inglë België kreeg de afgelopen veertiendagen ietsweg van Zuid-Amerika Atlantic Lion loopt als trein ZATERDAG 24 SEPTEMBER lSfiG LJSSEL Eén woedende Belg OOrik mogen betrappen. Hij rukte iac|twijfeld aan de ijzeren hekken, lil de buitenwereld van het Brus- ''™e Centraalstation afsluiten en baasde er zich zeer over dat 9n hem niet binnen wilde laten I de trein naar Antwerpen te iken. Staking? Hij wist van s. Geen kranten gelezen? Nee. n televisie gezien? Hij keek pit naar het nieuws. Antwerpen R hij die dag niet gehaald hebben. dere Belgen gedroegen zich, zo- M\ verwacht mag worden in een //ld dat staakt en dat daarom plot- 'ig een andere aard krijgt. Bei- kreeg de afgelopen veertien da- iets Zuidamerikaans. Het deed >iet meer toe of men als niet- ;er een afspraak niet nakwam, files werden luid, maar vrolijk :or.nerend uitgezeten, bij een ijding sprak men enkele malen snel tot het Opperwezen om olgens maling te hebben aan schade, het afval smeet men jemoed naast of op de al opge- le troep. En, dat werd door me en als een zegen ervaren, de bracht niets en dus ook geen leningen. Helaas voor de bejaar- - .1 ook geen postwissels met pen- R<fen. Paniek alom, maar de wegen gi de stakers bleken ondoorgron- ijk, want temidden van de chaos ten ze uitgerekend, de groene jetten te vinden, die onontbeer- zijn om een gepensioneerde de land door te helpen. Hoe de ge- K=r-rsioneerde zo'n postwissel dan -fest verzilveren bij een postkan- jér. waarvan het personeel staak- T bleef een open vraag, j staking heeft tenminste één le- i gekost. Een man, die wegens hartkwaal bij een privé en dus t- stakende reinigingsdienst hgenomen was voor lichte kar- litjes, schrok zo van de geweldige pnhoop, die op zijn weg kwam, i hij ter plaatse overleed. De ge- ,hiedenis vertelt niet of zijn ter- debestelling volgens plan ver- i, want op een succesvol verloop i een begrafenis kon je in sta,- |nd België ook al niet meer reke- i. Op verscheidene plaatsen wei- 'den de gemeente-ambtenaren melijk kuilen te graven en om- als begrafenisondernemer elkom in Usareur", roept Amerikaanse legerkrant uit Texas overgevlogen sol toe. Usareur staat voor ited States ARmy EURope. dat is gewoon een ander rd voor Duitsland, maakt krant zijn soldatenlezers idelijk. Germany, weet je het land van de Frau- de wijnfeesten en die ankzinnige Autobahnen. jh vertaald citaat onder de You'r needed in Europe: 'e zijn in Europa en jul- komen naar Europa om n reden: om de belangen de Verenigde Staten te rdedigen. Al het andere et reizen, de feesten, de ont- inning, enzovoort is bij- ik". En wat verderop: „De WO-strijdkrachten dienen de machtige bedreiging u, n het Warschaupact, aange- erd door de Sovjet-Unie, het I ofd te bieden". onverbloemde waarheid in nnentaal. Wat zal NAVO-opper- telhebber generaal Bernard Bo 's, ook een Amerikaan, daar wel zeggen? Voorlopig wacht de !Ute van zo'n zeventig journalis- i, die de oefening Atlantic Lion Igt, op zijn komst in hotel Ver- aelen. Het hotel in het Limburg- Wanssum aan de Maas is van Ie kanten in rollen prikkeldraad ivikkeld. Voor de voordeur staan mg' chten met pistoolmitrailleurs en i krijgshaftige blik, die je zelfs L der nationale reservisten zelden itreft. Enkele meters verderop udt een dozijn vredesdemon- anten een spandoek omhoog. Dat fipmt erop neer dat de wereld nog ee minuten (voor twaalf) de tijd Vfeft om het bewapeningsgeld aan ngerende Derde-Wereldkinde- i te besteden. De demonstranten gedragen zich vriendelijk en vreed zaam. Wat een landmachtkapitein achter een pilsje op het hotelterras niet belet om een rijkspolitie-offi- cier bevelend uit te nodigen „dat tuig van de stoep te halen". Hij wil de oefening vooral mooi houden. Waarop de politieman hem in ver manende wijsheid de gewijzigde grondwet met het recht van de monstratie onder de neus houdt. „Het is al twee uur, hoog tijd om je uitkering op te halen", roept een andere NAVO-strijder de demon stranten toe. Maar ze zijn van het geharde soort (beroeps?) en geven geen krimp. Sterren en balken Ah, daar is de generaal. Via een achterdeur, onttrokken aan het oog der demonstranten, is hij binnenge komen, omringd door wat „sterren en-balken" en een half dozijn woest om zich heen blikkende bo- dyguards-in-burger. Rogers (krach tige kaken, kort grijs gekuifd, intel ligente twinkeling achter de brille- glazen) beantwoordt snel, slagvaar dig en met humor de vragen die hem pas mogen worden gesteld als een generale adjudant „vuur" of daaromtrent heeft geroepen. Veel nieuws vertelt de generaal niet. Verhoging paraatheid NAVO-part- ners, uitrusting en samenwerking testen méér stelt de oefening niet voor. Ze is niet bedoeld om de Atlantische Leeuw te laten brullen. Want het NAVO-beestje is in we zen vredelievend. Hij zal niemand ooit aanvallen. Evenmin als de ge neraal zelf („There is no greater lo ver of peace than I am"). Maar wie hem aanvalt kan op een behoorlij ke terugslag rekenen. Natuurlijk, aldus de generaal, moet je alles in het werk stellen om de bewape ningsijver van de Russen aan de onderhandelingstafel te stoppen. Ook hij hoopt vurig op een door braak in Genève. Maar als dat niet lukt, moet de kloof tussen West- legervoorlichting,* schiet me aan voor een helikoptervlucht naar de plaatsen waar de geallieerde leger schare van 16.000 man in 3.300 voertuigen de Rijn oversteekt. Aan heli's voor de pers geen gebrek meer, nadat Amerikaanse journa listen een dag eerder hadden ge klaagd over de lange wachttijden bij de rondvluchten over de linies. Onder het motto „every pressman is on heli" zitten we binnen de kortste keren in de lucht. Onder ons trekt een serie ME-busjes aan het oog voorbij. Ze staan keurig in slagorde verborgen achter de mu ren van het kasteel van de rijkspo litie bij Well. De brigade die achter de hand werd gehouden, hoefde niet in actie te komen, bij gebrek aan voldoende demonstranten. Bij de geniebruggen over de Maas ver gapen zich nog altijd drommen toe schouwers aan de opmars van de reusachtige tanks, die op rubberen rupsbanden door de bochten schok ken. Een kwartier vliegen verder op blikkert de Rijn ons tegen. We zien op de zes oversteekplaatsen geen enkele opeenhoping van voer tuigen. Atlantic Lion loopt als èen trein. Op een hoogte van tien me ter boven het water volgen we de loop van de rivier een tijdje. Bizar re gewaarwording. Maar geen en kele file of ander obstakel te ziélL „Ook een bewijs van de prima sa menwerking tussen de Nederlandse en Duitse territoriale commando's", zegt majoor Knolle even later op de grond. „Die samenwerking is het belangrijkste van de hele oefening. Alles stimmt. Een betere communi catie kan ik me niet voorstellen". Er zijn wel andere tijden geweest, waag ik op te merken! Knolle, heel even op zijn hoede, maar dan breeduit lachend: „Ja, die tijd is voorgoed voorbij gelukkig. Dat zeg je nou hè, maar ik sprak gisteren nog een Hollandse man, die de oorlog had meegemaakt. Hij zei: „Ik vind het zo mooi dat de Duitsers nu aan onze kant staan". Schitterend hè?" HOMME KROL de Belgische staking ging het om een ernstige k. Omdat ook België zwaar in de financiële ilijkheden zit, besloot de regering de btenaren opnieuw aan hun jasje te trekken. De everingen betekenden voor de ambtenaren een e teruggang en zij besloten, eerst spontaan en volgens met de vakbonden in de rug, te gaan ken. Uiteindelijk wisten de regering en vakbonden ?0taar dusdanig in een compromis te vinden, dat de 3 mende week het normale leven in België larschijnlijk weer zijn gang kan gaan. Hoe w normaal het leven wordt in een land waar de a.ibtenaren staken beschrijft onze correspondent e' q d Jongbloed, elijk ezcx iniet Kie Ie stakingsdag in de Antwerpse haven kostte een miljoen Afval smeet men welgemoed naast of op de al opgetaste troep veertien dagen op moeten wachten, maar gisteren hoorde ik het toch: „Door een staking van het KMI is er vandaag geen weer". Woensdag verscheen plotseling een delegatie van zo'n vijftien man van het Nederlandse FNV in Antwerv pen. De bedoeling was dat meft zich zou oriënteren in de Antwerp se haven om vervolgens het werk. dat van België afkwam, in Rotter dam te besmetten. De vakbondsaf gevaardigden hielden zich echter opmerkelijk lang op in de Ant werpse statie en stelden tussen neus en lippen ook vragen over de stroomafsluiting en andere zaken, die van belang zijn om het trein verkeer lam te leggen. Zou er in Nederland binnenkort ook geen weer zijn? Een ramp Eén ding is duidelijk geworden in de Belgische stakingsdagen en dat is dat vrijwel niets zo erg getroffen wordt als een zeehaven. Burge meester Cools van Antwerpen die deze week plotseling en tot zijn ei gen verbazing in Brussel in een vergadering belandde van regering en vakbondsleiders, terwijl hij al leen maar over de financiën van zijn stad wilde praten met minister van binnenlandse zaken Nothomb, noemde de staking voor zijn haven een ramp. „Elke dag kost een mil joen gulden", zei hij. „Elke dag dat een schip in de haven stilligt kost een vermogen. Dat hoeven wij wel~ iswaar niet te betalen, maar de re ders rekenen ons die schadepost moreel wel aan en dat betekent dat je je mag afvragen of ze nog wgl eens terugkomen". Een sluiswachter bij de haven van Antwerpen, een werkwillige, had deze week over de staking ook zo zijn eigen gedachten. „Meneer", zei hij, „als de staking voorbij is wordt het hier een gekkenhuis. Daarom alleen al voel ik niets voor staken. Plotseling moeten dan alle schepen in recordtijd gelost en geladen wor den. En ik kan er maar vijf in mijn sluis aan. Laat ze maar elders gaan staken en de haven met rust laten". AAD JONGBLOED Toeschouwers vergapen zich bij de geniebruggen aan de opmars van de reusachtige tanks. Europa en het Warschaupact met kruisraketten en Purshings II ge dicht worden. En het Westen moet zich zeker niet in de luren laten leggen door de propaganda van de Sovjets. Rogers: „Als een NAVO- land bij het mislukken van Genève zou besluiten zich terug te trekken en geen nieuwe wapens te plaatsen, dan wordt er in het Kremlin een fles wodka opengetrokken". Overi gens wil de generaal even later best kwijt dat hij het haast onmogelijk vindt om in de gedachtenwereld van de Sovjet-leiders te kruipen. „Maar ik geloof dat de Sovjets wil len onderhandelen". De generaal zegt ook te geloven dat de Russen pas echte tegemoetkomingen in Genève zullen doen als de eerste nieuwe kernwapens in Europa worden geplaatst. „The peace-lo ving nations" staan voor de opgave, aldus de generaal, om „de mensen duidelijk te maken dat je vandaag moet bewapenen om in de toe komst te kunnen ontwapenen". Is that clear? Oh ja, nog één vraagje, generaal. In een legerkrant van u staat dat de Amerikaanse soldaten maar voor één reden in Europa zijn, namelijk om er de Amerikaanse belangen te verdedigen. Deelt u die mening? De generaal lacht ongeschokt en met verwijzing naar de zestien NAVO-bondgenoten zegt hij: „U moet die uitspraak maar voor een zestiende deel serieus nemen". zonder kuil niets begint, moest me nigmaal een plechtigheid worden uitgesteld, tot de stakende borst met veel bier, goede woorden en harde franks omgeturnd was tot een werkend leven. Geweten De stakende kuilengravers, die zo nu en dan de spade toch ter hand namen, zullen het moeilijk krijgen met hun geweten. Als alle andere ambtenaren zullen zij, in een nor maal functionerende wereld terug kerend, op erewoord moeten mel den dat zij gestaakt hebben. Dat wil de verordening, die bovendien wil dat als een staker met de vingers in de hoogte bevestigt dat hij inder daad gestaakt heeft, van hem de wedde van de stakingsdagen inge houden moet worden. Bij elke sta king blijkt weer dat er door opmer kelijk weinig ambtenaren gestaakt is. Wat vooral met stakingen of de monstraties in België opvalt is dat er, afgaande op het uiterlijk van de betrokkenen, nog typisch sprake is van een proletariaat. Bij de poorten van de remises en de andere ge bouwen waar gepost werd, stonden onveranderlijk types met gezichten als d-ie van de Aardappeleters van Van Gogh, in kleding waar het Ne derlandse fabriekspersoneel al voor de oorlog niet meer in durfde te lo pen. En altijd droegen zij een rode sjaal om de nek en een rode vlag in de hand. Op vergaderingen kregen ze, vooral als het bier gestroomd had, ook rode koppen van kwaad heid. Ze brulden tegen de werkwilligen, die hier en daar toch probeerden te gaan doen waartoe ze ingehuurd waren, maar de kans was miniem. Zo nu en dan kwam een rijkswach ter te hulp, maar politie-agenten kijken bij stakingen ook liever de andere kant op. Behalve natuurlijk als er bekeuringen uitgedeeld moe ten worden. In Brussel, waar plot seling zo'n honderdduizend mensen met de auto in plaats van het open baar vervoer naar hun werk moes ten, was van normaal parkeren na tuurlijk geen sprake meer. De au- Na nog enkele Amerikaanse jour nalisten met de nodige grappen van repliek gediend te hebben gaat de generaal weer door de zijdeur af. Nogal glorieus, alsof hij wegloopt uit de laatste acte van de film D- Day. Nogal beteuterd ruimen de demon stranten even later het veld. De Duitse majoor Karsten Knolle (44), van professie journalist bij het Duitse persbureau DPA en voor deze oefening toegevoegd aan de daar geparkeerd, waar geen vuilnishopen lagen, dus ook bij de "bushalten. Werklustige In Brussel werden de auto's agenten deden goed zaken to's werden dus neergekwakt op de plekken, waar geen vuilnishopen lagen, en de werklustige agenten waren er als de kippen bij om een bonnetje in twee talen (je weet maar nooit, is het een Waal, is het een Vlaming?) uit te schrijven. Zo haalde de staat nog enkele duizen den guldens terug uit de staking, die per dag miljoenen kostte. Toreador geveld De aardigste agent van Brussel, Francois Rowies, ofwel Lange Swa, is het slachtoffer van de staking ge worden. Lange Swa is een beziens waardigheid vanwege de wijze, waarop hij al jaren op de hoek van dé Kun^tlaan en Beliardstraat het verkeer' regelt. Als een toreador. Even moest hij deze week op een ander kruispunt inspringen en hij werd in de drukte aangereden. Met een beenbreuk (en een ambulance) ging hij naar het ziekenhuis. Lange Swa wordt sedertdien bedolven on der de bloemen en het fruit. In Doornik hadden de cipiers de gedachten even niet bij het werk en prompt verdwenen 38 gevange nen. Menigeen is al weer terug in de cel, maar door de staking heb ben ze toch gelegenheid gehad zich te oefenen in het openbreken van muren. Een nieuwe uitbraak mag verwacht worden. Omdat de BRT zeer spaarzaam met het nieuws omsprong hun ac- 'tie moest men het. als was het oorlogstijd, weer van het gerucht hebben. Een van de geruchten zorgde afgelopen woensdag voor een grote paniek en toch ging het om niet meer dan benzine. Als een vuurtje liep het verhaal dat de pe troleumindustrie geheel plat zou gaan en dat de pompen al zonder zaten. Binnen ja en nee stonden er, met name in Brussel, kilometers lange files voor de pompen, die daardoor en niet vanwege de sta king, aan het einde van de dag nog maar weinig te verkopen hadden. De BRT, ik had het er al over, heeft in de staking een bijzondere rol gespeeld. De radio bracht, zoals dat genoemd werd, een „vervang- programma". Ik heb genoten. Zel den bracht een zender zulke prach tige muziek. Wat lastiger was, was dat er maar vier nieuwsuitzendin gen per dag gebracht werden, om acht, een. zes en elf uur en boven dien bracht men het nieuws onge veer aldus: „Het is ons niet hele maal duidelijk wat er aan de hand is, maar het lijkt er op datMet regelmaat probeerde de nieuws dienst de luisteraars ook te pesten door op momenten, waarop het nieuws diende te komen, nog enke le minuten te wachten. Ook het weerbericht bleef uit, want het KMI staakte ook. Ik heb er bijna

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17