gSeidée Sowtamt Belgische staking verhardt Thatcher op staatsbezoek Ramp... BON: weezijdige ontwapening benadrukken IS zien een reden oor zeggen ïis rromyko ONDERHANDELINGEN LEVEREN GEEN RESULTAAT OP V ANDIJVIE EN GEHAKT m t Maandag 19 september 1983,74e jaargang no. 22684 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA.tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hooidredacleur: I I.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm. kleintjes f 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.autbetalingkwartaal 161 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. ,25. jaar f233,50. Losse nummers f 0 Brandpunt gaat het vanavond hebben over de NAVO-oefe- ning op Ned. I om 22.00 uur, om 22.45 uur gevolgd door „Sport op maandag", waarin wordt nagekaart over Ajax- Feijenoord. Op Ned. II om 20.00 uur gesprek Ruud ter Wwijden met Harry Belafonte. Op België 1 om 21.10 uur Ben ny Hill Show. HET WEER Opklaringen maar ook enkele buien. Middagtemperatuur 16 graden. Matige tot vrij krachti ge wind. Zon op: 07.22; onder: 19.46. Schev hoog water: 2.41 en 15.17. Laag water: 11.02 en 23.22 uur. UBBERS OVER VREDESWEEK: (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Premier Lubbers vindt dat de jdzaak van een tweezijdige ontwapening De tegenstelling tussen de twee organisaties die deze week bezig zijn in de vredesweek, het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) en het Inter- derland onderbelicht wordt en veel meer kerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwape- moeten worden benadrukt. Voor de NCRV- ning (ICTO), is tegen die achtergrond deels een o stelde hij vanochtend dat de Sovjet-Unie schijnbare. Lubbers noemde het „doodzonde" als de bestaande controverse tussen beide orga nisaties zou voortduren. „De oplossing kan niet erderheid zou zijn voor eenzijdig ontwape- zitten in het verketteren van eikaars standpun- n. ten", aldus Lubbers die pleitte voor een ge- ar het oordeel van de premier is het over- meenschappelijk antwoord op de vragen van te deel van de Nederlandse vredesactivisten wapenbeheersing. „Ik vind het prima dat ieder irstander van tweezijdige ontwapening. „Zij den er goed aan doen dat ook meer te bena- ikken", aldus Lubbers. Eerste niet-blanke Miss America Het twintigjarige negermeisje Vanessa Williams, is zaterdag in Atlantic City verkozen tot Miss America. Eerder was zij Miss New York. Het was voor het eerst in de 62 jaar dat de Miss Amerika-verkiezingen ge houden worden, dat een niet blanke met de hoogste eer ging strijken. Cheryl Browne, ook een negerin en eerder „Miss" van de staat lowa, werd tweede. Pas sinds '51 kunnen Amerikaanse neger- meisjes meedingen naar de ti- f tel. Tot dan was voor hen 4 slechts de „slavinnenrol" weg- gelegd.bij de kroningsceremo nie van de nieuwe miss. YORK De Ame- lanse regering heeft •huldigingen verwor- van het officiële pers- eau Tass dat minister buitenlandse zaken •myko de Algemene •gadering van de Vere- "e Naties in New York kan bezoeken vanwe- iet ontbreken van vol- inde veiligheidsmaatre- ,De Verenigde Sta- zijn zeer goed door- gen van hun interna- lale verplichtingen en hebben geen enkele i-fen de komst van de 36"r] A iT Gromyko naar de A\te verhinderen", aldus woordvoerder van het nisterie van buiten- iegdse zaken. )Or afzeggen afgelopen zater- qj van Gromyko's reis, was I ^D") antwoord op het besluit de gouverneurs van de llG&n New York en New Jer- om de luchtvaartmaat- CClippij Aeroflot geen toe- t-o.riming te geven op burger- 'ULgvelden te landen. De Ver- de Staten maakten daarop ind dat de Sovjet-delegatie een speciaal toestel op een lire luchthaven nabij York zou kunnen landen, woordvoerder ontkende im dat de overeenkomst n de VN en de Verenigde in geschonden is door het :n van de burgervliegvel- me i de VN wordt uiting van de lechterde verhouding tus- Washington en Moskou, rnemers bij de VN gaan n uit dat de Algemene [adering, die toch al in een it klimaat zou beginnen,- verder door dit incident It overschaduwd. Gevangenen ontsnappen BRUSSEL In België hebben enkele tientallen gevange nen gebruik gemaakt van de ambtenarenstaking door te ontsnappen uit hun cellen. Hun bewakers hadden zich aangesloten bij de stakers. Van de 38 ontsnapte gevange nen waren er gistermiddag 9 weer aangehouden. Vorige week vrijdagnacht waren de gevangenen via een tunnel ontsnapt uit de gevangenis in Doornik. Doordat de bewakers in staking waren gegaan, konden zij zonder pro blemen over de gevangenismuur klimmen en hun vrijheid tegemoet gaan. Waarschijnlijk zijn de meeste ontsnapte ge vangenen, die van Franse afkomst waren, naar Frankrijk uitgeweken. De gevangenisbewakers zijn afgelopen zater dagochtend weer aan het werk gegaan. riteit met het havenperso neel in Ant werpen dat door de ha venautoritei ten was op gevorderd op het werk te verschijnen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De ambte narenstaking in België heeft zich na het mis lukte overleg in het af gelopen weekeinde ver der verhard. Ruim twintig uur vergaderen tussen regering en vak bonden konden er niet toe leiden dat de onge veer een miljoen sta- kenden weer aan het werk gingen. De christelijke en socialisti sche vakbond hebben de staking van het openbaar- vervoer, de post, de haven dienst, ministeries en ge meentelijke diensten zonder meer verlengd tot dinsdag. De socialistische bond breidt de staking zelfs uit tot het onderwijs. Tot een bevel van de regering aan de ambtenaren om het werk weer direct te hervat ten kwam het niet. De christelijke en socialistische vakbond hadden zich daar bij voorbaat zo tegen verzet, dat de regering die confron tatie voorlopig liever niet aanging. Aanvaard werd wel door de bonden dat de brandweer in Antwerpen, die zich bij de staking aangesloten had, de strenge opdracht kreeg pa raat te blijven. De bijeen komst van regering en vak bonden resulteerde in een discussiestuk, waarin twaalf punten stonden, die tot overeenstemming zouden moeten leiden, maar de re gering blijft onverkort op het standpunt staan dat de ambtenaren in totaal een half miljard gulden per jaar zouden moeten inleveren. De christelijke en socialisti sche vakbond keurden het discussiestuk direct af. Mor gen is er een nieuw gesprek tussen de bonden en de gering. Minister De Croo van Verkeer zei gister avond over de situatie: „Wij wijken niet van het eindre sultaat af. Wij hebben de bonden nu de tijd gegeven de zaken af te wegen. Ik ben gematigd optimistisch dat we er dinsdag uitko men". Zie pagina 6. Arrestaties na wapenvondst en gijzeling NIEUWEGEIN De politie van Nieuwegein heeft gisteren tien vrouwen en vijf mannen aangehouden, nadat zij inval len had gedaan in vier wonin gen in die plaats, waarbij on der meer pistolen en munitie in beslag werden genomen. De politie trof in een van de hui zen bovendien een 27-jarige Fransman aan, die op 8 sep tember werd ontvoerd uit Pa rijs. Een woordvoerder van de politie zei vanmorgen nog meer aanhoudingen te ver wachten. De gearresteerden behoren tot diverse nationali teiten. De ontvoerde Frans man werd in een gangkast aangetroffen. Hij vertoonde te kenen van ernstige mishande ling en bleek uitgehongerd te zijn. In de woningen werden zes pistolen en een grote hoe veelheid munitie aangetroffen, alsmede cheques en sieraden. Over de herkomst zei de poli tie nog niets te kunnen meede len. ADVERTENTIE kc dinsdag en woensdag tfbbcn wc groente en vlees yïjrt de aanbieding. Duiili If. kertv jj ndijvie, ehakt, -1 lo '0gS-tS3.98 0Qg II7F ids grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Palestijnen herdenken massamoord Twee Palestijnse vrouwen huilen tijdens een her denking van de massamoord on der Palestijnse burgers, die vo rig jaar in Bei roet plaatsvond. Eén vand e vrouwen houdt een protret vast, waarop haar vermoorde fami lieleden staan. Hoewel de slachting door rechtse christe nen werd uitge voerd, was de Israëlische rege ring mede ver antwoordelijk voor het bloed bad. VALKENBURG De Britse premier Margaret Thatcher is vanmorgen tien uur op het marinevliegkamp te Valkenburg ge land voor een kort bezoek aan ons land. Half elf bezichtigde het Britse staatshoofd het Europese ruimte vaart-onderzoekcentrum ESTEC in Noordwijk. Rond half twaalf was er audiëntie bij koningin Beatrix in Huis Ten Bosch met aansluitend een lunch in het Catshuis. Vanmiddag had Thatcher een onderhoud met Lubbers, vooral over Europese financiële aangelegenheden. Vanavond dineert de Britse bewindsvrouw met politici en vertegenwoordigers uit het zakenleven in kasteel Duivenvoorde bij Voorschoten. Het staatsbezoek wordt morgenochtend elf uur afgesloten als pre mier Thatcher weer terugvliegt naar Engeland. Konmar verkoopt Belgische melk onder Nederlandse bodemprijs DEN HAAG De Konmar- vestigingen in Den Haag, Scheveningen, Voorburg en Delft gaan met ingang van morgen Belgische melk verko pen. De prijs ligt 10 cent per li ter onder de minimumprijs die geldt voor Nederlandse melk. De Nederlandse Melkhandela ren Organisatie (NMO) in Den Haag noemt de actie van de Konmar „Geen goede zaak voor de Nederlandse zuivel". „Uiteindelijk betaalt de Neder landse boer het gelag, als er minder Nederlandse melk ver kocht gaat worden", aldus een NMO-woord voerder. „Het is niet verboden", aldus een woordvoerder van Economi sche Zaken vanochtend. „Voor uit het buitenland geïmpor teerde melk is geen bodem prijs van kracht. In de meeste grensstreken is trouwens al langere tijd goedkopere bui tenlandse melk te koop. Nieuw is dat het nu zover doorge drongen is". Jesper Olsen verplettert Feyenoord DEN HAAG Een paar weken geleden leek Jesper Olsen rijp voor de snijtafel. Gisteren dacht Feyenoord in het Olympisch stadion met een lopend patient van doen te hebben. Een ernstige ver gissing, die de geroutineerde Rotterdamse ploeg en vooral Johan Cruyff, die beter had moeten weten, duur kwam te staan. Ajax won met maar liefst 8-2, waarbij vooral Ol sen nadrukkelijk de aan dacht op zich vestigde. Mar co van Basten verstevigde zijn positie van topscorer door driemaal raak te schie ten. Hij staat nu op twaalf. Ajax is nu de enige koploper in de eredivisie. Roda JC kroop dank zij een beter doelsaldo zelfs langs Feye noord. Mede door vier tref fers van Eriksen versloegen de Limburgers PEC Zwolle: 7-3. De zevende competitie dag leverde liefst 48 doel punten op, want ook Sparta maakte er een „feest" van door FC Utrecht met 6-1 te verslaan. Verrassend was ook de winst van 2-1, die Haarlem bij FC Groningen boekte. In de eerste divisie heeft De Graafschap nog steeds de leiding. FC Den Haag bleek in het Zuiderpark met 2-0 beter dan SC Veendam en staat nu zesde op de rang lijst. De spelers van Ajax verheugen zich over het vierde doel punt. De liggende Keje Molenaar neemt de felicitaties in ontvangst van Marco van Basten, Gerald Vanenburg en Sonny Silooy (v.l.n.r). Verder onder meer in Sporttribune: Cruijff: „Titel Ajax niet zeker" Rode kaart Ronald Spelbos FC Brugge fataal FC Den Haag als los zand Hoofdrol voor Huug Aandewiel in attractieve derby Nederlaag Lugdunum Leiden blijft nog altijd te sterk voor Amster dam Zege in Grote Prijs der Nederlanden weer over de grens Deel kruitfabriek draait weer MUIDEN Bij de Muidense kruitfabriek „de Krijgsman" is vanmorgen een klein deel van het produktiepersoneel weer aan het werk gegaan. Een di rectiewoordvoerder schatte de opkomst op 30 procent, „vol doende om weer iets te kun nen doen en bij voorbeeld de machines schoon te maken". De directie liet vrijdag weten, dat wat haar betreft de pro- duktie op de meeste afdelin gen weer kan worden hervat. De vakbonden en de onderne mingsraad willen daarmee lie ver wachten totdat de resulta ten van het onderzoek naar de ontploffingen op 30 mei en 9 september bekend zijn. Bij die twee ongelukken vielen vier doden. De meeste lezers van „Het Binnenhof" zullen er wel niet wakker van liggen, maar er dreigt een ramp in de gladiolenteelt. De betrokken kwekers maken zich er ernstig zorgen over dat het beruchte droogrot een ziekte in de gladiolen, die funest mag worden genoemd steeds meer om zich heengrijpt. Onze tuinbouwmedewerker legt het u vandaag allemaal haarfijn uit in „In en om de kas", een van de vaste rubrieken, die u telkens weer vindt in de Leidse Courant. Hij merkt in zijn artikel echter ook relativerend op, dat het bollenvak van rampen groot is geworden... De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. e§^£cidóc Soutmvt mmaammmmmm

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1