Leidsc hendammer wil zijn geld terug dagpuzzel ^cRo, 53Uöo9o0°R 0oRo°° Vooroorlogse woningen in Katwijk gerenoveerd Cultuur in Muzenhof steeds meer in trek leemte isciiiijwe. la 3^ CeicLe Somo/nt 3o Q do°8°o08 o xo Lisse dompelt zich weer in feestroes NIEUW SCHOOLGEBOUW IN KATWIJK OFFICIEEL OPEN ™^IDEN Qeid&zQowvaunt DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 PAGINA 5 riformatie voor buitenlanders IDERDORP In jongerencen- n Sjelter wordt vanavond vanaf een informatiebijeenkomst r buitenlanders gehouden. De bij- ikomst wordt gehouden onder het Leiderdorp Aangenaam" en ift ten doel voorlichting te geven !r de cultuurpatronen van groepen ^JJtenlanders in de Leiderdorpse sa- klieving zoals Turken, Marokka- Chilenen en Vietnamezen. Hier- !r wil men komen tot een weder- begrip van de Nederlandse en Itenlandse leefsituatie. wordt een film gedraaid waarin Icties van mensen worden getoond pineer ze met buitenlanders wor den geconfronteerd. Een aantal bui tenlanders zal uit eigen ervaring ver tellen hoe het is als buitenlander in Leiderdorp te wonen. Vaak komt het voor dat buitenlanders door het op treden van mensen gediscrimineerd voelen. De politieke partijen zijn uit genodigd om te vertellen hoe zij te gen de problematiek van de buiten landers in Leiderdorp aankijken. Zaterdag 24 september wordt er bij Winkelhof een grote tent opgesteld waarin een manifestatie over de bui tenlandse culturen wordt gehouden. In die tent worden verschillende op tredens van muziek- en toneelgroe pen gehouden. Veel deelnemers aan wielertoertocht SASSENHEIM Niet minder dan 320 personen namen gisteren deel aan' de wielertoertocht, die werd gehouden in het kader van de Sassenheimse najaarsfeesten. Jongste deelnemer was Joyce Wowijs (acht maanden), die de tocht op de rug van haar vader maakte. Aan het boegsprietlopen over de vijver van de Charbonlaan na men 25 jongens en meisjes deel. Slechts zes deelnemers kwamen droog aan de overkant. Bij de meisjes eindigde José v.d. Wagt als eerste, bij de jongens was dat Ton Beaufort. De viswedstrijd voor de jeugd tot 16 jaar werd gewonnen door Gerrit Vos. Hij sloeg 146 centimeter vis aan de haak. Om half zeven begon gister avond op een heuvelachtig terrein de spectaculaire fietscross voor de jeugd vanaf 5 jaar, waarvoor ondanks de regenval tach tig deelnemers zich aan de start meldden. Voor de auto-puzzel- rit, die om half drie van start ging waren er 68 équipes. De eer ste prijs ging naar het echtpaar Th. Arendshorst. Motorrijder gewond OEGSTGEEST Een 21-jarige motor rijder uit Noordwijkerhout is gistermid dag rond kwart over drie gewond ge raakt bij een „bijna-aanrijding" op de Dorpsstraat in Oegstgeest. Volgens de verklaring van de motorrijder stak een voetganger de weg over die schrok van een auto. Daarom liep hij weer terug naar het trottoir zonder te zien dat de motorrijder naderde. Deze probeerde uit te wijken, viel en is met vermoede lijk een lichte hersenschudding opgeno men in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De politie van Oegstgeest ver zoekt de bewuste voetganger zich te melden als getuige aan het bureau, tele foon 071-155441. Te hoge druk oorzaak gaslek in Wassenaar WASSENAAR Het gaslek dat op 5 juli ontstond bij een boorput van de NAM aan de Zijdeweg te Wassenaar werd veroorzaakt door een onver wacht grotere hoeveelheid gas in de bodem, waardoor in de putmond te veel druk ontstond. Pakkingen van de elektrische doorvoerkabel bleken daartegen niet bestand. Er kwam twintigduizend kubieke meter gas en driehonderdvijftig kubieke meter vervuild water vrij. Dit heeft minister Van Aardenne (Econmische Zaken) op basis van een rapport van de Mijnraad over het ongeval aan de Tweede Kamer laten weten. De lekkage te Wassenaar duurde 21 uur De vervuiling is na het lek meteen opgeruimd. Dus geen blijvende schade aan de boorput aan de Zijdeweg. Het gaslek dat op 15 mei ontstond op de Noordzee bij een platform van Placid Continental, 60 kilometer ten noordwesten van Den Helder, is te wijten aan gebruik van verkeerd materiaal, dat in 1978 werd gemon teerd. Het bleek niet bestand tegen de roestvormende eigenschappen van het gas, waardoor het materiaal het begaf. stolen auto i/figebrand |PHEN AAN DEN RIJN BMW, die in de nacht van idag op woensdag in Al- in werd gestolen is gisteren .Moordrecht teruggevonden \fzyr de rijkspolitie. De auto hi1 v°hedig uitgebrand. Ver- Sdelijk is de BMW gebruikt |r een overval of diefstal, auto werd gestolen bij de ling van de 43-jarige eige- aafjr aan de Steekterweg en diaI een waarc*e van gul- iluiping woning c/u! oud\ al t chnPHEN AAN DEN RIJN rs tjven hebben dinsdagmid- rf/eïL op klaarlichte dag inge- evoJken in een flatwoning aan g^ejWitte de Withstraat in Al- n in. De inbrekers verschaf- loA zich toegang middels ie sleutel. Er werden siera- met een waarde len buitgemaakt en verder gulden aan geld. andweer- ijjfening in lkenburg JjyjLKENBURG De brand- ,efTrkorpsen van de kring (nstreek binden zaterdag elkaar de strijd aan in enburg. De deelnemende isen dienen zich te melden Ie christelijke school aan de ekweg. Burgemeester N. ugïl't Wout zal 's middags om zes de prijzen in „De evfeJ[P" uitreiken. De wedstrij- rt/ei| worden gehouden tussen 1 ^en en vier uur „ergens in eu5lkenburg' t et rrmj zette vix irdei I, zijjedrukte gemoedsstemming; 2-5 3 07)functle; 3-6 kinderspel; 1-2 'larstig (van personen); 2-3 plot- e sterke aandoening (fig.); 3-4 rift; 4-5 verdovingsmiddel: 5-6 «ding; 6-1 grootste soort hert. O 1-9 :a|6aj g-g ueijie.g-fr :eid :>ioips e-2 :sje«p z-1 :a!pa6 '.jöbj8|!>)s g-z :e!SS9Jdop LEIDSCHENDAM De heer H.F. van der Waal wonend aan de Veurse- straatweg in Leidschen- dam, heeft het gemeente bestuur gevraagd de 16.000 gulden terug te be talen die wegens de ex ploitatieverordening van hem gevraagd zijn toen hij in 1977 een huis wilde bouwen. Hij baseert zich hierbij op een vorig jaar maart gedane uitspraak van het Gerechtshof in de zaak-Remmerswaal. De gemeente werd misbruik van omstandigheden verweten en moest, behalve de kosten van het geding, Remmerswaal Handels- en Transportonder neming BV aan de Middenweg 16, 8.000 terugbetalen, de eer ste termijn van het door de ge meente gevraagde bedrag van 80.000 gulden die echter nooit door de firma werden voldaan. De gemeenteraad moet aan staande maandag over het aangaan van een rechtsgeding beslissen omdat het verzoek van de heer Van der Waal niet zal worden ingewilligd. Burge meester en wethouders zeggen dat er wel parallellen zijn met de zaak-Remmerswaal maar ook verschillen. De gevraagde bedragen waren, buiten de normale kosten van een bouw vergunning, bijdragen voor onder meer bovenwijkse voor zieningen die overigens ook nu nog in veel gevallen wor den gevraagd. De rechter zei dat het geoor loofd is als voorwaarde voor het verlenen van een vergun ning het betalen van een geld som te verlangen indien de ge meente niet wettelijk verplicht is zo n vergunning te verlenen of daaraan mee te werken. In Leidschendam is men van me ning dat de al dan niet geoor loofdheid van geval tot geval moet worden bezien. Burge meester en wethouders vre zen, terecht dat bij betaling na een eerste verzoek zich nog meer personen zullen melden. De voorgeschiedenis van de heer Van der Waal is volgens het college in zoverre anders dat hem ruimschoots tevoren duidelijk is gemaakt welke bij drage van hem werd verlangd. Hij zou zich uitdrukkelijk met de tekst en het bedrag ak koord hebben verklaard door de overeenkomst zonder voor behoud te tekenen. Het gemeentebestuur wil de rechter nu laten uitmaken welk gewicht moet worden toegekend aan de omstandig heden waaronder de overeen komst tot stand is gekomen. Het geding zou vèrvolgens als een testcase kunnen worden beschouwd. Als de procedure voor de gemeente negatief uit valt, kan beter worden beoor deeld of andere soortgelijke overeenkomsten eveneens on geoorloofd zijn, aldus B en W. De advocaat van de gemeente is volgens het college van oor deel dat met goede kans op succes in een eventueel proces' de terugbetaling kan worden geweigerd. Voor de heer Van der Waal zal waarschijnlijk weer mr H.A. Zanoli optreden die ook de zaak-Remmerswaal met succes heeft beëindigd. LISSE De Lissese na jaarsfeesten gaan morgen middag weer van start. Wethouder mevrouw Meulemans opent om vier uur in 't Huys Dever een expositie die handelt over honderdelf jaar korte- baandraverijen in Lisse. Hiermee wordt het start sein gegeven voor de fees telijkheden, die de hard draverijvereniging Lisse jaarlijks organiseert rond kortebaand ra verijen Er zijn tijdens de feestweek weliswaar veel gelegenheden om mens en paard aan het werk te zien. Met name tijdens de laatste dag van de feest week als de kortebaandraverij wordt gehouden, doch in de loop der jaren is de nadruk ko men te liggen op het organise- evenementen die in Mens en paard niet meer centraal op de Lissese najaarsfeesten, maar wel belangrijk. de laatste volle week van sep tember zo ongeveer de gehele dorpsbevolking op de been brengen. Morgenavond staat er een au- topuzzelrit, een jeugddisco en een disko voor de wat oudere jeugd op het programma. Op zaterdag wordt een viswed strijd voor de jeugd gehouden, zijn er samengestelde wedstrij den op de manége Punten burg; de finales van het zaal- voetbaltoernooi, de schilder- wedstrijd op de Kanaalstraat- promenade; de viswedstrijd voor zestigplussers, de wedt- rijd sprietlopen over de singel langs de Meerkoetstraat, de vaartocht voor gehandicapten (waarvoor zich maar liefst 230 deelnemers hebben gemeld die in ca. 55 jachten over de wate ren in de omgeving zullen va ren), het nieuwe bruglopen en waterbobben, de kreatief-in, het Najaarsmuziekfestival, de familiefietstocht, de honden- dressuurdemonstratie, het ringrijden met paard en wa gen, volksfeesten, tobbetje ste ken, de taptoe en tenslotte voor die dag het grote najaars bal in de gemeentelijke sport hal. Zondag zijn er talloze sportie ve evenementen. Zo wordt er die dag de Ronde van Lisse in de Poelpolder verreden. Hier aan wordt door vele bekende wielrenners deelgenomen. Er worden ponywedstrijden gehouden en er wordt een Hackneydemonstratie gege ven. In Artopa zijn er film voorstellingen voor de jeugd. Café De Beurs houdt een jazz- middag, die wordt opgeluisterd door The Ted Easton's Hot Shots. Maandag is er de tradi- tionale najaarsmarkt, met eni ge honderden kramen in de Kanaalstraat en zijstraten en op maandagavond is zo onge veer heel Lisse op de been om deel te nemen aan, of te gaan kijken naar een of meer van de talloze spelletjes die in de zalen van het dorp worden ge houden. KATWIJK De zes jaar ge leden begonnen renovatie van het vooroorlogse wo- ningbezit van de Katwijksche Bouwvereniging is gisteren afgerond met de oplevering van een complex woningen aan de Jan van Brakelstraat. Mevrouw B.F. Bos-Beernink verrichtte op ludieke wijze de overdracht van de laatste woningen door met een koe voet een van voor de renova tie daterende voordeur weg te breken waarna de gereno veerde woning met een bui tenmodel sleutel kon worden De Katwijksche Bouwvereni ging (KVB) is al in 1977 met de renovatie van de vooroor logse woningen begonnen. Dat gebeurde in de zoge naamde Rooi Buurt, waar 227 woningen werden opgeknapt. Het ging hier om een com plex dat behoort tot het oud ste dwat de bouwvereniging in haar bezit heeft, daterend uit 1916. Later volgden de Varke visserstraat (193 wo ningen uit 1928), de Nieuw- straat (10 woningen uit 1931), de Commandeurslaan (22 wo ningen uit 1920) en de Van der Vegtstraat (26 woningen uit 1939). Het laatste complex dat werd aangepakt was de Jan van Brakelstraat en om geving, stammend uit 1940 en dus van net voor de oorlog. Om meer dan één reden was het opknappen van het voor oorlogse woningenbestand noodzakelijk. Het hout- en metselwerk was in de loop van de jaren erg verslech terd, het sanitair voldeed niet aan de eisen van deze tijd terwijl de hokkerige bouw stijl met de kleine kamertjes het woongenot niet bevorder- Mevrouw Bos hanteert de koevoet de. Behalve allerlei bouw technische verbeteringen werden bij de renovatie nieu we keukenblokken geplaats een badkamer aangelegd en de kamers doorgebroken Ook werden de woningen isoleerd en voorzien van een trale verwarming. Met het opknappen was pe woning een bedrag van tus sen de 60.000 en 85.000 gul den gemoeid. De bewoners zijn na de renovatie gecon fronteerd met huurverhogin gen tussen de 125 en 150 gul den Nu het vooroorlogse wonin genbestand volledig is opge knapt richt de KBV de aan dacht op de huizen van na de oorlog. Momenteel wordt al gewerkt aan de renovatie van 66 flatwoningen in de Dahliastraat, terwijl in de na bije toekomst ook wat gedaan moet worden aan de huizen in de Baron van Wassenaer- laan en de overige flats in de Oude Molenwijk. Bij deze laatste twee lokaties denkt men overigens niet aan reno vatie maar aan vervangende nieuwbouw. KATWIJK Met het luiden van de schoolbel heeft de heer M. van der Boon gisteren het nieuwe onderkomen van de „Gaspard de Colignyschool" en de kleuterschool „De Kla proos" officieel geopend. De- heer Van der Boon verrichtte deze handeling als bestuurslid van de schoolvereniging en voorzitter van de bouwcom missie. In zijn openingstoespraak her innerde de heer Van der Boon eraan dat de nieuwbouw van een school in deze tijd geen al ledaagse verschijning is. „Als het echt moet, gaat men nog liever over tot het aanpassen van de bestaande bebouwing omdat dat nog altijd goedkoper is dan nieuwbouw. Wij zijn als schoolvereniging dan ook in een bevoorrechte positie om dat we er uiteindelijk toch in geslaagd zijn ons ideaal te ver wezenlijken". Wel gaf Van der Boon toe zich wel eens te heb ben afgevraagd of de eind streep wel zou worden ge haald. „De voorbereidingen liepen niet altijd even gladjes". Als voorzitter prees de heer Van der Boon het werk van de bouwcommissie en de aanne mer waardoor het schoolge bouw in 150 werkdagen kon worden gerealiseerd. Hij sprak van een „sfeervol eindpro- dukt", een functioneel gebouw dat „rustgevend in het gebruik is". De nieuwe Gaspard de Colig nyschool/De Klaproos is de eerste school in Katwijk waar bij men bij het ontwerp direkt is uitgegaan van de toekomsti ge integratie van lager- en kleuteronderwijs. De school beschikt over vier lokalen voor de lagere school en één speelwerklokaal voor de kleu ters. De lokalen zijn gegroe peerd rondom een gezamenlijk te gebruiken gemeenschaps ruimte. Al bij de bouw van de school is rekening gehouden met uitbreiding van twee ex tra leslokalen en een kleuter- lokaal omdat men hoopt dat de verjonging van de wijk „De Noord" extra aanmeldingen met zich mee zal brengen. De kosten van het huidige ge bouw bedragen 1,5 miljoen gulden. LEIDERDORP Er is spra» ke van een stijgende belang stelling voor de culturele ac tiviteiten in Muzenhof Lei erdorp. De activiteitencom- nissie heeft dat het afgelo- en seizoen, het eerste echte eizoen, kunnen waarnemen. Dat wil overigens niet zeggen faat alle activiteiten een suc ces zijn. De belangstelling voor toneel liet te wensen pver en de commissie is aan zienlijk selectiever geworden pp dat gebied. Het komend seizoen staan slechts drie to neelvoorstellingen gepland. Het seizoen gaat morgen van start met een openingsweek einde. De activiteitencommissie is over het algemeen toch niet ontevreden. We zijn er bij het begin van uitgegaan dat we vijf jaar nodig hebben om Muzenhof echt goed te laten draaien wat culturele activi teiten betreft. Er zijn nu nog geen twee' jaar om", aldus Joop Tieken, die tevens ge meenteraadslid voor het ÖDA in Leiderdorp is. „De films en het theater voor kinderen en het volksdansen zijn nu al een groot succes. Wat toneel betreft is het mo gelijk een kwestie van tijd, omdat de mensen gewend zijn voor toneel naar een gro- De Joseph Lam Jazz Band. te stad te gaan. We blijven in ieder geval streven naar klei ne, minder bekende produk- ties", aldus Ans Kunst. De jazz en de klassieke mu ziek lijken zich een vaste plaats te hebben veroverd in Muzenhof. De belangstelling voor de concerten die wer den opgenomen door de We reldomroep was vrij goed te noemen. De koffieconcerten op zondag trekken een trouw publiek. Voor het komende seizoen heeft de activiteiten commissie 50 activiteiten op het programma staan. Activi teiten die steeds terugkeren zijn bijvoorbeeld het volks dansen voor ouderen op de dinsdagmiddag en voor jon geren op vrijdagavond. Vrij wel elke maand is er een koffieconcert op één van de eerste zondagen. Jazz is er regelmatig op zaterdagavond. De Joseph Lam Jazzband, het kwartet van Ruud brink en het trio Rob Agerbeek zullen dit jaar nog in Muzen hof te beluisteren zijn. Kindertheater staat voor een aantal zaterdagmiddagen ge pland. Op 10 oktober komt cabaretière Nelleke Burg naar Leiderdorp. Guus Pon- sioen, die in Leiderdorp woont en Lils Renkema brengen op 14 januari hun muzikaal theater Hardrose- Knalblauw in Muzenhof. De werkgroep exposities van de activiteitencommissie (die overigens geheel uit vrijwilli gers bestaat) zal weer de no dige tentoonstellingen orga niseren. Nelleke Burg. Tijdens het openingsweek einde. morgen en overmor gen, zal worden getoond hoe gevarieerd het cultuur-aan bod in Muzenhof is. De acti viteiten van morgenavond staan in het teken van de dans. Er is een expositie in de bibliotheek over ballet en dans en er zijn demonstraties door balletschool Margriet de Jong, folkloristisch dansen semble Achalay en de aero bic dancers van sportschool Van Houdt. Er bestaat volop gelegenheid om zelf te dan sen, voor de kinderen vanaf kwart voor acht, later voor de ouderen. Entree gratis. Zaterdagmorgen speelt kin dertheater NJT het stuk „Stef de Scharrelkip" van 11.30 tot 12.30 uur. Entree ƒ2. Om 14.00 uur is er een open podium voor vocale en in strumentale amateurs. Entree gratis. Van 19.30 tot 20.30 uur speelt de Big Band van de Streekmuziekschool, van 20.45 tot 21.45 uur brengt ca baret Toverlei haar program ma „In het leefnet". Het ope ningsweekeinde wordt daar na afgesloten met een bal met muziek van de Old Black Horse Saloon Band. De entree voor de laatste drie activiteiten bedraagt ƒ5. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam. Adres Postcode/Plaats.. Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, ^2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5