Belgen weer aan het werk Geen tijd Moord loont voor P. D. James Ambtenarenbonden bereiden gezamenlijke acties voor 3rand in en Haag: >„7 min schade STAAT BOL VAN 1 DE NIEUWTJES! VOONFESTIJN schoonheidspaviljoen MODETHEATER Zaterdag 24 september 1983,74e jaargang no. 22689 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthott Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.HdlIewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTWJf 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 120.41 (ultsl.aut.betallng).kwartaal 161,25, jaar I 233.50. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel 071-122248. Op Ned. I om 20.28 uur „Blok- letters" en om 22.35 uur speel film „Het uur der misdaad". Op Ned. II om 19.12 uur nieu we serie „The A-team" en om 23.45 uur nachtfilm „Het laat ste lied". Morgenmiddag op Ned. II om 12.55 uur „Concert op de Acropolis" van het Resi dentie-Orkest Geleidelijk toenemende be wolking en in de middag en kele buien. Middagtempera- tuur van 16 graden op de Waddeneilanden tot 24 graden in het zuiden van Limburg. Overwegend matige wind. Zon op: 6.30 uur, zon onder: 18.34 uur. Hoogwater Scheveningen; 4.27 en 16.54 uur, laagwaten 0.34 en 12.38 uur. VERDER IN FINALE: België kreeg de afgelopen veertien dagen iets Zuida- f merikaans. A Atlantic Lion loopt als - De ruilverkaveling in ra dio-landschap. Hubrecht Duijker heeft zielen van duizenden wijnen blootgelegd. Zuidfranse wijnen in opmars. Op Schiphol moet best nog beter. Herbert Reineckers pen heeft hem miljonair gemaakt Oud-atleet dr. Hans Keizer: „Topsport vermannelijkt at letes helemaal niet". Ber Blok schikt zich in het onvermijdelijke. De 63-jarige schrijfster P. D. (Phyllis) James leeft sinds en kele jaren van moord alleen en weet zich daarbij gesteund door een enorm lezerspubliek in de Angelsaksische landen en een groeiende schare bewonderaars op het Europese continent. Engelsen noemen haar „de kroonprinses' en „de opvolgster" van Agatha Christie, maar zij is zelf niet zo verguld met deze vergelijking. Verslaggever Bert Jansma ging naar Londen (zie foto) om uit haar eigen mond te horen, wat haar heeft bewogen tot het schrijven van speurdersromans. Op de voorpagina van onze bijlage Finale bekent zij het schrijven nooit geassocieerd te hebben met geld verdienen. Maar ze geeft wel toe, dat detectiveboeken een lucratief genre vormen als je eenmaal succes hebt. De baan, die zij er tot 1980 bij had, is nu geen noodzaak meer. De vraag waarom zoveel vrouwen zich aan het schrijven van klassieke speurdersromans zetten, doet zij af met de opmerking: „Vrouwen houden van puzzels oplossen. Bo vendien houden ze van orde. Zij schrikken meer van een spetter bloed op het vloerkleed dan van een lijk op straat". Sovjet-Unie verontrust over omvang NAVO-oefening IBBENBUREN De Sovjet-Unie is verontrust over de grootschaligheid van de NAVO-oefening Atlantic Lion die op dit moment in de West-Duit^- land wordt gehouden. De manoeuvres, waaraan tussen de 150.000 en 200.000 militairen deelnemen, passen niet in het streven naar ontspanning, aldus kolonel K. Tsecherjomuchin, militair attaché van de Russische ambassade in de Bondsrepubliek. Hij heeft met de waarnemers van elf andere landen een tweedaags bezoek gebracht aan de gro te oefening van het Nederlandse, Ame rikaanse, Westduitse en Engelse leger in het grensgebied. Man overleeft val van dertig meter GIETEN De 28-jarige D. Eizinga uit Gieten heeft een val van dertig meter van een steiger overleefd. De Arbeidsin spectie zal een nader on derzoek instellen, omdat er een fout is gemaakt bij de ophanging van de steiger. De man werd met inwendige bloedin gen overgebracht naar het Diaconessenzieken- huis in Leeuwarden en is inmiddels niet meer in levensgevaar. Hoofdverdachte ontvoering Van der Valk aangehouden DEN BOSCH De hoofdverdachte in de ontvoeringszaak van mevrouw Van der Valk, Adriano M. (36) is gisteren in Italië aangehouden. Het is nog niet bekend waar M. precies is gearresteerd en onder welke omstandigheden. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Den Bosch verwacht dat dit ook pas over enkele dagen duidelijk zal wor den. Adriano M. wordt ervan verdacht het brein te zijn geweest van de ontvoe ring. De politie vermoedt tevens dat hij in het bezit is van ongeveer tien miljoen gulden, zijnde het overgrote deel van het losgeld van ruim twaalf miljoen gulden dat eind vorig jaar werd betaald voor de vrijlating van mevrouw Van der Valk. Johan Friso morgen jarig Prins Johan Friso viert morgen zijn verjaardag. De op één na oudste zoon van koningin Beatrix en prins Claus wordt vijf tien jaar. uur wordt de één uur terug- De zomertijd, I dit jaar op 27 prt is ingegaan, rat voor de mees- Europese landen. pot-Brittannië en Öand kennen ^ter een afwij- le zomertijd; gaat de klok I terug op 23 ok- r. Volgend jaar de zomertijd in ierland en de este andere Eu- landen be nen op 25 maart 02.00 uur en llJdigen op 30 sep- ;|»ber om 03.00 Deze tijden n voor alle G-landen, behal- Groot-Brittannië Ierland, die zon- 28 oktober als ddatum hebben. HAAG eindigt in zomer- oeing ulf Air jrt neer: 2 doden DHABI motorstoring is toedelijk de k geweest de vlietui- gisteren bij thabi in Saoe- j Arabië. waarbij e 112 inzittenden i het leven kwa- n. Volgens een sbericht van het •sbureau WAM de Verenigde liraten is de ing 737 kort >r de landing in nd gevlogen en moedelijk ont- ft. wrakstukken amen neer in woestijngebied 45 kilometer af- d van Abu ibi en brandden steeds toen 's a- ids laat de eerste dingsploegen ar- eerden. zegsman van verkeerstoren in u Dhabi beves- ie gisteravond een technische ring mogelijk de zaak is geweest de ramp. „Het itact werd zeer tseling verbro- i. Het leek of het fgtuig motorsto- g kreeg", n boord van de eing ,van de atschappij Gul waren voorna- lijk Pakistani. BRUSSEL De staking van het Belgische over heidspersoneel is gister avond officieel beëindigd, 's Avonds laat heeft ten slotte ook de socialistische bond van ovèrheidsperso- neel besloten er een eind te maken. Van een alge mene staking op maandag en dinsdag is afgezien om dat de Vlaamse socialisten niet wilden meewerken. De Belgische ambtenaren- staking heeft negen dagen geduurd. De socialistische bond heeft het spoorwegpersoneel en het personeel bij de posterijen op geroepen om vanavond tien De Belgische ambtenaren gaan weer aan het werk, maar in Brussel ligt het straatvuil nog hoog opgetast. Innige samenwerking tussen horecapersoneel en een bestendig zonnetje zorgde er gisteren niettemin voor, dat onze zuiderburen onbezorgd op terras jes van het najaarsweer konden genieten. uur het werk weer te hervat ten. De PTT-beambten in Brussel kunnen dan beginnen aan de verwerking van 80 ton post. In Vlaanderen functio neerde gisteren de meeste openbare diensten weer, in Wallonië kwamen de ambte- narendiensten wat trager op gang. In het grootste deel van Vlaanderen reden de treinen en bussen weer en werd ook weer post bezorgd. Voor het eerst in negen dagen konden ook de meeste scholieren weer naar hun klaslokalen. Gister avond om tien uur beëindig den ook de loodsen hun acties, waardoor de haven van Ant werpen de laatste week een verlies moest lijden van ruim 180 miljoen gulden. Aanvankelijk bestond de in druk dat de Waalse afdeling van de socialistische ambtena renbond maandag alleen aan een 48-uursstaking zou begin nen. Na lang onderhandelen besloot de bond evenwel gis teravond de staking af te ge lasten. om een scheuring in ei gen gelederen te voorkomen. Door het akkoord dat tussen de bonden en regering is be reikt wordt het bezuinigings plan op de ambtenarensalaris sen slechts gedeeltelijk gewij zigd. De 894.000 Belgen in overheidsdienst zullen volgens het akkoord minder prijscom pensatie en vakantiegeld krij gen en hogere sociale premies moeten betalen. Onder druk van de bonden heeft de rege ring wel beloofd dat volgend jaar de werkgelegenheid is ge garandeerd. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De vier centra les van overheidspersoneel heb ben in beginsel besloten geza menlijk actie te voeren tegen de plannen van het kabinet de sala rissen van ambtenaren en trend volgers te verlagen. De centra les, die op 30 september een ac tieplan opstellen, denken aan model- en stiptheidsacties. Deze staan los van de plannén van de FNV-bonden voor harde acties (stakingen). Op 5 oktober praten de centra- les, die gezamenlijk 700.000 le den hebben, met minister Riet kerk (binnenlandse zaken) over diens voorstellen. Maar volgens hen heeft dat eigenlijk geen zin, omdat de regering bezig zou zijn een dictaat op te leggen. Riet kerk meent dat er wel degelijk ruimte is voor onderhandelin gen. Hij denkt daarbij aan de mate, waarin het inleveren van loon extra arbeidsplaatsen ople vert. Nu is het zo dat 4,5 vrije dag wordt aangeboden in ruil voor de 3,5 procent salariskor ting per 1 janauri. Voorzitter J. van der Scheur van de bij de FNV aangesloten cen trale ACOP verklaarde dat zijn mensen nog bezig zijn na te gaan welke acties er zullen worden gevoerd. Er is een heel lijstje van de douane tot en met Schip hol. In de ziekenhuizen zal niet worden gestaakt, maar wel een ander soort acties gevoerd. IN HAAG Een felle uitslaande brand heeft gister- ddag omstreeks kwart over vijf voor 3,7 miljoen gul- n schade aangericht aan een pand aan de Heren- tcht in Den Haag, waarin op de begane grond het eon-theater is gevestigd. deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, omdat het «d, dat door drie mensen werd bewoond, was verlaten op één roner van de tweede etage na. Die kon zich via een dakplat de achterzijde in veligheid brengen. Wel kwamen twee hon en een vogel door verstikking om het leven. brand ontstond door sluiting in een biljart ver warm ing van 's-Gravenhaagsche Biljartclub op de eerste etage. Deze bil- tzaal en de twee erboven gelegen woonhuizen zijn volledig in as gelegd. Het Odeon-theater werd door het vuur niet aange- t, maar liep wel flinke water- en rookschade op. De eigenaar i het pand is de gemeente Den Haag. brandweer, die het voltallige personeel (65 man) en 17 wa ls inzette, kon om tien voor half acht het sein „brand mees- geven. Door de enorme belangstelling van het publiek was politie genoodzaakt de Herengracht met dranghekken af te ten. Burgemeester Schols en hoofdcommissaris Brand van de agse politie kwamen zich ter plaatse van de situatie op de )gte stellen. t Odeontheater zal voor nog onbepaalde tijd voor herstel- - rkzaamheden gesloten blijven. De Haagse brandweer zette 17 wagens en het voltallige personeel in om de brand aan de Herengracht in Den Haag te blussen. Unifil- bataljon blijft in Libanon DEN HAAG Het Neder landse Unifil-detachement in Libanon zal hoogstwaarschijn lijk niet in oktober worden te ruggetrokken. Het kabinet overweegt, onder druk van een groot aantal landen, waar onder de Verenigde Staten, de Nederlandse deelname aan de vredesmacht in Libanon te handhaven. Minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) overlegt mo menteel in New York met Amerikaanse politici en verte genwoordigers van de Vere nigde Naties over een zinvolle nieuwe taak voor de Neder landse Unifil-militairen. In af wachting van overeenstem ming over die nieuwe taak wil het kabinet voorlopig een klei ne groep Nederlandse militai ren in Libanon laten blijven. Eind juni besloot het kabinet, het Unifil-bataljon op 19 okto ber terug te trekken, omdat er vanwege de aanwezigheid van Israëlische troepen in Libanon nauwelijks nog een zinvolle bijdrage kon worden geleverd aan het herstel van de vrede en de democratie in Libanon. Op de fractie van D'66 na ging de Tweede Kamer met dit voornemen akkoord. Premier Lubbers zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie, dat sindsdien van vele kanten druk op de Nederlandse rege ring is uitgeoefend om een bij drage aan de vredestroepen te blijven leveren. Volgens Lubbers heeft het ka binet nog geen vastomlijnde gedachten over de nieuwe taak die de Nederlanders in Unifil zouden moeten gaan vervullen. „Daarom heeft het kabinet besloten, na te gaan hoeveel het zou kosten als we na 19 oktober voorlopig een minimale hoeveelheid Neder landse militairen in Libanon laten blijven. Daarmee geven we de bereidheid aan om door te gaan met het werk in Uni- fil-verband", aldus Lubbers. „Ik heb absoluut geen tijd". Dat zinnetje ligt i.De meesten onzer leven nu eenmaal een jachtig leven en vaak hoor je de verzuchting slaken: had ik maar eens een beetje tijd over, kan kon ik allerlei goede voornemens uitvoeren. En die wens gaat vannacht in vervulling, want (lees het bericht in de bant!) de zomertijd wordt weer veranderd in wintertijd. En dan krijgen we weer een uurtje meer tijd dan waarop we aanvankelijk gerekend hadden. Mooie gelegenheid dus om dan te doen wat u allang van plan was: onderstaande bon invullen om mét de Leidse Courant die gezellige wintertijd door te brengen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend rant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «§*£cidóe(Boutant ADVERTENTIE VELE VOORDELIGE AANBIEDINGEN 'I kom gezellig kijken-^j keuren-kiezen-kopen N ga dit weekend AALSMEER 850 JAAR iedere middag van 1-5 uur vanavond 7.15 - 11.00 uur gratis parkeren bij JH0UTRUST DEN HAAG.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1