Vegende Folkfestival biedt waliteit en variatie miss Leiden ■oral uit Jegstgeest icMPim] (o Vredesdemonstratie in Leidse regio vG IIDEN QeidócQowtcvnt MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 nsjes gelopen lEN Twee Leidse es van 12 jaar oud zijn •t weekeinde enige tijd geweest. Het tweetal vrijdag niet thuis uit en de politie begon zoekactie. Uiteindelijk in ze zaterdag gevonden i oude hut vol ongedier- een braakliggend ter- aan de Zoeterwoudse- Daar hadden ze de doorgebracht. Het al is naar huis terugge- Eén van de twee had ruzie met haar Enkel verbrijzeld na aanrijding LEIDEN Een 18-jarige Leidse bromfietser heeft zater dagavond een verbrijzelde en kel opgelopen bij een aanrij ding. Het ongeluk gebeurde op de kruising Roodenburger- straat/Thorbeckelaan. De bromfietser kwam van de Zoe- terwoudse Singel en gaf geen voorrang aan een 127-jarige au tomobiliste uit Leiderdorp, die op de Roodenburgerstraat richting Burggravenlaan reed. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. De materiële schade bleef beperkt. Auto te water NOORDEN Een 25-jarige automobilist uit Oudewater heeft zondagmorgen zelf de politie gebeld met de medede ling dat zijn auto te water was geraakt. De man was bij de eerste verkeerssluis vanuit de richting Nieuwkoop te water geraakt, waarbij hij twee boten en een brug beschadigde. Ver moedelijk heeft hij te hard ge reden, „nam" de verkeerssluis, en belandde via de berm in het water. Parkeer automaten vernield LEIDEN Twee parkeer automaten aan de Lammer markt zijn vo rige week on klaar gemaakt door de geld- sleuven dicht te stoppen. De automaten, die per stuk 14.000 gulden kosten, moeten ge deeltelijk ver vangen wor den. Leidenaar in lift mishandeld LEIDEN Een 53-jarige Leidenaar is zaterdag avond in een lift van een flat aan de Arendshorst door een drietal mannen in elkaar geslagen. De man had een zakelijk meningsverschil met éen van zijn opponenten, een 47-jarige man uit Capelle aan de IJssel. De drie mannen beroofden hun slachtoffer van 75 gul den. De man uit Capelle aan de IJssel werd de zelfde nacht nog aange houden. Gevaarlijke medicijnen uit auto gestolen LEIDEN Uit een auto die geparkeerd stond op de Ir. Driessenstraat is in de nacht van zaterdag op zon dag een koffertje met ge vaarlijke medicijnen gesto len. De medicijnen bevon den zich in een zwart am- pullenkoffertje waarop in zilverkleurige letters 'Ciba' staat. De medicijnen zijn bij inname absoluut dodelijk. Naast het koffer tje werd ook nog een ra dio-cassetterecorder ont vreemd. Van de auto werd een zijraampje vernield. Fietser gewond LEIDEN Een 17- jarig meisje raakte zaterdag gewond toen zij met haar fiets de Plesman- laan overstak en het rode licht ne geerde. Het meisje werd door een auto, bestuurd door een 20-jarige Leidse, aangereden en moest met een dub bele beenbreuk naar het ziekenhuis worden gebracht. 1"5EN Te midden de bezuinigingsperi- die ook het Leidse rele leven teisteren, Stichting Leids Folk- al er wederom inge- i dit jaar voor de ide maal een uit- •id programma sa- te stellen. Naar ting 600 personen be- zaterdagmiddag jvond de manifestatie ook Stadsgehoorzaal. Or- ate btoren en publiek in r en unaniem van een rlamjiaand succes, llere onaantrekkelijkheid van is gelegen in haar infor- Ikarakter. In haar oor- celijke vorm is het jnu- 1 kr<*at 's voortgekomen uit ;j v£ lans gedeeltelijk ook uit- ^an d door 'het volk', een t od r'jv'n8> waaronder veel oor gehikt kan worden, de g[waarrnee 'n zÜn alge* ,t ej)eid een duidelijk onder- wordt gemaakt met de luziek. Eenvoudige me- waarop geïmprovi- ;an worden, het gebruik lis- tuin- en keukenin- inten, teksten, die het igse leven betreffen en v ublieksgerichte voor- ïrtikf zijn er de belangrijkste t Arken van. Artiesten lo- m jnd, maken een babbeltje jfragen zich op het podi- genlijk niet anders. Ze tussen de nummers i-Jurend met hun publiek J derbreken die er zelfs jna 6rapjes en vragen leeft Makam és Kolinda: Indrukwekkend. het mee te zingen en mee te klappen. De sfeer is daarom doorgaans uiterst ontspannen. 'Folk' ontwikkelt zich nog steeds, waardoor op het oor spronkelijke stramien talloze varianten zijn ontstaan en de oorspronkelijke grenzen met andere muziekstijlen zijn ver vaagd. Pop, jazz en disco, die overigens strikt genomen ook tot de folkmuziek gerekend kunnen worden, maar niet de zelfde traditie bezitten, hebben hun invloed laten gelden, zo wel op de stijl als op het ge bruik van de instrumenten. Ook klassieke muziek en mu ziek uit andere culturen wor den met de oorspronkelijke volksmuziek vermengd, waar door, zeker in het eerste geval, een meer gecultiveerd soort folk ontstaat. Dit soort meng vormen bezit meestal door abrupte stijlovergangen een uiterst afwisselend en levendig karakter. Variatie Wat het 9e Folkfestival zo in teressant maakte, was dat van al deze vormen van folk een overzicht wordt geboden en zodoende een indruk verkre gen wordt van de haast onge lofelijke variatie, die op dit ge bied is ontstaan. Het festival was met drie series optredens in respectievelijk de grote zaal, de foyer en de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal dan ook een zeer brede opzet gege ven! Bij het maken van eën representatieve keuze daaruit heeft de stichting voorts een gelukkige hand gehad. Het ka liber van de groepen, afkom stig uit Nederland (waaronder een aantal uit Leiden), België, Duitsland, Groot-Brittannië, Ierland en Hongarije bleken voor het overgrote deel buiten discussie te staan. Het programma in de foyer omvatte een optreden van de Leidse groep 'Bries'. Een com binatie van klassieke barok muziek met elerpenten van de meest uiteenlopende herkomst bracht zij met een virtuositeit en humor, die het uitbrengen van een plaat, onder het label van de Leidse platenmaat schappij PAN rechtvaardigt. Deze werd tijdens het concert gepresenteerd. Het programma werd vervolgd met meer spe cifiek repertoire: Ierse balla den door de soliste Sharon Bradley en Duitse Folk door de groep Lorbass. Moeizaam De opening van het program ma in de grote zaal, een optre den van het Leids zigeuneror kest Csardas, bleek de verge lijking met wat voor het overi ge op het festival zich presen teerde, niet te kunnen door staan. Moeizaam samenspel en soli, ontsierd dooi: een valse of miezerige intonatie van de strijkers, herinnerden op een hinderlijke manier aan de be perkingen van het amateuris me en vielen uit de toon bij het vervolg: Iain Mackintosh, die als gevierd en vertrouwd gast van festival 's avonds een tweede optreden mocht ver zorgen, de groep 'Albion Mor ris Men' en de Nederlandse groep 'Crackerhash', dat haar optreden met realistisch en sa- tyrisch liedjes bekroond zag met de presentatie van haar vierde lp, 'louter Leed'. Andere artiesten van topkali- ber waren eveneens voor de avond gereserveerd. 'Celebra ted Ratliffe Stout Band' toonde een adembenemende 'perfor mance', ondersteund door zware muzikale effecten: het gebruik van een trekharmoni- ca, stampvoeten, een zware stem met een sterk aangezette dynamiek. Iain Mackintosh is muzikaal gesproken veel so berder en traditioneler. Ook bij hem is de 'performance' van groot belang. Iain toonde zich een taalvirtuoos, die de actuele sociale toestanden in Engeland op een snedige ma nier onder de loep nam. Uitsmijter Twee optredens in de grote zaal vormden een afsluitend hoogtepunt. 'Makam és Kolin da' uit Hongarije verbinden Oud-Perzische muziek met Balkanmuziek en jazzy-ele menten en brachten het ge heel met een ingetogen, maar Bries: Humoristisch indrukwekkende muzikale kracht. Als uitsmijter fungeer de de Maccalmans, een Schot se, vocale groep, die direct en volumunieus, maar gaandeweg ook met verfijning en virtuosi teit de zaal in een laaiend en thousiaste stemming bracht. Als het meest informeel gold de workshop Volksdans, ver zorgd door de Belgische groep 'Zakdoek', gevolgd door het Clubpodium, waar onder lei ding van de Leidse Folkclub Horus kleine formaties optra den. In beide gevallen kon het publiek meedoen. DIRK VOOREN Celebrated Ratliffe Stout Band: Adembenemend. -ekaf /F 0 ~F 0 De jury i het afgelopen za- igavond op jong en 3n gjrf voor wat betreft ok herkiezing van miss ?n vanister Leiden op de ur w<houdelijk ingestelde Leidato in de moordhallen. Karin rordtHaan (uit Oegst- epe d() en Leendert Hü- gebie voldeden het best :hotl2(jeze en nog andere noo ;sie u ak ht :ivitei nderc laaroi iginnq ificaties en mogen een jaar lang Lei- mooisten noemen. lweer n de Groenoordhallen de da bouwde „Trend tent" nieubde zaterdagavond vol eursbezoekers toen de 'zingen de laatste ronde en. Presentator Olaf on liet de deelnemers e voorronden nog een ,?Inp 8an£ over het podium i. Geluidsman Herman daarbij voor de mu- De jury, hoofdzakelijk leerd uit middenstan- die ook op de beurs n, kon zich middels de gesprekjes van de pre- or met de dames en he- og een beeld vormen mens achter de kan- „Dat was de snelste ronde die hier vanavond is afgelegd", aldus Hoenson tot een deel neemster die enigzins ner veus het podium rondsnelde. „Doe dat zo meteen wat lang zamer, zodat iedereen je goed kan zien", aldus de presenta tor die veel aandacht be steedde aan het zogenaamde „rug-decolleté". Vraag: „Wat vind je mooier, een rug-de colleté of een decolleté aan de voorkant". Antwoord: Dat hangt van de kleding af". Andere vraag: „Heb je een vriend?". Antwoord: „Ja. Hij staat daar (wijzend op een groepje luidruchtige aanhan gers). Hij is wel aardig". „Binnenkort staat zijn ver vanger zeker klaar", veron derstelde de presentator. Vraag: „Ga je veel uit'?". Antwoord: „Ja, vooral in Noord wijk, want daar zijn de dancings veel leuker dan in Leiden". Vraag: „Waarom vind je Noordwijk leuker. Ik vind Leiden leuker om uit te gaan". Wedervraag: „Waar om vind jij Leiden leuker?". „Ja, we gaan er geen discus sie van maken, zeg". Vraag: „Hier staat dat je aan body building doet. Ben je niet bang dat je daar van die spierballen van krijgt?". „Nee hoor, dat hoeft helemaal niet". Vraag: „Ben je zenuw achtig?. „Helemaal niet". „Waren de andere meisjes niet zenuwachtig in de kleed kamer?". „Sommigen wel. Maar de sfeer was verder heel goed in de kleedkamer. Helemaal geen haat en nijd". „Maak nog één keer een ron de over het podium. Herman, zorg jij even voor een mu ziekje'De jury heeft niet veel tijd nodig voor de uit eindelijke beslissing, terwijl miss en mister Leiden van het vorige jaar nog even op het podium worden geroe pen. Bij het bekend maken van mister Leiden wordt de per ongeluk als de nummer drie op het podium geroepen en haastig weer de coulissen ingetrokken. Maar alles komt gelukkig weer goed. Middenstander en ge meenteraadslid Van Zijp deelt de bekers uit en wap pert met geldprijsjes van 500 gulden. „Om een reisje naar Londen, Parijs of Amsterdam te maken, vertelt hij erbij. „Daarmee kom je niet verder dan de Hema", veronderstelt een toeschouwer. Terwijl de tent leegstroomt en familie en vrienden de kandidaten bestormen zorgt Herman voor de laatste, afsluitende muziek. Het bezoekersaantal aan de Van links naar rechts: presentator Olaf Hoen son, Mr. Leiden 1983, Miss Leiden 1983 en de voorzitter van het Leida- to-bestuur, de heer J. van Zijp. huishoudbeurs is overigens ongeveer gelijk gebleven aan vorig jaar. Afgelopen vrijdag werd de 50.000-ste bezoeker met enig feestelijk vertoon ingehaald. Naar schatting bezochten in to taal 60.000 personen de jaarlijks in de Groenoord hallen te houden huishoud beurs. Bloemschikken Het dienstencentrum Binnenstad/Zeehelden wijk heeft in het zaaltje van Nieuw Groenhoven aan het Looiers- plein 5 een aantal activiteiten op het programma staan voor de bewoners van de wijk Nieuw Groenhoven. Alle bijeenkomsten duren van twee tot vier uur. Mor gen geeft mevrouw Van Rijnswou een demonstratie bloemschikken. Dinsdag 27 september wordt er door vertegenwoordigers van het Energie Bedrijf Rijnland informatie over veiligheid in huis. Dinsdag 4 oktober staat er een spelmiddag op het programma. Dinsdag 11 oktober wordt er voorlichting gegeven over de tele fooncirkels. Dinsdag 18 oktober komen vertegenwoor digers van de bonden naar het zaaltje aan het Looiers plein. Dinsdag 25 oktober wordt er een film vertoond over de renovatie van het Herengracht/Zijlsingelge- bied. Mon'tichiari Na de heilige mis, die woensdag 21 september om twee uur in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur begint, wordt om half drie een lezing gehouden over het genade-oord Monti- chiari. Tevens wordt er een bedevaart naar dit Montichiari gehouden van 3 tot 9 oktober. Nadere inlichtingen hier over kan men krijgen na de lezing en bij mevrouw Van der Meer, tel. 01729-8836 en bij mevrouw Ver forst, tel. 080- 785713. Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert op woensdag 21 septem ber een prestatie-/trim loop. De loop voert door het nieuwe gedeelte van het park Cronestein. De afstan den die afgelegd kunnen worden bedragen 2, 5 en 11 kilometer. De start is om half zeven bij het clubhuis, inschrijving is vanaf een uur voor de start mogelijk. Het inschrijfgeld bedraagt tot 14 jaar f2 en ouderen f3,50 (met aandenken) en fl (zonder aandenken). Kleedgelegenheid (geen douches) zijn aanwezig. In lichtingen via tel. nr. 412515. Bestuurstraining De stichting Leidse Vrouwenraad begint binnenkort met een cursus bestuurstraining. Doel van de training is huidi ge bestuursleden meer inzicht te geven in hun bestuurlijke taak en vertrouwd te maken met verschillende functies als ook de drempel te verlagen voof vrouwen die best een be stuursfunctie of een deeltaak daarvan zouden willen ver vullen. De training wordt gegeven tijdens vijf bijeenkom sten, te beginnen met morgen. Voor inlichtingen en aan meldingen: Leidse Vrouwenraad, Plantsoen 109 a. Volkenkunde Het filmprogramma in het Rijksmuseum voor Volken kunde op woensdag 21 september ziet er als volgt uit.r 14.30 uur 'Novietenschool', 15.00 uur 'Kulu en Lahul' over de zogenaamde duivelsdans in een Boeddhistisch klooster in Noord-India. De toegangsprijs bedraagt f3,50 voor volwassenen en f2 voor kinderen en 65+. Kinderfilms In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest worden woensdagmiddag 21 september tekenfilms en een komi sche film vertoond tijdens de wekelijkse kinderfilïnmid- dag. Om half drie begint het programma. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Vredesweek In het kader van de Vredesweek houdt de Leidse Raad van Kerken een extra vergadering op woensdag 21 sep tember in het Bonaventuracollege, Burggravenlaan 2 om kwart voor acht. Thema van de bijeenkomst is 'Vrede en Sociale Verdediging'. Het thema wordt inge leid door Joep Creyghton. Slagbaltoernooi Leerlingen van 26 Leidse scholen houden woensdag 21 september weer een slagbaltoernooi op hét sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel. De wedstrijden beginnen om een uur. Wanneer het weer slecht is, worden de wedstrijden verschoven naar woensdag 28 september. LEIDEN/KATWIJK Onder het motto 'Trappen tegen kruis- rakettèn' werd zaterdag gedemonstreerd tegen de mogelijke plaatsing van de nieuwste lichting nucleaire wapens. Dit gebeur de met een fietstocht vanuit verschillende plaatsen in de regio naar Leiden waar vandaan vervolgens werd vertrokken naar het Katwijkse zalencomplex Tripodia. Hier werd in de middagu ren een manifestatie gehouden waarbij onder "meer de voorzitter van Pax Christi, bisschop H. Ernst, en de secretaris van het IKV, Mient-Jan Faber, aanwezig waren. spraak tot de rond driehonderd aanwezigen een internationaal politiek standpunt aanvocht. "Het is verkeerd om uit te gaan van de gedachte dat wie vrede wil zich moet klaarmaken voor oorlog. Dreigen met de afschrikking van een nucleaire oorlog kan geen vrede brengen. Dat is balanceren op de rand van de afgrond". Bisschop Ernst hield zijn gehoor voor dat de strijd te gen de bewapening er vooral één is van volharding. Ook Mient-Jan Faber repte in zijn toespraak over een eventuele gedeeltelijke mislukking wanneer de regering ondanks alle weerstanden in de samenleving toch tot plaatsing van de raket ten zou overgaan. "Maar", zo zei Faber uitdrukkelijk, "het mag ze niet gegund worden dat ze twee overwinningen behalen. Dat ze bereiken dat én de raketten geplaatst worden én dat de vre desbeweging op zijn kont ligt. Wij zijn er met z'n allen bij om te zorgen dat dat niet gebeurt." Mient-Jan Faber herinnerde ook nog eens aan het feit dat plaat sing van de nieuwe kruisraketten om militaire redenen vol strekt niet noodzakelijk is. "Er is in Oost-Europa geen enkel doel meer dat nog niet onder vuur staat. Als je dan ook vraagt aan politici waarom het nodig is om er dan toch nog een arse naal aan toe te voegen krijg je de meest pure onzin te horen. Uiteindelijk is het allemaal terug te voeren tot prestige; als je niet plaatst verlies je je gezicht". Diefstal van drie mille ALPHEN A/D RIJN Drie briefjes van duizend gulden zijn in de loop van zaterdag gestolen uit een woning aan de Cantharel in Alphen. Het geld zat in een sieradenkistje. De het raam naast open te breken. De in het kis tje liggende sieraden werden niet meegenomen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3