jax over drempel Cruijff: Titel A jax niet zeker 99 FC Groningen mist Koeman Sparta blijft coach verbazen aard bij selectie Oranje rKees Rijvers heeft Ajacied Frank Rijkaard als liende man toegevoegd aan de selectie voor het Ne- Ids elftal, dat woensdag in Brussel een vriend- Yelijke wedstrijd tegen Belgie speelt. Jemt de plaats in van Erwin Koeman (FC Gronin- faie na de UEFA-bekerwedstrijd bij Atletico de Ma- jen rustperiode van tien dagen kreeg voorgeschre- Lengkeek en Ron van de Berg van Sparta en Carbo van Club Brugge zijn door bondscoach Ger :oegevoegd aan de selectie van het Nederlands lisch elftal, dat vanaf vandaag in Zeist een drie da- jurend trainingskamp heeft betrokken. Het trio de plaatsen in van Bud Broeken, Adri van Tigge- Peter Houtman, die door Rijvers overgeheveld laar de selectie van het Nederlands elftal. Het lisch elftal bereidt zich voor op de kwalificatie- inrijd tegen Roemenie. Deze wedstrijd wordt op 5 Iteeifr gespeeld in stadion De Galgenwaard in Utrecht. Scheidsrechter blaast negatief FREIBURG Scheidsrechter Dieter Staglich uit Bonn, die zaterdag voor de tweede Bundesliga in Freiburg de wedstrijd Freiburg - Stuttgarter Kic kers (2-1) blies, zou dat onder invloed van alcohol hebben gedaan. Trainer Buhtz van de Kickers verklaarde na afloop van de wedstrijd, dat enkele spelers bij de scheidsrechter een „ke gel" hadden geconstateerd. Staglich, die de uitspraken van de verliezende trainer ter ore waren gekomen, stapte onmiddellijk in zijn auto en reed naar de Universiteitskliniek van Freiburg om een bloedproef te ondergaan. Die viel negatief uit. Staglich wil de trai ner van Stuttgarter Kickers wegens smaad aanklagen. Drie doden in koers CASERTA Bij een wielerwed strijd voor amateurs in de omgeving van Caserta, 30 kilometer ten Noor den van Napels, zijn zaterdag drie coureurs om het leven gekomen en twee zwaar gewond. Drie kilometer na de de start van de wedstrijd Om de beker van de stad Crati" botste de kopgroep direct na een bocht op een vrachtauto, die de stopsignalen van de begeleidende motorpolitie gene geerd had. De renners Bruno Buro (19), Luigi di Cistazo (40) en Pietro Tuosto (38) overleden ter plaatse aan hun ver wondingen. Pietro Satillo (37) en Angelo Sorgento (39) moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. Remmerswaal weg bij ADO WASSENAAR Jerry Remmerswaal (23), werper bij honkbal hoofdklasser ADO, wil volgend seizoen niet meer op het hoogste niveau spelen. Hij denkt er over om terug te keren bij zijn oude vereniging Wassenaar. Remmerswaal heeft het afgelopen seizoen enkele te leurstellingen te verwerken gekregen. Na een goede competitiestart vielen zijn prestaties duidelijk terug en ook in het Nederlands team kon hij het niet bolwerken. Zelf voert de jongere broer van Win Remmerswaal aan dat de druk om te presteren te groot werd. „Mijn spel peil ging achteruit, waardoor de spelvreugde afnam. Daarom kies ik er bewust voor om voorlopig een jaar een stap terug te doen". Het is verder twijfelachtig of Frank Millerd terugkeert bij ADO. De Amerikaan heeft contacten met diverse andere clubs. Wel heeft de Haagse honkbalvereniging contacten met een jongere landgenoot van Millerd, Terry Renell (17). Zo goed als zeker komen Harry Heikoop (Celeritas) en Roland Henderson (Storks) het volgende seizoen voor ADO uit. JERDAM De ver- l maakte uiteindelijk verbijstering plaats luur ongeloof. Zowel |e kant van winnaar ils vooral aan Feye- |-zijde. 8-2 stond er iddag in een voor driekwart ge- Olympisch Stadion scorebord, nadat de voetbalgrootmach- lun wellicht histori- hadden be- Historisch, omdat [veel elementen had- ieegespeeld, het een [tmeting had betrof- .»|e zó enerverend was £'*pen en bovendien ■#/jp krankzinnige score Opgeleverd. Nimmer om ;n zou het cliché „de ijvers hadden onge- Ibeter kunnen wor- cfJedebiteerd dan voor letreft de Ajax-Feye- j van gisteren. De luchte stedenont- ZBipg, die normaal al zo igemoederen in be- \g brengt, maar in de iditie in Amsterdam teide tot een héél ikwaardige. Mis- wel de meest me- _pele. is het midden jaren zes- keer in de Kuip 9-4 ge- i voor Feyenoord, nog Ie topjaren van de Rot- imers, die later de Euro- veroverden. Ditmaal jt dus 8-2 voor Ajax, dat •eler hoop óók op de il staat van (nieuwe) in- male successen met zijn die overborrelt van ta- techniek. Vóór deze frontatie tussen hoofd- tasstad sinds de invoe- het betaalde voetbal tyenoord als licht favo- !adden de Rotterdam- Immers niet afgelopen lag een zeer eenvoudige Cupklus krachten spa- 1 winnend kunnen af in waar Ajax een ener- inde en doelpuntloze had moeten toestaan? iéyenoord ook niet aan Vigent Cruijff en de er- zij het omstreden verde- van de Korput alsmede bekende luchtmacht [ide uit Houtman en Je- En ontbeerde de door gen zo benadrukte jeugd px niet de nodige hard- ervaring? jele ^lementen hadden of zeer ten dele invloed Cruijff) op de gang jfiken gisteren in het isch stadion of waren klemaal achterwege. Zo- jkonsekwenties van de a|ens genoemde onerva- J bij de Amsterdam- (i de verwachte mentale na de mislukking te- "ympiakos, vier dagen i97ipie twee feiten waren enige die deze Ajax- •rd nog uittilden boven ikter, dat deze ontmoe- >s met zich meedraagt. er ook het gegeven dat ontstond na een wed- waarin het uiteindelijk gehaalde Feye- een groot deel van de yj ïting zelfs de lakens uit- ÉMaar door taktische te- jningen gingen de Rot- mers tenslotte op bij- pijnlijke wijze de boot bleef Cruijffs invloed ise, dat Feyenoord na- ijk een leider in het lig had, iemand die in 'an de op dat moment meer machteloze trai- de bank binnen de lij gang van zaken corri- Die was er gisteren lijff na afloop: „Nadat was geworden zijn we aan aanvallen. Er lie- 4 te veel mensen vóór 'aardoor bij balverlies van ruimte op het 19}veld ontstond". itisch ,n9twikkeling gaf de ma te 8-2 voor Ajax uitein- gestalte, maar ten •ag aan het zo dramati sche verlies lagen voor Feye noord andere oorzaken. Zoals de fout van Cruijff zelf, die al na vijf minuten de bal ver speelde aan Ophof, die vervol gens de tot absolute uitblinker uitgroeiende Olsen in staat stelde het hele taktische steek spel op losse schroeven te zet ten: 1-0. Of het opzichtige fa len van Van de Korput, die negen minuten later nergens was te bekennen toen Van Basten 2-0 maakte. Of het blij ven „hangen" van Wijnste kers, waardoor Boeve niet bui tenspel stond en voor 3-0 kon zorgen. Of het gebrekkige in grijpen bij een hoekschop van Olsen, waardoor invaller Mo lenaar de absentie van een Rotterdamse verdediger bij de „tweede paal" kon benutten door voor 4-2 te zorgen. Die voor een naar het etiket top- ploeg solliciterende equipe on begrijpelijke elementaire fou ten veroorzaakten Feyenoords verlies. Dat vervolgens nog eens extra werd „aangekleed", luister werd bijgezet door een geheel op drift rakend Ajax. Dat na een door Koeman be nutte strafschop en drie met elkaar om de schoonheidsprijs wedijverende treffers van ach tereenvolgens Van Basten, Ol sen en weer Van Basten Feye noord een serie genadeklap pen uitdeelde. Geheel vergeten Toen was geheel vergeten, dat Ajax na de zo eenvoudig tot stand gekomen 3-0 nog zeer onnodig in de problemen was gekomen. Het kostte de Rot terdammers uiteraard enige tijd om over de drievoudige klap heen te klimmen, maar vanaf de 25e minuut kon de Maasstedelijke brigade, toen nog redelijk onder leiding van de na de rust geheel onzicht bare Cruijff, er weer een wed strijd van maken. Treffers van Houtman en Duut toonden niet alleen dit aspect aan, maar eveneens de bijna onbe grijpelijke wanorde waaraan de defensie van Ajax ineens ten prooi was gevallen. Dit beeld zette zich na de pauze voort en waar iedereen zat te wachten op de gelijkmaker, Jeliazkov kreeg er zelfs drie zeer riante mogelijkheden toe, bleef die uit én demarreerde Ajax weer. Dank zij die tame lijk fortuinlijke treffer van Molenaar. Toen was het hek van de Dam en kon Ajax triomfantelijk aan zijn „ere- ronde" beginnen. In duigen Waarvoor, o ironie, Johan Cruijff de basis had gelegd. Want doordat zijn fout in de vijfde minuut tot de eerste, treffer leidde van de ploeg, waarin hij tijdens zijn carrière Feyenoord twintig keer had bestreden, viel het in beide kampen zo zorgvuldig opge stelde en tot kort voor het be gin nog gewijzigde tactische concept geheel in duigen. Trai ner De Mos van .Ajax, die later gewaagde van de beste wed strijd die hij zijn ploeg ooit had zien spelen, had Olsen in het hart van de defensie willen la ten opereren. „Daar is hij ef fectiever dan Van Basten, om dat hij bij balverlies fanatieker meeverdedigt dan Van Bas ten", aldus de Mos. Maar dbor de vroege voorsprong kon Ol sen, die met een „ingeteepte" rechterenkel speelde en de door hemzelf zo nadrukkelijk gewenste kandidatuur voor Engeland-Denemarken on dubbelzinnig onderstreepte, meer gaan zwerven dan de be doeling was. En dat deed hij met een allure, die vriend en vijand bijna deed verstommen. Ook het concept van trainer Libregts van Feyenoord, die slechts Houtman en Jeliazkov in de spits zette en Vermeulen buiten de basis hield, sneed geen hout, omdat waar de Rot terdamse oefenmeester reken de op een overwicht in de lucht deze suprematie geheel uit bleef. Deels was dat een ge volg van goed verdedigen van Boeve (op Jeliazkov) en de te ruggekeerde Rijkaard op Houtman, maar veeleer door het uitblijven van goede aan voer naar de twee kopspecia- listen. „Dat is achterwege ge bleven", klaagde Libregts la ter. „Bovendien is er door meer spelers geheel voorbij ge gaan aan de taktiek. Maar het Vreugde bij Ajax. Marco van Basten feliciteert zijn ploegmaat Jesper Olsen na het zevende doelpunt van - de Amsterdammers. GRONINGEN Zonder Erwin Koeman mist FC Gro ningen het brein in de ploeg. Tegen Haarlem deed de oudste Koeman niet mee en het was maar al te zicht baar. Haarlem heeft er voortreffelijk van geprofiteerd: 2-1. Het was zoals trainer Hans van Doorneveld over het spel van zijn ploeg zei: „Aan de bal zijn wij zeer sterk en in deze wedstrijd hebben wij laten zien, dat wij het vermogen hebben goed voetbal te kunnen spe len". De trainer van FC Groningen, Han Berger, was uiteraard nau welijks te troosten. „Deze nederlaag is voor mij natuurlijk een enorme teleurstelling. Haarlem heeft ontegenzeggelijk goed ge speeld en na het grote, midweekse evenement in Madrid, heb ben wij de overgang naar een ritme van alledag niet kunnen maken". Haarlem haalde de winst van 2-1 in het gevreesde Groninger Oosterpark-stadion binnen met gedurfd aanvalsspel. Het slaagde daarin, omdat FC Groningen niet tot de juiste aanvalscombina- ties kwam. Bovendien had Haarlem in zijn van Ajax geleende doelman Stanley Menzo een vrij betrouwbaar sluitstuk. Van Doorneveld: „Hij heeft het voortreffelijk gedaan. Ik wil Ajax ten zeerste bedanken voor de medewerking die het aan Haarlem heeft gegeven". FC Groningen - Haarlem 1-2 (1-1): 18. Kleton 0-1. 33. McDonald 1-1. 78. Balm 1-2. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 11.500. Gele kaart: Kleton (Haarlem). FC Groningen: Schellekens; Steenge, Hiddink, Waalderbos, De Haan; Van Tiggelen, Van Dijk, Keukens; Bro:cken, McDonald, Jans (Roossien). Haarlem: Menzo; Masefield, Verschoor, Huyg (Verkaik), Leysner; Nijholt, Kleton, Balm, Keur; Böckling, Van der Waart. ROTTERDAM De ver bazing van Bert Jacobs, de oefenmeester van Sparta, is sinds de ruime overwinning (6-1) op FC Utrecht niet meer gericht op de eigen selectie, maar verplaatst naar de eredivi sie in het algemeen. De roep van de uit Hong Kong in het Nederlandse voetbal teruggekeerde trainer om versterking in de persoon van een al dan niet Engelse spits, is na ze ven wedstrijden in de competitie en een heropt reden op Europees niveau, verstomd. In de laatste drie wedstrijden, in acht dagen, schoten de Rot terdammers liefst veertien maal raak. Jacobs: „Ik had echt niet verwacht, dat deze jonge ploeg het er in het diepe meest storend is, dat er bij bal verlies niet werd teruggevoch ten. Ik knap af op spelers die dan gewoon blijven staan. We hadden Ajax meteen vanaf het begin stevig willen aanpak ken, maar voor we aan de wedstrijd konden beginnen was al 3-0. Daar moeten we wel eens goed over gaan pra ten". Geflatteerd Bij Ajax werd uiteraard alleen (na afloop) gepraat over de wel degelijk stevig geflatteer de, maar daarom niet met minder plezier ervaren triomf. Keje Molenaar, de man van de eigenlijk beslissende vierde treffer: „Ik begreep er niets van dat ik er nu ineens weer naast stond. Had iets met de taktiek te maken neem ik aan, hoewel daar vantevoren nooit over wordt gepraat door de trainer: Maar dan geeft het wel veel voldoening als je dan zo'n belangrijke goal maakt". En De Mos: „Het verschil tus sen de wedstrijden tegen Olympiakos en Feyenoord was duidelijk, dat de eerste ploeg met acht man verdedigt en de tweede zo veel mogelijk de middenlijn opzoekt. Zort zege als deze is goed voor het ver trouwen van deze ploeg. Er zou nog van alles aan het team mankeren: te jong, te onerva ren, te weinig lengte in de de fensie; welnu, dat bleek van daag mee te vallen. Daarom is dit ook een belangrijke zege voor de toekomst, we zijn mis schien wel over een drempel heen gestapt". De Mos erkende dat de treffer van Molenaar de ommekeer had betekend. „Vanaf dat moment was de wedstrijd voor ons gelopen". Dat beseften ook de aanhan gers van Feyenoord. Zij for ceerden in de slotfase een paar hekken en stroomden andere tribunevakken in. Dat was de enige wanklank die kon wor den genoteerd bij de wedstrijd die alles in zich herbergde om - zoals gezegd - te worden ge rangschikt in de categorie „on vergetelijke momenten uit het vaderlandse competitievoetbal. FRANK WERKMAN Ajax-Feyenoord 8-2 (3-2): 5. Olsen 1- 0, 14. Van Basten 2-0, 23. Boeve 3-0, 27. Houtman 3-1, 33. Duut 3-2, 61. Molenaar 4-2, 64. Koeman (straf schop) 5-2, 75. Van Basten 6-2, 84. 01- sen 7-2, 87. Van Basten 8-2. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 40.000. Ajax: Galjé; Rijkaard. Koeman, Boe ve; Ophof, Mölby, Silooy, Gasselich (Molenaar); Vanenburg, Van Basten, Olsen (Van 't Schip). Feyenoord: Hiele; Troost (Vermeu len), Duut. Van de Korput. Wijnste kers; Gullit, Hoekstra. Stafleu, Cruijff; Houtman, Jeliazkov. AMSTERDAM Ogen schijnlijk ontspannen zoog Johan Cruijff na de neder laag van 8-2 van zijn ploeg tegen Ajax de ene sigaret na de andere weg. Lang stond-ie na te praten, maar zijn analy se was in feite erg kort: „Er is takt isch slecht gespeeld. In het begin keek het meren deel van Feyenoord nog te gen Ajax op en toen die fase voorbij was, stond het al 3-0 door verdedigingsfouten Cruijffs lof gold met name Van Basten. „Een hele goeie", prees hij de spits. „En wat me het meest opvalt is dat hij zo snel bijleert. Hij komt hier en daar nog wat te kort, maar je ziet het met elke wedstrijd beter gaan Op de vraag of Ajax nu kam pioen wordt, antwoordde hij uit de grond van zijn hart: „Natuurlijk niet. De titel wordt met niet meer twee punten verschil gepakt".' Sören Lerby, op doorreis van München naar Londen, waar woensdag de interland Dene- marken-Engeland wordt ge speeld, stond bij de kleedka mer van Ajax na te glunde ren. Wat een klasse in de voorhoede van Ajax", com plimenteerde hij zijn voor malige ploeggenoten. En ver der: „Met Olsen in het Deen se team en spelend in deze vorm moeten we het tegen de Engelsen kunnen redden. Die Jesper is toch een super- professional. Zo'n zware bles sure oplopen en in zo'n korte tijd weer zo je vorm pakken. Ongelooflijk Olsen zelf bleef de nuchter heid zelve. Hij vond wel dat hij één van zijn fijnste wed strijden had gespeeld en geen last had ondervonden van zijn enkelblessure. „Ik gelooi dat iedereen zich wilde re vancheren voor de wedstrijd tegen Olympikos Pireaus. Ik wilde mezelf ook testen voor de interland tegen Enge land". Ajax-fysiotherapeul Robert Nolet reist trouwens mee naar Wembley om de kleine Deen te blijven ver zorgen. De bezorgdheid van trainer Aad de Mos van Ajax was dan ook begrijpelijk. „Ik heb maar één wens en dat is dat Jesper blessurevrij terug komt in De Meern HENK WAGEMAN zo vanaf zou brengen. Maar la ten we eerlijk zijn, de eerste twee treffers tegen Utrecht (een minuut vóór en een mi nuut na rust) konden niet op een gunstiger moment vallen". De grootste produktie in jaren van Sparta op Spangen werd uitgerekend verwezenlijkt te gen de nieuwe club van Barry Hughes, FC Utrecht. De „Kas teelheer" van vorig seizoen was er ook in deze situatie de man niet naar om iets op de overwinning van Sparta af te dingen. „Dik verdiend", aldus Hughes. Het spelpeil van FC Utrecht bezorgde trainer Hughes even wel meer kopzorgen dan de verloren weddenschap met voorzitter Van Rijn van Spar ta, tegen wie hij had gezegd dat Sparta dit seizoen geen {)unt tegen Utrecht zou beha- en. Hughes: „Het was de lang ste tweede helft uit mijn loop baan. Een aantal spelers liep verschrikkelijk te dweilen. Maar, ik raap de brokstukken wel weer op. Ik heb wel vaker zoiets meegemaakt". Sparta - FC Utrecht 6-1 (1-0): 44. Hol- verda 1-0, 46. Olde Riekerink 2-0 (strafschop), 54. Van de Berg 3-0, 57. Van de Berg 4-0, 71. Holverda 5-0, 75. Olde Riekerink 6-0, 76. Rietveld 6-1. Scheidsrechter: Blankenstein. Toe schouwers: 6500. Sparta: Van Noortwijk; Blind, Van Oosten, Andriessen, Verbeek; Van de Berg, Van Gaal. Lengkeek; Olde Rie- Zes arrestaties na Ajax-Feyenoord AMSTERDAM Na afloop van de voetbalwedstrijd Ajax-Feyenoord in het Olympisch Stadion in Am sterdam heeft de Amster damse politie zes jongelui ge arresteerd wegens openlijke geweldpleging en bezit van verboden wapens. De andere arrestanten zijn twee Amsterdammers van 18 en 20 jaar en een 20-jarige inwoner van Purmerend. Zij zouden met stenen en en stukken hout naar de politie hebben gegooid. MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9