Minder risico huizenkopers Automobilist krijgt voorrang Minder lesuren, mogelijk meer examenvakken NADRUK OP BOUW VAN KOOPWONINGEN iGeen nieuwe ruilverkavelingen Onafhankelijk studeren is onbetaalbaar CcidAcSouAOAit DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 PAGINA 15 IN 1984 WIL MEN 90.000 WONINGEN BOUWEN (woningbouwprogramma) In het bouwprogramma wordt volgend jaar sterker de nadruk gelegd op koopwoningen. Geen clementie voor wanbetalers DEN HAAG De be- windslieden van Volks huisvesting keuren het af dat gemeenten en woning corporaties bij mensen met huurachterstand vaak te soepel optreden. Veelal worden eigen nor men gehanteerd ten aan zien van wat als betaalba re huur kan worden ge zien. Uit de toelichting op de begroting valt op te ma ken dat wanbetalers hard moeten worden aange pakt, ook al moet daar uit eindelijk de deurwaarder aan te pas komen. De cle mentie die sommige ge meenten en woningbouw verenigingen willen be trachten (door huurverla ging of kwijtschelding) achten de bewindslieden „strijdig met het rijksbe leid Gemeenten en cor poraties moeten voorko men dat huurders in een achterstandsituatie te rechtkomen. DEN HAAG Staatssecreta ris Brokx wil de risico's van eigen woningbezit verkleinen en tevens de voorraad wonin gen op peil houden. In de nota „Eigen Woningbezit", die van daag aan de Tweede Kamer is aangeboden, stelt Brokx onder meer een nieuw subsidiestelsel voor premiekoopwoningen voor, dat moet leiden tot een gelijkmatiger verloop van de woonlasten door de jaren heen. Ook wil de staatssecretaris de verkoop van woningwetwo ningen gemakkelijker maken. Het nieuwe subsidiestelsel voor premie A-woningen houdt zoals vorige week al bekend is geworden in dat de koper jaarlijks een gelijk blijvende premie van 5.500 gulden krijgt, die voor het grootste deel direct bestemd wordt voor aflossing van de hypotheekschuld. Dat gebeurt door middel van een samenge stelde hypotheek, waarbij het „subsidiedeel" van de totale koopsom in een aparte hypo- theekvorm wordt onderge bracht. Voor het restantbedrag mag de koper zijn eigen hypo- theekvorm kiezen. Het risico van plotselinge renteverhogin gen wordt verkleind, omdat het alleen over de „eigen" hy potheek het hogere rentebe drag moet worden betaald. In vergelijking met het huidi ge systeem zal dit de eerste ja ren leiden tot hogere woonlas ten, die evenwel van jaar tot jaar zullen afnemen. Het hui dige systeem (een jaarlijks af nemend premiebedrag) bete kent relatief lage woonlasten in het begin, maar daarna ge leidelijk stijgende lasten. In het huidige systeem ging men er nog vanuit dat de stij gende woonlasten konden worden gecompenseerd door verhoging van de inkomens. Door de economische recessie is dat niet langer van toepas sing. Bovendien wordt de hy potheekschuld sneller afge bouwd, waardoor men minder snel door een hoge hypotheek schuld in de problemen komt. De subsidie is het hoogst (48.000 gulden) bij een belast baar inkomen tot 32.500 gul den. Het maximale belastbare inkomen waarbij men van de nieuwe subsidie gebruik kan maken bedraagt 42.500 gulden, waarbij het premie-bedrag 36.000 gulden bedraagt. In het nieuwe systeem zal een twee de inkomen (van de partner) worden meegeteld bij de bere kening van de subsidie. Brokx wil het risico voor eige naar-bewoners verder beper ken door instelling van een in tergemeentelijk garantiefonds. Via dat fonds zou de eigenaar bewoner zich kunnen verzeke ren tegen plotselinge terugval in inkomen door werkloosheid of arbeidsongeschiktheid. Verkoop huurwoningen De bewindsman wil het de ge meenten minder moeilijk ma ken om woningwetwoningen aan de huurders te verkopen. Woningwetwoningen zullen tegen de waarde in bewoonde staat moeten worden verkocht. Daarvoor zullen de gemeenten niet langer de toestemming van het Rijk nodig hebben. Ook wil Brokx de woningcor poraties in de gelegenheid stel len leeggekomen woningwet woningen te verkopen tegen de marktwaarde. DEN HAAG Tot en met 1988 zullen jaarlijks 102.000 ge subsidieerde woningen en wooneenheden kunnen wor den gebouwd. Daarbij zal zwaarder de nadruk worden gelegd op de koopsector. Naast de bestaande premiekoop A- en B-sector zullen volgend jaar 10.000 koop- of huurwoningen in de goedkope vrije sector zijn dan 30 jaar. Door invoe- 30 tot 25 gulden minder per De bewindslieden hebben ver- kunnen worden gebouwd. ring van een aparte tabel kan maand. Voor nieuwe subsidie- der besloten de gemeenten de De eerder aangekondige be- voor hen de subsidie in het aanvragers zal de maximale huurharmonisatie-ineens (in zuinigingen op de individuele meest ongunstige geval met huurgrens 600 gulden per één keer optrekken van te huursubsidie per 1 juli '84 zul- 160 gulden per maand dalen, maand bedragen, en de jaren lage huren bij het leegkomen len vooral gevolgen hebben Voor jongere alleenstaanden daarna weer stijgen. Nu is de van woningen) niet verplicht voor alleenstaanden, die ouder zal het verschil variëren van grens 735 gulden. op te leggen. Woningcorpora ties en gemeenten krijgen de vrijheid per geval zelf te kie zen voor versnelde huurver hoging. De gemiddelde stich- tingskosten van woningwet woningen zullen in '84 beperkt worden tot 114.000 gulden. Nu is dat streefgetal 117.000 gul den. Staat van onderhoud rijksgebouwen zorgwekkend DEN HAAG De onder- houdssituatie van een deel van het rijksgebouwenbe stand blijft de regering zor gen baren. Uit een onder zoek naar het bestand aan rijkspanden in Den Haag blijkt dat slechts 65 procent in goede staat verkeert. Tien procent verkeert in ronduit slechte staat. Ge deeltelijk wordt dit veroor zaakt door uitstel van nieuwbouwprojecten als gevolg van de slechte situa tie van 's Rijks kas. Er blijft wel geld beschikbaar om alle rijksgebouwen goed toegankelijk te maken voor gehandicapten. Met jachtakte betalen voor wildschade DEN HAAG De jaeh- takte wordt in 1984 tien gulden duurder, zo blijkt uit de Landbouwbegro ting. De extra gelden zul len besteed worden aan het instandhouden van waardevolle wildsoorten en het bestrijden van on toelaatbare wildschade. Ook de bestrijding van muskusratten zal onder de Jachtwet gebracht wor den. Het gaat trouwens goed met de bestrijding van de muskusrat. In 1982 zijn 171.000 ratten die wa terkeringen ondergraven) gevangen tegen 141.000 een jaar daarvoor. Nachtelijk vissen in de zomer DEN HAAG In juni, juli en augustus zal voort aan overal 's nachts gevist mogen worden, behalve op het IJsselmeer. Met „nacht" wordt voortaan de periode bedoeld van twee uur na zonsondergang tot zonsopgang. De gesloten tijd voor het vissen met een hengel (april en mei) wordt opgeheven. Voor het vissen op paling blijft echter in april en mei een verbod bestaan. Door de enorme werkloosheid is de belangstelling voor sport- visserij de afgelopen tijd aanzienlijk gestegen. Ove rigens zullen voor het vis sen in wateren die een be langrijke rol spelen bij het natuurbehoud de oude verbodsbepalingen ge handhaafd blijven. DEN HAAG Door de bezui nigingen op de Landbouwbe groting mogen de provincies in de komende twee jaar geen nieuwe ruilverkavelingspro jecten meer aanmelden. Voor lopig zal ook geen geld meer worden besteed voor grond aankopen door de overheid ten bate van boeren die de grond zelf niet kunnen beta len. Het ging in deze gevallen vaak om overdrachten van ou ders op kinderen of van pach ters op verpachters. Deze steunregeling voor aankoop van grond verdwijnt voor on bepaalde tijd. Verder wordt bezuinigd op openluchtrecreatie en natuur behoud, op het landbouwon derwijs en op voorlichting. Te genover de bezuinigingen stelt minister Braks de verkoop van domeingronden ten gunste van de aankoop van natuurge bieden (19 miljoen gulden). Via het ministerie van Sociale Zaken worden werkgelegen heidsprojecten in de landbouw gestimuleerd. De minister onderstreept de noodzaak tot een beteugeling van de EG-landbouwuitgaven. Braks zegt in te stemmen met het laten meebetalen door boe ren voor hun overproduktie, „ook al kan daardoor op korte termijn sprake zijn van een forse nadelige invloed op de inkomens", die niet gecompen seerd zullen worden. Op de langere termijn zal die aanpak echter gunstig zijn, aldus Braks. Wat de export betreft zal een uiterste inspanning gedaan moeten worden om de concur rentiepositie van Nederland, zeker buiten de EG, te behou den. In het kader van het werkge legenheidsprogramma kunnen twee- tot vierduizend mensen aan het werk komen. Braks wil het geld besteden aan lan dinrichting, openluchtrecrea tie, bosbouw en natuurbehoud. Minder chemische bestrijdingsmiddelen DEN HAAG Gewasbescherming met chemische midde len moet zoveel mogelijk beperkt worden, vindt minister Braks. Hij wil de nadruk leggen op gewasbescherming met mechanische en biologische methoden. Dit geldt zeker voor natuurgebieden, parken en recreatieterreinen. Er zal een streng toelatingsbeleid voor chemische bestrijdingsmiddelen worden gevoerd. Voor rampen met chemische middelen zal een controle-instantie opgezet worden die het gebruik van bestrijdingsmiddelen moet nagaan. Ook komt er een instan tie die oude middelen gaat ophalen. Nu wordt per jaar 800 miljoen gulden aan gewasbescherming uitgegeven. Als ge volg van ziekten aan gewassen is er jaarlijks een oogstschade van 350 miljoen gulden. DEN HAAG Beperking van het aantal niet-examenvakken in de bovenbouw van het voortgezet onderwijs vormt een van de vele besparingen op de onderwijsbegroting voor 1984. Staatssecretaris Ginjaar- Maas wil het bovenstaande be reiken door bij havo en vwo het minimum aantal lesuren, dat een eindexamenleerling moet volgen, te verlagen tot 24. Dit levert 22 miljoen aan bezuinigingen op. In totaal wordt op de onderwijsbegro ting 356 miljoen gulden bezui nigd. De negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid blijven nog beperkt, zo blijkt uit de begro tingscijfers. Als gevolg van de ombuigingen en verschuivin gen in de begroting zullen vol gend jaar netto 545 arbeids plaatsen verdwijnen. Na 1985 komen de grote klappen door schaalvergroting en minder leerlingenaabod. De overige bezuinigingen op de onderwijsbegroting betref fen: uitbreiding van de school geldheffing tot alle leerlingen in het voortgezet onderwijs; versobering van de bouwac tiviteiten in het voortgezet en wetenschappelijk onderwijs; beperking van het aantal kleine scholen door fusies (vooral in het voortgezet on derwijs). Deze maatregel le vert pas over een paar jaar werkelijke besparingen op; kortingen op de studiefinan ciering door onder meer verla ging van de rijksstudietoelage voor studerenden beneden 21 jaar tot het rww-niveau. Daar naast wordt de bijdrage-vrije voet (het deel van het inko men dat is vrijgesteld bij de berekening van de ouderlijke bijdrage) bevroren en wordt de zogeheten meervoudige tel ling (een kortingsregeling op de ouderlijke bijdrage voor ge zinnen die ook kinderen heb ben zonder studietoelage) afge schaft; verhoging van de cursusgel den bij avondscholen en cur sussen in het voortgezet on derwijs met 15 procent; een verdere verhoging van de collegegelden in het studie jaar '84-'85 van 770 naar 890 gulden (hbo) en van 888 naar 1026 gulden (wo). Minister Deetman noemt de uitbreiding van de schoolgeld heffing tot ook de leerplichtige leerlingen in het voortgezet onderwijs „de meest moeilijke beslissing". Hij sluit niet uit dat die maatregel weer onge daan wordt gemaakt „als daar tenminste weer geld voor is". De bewindsman is zeker niet van plan om bij volgende be zuinigingsrondes de school geldheffing ook in het basison derwijs te introduceren. Ondanks het feit dat het aan tal lesuren in de eindexamen klassen zal worden beperkt, bestaan er niettemin plannen om het aantal eindexamen vakken in het voortgezet on derwijs uit te breiden. Staats secretaris Ginjaar-Maas wil la ten onderzoeken of bij bepaal de vakken wellicht overbodige leerstof kan worden wegge haald, zodat per examenvak minder lesuren nodig zijn. Computers Vier terreinen op het gebied van onderwijs en wetenschap pen zullen, aldus de bewinds lieden, het komende jaar extra aandacht krijgen: het onder wijsvoorrangsbeleid (bestrij ding van achterstandssitua ties), de volwasseneneducatie, de toepassing van computers in het onderwijs (informatica) en de emancipatie. Voor het informatica-onder- wijs is volgend jaar 20 miljoen gulden extra beschikbaar, voornamelijk bedoeld voor de aanschaf van micro-compute- rapparatuur op scholen. De hts'en krijgen gezamenlijk 8 miljoen gulden extra te beste den voor de aanschaf van nieuwe apparatuur. Ten aanzien van de emancipa tie wordt geconstateerd dat de onderwijsdeelneming door meisjes weliswaar enige verbe tering vertoont, maar nog steeds krijgen zij „onvoldoen de bagage mee om ook econo mische zelfstandig in de maat schappij te functioneren". Bo vendien beschikken jongens en mannen over te weinig mo gelijkheden voor het leren verrichten van huishoudelijke taken, aldus de bewindslieden. 9? DEN HAAG Het plan voor een nieuw stelsel van studietoelagen, dat de student in staat zou moeten stellen financieel onafhankelijk te studeren, is definitief van de baan. „We hebben de knoop doorgehakt en een punt gezet achter de vele discussies over een ideaal stelsel van studiefinanciering. Het is eenvoudig niet te betalen", zo laat minister Deetman weten in zijn toelichting op de onderwijsbegroting. De bewindsman is lange tijd met minister Ruding van Financiën in de slag geweest om de verstrekking van rentedragende leningen aan studenten mogelijk te maken. Deze laatste heeft zich daar van het begin af aan tegen verzet, omdat daarmee een te groot beslag op de kapitaal markt zou ontstaan. Vermoedelijk zou zo'n systeem 2 miljard gulden per jaar gaan kosten. Ook de vor ming van een particulier studiefi nancieringsfonds, gevoed met een zekere rijksbijdrage, is volgens Deetman geen haalbare kaart. Het streven blijft nu gericht op ver betering van het huidige stelsel, al mag dat geen extra geld gaan kos ten. Bij de opzet van een verbeterd stelsel zullen wel de besparingen ten gevolge van de afschaffing van de kinderbijslag voor kinderen van 18 jaar en ouder uiteindelijk voor de onderwijsbegroting beschikbaar ko- Uit de begroting blijkt dat de kosten van studiefinanciering door de ster ke groei van het aantal toelagen en tegemoetkomingen de pan uitrijzen. Het aantal tegemoetkomingen in de studiekosten is in twee jaar tijds ge stegen van 312.000 naar 408.000. Het aantal rijksstudietoelagen is van 111.000gestegen tot 135.000. Destij- ging is voornamelijk te wijten aan het feit dat de inkomens minder snel stijgen en als gevolg van de grote werkloosheid zelfs dalen. Terugbetaling Problemen doen zich ook voor bij de terugbetaling van renteloze voor schotten. Het aantal ex-studenten, dat niet in staat is aan de verplich ting tot terugbetaling te voldoen, neemt sterk toe. Voor deze pro bleemgevallen wordt in de huidige praktijk individueel een aangepaste betalingsregeling getroffen (verla ging van de schuld, uitstel van beta ling of soms kwijtschelding). Minis ter Deetman vindt die regelingen te veel het karakter van een gunst hebben en wil daarom de normen verder opschroeven. DEN HAAG Het wegennet in stand houden en waar nodig uitbreiden en anderzijds bezui nigen op het openbaar ver voer. Dat is de lijn van de be groting van Verkeer en Wa terstaat. Volgens minister Smit-Kroes is de begroting ontdaan van twee „oneindige" kostenposten: het dekken van tekorten bij het openbaar ver voer en bij de Oosterschelde- werken. Aan deze uitkeringen wordt voortaan een grens ge steld. Smit-Kroes zegt nu zo veel mogelijk geld te willen reserveren voor investeringen, met name in het wegennet. Voor het openbaar vervoer zal het rijk de gemeenten en de streckvervoersbedrijven be dragen uitkeren waarmee zij zelf moeten zien uit te komen. Stads- en streekvervoer mo gen in 1984 nog maar 1994 miljoen gulden kosten, een be drag dat in 1986 tot 1900 mil- i'oen moet zijn gedaald. Dit jaar creeg het stads- en streekver voer nog 2046 miljoen gulden. Voor het dekken van tekorten is voor 1984 nog wel 220 mil joen gulden uitgetrokken. Voor het openbaar vervoer zijn, aldus Smit-Kroes, „ingrij- Voor onderhoud en aanleg van rijkswegen is voor volgend jaar meer dan een miljard uitgetrokken. pende" verbeteringen in de ef ficiency nodig, zeker in het stadsvervoer. Op het platte land moeten doublures van trein, streek- en stadsvervoer worden opgeheven. Er komt een andere methode om te be kijken of zwakke lijnen in het streekvervoer kunnen blijven bestaan ofwel door andere vormen van openbaar vervoer als bel- of buurtbussen en bus taxi's moeten worden vervan gen. De NS zal blijvend 75 miljoen gulden moeten bezuinigen. De tekorten zullen de komende jaren verder stijgen, onder meer door aankoop van trei nen. In 1984 krijgt de NS 1200 miljoen gulden, een bedrag dat tot 1988 ongeveer gelijk blijft. Onderhoud en veiligheid Over het wegennet zegt Smit- Kroes, dat door een recent ka binetsbesluit aanleg en onder houd van rijkswegen op peil blijven. Voor onderhoud is volgend jaar 550 miljoen gul den uitgetrokken, voor aanleg 463 miljoen. Nog dit jaar presenteert de mi nister een „nationaal plan voor de verkeersveiligheid", waarin speciale aandacht zal worden besteed aan verkeers deelnemers van 12 tot 16 jaar. Er wordt gewerkt aan een on derwijsproject over verkeers veiligheid en aan een dergelijk project voor militairen. Het theoretische gedeelte van het rij-examen wordt bijnenkort geheel audio-visueel. Examens voor vrachtauto's en bussen zullen worden verzwaard. Ge meenten krijgen de bevoegd heid in bepaalde wijken een maximum snelheid van 30 km. per uur in te voeren. SURFPLANK AAN BANDEN DEN HAAG Het varen met zeilplanken op drukke routes voor de beroepsvaart, met name op rijkswateren, wordt in 1984 aan banden gelegd. Er komt dan een aparte wettelijke regeling voor zeilplanken. Die regeling is nodig omdat er nu te veel „bijna"-ongelukken met zeilplanken gebeuren. Telefooncellen op centrale punten DEN HAAG Om vandalisme tegen te gaan gaat de PTT een ander beleid voeren met betrekking tot het plaatsen van telefooncellen. Door vernielingen lijdt de PTT jaarlijks een verlies van ongeveer 12 miljoen gulden. Onrendabele cellen zullen worden weggehaald. Nieuwe cellen komen vooral op punten waar veel mensen zijn zoals winkelcentra en sta tions. Ook gaat de PTT werken met mobiele telefooncellen. Zwaardere eisen voor kleine vliegtuigen DEN HAAG Begin 1984 zullen zwaardere eisen gesteld worden aan één- en tweepersoonsvliegtuigen die maximaal 150 kilo wegen. De eisen zullen betrekking hebben op de luchtwaardigheid, de geluidoverlast en de brevetten die de piloten moeten hebben. Ook zal worden bepaald dat de vliegtuigjes minimaal op 150 meter hoogte moeten vliegen. De uitvoering van de nieuwe regeling komt in handen van de sportorganisaties.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15