„Begeleiden van jeugdatleten veel meer een sociaal dan een prestatief gebeuren" Heren Novo streven naar titel Verenigi moet wakker blijven voorzitter vhou\ ir" ee ftkenc an h uisw uisdi eeft )0.00t rian r, jar heidt r erby i m' 1 - i laa t har tvaJ. ftï Waterballet. Blijkt die atlete of atleet een werperstalent te zijn dan wordt dat heus wel gesigna leerd en als zij/hij daar aan toe is dan komen de specifieke trainingen echt wel. Nu de baan klaar is kunnen we met ons trainerskorps en onze ac commodatie op elk onderdeel specifieke training geven, be halve het kogelslingeren. Dat kan slechts een vereniging in Nederland wel. dus daar hoe ven we ons niet voor te scha men. Maar nogmaals, speciali satie moet niet te vroeg gebeu- Topp' iers Dit jaar heeft de Spartaan in de personen van Kees Tous- sain en vooral Peter van Noort enkele nationale toppers ge had die meermalen de kranten haalden. Werkt aanwezigheid van toppers stimulerend bin nen de club, of zorgt zo'n jon gen voor scheve gezichten in de vereniging door de extra aandacht die hij opeist? „De publicitaire waarde van jon gens als Peter en Kees is zon der twijfel groot en daar moet ook van geprofiteerd worden" Hier valt de nieuwe voorzitter Dick Weijers in met de opmer king dat er steeds meer men sen (vaak gedwongen) tijd ge noeg hebben overdag en er erg hard gedacht moet worden om die mensen te bereiken en kennis te laten maken met at letiek. „Maar ook binnen de vereniging stimuleert het." volgens de scheidende voorzit ter. „In de tijd van Mieke van Doorn als recordhoudster hoogspringen was de Spartaan een hoogspnnghemel. De aan dacht die Mieke kreeg sloeg terug op andere dames die ook graag hoog wilden springen, wat de trainer weer stimuleer de en zo joeg men elkaar naar steeds betere prestaties. Dat zelfde zien we nu met de sprintersgroep die toch vrij groot is en waarin de jongens elkaar opjagen. Jammer is het dat dit niet geldt voor het ko gelslingeren. maar daar spelen andere dingen een rol. Peter (van Noort red) is twee keer per week in Leiden bij Manfred Sahner aan het trai nen en tot voor kort werkte hij zijn resterende programma af op een bijveld achter onze kantine. Hoe lang hij dat kan blijven doen is echter de vraag omdat we waarschijnlijk het veldje kwijtraken aan een an der. Wie of wat is nog niet. duidelijk, maar we proberen natuurlijk wel om voor Peter dit veld te behouden of 'om iets anders te regelen voor hem. Want door het niet ongevaar lijke trainen met een slinger kogel kan er tijdens de gewone trainingsavonden op het hoofdveld niet getrained wor den. Natuurlijk hadden we graag geziêh dat* er wat jonge ren met Peter mee zouden trainen om straks een leuk veld slingeraars te hebben en we organiseren genoeg wed strijden, maar het is nog niet zover Met de Nederlandse re cords als troef zet je je natuur lijk nog wat meer in. ook om voor die reordhouder een ei gen slingerveldje te regelen, want dat ben je toch wel ver plicht aan zo'n jongen, e weet komen er dan toch ren ook op het idee om zo'n ding vast te pakken )pe< O. Hobby's ikri Met het overgeven va voorzittershamer wat, goedvinden van de lede gadering uiteraard, op 17 - ber gaat gebeuren komt e Mnl meer tijd vrij bij de PTe structeur voor andere h 1 s. Hij is verwoed toneels („als voorzitter moet je d der genlijk ook steeds") en \v sche meer en beter getraind r'n^ marathons afwerken, mee blijft hij in de atletii ook in de „fitters" groep de Spartaan zal hij nog va na c zien zijn. zodat hier sl van sprake is van afscheid1*^ voorzitter. Door lid van de Spartaabler terzijde blijven staan, zoali fn Is zelf veèl steun aan zijn vliet 9 ganger heeft gehad. Netjbrt vijf jaar geleden komt 1 in deze nieuwe voorzitter «Rat frisse moed en vurig elan jwier de start om de naam varellil Spartaan verder uit te drie Een mooie gelegenheid Jen voor is er aan het begiift toe het volgend seizoen. Op J spel tionale feestdag (5 meijMgei men grandioos van start jNedi met een spectakulaire da[~ letiek. Hoogtepunt wordtl het nationaal kampioen^ 10 km voor heren voor dames. GERT VELTHUll genoeg nog wonderwel lukte Voor al diegenen die vorige week zaterdag wat anders te doen hadden, drukken we bij deze dan ook nog maar een spelmomentje af van dat duel. Een waterballetaetie van Jos Smits en Jan Hoge- woning. De bal kunnen wij helaas niet aanbieden. Daarvoor was die op het mo ment van klikken al te ver weggedreven... Voorbeschouwinsen zijn er om achterhaald te worden. Ook Wij van Hutspo(r)t be seffen dat terdege. En dat er zo af en toe een prognose de mist ingaat, je zal ons er niet over horen Maar: het moet niet te vaak gebeuren, en ze ker niet twee keer in dezelf de week. Dus. Ruud Harre wijn. beste Elmex-coach. geen gezeur meer over ..Am sterdam uit. een lastige genstander" of ..Den Bosl thuis, die ploeg is sterk". De volgende keer wordt i dus ..Amsterdam. Den BosJ Geen probleem, #ewof winst..." Goed. afgesproken. Kees W' Kees: „Ik heb me nooit zo ijrf gen gemaakt... SPORT CckLc Somcmt ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 PAG1 NICO WARMERDAM „VOLGENS AFSPRAAK" NA VIJF JAAR VOORZITTER-AF BU DE SPARTAAN LISSE Aan het begin van het atletiekseizoen verklaarde menigeen het Lissese ,.De Spartaan" voor gek door de enorme hoeveelheid, ook belang rijke, wedstrijden die de club wilde organiseren. Na een jaar. stilgezeten te hebben maar direct een districtstitelstrijd en twee nationale kampioenschap pen. Nu het seizoen nage noeg afgelopen is klinkt de naam van de Spartaan weer overal maar dan met ontzag, want ,,ze deden het toch maar". Opmerke lijk is het dan dat de voor zitter het roer uit handen geeft en de verenining ..overdraagt" aan een an der. „Volgens afspraak overigens", steil die scheidende voorzitter, Nico Warmerdam met een knipoog. „In 1978 ben ik voor zitter geworden na het terug treden van ing. A. Paardekoo- per en toen heb ik moeten be loven minimaal vijf jaar voor zitter te blijven. Nou, dat heb ik gedaan, zelfs nog een paar maanden langer. Dus de club mag niet klagen". Warmer dam, serieuzer vervolgend: „Toch is dat niet de reden dat ik vertrek, dat heeft meer te maken met wakker blijven als vereniging en met het enthou siasme dat in de club leeft. Dit jaar is iedereen keihard van start gegaan na het gereed ko men van de kunststof accomo date en daarin moest het be stuur weieens dingen laten ge beuren die niet altijd even ge lukkig waren. Toch hebben we dat gewoon laten doorgaan in de hoop dat het goedkwam en vooral door de enorme in zet van iedereen kwam het ook goed. Nu is het tijd dat een ander de energie, die nog steeds bruist in de Spartaan, in de juiste, wat meer gestructu reerde banen gaat leiden. Het is zaak om als bestuur het overzicht te handhaven, an ders krijg je in de loop van een jaar verschillende clubjes in een vereniging, die langs el kaar heen gaan werken. Centraal stond dit jaar de her opening van de atletiek baan, wat nu een volwaardige kunststofaccommodatie is ge worden. Toch ziet Warmer dam zijn ambtstermijn niet als een periode waarin „kunst stof" verwezenlijkt diende te worden. Voordat hij de hamer overnam was er al een accom modatie commissie waarin verbetering van de baan be sproken werd, met uiteraard een scheef oog naar het syn thetische baanoppervlak. Tij dens de installatie van War merdam als voorzitter zijn de juiste mensen pas echt gaan lobbyen om wat vaart achter het geheel te zetten. Een lasti ge periode, overigens. „In de maanden van onderhandelen die volgden was het vaak erg moeilijk 'om het juiste even wicht te vinden in de het doen van mededelingen. Laat je te veel los om de vereniging niet opstandig te maken, dan kan dat je opbreken bij de onder handelingen met officiële in stanties. En andersom natuur lijk, doe je te voorzichtig met de officiëlen dan loopje het ri sico dat de leden dit te lang zaam vinden en je naar huis sturen." Aanpakken „En dan is die baan er einde lijk. Gelijk wil iedereen alles aanpakken en dat moet toch een beetje centraal geregeld worden. Dat afremmen van enthousiasme heeft gelukkig niet geleid tot afknappers want de mensen staan voor volgend jaar al weer te pope len. Opvallend was dit jaar dat, ondanks een slechte start, toch erg veel juryleden op de baan aktief waren. Hierin moet ik ook het Leidse jury- korps een pluim op de hoed steken, ondanks heel wat re gen waren ze er toch steeds, net zo trouw als onze eigen mensen. Dat komt volgens mij mede door de praktische aan pak van de juko (jurykontakt- persoon-red) die zich weinig aantrekt van reprensentatie maar er des te meer op let dat er correct gejureerd word. Desnoods pakt hij zelf de hark in de verspringbak als dat no dig is en, dat is heel belang rijk, hij is er altijd". Daarin doet hij weinig onder voor de (nog) huidige voorzit ter die ook liever met een paar laarzen in de regen op de trap staat dan in het grijs gestreept op een officiële gelegenheid. „Dat heeft vooral in het begin van mijn voorzitterschap nog wel eens tot wat wrijving ge leid. men dacht nog te veel te doen te hebben met een voor zitter a la ing. Paardekoopei die veel meer representatief ingesteld was en daar ook heel wat mee bereikt heeft. Wat dat betreft verschilden Paar dekoopei" en ik erg veel en ook Dick (Weijers. de nieuwe voorzitter red) verschilt daarin weer met mij. Hij wil ook wat meer uiterlijk ver toon. en dan bedoiel.ik dat po- Stokpaardje Zelf was de 41 jarige ex-Voge lenzanger een redelijk mid denafstandsloper, iets wat zoon Edwin ook in zich heeft. Daarmee belanden we bij de jeugdtraining. misschien wel een stokpaardje van de heer Warmerdam. „Het leuke van traininggeven aan junioren is niet zozeer om uit de groep pu pillen er een naar voren te schuiven, maar veel meer het opvoedend bezig zijn. Ik ga graag met kinderen om en omdat ik atletiekgek ben pro beer ik ze iets van die instel ling mee te geven. Toch ben je vooral als jeugdtrainer meer bezig op het sociale vlak dan op het prestatieve en dat moet ook. Wil je een jongen of meis je tot een topatleet opwerken dan heb je. naast talent na tuurlijk, een enorme brok groepsbinding nodig. Bij onze C jongens zie dat heel sterk. Twee jaar terug werden ze als D junioren kampioen van Ne derland. nu deden ze met de zelfde groep weer heel goed mee. En ook bij de senioren zie je hetzelfde Jaren geleden hebben we eens kost-wat-kost de hoofdklasse willen berei ken. wat niet lukte. Toen het na de derde keer weer niet lukte, nam Jan van Heek als technisch verantwoordelijke man de beslissing om eerst de sfeer te verbeteren en daar mee dc eenheid in de vereni ging. Het resultaat was dat ie dereen zich weer in wilde zet ten voor de ploeg en met zijn allen lukte het toen wel" Klimaat „De trainer is erg belangrijk, maar voor hem is het door het bestuur geschapen klimaat net zo belangrijk. Als bestuur heb je weinig met het eigenlijke traininggeven te maken, je geeft alleen aan wat je gedach ten over atletiek zijn. Bij de Spartaan is er altijd veel aan dacht besteed aan de mogelijk heid alles te doen en ik denk dat zoiets de enig juiste manier is. Van nature is er toch al een onderscheid te maken tussen mensen die graag lopen en mensèn die liever springen of werpen. Ook bij heel kleine atleten is al te zien dat ze een voorkeur voor een bepaald on derdeel hebben, dan moet je niet dwingen om persé toch al les te doen, zo jaag je ze weg. Maar daarnaast moet zo ie mand wel weten wat lopen is en niet vanaf zijn tiende jaar met niets Anders dan discus werpen bezig geweest zijn. raji Bij de goed gevulc steeplebak kijken de i ar we en de vertrekk AN voorzitter van het Lis ,Ccf De Spartaan uit over tfin diepe". Volgens Nico Uk; merdam (rechts) is SP'; evenwel geen onzt duik voor zijn opv Kle Dick Weyers. LEIDEN De dames van Gemini/Kangeroes en de heren van NOVO begin nen vol goede moed en as piraties voor een kampi oenschap aan de komend weekeinde (gedeeltelijk) startende volleybalcompe titie. Voor de overige Leidse" ploegen is „handhaven" het devies. De heren van Gemini ho pen weliswaar op een kampioenschap, maar zul len wederom niet op de ereplaatsten eindigen. Het pas naar de derde divisie gepromoveerde DAC hoopt degradatie te ontlo pen, maar lijkt voldoende kwaliteit in huis te heb ben om in de middenmoot mee te draaien. Gemini Bij de heren werd de selectie versterkt met Ruud Marchand en Paul Remmerswaal uit het tweede team. Bernard van der Pols. die vorig jaar tijdens het bekerduel tegen LUSV ernstig aan de knie geblesseerd raak te, is nog altijd niet hersteld en zal komend seizoen dan ook aan de kant blijven. De ploeg hoopt hoog ie eindigen in de competitie. In de bekerstrijd koestert de Voorschotense ploeg geen enkele aspiratie; vandaag om 16.00 uur ontmoet de ploeg van de nieuwe trai ner Leo Boeren immers lands kampioen Starlift/Voorburg. Bij de dames voltrok zich de belangrijkste wisseling op trai- nersvlak. Leo Boeren maakte olaats voor Buddy Door nbosch, die vorig jaar nog To- negido en Orion onder zijn hoede had. Misschien dat de nieuwe trainer er wel in slaagt zijn ploeg in zware wedstrij den overeind te houden, want daar schortte het in het verle den bij het Voorschotense zes tal aan. LUSV De heren van LUSV zijn ver sterkt door de komst van Paul Jacques Verhoeven, die de overstap vanuit het tweede team maakte. Daarbij rekent de ploeg van Johnny Groen op een gestegen aanvalskracht door de inbreng van de ge broeders Martin en Hans Broe- re. De Leidenaars hopen hoog in de middenmoot van de tweede divisie mee te draaien. Dat kan lukken, wanneer LUSV goed van start gaat in de twee lastige openingswed strijden uit bij Krimpen en Madjoe. De dames van LUSV zagen Regien Smeets en Helène Rek kers afhaken. Daarvoor in de plaats kwam Nelleke Volker, die na een verblijf bij Leython weer op het „oude nest" terug keert. Aangezien voor de rest alles bij het oude bleef hoopt de ploeg mee te doen in de strijd om de titel. Buddy Doornbosch is de nieuwe trainer van de dames van Gemini/Kangeroes. De Hazerswoudenaar had vorig seizoen Tonegido en Orion onder zijn hoede. Leython Anneke Verhart keerde de Leiderdorpse vereniging de. rug toe. Daardoor beschikt trainer/coach Wim Hendrik- sen over een uiterst smalle se lectie van veertien speelsters voor twee teams. Er lijkt ech ter voldoënde kwaliteit aan wezig om in elk geval een middenmootpositie in de derde divisie te bemachtigen. De he ren namen afschied van Hen- ny van der Hulst, die zijn heil zocht bij DAC. Handhaving lijkt het hoogst haalbare voor de mannen-equipe van Ley thon. DAC Coach John Jansen ziet als een berg op tegen de strijd in de derde divisie. Hij hoopt via een tiental punten halverwege de competitie aan het einde van de wedstrijdenreeks 26 punten te hebben verzameld om zich te handhaven. Met Henny van der Hulst op de plaats van de vertrokken Har ry Lassche zit handhaving er echter zeker in. De dames streven rechtsreeks naar de titel en de daarmee gepaard gaande promotie. Ton van de Bosch, de coach van de Alphense dames, hoopt zijn slag daartoe in de tweede helft van de competitie te slaan. Novo De heren van Novo zagen Lieuwe van der Meulen van Donar naar de Noordwijkse club terugkeren. Met Van der Meulen in de gelederen be schikt Novo over een zeer lang team, dat ongetwijfeld hoge ogen gaat gooien in de strijd om de eerste plek De dames namen Joke van der Bent en Anja van der Meer weer in de eerste selectie op. Joke van Mastrigt blijft voor lopig nog aan de kant (zwan gerschap), maar hoopt in no vember weer van de partij te zijn. Coach Ronald van Nierop denkt met zijn team bij de eer ste vijf te eindigen. Donar Bij Donar verwacht men nogal wat van nieuwkomer George Hageman, die vorig seizoen voor eerstedivisionist The Smash uitkwam. Verder wacht de Leidse formatie nog op de terugkeer van de vorig jaar ernstig geblesseerd ge raakte Ron Groen. Lieuwe van der Meulen keerde terug naar Novo. Hans Vodegel leg de zich gedwongen door een knieblessure toe op de training van heren drie en vier. WILLEM SPIERDIJK Zorgen Wij van Hutspo(r)t behoeven ons gelukkig geen zorgen meer te maken. Een rustgevende gedachte, want wij deden dal wel. dit naar aanleiding van de SVLV-Krant die de 58 jaar bestaande Voorschotense voetbalvereniging kort gele den uitbracht. Een dergelijke fraaie uitgave, zo stelden wij vorige week in deze rubriek, schept verplichtingen. En dus vroegen we ons af oi SVLV er over twee jaar wel in zou slagen een dan ter gelegenheid van een echt, zestigjarig, jubileum nog beter product op de markt te brengen. Maar, wij maakten ons node loos ongerust, zo blijkt uit het stukje dat secretaris R.G.F.A. Moesman m het clubblad van de vereniging liet opnemen. ..Laat de heren Onvlee en Nooter zich geen zorgen ma ken. De tekst en foto's van onze jongste uitgave waren binnen een week kant en klaar. Tot onze zestigste ver jaardag hebben we nog twee jaar te gaan. Te zijner tijd zullen we hen met plezier een exemplaar van het dan te verschijnen product toe zenden Een pak van ons hart. Wij van Hutspo(r)t wachten de volgende, speciale, roodgroe ne uitgave dan ook met een gerust hart af. Waterballet ..Waterballet". Het is een woord dat in de sportkolom- men zeer regelmatig terug keert. Zelden echter zagen we zo'n fraai vochtig schouwspel als afgelopen za terdag in Noordwijk. Het terrein op de Duin wete ring was over een strook van minimaal veertig bij tien me ter volstrekt ongeschikt voor het beoefenen van de voet balsport. Desondanks dien den de elftallen van Noord- wijk en Rijnsburgse Boys hun kunsten erop te verto nen. iets wat merkwaardig

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10