Zege in Grote Prijs der Nederlanden weer over de grens Clubtitel naar Halfweg Ludwig naderlfo eindzege SPANNING TERUG IN ZEILRACE Volleybal- ploegen niet in eindstrijd )r MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983. Shirtreclame bij hockey AMSTERDAM Hoe- keyers mogen binnen kort shirtreclame gaan dragen. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond zal op een van zijn eerstvol gende vergaderingen de gedragsregels daarvoor nader uitwerken. De clubs Rotterdam en stad genoot Victoria toonde zich tijdens de algemene ledenvergadering van de KNHB felle tegenstan ders van deze invoering. Ze maken zich zorgen over de eigen identiteit van de verenigingen. Ellen Bakker maakt debuut DEN HAAG Ellen Bakker zal woensdag in Gorssel debuteren in de Europese tafeltenniscompe- titie. De 17-jarige speelster van Avanti zal voor het Nederlands team het enkelspel voor haar re kening nemen in de wedstrijd te gen Oostenrijk. Bondscoach Jan Vlieg gaf haar om tactische rede nen de voorkeur boven de aan vallender ingestelde Mirjam Kloppenburg. De laatste komt in actie in het dubbelspel. Bij de he ren komen Henk van Spanje en Patrick Swier in de enkelspelen uit en nationaal kampioen Ron van Spanje uitsluitend in de dub bels. Achtste plaats basketbal-dames MISKOLC De Sovjet-Unie heeft de Europese titel damesbasketbal geprolon geerd. In de finale wonnen de Russische dames met 91-70 van Bulgarije. Bij de rust was de stand 41-36. In de kruisings wedstrijden van zaterdag won de Sovjet- Unie met 103-69 van Hongarije en Bulga rije versloeg met 72-62 van Joegoslavië. Zaterdagavond verloor Nederland met 60-57 van Italië. Anita Blangé was met zestien punten de beste speelster aan Ne derlandse kant. Nederland verloor de wedstrijd voor de zevende en achtste plaats met 82-73 van Polen. Bij de rust stond Nederland met 41-26 achter. Voor de derde plaats won Hongarije met 82-79 van Joegoslavië. Grieperige Van Hulst naar zevende titel UTRECHT Elly van Hulst (Olympia'48) heeft gisteren in Utrecht de ze vende nationale titel van dit seizoen behaald. De Nederlandse recordhoud ster op de 800, 1500 en 3000 meter werd op de kunstofbaan Overvecht kampioene op de 10.000 meter bij de dames. Eerder dit seizoen veroverde de atlete uit Leeuwarden de indoorkampioenschappen op de 800 en 1500 meter en werd zij in de open lucht titelhoudster op de 800, 1500, 3000 en 5000 meter. De weersomstandigheden waren in Utrecht bepaald niet ideaal. Bovendien kreeg Elly van Hulst tij dens de wedstrijd te kam pen met een griepaanval, die enkele dagen tevoren was onderdrukt. Van Hulst liep in Utrecht zon der tegenstand, omdat na tionaal recordhoudster Carla Beurskens, Wilma Rusman en Annie van Stiphout afwezig waren. Elly van Hulst liep de 25 ronden op de baan in 35 minuten en 56,55 secon den, waarmee zij ruim bo ven het record van Carla Beurskens bleef, die op 4 september in Knarvik (Noo) 32.40,71 had gelopen. Gerry Timmermans (Olympia, Eindhoven) werd met bijna vijftig se conden achterstand twee de en het brons ging naar Maria Peters (PH, Vught). Elly van Hulst zal samen met Rob Druppers (Hellas) vrijdag uitkomen in wed strijden in Thessaloniki. De atelte van Olympia '48 start op de 1500 meter. Druppers, die bij de we reldkampioenschappen at letiek in Helsinki de zil veren medaille op de 800 meter veroverde, zal in Griekenland zijn baansei- zoen afsluiten. Nederland was niet bijster succesvol op het EK. Hier wordt een smash van Fred Wellink geblokkeerd door het Tsjechische blok. ERFURT Het sprookje waar bondscoach Rob Hachmang in een onbe waakt ogenblik van heeft gedroomd, is geen werke lijkheid geworden. Het Nederlandse heren vol leybalteam zal niet uitko men in de finalepoule van het toernooi om het Euro pees kampioenschap. Want na de eervolle ne derlaag tegen de Sovjet- -Unie, zaterdagavond, verloor Nederland giste ren in Efrurt ook de twee de wedstrijd in zijn poule. Tegen Tsjecho-Slowakije werd het na een enerver end gevecht van twee uur, 3-2 voor de Tsjechen via 8-15, 8-15, 17-15, 15-6 en 8-15. Deze cruciale wedstrijd kan het beste worden omschreven als het drama Bert Goedkoop. De toch zeer ervaren interna tional werd in de vijfde set bij 7-8 ingezet om aan het net de aanval en het blok te verster ken. Maar in die functie had Goedkoop al vaker gefaald.' Toch liet Rob Hachmang men selijkheid prevaleren boven de feiten. Niet de te verwachten Wim Koch, maar Bert Goed koop moest het karwei afma ken. Hachmang: „Ik wist het dat Bert het de laatste dagen moeilijk heeft, omdat hij niet lekker draait. Ik denk: ik zal hem nog één kans geven om er in één klap bovenop te ko- Goedkoop kreeg die kans, want spelverdeler Jan Clardey speelde de Amstelvener schit terend vrij. Maar Goedkoop sloeg de staffel-aanval een hal ve meter uit. In plaats van 8-8 bleef het 7-8 en omdat hij nog tweemaal in de fout ging, werd het 7-10. Waarmee Goedkoop een einde lijkt te mang: „Nu is wel bewezen dat hij niet onder druk kan spe len". Nederland begon tegen Tsje- choslowakije zwak. In tegen stelling tot in het duel tegen de Sovjet-Unie, toen Oranje de Russen anderhalf uur lang met fris en attractief volleybal be zig hield en slechts met 9-15, 13-15 en 8-15 van de Olym pisch en Europees kampioen verloor, speelde Nederland aanvankelijk angstig en mat. Men had geen greep op de hoge aanval van de twee me ter lange Tsjechoslowaken die simpel over het blok sloegen. Bovendien was het^pelverde- len van Clardey toen nog ver beneden peil, waardoor er geen behoorlijke aanval te ma ken was. Slechts op sommige kwaliteiten van de aanvallers werden er nog wat puntjes ge maakt. Anders dan bij hun mannelij ke collega's waren de twee ne derlagen, waarmee de Neder landse volleybalsters op het Europees kampioenschap van start gingen, ingecalculeerd. Zowel zaterdag tegen Tsjecho- slowakije,als gisteren tegen de Sovjet-Unie, bleef de strijd tot drie sets beperkt, waarbij Oranje in zijn eerste wedstrijd in het geheel niet aan volley ballen toekwam: via de set standen 15-1, 15-4 en 15-6, is er maar een schamel totaal van elf punten gescoord. Gisteren tegen de Sovjet-Unie was Oranje een klasse beter en wa ren de setstanden ook iets draaglijker: 15-4, 15-8 en 15-5. WASSENAAR Alleen de merrie Carmona had gistermiddag iets in te brengen op Duindigt in de Grote Prijs der Ne derlanden. Zijn eigenaar Harrie Baggen was dik tevreden met de vierde plaats. „Het is pas een driejarige en in dit inter nationaal sterke gezel schap dan op acht leng ten achter de winnaar binnenkomen, is toch een goede prestatie". De vierde plaats van Carmo na leverde de Limburgse eigenaar en fokker niet alleen het vierde geld van ƒ3190,- op, maar ook de eerste fokpremie van f 2994,-. De ren werd ge wonnen door de Duitse vieijasige hengst Anno met in het zadel Georg Bocskai. De winnende combinatie wachtte bijna dertig duizend gulden. Voor een afstand van 2500 meter gingen negen paarden van start. Anno vertrok als torenhoge favoriet onder de zware belasting van 62 kilo. Hij was vorig jaar de beste driejarige van West-Duits- land. Op de zware Wasse- naarse renbaan nam Anno direct de leiding en contro leerde het tempo. Geen der concurrenten kwam in de slotfase tot een serieuze aan val. Het was voor de derde keer dat de Duitse renstal Slenderhahn de Grote Prijs der Nederlanden wist te win nen. Daarvoor gebeurde dat in 1975 met Sebastiano en vo rig jaar met Ataxerxes. Stal Franco uit België, in 1978 winnaar met Quintilieu, bracht drie paarden aan de start. Sharpset met de Engel se jockey Tonny Young werd tweede op drie lengten ach ter de winnaar. Startling werd vijfde en de driejarige Scrupules stelde danig teleur en werd voorlaatste. De Nederlandse hoop King, volbloed van het jaar, werd op vele lengten in handen van de Nederlandse kampi oensjockey Kevin Davies laatste. Rob Wetemans van Stal Van Dijk, waartoe King behoort: „We hadden hem misschien beter niet kunnen laten lopen. King is een sprinter en kon op deze zwa re baan niet uit de voeten. In de laatste rechte lijn was Ke vin Davies zo verstandig om niets meer aan de hengst te vragen". Naast de Grote Prijs der Ne derlanden ging- de aandacht ook uit naar de ren om de Gouden Speld voor amatri- ces. Volgens de verwachtin gen won hier Asia's Prince met Leila Jacobs. Voor de dochter van zangeres Rita Reijs en Pim Jacobs was dit haar zevende overwinning van het seizoen. Er is nog nooit een amatrice in Neder land geweest die zoveel over winningen wist te boeken in één jaar. Leila Jacobs ver bonden aan de Wassenaarse stal van trainer Hans Wolf- fers gaat dan ook regelrecht op de kampioenstitel af. Zaterdagmiddag stond de klassieke ren het Criterium op het programma. Ondanks de inbreng van maar liefst vijf paarden van eigenaar Nuy ging de overwinning toch zijn neus voorbij. Spar- kos met Martin Watlow won voor Civano en Boxberger Mekka. De eigenaar van Sparkos is ook de eigenaar van Carmona. Voor de heer Baggen begon het weekeind dus goed. SUPERTRIO In supertrio 39 van komende zondag in het stadspark van Groningen komen veertien paarden aan de start. De dra verij gaat over een afstand van 2260 meter. Onze favo rieten zijn: The Black Arden, Unsere Madel en Super Star Laren. Onze outsiders: Titus van Echten, Uresco Double en Titus van Echten. ARTHUR VAN RIJSWIJK êf: DERDE PLAATS WESTLAND WIL VOORUI DRONTEN Eens per jaar doen de beroepsren een stapje, sommigen zelfs twee, terug. Dat is tijden jaarlijkse wielerreünie in Dronten, die op de wordt gevierd als het nationaal clubkampioensc Duur betaalde profs verruilen voor één dag het sponsornamen bekladde tenue van hun werkgt voor een shirt met meestal alleen daarop de naam hun club. Bijna anoniem rijden de volkshelden, al tenminste geen verplichtingen elders hebben, tei den van hun minder getalenteerde clubmakkers de vlakke, winderige (en zaterdag ook nog kletsnj polderlandschap van oostelijk Flevoland. Hoewel kleine minderheid, is het frappant hoeveel brood( reurs jaarlijks voor niets en niemendal hun opwach maken in Dronten. Clubliefde is een woord dat i commerciële wereld van het wielrennen met hoofd ters wordt geschreven. Voor één keer komt de eer en het geld van de overwinniij de tweede plaats. Al denkt een wielrenner, een goede tenml eenmaal op de fiets gezeten alleen maar aan het hoogst bi bare. „Het is een kwestie van rivaliteit onderling", merktel nie Kuiper (nu nog in Belgische dienst, maar volgend jaal dend aan de zijde van Jan Raas) voor de start van zijn clul Oldenzaal op. „Adrie van der Poel rijdt hier met zjjn ploeg en natuurlijk Stammie, Lammertink en al die andere jongens uit Twente is best een mooie dag, hoor. We gaan er echt tegenaan. Je het geloven of niet, maar zelfs voor zo'n wedstrijdje ben ik veus. Als je dat niet meer bent, kun je beter ophouden, vin Het is ook een stimulans voor de jongeren. Nee, nogmaals, gaat uit de kast, aldus Kuiper". In gezelschap van mannen als Gerard Veldscholten (hoog ploeg van Peter Post) en de broers Theo en Herman Snoe reikte Kuiper, winnaar van de klassieker Parijs-Roubai jaar, tot een tijd van één uur, 22 minuten en 45 seconden ov 62 kilometer. Bij lange na niet voldoende voor een ereplaats staan de hoofdprijs. Die was verrassenderwijs weggelegd De Bataaf uit Halfweg. Het goed voorbereide zestal uit Nc Holland (Theo Smit, Ko Moritz, Marco van der Hulst, Ja Nijs, Peter Pieters en Ron Snijders) had meer dan twee min minder nodig dan Kuiper c.s. Al waren de verschillen met de nummers twee en drie m naai. De Zuidwesthoek (met vice-wereldkampioen Adrie der Poel in de gelederen) had slechts elf seconden meer r en Westland Wil Vooruit kwam op de kop af 22 seconden te Titelverdediger Het Luchtschip kwam daarentegen in het niet voor. Zonder Adri van Houwelingen (verplichtingen ii lië), zijn broer Jan (ziek) en Gert-Jan Teunisse (bezig a Toekomstronde) wist de formatie uit Kerkdriel zich zelfs tussen de tien beste clubs te nestelen. VITROLLES De Oostduit ser Olaf Ludwig is dit week einde in het bezit gebleven van de gele leiderstrui in de Ronde van de Toekomst. Za terdag won hij de sprint van het peloton op drie minuten van winnaar Roux (Frank rijk), maar gisteren kwam hij in de veertiende etappe bij de gevaarlijke afdaling van de Mont Sainte-Anne ten val. NEWPORT Australia 2 heeft gisteren de derde race in de zeilstrijd voor twaalf-meterjachten om de America's Cup gewon nen. Het Australische jacht heeft daarmee de achterstand op het Ameri kaanse jacht Liberty in de serie van ten hoogste ze ven wedstrijden terugge bracht tot 2-1. Net als in de voorgaande wed strijden was de uitdager in het eerste rak het snelst, maar dit keer had stuurman John Ber- rand geen tegenslag te ver werken. Hij vergrootte zijn voorsprong geleidelijk tot on geveer 400 meter en voltooide de wedstrijd met een winst van 3 minuten en 14 seconden, de grootste marge waarmee ooit een uitdager in de ge schiedenis van de wedstrijden om de America's Cup heeft ge wonnen. De Amerikanen, die de serie fortuinlijk waren gestart, heb ben voor vandaag een rustdag aangevraagd, mede omdat de weersvoorspellingen uiterst ongunstig zijn. Na de flauwe bries van gisteren wordt nog De bemanning van de Australia 2 juicht, de derde race om de America Cup is door hen gewonnen. minder wind verwacht en bo vendien zijn er mistkansen. Zaterdag verspeelde de Au stralia 2 een vrijwel zekere overwinning door windstilte. Na de maximaal toegestane tijd van 5 uur en 14 minuten dreef de Australia 2, op ten hoogste een mijl van de eind streep, met een niet meer te overbruggen voorsprong voor de kust van Rhode Island, toen de wedstrijd werd afge schoten. In de eerste twee wedstrijden leidde Australi sche pech (roer en grootzeil) tot overwinningen van de Li berty. ;ed 'Un IrA Hoewel hij nogal wat sc rechtt> wonden had, herstelder 8eva Oostduitser zich goed 11 verd kwam hij binnen in het r 8eva ton, dat 2 minuten 26 seco Alphe na de jonge Fransman Vildie Barteau over de finish kte i Met alleen nog de slotei De r van vandaag (Vitrolles - Alphe tigues) te rijden, is Ludw Leidse grote favoriet voor de eii maren Hid s cht Jan Raas en Henk Lubbeijarvan hebben gisteren de hoofd in Twello broederlijk gec Raas won voor 10.000 schouwers de afvalra» Lubberding de koers ovi - kilometer. Wereldkamj Greg Lemond werd op laatste onderdeel tweede. Bij de revanches van het - reldkampioenschap ama -stayers in West-Berlijn is [1 the Pronk zaterdag als tw geëindigd achter de rege wereldkampioen rainer ITTER lesch. Gaby Minneboo 1 de s vierde- Senoee De Grote Prijs van Isber x en^ een semi-klassieker in N< jgens -Frankrijk, is gistermiddaj n(j ove wonnen door Sean Kelly jivillic Ier versloeg na 240 kilon erve de Belg Jean-Luc van rkendi Broucke in de sprint. Vajj{ Adri van der Poel won eijng ren in Leuven een wed ieveij voor beroepsrennners ove: ndpUn kilometer. In de sprint erplaa sloeg hij zijn Belgische m tfbedr vluchter Ronny van Hole lajVe Geert Schipper uit Ter rs jn d werd tweede in een koers landen 100 kilometer Bergeijk, n een woonplaats van winnaar Peels.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16