar buiten wordt gedaan alsof de tegenstellingen tussen de bondscoa- ches Kees Rijvers (A-team en Jong Oranje) en Ger Blok (olympisch elftal en UEFA-team) tot het verle den behoren, maar dat is slechts schijn. Spelers die Blok meent no dig te hebben, worden hem weer afgepakt. Zelfs een spits als Hout man, die volgens Rijvers op het ni veau van de A-ploeg te kort zal schieten, mag niet in de groep van Blok blijven. En dit alles onder het motto, dat het olympische team niet meer is dan een zogenaamd B- team, waarop Rijvers meent zonder meer te mogen terugvallen. Er kan begrip voor worden opgebracht, maar er moet dan natuurlijk niet meer worden gesproken over olympische prioriteiten. Ger Blok berust in de situatie. Er komt geen kwaad woord over zijn lippen. Integendeel zelfs. Hij blijkt nog bereid zijn collega een veer op de hoed te steken voor het bereikte resultaat tegen IJsland en België. „We houden ons aan de gemaakte afspraken. Het A-team heeft priori teit boven het olympisch elftal". Het gevolg is wel dat de selectie van Blok niet alleen een geweldige duiventil lijkt, maar dat de groep tijdens het onlangs gehouden eerste trainingskamp nodig geacht na de verpletterende nederlaag in de uitwedstrijd tegen Roemenië zelfs incompleet is geweest. De vraag lijkt langzamerhand gerecht vaardigd of het geld niet beter zou kunnen worden besteed. Niet ontmoedigen Ger Blok laat zich echter niet ont moedigen. Binnen zijn beperkte mogelijkheden houdt hij moedig vol. Hij toont zich flexibel en pro beert sfeer en saamhorigheid te kweken. Wanneer zijn werksituatie ter sprake komt, valt hij slechts af en toe uit zijn rol. Opmerkingen als „Ik wil niet polariseren" en „Vloe ken en tieren moet worden beperkt tot de huiselijke kring" tonen iets aan van het geweldige spannings veld waarin hij leeft. Ger Blok zwijgt. Wel laat hij mer ken bewondering te hebben gekre gen voor Arie de Vroet, ook een bondscoach die jarenlang onder ui terst moeilijke omstandigheden succes heeft nagestreefd. Want dat wil Ger Blok ook. Ondanks alles staat in zijn gedachten maar één ding centraal: hij wil winnen! „Dat is alles bepalend. Daarvoor zijn echter ingrediënten nodig. De in terne situatie is daarop van in vloed, maar ook aan de buitenkant moet worden gewerkt. Er zal in een goede ambiance moeten wor den gespeeld met veel toeschou wers. Er moet enthousiasme en sfeer komen". André Hazes De KNVB onderkent het en werkt er hard aan. Het is dan ook de be doeling dat André Hazes op 5 okto ber in Utrecht optreedt. Zonder ne gatief te zijn lijkt het uiterst twij felachtig of dat voldoende is om het olympisch elftal zo te inspireren dat winst wordt geboekt. Blok die, zoals het een goede coach betaamt, weigert zich vooraf gewonnen te geven, blijft wel realistisch. „Er moet worden gepresteerd. Het pu bliek heeft er geen boodschap aan op welke manier een elftal tot stand komt. De spelers moeten het doen. De vonk moet van het veld naar de tribune springen. Door de herkenbaarheid van de voetballers ontstond die vonk in 1974 tijdens het wereldkampioenschap ook". De kans dat dit in Utrecht even eens zal gebeuren, lijkt gering. Toch moet een slag om de arm worden gehouden, want Blok heeft in het verleden met zijn toen nog olympisch amateurteam verrassen de resultaten behaald. Vergeleken met het optreden van het op papier veel professionelere elftal in Roe menië is zelfs de vraag gewettigd of deze bondscoach niet beter met zijn amateurs had kunnen doorgaan. Ger Blok concludeert dat daarvan geen sprake kan zijn. Om eventue le nieuwe teleurstellingen te voor komen is echter wel rap een twee tal driedaagse trainingskampen ge arrangeerd. Blok: „Een nederlaag is tot daaraan toe, maar de manier waarop het verlies in Boekarest tot stand is gekomen, mag natuurlijk niet meer gebeuren. Daarom wordt er nu onder meer zo op sfeer en saamhorigheid gehamerd". Lastig Alle goede bedoelingen ten spijt staat het voor alle betrokkenen vast dat de interland tegen Roeme nie een lastige aangelegenheid wordt. Nederland, dat samen met Joegoslavië, Roemenië en Italië moet strijden om een plaats voor de eindronde in Amerika, moet win nen om in de race te blijven. Een nieuwe nederlaag betekent het ein de van alle illusies. De duels tegen Roemenië en Joegoslavië kunnen dan waarschijnlijk worden ver waarloosd. Blok: „Elke wedstrijd in het kader van de olympische voor ronde is in deze fase cruciaal. Straks moeten we nog naar Joego slavië. Dat land stelt zonder meer A-spelers op. Ook het Italiaanse elftal is beresterk. Dat heb ik wel begrepen van de daar spelende Jan Peters. De Italianen spelen al zo'n vijf jaar samen. In dit stadium is het duel mét Roemenië voor ons echter beslissend. Nemen we re vanche. dan horen we er weer he lemaal bij". PETER VAN PUTTEN Zoals bekend is de Koninklijke Ne derlandse Lawn Tennis Bond een van de kleinste sportorganisaties van ons land. Jaren geleden had de KNLTB weliswaar een flink aan tal, voor het merendeel nogal eli tair getinte leden, maar sinasdien is de bond behoorlijk afgeslankt. Dat werd echter op het in Hilversum gesitueerde bondsbureau niet als hinderlijk ervaren. De KNLTB kon immers bogen op een opmer kelijk groot aantal topspelers. dat overal ter wereld verheugend goe de resultaten boekte. Zo staan mij nog haarscherp specta culaire toernooizeges voor de geest van Lou Kanders, die in het spoor van Tom Okker in Timboektoe, Wladiwostok, Belo Horizonle en Dnjeprpropetrovsk en vooral No- wosibirsk en Llanfairpwllgwyngyll (Wales) de verzamelde wereldtop het nakijken gaf. Of Fer Emmes, die 's werelds top tien binnenstormde door tijdens een toe mee door IJsland in Höfda- kaupstadur, Grundarfjördur. Ey- rarbakki en Kirkjubaejarklaustur te winnen. Helaas werd hij in het minst belangrijke toernooi, dat van Reykjavik, in de eerste ronde uit geschakeld door Asgeir Thordars- son. Die prompt tot lokale held werd uitgeroepen. Of Jan Gordijk, die bijna net zo succesvol was door een trip in mid den-Afrika te bekronen met vrij wel louter toernooizeges. Helaas moest hij in Taguenout Haggueret (Mali), Aioun el Atrouss (Maureta- nië) en Tegguidda In Tessoum (Ni ger) in de achtereenvolgens eerste, tweede en derde ronde zijn meer dere erkennen in de vierde aan de weg timmerende Nederlandse top- tennisser Niek Gleury. Deze onder scheidde zich door later in Thai land steeds de finale te bereiken van toernooien in Muang Chainat, Phimun Mangsahan, Nakhon Rat- chasima en Kanchanaburi. Achter dit viertal, samen met de iets eerder triomfen boekende Jan Bajer in die tijd door sportminnend Nederland toepasselijk de Vijf Mus ketiers genoemd, stonden echter te dringen. Ik hoef u de namen niet eens te noemen, ze staan inmid dels gesetteld dagelijks op de sportpagina's van de krant vermeld als er weer ergens ter wereld een glanzende prestatie is geleverd. Bij dat legioen topsporters, afge scheiden door de inmiddels in le denaantal behoorlijk teruggelopen, maar zijn zaakjes qua opleiding, coaching, scouting en training pri ma voor elkaar hebbende KNLTB, ontbreekt de naam van Ybo Buru- ma. Ybo gold op zevenjarige leef tijd als talent met ongekende moge lijkheden. Op de banen van Shot in Zeist zwaaide de jonge Ybo zo ver vaarlijk maar bovenal efficiënt met het speciaal voor hem gefabriceer de super-king-size-racket rond, dat hij al spoedig werd toegelaten tot de cursus met de veelbetekenende aanduiding „Driehandig spelen voor achtjarigen": linkshandig, rechtshandig en gewoon handig. Tot veler teleurstelling echter liep het verkeerd met Ybo af. Toen hij net zijn negende verjaardag had ge vierd, een dag waarop alle be stuursleden van Shot aanwezig wa ren maar de gretige Ybo zelf uren lang op zolder tegen een door zijn vader geconstrueerde tennisschut- ting zijn service stond te oefenen, sloot hij vriendschap met een meis je bij hem in de klas. Van de ene dag op de andere was dat meisje él- les voor de ooit zo fanatieke Ybo, zijn racket niets meer. Ybo kreeg een nieuwe hobby. In navolging van zijn vriendinnetje schafte hij zich van zijn spaarcenten een poe- zie-album van groot formaat aan en begon daar héél leuke tekstjes in te schrijven. Zoals dat gaat. dit eerste vriendin netje liet Ybo in de steek, maar Ybo klaagde niet. Hij had zijn poe- zie-album inmiddels al lang ver vangen door losse bladen in een op- bergmap en zat dagelijks uren ach ter de ook door hem zelf gekochte elektrische schrijfmachine. Ybo kon er geen genoeg van krijgen en van de weeromstuit kwam hij over tennis te schrijven. Daar wist hij tenslotte het nodige van. Nee. zelf spelen was er niet meer bij en de bestuursleden van Shot kwamen ook al lang niet meer op zijn ver jaardag. Maar zie daar. Na jarenlang niets meer van Ybo te hebben vernomen komt mij ineens een persbericht onder ogen. Van Vbo. Wie schetst mijn verbazingYbo is tegenwoor dig directeur van de tennisbond. Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan Het knappe is dat Ybo de aanleg, die hij ooit verraadde toen hij in het poëzie-album van zijn eerste vriendinnetje schreef, niet heeft verloochend. Want wat schreef hij vorige week? Er werd een Nederlandse tennisploeg afge vaardigd naar Florida. Op zich niets bijzonders, ondanks het gerin ge ledental tegenwoordig zendt de KNLTB nog steeds hele contingen ten vaderlandse jeugd naar alle uit hoeken van deze globe. Maar waarom was het dit keer zo bijzonderDat schreef Ybo onom wonden.' Er kon een bezoekje aan Disneyworld in Orlando worden gebracht. En de KNLTB gunt zijn' hard trainende, zich alles ontzeg gende jeugd ook wel eens een ver zetje tenslotte. Nog even in span ning zitten, dan schrijft Ybo weer een héél leuk persbericht over de belevenissen in Disneyworld. Net een echt sprookje. BUYS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 23