SIncontinentie hoeft niet zo'n groot probleem te zijn Franse onderminister beschuldigd van financiering politieke moord Tweede Kamer wil opheldering over geheim wapendepot Gerechtshof hoort getuigen in Frisol-zaak Lterne kritiek [ernwapenbeleid lekt wrevel ip in de PvdA Geen bewijzen voor SS-raketten in de DDR en Tsjechoslowakije INENLAND CcidócGouoatit DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 lier miljoen voor lids-onderzoek HAAG Het Praeventie- ids, een onafhankelijke instel- die subsidies voor weten- jappelijk onderzoek toekent. Kt besloten vier miljoen gul- i beschikbaar te stellen voor lerzoek naar Aids, de ziekte arbij weerstand tegen virus- volstrekt verdwenen is. Praeventiefonds heeft tot de sidie besloten wegens de st van Aids en de dringende tdzaak van onderzoek ter jrkoming van deze ziekte. Tot jtoe is nog geen wetenschappe- onderzoek naar de ziekte [richt. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer blijft eisen dat minis ter De Ruiter (defensie) in lichtingen verschaft over ge heime opslagplaatsen voor wapens en munitie. De aan leiding daartoe is de recente ontdekking van een wapen depot in de bossen tussen Velp en Rozendaal door een aantal jongelui. De minister heeft tot nu toe geweigerd mededelingen te doen, omdat volgens hem het belang van de staat in het ge ding is. De vaste Kamercom missie voor Defensie besloot gisteren, op initiatief van de PvdA, De Ruiter uit te nodi gen voor een vetrouwelijk overleg. Mocht de minister daar niet toe bereid zijn, dan zal men proberen de vaste commissie voor inlichtingen en veiligheidsdiensten in te schakelen. Het Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft gisteren in schriftelijke vra gen om opheldering ge vraagd, vooral omdat er naar zijn mening onrust is ont staan over de bevolking van Velp en Rozendaal. Het be staan van het wapendepot daar kwam aan het licht, na dat de politie vorige week tien jongelui had gearres teerd op verdenking van een reeks inbraken. Enige jon gens bleken in het bezit van handgranaten, pistolen, mu nitie en automatische gewe ren. Eén van hen heeft in middels bekend dat hij op 28 juli een handgranaat door het toiletraampje van het politie bureau in Rozendaal heeft gegooid, waardoor een grote ravage ontstond. Het bleek een modern type granaat te zijn, die evenwel niet bij het Nederlandse leger in gebruik is. Deskundigen in de Twee de Kamer vermoeden nu dat de Velpse wapenopslagplaats van de Binnenlandse Veilig heidsdienst is. Eigen Huis: tweede inkomen half meetellen AMERSFOORT De vereniging Eigen Huis vindt, dat de overheid bij het bepalen van subsidie bij de aankoop van een premiewoning de helft van het „tweede" inkomen moet meetellen. De vereniging reageert daarmee op een voorstel van staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting om vanaf 1984 alle inkomens per gezin voor honderd pro cent mee laten tellen, zoals dat nu al gebeurt bij huursubsi die. Dat betekent, dat als er één van de twee inkomens wegvalt, een huurder wel meer huursubsidie krijgt. Kopers van een huis krijgen in zo'n geval echter niet meer subsi die. „Eigen Huis" vindt dit verschil in behandeling on rechtvaardig. De vereniging stelt dat veel kopers met een dubbel gezinsinkomen zodoende worden gedwongen ten minste tien jaar te blijven werken, als dat al mogelijk is in de huidige omstandigheden. Bescherming op komst tegen geldleningen DEN HAAG Het kabinet wil ui terlijk medio 1985 komen met een wet op het consumentenkrediet. De wet zal bescherming moeten bieden aan de consument die een geldlening afsluit. De bescherming moet zich uitstrek ken vanaf het tijdstip waarop de consument onderzoekt waar hij het beste terecht kan voor zijn lening tot en met het moment waarop hij nau welijks nog aan zijn verplichtingen kan voldoen. Volgens staatssecretaris Van der Reijden (wvc) is het de be doeling om eerst een voorontwerp van wet te publiceren zodat advies organen en andere instellingen met commentaren kunnen komen. DEN HAAG Yvonne Sterenberg (27) uit Bus- sum is een van de meer dan 500.000 mensen in Nederland die aan incon- ^wariJ tinentie lijden. Die men- De Gsen kunnen hun plas JfJIjen/of ontlasting niet op "houden. Praten over in continentie is, anno 1983, echter nog steeds een ta boe. De mensen durven het niet. Je schreeuwt het natuurlijk niet van de daken, zegt Yvonne, die net als veel andere mensen met deze afwij king veel onbegrip ont moet. jDe, meestal wat oudere, pa- [tiënten raken geïsoleerd, en Ize vertonen zich steeds min- jder op straat. En omdat er Iniet over het probleem ge- praat wordt, ook niet met de huisarts en soms zelfs niet leens met de partner, zijn er Jerg veel mensen, die er mee blijven worstelen. Mede 1 daarom is onlangs de Stich- Iting Incontinentie Nederland opgericht. Die stichting wil het leven voor de patiënten proberen dragelijker te ma ken. Incontinentie kan door ver schillende oorzaken ontstaan, door spanningen bijvoor beeld. Er zijn ook verschil lende gradaties van inconti nentie. Maar ook bij de min der ernstige moet de patiënt nogal wat moeite doen om zijn kwaal onder de duim te houden. Er zijn nog erg veel mensen (mogelijk bijna de helft), die niet de goede me dicijnen gebruiken, juist om dat ze niet naar hun huisarts durven gaan. Yvonne Sterenberg had als gevolg van incontinentie al jaren natte broeken en slip jes. „Ik begreep het toen niet zo erg en ik bleef maar ver schonen". Het werd steeds erger en het was ook met grote hoeveelheden luiers en verband niet bij te benen. Toen kwam het moment, zo'n 3 '/2 jaar terug, dat haar blaas verstopt raakte. Dia gnose: Een blaasontsteking. Een operatie volgde, waarbij een van haar nieren werd verwijderd. De artsen dach ten dat het probleem nu wel over zou gaan. Maar Yvon ne's blaas werd nu zo groot („Ik dacht dat ik uit elkaar plofte"), dat ze haar plas niet kon ophouden. Kangabroek De „oplossing" van de artsen: Een „kangabroek" Een broek met een buidel (naar het voorbeeld van de in Au stralië levende kangeroe), waarin het verband gestopt moest worden. „Je voelt je er net Donald Duck in. Daar kon m'n oma ook nog bij", vertelt Yvonne. Die kangabroek bleek een sof. Yvonne Sterenberg hield er „open benen" aan over. Ze bleef nat en haar broek schuurde wonden open. „Ik dacht: „Geef me dan in gods naam maar een catheter". Via een slangetje wordt de urine daarbij naar een op het bovenbeen gebonden plastic zakje geleid. Ook de catheter gaf in het begin nogal wat problemen. „Het was eerst ook nogal pijnlijk. Het lichaam probeert die vreemde eend te verwij deren en raakt geïrriteerd. Bovendien was het doodeng: Jee, daar sta je met zo'n ding in je lijf". Toch herstelden haar benen zich na verloop van tijd en kon ze wat mak kelijker lopen. Maar voordat het zover was had Yvonne Sterenberg nog een akelige ervaring. „Het ging goed, en ik dacht: Kom op jongens, we gaan uit eten. Ik heb toen ook nogal wat gedronken. Daarna raakte de catheter verstopt en ik kreeg weer een dikke buik". Illusie „Het gevolg was dat alles in m'n laarzen droop. En op de grond. Weer een illusie aan duigen. Mijn vriendin zei: „Zeg maar niks, ik reken wel af. In het restaurant stonden ze natuurlijk weer heel vreemd te kijken". De reactie van het zieken huis was, vriendelijk uitge drukt, niet erg gelukkig. Daar werd haar toegevoegd: „Ja, overal waar vocht door gaat kan er iets verstopt ra ken". Het zou niet Yvonne's laatste negatieve ervaring met de medische stand zijn. Toen zij een keer op straat liep raakte de dop van de ca- theterzakje af, waardoor de urine eruit liep. „Je voelt je dan zó klein worden. Je kunt ook moeilijk je rok optillen en die dop er weer op doen. En hulp hoef je ook niet te verwachten, de mensen sje-. zen met een grote boog om je heen, ze vinden het maar eng". IJssalon En toen ik het later tegen een arts vertelde zei hij: „God, het is nog goed dat het niet in een ijssalon is ge beurd". Yvonne, die ook pro blemen met de ontlasting had, is niet zo over de artsen te spreken. „Als ze niks aan je kunnen doen, ben je niet interessant". Ze kreeg tabletten voorge schreven, die de ontlasting dikker maakten. Maar ook daarna had ze problemen om zichzelf schoon te maken. Een lotgenoot hielp haar, door erop te wijzen dat ze zich met laxeermiddelen schoon kon maken. Yvonne die vroeger bij een bank werkte, maar haar baan moest opgeven, omdat haar ogen erg slecht zijn („ik maak er een sport van om dat niet te laten merken"), kan alleen in braille lezen en schrijven. In braille lezen is dan ook een van haar hob bies, naast het houden van dieren (twee honden en twee katten) en uitgaan. „Ik amu seer me wel". Nu is het met haar afwijking „aardig geregeld", zegt ze, er vinden nog maar zelden on gelukjes plaats. Ze heeft haar incontinentie ook volledig geaccepteerd. „Ik kan er toch niks aan doen en ik ben vrij nuchter. Ik probeer het leven zo aangenaam mogelijk te maken, worstel nu niet meer met de problemen, anders had ik dit interview ook niet gegeven". Ze heeft het interview óok gegeven, omdat ze mensen over de drempel wil helpen. „Je moet er open over kun nen praten, zonder het van de daken te schreeuwen. Veel mensen kunnen er niet over praten, en die wil ik hiermee helpen. Je kunt toch een heleboel doen, het hóeft niet zo'n groot probleem te De Stichting Incontinentie Nederland, die gisteren in Den Haag een persconferentie gaf, stelt zich ten doel het leven van de meer dan 500.000 Nederlanders die aan incontinentie lijden te vergemakkelijken. zijn". En ze heeft dat net be- Stichting Incontinentie Ne- wezen, door gewoon op Vlie- derland, Postbus 84092. 2508 land (een plezierige) vakantie AB Den Haag. Inlichtingen: te houden. Het kan dus wél. Wopje Smeets, 070-521716, na MARTIN VOORN 22 september 070-551395. (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG In de Partij van de Arbeid is wrevel ^staan over de kritiek die twee vooraanstaande socia- Vj^jen hebben geleverd op het vredes- en veiligheidsbe- van de PvdA. Het gaat om de socioloog B. Tromp de politicoloog G. Benthem van den Bergh, die in gezamenlijk artikel in het blad „Socialisme en De- ratie" vraagtekens hebben gezet bij de PvdA-op- ingen over de NAVO, kernwapens en aanverwante irel in het partijbestuur als in de Tweede Kamerfractie is men re van gelukkig met het artikel. Maarten van Traa, secretaris jtenland in het partijbestuur, spreekt van „studeerkamerpoli- jnn waarmee niet valt te werken De specialisten op het gebied .1 buitenlandse zaken en defensie in de Kamerfractie, Ter '3t lik en De Vries, zijn van plan de beide „dissisente" partijgeno- spoedig van repliek te dienen. C-Cljlgens Tromp en Van Benthem van den Bergh beschikt de iA al een aantal jaren niet meer over een heldere, goed door- hte visie op het vredes-en veiligheidsbeleid. De partij is wat ■yUplbetreft ten prooi aan „geestelijke verwarring", menen zij. De 5 3A wijst de NAVO-strategie van afschrikking van de hand, stelde zelfs enige malen het Nederlandse NAVO-lidmaat- ap ter discussie, zij is falikant tegen de plaatsing van kruisra- lft\ïen en Pershings in Europa, zij wil het aantal kerntaken van Nederlandse krijgsmacht verminderen en bovendien nog be- 10 riigen op de conventionele defensie. „Een onsamenhangend ;el", zo concluderen Tromp en Van Benthem van den Bergh. beleid wordt naar hun mening nog ondoorzichtiger doordat VdA de laatste jaren geneigd is vooral de Verenigde Staten ;en „kwade" grootmacht te zien en de Sovjet-Unie de hand [en het hoofd te houden. ienen dat de PvdA ervan doordrongen moet raken, dat een ild zonder kernwapens een illusie is. Zonder kernwapens het volgens de beide wetenschappers al lang tot een derde ildoorlog gekomen. Kernwapens zorgen voor een „weder- verzekerde zelfbeheersing". Het handhaven van deze we- ;ijdse zelfbeheersing door oost en west zou daarom het fun- lertele uitgangspunt van het vredes- en veiligheidsbeleid ten zijn. Dit betekent overigens niet dat er niet onderhan- I zou moeten worden over vermindering van kernwapens. Verhandelingen zijn noodzakelijk, al was het alleen al vanwe- iftiet feit dat het fabriceren van steeds weer nieuwe kernwa as „een enorme verspilling van geld en hulpbronnen bete- It". Maar bij dit alles moet het handhaven van de zelfbeheer- g door oost en west voortdurend in het oog worden gehouden, [eindresultaat van onderhandelingen moet volgens de PvdA- niet een kernwapenloze wereld zijn, maar een overeen- tist waarin al het onderzoek naar nieuwe wapensystemen en ontwikkelen van nieuwe systemen wordt verboden. Ierland moet ook absoluut lid van de NAVO blijven, zo me- Tromp en Van Benthem van den Bergh. Als Nederland uit 'AVO zou stappen, „zou dat de politieke instabiliteit in Eu- vergroten en op den duur leiden tot een aanzienlijke stij- van de kansen op een oorlog", aldus het tweetal. 1 h Balthazar Gerards DELFT Balthazar Ge rards, de moordenaar van Willem van Oranje, wordt in diens geboortestreek in het Oost franse Fran- che Comté geëerd als vrijheidsheld. Er is een straat naar hem genoemd en op een schilderij staat Gerards afge beeld, staande op de Prins van Oranje met een au reool boven het hoofd dat hem uit de he mel wordt aangereikt. Tot die ont dekking kwam Nanne Bosma, oud- inwoner van Delft, auteur van het boek „Balthazar Gerards, moordenaar en martelaar", toen hij op zoek was naar gegevens rond de moord. In het Delftse museum Het Prin senhof is gisteravond het eerste exemplaar van het boek aan de Franse am bassadeur in ons land, Claude de Kemoularia. uitgereikt. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst van het Delfts Historisch Genootschap Delfia Bata- vorum, onder wiens auspi ciën de uitgave tot stand kwam ter gelegenheid van het feit dat het volgend jaar 400 jaar geleden is dat Willem' van Oranje door Balthazar Gerards in Het Prinsenhof werd ver moord. De uitgave is voorzien van een aantal bekende en minder bekende illustra ties van de moord en an dere aanslagen op Willem van Oranje. Op de foto: De Franse ambassadeur Claude de Kemoularia (r) krijgt het eerste exemplaar over handigd door de auteur Nanne Bosma. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn geen harde bewijzen te leveren voor recente veronderstellingen dat de Sovjet-Unie be zig zou zijn met voorbereidingen tot het plaatsen van moderne korte-afstandsraketten in de DDR en Tsje choslowakije. Dit heeft minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) meegedeeld in antwoord op vragen van het VVD-Tweede Kamerlid Blaauw. De minister ziet dan ook op dit moment geen aanleiding, in in ternationaal verband stappen te ondernemen om tegen de plaat sing van dergelijke raketten te protesteren. Volgens een aantal perspublicaties zou de Sovjet-Unie in de DDR en Tsjechoslowa kije SS-22-raketten willen plaatsen, die een bereik hebben van 1000 kilometer. Deze raketten zouden moeten dienen ter ver vanging van korte-afstandraketten van het type SS-12. Van den Broek laat echter weten dat er „voor zover bekend" helemaal geen SS-12-raketten buiten de Sovjet-Unie opgesteld staan en dat er evenmin sprake is van plaatsing van SS-22's buiten het Russisch grondgebied. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een politieke moord, tien dagen gele den bedreven op het eiland Corsica, waarbij de minister van openbare veiligheid rechtstreeks betrokken zou zijn, leek gisteravond tot een van de grootste schandalen van de Vijfde Republiek uit te zullen groeien. Op 13 september werd een hoge regeringsfunctionaris Pierre-Jean Massini in Bastia op Corsica door twee onbeken de motorrijders vermoord. Zij waren naast zijn wagen komen rijden en schoten hem met twee revolverschoten van zwaar kaliber dood. Woensdag eiste de harde tak van de Cor- sicaanse onafhankelijkheidsbe weging de verantwoordelijk heid voor de daad, die „te rechtstelling" genoemd werd, op. De beweging FLNC (de initialen van het Nationaal Front voor de bevrijding van Corsica) werd op 5 januari op overheidsbevel ontbonden. Se dert enkele weken gingen er op het eiland en op het Franse vasteland geruchten, dat de staatssecretaris voor openbare veiligheid Joseph Franfcèschi in het geheim enkele bezoeken aan Corsica gebracht had. Hij zou daar in verband met de toen aanstaande reis van presi dent Mitterrand de onafhan kelijkheidsbeweging met een 1 miljoen francs hebben willen proberen om te kopen om tij dens het presidentiële bezoek geen betogingen, onlusten of aanslagen te plegen. Kort voor dit bezoek van Mitterrand was een van de vooraanstaande le den van de onafhankelijk heidsbeweging, de jonge Guy Orsini, spoorloos verdwenen en er waren aanwijzingen dat hij door indirekt toedoen van Parijs ontvoerd was. Korte tijd later bleek Orsini vermoord te zijn en woensdag werd een nieuwe lezing van diens om brengen bekend. Franceschi zou het miljoen francs niet aan de onafhankelijkheidsbewe ging kwijt gekund hebben of een andere nog niet opgehel derde omstandigheid zou de operatie gedwarsboomd heb ben. Volgens de nieuwe lezing zou Franceschi het geld op 18 juni ter beschikking gesteld hebben van onderprefect Mas sini om de degenen die Orsini vermoord hadden, te betalen. Deze zou inderdaad op 17 juni vermoord zijn door twee gang sters, die in het verleden al een aantal „vuile werkjes" voor de Franse geheime dienst opgeknapt zouden hebben. De regering had, toen de nu open baar geworden lezing nog slechts als gerucht ging, een geheim onderzoek ingesteld, maar dit zou op niets uitgelo pen zijn. De onafhankelijk heidsbeweging beschuldigt nu de minister openlijk de moord georganiseerd te hebben. En onderprefect Massini, die met het door Parijs ter beschikking gestelde geld de moord min of meer rechtstreeks organiseer de en betaald had. zou derhal ve „terechtgesteld" zijn. Het is de eerste keer dat een lid van de regering openlijk beschul digd wordt van het organise ren van een politieke moord en een en ander heeft in het land grote opschudding ver oorzaakt. Woensdag is even eens bekend geworden dat de door de twee „terroristen" van het FLNC vermoorde Massini destijds naar Corsica gehaald was door de toenmalige pre fect (provincie-gouverneur) van het eiland om daar de strijd tegen de onafhankelijk heidsbeweging te organiseren. Deze prefect is overigens twee dagen na de moord op Massini in Parijs aan een zogenaamde hartverlamming en onder nog al mysterieuze omstandighe den overleden. Massini had op Corsica een anti-onafhanke- lijksorganisatie, Francia ge noemd, gesteund en zijn taak was blijkbaar deze geheel en al opnieuw te structureren. JITENHEER DEN HAAG Een groot aantal getuigen, onder wie trainer Jan Rab en be roepsvoetballer Johan Cruijff, moet volgende week maandag voor het Haagse gerechtshof ver schijnen waar dan in ho ger beroep de zaak wordt behandeld van John U. (41), de voormalige hoofd boekhouder van het Dordtse oliebedrijf Frisol. Deze werd in maart tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld voor het ple gen van valsheid in ge schrifte en verduistering van miljoenen guldens, die hij met geld van Frisol op de internationale valu tamarkt had verdiend. Gisteren werden enkele em- Eloyés van de Amro-Bank, de ankrelatie van Frisol, door U.'s advocaat, mr. P. Doedens, nader aan de tand gevoeld. Uit de verhoren bleek dat de pro curatiehouder zich buiten de goederensfeer om niet met contante valuta-speculaties mocht bemoeien. Dat deed hij toch en via listige overschrij vingen wist hij een bedrag van 30,8 miljoen gulden uit de boekhouding weg te laten. De president-commissaris van Frisol, N. de Vries, die even eens op verdenking van frau de was aangehouden, overleed een dag voordat het proces te gen hem begon. U. wordt er bovendien van verdacht in twee jaar tijd een miljoen gulden op de rekening van de stichting Ronde van Nederland te hebben overge maakt. Onder anderen Jan Rab en Johan Cruyff ver klaarden in februari voor de rechtbank van de verdachte geld te hebben ontvangen. Cruijff kreeg als gastspeler in drie wedstrijden voor de voet balclub FC Dordrecht, thans DS'79, bedragen tussen de 15.000 en 20.000 gulden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11