tien doden 2 :i jdens Massabetoging >p Filippijnen Britse kroegen: de meest bezochte historische gebouwen van het land Vakbonden gaan akkoord met garanties Belgische regering ongres-commissie dreigt iet intrekken geld voor lariniers in Libanon 'ntslag van Lichenstein geeist Peres voelt niets voor nationaal kabinet flu mat trie) j.„ hi i 1 [in mmd.StwciDib1) (In kdt moe lm uif din doen ■de Iruhnj nn dt Itmptlbouv op my ntmm' (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De histori sche gebouwen die in Groot-Brittannië het meest bezocht worden, zijn allemaal kroegen. Aan hun populariteit valt niet te twijfelen, dat staat te lezen in het nieuwe rapport: „Time Gentle men Please" (heren, de hoogste tijd). De titel van dit document is ook de irriterende kreet waarmee de dorstige klanten van Britse „pubs" 's middags en 's avonds naar huis ge stuurd worden omdat het weer tijd is om de deuren van het „historische gebouw" te sluiten. Iedere Britse ge meente bepaalt zelf voor haar café's de openings- en sluitingstijden. In de grote steden liggen deze op week dagen 's middags tussen half 12 en 3 uur en 's avonds tus sen half 6 en 11 uur. Die regeling dateert uit de periode van de „grote oorlog" (1914-1918). - Bij het aanbre ken van de vijandelijkheden werden de dorstige Britten in alle kroegen nog de godsgan- selijke dag gelaafd, maar de drankzucht was enorm groot. De autoriteiten vreesden dat dit hardnekkige verlangen van het volk om zijn lever te leren zwemmen de produktie van wapens en munitie ern stig in de weg zou staan. Daarom werd besloten voor de verdere duur van de oor log een strenge beperking af te kondigen van de tijd die men in een „pub" kon door brengen. Na de eerste wereldoorlog dacht niemand er aan die maatregel in te trekken. Hij had de drinkgewoonten van de doorsnee Brit wel grondig gewijzigd, maar zijn drank zucht niet verminderd. Meer dan de helft van de Britse bevolking gelooft nog steeds, dat je geen pret kunt maken zonder veel bier of sterke drank te consumeren. Heren drinken in overdaad om hun stoere mannelijkheid te be wijzen; dames laten zich snel boven hun theewater komen omdat ze dan op tafel kun nen dansen of bij wijze van spreken op hun hoofd kun nen gaan staan. Hoewel de laatste jaren steeds meer stemmen opgaan om de sluitingstijden van Britse „pubs" af te schaffen en dit vooral met het oog op het toenemende toeristi sche verkeer ziet het er niet naar uit, dat dit gauw zal gebeuren. Grote brouwerijen, die uiteraard niets liever zou den wensen dan meer tijd om drank te verkopen, hebben de meeste Britse kroegen in eigendom, maar hun kaste leins zijn het relatief gemak kelijke leventje zo goed ge wend, dat zij niet veel zin hebben om er iets aan te ver anderen. Volgens deze kroeg bazen kan de hele dag achter de tapkast staan alleen bete kenen, dat zij harder moeten werken en dan minder vrije tijd zullen hebben. Miljoenen Britten wensen trouwens, dat er helemaal niets verandert aan hun „pubs". De vereniging „Save Britain's Heritage" (redt Groot-Brittannië's erfdeel) betreurt het feit. dat de ar chitecturale waarde van tal rijke Britse kroegen nog steeds niet officieel erkend wordt. Het milieu-ministerie in Londen is kennelijk een beetje bang van beslissingen om zelfs de merkwaardigste „pubs" tot historisch monu ment uit te roepen. Samen met de „Campaign for Real Ale", een vereniging die de produktie van ale op de ou derwetse, niet scheikundige manier tracht te beschermen en overal in het land kroegen uitzoekt, waar nog „echte ale" getapt wordt, is „Save Britain's Heritage" een actie begonnen om de doorsnee Brit erop attent te maken dat de meeste drinktempels his torische gebouwen zijn. De geschiedenis druipt er als het ware van het plafond en de muren op de drijfnatte vloer. Het gezamenlijke rapport „Heren, het is tijd" is rijkelijk geïllustreerd met fraaie foto 's van kroegen, die aan de bui tenkant lijken op vreemde tempels en kastelen, op bankgebouwen en stations, schiettenten en abattoirs, ha venloodsen, antieke badin richtingen en urinoirs, dui venhokken en keten uit de Amerikaanse Wild West Meestal is hun architectuur van het foeilijke soort dat de Britten wondermooi vinden. Zij hebben niet alleen bruine maar ook groene, gele, rode en zelfs zwarte café's. In geen enkele Britse kroeg kan je gemakkelijk naar binnen kijken, want kinderogen on der de 16 mogen niet zien hoe het pub-publiek zich overlevert aan de drank. De grootste vijanden van bei de auteurs van de studie Time Gen tlemen Please zijn brouwers met de ziekelij ke neiging om gezellige ou derwetse „pubs" te verande ren in moderne café's, waar de geur van flets bier minder sterk is maar het geluid van de discotheek elke vorm van conversatie onmogelijk maakt en alle klanten baden in de onwezenlijke stralen bundels van groene, rode en gele spots. „Dit alles leidt tot totale vernietiging van de echte pub-atmosfeer", zegt het rapport DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 PAGINA 13 van verkeer, Herman de Croo, wilde niet verder gaan dan te bevestigen dat de regering toch haar zin had gekregen met de bezuinigingen tot een bedrag van een half miljard gulden. Ook al zou de staking vandaag tot het verleden behoren, dan zal het zeker nog enige tijd du ren, voor alles weer op rolle tjes loopt. De treinen zullen een enorme berg post moeten sorteren en verspreiden. Zor gelijk blijft de situatie in de Antwerpse haven voorlopig, waar nu honderden schepen wachten om gelpst tè worden, terwijl de sluis gemiddeld slechts vijf schepen per keer aan kan. In de nacht van dinsdag op woensdag was het in de haven van Zeebrugge, waar de haven niet plat lag, zo druk met veerboten, die uitweken van Antwerpen en Oostende, en aan- en afrijdend verkeer, dat de politie er aan te pas moest komen. Zeebrugge is als zee haven echter geen alternatief voor Antwerpen. De stapels vuilniszakken in de straten van Brussel en enkele andere steden hebben zich in- iSHINGTON/BEIROET Een commissie* van het Ameri- 3.70 nse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren besloten dat de [gjao dsen voor de Amerikaanse mariniers in Libanon zullen wor- islso ingetrokken, tenzij president Reagan akkoord gaat met het ieuw van kracht verklaren van de „War Powers Act". Deze 973 aangenomen wet geeft het Congres inspraak in de duur het verblijf van de 1.200 Amerikaanse mariniers in Liba- commissie is met haar besluit voorbijgegaan aan het compro- dat eerder was bereikt tussen president Reagan en een aan- leden van het Congres. Het compromis ging uit van een situ- waarin het Congres toestemming zou geven om de mari rs nog 18 maanden in Libanon te laten blijven. Volgens de lister van buitenlandse zaken, Shultz, is Reagan wel bereid pompromis te ondertekenen maar weigert hij de verantwoor- jkheid voor het inzetten van Amerikaanse militairen in het tenland met het Congres te delen. erikaanse marineschepen hebben vanochtend opnieuw be- ietingen uitgevoerd op stellingen Van tegenstanders van de anese regering. Volgens een militaire bron beantwoordde de riniers een zware raketaanval op Oost-Beiroet. De strijd om itrategisch belangrijke plaats Soek el-Gharb gaat ondertussen erminderd voort. Mochten de door Syrië gesteunde druzen- ities erin slagen Soek el-Gharb in te nemen, dan ligt voor i de weg naar Beiroet open en dreigt de val van president nayel. erikaanse functionarissen achten het vrijwel uitgesloten dat erikaanse mariniers zich actief in de strijd zullen mengen. I houden zij het voor mogelijk dat de voor de kust van Bei- gelegen marineschepen door zullen gaan met beschietingen bombardementen. Een hoge functionaris van het State De cent merkte gisteravond in dit verband op dat, als „Gemay- n het leger met wat hulp van hun vrienden niet* kunnen rleven, kunnen wij het ook niet voor ze doen". Een militaire van het Libanese leger, dat met behulp van de VS is opgebouwd, rent naar een veiliger plek bij de plaats Soek el- Gharb, waar al enkele weken zwaar wordt gevochten. iSHINGTON Een aantal ïn van het Huis van Afge- rdigden van de Verenigde ten heeft het ontslag geëist Charles Lichenstein, lid i de Amerikaanse missie bij Verenigde Naties. Deze had indag tijdens een emotio- I debat over de Russsische klacht dat Gromyko niet mocht landen in New York gezegd dat hij lidstaten die on tevreden zijn met New York als vestigingsplaats voor de VN met genoegen zal zien ver trekken en dat hij hen „graag op de kade zal uitwuiven De afgevaardigden vinden dat Li chenstein de vertegenwoordi ging van de Verenigde Staten binnen de organisatie onwaar dig is. Eerder al had het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken verklaard dat er geen enkele wijziging in de houding van de VS zal op treden jegens de VN. In Mos kou is op het incident inmid dels fel gereageerd. Het persa gentschap Tass beschuldigde de VS van minachting voor de VN en sprak van het „Ameri kaanse onvermogen interna tionale plichten te vervullen". Koerden protesteren tegen onmenselijke behandeling Turkije (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Voor ons is het duidelijk geworden dat de Turkse junta de democratie niet wil herstellen. De onder drukking van politieke gevan genen neemt steeds grovere vormen aan. Ook buiten de Turkse gevangenissen wordt het optreden van de junta steeds onmenselijker. Behalve dat er geen echte vakbnden en politieke partijen mogen wor den opgericht die opkomen voor de belangen vna het volk, is nu zelfs het bestaan van culturele organisaties ver bóden. Deze klacht werd gistermid dag geuit door een vertegen woordiger van de Koerdische Arbeiderspartij. In Nederland wonende Koerden en Turken vroegen gisteren tijdens een demonstratie aandacht voor het lot van de politieke gevan genen in Turkije. De actie was in het bijzonder bedoeld tegen de onderdruk king in de gevangenis van de Oostturkse stad Diyarbakir. Meer dan tweeduizend politie ke gevangenen zijn daar sinds begin september in hongersta king uit protest tegen het pro ces dat tegen leden van de Koerdische Arbeiderspartij wordt gevoerd. In de Diyarbakir-gevangenis, waar met name Koerdische gevangenen verblijven, wordt volgens de vertegenwoordigers in Nederland gemarteld. Een militaire eenheid is onlangs de gevangenis ingegaan om het verzet van de gevangenen te breken. Er zouden dertig ge vangenen zijn doodgeschoten. Hij haalde verder een rapport aan van Terre des Hommes dat stelt dat ongeveer 50 kin deren van 11 tot 15 jaar in die gevangenis zitten. JERUZALEM De socialisti sche oppositieleider Peres heeft gisteren onvoorwaarde lijk deelneming aan een rege ring van nationale eenheid on der de leiding van de Likoed verworpen. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Shamir/die eerder op de dag de opdracht tot vorming van een regering van president Herzeg had gekregen, had de Arbeiderspartij opgeroepen mee te doen aan een grote coa litie. De situatie in Israël ver eist een „regering van nationa le eenheid", zei Shamir nadat hij als opvolger van Begin de opdracht gekregen had een kabinet te vormen dat het ver trouwen van het parlement moet krijgen. „Hun weg is niet de onze, hun politieke progam ma is niet het onze. Ik geloof er niet in", aldus Peres. Hij legde de nadruk op de verant woordelijkheid van het Li- koed-blok voor de huidige moeilijkheden van Israël, wij zend op de economische toe stand, de oorlog in Libanon en de nederzettingenpolitiek in de bezette gebieden Hij voeg de er echter aan toe dat hij zou antwoorden op elke officiële uitnodiging van Shamir hem te ontmoeten zonder dat dit zijn standpunt zou kunnen wijzigen. JSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN noedif n tn hnappe man du vdn mpahhen weer, die over- t )op\ van naatfenlufde Ou I tdmbih(wit dndm (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL De bonden hebben daartegenover en kele garanties gekregen. Zo wordt gewaarborgd, dat het pensioen geba seerd blijft op het laatste verdiende salaris en niet, zoals eerder was gesteld, op een gemiddelde van de laatste tien jaar. Hoewel vanaf volgend jaar de sa larissen niet meer vooraf, aan het begin van de maand, maar aan het eind van de maand betaald zul len worden, is door de re gering gegarandeerd, dat salarissen onder de 70.000 franc bruto (circa 3850) door die maatregel er niet op achteruitgaan. De maatregel zelf is ook bij gesteld. Zo zal een over bruggingspremie, die het opschuiven van uitbetalen moet opvangen, worden ingelast. Wat door zowel de christelijke als de veel kleinere liberale vakbond van overheidsperso neel als zeer positief werd er varen, was de belofte van de regering dat er tot eind 1985 niet meer aan de ambtenare- ninkomens geknabbeld gaat worden. De hele operatie van het op schorten van het salaris zou volgens berekeningen het rijk een bedrag opgeleverd hebben van ruim 1 miljard gulden door rentewinst. Een bedrag, dat overigens nooit door de Belgische regering genoemd is. Ook gisteren niet De minister midcqis zo opgehoopt, dat het bijna zeker nog meer dan een week zal duren voor die opge ruimd zijn. In de petxoieum-industrie in Antwerpen' staakte men giste ren ook. Hoewel aangekondigd was dat er van een echte sta- king sprake was, bleek er een werkonderbreking van enkele uren plaats te vinden. Dat had wel als gevolg, dat benzinesta tions in Brussel te laat bevoor raad werden en dat binnen zeer korte tiid bij talloze ben zinestations lange files wach tende auto's stonden. Het interieur van een historische „drinktempel JITENLAND SaidAcOowumt eidemann vrijgelaten URG Gerd Heidemann, de ster- laggever van het Westduitse tijdschrift n die ontslagen werd in verband met zaak van de vervalste dagboeken van Ier, is vrijdag uit de gevangenis ontsla- Hij zat bijna zeven weken in de cel. advocaat Holger Schroder deelde mee voor.j hij er niet langer van verdacht werd de ö*«22-9|i miljoen Mark (ruim tien miljoen gul- 136 50 "1 in ziJn te hebben gestoken die i62iso irn hem zou hebben gegeven om de dag- 14800 '^en aan te schaffen. Een handelaar in jkelen uit de nazi-tijd, Konrad Kuiau, 2800 nog in arrest is, bekende de dagboeken rvalst te hebben. Heidemann zei dat hij 47,90 fiet geld dat hij van Stern ontving, aan 318,5° Kau |jacj gegeven om de dagboeken te 308,00 Fkriigen. Kujau hield vol dat hij slechts 227 so m"j°en Mark van Heidemann had ge- iio!5o jgen. 30,10 „Ontkenning holocaust moet worden bestraft" WEST-BERLIJN De Westduitse minister van justitie, Engelhard, heeft gisteren gepleit voor bestraffing bij de wet van Westduitsers die ontkennen dat de nazi's 6 miljoen joden hebben uitgeroeid. „Ik vind het een zaak van politieke hygiëne aan de hand van het Wetboek van Strafrecht op te treden tegen verklaringen uit neo-nazistische hoek die van de historische waarheid een aanfluiting maken", aldus Engel hard. De minister wees erop dat er op dit ogenblik geen wet is die vervoN ging mogelijk maakt van mensen die het hebben over „de leugen van Auschwitz" en die de Holocaust ont kennen. Schepen van Napoleons vloot gevonden KAIRO Franse duikers, die op zoek zijn naar vergane schepen van Napoleons vloot voor de kust van Alexandrië, hebben vier Franse schepen en een Romeins vaartuig ont dekt. Napoleon was in mei 1798 naar Egypte getrokken waar hij bij Alexandrië aan land ging en na een tocht door de woestijn bij de piramiden de Turkse Mamelukken ver sloeg. Op 1 augustus van dat jaar vernietigde echter een Engelse vloot onder admiraal Nelson de Franse vloot bij Aboekir. Surinaamse ballingen zoeken steun in Caribisch gebied BRIDGETOWN De Raad voor de Be vrijding van Suriname zoekt steun van de landen in het Caribische gebied met het doel een einde te maken aan „een regime van terreur en intimidatie" in hun land. Dit zei de voormalige Surinaamse verte genwoordiger bij de VN, Sewrajsingh, tij dens een bezoek aan Barbados. Volgens Sewrajsingh, die secretaris-gene raal van de Bevrijdingsraad is, zijn sinds de Decembermoorden duizenden mensen het land ontgevlucht of leven in angst. „Het Caribisch gebied kan niet lijdzaam blijven toezien bij de gebeurtenissen in Suriname", aldus Sewrajsingh. 7.2° mf 100.00 32.80 Aanhangers van de onlangs vermoorde Filippijnse oppositieleider Aquino dragen een doodskist met een pop die president Marcos voorstelt. tNILA Tijdens de •otste demonstratie van afgelopen tien jaar te- i het regime van de Fi- oijnse president Marcos i gisteren minstens tien ien gevallen. Ongeveer iderd demonstranten •kten gewond. Volgens attingen namen zo'n i.OOO mensen deel aan de demonstratie. De de monstratie vond plaats een maand nadat opposi tieleider Aquino werd vermoord. De politie opende het vuur na dat de menigte vlakbij het pa leis van Marcos door politieli- nies was gedrongen en allerlei projectielen gooide. In de hier na verwarde strijd werden drie politiemannen, een brandweerman, een marinier en vijf burgers gedood. De de monstranten eisten het aftre den van president Marcos en de afschaffing van de noodtoe stand, die elf jaar geleden werd ingesteld. Weliswaar werd de noodtoestand in 1981 officieel ingetrokken, maar in de praktijk veranderde er wei nig. Onder de demonstranten bevond zich oud-president Ma- capacal, die daarmee voor het eerst sinds jaren weer in het openbaar was verschenen. Ma- capacal werd tijdens de ver kiezingen in 1965 door Marcos verslagen. President Reagan heeft giste ren bekendgemaakt, dat hij op dit ogenblik geen plannen heeft om zijn bezoek in no vember aan de Filippijnen af te gelasten. Maar medewer kers zeiden dat zijn activiteit aldaar om veiligheidsredenen beperkt zou worden. Reagan zou geen activiteit willen ont plooien buiten de deur waarbij een menigte betrokken zou kunnen zijn. Een woordvoer der van het Witte Huis zei dat „wij de president nergens zul len laten gaan waar hij niet beschermd zal zijn".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13