TROONREDE-1983 Bedrijfsleden profiteert het meest EDE TERUG IN TROONREDE oopvolle reacties gewisseld met vpe teleurstelling Raad van State: gevaarlijke kanten aan looningreep ambtenaren -JNENLAND Ceidóc Gotno/nt DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 PAGINA 9 pp$ jeai (Van onze parlementaire redactie) HAAG De zogeheten bede is terug in jonrede. Koningin Beatrix eindigde van- l haar toespraak tot de leden van de Sta- ■neraal als volgt: „Van harte wens ik u Gods zegen op Uw werk rust". Sinds het jt;Den Uyl, dat eind 1973 aantrad, was bruik geworden dat het staatshoofd vol- met het uitspreken van de verwachting ilen het werk van de Eerste en Tweede in hun gebed zouden gedenken. r Lubbers, die de Troonrede heeft ge- ;n, verklaarde gisteren op een perscon- e dat de formuleringen van zijn voor- Den Uyl en Van Agt „zeker hun ver- hadden doordat ze zoveel mogelijk tevreden stelden. Maar hijzelf had „een spontaniteit en helderheid" willen te- ngen. Overigens zei Lubbers dat hij per soonlijk nooit begrepen had, waarom sommige mensen problemen hadden met de bede. De Troonrede is ook anders dan in vorige jaren, doordat er geen opsomming meer wordt gege ven van de beleidsvoornemens van de regering. Lubbers heeft dat niet meer nodig gevonden, nu er een „actieprogramma" is gemaakt voor 1984. Daarin staat precies te lezen wat de rege ring voor plannen heeft en wanneer ze die bij de Tweede Kamer denkt in te dienen. De minister-president is het niet eens met de stelling dat deze Troonrede zo ethisch geladen is, bijvoorbeeld doordat de koningin spreekt van een „overheid, die sober is in haar regelge ving". Volgens Lubbers gaat het hier niet om „ethiek maar om politiek". Hij lichtte dat als volgt toe: „Als een kabinet zo fundamenteel kiest voor een bescheidener rol van de over heid, behoort dat in de Troonrede tot uitdruk king te komen". Gouden Koets voortaan vanaf Noordeinde DEN HAAG De Gouden Koets is van daag voor het laatst op Prinsjesdag vertrok ken vanaf het paleis op het Lange Voorhout in Den Haag. Begin volgend jaar zal de res tauratie van het paleis Noordeinde zover zijn gevorderd dat dit paleis kan gaan func tioneren als het „werkpaleis" van het ko ninklijk paar. Dat betekent dat dit paleis voortaan op de derde dinsdag in september ook het vertrek- en beginpunt zal zijn voor de Gouden Koets, zo heeft de Rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. De restauratie van het paleis Noordeinde, waarmee in 1977 werd aangevangen, ver loopt volgens plan. Eind 1984 zal de restau ratie geheel zijn voltooid. De totale bouw kosten worden geraamd op zo'n 65 miljoen gulden. Kamerfracties krijgen minder spreektijd DEN HAAG Tweede-Kamervoorzitter Dol man heeft de fracties bij de algemene beschou wingen over de plannen van het kabinet in 1984 10% minder spreektijd gegeven. Deze beschouwingen worden gehouden op 11, 12 en 13 oktober. Volgens het schema dat Dol man heeft voorgesteld, zou de behandeling voor Kerstmis kunnen zijn afgerond. De groot ste partij, de PvdA, krijgt 700 minuten, het CDA 675, de VVD 600 en D'66 225. De drie mansfracties (PSP, SGP en CPN) krijgen elk 125 minuten, de tweemansfracties (PPR en RPF) 110 minuten en de eenpersoonsfracties (EVP, GPV en Centrumpartij) 90 minuten. 12 lenebi L25 lOfHAAG De regeringspartijen CDA en VVD zijn ien en hoopvol gestemd over de plannen die het et-Lubbers in de miljoenennota heeft ontvouwd, irkgeversorganisaties VNO en NCW scharen zich un zijde. De linkse oppositiepartijen, vakbonden nsument^norganisaties zijn daarentegen diep te- isteld over het uitgestippelde beleid. Zij hebben i kritiek op de enorme lastenverzwaringen voor kvone burgers en het gebrek aan uitzicht op ver- iring van de werkloosheid. )A meent in de kabinetsplannen „de voorboden van een ente" te zien. „Dankzij dit beleid krijgen we weer grond ie voeten", aldus het CDA. De bezuinigingen en prijsstij- noemt de fractie „pijnlijk, maar onontkoombaar". Wel vraagtekens bij de verhoging van de gasprijs, de aange- de verlaging van de uitkeringspercentages tot 70 procent li volgend jaar en de heffing van schoolgeld in het voort- nderwijs, daarin gesteund door de Nederlandse Katholie- oolraad. is de VVD is er sprake van een „historisch keerpunt". De in zijn vooral blij met de aangekondigde lastenverlichting t bedrijfsleven. „De voornemens van het kabinet komen datgene wat nodig is om de Nederlandse economie jezond te maken", aldus de VVD. Zij gaat ervan uit" dat )A evenals zijzelf volledig zal instemmen met het ombui- kt be[fcket. kgeversorganisaties VNO en NCW prijzen eveneens de 'erlichting voor de bedrijven* „Het bedrijfsleven krijgt na it jaren tegenwind nu eindelijk wat wind in de rug", zeg- christelijke werkgevers. Volgens het VNO is er sprake ®nlgc|h evenwichtig beleid, dat echter wel enige jaren moet "et n voortgezet, wil het resultaten opleveren. De organisaties Am" jidernemers in het midden- en kleinbedrijf (KNOV en hebben laten weten dat zij de toekomst voor de kleine bendfidigen met meer vertrouwen tegemoet zien dan tot nu inaf hj verzetten zich echter tegen de verhoging van de btw en omdat de middenstanders daar de dupe van wor- noenjpt Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf t rendementsherstel, mede dank zij de gunstige loonont- Png. om draaien dA en de kleinere progressieve fracties in de Tweede Ka- verre van gelukkig met de miljoenennota. De PvdA is 1 cning dat het kabinet „hard op weg is, de verzorgingsstaat 1^-4 om te draaien". De socialisten noemen het „immoreel" LUli kabinet verschillende groepen uit de samenleving tegen juitspeelt. „Werklozen en ambtenaren moeten 3,5 procent "^en en de mensen in het particuliere bedrijfsleven bijna Daarom is een andere verdeling van belastingen en pre- odig", aldus de PvdA. De lastenverlichting voor bedrijven de PvdA toe, maar de daarin vervatte verlaging van de 3l>tschapsbelasting helpt volgens haar alleen maar de be- n toe| die toch al winst maken. iomePe christelijke fracties SGP, RPF EN GPV hebben op illende punten kritiek op de miljoenennota. Zo verzet de jch tegen de aangekondigde belastingverzwaringen (om- jgeen premieverlagingen tegenover staan) en tegen de jondigde verlaging van de uitkeringen van ww, wwv en 1 juli 1984. Het GPV ziet weinig heil in de verlaging venootschapsbelasting. Inplaats daarvan kunnen de kerspremies beter omlaag. Zowel RPF, GPV als SGP zijn (rheugd over de terugkeer van de „bede" in de troonrede. igend ^centrales FNV en CNV zijn diep teleurgesteld over de ondigde plannen. De FNV spreekt van een afbraakbe- plgens de beide centrales legt de regering teveel de na- de bezuinigingen en te weinig op het bevorderen van [legenheid. Het christelijk vakverbond noemt het beleid g en bedreigend voor de solidariteit tussen verschillende i mensen in de samenleving. Het werkgelegenheidsplan iet CNV over het algemeen teleurstellend, maar enkele elen daarvan, zoals het stimuleren van werken met be- 'an uitkering, hebben de instemming van het CNV. nel. 4f icentrales stellen zich eensgezind teweer tegen het voor- envolvan het kabinet de salarissen van ambtenaren en trend- l alsmede de minimumlonen en uitkeringen met 3,5 pro sit u Iverlagen. De bonden wijzen er daarbij op, dat zij de Raad 6 acttte aan hun zijde hebben. 1 s^®jden van overheidspersoneel waarschuwen het kabinet geb(n harde confrontatie. De christelijke ambtenarencentrale meent dat het kabinet bewust aanstuurt op een diep- :onflict met de bonden, temeer daar het kabinet niet van ":t tot nadere onderhandelingen. De AbvaKabo (FNV- irenbond) zegt dat er niets anders opzit, dan door middel :ingsacties te proberen het kabinet tot andere gedachten jen. Voor de sociale onrust die ontstaat is het kabinet leheel zelf verantwoordelijk, zo meent de AbvaKabo. De van .middelbare- en hogere ambtenaren (CMHA) over- iok acties te gaan voeren. De ambtenarenbonden wijzen i op, dat het overheidspersoneel de laatste jaren steeds :hterstand hebben opgelopen op de salarisontwikkelingen Particuliere bedrijfsleven. lam voorziet sterk negatieve gevolgen voor de grote ste- reekt het kabinet van aarzelend herstel, dan richt het het bedrijfsleven. De begroting geeft onvoldoende ant- •p de al ver boven het landelijk gemiddelde gestegen •sheid in de steden. Het streven om de grote steden meer [te geven, komt nauwelijks uit de verf, aldus B en W van 'am. DEN HAAG Volgens de Raad van State, het hoogste advies college van de regering, kleven er grote gevaren aan het voor stel van het kabinet de inkomens van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers voor 1984 met 3,5 procent te verlagen. Dat blijkt uit de opmerkingen van de raad over de Miljoenennota 1984. DEN HAAG Koningin Beatrix heeft vanmiddag in de Ridderzaal te Den Haag, in een verenigde vergade ring van de Staten-Generaal, een uit eenzetting gegeven van het beleid, dat de regering in het komend jaar 1984 denkt te voeren. De letterlijk tekst van deze uiteenzet ting, de Troonrede luidt: Leden der Staten-Generaal, Ons land wordt deze jaren zwaar op de proef gesteld. Velen verloren hun baan. Talrijke jongeren konden nog niet aan de slag komen. De steeds gro tere financiële tekorten van de over heid konden dat niet verhelpen. Deze hebben geleid tot steeds hogere rente lasten en daarmee weer tot grotere te korten. Welvaart en werkgelegenheid van land en burger werden steeds verder aangetast. De begroting die U vandaag wordt aangeboden en het be leid van de regering zijn dan ook al lereerst gericht op het doorbreken van deze situatie. Ten behoeve van het herstel zijn aanpassingen nodig. Het kabinet is zich bewust dat sommi ge daarvan burgers en groepen van burgers zeer pijnlijk treffen door ach teruitgang van inkomen, door grote veranderingen in werk- en leefom standigheden, of door het ontstaan van onzekerheid. Toch wil het kabi net de noodzakelijke ingrepen niet uit de weg gaan. Er staat te veel op het spel. De ontwrichting van welvaart en werkgelegenheid, die de laatste jaren steeds ernstiger werd, moet een halt toegeroepen worden, pas dan kunnen wij samen aan herstel gaan werken. Herstel is mogelijk. Daarom moeten wij nu doorzetten. Met elkaar kunnen wij de moeilijkheden overwinnen, op dat er weer zekerheid komt voor ou deren en kansen voor jongeren. Het verbeterend internationaal getij stelt ons juist nu in staat een keer ten goe de te bewerkstelligen. De wijzigingen in de sociale zekerheid zijn erop gericht dit stelsel betaalbaar te houden. Om de pijn eerlijk te ver delen is gekozen voor deels een alge mene vermindering, deels een bijzon dere aanpassing van de hogere uitke ringen. Mede op grond van de advie zen van de Sociaal-Economische Raad en in samenspraak met U, Leden van de Staten-Generaal, zal de komende jaren een vernieuwd, rechtvaardig en betaalbaar stelsel van sociale zeker heid uitgewerkt moeten worden. De voorgestelde maatregelen maken het mogelijk de sociale premies te verla gen ten gunste van werkenden en uit keringsgerechtigden. Op deze wijze kan het verlies aan koopkracht wat beperkt worden. Voor de werkenden is het daardoor gemakkelijker af te zien van de prijs compensatie en deze te bestemmen voor herverdeling van werk en voor de versterking van het bedrijf of de instelling, waar men werkt. Zo wordt de vorig najaar met werknemers en werkgevers afgesproken beleidslijn om het arbeidsvoorwaardenoverleg daarop te richten, versterkt. De enor me toevloed van jongeren en vrouwen op de arbeidsmarkt maakt de verde ling van het werk door deeltijdbanen en anderszins tot harde noodzaak. Dat is moeilijk, maar toch moeten wij het werk zo organiseren dat meer mensen kansen krijgen. Dat zijn wij elkaar verplicht. Inkomensoffers van ambtenaren en van hen die werkzaam zijn bij door de overheid gefinancierde instellingen, zijn mede noodzakelijk om de daar aanwezige werkgelegenheid zo goed mogelijk in stand te houden; tegelijk echter ook om via de herverdeling van de beschikbare werkgelegenheid meer burgers kans op werk en inko men te geven. Het gaat daarbij om tienduizenden. De vandaag uitgebrachte werkgele- genheidsnota gaat in op het herstel van economie en werkgelegenheid, op de verdeling van het werk en op de mogelijkheden voor uitkeringsgerech tigden om zinvol werk buitenshuis te verrichten. Het bedrijfsleven, bestaande en nieu we bedrijven, met allen die daarin werkzaam zijn, zullen weer het draag vlak moeten worden van groeiende werkgelegenheid en welvaart. Daar toe moeten wij het overheidstekort en de druk van belastingen en premies verminderen. Hiertoe wordt nu een forse aanzet gegeven. Het financie ringstekort gaat, zij het bescheiden, dalen. De sociale premiedruk daalt aanzienlijk. Ondanks belastingmaatre gelen stijgt de totale belastingdruk in de samenleving niet. Zelfs bij de krap pe kas van de overheid heeft de rege ring toch een lastenverlichting voor het bedrijfsleven voorgesteld; voor be drijven en zelfstandigen. De regering dient vandaag soberder begrotingen in. Om echter te voorkomen dat bij de stijgende rentelast en de scherp geste gen kosten van de werkloosheid ten laste van de rijksbegroting, de over heidstaken te sterk ingekrompen wor den, moeten belastingmaatregelen ge nomen worden. Deze verzwaringen staan dus tegenover verlichtingen. De belastingmaatregelen zijn zo gekozen dat zij duidelijk het zwaarst drukken op de burgers met de hogere inko mens. Op deze wijze worden de lasten van de hogere werkloosheid en de be dragen gemoeid met de lastenverlich ting voor het bedrijfsleven naar draagkracht verdeeld, én komt ook volgend jaar geld beschikbaar voor een bijzondere uitkering aan hen die van het minimum rond moeten ko- Bij het herstel van de werkgelegen heid kan het niet alleen gaan om las tenverlichting en beheersing van kos ten. Daarom heeft het kabinet ook een begin gemaakt met de vereenvou diging van de regelgeving in ons land. Deze taakstelling heeft niet alleen be tekenis voor de economie. Burgers en bedrijven hebben recht op een over heid die sober is in haar regelgeving. Strikt waar het moet, maar niet alom vattend en bureaucratisch. Een over heid die zich onthoudt van wat door anderen minstens zo goed gedaan kan worden. Een overheid die zich beper kingen oplegt, maar helder en strak is daar, waar zij moet optreden, zoals bij de bestrijding van fraude, van handel in drugs en van aantasting van het milieu. Als wij hierin slagen zal de rechtsstaat winnen aan geloofwaar digheid en kracht. De instandhouding van een krachtige rechtsstaat, voorwaarde voor het be houd van onze democratie, is één van onze eerste opgaven. De rechtsstaat kan echter alleen gedijen in een sa menleving waarin alle burgers kans hebben zich te ontplooien, waarin emancipatie gerealiseerd kan worden, waar nationale en groepstradities be leefd kunnen worden en waar groe pen met verschillende opvattingen en gebruiken elkaar tolereren en waar deren. Het gevoel van onzekerheid en gebrek aan geborgenheid, en soms zelfs een gevoel van stuurloosheid zijn zeker niet alleen te wijten aan de eco nomische teruggang. Daarom is zó be langrijk het weefsel van de samenle ving, van gezin tot wijk, van eigen vereniging tot rijkgeschakeerde me dia, waarmee men zich verwant kan weten, waar men zich thuis voelt. Onze rechtsstaat is ook gediend met betere bestuurlijke verhoudingen; met de zeggenschap zo dicht mogelijk bij de burgers. Met het oog hierop zal voortgegaan worden op de moeilijke weg van de decentralisatie. De kwaliteit van de samenleving moet worden bepaald door de instel ling en inspanning van de burger. Dat geldt voor het vraagstuk van de min derheden die hun plaats moeten kun nen vinden in onze samenleving. Dat geldt voor het onderwijs, waar naast de noodzakelijke versobering veel werk wordt verzet voor belangrijke nieuwe plannen met name in het voortgezet onderwijs; het kort middel baar beroepsonderwijs en het leerlin genstelsel vormen daar een bijzondere uitdaging. Belangrijke initiatieven op het gebied van volwassenen-educatie en met be trekking tot de toepassing van de in formatie-technologie in onderwijs en onderzoek zijn slechts voorbeelden van het feit dat de rol van het onder wijs in de samenleving eerder toe- dan afneemt. Overziet men de ontwikkeling van de rijksbegroting dan valt op hoe gestaag de inspanningen zijn ten behoeve van de stadsvernieuwing en de verbete ring van het milieu. Dit zijn welbe wuste prioriteiten. Wij moeten ons dat bij bezuinigingen elders wel realise- Diezelfde kwaliteit van de samenle ving komt tot uitdrukking in de volksgezondheid, de bejaardenzorg en in het cultuurbeleid. Ook hier zal de regering in nauwe samenspraak met de Staten-Generaal initiatieven ne men om het met de beschikbare mid delen eenvoudiger en beter te doen, ons meer baserend op mogelijkheden en verantwoordelijkheden van de burger zelf. Het gaat daarbij niet in de eerste plaats om een bestuurlijk-tech nisch vraagstuk; welzijn en welzijns beleid moeten immers hun wortels hebben in gespreide verantwoorde lijkheid en gerechtigheid. Uit het aktieprogramma dat het kabi net U vandaag presenteert blijken reeksen van concrete bestuurlijke in spanningen. Hier en nu gaat het om de keus voor een bestuurlijk handelen van een overheid, die zich wil baseren op de kracht van de burgers, op hun saamhorigheid en die de samenleving zo wil inrichten dat, wat zwakker is, niet van de weg geduwd wordt. Ons land mag zich ook dit jaar weer verheugen in het behoud van vrede. Helaas bieden de ontwikkelingen in de politieke en militaire verhoudin gen tussen Oost en West nog steeds weinig uitzicht op een wezenlijke ver mindering van bestaande tegenstellin gen. Een toereikende defensie-inspanning van het westelijk bondgenootschap blijft voor handhaving van vrede en 20 september 1983. veiligheid noodzakelijk. De prijs die wij in verband daarmede zelf betalen is'zeker niet te hoog. In de defensie nota zullen de plannen voor onze krijgsmacht voor de komende tien jaar neergelegd worden. Het kabinet blijft bij voortduring binnen en buiten het bondgenootschap hameren op het aambeeld van de wapenbeheersing. Het moet mogelijk zijn de wapenwed loop te doorbreken zonder te grote ri sico's te nemen, gegeven onze verant woordelijkheid, oorlog te voorkomen. De uitvoering van het NAVO-dubbel- besluit van 1979 inzake nucleaire mid- dellange-afstandraketten en de be sprekingen daarover in Genève, ko men nu in een belangrijke fase. Plaat sing van nieuwe raketten aan NAVO- -zijde moet zo enigszins mogelijk wor den voorkomen, maar daartegenover moeten de middellange-afstandraket- ten ter andere zijde ontmanteld wor den. Als dit doel niet in één stap be reikt kan worden, dan dient met kracht naar tussenoplossingen te wor den gestreefd. De regering wil een sa menhangend beleid voeren op het ge hele terrein van de nucleaire wapens. Naast de bevordering van de onder handelingen in Genève, zet zij zich daarom in voor de vermindering van afhankelijkheid van andere kernwa pens, met name korte-afstandwapens. Om werkelijke resultaten te bereiken bij de wapenbeheersing en bij de te rugdringing van de rol van kernwa pens, is samenwerking in bondgenoot schappelijk verband onmisbaar. De talrijke regionale conflicten en oorlo gen in de wereld maken het duidelijk hoeveel er nog schort aan de voor waarden om vrede te bewaren. Naast de risico's verbonden aan te veel wa pens, levert het contrast met de ar moede in zovele landen, een voortdu rende aansporing tot wapenbeheer sing. Vooral de armste ontwikkelings landen worden nu al jaren achtereen geteisterd door stagnatie en achteruit gang, hetgeen voor vele miljoenen mensen daar onaanvaardbare armoe de met zich brengt. Het moet ons een plicht zijn al het mogelijke te doen om deze nood te helpen lenigen. Gelukkig heeft een aantal ontwikkelingslanden zich wel met succes uit de stagnatie en onderontwikkeling bevrijd en een ze ker groeitempo bereikt. Daarom moe ten wij, naast voortgezette steun aan de armste ontwikkelingslanden, eco nomische samenwerking met deze landen bevorderen. Daarmee is niet alleen armoedebestrijding, maar ook herstel van gunstiger economische ontwikkelingen in de wereld en in ons land gediend. Met betrekking tot de Nederlandse Antillen kunnen wij terugzien op een geslaagde rondetafelconferentie. Het komt nu aan op de uitwerking van de resultaten daarvan. Voor de Europese Gemeenschap draagt ook ons land een eigen verant woordelijkheid. Wij moeten ons ten uiterste inspannen deze Gemeen schap, belangrijk voor welvaart en ontplooiing in vrijheid, te bewaren en verder te ontwikkelen. Ook dat vergt aanpassing en vernieuwing. Slechts zo kan het landbouwbeleid zijn goede rol blijven vervullen en kunnen nieuwe taken, waaronder het vervoersbeleid, aangepakt worden. Slechts zo kan de Gemeenschap een gezonde financiële basis verschaft worden en betaalbaar blijven. En slechts zo is het mogelijk de toetreding van Spanje en Portugal verantwoord te laten plaatsvinden. Leden der Staten-Generaal, Volgend jaar herdenken wij de Sterf dag, dan 400 jaar geleden, van Wil lem de Zwijger, de Vader des Vader lands. Een lange reeks van generaties heeft sindsdien ons land gebouwd tot wat het nu is. Ook in deze generatie worden van alle Nederlanders inspan ningen en saamhorigheid gevraagd. Steeds weer moeten wij eigentijds in houd gegen aan onze tradities van vrijheid en van respect voor elkaar, normen en waarden behoeden en le vend houden. Onze democratie is een groot goed. Krachtens deze democra tie zijn aan U, Volksvertegenwoordi gers, veel taken en zorgen toever trouwd. Van harte wens ik U toe dat Gods ze gen op Uw werk rust. Er is sprake van een recht streeks ingrijpen van de over heid in de primaire inkomens. Daarnaast laat de overheid de ontwikkeling van de inko mens in het bedrijfsleven vrij. Als één categorie van burgers gedwongen wordt tot grotere offers dan een andere catego rie, kan de situatie groeien dat de bereidheid om noodzakelij ke offers te brengen wordt aangetast. Bovendien kunnen in de samenleving als totaal ernstige sociale spanningen ontstaan, aldus de raad. Dat zou te betreuren zijn nu in een brede kring het besef aanwe zig is van de ernst van de situ atie en van de gevaren die deze situatie voor de toekom stige welvaart in zich draagt, merkt de raad op. De Raad van State wijst erop dat tot dusverre geen enkele norm is ontwikkeld waaraan kan worden getoetst of en zo ja, welke verschillen in belo ning bij de overheid en bij het bedrijfsleven aanvaardbaar zijn. Indien niet op zeer korte termijn zo'n norm de basis voor het beleid wordt, dreigen hier volgens de Raad van Sta te reele gevaren. De raad vindt het noodzake lijk dat er een duidelijk over zicht op tafel komt over wat to.tnutoe is gebeurd op het ter rein van inkomens in de col lectieve sector en wat het ka binet verder van plan is. Het overheidsbeleid, zoals dat re centelijk is gevoerd, draagt naar de mening van de raad te veel een ad-hoc-karakter. In zijn antwoord benadrukt- minister Ruding van Finan ciën de noodzaak van een ver-, mindering van het overheid stekort. Een algemene loon ingreep is daarvoor geen effec tief middel en ook om andere redenen wil het kabinet daar niet aan. Een andere mogelijk heid om de offers gelijkmatig te spreiden zou een belasting verhoging zijn, maar dit is weer in strijd met het beleid de belasting- en premiedruk niet te laten groeien. Belastingen De Raad van State vindt dat het kabinet moet afzien van zijn plan de vennootschapsbe lasting te verlagen, terwijl de inkomstenbelasting wordt ver hoogd. Het tarief van de ven nootschapsbelasting in Neder land is internationaal gezien zeker niet hoog en bovendien vindt de winstbepaling voor de belasting volgens soepele regels plaats, aldus de raad. Als er aan belastingverlaging gedacht moet worden, komt veeleer de inkomstenbelasting in aanmerking. Het tarief daarvan is immers zo hoog dat het geleid heeft tot construc ties, afwenteling en ontdui king. Ook kan men denken aan lagere premielasten, aldus de raad. Deze wijst verder op de nade lige effecten die de verhoging van het hoge en het lage btw-tarief tot 19 en 5 procent kan hebben voor vooral am bacht en dienstverlening. De kans lijkt volgens de raad groot dat de toch al ruime nei ging om deze belasting te ont duiken zal toenemen. Erg laat De Raad van State heeft evenals vorige jaren kri tiek op het feit, dat de Miljoe nennota en de ontwerp-begro- tingen van de verschillende departementen zo laat werden ontvangen. Het ontwerp van de Miljoenennota werd de Raad eerst op 8 september toe gezonden. Verschillende de partementale begrotingen wa ren op 12 september nog niet bij de Raad binnen. Dit leidde ertoe dat de betreffende stuk ken minder aandacht hebben kunnen krijgen dan zij verdie nen, aldus de verzuchting van de Raad. Minister Ruding (Fi nanciën) noemt de gang van zaken onwenselijk, doch een die kennelijk niet gemakkelijk vermeden kan worden. Hij zegt beterschap toe: het kabi net zal voor de komende jaren streven naar een eerdere in diening van de relevante stuk ken. :MELS (Vervolg van de voorpagina) Het particuliere bedrijfsleven profiteert het meest van de be zuinigingen. Het krijgt twee miljard lasten verlichting, onder meer door verlaging van de vennoot schapsbelasting van 48 naar 43 procent, met gelijksoortige maatregelen voor zelfstandi gen. Samen met loonmatiging het kabinet hoopt dat ook nu weer de prijscompensatie ingeleverd zal worden in ruil voor arbeidsherverdeling zal de concurrentiepositie van de ondernemingen verder kunnen verbeteren, wat de werkgelegenheid op den duur ten goede komt; niet meteen, omdat het bedrijfsleven vol gens het kabinet hard toe is aan vernieuwing van produk- ten en produktiemethoden. Het kabinet verwacht dat de werkloosheid volgend jaar zal zal toenemen tot gemiddeld 900.000 mannen en vrouwen. Er zullen wel niet zoveel ar beidsplaatsen meer wegvallen, maar daar staat tegenóver dat zich grote aantallen schoolver laters en vrouwen blijven aan dienen. Van de overige in de miljar dennota aangekondigde maat- Minder geld voor ontwikke lingshulp, beperking van de uitgavenstijging voor defensie; Er komt geen nieuw stelsel voor studiefinanciering: Voor alle leerlingen van het voortgezet en wetenschappe lijk onderwijs moet schoolgeld worden betaald; In 1984 en volgende jaren zullen telkens 102.000 gesubsi dieerde woningen kunnen worden gebouwd, het accent in het bouwprogramma komt te liggen op koopwoningen; Mensen met achterstand bij betaling van huur en telefoon kosten zullen harder worden aangepakt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9