Eenmalige uitkering voor zelfstandigen Syrië dreigt met beschieten Amerikaanse Zesde vloot 9 Prinses Diana opnieuw in verwachting Drie doden bij schietpartij in België Kohl: SPD wijkt af van politieke lijn Schmidt Belgisch loodswezen in Vlissingen bezet Russen vinden mogelijli zwarte doos var Boeing .met een minimum of lager inkomen. EÜZ BUITENLAND £etdóe6oma/nt MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983PAGI EË Massamoord onder Palestijnen herdacht JERUZALEM In diverse steden op de door Israël bezet te westelijke Jordaanoever zijn gisteren demonstraties gehou den ter herdenking van de massamoord vorig jaar in de Palestijnse vluchtelingenkam pen Sabra en Chatila in Bei roet. In Jeruzalem kwam het bot singen met de Israëlsiche be zettingsmacht en 25 Palestij nen werden gearresteerd bij een gedenkteken, dat na de oorlog van 1967 door Palestij nen was opgericht. Walesa ontkent verdwijnen Solidariteit WARSCHAU Lech Walesa heeft gisteren berichten te gengesproken als zou hij onlangs hebben gepleit voor een opgeven van de naam .Solidariteit' en de oprichting van nieuwe regionale vakorganisaties. In een telefoongesprek ontkende hij met klem dat hij zich in een vraaggesprek met een ondergronds blad van Solidariteit in Warschau in die zin zou hebben uitgelaten. Hij verzekerde dat hij aan het hoofd van de inmiddels buiten de wet gestelde onafhankelijke vakbeweging zou blijven staan, zolang er niet aan bepaalde eisen van Solidariteit is voldaan. Walesa zei dat hij de betrokken publikatie zelf niet had gezien. Op grond van hetgeen hij erover had gehoord, meende hij dat het„in het beste geval" zou kunnen gaan om een samenvoeging van uitspraken in verscheidene ge sprekken binnen de vakbeweging. Volgens hem is er bin nen Solidariteit wel uitvoerig van gedachten gewisseld over de tactiek die na de opheffing van de staat van beleg zou moeten worden gevolgd. Honderden doden bij overstromingen India NEW DELHI Door moessonregens zijn sinds begin deze maand in vijf In diase staten bijna 400 mensen omge komen en honderden dorpen onder water komen te staan. Dit heeft het Indiase persbureau PTI gisteren mee gedeeld. Vanwege de zware regenval kan geen hulp door de lucht geboden worden aan gebieden in de Himalaya-staat Sikkim, waar zich aardverschuivin gen hebben voorgedaan. In de noor delijke staat Bihar hebben buiten hun oevers getreden rivieren meer dan 500 dorpen onder water gezet. In de getroffen staten zijn bijna een miljoen mensen door het water van de buiten wereld afgesneden. Levering Super-Etendards aan Irak uitgesteld BREST/PARIJS De levering van vijf Franse Super-Etendard vliegtuigen aan Irak, die vrijdag had moeten geschieden, is vertraagd. Dit is giste ren vernomen uit welingelichte militaire bron in de marinehaven Brest in Bretagne. De Franse autoriteiten en Iraakse functionarissen nemen in deze kwestie een volstrekt stilzwijgen in acht. De Iraanse revolutionaire leider, Khomeini, noemde gisteren de Super-Etendards .nutteloos'. Hij vroeg zich af of Irak met de eerder geleverde Franse Mirages iets heeft kunnen bereiken, waar na hij de conclusie trok dat „een wapen zonder een bekwame man die dit hanteert, tot niets dient". De Iraanse strijdkrachten hebben aan het noordelijke deel van het front in de oorlog met Irak een nieuw offensief ingezet, zo maakte radio- -Teheran zaterdag bekend. Geslaagde vlucht Pershing-raket WASHINGTON Een woordvoerder van het Ame rikaanse leger heeft gisteren bekendgemaakt, dat een test vlucht van Pershing-2 raket succesvol is verlopen. De legerwoordvoerder maak te bekend dat de vlucht tot doel had de trefzekerheid er. de wendbaarheid van de ra ket te testen. De raket werd afgevuurd op een 142 kilo meter verwijderd doel. Tij dens de nog geen tien minu ten durende vlucht bereikte de Pershing een hoogte van ^17 kilometer. „Nieuw T urks parlem is niet democratisch PARIJS/ANKARA De politiek! missie van de parlementaire as van de Raad van Europa is van dat „het parlement dat op 6 novemi Ankara zal worden gekozen, niet t kan worden het Turkse volk op den tische wijze te vertegenwoordigen' staat in een resolutie die zaterdag bekendgemaakt. De commissie, die vorige week acht sloten deuren bijeen kwam in Parijs voorzitterschap van de Fransman Ja Baumel, heeft tevens een scherpe ve deling uitgesproken over het Turkse taire regime van generaal Kenan E De Turkse regering heeft haar „teleu ling en weerzin" uitgesproken over solutie. BEIROET De strijd in het ten oosten van Beiroet gelegen Shoef-gebied, die gisteren haar derde week is ingegaan, dreigt te esca leren tot een internationa le oorlog. Vanochtend be stookten Syrische raket ten op ongeveer 40 kilo meter ten noordoosten van Beiroet Libanese stel lingen. Zaterdag dreigde Syrië schepen van de Amerikaanse zesde vloot, die voor de kust van Bei roet liggen, te beschieten. De Syrische waarschu wing volgde direct nadat de Amerikaanse marine stellingen op Libanees ge bied onder vuur had ge nomen, die onder controle staan van Syrië. Radio-Beiroet meldde dat gisteren gevechtstoestellen van het Amerikaanse vlieg- dekschip Eisenhower giste ren opnieuw vluchten uitge voerd boven Beiroet. De Amerikaanse F-14 vliegtui gen hebben geen verdere ac tie ondernomen. Zaterdag was het de eerste keer dat de Amerikaanse vloot, die twaalf schepen voor de kust van Beiroet heeft ter onder steuning van de internatio nale vredesmacht, beschie tingen uitvoerde achter Syri sche linies. In Damascus werd dit hoog opgenomen. Een hoge Syrische militaire woordvoerder benadrukte, dat „als er een granaat vanaf land, zee of uit de lucht in gebieden neerkomt waar onze troepen zijn, zij de vuurbronnen zullen beschie ten. Vorige week zinspeelde de Syrische regering al op een mogelijke directe betrok kenheid vand eSovjet-Unie in de strijd in Libanon als de Verenigde Staten daadwer kelijk tot militaire acties overgaan. Moskou ziet Syrië als haar trouwste bondsge- noot in het Midden-Oosten en heeft dit land het afgelo pen jaar van grote hoeveel heden wapens voorzien. De dreiging van een escalatie van de strijd in Libanon werd afgelopen weekeinde reëler, omdat alle bemidde lingspogingen op niets waren uitgelopen. Tot nu toe heeft Saoedi-Arabië vergeefs ge tracht te bemiddelen tussen de door Syrië gesteunde dru- zenmilities en de Libanese regering. Ondertussen gaan de verbe ten gevechten tussen het Li banese leger en de recht- schristelijke milite enerzijds en de alliantie van progres sieve en islamitsche Libanese oppositiepartijen door. Al ruim een week wordt zwaar gevochten om de strategische belangrijke plaats Soek el- Gharb. Controle over deze plaats, die slechts enkele ki lometers ten zuiden van Bei roet ligt, betekent controle over de Libanese hoofdstad. Het offensief van het Liba nese leger zou zijn vastgelo pen. PLO-voorzitter Arafat, die voor het eerst sinds maanden weer in Libanon is, bevestigde gisteren vanuit Tripoli dat Palestijnen aan de zijde van de druzen deel nemen aan de gevechten. Na enkele maanden van af wezigheid is PLO-voorzitter, Jasser Arafat, gisteren weer in Libanon teruggekeerd. In de Noordlibanese havenstad Tripoli liet hij zich fotografe ren in gezelschap van PLO- commandant Aboe Jihad (rechts) en een plaatselijke moslimleider (links). Mali en Opper-Volta leggen grensconflict voor aan Den Haag BAMAKO Mali en opper- Volta zijn overeengekomen het gresnconflict, dat tussen 1974 en 1976 tot gewapende conflicten leidde, voor te leg gen aan het internationale hof van justitie in Den Haag. Het onderwerp van de onenigheid is een strook land van 160 bij 15 kilometer in het grensge bied tussen de twee landen. Groenteveling LEIDEN 17 Sept. '83: pruimen 200; aardappelen 29-64; andijvie 102-161; pronkbonen 130- 230; stokbonen 210-280; snijbonen 510-700; stambonen 140-230; boe renkool 39-55; spitskool 34-56; pos telein 176-238; prei 85-128; spinazie 87-169; ijsbergsla 18-40; broccoli 350; spruiten A 187-222, B 200-241. C 165, D 105-190; uien 29-99; was- peen 50; witlof 660-830; meloenen 120-235; bloemkool 6 per bak 140- 225. 8 per bak 1109-140. 10 per bak 85; sla 19-45; bospeen 135-157; pe terselie 50-78; radijs 19; selderij 20- 53; paprika 21-38. Beurt van Amsterdam Boskalis Westm Dordtsche petr Idem petr prei beurs 16-9 beurs 1< 171.50 172.Ï 77.00 77.3 358,50 123.00 123.0 59.80 60.C 45,70 124.20 121.30 Gist Brocades Helneken Hold. Hoogovens KLM KLM (ree) Kon. Olie Nat. Ned. Nedlloyd Gr. Oce v. Grinten v. Ommeren Pakhoed Holding Pakh. Hold.'eert Rodamco Ver.Bez.VNU Volker Stevln 369.00 1S8.00 44,30 160.00 121.30 106.00 150,00 137.50 158,90 91.00 143.60 196.50 44.50 161.00 122.50 149.50 149.00 135,70 51.20 47.00 312.20 127.30 304.00 192,00 224.00 104.80 32.80 108,00 28,20 57.20 51,20 47,80 313.20 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Poolse gezinnen vluchten naar West-Berlijn WEST-BERLIJN Twee Poolse gezinnen (vijf volwas senen en vier kinderen), zijn er zaterdag in geslaagd met een vliegtuigje van het type Antononv-2, naar West-Berlijn te vliegen. De piloot was met een vriend vanaf een vlieg veld 50 kilometer van de Pool- s/Oostduitse grens, vertrok ken. Zij deden tegenover de luchtverkeersleiding voorko men alsof de een de ander dwong op te stijgen. Twintig kilometer verderop haalden zij hun kinderen en echtgenoten op, waarna koers werd gezet richting West-Berlijn. Een Russisch gevechtsvliegtuig, dat het toestel enige tijd begeleid de, heeft niet getracht de Po len te onderscheppen. De vluchtelingen willen naar Au stralië, waar zij familie heb ben. BRUSSEL Belgische actievoerders hebben zaterdag alle gebouwen van het Belgische Loodswezen op de boulevard in Vlissingen bezet, maar later op de dag werd de actie beëindigd. De Belgische redediensten be kleden een sleutelpositie in de vaart op Antwerpen. Aanvankelijk leek het erop dat de Belgische overheid de nederlandse politie zou verzoeken de gebouwen in Vlissingen te ontruimen, maar na overleg met de offi cier van justitie in Middelburg werd daar van afgezien. De actie was een gevolg van het dreigement van de Belgische regering dat de staking in de Antwerpse haven eventueel onder politiedwang zou wordfen gebroken. Het sluispersoneel in Ant werpen was zaterdag opgevorderd om het werk in de haven te hervatten. Dat gebeurde dan ook, maar in de middag toen het overleg tussen regering en vakbonden werd hervat, was de sta king weer algemeen. Door de staking in de Antwerpse haven raakt met name de Belgische staaindustrie in de problemen. Hoofdbestanddeel van de voorstellen van regering om de sta king te beëindigen was om in plaats van vooruit het maandsala ris van de ambtenaren te betalen, dit aan het eind te doen.. De rentewinst die dit oplevert zou betekenen dat de regering voor een deel aan het bedrag van de bezuinigingsoperatie zou komen. De bonden konden daar niet mee akkoord gaan. (Van onze correspondent) LONDEN Prinses Diana (22), echtgenote van de Britse kroon prins Charles (34), ver wacht haar tweede baby. Twee populaire Londense kranten heb ben het uitgebracht, maar Buckingham Pa lace zwijgt als het graf. Zolang de blijde bood schap niet officieel be vestigd of tegengespro ken wordt, blijft ze on betrouwbaar. De zondagskrant „Mail on Sunday" meende gisteren zelfs te weten, dat de nieuwe konink lijke baby precies op 29 april verwacht wordt. Prins William, Diana's eersteling, zal dan een jaar en tien maanden oud zijn. De „Mail on Sunday" verwacht niet, dat het paleis de nakende komst van een nieuw prinsje of prinsesje we reldkundig zal maken vóór de 35ste verjaar dag van vader Charles op 14 november. Steeds nog volgens deze zon dagskracht zal prinses Diana op die datum vier maanden zwanger zijn. Hoewel dit nieuws nog geen vreugdevolle spanning veroorzaakt onder de flegmatieke Britten (het vooruit zicht van weer een mondje meer op Buc kingham Palace schijnt hen voorlopig koud te laten) zjjn alle Londen se persbureaus erover in de wolken. Vandaag de dag bestaat er name lijk géén beter middel om de oplage van een krant of tijdschrift om hoog te jagen, dan prin ses Diana, die met dat doel driftig geëxploi teerd wordt. Telkens wanneer het populaire Londense da mesblad „Woman's Own" prinses Diana op de voorpagina zet, ver koopt het vijftigduizend exemplaren meer. Ook de boulevardkranten en weinig gelezen tijd schriften, zoals „Royal ty", krijgen minder on verkochte nummers te rug als ze de prinses van Wales geëtaleerd hebben. Sinds Charles en Diana verloofd en getrouwd zijn, stond de prinses al 22 maal op de omslag van „Royalty". Het Britse koninklijke paar was afgelopen juli twee jaar gehuwd. „Royalty" is een maandblad, dat voor de opgang van Groot-Brittannië's nieuwste koninklijke ster, geregeld uitpakte met portretten van de Britse koningin en-of haar dochters. SUSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN BRUSSEL Twee burgers en een rijkswacht in België zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen bij een treffen met een bende inbrekers. Dat is gebeurd in Nij vel, een plaatsje ongeveer twintig kilometer ten zuiden van Brussel. Een radar-alarminstallatie gaf 's nachts om ongeveer half twee het sein dat er onraad was bij het Colruyt-warenhuis te Nijvel. De met de bewaking belaste veiligheidsdienst gaf dat onmiddel lijk door aan de rijkswacht. Op het moment dat de wagen van de Rijkswacht aan de achterzijde van het warenhuis arriveerde en een van de rijkswachten uitstapte, werd er geschoten. De 31-jarige rijkswachter die uit de auto was gegaan werd onmid dellijk gedood. Zijn collega die achter het stuur zat werd aan de hand gewond. Tijdens de schietpartij werden ook een man en een vrouw gedood. Deze twee, zo is later gebleken, waren met schoten in het hoofd koelbloedig door de inbrekers afgemaakt. (Van onze correspöndent Gerard Kessels) BONN De Duitse bondskanselier Kohl heeft afgelopen weekeinde fel uitgehaald naar de socia listische SPD. Vólgens Kohl verwijdert de partij zich steeds verder van de lijn die door de vorige SPD-kanselier, Schmidt, werd uitgestippeld. Als de NAVO niet vast zou houden aan het mede door Schmidt tot stand gekomen dubbelbesluit van 1979, dan is volgens Kohl „het begin van het einde van de NAVO in zicht" en is „de kiem tot ver nietiging van het bondgenoot schap gelegd". Het NAVO-dubbelbesluit gaat er vanuit dat het Westen Pers- hing-2 en kruisraketten opstelt als de Russen niet bereid zijn een zeer groot deel van hun SS 20-raketten te ontmantelen. De laatste weken hopen de aanwijzingen- zich op dat de basis van de SPD zelfs niet be reid is een compromis in Ge- nève te accepteren dat uitgaat van minder dan de 108 Pers- hing 2 en 464 kruisraketten die de NAVO gepland heeft. Het principiële verzet tegen de plaatsing van ook maar één nieuwe raket groeit met de dag in de partij. Op een con gres van de SPD in de deel staat Baden-Württenberg wer den de nieuwe raketten una niem afgewezen. Ook in ande re deelstaten zijn soortgelijke beslissingen genomen of in de maak. Nog feller dan Kohl ging zijn minister Geissler, tevens se cretaris-generaal van de CDU, tegen de socialisten te keer. Hij noemde de SPD „de vijfde kolonne van Moskou". Voor zitter Vogel van de Bondsdag fractie van de SPD bestempel de Geissler daarop als „een po litieke amokschutter". TOKIO Het hoofd v Japanse marinedienst dat Russische bergingspl mogelijk de zwarte doos ben gevonden van de n< schoten Zuidkoreaanse B< Volgens de Japanse funk ris, Masayoshi Kato, zijn noordelijke deel van de u se zee Russische verkem en bergingschepen, in aantallen dan tot nu een klein gebied bijeen men. „Minstens 24 S -schepen zijn samengek in een gebied met een van 8 km", zo zei Kato. lijkt erop te duiden dat z beren iets naar boven te waarvoor ze zeer grote stelling hebben. Het z< zwarte doos kunnen zijn Luchtvaartfunktionarissei Tokio geloven dat de z doos antwoord kan gevt de vraag waarom de Zuid aanse Boeing 747 tijder vlucht van New York Seoul zo duidelijk van de groute afweek. De hoofdredacteur vai| Pravda heeft op een komst in de Schotse stad burg toegegeven dat de'« informatie van zijn land het neerschieten vanp Boeing onbevredigend „Wat dat betreft denk il onze militairen de schul<| zijn", aldus Afanasev. De Verenigde Staten ho er rekening mee dat de St Unie met vervalste bev. q komt om haar bewering U ven dat de neergeh rubrie Boeing spioneerde voor de fauve be l peetc Feijer lit ate 1e va Westen op de barbaarse van de Sovjet-Unie oi doende. In een vraaggei p' met AVRO's Televizier 'e zij haar ernstige bezorgt 'Oven over het onbegrijpelijke om brek aan eenheid in deze tronir binnen de Europese gem Irak n schap. In een radiopraatj te oe president Reagan dat het i Heden schieten van van de Zuidlen aanse Boeing een „keerp feeu in de wereldgeschiedenis vanavi kunnen worden. Het ter antwoord op het neerschi o//eW van het passagierstoestt :er doorgaan met de plannen 'eQi i versterking van defensie /tnc T?o-Ïrrir» dus Reagan. ,Spor irug weds ti minimum of lager inkomen had, dan is er nu ook voor U een eenmalige uitkering: de EÜZ '82. Als U na wilt gaan of ook Uw inkomen tot het minimum gerekend wordt en of ook U recht heeft op een uitkering leest U er dan de folder, die U over de EUZ 1982 heeft ontvangen, nog eens op na. Vraag dan direct met de antwoordkaart het aanvraagformulier aan. In de toelichting, die U daarbij ontvangt staat alles over de Regeling. De folder is ook verkrijgbaar bij het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf (RDK) en bij de Kamer van Koophandel in Uw omgeving. U kunt ook direct een aanvraagformulier krijgen Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf SCDK Postbus 7278 1007 JG Amsterdam Tel. 020-997595 door een briefkaart met naam en adres te sturen naar SCDK, antwoordnummer 17440, 1000 SN Amsterdam. Zelfstandigen in de agrarische sector en de visserij kunnen het aanvraagformulier verkrijgen bij de districtsbureauhouder van de STULM of een briefkaart zenden aan de STULM, antwoordnummer 10560, 2500 WB 's-Gravenhage. De termijn van inzending van de aanvraag formulieren sluit op 29 februari 1984. Voor werknemers met een minimum inkomen of mensen met een uitkering op het minimumniveau celdt deze Regeling niet. WïïJ/171 Stichting tot uitvoering van landbouwmaatregelen Postbus 20401 2500 EK 's-Gravenhage Tel. 070-793911 turwi sctiiic woont vrouw boerde Jacqui de gen-1 een so zijr hearse levenst aldus loet. i en toi Makke, 'andsci tukkei 21.40, I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6