Bibliotheekfiliaal op losse schroeven Geduld Zeehospitium jubileert rjLhlDLN Subsidie Valkenburg voor dierenpark VOORSCHOTEN KNARSETANDEND AKKOORD MET VERHOGINGEN CeidócOowumt WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7 De topformatie BZN neemt zaterdag 1 oktober een televisie-special op in de vei linghallen in Rijnsburg. Deze televisiespecial wordt opgenomen voor de NCRV ter ere van het uitkomen van de nieuwe langspeelplaat van BZN, „Desire" genaamd. De nummers, die opgenomen worden, zijn zeven nieuwe songs van dit album die vrijdag 30 september uitkomt. De regie van dit grootse bloemengala is in handen van Rene Stokvis. Voor het publiek bestaat de mogelijkheid bij de opname van deze special aanwezig te zijn, doch dit is niet alles wat gepresenteerd wordt. Na de opname voor de televisiespecial gaat BZN verder met een ruim een uur durend live-concert. Bij veel enthousiasme van het publiek kan dit best uitlopen. De toe gangsprijs voor dit evenement bedraagt 17,50 en kaarten zijn uitsluitend in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV Rijnsburg, tel. 01718-24140 en de VVV's in Leiden en Katwijk. De televisieopnamen worden vrijdagavond 14 oktober om halt negen uitgezonden. De opnames in de veiling beginnen zaterdag 1 oktober om acht uur. De zaal gaat om zeven uur open. BZN naar Rijnsburg Geld Koningin Juliana NOORDWIJK Het Koningin Juliana Fonds heeft 30.000 gulden ge schonken aan de Stichting Mensen Zonder Baan, 't Steuntje in Noordwijk. Het geld is bestemd voor het opzetten van een milieu-recyclingproject, het eerste project dat de stichting na twee jaar plannen maken kan gaan realise ren. De bedoeling van het project is schillen en oud papier op te halen, te beginnen in de wijken Boerenburg, Grashoek en de kern van Noordwijk-Binnen. Het opgehaalde zal respectievelijk aan boe ren (schillen zijn uitstekend veevoer) en papierhandelaren worden verkocht. Ook is het de bedoeling dat oude meu bels en dergelijke worden opgehaald om te worden opgeknapt en vervolgens in de ruimte van de stichting als „twee- onds voor 't Steuntje de hands" te worden verkocht. Werk lozen kunnen hieraan meewerken zon der dat hun uitkering in gevaar komt. De belangrijkste hindernis moet echter nog worden genomen. Zoals woord voerders van 't Steuntje deze zomer al meldden, heeft de stichting nog geen geschikt onderkomen voor het project en de administratie gevonden. De stich ting denkt een oppervlak van ongeveer 100 vierkante meter nodig te hebben. Ieder, die een dergelijke ruimte wil verhuren, wordt daarom opgeroepen zich te melden bij de stichting. Dat geldt ook voor mensen met tips voor ruimte en voor werklozen, die aan het project mee willen doen. Het telefoon nummer van 't Steuntje is 01719-17708 en het adres postbus 227, 2200 AE Noordwijk. Verkiezing Miss Jaarmarkt 1983 PvdA-Bollenstreek wil meer woningwetwoningen LISSE Tijdens de Jaarsmarkt zal zoals ge- bruikelijk in Lisse weer een Miss Jaarmarkt worden gekozen. De verkiezing heèft maandag plaats. Iedere vrouw tussen de 16 en 25 jaar kan daaraan meedoen. Tijdens de openingsuren van de jaarmarkt kunnen kandidaten zich daarvoor melden bij de fotostudio Mieloo aan de Kanaal straat. Daar wordt van de missen-in-spé een kleurenfoto gemaakt. Medewerkers van de jaarmarkt kiezen uit al die foto's degene, die Miss Jaarmarkt '83 wordt. De jaarmarkt-orga nisatoren melden daarbij dat het niet noodzake lijk is om een oogverblindende schoonheid te zijn. Het is belangrijk hoe men op de foto over komt. De Miss krijgt een leuke prijs en iedere deelnemer krijgt een afdruk van de gemaakte I i kleurenfoto mee. Vorig jaar trok de verkiezing ongeveer 700 kandidaten. NOORDWIJK De Partij van de Arbeid in de Bollenstreek wil zien te bereiken dat er meer woningwetwoningen in de Bol lenstreek mogen worden gebouwd. De PvdA-Bollensteek wil af van de lange wachtlijsten van woningzoekenden in deze streek. Daarover zal contact worden opgenomen met Provinciale Staten van Zuid-Holland nadat er morgenavond een openbare bijeen komst over dit onderwerp is gehouden. Tijdens die openbare themabijeenkomst in hotel Royal aan de Noordwijkse Voorstraat licht het statenlid Arie de Jong toe wat de gevolgen zijn van het huidige kabinetsbeleid op volkshuisves- tingsgebied voor de kleine gemeenten in de Randstad en met name de Bollenstreek. De rijksoverheid heeft de uitgaven voor woningwetwoningen gehalveerd en bovendien de grote steden voorrang gegeven bij de toewijzing daarvan. Dat betekent dat de Bollenstreek-gemeenten vrijwel geen nieuwe woningen van dit type mogen bouwen. Tijdens de thema-avond zullen cijfers wor den gegeven over de aantallen gevraagde en toegewezen wo ningwetwoningen in steden als Den Haag en Rotterdam in ver gelijking met de Bollenstreek-gemeenten. „Besehut wonen" in stratenplan Noord wijkerhout NOORDWIJKERHOUT Het college van B en W van Noordwijkerhout zal de kwes tie van opneming van de wijk „Beschut Wonen" irj het stra tenplan van het dorp zelf na der bespreken met de inrich ting Sint Bavo. Daarmee komt het college op aandringen van de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke orde ning terug op een eerder inge nomen standpunt om het be treffende verzoek af te wijzen. In de wijk „Beschut Wonen" leven patiënten van de inrich ting in een eigen woning in een eigen wijk. Sint Bavo had de gemeente verzocht om op neming van de wijk in het openbare stratenplan omdat dan onder meer de post huis aan huis zou worden bezorgd. Andere gevolgen die daaruit voortvloeien zijn het ophalen van huisvuil en het onderhoud van de wegen. „Wie betaalt dat?", vroeg wethouder Heemskerk zich af. Maar met name mevrouw Hof (PvdA) vond dat de integratie van de wijk die op deze wijze met het dorp tot stand zou ko men zwaarder moest wegen. Andere commissieleden steun den haar in haar streven de integratie deze extra kans te geven. Men vroeg B en W het gesprek met Sint Bavo te ope nen en pas later over het ver zoek een beslissing te nemen. KATWIJK Zowel de gemeente als het biblio- theekbestuur zijn er vol gens wethouder N. Parle- vliet nog niet voor 100% van overtuigd dat het fili aal Hoornes/Rijnsoever er moet komen nu het rijk de subsidie voor de biblio theken zo sterk terug schroeft. „Wanneer de bi bliotheek er niet aan denkt om 50.000 gulden extra op tafel te leggen door bijvoorbeeld de con tributie te verhogen tot 25 gulden, dan zeg ik: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald", aldus de wethouder. Het bestuur van de bibliotheek heeft volgens Parlevliet in reac tie op financiële voorstel len van de gemeente de aankoop'van boekenrek ken voor het nieuwe fili aal opgeschort. De 18,3% korting van het rijk op het bibliotheekwerk bete kent voor de gemeente Kat wijk een verminderde bijdrage van 170.000 gulden. Het voor stel van het college van B en W is nu om hiervan 120.000 gulden uit de gemeentekas bij te passen en 50.000 gulden door de bibliotheek op te laten hoesten. Dit ondanks eerdere toezeggingen van de wethou der, begin dit jaar, dat de bi bliotheek niet verder zou wor den gekort. Het bilbiotheekbestuur is des tijds akkoord gegaan met de realisering van het filiaal Hoornes/Rijnsoever in de ver wachting dat de gemeente de begroting niet verder naar be neden zou brengen. Om dit fi liaal mogelijk te maken had men namenlijk al zoveel fi nanciële veren gelaten dat voor het goed functioneren van de Katwijkse bibliotheek een krtische grens was be reikt. Het bibliotheekbestuur wist zich aan het begin van dit jaar gerustgesteld door de wet houder die te kennen gaf dat de bibliotheek bij komende be zuinigingsronden zou worden ontzien. Nu Parlevliet deze toezegging niet kan waarmaken en de bi bliotheek in een reeds volledig uitgeknepen begroting nog eens 50.000 gulden moet zien te vinden is men dan ook da nig geschrokken. Althans, vol gens Parlevliet, want het bili- botheekbestuur weigert in deze zaak tot nog toe commen taar aan de pers wat de zaak er, zeker naar het publiek toe, niet duidelijker opmaakt. Ook verschillende raadsleden twijfelden gisteren tijdens een gecobineerde commissieverga dering aan de mogelijkheden die de bibliotheek heeft om op een verantwoorde manier nog meer te bezuinigen. De heer H. van Mierlo (D'66/Gemeen- tebelangen): „Voorop moet staan dat het bibliotheekwerk in Katwijk goed moet functio neren en als dat niet goed gaat met het bedrag dat nu voor drie vestigingen begroot staat dan moeten we er ons nog maals op bezinnen of het fili aal Hoornes/Rijnsoever wel door moet gaan. Zeker omdat we weten dat het na dit jaar nog niet afgelopen is met de rijkskortingen op het biblio theekwerk". De gezamenlijke commissies gingen gisteravond voorlopig wel akkoord met een verho ging van het gemeentelijk aandeel in het bibliotheek werk met 120.000 gulden als aanvulling op het bedrag dat door het rijk gekort wordt. VALKENBURG Ook Val kenburg zal een eenmalige subsidie beschikbaar stellen om het Dierenpark Wassenaar van de ondergang te redden. Tijdens een vergadering van de raadscommissie financiën bleken er gisteravond wel hier en daar wat aarzelingen te zijn, maar uiteindelijk waren de raadsleden toch bereid het college van B en W te advise ren het gevraagde bedrag van 1050 gulden (35 cent per inwo ner) te geven. brengst van de reinigingsrech ten. Tenslotte was men bereid om de reinigingsrechten maxi maal met 5% te verhogen en de overige verhogingen te ac cepteren. Volgens de financië le wethouder Van Dalen is dat net voldoende om het gat te dichten in de gemeentebegro ting voor het jaar 1984. Met de wens dat de commissieleden misschien wel tot inkeer ko men en de bereidheid om „al les" nogmaals binnen B en W te overleggen sloot hij de ver gadering. JAC Katwijk krijgt toch subsidie KATWIJK Binnen het col lege van burgemeester en wet houders gaan meer stemmen op voor de subsidiëring van het Jongeren Advies Centrum (JAC). Nadat burgemeester mr. C.A. Bos zich enkele maanden geleden min of meer positief over het handelen van het JAC uitliet, was het giste ren wethouder N. Parlevliet die opmerkte niet tegen een bepaalde vergoeding voor het adviescentrum te zijn. Parle vliet deed zijn uitspraak bij de voorbespreking van het voor ontwerp welzijnsplan in een gecombineerde commissiever gadering. De gemeenteraad heeft tot nu toe het JAC altijd subsidie ont houden. de reden voor dit be sluit moest na uitspraak van de AROB-rechter onlangs nog worden uitgesteld en de laatste versie is nu dat het JAC niet representatief voor de Kat wijkse samenleving kan wor den genoemd omdat het bij de hulpverlening de jongeren centraal stelt. Volgens de raad prevaleert in Katwijk in deze gevallen het gezin (de gezinssi tuatie). Burgemeester Bos dis tantieerde zich in februari van dit jaar al min of meer van de mening van de meerderheid van de raad door toe te geven dat hij zelf als hoofd van de politie gebruik maakt van de diensten van het JAC. „Dood eenvoudig omdat er geen al ternatief is", aldus de burge meester destijds. Wethouder N. Parlevliet zei gisteren ook wel degelijk positieve kanten aan een instelling als het JAC te zien. „Het gaat hier dan wel om een persoonlijke mening en niet om een standpunt van het college", zo zei Parlevliet. Er waren tijdens de commis sievergadering ook enkele raadsleden die tegen het niet subsidiëren van het JAC stem den. Zij toonden zich verrast over de uitspraken van wet houder Parlevliet. De heer H. van Mierlo: „Nu enkele leden van het college een ander ge luid hebben laten horen ver plichten B en W zich om deze zaak opnieuw te bekijken". Wethouder Parlevliet zegde dit toe. VOORSCHOTEN Zoals elke gemeente ontkomt ook Voorschoten niet aan verho gingen van diverse rechten en leges om de kortingen van de rijksoverheid op de uitkerin gen uit het gemeentefonds op te vangen. Dat echter niet alle door het college van B en W voorgestelde verhogingen zon der meer worden geaccep teerd, bleek gisteravond tij dens de gecombineerde verga dering van de raadscommissies voor openbare werken en fi nanciën. Voorstellen om de reinigings rechten met maar liefst 9% te verhogen, rioolrechten met 5%, weekmarktgelden met 6,8% en leges met 3% was voor vrijwel alle commissieleden een onverteerbare zaak. Door verhoging van reinigingsrech ten en rioolrechten worden de woonlasten onredelijk ver zwaard, aldus Visser (PvdA/PPR). Drs. Valkenburg (CDA) wilde eerst weten wel ke kostenverlagingen mogelijk zijn en pas daarna zou het CDA bereid zijn om de reini gingsrechten met een redelijk bedrag te verhogen. Mevrouw Hulscher (VVD) vroeg zich af waar de noodzaak gevonden wordt om in 1988 al een 100 procent dekking te krijgen op de reinigingsrechten. De weekmarkttarieven mogen voor de VVD wel stijgen, dat zijn lasten die niet op de bur ger drukken. Aikens (D'66) vond een verhoging van de reinigingsrechten volslagen onverantwoord. Tijdens de „vette" jaren was Voorschoten bereid een dekkingspercentage van 55% te accepteren en thans moet zo snel mogelijk de balans in evenwicht komen. Dat past niet in deze voor ve len moeilijke tijd. Wethouder J. van Dalen (VVD) was allerminst geluk kig met deze visie van de com missies. Het rijk kort alleen al in 1984 ongeveer 600.000,- en dat zou toch ook voor de raadsleden een teken moeten zijn dat er iets moet gebeuren om deze rijksmaatregel te overleven. Wethouder J. van Leeuwen (PvdA) benadrukte dat de reinigingsdienst een van de diensten is, die man kracht inlevert en ondanks de uitbreiding van het aantal wo ningen nog steeds werkt met maar twee ophaalploegen. Volgens wethouder Van Dalen was het een teken van wanbe grip om te beweren dat het be ter is de tarieven voor sportac commodaties te verhogen in plaats van de reinigingsrech ten. Die tarieven staan in geen enkele verhouding tot de op- NIEUW VOORZIENINGENCENTRUM OFFICIEEL OPEN KATWIJK In de ko mende dagen staan er in het Rijnlands Zeehospiti um de nodige activiteiten op stapel. Niet alleen ver richt burgemeester mr. C.A. Bos, bijna twee jaar nadat hij het officiële startsein voor de bouw gaf, vrijdagmiddag 23 de officiële opening van het voorzieningencentrum maar ook zal volgende week het 75-jarig jubile um worden gevierd. Dat gebeurt onder meer met een open huis op dinsdag 27 september wanneer de Katwijkse bevolking de gelegenheid wordt gebo den om het nieuwe cen trum te bekijken. De be woners zelf vieren het ju bileum met een festivitei tendag (donderdag 29 sep tember) en een week later met een groots afsluitings- feest. Ter gelegenheid van dit 75-ja- rig jubileum is het boek „Met de getijden mee" verschenen, dat in vogelvlucht de ontwik keling van het Zeehospitium van sanatorium voor hartreva lidatie en voorzieningencen trum voor lichamelijk gehan dicapten beschrijft. In het boek wordt ook aandacht ge schonken aan de jongste ge schiedenis van 't Hos, zoals het Zeehospitum bij de autochtone Katwijker bekend staat. De ar chitect en de aannemer die het nieuwe voorzieningencentrum hebben gebouwd beschrijven de nodige wetenswaardighe den rond de realisering van dit gigantische karwei. Bij de offi ciële opening op 23 september zal het eerste exemplaar van „Met de getijden mee" worden aangeboden aan burgemeester Bos. Voortrekkersfunctie Het Zeehospitium heeft altijd een voortrekkersfunctie gehad door steeds tijdig in te spelen op nieuwe ontwikkelingen in de maatschappij. Begonnen in 1908 als sanatorium voor aan been- en gewrichtstuberculose lijdende kinderën ontwikkelde het (toen nog) Rotterdams Zeehospitium zich in de jaren vijftig en zestig tot fevalidatie- centrum voor zowel jongeren als volwassenen. Het onder wijs, dat altijd een onderdeel van het Zeehospitium is ge weest, ontwikkelde zich en richt zich nu als mytylschool op het lesgeven aan lichame lijk gehandicapten in de meest ruime zin van het woord. Daarnaast waren er natuurlijk de wooninternaten, ontstaan in de jaren zestig, die nu zijn uitgegroeid tot het huidige mo derne voorzieningencentrum. Het voorzieningencentrum, dat officieus al op 1 april van dit jaar door de bewoners werd betrokken, biedt mo menteel plaats aan 102 ernstig lichamelijk gehandicapten. Het centrum is ruwweg te ver delen in een vleugel waar acti viteiten en therapieën plaats vinden (fysiotherapie, ergothe rapie, bezigheidstherapie, werktherapie enz.) en een vleugel waarin zich het woon gedeelte bevindt. Net als de dienstenvleugel is dit woonge deelte twee verdiepingen Privacy De bewoners zijn ingedeeld in leefgroepen van 12 personen en beschikken allemaal over een eigen kamer. Dit aspect wordt door geneesheer-direc teur H. Locht als uitermate be langrijk beschouwd. „Als je een leven tegemoet gaat in een centrum als dit is, heb je als bewoner die privacy gewoon nodig. Dat was ook de belang rijkste eis die wij aan dit nieu we voorzieningencentrum hebben gesteld. Natuurlijk wordt het dan allemaal ontzet tend kostbaar, maar het is ge woon noodzakelijk om het leefbaar te houden. „Naast de eenpersoonskamers beschikt iedere leefgroep over een ge zellige woonkamer. Dit is vooral belangirjk om de ver eenzaming tegen te gaan. De heer Locht: „In dit verband is het ook een voordeel dat het woongedeelte van het centrum zo groot is. De bewoners kun nen daardoor probleemloos bij elkaar op bezoek, ze zien nog eens andere gezichten. Op het terrein kan men "daarnaast zijn eigen gang gaan zonder allelei obstakels tegen te komen of bang te moeten zijn voor het verkeer". Dat wil overigens niet zeggen dat de bewoners van het Zee hospitium een geïsoleerd be staan leiden. De staf van het Zeehospitium noemt de inte gratie in de Katwijkse samen leving zelfs bijzonder goed. Coördinerend hoofdverpleeg kundige H. van Asten: „Aan dat integratieproces werken zowel de bevolking als het ge meentebestuur bijzonder goed mee. Om op dat laatste even door te gaan: door het hele dorp probeert men voorzienin gen te treffen om het rijden met de rolstoel op de openbare weg te vergemakkelijken en volgend jaar wil men ook een aanvang maken met de toe gankelijkheid van openbare gebouwen. „Ook de ligging van het Zeehospitum draagt bij tot dat integratieproces, al dus Van Asten. „Je zit hier buiten en toch in het cen trum" Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. I Noteer m.i.vals nieuwe abonnee I van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats - Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyrinth'-spel naar: I Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I L2500 VD Den Haag. ,nd*ntoneen g 3 om een abonnement Morden geweigerd I LEIDERDORP De mode- show Winkelhof-Modehof vo< 1983 dje gisteravond in het an n restaurantgedeelte van het atte party- en bowlingcentrum na:Tenn-Bowl werd gehouden is een grandioos succes gewor- dof den. Honderden, merendeels vrouwelijke bezoekers, zagen 7 een dynamische en wervelen- de show die op professionele ipcl wÜze in elkaar was gezet door JU de uit Amsterdam afkomstige Cecile Knapper. Alleen het I I traditionele bruidstoilet ont- J brak, maar er was niemand die daar om treurde. Een groot ïtiel^ aantal winkeliers van Winkel hof heeft medewerking aan modeshow verleend. De show gaf dan ook een goed beeld te geh zien van wat er op het gebied 'van mode en kleding en de daarbij behorende accessoires te koop is. Volgens LInda Jan- sen, assistent-manager van Winkelhof, ligt het zeker in de bedoeling er een jaarlijks zo niet halfjaarlijks terugkerend evenement van te maken. Winkelhof staat overigens de hele week in het teken van de mode. De modeweek van Win kelhof werd maandagavond ingeluid met een modeshow van modehuis Verhoog in Mu- zenhof. Morgen, vrijdag en za terdag tonen leerlingen van de Leidse MBO voor mode en kleding „De Noorderwiek" een selectie van de nieuwste mode. Deze modeflitsen wor den om het uur gehouden en beginnen om 14.00 uur. Zater- Wen dagmiddag is er in Winkelhof een optreden van de square- dance groep „The Sjelter Sqee- uit Voorschoten. 3-3 Cecile Knapper met enkele i van haar modellen. 'Ber Winkelhof 1 Modehof Tevens legde de raadscommis sie zich neer bij de verstrek king van een jaarlijkse vergoe ding van 7500 gulden aan Kat wijk voor het muziekonder wijs. Aanvankelijk zijn er van Valkenburgse zijde nog pogin gen in het werk gesteld om dit bedrag iets te verlagen, maar Katwijk heeft gedreigd de mu ziekschool voor Valkenburgse kinderen te sluiten, wanneer de gemeente niet over de brug komt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7