Leidse zedenpolitie zoekt aanrander van Kanaalweg ri Sprankje hoop voor Gewestelijk Orkest PIJPENKABINET VIERT ÉÉNJARIG BESTAAN Het orgel is een speeltafel, waarmee je mensen moet amuseren £aidóe.(3owiant LANDDROST LAMMERS TREEDT OP IN LEIDEN: DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 ogere brug Nieuwe Rijn juwelijks duurder IDEN De aanleg van een hogere fiets- en voetgangersbrug ir de Nieuwe Rijn kost slechts 20.000 gulden meer dan de ig die b en w gedacht hadden. Onder druk van de bewoners ekozen voor een hogere brug zodat hun bootjes het obstakel in gesloten stand kunnen passeren. •n w stelden aanvankelijk voor een brug te bouwen met een irvaarthoogte van 1.50 meter. De kosten hiervan bedroegen -v ton. Een bedrag waarbij de kosten van extra bemanning tij- is de extra openingsuren in het weekend een tegemoetko- teri ïg aan de bewoners waren inbegrepen. De bewoners wil- :>er< i echter toch liever een brug met een hoogte van 2.50 meter s g< gesloten stand. De extra openingsuren zouden dan komen te vallen. Onder druk van de raadscommissie gingen b en w rstag en kregen de bewoners hun zin. Uit het nieuwe voor blijkt dat de hogere brug nauwelijks duurder is, ook al om- de personeelskosten er uit gevallen zijn. Het ministerie van rkeer en Waterstaat subsidieert de brug met 240.000 gulden. D166 beklaagt zich over verkeerslichten LEIDEN Het D'66-raadslid J. Hoekema heeft wethouder C. Waal van verkeer laten weten hoogst ongelukkig te zijn met de afstelling van de verkeerslichten bij de Valkbrug. „De huidige af stelling roept alleen maar problemen op en zal de bestaande gevoelens van onvrede her en der over de verkeersafwikkeling in de regio alleen maar doen toenemen", alsdus het raadslid. Hoekema heeft geconstateerd dat er door de week, maar met name op zaterdag, grote files op de Maresin- gel staan (15 sec. groen) terwijl het verkeer over de Valkbrug (1 minuut groen) vrij en onbelem merd door kan rijden. Dit wordt nog eens verer gerd door de afsluiting van de Herenpoortsbrug waardoor veel verkeer vanuit Leiden-Noord van af de Maresingel linksaf de Valkbrug op gaat. Hoekema verzoekt de wethouder „met enige klem" de afstelling van de verkeerslichten ter plekke te laten herzien. Boze jongeman loopt door raam LEIDEN Een 22-jarige Lei denaar is gisteravond, na ruzie met zijn vader te hehben ge had, door de ruit van de voor deur van het ouderlijk huis ge lopen. De jongeman liep ver volgens, alweer door een ruit, het huis van de buren binnen. Hij hield aan zijn korte wan deling een slagaderlijke bloe ding over. De jongeman moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Leidenaar rijdt op politieauto LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is gister avond rond half twaalf met zijn auto op een surveillancewagen van de politie gereden. Bei de auto's raakten zwaar beschadigd. De man kwam uit de Oranjeboomstraat en wilde met zijn auto het Levendaal oversteken. Hij ver leende geen voorang aan de politiewagen die op het Levendaal reed. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Fietsers gewond LEIDEN Een 74-jarige vrouw is gisteroch tend met haar fiets ten val gekomen op de Apo- thekersdijk. De vrouw moest met een hoofd wond naar het ziekenhuis worden gebracht. Op de Stationsweg viel een 70-jarige vrouw met haar fiets tegen een glasbak. Ook zij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. agbal- ernooi hel ;r ii ch jen g og bre e t( i 350 scholieren speel- iCh) mee in het jaarlijkse ibaltoernooi dat giste- voor de negende maal de schoolsportcom- sie werd georgani- rd. In totaal 28 scholen gen op het sportterrein de Zoeterwoudsesin- mee naar een eerste lts. Nadat de wedstrij- de gehele dag met ii weer gespeeld wa- werd het toernooi be- ;n met een natte finale I Het Carillon en de School Noord. Het ng [Ion zegevierde uitein- met het minieme chil van 21-19. Op de Ie en vierde plaats ein- len respectievelijk de lerparkschool en De iewijzer. Op de foto: leerling van „De ■klank" aan slag. LEIDEN Rechercheurs van de kinder- en zeden politie zijn naarstig op zoek naar vrouwen die in het verleden zijn lastig ge vallen door een man, die bij hen achter op de fiets sprong in de bedoeling hen aan te randen. Maan dagavond probeerde de man een 31-jarige vrouw die fietste langs de Ka naalweg te verkrachten. Zij verzette zich heftig, zo dat de aanrander uitein delijk op de vlucht sloeg. „We hebben hem nog niet te pakken. Waren er maar meer vrouwen, die door de man zijn lastiggevallen en die iets meer over hem kunnen vertellen", stelt de Leidse zedenpolitie. De vrouw wist te ontkomen door te gillen en te bijten. Zij reed op het fietspad langs de Kanaalweg ter hoogte van de torenflat. Een man sprong bij haar achterop en dwong haar door te fietsen. Ter hoogte van het tennispark hield hij plotse ling een hand op haar mond. De vrouw viel en toen de man haar daardoor moest loslaten, zette ze het op een gillen. Toen hij daarna weer haar mond probeerde dicht te houden, beet ze hem tot bloedens toe in de hand, waarna de man op de vlucht sloeg. Al vanaf 1982 worden vrou wen op dezelfde wijze (achter op fiets springen en mond dicht houden) belaagd. Slechts enkele gevallen zijn bij de po litie bekend geworden. Maar de politie is' ervan overtuigd dat meer vrouwen ervaringen met deze man hebben, maar het alleen niet hebben aange geven. De politie verzoekt daarom met klem alsnog aan gifte te doen omdat daardoor de kans dat de dader gepakt kan worden, wordt vergroot. De man is ongeveer 30 jaar oud en heeft donker, mogelijk krullend haar, is ongeveer 1 meter 70 a 1 meter 75 lang en heeft een normaal tot tenger postuur. Hij spreekt beschaafd. Bij zijn poging op de Kanaal weg, droeg de man witte sport schoenen, een spijkerbroek en een geruit overhemd. De Leidse zedenpolitie meent dat aanrandingen en pogingen tot verkrachting te weinig worden gemeld. Snel doorge ven aan de politie is van het grootste belang om de dader te kunnen grijpen. „Het beste zou zijn als een belaagde vrouw in het dichtstbijzijnde huis even de politie zou bellen. Er is al tijd wel een surveillance-auto in de buurt. Via de mobilofoon wordt dan direct de plaats van de aanranding of poging daar toe doorgegeven en de kans dat een dader in de kraag kan worden gevat is op die manier veel groter", aldus de politie. De politie vermoedt dat veel vrouwen niet precies weten wat hen te wachten staat als zij een dergelijk misdrijf ko men aangeven. „Veel vrouwen zijn bang dat ze zullen worden geconfronteerd met hun aan rander of verkrachter. Dat is niet zo. Wel is het mogelijk dat foto's getoond worden, waar de eventuele dader op kan staan. Het slachtoffer zal op het bureau nooit oog in oog met de dader komen te staan". Mensen die willen reageren naar aanleiding van de aan randing bij de Kanaalweg of zelf iets dergelijks hebben meegemaakt kunnen de ze denpolitie bellen, tel.149961, toestel 116. LEIDEN Het Pijpenkabi- net, een museum voor de ta bakspijp van klei, viert zater dag 24 september haar éénjarig bestaan in Leiden met een speciaal evenement. Er wordt namelijk in dit kleine sfeer volle museum aan de Oude Vest 159a in Leiden, tijdens de middaguren een demonstratie pijpmaken gegeven. Uit authentieke koperen vor men, die echter al jaren niet meer worden gebruikt, wor den zaterdag opnieuw tabak spijpen geperst. De pijpmaker, die speciaal voor deze demon stratie is opgeleid, zal op de zelfde ambachtelijke wijze werken als vroeger het geval was. Aan de bezoekers van het museum, wordt door de pijp maker dan een toelichting ge geven zodat men precies kan begrijpen hoe het fabriceren van zo'n kleipijp ih z'n werk gaat. De gemaakte pijpen zul len voor de bezoekers beschik baar zijn. De pijp van klei is eeuwen lang de meest populaire rook pijp geweest. Elk land kende zijn eigen model en versiertra- ditie. Ook kan men de toen aanwezige technische kennis van de pijp aflezen. Bovendien werden veel pijpmodellen door een bepaalde klasse ge rookt, zodat de kleipijp ook Het Pijpenkabinet is gespecia liseerd in kleipijpen. Onder de verzameling zitten pijpen uit alle delen van de wereld en uit alle perioden. Het Pijpen kabinet voert een aktief verza melbeleid en geregeld worden objecten aan de collectie toege voegd. De demonstratie pijpmaken is zaterdag 24 september van 12.00 tot 16.00 uur te zien; de toegangsprijs bedraagt 2 gul den, donateurs gratis. .EIDEN Han Lammers, ie nationale bekendheid ge- jet in zijn functie van 'land- - tcmc en ccn giuiiuigc ov_.iuww nemeniK uai dch.ii, uie uvu stroifost va" de levopoiders, is Franse componisten op zijn op de geringe belangstelling, maakbeurt. Het instrument een drieklaviersorgel beschik- —in Hr..khP7« rn»n Vnnr m0et kritisch doorgelopen te. muzikaal soms flink kon worden. Het orgel staat op dit uitpakken. De stap om op een w gI?n slechts tijd tussen twee het eerst muziek van Mes- Dok (ergaderingen door, die hij siaen, een muzikale ervaring, heerfs kd van de ^aad van Ad- es voor de ruimtelijke orde- jedïl int «'n8 *n het SER-gebouw in hem, wat er in resulteerde dat en S >e*deen door, gaat het gespr.ek ren. en Haag moet bijwonen, ussen de bestuurlijke bedrij- de hobby van Han Lam- hi- ers, die hij in zijn spaarzame rije tijd met passie beoefent hem eveneens geregeld in publiciteit brengt: het be- »elen van orgels. anleiding voor het gesprek de medewerking van Lam- twee concerten in W"- i serie van vier 'Presentatie- voorKom je dat je in langara- incerten', die de 'Stichting dighe.d vervalt. Door Schmitz ten 9? indruk op hem door zijn re- opwerpt. Sweelinck bijvoor- mogelijk is. Zijn advies is des- pertoirekeuze. Hij was de eer- beeld vindt hij een zeer waar- gevraagd „een algehele repa- ste organist, die moderne devol componist, maar, gelet ratie en een grondige schoon- Franse componisten op zijn op de geringe belangstelling, programna zette. Van hem die voor hem bestaat in vak- hoorde hij bijvoorbeeld voor kringen, zwaar ondergewaar- Deze was nogal toendertijd flexibel en het lijkt heel aan nemelijk dat Bach, die over moment te verkommeren' die grote indruk op hem maakte. Hij zocht contact met Schmitz hem toestond zo af en toe op zijn orgel te stude- Veelzijdig is Han Lammers Tegen een restauratie in his- ook qua instrumentbeheer- torische zin zet hij zich af, en sing. Behalve orgel speelt hij niet alleen omdat dit een aan- ook clavecimbel en piano, zienlijk duurdere oplossing deze laatste, omdat hij zo het vormt. „Restauratie heeft na- romantisch (getint) orgel Bach te spelen, is minder groot dan wordt aangenomen en hele maal niet zo kwalijk. Scherps lijperij op dit gebied vindt hij dan ook niet steekhoudend. Vrijdag 21 oktober opent Han Vorm vastheid Wat hij vooral van Schmitz heeft afgekeken is de vorm vastheid. „Je heb de vorm no dig om te weten, waar je naartoe werkt en zodoende voorkom je dat je in langdra- gevoel voor expressie in de tuurljjk zijn goede kanten, vingers wil houden, iets wat ^®a^ moeten een paar niet Lammers wederom het con- met orgel verloren dreigt te historische orgels overblij- eert, nu in de Hartebrugkerk, gaan, omdat de toets daar ven.... Lang niet alles, wat in met enkele delen uit de 'Mes- slechts kan worden ingedrukt de eeuw aan de orgels is ge des Pauvres' van Erik Sa- en dynamiek door middel van toegevoegd, is overbodig ge- tie. Tot besluit improviseert worden". Bovendien moet, volgens Lammers, niet al te registers moet worden aange bracht. De l9gheid en zwaar- rgelstad Leiden' deze en leerae ik vormen neneersen, te die door een nente tot 8 olgende maand heeft georga- zoals de fuSa <lk improviseer eclatante klank aan het pu- seerd. Lammers, lid van het 6ee,n en^le keer of er moet imité van aanbeveling van ™ei ee" fuSa ln» en sonate, t Stichting, speelt morgen Bovendien moet je als tmpro- i 07 et organist Joop Brons in de VISator een adagio met triolen ooglandse Kerk en vrijdag JePrlse kunnen neerzetten oktober met Jan Schmitz Lammers verzamelt zijn ma de Hartebrugkerk (aan- 'erlaal "oor het improviseren ing van beide concerten: Ior. van te voren aan de hand van een aantal composi- .00). et contact met de Stichting ties zich op het op het betref- vam tot stand via burge- ,ende or8?!..1? te spelen or» de mogelijkheden te leren kennen, die het voor improvi satie biedt. Verder bestudeert en luistert hij naar uiteenlo pende muziekstijlen om de aag zat, was Schmitz als or- nist verbonden aan de Sint- icobuskerk aan de Park- leerde ik vormen beheersen, fel', die door een lichte tot eclatante klank aan het pu bliek primair een' gevoel van optimisme moet overdragen. Verhommeren Morgenavond zal Han Lam mers het concert in de Hoog landse Kerk" openen met twee composities uit de Engelse ba rok van Purcell en Bennet en de avond besluiten met een improvisatie op een thema, dat Joop Brons hem opgeeft. Lammers is erg te spreken over het orgel in de Hoog landse Kerk. Ondanks haar strikte barokkarakter, waar aan hij zijn programma heeft aangepast, vindt hij het een veelzijdig instrument. De a- koestiek van de kerk vindt hij wel erg ruim, maar geenszins een onoverkomelijk bezwaar, waaraan door een beheerst tempo en een lichte registratie een heel eind tegemoed kan worden gekomen. Over het orgel van de Pie terskerk, dat hij enkele maan den geleden nog bespeelde, heeft hij een duidelijke me ning. De intonatie is volgens beeld de romantische" 19e hem prima, maar de wind- eeuw. Ook is hij geïntereseerd voorziening daarentegen ui- wichtigheid van klank, die stript worden vastgehouden dan zou ontstaan zijn Lam- aan de opvattingen over de mers vreemd. In zijn opvat- muzikale smaak in de barok, ting is het orgel een 'speelta- tz, die zich met enige terechtheid kan beschouwen als diens muzikale mentor. DIRK VOOREN eester mr. C.H. Goekoop, e Lammers indertijd is op- ivolgd als wethouder in Am- erdam. „Goekoop en ik de- n een interesse in oude, - - ooie dingen en zo nódig in specifieke kenmerken ervan ;t restaureren en behouden ,e krijgen. van. En Leiden heeft op het alle daarvan kan hij improvi- ibied van orgels in dit op- seren maar steeds in een stijl cht heel wat te bieden". tegelijk om de samenhang er erder bestaat er op muzikaal 111 te bewaren. (bied een connexie met Jan Ook in de keuze van composi- :hmitz. Toen Lammers nog ties om voor zich zelf of in het het gymnasium in Den openbaar uit te voeren, blijkt hij van vele markten thuis. Onlangs haalde hij de orgel muziek van Mozart weer uit raat. Diens spel werkte zijn de kast en heeft hij zich in wondering, met name de composities van Haydn ver- ïprovisatiekunst van diept. Constant is zijn waarde- :hmitz, waaraan hij door zijn ring voor Bach en voor de et-katholieke afkomst niet Franse Barok boven bijvoor- gewend was en waaraan in katholieke kerk doorgaans eer aandacht werd besteed. de Nederlandse muziek, terst gebrekkig, waardoor een :hmitz maakte bovendien waarvan hij zich als promotor forse registratie eigenlijk niet Han Lammers achter het orgel. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Cornelia Hele na Maartje dv. W. van Rijn en P. G. van Duijvenvoorde. Geert-Jan Marti- nus, zv. R. Kruizinga en D. M. C. Hellinga. Inge Margrethe Willemijn dv. R. N. F. M. 't Hart en A. R. Roos- ing. Anthonius Stephanus Maria zv. J. N. van Buuren en M. M. W. Corne- lissen. Jacoba Maria Johanna dv. D. J. Cederhout en M. C. J. Glasbergen. Dirk Cornelis Adrianus zv. D. Schou ten en C. A. van Duijvenbode. Julia Maria dv. Th. Prook en I. M. van Schie. A.-jen zv. H. van den Heuvel en G. Raadsveld. Remy Etienne zv. R. S. Portier en P. J. C. op 't Land. Pieter Rogier zv. R. A. Segaar en P. M. van den Berg Jeths. Willem Jan zv. W. J. Heijdt en P. J. Cornelissen. Monique Yvette dv. P. J. M. Loerak ker en M. Ruijs. Debo'rah-Madelon dv. A. D. W. van der Gugten en A. Booij. Stephan zv. A. Elsgeest en W. J. Schut Jeroen Remco zv. J. H. Bosch en A. J Schuttevaar. Celine Johanna dv. F. van Mastrigt en J. B. Bos. Inge Louise dv. A. Spaanderman ic. H.: Smit De kruik In een dorpje op Sicilië regeert de rijke boer Lollo. Op een dag wordt er een grote stenen kruik gebracht om de olijfoogst in te bewaren. De kruik van Lollo gaat stuk, zomaar uit zichzelf. De rijke boer is razend en wil van zijn boeren een nieuwe kruik. Maar gelukkig is Zi Dima in de buurt, een merkwaardig mannetje, dat aanbiedt de kruik te lijmen. De kruik wordt ge maakt, maar dan gebeuren er allemaal vreemde din gen. Het verhaal over Lollo en de kruik wordt door het Ka Theater zondag 25 september in het nieuwe LAK-theater ten tonele gebracht. Het is de derde kin- dertheaterproduktie van deze groep. Het Ka theater. Miss Wilma Tijzen uit Leiden is een van de vier vrouwelijke kandidaten die zondag 25 september gaan strijden om de titel 'Miss Levi'. Deze verkiezing heeft plaats in de Merwe- dehal in Dordrecht en begint om twee uur 's middags. Ar tiesten als de Dolly Dots, Spargo en Doris D en the Pins verlenen hun medewerking aan het programma. Tevens worden die dag de Nederlandse disco-dans kampioen schappen gehouden. In de voorverkoop (02153-12344) kost een kaartje een tientje, aan de zaal bedraagt de toegangs prijs vijftien gulden. Cursus theater De stichting Toch Theater houdt in oktober cursussen 'Theater en Beweging'. De lessen worden gegeven door leden van de theatergroep Pancras Oost Centraal staat het ontwikkelen van een niet alledaags en thea traal gebruik van het lichaam. De cursussen vinden plaats op woensdagavonden van zes tot acht uur en van half negen tot half elf. De kosten bedragen zestig gulden voor tien lessen. Voor inschrijving en informa tie: 131129 (Jan) en 122663 (Marjolein). Protest-bijeenkomst In het Anthonius clubhuis aan de Lange Mare 43 wordt morgenavond een bijeenkomst gehouden, waarop de mil joenennota wordt besproken. De bijeenkomst is georgani seerd door de gewestelijke delegatie van de PvdA Leiden en dient als voorbereiding op de partijraad van de PvdA, die zich op 1 oktober over de nota buigt. Breehuys Het Breehuys aan de Breestraat opent zaterdagavond 24 september het nieuwe seizoen. Het nieuwe jaar voor deze jongeren- en scholierensociëteit wordt ingeluid met oliebollen, film en swingmuziek. Kookcursus Repelsteel start met een alternatieve kookcursus voor be ginners (eerste les op donderdagochtend 29 september) en gevorderden (op zaterdag 1 oktober). De cursussen bestaan uit acht lessen, de kosten bedragen tachtig gulden. Telefo nisch aanmelden kan op nummer (071)-132214. LEIDEN Voortijdige publi- katies over de naderende „op heffing" van het Gewestelijk Orkest hebben bij velen erger nis gewekt. Formeel is het zo, dat slechts het bestuur hier over mededelingen kan doen, indien het zich gedwongen zou zien zichzelf te liquideren en een ontslagaanvrage zou moe ten indienen voor de bij de stichting in dienst zijnde werknemers, dus ook voor de orkestleden. Vroegtijdige me dedelingen van de voormalige voorzitter van het Gewestelijk Orkest hebben onrust gezaaid, niet alleen onder de orkestle den, maar ook onder de Leidse koren die contractuele verbin tenissen hebben met dit bege- leidingsorkest Er zijn inmiddels wat kleine lichtpunten aan het firma ment: met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid gaat het Kerstconcert van K. en O., dat verzorgd wordt door het Gewestelijk Orkest met het Leidse koor „Ex Animo", on der leiding van Wim de Ru, 'door. Over de mogelijkheden dat het orkest zijn contractuele verplichtingen tot 1 mei 1984 zou kunnen nakomen, wordt nog gesproken en gedacht. Wat is er namelijk gebeurd. Bij het alarmerende bericht over het stoppen van de subsi die door Provinciale Staten, hebben zeer veel koorleden, ook uit Leiden, een vlammend protest ingediend bij de frac tievoorzitters van Gedeputeer de Staten. De hoeveelheid post die is binnengekomen was zo indrukwekkend, dat het aan leiding is geworden tot een herbezinning, waartoe vooral het CDA zich heeft ingezet. In een motie, waarin eigenlijk alleen wordt gesproken over de gedupeerde koren, nodigt men het college van gedepu teerde staten uit om binnen een maand met een voorstel te komen om de voortzetting van de steunfunctie te waarborgen. Deze motie laat eigenlijk alle mogelijkheden open. Maar in de toelichting wordt wel dege lijk gesproken over garanties voor het ongehinderd door gaan van die verplichtingen die tot 1 mei 1984 reeds zijn aangegaan. En die verplichtin gen zijn aangegaan met het Gewestelijk Orkest. Zou men de koren echter dwingen in een richting die men niet graag zou willen, dan zijn er reeds stemmen opgegaan tot een gezamenlijke actie van alle gedupeerde koren, solisten pn instanties nm schadeclaims in te dienen bij het provinciaal bestuur. De meeste grote koren wijzen samenwerking met amateuror kesten af. In de eerste plaats is lang niet altijd het niveau aan wezig voor een omvangrijke begeleidingstaak. En zou dit dan nog wel zo zijn, dan is bij een amateurorkest te weinig tijd tot studie aanwezig. Even als het inhuren van orkest mensen van beroepsorkesten moeten ook de leden van een amateurorkest per man wor den betaald, hetgeen de koren op zeer grote kosten zou jagen. Bovendien, zo stelt men, doet zich het zeer kwalijke feit voor, dat orkestleden met een reeds goed betaalde functie nog eens extra gelden daarbo ven mogen toucheren. Zouden de leden van het Gewestelijk Orkest „aan de dijk" worden gezet, dan krijgen deze men sen een werkloosheid-uitke ring. En eventuele extra ver diensten zouden van hun uit kering worden afgetrokken. Dit is een niet te accepteren feit, dat bij velen leeft, ook bij het CDA. En daarom lijkt er nog een sprankeitje hoop voor de toekomst van de leden van het Gewestelijk Orkest te be staan. REP RIJNDERS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3