TAFEL Beroepsmilitairen durven niet meer in uniform te reizen ÜSene HP Amerikaanse pastoor ten strijde tegen Vaticaan wegens vrouw en ambt £eidóe<3oma/n TUI [yoi§ s Raad van Kerken achter vredesdemonstratie Drama Libanon IlSl&IRS DE TIJD LA v- weer ACHTERGROND Ceidae Sou/tont DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 PAGIN EII Pastoor Vincent G. Con- nery (33) van de parochie van het Heilig Hart te Norfolk, is in z'n eentje een kruistocht begonnen tegen het Vaticaan op het punt van de vrouw als priester. In ingezon den stukken in kranten zegt de pastoor ongezou ten zijn mening over de verklaring, die het Vati caan in 1976 heeft uitge geven over de onmoge lijkheid vrouwen tot priester te wijden. De pastoor noemt dit „een lachwekkende goochel truc op het gebied van de logica". De recente toespraak van de paus tot de Amerikaanse bis schoppen bij hun ad-limina- bezoek aan Rome vindt hij een ander voorbeeld. De paus verbood de bisschoppen elke vorm van steun aan personen of bewegingen, die zich on der welk voorwendsel ook beijveren, de vrouw als pries ter aanvaard te krijgen. Pastoor Connery vindt het geen gekke gedachte, nu eens te gaan nadenken over „een selectieve staking van pries ters, nu Rome lijkt te volhar den in de mening dat het priesterschap een mannelijk monopolie behoort te zijn." Volgens pastoor Connery lij ken priesters in de VS op kaarsen die aan twee kanten branden, wegens het groeien de tekort aan priesters. Hij zegt: „Wij zijn degenen die het werk doen, het wordt tijd dat de slaven in opstand ko- De bisschop van pater Con nery, mgr. Walter F. Sulli van, noemt hem „een heel. heel goede priester, zeer toe gewijd aan zijn ambt". Naar de mening van de bisschop heeft de pastoor het volste recht zijn gedachten door derden te laten toetsen, „al komt het mij voor dat de kerk op het punt van de vrouw in het ambt een solide grondslag heeft gevonden; maar een dialoog is nooit weg". De Raad van Kerken in Ne derland steunt de demonstra tie tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in Euro pa, die op 29 oktober in Den Haag wordt gehouden. Na mens de raad zal de voorzit ter, prof. dr. D. C. Mulder, de demonstranten toespreken. Verder heeft de raad de lid kerken opgeroepen hun be trokkenheid bij de demon stratie ernstig te overwegen. Hiertoe heeft het moderamen (bestuur) van de raad beslo ten na raadpleging van de af gevaardigden van de lidker ken en overleg met het IKV. In de Raad van Kerken wer- Vragen in Kamer over afwijzing KH Tilburg Leden van de Tweede-Ka merfracties van PvdA. VVD en CDA hebben staatssecre taris Kappeyne van de Cop- pello schriftelijk gevraagd of het waar is, dat aan de Ka tholieke Hogeschool in Til burg een benoeming tot hoogleraar niet is doorgegaan op grond van homoseksuali teit van de betrokkene. Mevrouw Jabaaij (PvdA), mevrouw Rempt-Halmmans de Jongh (VVD) en mevrouw Evenhuis-Van Essen (CDA) willen onder meer van de staatssecretaris voor de coör dinatie van het emancipatie beleid vernemen welke mo gelijkheden zij heeft om deze vorm van discriminatie op grond van homoseksualiteit te bestrijden. ken samen de r.-k. kerk. de hervormde kerk, de gerefor meerde kerken in Nederland, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evangelisch-Lu- therse Kerk. de Remon strantse Broederschap, de Oud-Katholieke Kerk, de Evangelische Broederge meente en het Genootschap der Vrienden (Quakers), ter wijl het Leger des Heils en de Nederlandse Protestanten bond gastleden ziin. In zijn toespraak zal prof. Mulder zich baseren op de onvoorwaardelijke afwijzing van uitbreiding en moderni sering van kernwapens, waartoe de raad zowel in 1978 als in 1979 heeft beslo ten. Verder zal voorzitter Mulder in zijn toespraak ook de recente uitspraken van de Wereldraad van Kerken te Vancouver („produceren, be proeven en plaatsen van kernwapens is een misdaad tegen de menselijkheid") en van de r.-k. kerk betrekken. In het voorjaar heeft de raad besloten om behalve via de demonstratie ook op andere manieren zijn bezorgdheid over de mogelijke plaatsing van kruisraketten tot uiting te brengen. De kerken in West-Europa zijn kortgele den per brief benaderd om zelf een standpunt te bepa len. Er is een gesprek ge weest met minister Van den Broek van Buitenlandse Za- kem Binnenkort zal de raad nog'met minister De Ruiter van Defensie spreken. Korte metten Paus Johannes Paulus II zal in september 1984 een tiendaags bezoek brengen aan Canada. Dit heeft de bis schoppenconferentie van Ca nada gisteren te Ottawa be kend gemaakt. Het thema van de pastorale reis is „laat ons de hoop vieren". Tussen 10 en 20 september zal hij on der meer Quebec, Montreal, Toronto, Ottawa, Winnipeg- en Vancouver bezoeken. De paus komt niet aan de noor delijke bisdommen toe. Wel zal hij op andere plaatsen Es kimo's en Indianen ontmoe ten. De details van het be zoek moeten nog met het Va ticaan worden geregeld. Het IKV heeft de ruim tachtig kernwapenvrije ge meenten gevraagd via een Engelstalige folder de Ameri kaanse publieke opinie te in formeren over de Westeuro- Meervoudig gebruik monumentale kerken bepleit Gebruik van monumentale kerkgebouwen voor meer doeleinden dan alleen de ere dienst kan een mogelijkheid zijn om exploitatietekorten te doen verminderen of weg te werken. Overdracht van de eigendom van het gebouw aan een afzonderlijke stich ting zou het maatschappelijk draagvlak hiervan vergroten. Tot deze conclusie komt een rapport, dat in opdracht van de Vereniging van Beheer ders van Monumentale Kerkgebouwen in Nederland is uitgebracht. Gisteren heeft minister Brinkman van WVC dit rapport in Rotter dam in ontvangst genomen. De overgrote meerderheid van de kerkgebouwen heeft jaarlijks met een groot ex ploitatietekort te kampen. Door gebrek aan onderhoud wordt de instandhouding be dreigd. Minister Brinkman onder streepte de conclusie van het rapport door een bescheiden bedrag beschikbaar te stellen voor onderzoek in dit kader. „Een gouden berg mag u niet verwachten, wel een hand reiking om op dit punt tot concrete resultaten te ko men." De overheid heeft kerkres tauraties om twee redenen gefinancierd, aldus Brink man: zowel omdat het gaat om „monumenten van ge schiedenis en kunst" als om gebouwen voor eredienst in stand te houden. Vanaf het begin van de jaren '60 werd de tweede peiler steeds zwakker. De staat moest zelfs kerken de voet dwars zetten door sloopvergunningen niet af te geven. De oprichting van de vereni ging, die in haar rapport bo vendien inspeelt op een idee van oud-CRM-staatssecreta- ris Hans de Boer, is volgens de minister dan ook een goe de zaak. Alleen initiatieven uit de particuliere hoek kun nen bijdragen aan een oplos sing voor het vraagstuk van de 2200 monumentale kerk gebouwen. pese bezwaren tegen kruisra ketten. „In de Verenigde Sta ten is de opvatting wijd en zijd verbreid, dat de Westeu- ropese landen zelf om deze raketten hebben gevraagd om hun veiligheid te garan deren," schrijft IKV-secreta- ris Mient Jan Faber aan deze gemeenten. Het IKV vraagt de gemeenten deze campag ne, genaamd „people to peop le" te ondersteunen door een brief plus folder naar een Amerikaanse lokale overheid te zenden. Deze actie is opge zet in samenwerking met de Amerikaanse vredesbewe ging. Tot nieuwe voorzitter van de wereldbond van rooms- -katholieke academici en stu denten „Pax Romana" is de 51-jarige vrouwelijke hoogle raar Manuela Silva van de universiteit van Lissabon ge kozen. De verkiezing had plaats op de deze week in Londen gehouden 24ste alge mene vergadering van de or ganisatie, die zijn hoofdzetel heeft in het Zwitserse Frei burg. Harold Wilson, vier keer Labour-premier van Enge land, heeft voor de adellijke titel die hem onlangs is ver leend. de naam gekozen van de ruïne van èen cistercien- serabdij. Wilson, die een zetel of Rievaulx, naar een plek in een plattelandshoek van zijn geboortestreek Yorkshire, waar zich de resten van het rooms-katholieke klooster complex uit de twaalfde eeuw bevinden, aldus het „Crown Office" van het Ho gerhuis. Zware straffen voor Amerikaanse priesters Tot vijftien maanden gevan genisstraf heeft een recht bank te Columbus (Ohio) twee priesters veroordeeld, die vorige maand onder valse vlag een militair opleidings kamp waren binnengedron gen. Zij passeerden daar de wacht zonder moeilijkheden, nadat zij zich hadden ver kleed als hoge officier in uni formen, gekocht in een win kel voor overtollige legergoe- deren. Hun doel was geweest te pro testeren tegen het daar oplei den van honderden militai ren uit El Salvador in guer- rillabestrijding. Na hun ver hoor werden zij heengezon den, maar enkele dagen later draaiden zij een preek af van wijlen aartsbisschop Oscar Romero van San Salvador. Zij deden dit. gezeten in een boom buiten het kamp en ge wapend met een geluidsver sterker. In hun laatste woord na het vonnis wegens het onbe voegd binnendringen van een militair kamp en het be ledigen van officieren, ver klaarden de beide priesters Larry Rosebaugh en Roy Bourgeois dat als de wet ten des lands de wetten Gods tegenspraken, zij geen andere keus hadden dan de burger lijke wet te overtreden. Sedert hun inhechtenisne ming zijn beide in hongersta king. Zij zeggen die pas te zullen beëindigen als de Sal vadoraanse militairen het land zullen hebben verlaten. De militaire hulp van de Verenigde Staten aan dat land betitelden zij als „hulp aan moord op onschuldigen' og au\ EjEN jaar nadat het Israëlische leger de Palestijnse dingsorganisatie gedwongen had zich uit Beiroet ten trekken, enkele maanden later gevolgd door het bert i van een akkoord tussen Israël en Libanon, met als g< terugtrekking van het Israëlische leger uit het Noon deel van dat land, is de toestand in Libanon steeds vi verslechterd. Aan het jarenlange lijden van de bevo komt maar geen einde. rj geslc valli rkee ToEN de Israëlische troepen begin september naar het delijk deel van Libanon waren getrokken ontstond er ii noordelijk deel een machtsvacuüm, waarbij Libanese chi lijke milities en druzen met elkaar de strijd aanbonden, wijl het regeringsleger niet bij machte was met enig si tussenbeide te komen. Hoewel president Gemayel nog probeert iets van een nationale eenheid tot stand te bre wordt de kans daarop met de dag kleiner, terwijl de t«n 35 stellingen tussen de Libanese bevolkingsgroepen zich m< scherpen. jbal' VOC DrUZENLEIDER Jumblatt mag dan Gemayel wel he aangeboden te willen praten over een politiek comprom: onderlinge ruzies zijn inmiddels dermate hoog opgelopei zo'n verzoeningsgesprek geen enkele kans van slagen lij maken. Ook de Saoedische onderhandelaar prins Banda Sultan is gisteravond naar huis teruggekeerd voor ov met koning Fahd, nadat in Syrië een nieuwe onderha' lingsronde over een staakt het vuren was mislukt. rd. gen de ne lts. de oi v Tv i W€ UE internationale aspecten van het drama Libanon bi en I ken zich niet tot de betrokkenheid van Israël en Syriëgen zich gesteund weet door de Sovjet-Unie. In Beiroet be\e zich immers een internationale vredesmacht, samenge j||or uit militairen van Frankrijk, Engeland, Italië en Amejk die een in hoofdzaak humanitaire taak hebben. Inmiifechil zijn vooral de Amerikaanse eenheden van die vredesrr je herhaaldelijk bij de gevechten betrokken geraakt, terwij^en Amerikaanse marineschepen zich met hun verdragenc jerp schut in de strijd tegen de druzen hebben gemengd. Aan p kelijk gebeurde dat als antwoord op beschietingen van A rikaanse stellingen, maar na enige tijd ook om te verhi|erkl; ren, dat de druzen het strategisch belangrijke Soek el-Gf op het Libanese regeringsleger zouden veroveren. Dat leger biedt ondertussen wanhopig verzet, ondersti door wat er nog over is van de toch al schamele Liba| luchtmacht. Bij het begin van de strijd in het Choefge bestond die luchtmacht slechts uit zes verouderde Hui| straaljagers, die een gemakkelijke prooi vormen voor de sische SAM-7 luchtdoelraketten, waarmee de opstande inmiddels zijn uitgerust. Nu alle onderhandelingspogingen herhaaldelijk op uitlopen en het regeringsleger lijkt te wankelen, staat Arj ka voor een welhaast onmogelijke opgave. Aanvankf speelde ook Washington nog een belangrijke rol bij del zoeningspogingen, maar nu de uitbreiding van de strijl verhouding met Syrië nog verder heeft verslechterd, is I in feite een eind aan gekomen. De gespannen situatie ira banon is onder deze omstandigheden vrijwel uitzichtloi Scholfilet met champignonsa us sla en aardappelen hopjesvla Voor twee is nodig: 300 g scholfilet, zout, 1 ui, 30 g margarine, 1 dl water, 1 le pel citroensap, tijm, 100 g champignons, 1 theelepel bloem, peper; sla, 2 lepels kwark of yog hurt, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, bieslook, peterselie, 1 klein ei; 0,5 1 kg aardappelen; 75 g suiker, 1 lepel water, 0,5 liter melk, 25 g maize- na, 1 theelepel oploskoffie, paar schuimpjes. Spoel de filets af met koud water, knip ze in de lengte een keer door en zout ze. Fruit de fijngesneden ui heel licht in de margarine en doe er het water bij met citroensap, tijm en de gehalveerde champignons. Laat het water aan de kook komen en leg er de opgerolde filets in. Zorg dat het water heel zacht blijft koken. Na circa tien minuten zijn de visrolletjes gaar, schep ze met een schuimspaan in een war me schaal en bind het vocht met de met koud water aange mengde bloem. Maak de saus op smaak af met zout en peper en schenk haar over de vis. Meng de sla kort voor de maaltijd met een sausje van kwark of yoghurt met azijn, zout, peper, suiker, mosterd en fijngeknipte bieslook en peter selie. Garneer met hardge kookt ei. Laat de suiker, zonder er in te roeren, in een braadpan smel ten en daarna lichtbruin wor den. Wacht tot de helft van het oppervlak bruist en doe er dan het water in, direct ge volgd door de melk. Laat de karamel op een kleine pit rus tig oplossen en bind dan de melk met maizena die met weinig koude melk is aange maakt. Voeg van het vuur de koffie toe. Laat de vla onder af en toe roeren afkoelen en garneer haar met een paar schuimpjes. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Elsevier haakt in op de Mil joenennota met een verhaal over de aanslag op de twee verdieners. „Het probleem van de fiscus is niet: waar staan twee tandenborstels in het glas Maar: waar is die ene, weggemoffelde tanden borstel gebleven Prof. Die penhorst wijdt een ariikel aan prins Claus. „Waarom niet binnen de Raad van Sta te naar verschillende kanten de activiteiten van de prins uitgebouwd Waarom niet de prins, mocht hij het wil len, de kans geboden veel in tenser dan tot dusver zich met sociale -of milieuvraag stukken bezig te houden Aandacht ook voor beroeps militairen die zich in de steek gelaten voelen. „On derofficieren durven niet meer in uniform gestoken van het openbaar vervoer ge bruik te maken. Ze reizen nu in burger en verkleden zich in de kazerne. Ze hebben er geen zin meer in voortdu rend te worden lastig geval len, te worden beledigd of uitgelachen". Een gesprek voorts met Rudi Carrell die terugkomt op de Nederlandse buis. „Ik moet weer in het Nederlands leren denken. Maar wordt het een sof, omdat ik niet meer in het Nederlands kan improvise ren. helemaal niet erg. De volgende morgen ben ik weer in Duitsland aan het werk. In deze tijd is het moeilijk een show voor het hele volk te maken. De ho mogeniteit is kapot gegaan. Opa leeft nog met Drees en zoonlief stoeit met compu ters". over op televisip, ambitieus zonder dat het er dik boven op ligt. Absoluut geschikt als leider". Een goede bekende echter: „In het Nederlandse parlement zou hij dood gaan. Je moet geen te grote motor in een te klein bootje zetten". Elders deze bespiegeling over prins Claus: „De suggestie dat hij de stoel naast de troon weer permanent kan gaan bezetten als hij maar een baan met inhoud krijgt, is goed bedoeld, maar niet echt te verwezenlijken. Want ie dere baan met inhoud brengt hem in aanraking met datge ne wat hij niet aan mag ra ken: de politiek". Aandacht ook voor de medo- genloze machtsstrijd achter de schermen van de Evange lische Omroep. „Eenmaal ontslagen werknemers zoe ken elkaar op in de privé- sfeer en beginnen praatgroe pen. Als we dat niet hadden gedaan, waren we gek ge worden. Nu ontmoet ik ex- EO'ers die het allemaal voor zich hebben gehouden; zij hebben er nog steeds last van". Een interview ten slotte met PLO-leider Arafat. „Er be staat gevaar voor een nieuwe Palestijnse terreurgolf. De Palestijnen voelen zich, ook in de Arabische wereld, in een hoek gedrukt. Het zou mij niet verwonderen als een aantal van hen zou besluiten tot een radicale, harde koers. Maar ik doe niet mee". Vrij Nederland beschuldigt de Nederlandsche Bank en diens president-directeur Wim Duisenberg van grove nalatigheid bii het toezicnt op de Tilburgsche Hypotheek- De Haagse Post heeft een special over Prinsjesdag met ais noemer „het linkse alter natief". Daarbij veel aan dacht voor Wim Kok als op volger van Den Uyl. „Iedere reclamejongen zou graag meewerken aan een campag ne met Kok als lijsttrekker. Duidelijke man, komt goed bank. Een artikel verder over de bittere werkelijkheid van de Miljoenennota. „Zo wordt volgend jaar opnieuw een procent van de werkne mers overbodig door de Marcus Bakker in Vrij Ne derland: „Ik heb in mijn le ven veel onzin uitge kraamd". koopkrachtvermindering. En zo raken 35.000 particuliere werknemers en 10.000 amb tenaren volgend jaar werk loos door niets anders dan het kabinetsbeleid. Dat is het effect dat het kabinet kenne lijk aanvaardbaar acht". Ook een groot interview met Marcus Bakker. „Ik heb in mijn leven veel onzin uitge kraamd. Ik ben het type dat waarde hecht aan stellingen die houvast bieden en ik ben geneigd daar vrij lang aan te blijven vasthouden. Dat kan leiden tot het inslaan van de verkeerde weg". Uit Surina me meldt het blad: „Wat er van verzoening en verzet ook terecht mag komen, vast staat dat het land binnenkort een eenheidsbeweging kent die vanuit het leger geïn strueerd en geleid wordt en die uiteindelijk onder het eenhoofdig gezag van Boute- rese zelf zal staan". Een ge sprek ook met ex-voetbal scheidsrechter Leo Horn over de manier waarop hij bij Ajax scheidsrechters heeft begeleid. „Er waren er heus wel bij die naar zo'n sexclub wilden. Nou, die bracht ik dan naar zo'n club. En dat regelde ik dat ze goed ver wend werden. De rekening ging naar Ajax en Ajax vol deed al die rekeningen altijd keurig. Ajax betaalde ook het eten de cadeaus altijd keu rig". Het blad heeft een boe kenbijlage. In De Tijd werpt ex-topamb tenaar op het ministerie van economische zaken F.Cla- vaux een blik op de cijfertjes van de Miljoenennota. „De Nederlandsche Bank heeft de schuld van het radicaal ver keerde beleid. Die kijkt niet naar de Nederlandse econo mie, die kijkt de hele dag naar niks anders dan geld. De gave gulden. De lage in flatie. Maar omdat de bank dat wil en omdat niemand aan dat gezag durft te tornen, praten regering en parlement in feite over bijzaken". Het blad publiceert een dag boek van CDA-fractieleider De Vries over de kernwa- penreis. „Ik vind het uiter mate benauwend wanneer een probleem dat van zo ver strekkende betekenis is voor handhaving van de vrede en veiligheid in de wereld, zo zeer getrokken wordt in de sfeer van de binnenlandse partijpolitiek". Ook met de Westduitse theologe Doro- thee Sölle wordt gepraat over kernwapens. „We leven let terlijk op een nucleaire vul kaan, maar de regeerders proberen ons wijs te maken dat die eeuwig blijft slapen. Een schoolvoorbeeld van grove volksverlakkerij". Het omslagartikel gaat over Veronica. Presentatrice Tine ke Vos: „Ik zal, hoe afgrijse lijk het onderwerp ook is, al tijd proberen er iets positiefs aan toe te voegen. Een men senleven is toen al niet onge compliceerd. Dus als je dan niet duidelijk kunt maken dat er ook schoonheid is en dat er ook positieve zaken zijn, dan gaat de jonge gene ratie spullen kapot rammen". Hervormd Nederland over de Troonrede: „Het naargees tige is dat alle inspanningen zeker vergeefs zullen blijken te zijn als de internationale situatie niet meewerkt. De moeilijkheid is dat geope reerd moet worden binnen een systeem dat in wezen is gebaseerd op het recht van de sterkste en daarom altijd slachtoffers maakt". Ook in dit blad aandacht voor Nica ragua. „Het land zweeft tus sen twee werelden. Intern is het kapitalistisch georgani seerd, maar naar buiten toe doet men naar links conces sies om iedereen te vriend te houden. Een vakbond is nu lid geworden van een Oost- europees georiënteerde we reldorganisatie, tot groot ver driet van bijvoorbeeld de FNV. Zo gaat dat". Verderop de constatering dat solliciteren een ramp wordt, nu het recht van de sterkste en de beste geldt. „Steeds va ker komt het voor dat sollici tanten voor de tweede ronde een opdracht moeten uitvoe ren, een werkstuk moeten maken, om te bewijzen wat ze waard zijn. Weigeren kan alleen als andere sollicitanten dat ook doen. Maar sollicitan ten zijn eikaars concurren ten". Met Mient Jan Faber wordt gepraat over de nieuwe stra tegie van het IKV. „We zul len weer in discussie moeten gaan met politieke partijen, vakbonden, kerken en ande re organisaties om over de bevriezing van kernwapens te praten, en dat is een heel arbeidsintensief werk dat minder luidruchtig is dan het voeren van acties. Niet iede re actievoerder is hier voor in de wieg gelegd. Sommigen willen liever een cordon leg gen rond Woensdrecht, maar dat lost niks op". Rudi Carell in Elsevier: „Opa leeft nog met Drees en zoonlief stoeit met compu ters". De Groene Amsterdammer is kort over de Miljoenennota. „De bede is terug aan het slot van de Troonrede. Maar als dit beleid wordt gerealiseerd, blijft ons ook niet veel anders over dan bidden". Een inter view ook met de Nicara guaanse minister Ernesto Cardenal. „Misschien hebben de Sandinisten wel hun eer ste fout gemaakt toen ze de verkiezingen uitstelden tot dat het land meer gestabili seerd zou zijn. Fidel Castro heeft na onze overwinning aangeraden om zo snel moge lijk verkiezingen te houden, maar onze leiders hebben niet naar die raad geluis terd". Elders de voorspelling dat de drogist het druk zal krijgen na de nieuwe bezuinigingen op geneesmiddelen. „Uitbrei ding van zelfmedicatie is reeds lang een stokpaard van de farmaceutische industrie die verwacht dat een vrijge geven verkoop van traditio nele receptgeneesmiddelen aanzienlijke omzetstijgingen zal geven". Veel aandacht in het blad voor de Minderhedennota. „Gevreesd moet worden dat het gelijkheidsprincipe eer der de kansen op een gelijk waardige positie voor etni sche groepen zal gaan belem meren dan dat er voordeel uit te trekken valt. Daar waar zichtbaar sprake is van ongelijkheid en discriminatie, ontbreken in de nota instru menten om slagvaardig aan het werk te gaan". Stijgende luchtdruk DE BILT Na de deprj die ons vannacht regen bi ,en veel wind, komen w| onder invloed van een to mend hogedrukgebied. komt boven Midden-Euro) liggen met een uitloper de Noordzee. Het houdt gende Oceaandepressies tEID lopig flink op afstand en'!e n oorzaakt boven West-Eiiet een zuidelijke luchtstroiros^ Die voert morgen al waif lucht aan, waarbij het iP' middag ongeveer 20 g#n wordt met veel zon. Ook Fr6a volgende week overheerr invloed van een hogedn(es bied. Het zwaartepunt komt dan echter boven S(en land te liggen, terwijl b Skandinavië een diepe de£n sie ontstaat. Met een noo /er wind wordt er dan b$€ ■aarschijnlijk iets m rij.e -arme lucht aangevP maar het blijft droog en wegend zonnig. In neel en Midden-Europa worca komende dagen w^rm en nig weer verwacht, m<ers Spanje en Zuid-Franser ince: rgel: )lgei nut. vanmorgen 07 Uet O plaatselijk 30 graden, ten den van dé Alpen ongevt graden. Weerrapporten v Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven temp temp th. R'dam Twente Vllsslngen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Innsbruck l.bew. Klagenfurt mist Kopenhagen regen Lissabon onbew. Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas regenb. 18 12 w.bew. 26 19 Is lie

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2