Paus fel tegen gebruik pil Voedingsstrategie voor vissen maakt België wereldkampioen Lubbers: Ontwikkelings samenwerking moet wortelen in samenleving fieidóeSouta/t ■ÜS CONTRACEPTIE ONTKENNING VAN GOD' kerk wereld Mgr. Gijsen verwerpt werkboek HKI Ons eigen vuil brieven lezers Korte weq verbeteriil ACHTERGROND QeidóaOowumt MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983PAGtI] Raus Johannes Paulus II heeft de contraceptie of kunstmatige geboortebeper king scherper veroordeeld dan ooit het geval was, zo meldt onze correspondent. Hij deed dat afgelopen zater dagochtend ten overstaan van een groep van ongeveer 50 priesters die in Rome bij een zijn voor een studie over de „verantwoordelijke voort planting". Rooms-katholieken die met hun geweten worstelen over het al of niet gebruik van pil, condoom, spiraal en andere technische vormen van con traceptie, hoeven na de woorden van de paus niet meer te twijfelen: „De con traceptie is objectief gezien zo intens ongeoorloofd, dat die nooit, met geen enkele reden, gerechtvaardigd kan wor den". De paus geeft daarvoor de volgende theologische ver klaring: de mens is niet zo maar iets toevalligs, maar ge schapen door God. De mens is een vorm van samenwer king tussen het menselijk voortplantingsvermogen en de goddelijke scheppings kracht. Hieruit volgt, aldus de paus, dat de man en de vrouw niet de enigen zijn die bepalen wat er gebeurt, maar met hun sexualiteit slechts deelnemen aan het schep- pingsbesluit van God. „Wan neer de echtelieden door middel van de contraceptie aan de sexualiteit van het huwelijk het vermogen om voort te planten ontnemen, eigenen zij zich een macht toe, die alleen aan God toe komt: de macht om in laatste instantie te bepalen of een mens geboren wordt." De paus geeft toe dat op dit punt de naleving van de Wet Gods wel eens problemen voor het echtpaar kan opleveren, maar de wet is de wet: „Het is vooral noodzakelijk te ver mijden dat de Wet Gods wordt aangepast aan de ver schillende situaties". Met deze scherpe veroorde ling van de geboortebeper king herhaalt de paus de Wet Gods zoals die is neergelegd in de encycliek Humanae Vi- tae uit 1968, van zijn voor ganger Paulus VI. Daarin, wordt voor katholieken de technische geboortebeper king verboden. Maar sinds deze encycliek zijn vele bis schoppen en pastores in ver schillende landen de verbo den contraceptie toch door de vingers blijven zien, al naar gelang de plaatselijke en per soonlijke omstandigheden. De bisschoppen zelf spraken zich zelfs op hun synode over het gezin (in 1980) uit voor een zekere tegemoetkoming aan de echtparen die door de toepassing van de strenge normen van de kerkelijke huwelijksmoraal in de pro blemen waren gekomen. Maar de paus spreekt in dit verband (maar zonder de sy node met name te noemen) van een „geringe achting voor de Wet Gods". De paus roept de gelovigen dus weer ondubbelzinnig tot de orde, zoals hij dat in de laatste twee weken op vrij wel alle onderdelen van de kerkelijke leer heeft gedaan. Sex voor het huwelijk, abor tus,. echtscheiding en homo- sexualiteit zijn door de paus gehekeld, en bovendien heeft hij er geen twijfel over laten bestaan dat slechts mannen, ongetrouwd en gewijd, pries ter mogen zijn. De standpuntbepaling van de paus heeft in Italië felle reac ties uitgelokt. Een organisatie voor geboorteregeling gaf een protest uit „in naam van alle vrouwen, die juist we gens het ontbreken van elke vorm van voorlichting over voorbehoedmiddelen, al eeu wenlang de drama's hebben meegemaakt van ongewenste zwangerschap of in het ge niep gepleegde vruchtafdrij ving". De paus werd er ver der van beschuldigd zich te mengen in interne Italiaanse aangelegenheden. „Meer en meer heb ik de overtuiging gekregen, dat wat ontwikkelingssa menwerking betreft, overheden voorwaarden moeten scheppen, maar dat het wezenlijke proces tot ontwikkeling uit die samenleving zelf moet komen". Dat zei minister-president Lubbers zaterdagmiddag in Oegstgeest bij de opening van de centrale huisvesting van vier rooms-katholieke orga nisaties op het gebied van ontwikkelingshulp, missio naire activiteit en vluchtelin genhulp. De opening van „Duinzicht" werd bijgewoond door onder anderen minister E. Schoo van ontwikkelingssamenwer king, minister De Koning, in zijn functie van minister van Antilliaanse zaken, oud-mi- nister-president P. de Jong en hulpbisschop De Kok van Utrecht. Lubbers verklaarde tot het inzicht te zijn gekomen, dat het mede gaat om vermense lijking van de samenleving in de samenwerking met de partners overzee. Oog heb ben voor de naaste heeft mondiale dimensies gekre gen, zei hij. Hij memoreerde hoe frustrerend de feitelijke ontwikkeling van verarming en wapenwedloop kan wer ken op die samenwerking. Voortgaande strijd voor de mensenrechten is alleen ge loofwaardig, zei hij, als die voortkomt uit een samenle ving die laat zien dat het haar ernst is met die rechten. Met nadruk stelde de minis ter-president, dat wie uit Ne derland uitgaat om te helpen overzee, zich ver moet hou den van deelneming aan ge wapende strijd. „Er is al zo veel te doen op het punt van vermenselijking", zei hij. Als openingsceremonie zond de minister-president een boodschap aan de partner-or ganisaties van Cebemo en het Centraal Missie Commissari aat (CMC). In die boodschap bracht hij tot uiting de solida riteit van het Nederlandse volk met allen die uitzien naar meer gerechtigheid en een menselijk bestaan. Bij wijze van openingsceremonie van huize „Duinzigt" in Oegstgeest zendt minister-president Lubbers een telexboodschap aan de partner-organisaties van Ce bemo en het Centraal Missie Commissariaat. Bisschop Ernst: Volharden in strijd tegen kruisraketten De voorzitter van Pax Chris- ti, bisschop Ernst van Breda, heeft zaterdagmiddag in Kat wijk opgeroepen te volhar den in de strijd tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Hij deed deze oproep tijdens een bijeen komst van de samenwerken de vredeswerkgroepen uit de Bollenstreek. „Alleen volhar ding kan ons nog redden", al dus mgr. Ernst, die, zoals hij dat zelf zei, „een woord van bezinning. Wie zich klaar maakt voor oorlog, heeft niet die oriëntatie, die klaarmaakt voor vrede", aldus Ernst. Voorafgaande aan de bijeen komst ging een demonstratie ve fietstocht door de regio met enkele honderden deel nemers. Het werkboek voor kateche- se en liturgie van het Hoger Katechetisch Instituut, met name de passages over het doopsel, stuit op onoverko melijke bezwaren bij de bis schop van Roermond, mgr. Gijsen. Hij acht het in strijd met de rooms-katholieke leer. Van deze afwijzing heeft hij inmiddels alle de kens in zijn bisdom in kennis gesteld en hen gewaar schuwd voor de inhoud van het werkboek. De teksten van het Hoger Katechetisch Instituut over het doopsel kunnen, aldus bisschop Gijsen, onmogelijk als handleiding voor dit sa crament beschouwd worden, omdat ze het doopsel verla gen tot een louter maatschap pelijk en werelds gebeuren. De schrijvers gaan volgens de bisschop voorbij aan de kern van het doopsel, namelijk dat de mens door het doopsel verlost wordt van de erfzon de en kind van God wordt. De foutieve opvatting komt naar zijn mening voort uit de politiek gekleurde ideologie als zou Jezus van Nazareth niet de Christus zijn, maar een politiek en sociaal geën gageerd voorman en als zou de rooms-katholieké kerk niet meer zijn dan een maat schappelijke groepering, die ijvert voor een soort wereld verbetering die God niet no dig heeft. Op grond van een en ander wenst de bisschop nadrukke lijk vast te stellen dat wie de inhoud van het werkboek toch onderschrijft of in prak tijk brengt zich niet meer ka tholiek en zelfs geen christen meer mag i In de week waarin het rapport van de commissie-Hen een vernietigend oordeel uitsprak over de rol van de 1 overheden in de ontstaansgeschiedenis van de boderm a ling, heeft minister Winsemius van Milieubeschermii j voortvarend actieprogramma tegen die verontreinigi licht doen zien. Winsemius wil voorkomen dat zwaar a stoffen in de bodem komen, heeft daartoe een zwarte ze lijst van de schadelijkste stoffen opgesteld en maai daarmee tot de behoeder van het dierbaar stukje waarop zoveel mensen moeten leven. MINISTER Winsemius wil voorkomen dat wij de ki decennia voor nog meer van die afschuwelijke verras komen te staan die zijn voorgangers tot wanhoop hebben gebracht. In zijn programma blijft hij trouwe stil staan bij die grote vervuilingsschandalen, waarvan men een sinistere klank hebben gekregen: Lekke Krimpen, Gouderak, Volgermeerpolder. Hij richt zij dacht ook op terreinen waarmee een ieder persoonlijk ken heeft: drinkwatervoorziening, natuurbehoud, o mesting van landbouwgronden. Ons voortbestaan zelf die terreinen in het geding. Al te lang heeft onze samenleving de ogen gesloten vU, ramp die ons milieu te wachten stond. Onbekommer ben we verder geleefd: grote industriële vervuilers: ambtenaren, landbouwers en veetelers die met te veer' stoffen de produktie willen verhogen. De commissie-jL ga heeft de bestuurlijke kant van het Uniser-schandi j licht en er niet mis te verstane conclusies uit getrokklf bewindsman heeft nu uit de dure ervaringen deze les F ken: zorgeloosheid en laksheid zullen aan banden \P. gelegd. Desondanks blijft de suggestie van de commissf1C linga tot instelling van een milieu-inspectie zeer de l. waard. 1 fel HET wachten is nu nog op een wetgeving die ookfg voor een snel naderende dood zal behoeden. De mate kt de industrie nog wordt toegestaan te lozen; zowel in rie] als op open zee, is een achterhaalde zaak. Nederland^ voorkomen dat de dreiging van de zee straks allere maken heeft met wat het water voor ons bewaart: onJaa vuil. [is k; Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven- De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Eieren In een wereld waar het groot ste gedeelte van de bevolking in de meest letterlijke zin hon ger lijdt, meent een kr< blijkens een artikel v; Pieters in de LC van tember, de aandacht op- moeten vestigen door r' zwakbegaafden in de giw heid te stellen met eiee gooien. Hier is maar élv clusie mogelijk: Beschar1 Het is beschamend voor ganiserende horeca-exjfa doch deze zou zich no^11 gen onnozelheid kunrrn journalist (wiens artiki overigens meestal met vrl noegen lees), die meed"' over -zonder enige krifri moeten schrijven. 8* Het is beschamend Grieks hamlapje, bietjes met prei en aardappelen volkoren- karnemelkvla Voor twee is nodig: 150 g hamlap, 30 g margarine, knoflook, salie, zout, pe per, 1 lepel citroensap; 400 g bietjes, zout, zure ap pel, 1 dunne prei, ketoem bar, azijn, suiker; 0,5 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 40 g volkoren- meel, 2,5 dl karnemelk, bruine basterdsuiker. Schroei het hamlapje dicht in hete margarinetemper het vuur zo dat het nèt blijft bak ken, leg er een hele teen knof look naast en een paar blaadjes verse of gedroogde salie. Strooi èr zout en peper over en bak het vlees onder regelmatig ke ren in ruim een kwartier gaar. Leg het hamlapje op een warm bord en druppel er de helft van het citroensap over. Maak de jus af met weinig water en de rest van het citroensap en zeef er de knoflook en salie uit. Schil de bietjes en rasp ze. Kook ze in een half uur gaar of als ze voorgekookt waren in tien minuten met weinig wa ter, zout en stukjes appel. Warm daarna heel even ke toembar en de zeer fijngesne den prei mee. Maak de bietjes op smaak af met azijn en sui ker. Breng bijna alle melk aan de kook. Meng met de achterge houden melk het volkóren- meel aan. Schenk bij dit papje wat van de hete melk en doe het dan in de pan. Laat dit mengsel een minuut al roeren de zacht koken. Zet de pan in een bak met koud water. Boer er, als de pap lauw is gewor den, de karnemelk door. Geef dit toetje lauw of geheel afge koeld met apart de bruine bas terdsuiker. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ZOELEN Een vijfkop pig Belgisch team heeft dit weekeinde Nederland onttroond als wereld kampioen zoetwatervis sen. Het hengelde in drie uur tijd 37 kg uit de door regenvlagen gestriemde golven van het Amster dam-Rijnkanaal tegen de titelhouder slechts 23 kg, en verwierf zich zodoen de een klinkende 9 als waarderingscijfer. De Nederlandse ploeg werd zelfs verrassend gepas seerd door Engeland (14 punten) en eindigde met waarderingscijfer 24 op de derde plaats. „De beste heeft gewonnen", riep na afloop de Belgische coach Gaston Lowies zelfver zekerd. Hij had gelijk, want onder zijn supervisie zwiepte ploegmaat Francis Bartolas ook nog eens het persoonlijk record van de wedstrijd uit het wit- en wildgekuifde wa ter: 7,6 kg. „Hij lijkt wel een machine", gonsden de 5.000 toeschouwers vol ontzag. Wim Rings, de coach die Ne derland vorig jaar in het Ier se Newry naar het wereld kampioenschap loodste, viel zijn zegevierende Belgische rivaal bij. „Gezien de hoge kwaliteit van dit viswater, waarin iedereen gelijke kan sen had, heeft inderdaad de beste gewonnen. Wij hadden een bepaalde tactiek uitge stippeld voornamelijk vis sen op voorn maar toen dat niet zo lukte, zijn een paar jongens een beetje in de war geraakt. Ze verloren de moed en schakelden over op brasem, in de hoop met die zwaardere vis toch het beno digde gewicht te halen. Een verkeerde gok, want de bra sem wilde niet bijten. De voorn daarentegen uiteinde lijk wel, en dus wonnen de Belgen, want die waren con sequent op voorn blijven vis sen"." Eenentwintig naties, die de zoetwatervisserij als sport be oefenen, waren naar titel- houdend Nederland gekomen om elkaar dit 29e wereld kampioenschap af te vangen. Honderd en vijf loze visser tjes aan de boze waterkant bij het Gelderse Zoelen. Onder hen één eenzame vrouwelij ke deelnemer: Tuula Arila uit Finland. Het zal feminis ten spijten, maar verder dan een paar alvertjes met een schamel totaalgewicht van nog geen twee ons kwam de Finse niet. Altijd nog meer overigens dan de hanig in lieslaarzen paraderende Por tugees Manuel Jorge, die het presteerde in drie uur tijd he lemaal niet beet te krijgen. De Westduitser W. Kremkus haalde gisteren de wereldtitel binnen. Hij ving 6.945 gram vis. De Luxemburger J. Kohn (6.250 gram) behaalde het zilver, de Nederlander P. van Gooi (4.150 gram) het brons. Subtiel De wereldkampioenschappen sportvissen bleken geen eve nement te vormen waarheen brulboeien als Theo Koomen of Peter Knegtjes ter verslag geving moesten worden afge vaardigd. Die zaten dit week einde dan ook respectievelijk bij Ajax-Feyenoord en een speedbootrace. Maar zelfs de fluisterstem van een biljart - verslaggever zou in Zoelen te luid hebben geklonken, zo subtiel ging het daar toe. Snoertjes met een dikte van zeshonderdste millimeter, dunner dan het dunste spin rag, door geen menselijk oog meer waar te nemen. Hel kleinste visje moest met een schepnet uit het water wor den geholpen, omdat anders het lijntje zou breken. „Zo'n superdun snoertje biedt nage noeg geen weerstand aan de stroom", legde een kenner verlekkerd uit. „Het aas be weegt zich op een uiterst na tuurlijke wijze door het wa ter en hoe natuurlijker het voedselaanbod, des te happi- ger de vis". Ultra-licht De Nederlandse ploeg had zich door een Japanse firma uit laten rusten met ultra- lichte hengels van koolstof ter waarde van 8.000 gulden per stuk. 13.20 meter staken ze uit boven de toegewezen stekken, aldus de actie-radi us, waarbinnen gevist mocht worden, aanzienlijk vergro tend. Men nam daarmee een risico. Deze allermodernste stokken zijn levensgevaarlijk bij onweer. De koolstof is hoog-geleidend. In Duitsland zijn er al twee sportvissers mee doodgebliksemd. Menige bezwerende oogopslag werd in Zoelen naar het zwerk ge zonden waar zich inktzwarte koppen samenbalden. Lokvoer De bliksem echter kwam uit een andere hoek. Hij sloeg toe uit de duisternis waar wedstrijdvissers (topsporters noemen zij zichzelf; ze trai nen drie keer per week in tensief) hun geheimen koes teren. Het lokvoer. Paneer meel kan daarin zitten, ha vermout, fijngemalen gries en maïs, zemelen, speculaas kruiden (vooral grote vissen houden van zoet) en een heel scala van zaden tot en met hennepzaad dat licht- verslavend werkt, waardoor de prooi steeds dichter naar het haakje wordt toegelokt. Niet alleen de samenstelling van dat voer is verantwoor delijk voor wonderbare vis vangsten, zo viel aan de Zoe- lense waterkant te beluiste ren, maar ook de frequentie waarin wordt bijgevoerd. In dat laatste onderdeel, zo kon men zijdelings vernemen, liet Nederland zich door België kansloos overtroeven. De Nederlanders hadden een alternatieve vorm van voe ren verzonnen: één keer goed en laat de voorn maar komen. Dat was, in de twee oefenweken voorafgaande aan het toernooi, een uiterst succesvolle strategie geble ken. Op het beslissende mo ment echter bleef de massale aanval van voorn op het ne derlandse lokvoer uit. In pa niek schakelde men over op lokvoer voor brasem, redene rend: „Een brasem van én kilo weegt op tegen tien voorns van honderd gram". Fataal besluit. De brasem kwam niet en de Belgen, die de voorn bleven bijvoeren, met handen vol op het laatst, haalden aan de lopende band hun 37 winnende kilo's naar boven. PIET SNOEREN krant, die een dergelijl dï publiceert, Doch zoals met bijna a"' gen het geval is, heeft artikel een positieve Ir" troost mij namelijk mei dachte, dat de horekaf: de eieren de ruiten vanJ gen broodwinning (ver woord in dit verband) nJ Drs. Jan Sloos Leiden. DE BILT Morgen perioden met zon gr worden, maar ook zH nog een paar buien vahj middagtemperatuur w<|}( gens het KNMI een C 16 en dat is iets te weiT medio september. Dit weerbeeld wordt zaakt door een diepe du die van het zeegebiöv omgeving van Schotl%/ der naar het noo)-. koerst. De depressie vf volg door een zwak hq gebied, dat de activiteii' buien sterk zal onderd Woensdag zal daaroil en vrij zonnig beginne in de loop van de daj invloed van een niei^ aan-depressie alweerp baar worden. Amsterdam Deelen Eelde

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2