leiden blijft nog f ltijd te sterk roor Amsterdam MMO kopje onder in waterballet Zwakke start Scylla MSV opent met winst op Blitz LEIDSE TENNIS- AFVAARDIGING IMPONEERT NIET gsPORTTRIBUNE ril Sportwereld MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 DEN Het weer blijft de lbalcompetitie beïnvloe- Vorige week werd het tste deel van de competitie ast, gisteren werd er wel 'teld, maar konden er een il vreemde uitslagen ge- ;rd worden. In de dames klasse bijvoorbeeld, ont- de de wedstrijd DWS in een waar waterballet, de Schiedamse dames het meeste voordeel uit n te halen. Zij kwamen beginfase, toen het nog was, door drie snelle t-outs op een 40 voor- ig. Bij een 53 stand mis- i.m.o. twee strafworpen. inks dat debutante Ellen •n nog uit de hoek wist te n won DWS toen met 7 I de heren van Mercasol Saturnus, die het Rotterdamse Ancora op bezoek kregen lie ten een overwinning noteren. Direct in het begin wisten de Leidenaren een kleine voor sprong te nemen. Ancora, dat gelukkig was toen een zuiver doelpunt van Hans Blansjaar afgekeurd werd, kwam moei lijk door de rond centrale ver dediger Ab Dieben hecht geor ganiseerde verdediging heen. Wim van Leeuwen sloeg pal voor rust het kleine gaatje: 6 4 dat direct daarna uitge bouwd werd tot 104, de ge nadeslag voor de Rotterdam mers. Het leek nog even be nauwd te worden toen deze binnen een minuut tweemaal scoorden en er wat gaten vie len, maar Mercasol Saturnus bleef bij de les en won met 127, waardoor de rood wit ten nog steeds zonder verlies- punten zijn. In de afdeling werd bij de da mes de wedstrijd Hercules Olympia '72 afgelast, terwijl HVV 70Verburch bij een 32 stand na twintig minuten gestaakt werd. In Schipluiden speelden de reserves van Plantenhoek Foreholte tegen het plaatselijke team. In de eerste helft werden zij, door slecht spel aan eigen zijde al op een onoverbrugbare 82 achterstand gezet. Later wis ten zij het tempo wel te vol gen, maar aan winst kon niet meer gedacht worden: 159. Het „echte" eerste team werk te met redelijk resultaat (Lore- al werd met 82 verslagen) een oefentoernooi af. Voor hen begint volgende week de zaal competitie. Gekweld door een zeer slechte arbitrage werkten de dames van Mercasol Satur nus de uitwedstrijd tegen ODIS af. Het werd voor de Leidsen een zeer matige wed strijd, waarin ze via Marja de Graaf slechts eenmaal scoor den. Ook ODIS had moeite met de spekgladde bal wat re sulteerde in een 21-rust- stand. Dit wisten zij, dankzij een zeer gesloten verdediging en een uitstekende keepster uit te bouwen tot een 61 eindstand. De heren van HVV hebben op zeer knullige wijze de uitwed strijd tegen Wings in Den Haag verloren laten gaan. Bin nen twintig minuten al wisten de Voorschotenaren op een 39 voorsprong te komen, maar in de resterende tijd konden zij nog maar drie maal te scoren. De verdediging sloot wel, maar in de aanval werd veel onnodig balverlies gele den. Ondanks dat Wings niet sterker was bleken ze wel over de langste adem te beschikken en in d? slotfase het winnende doelpunt te kunnen maken: 13—12. In een streekderby had MSV geen enkele moeite met het thuisspelende MMO. MMO, dat in de veronderstelling ver keerde dat het veld afgekeurd zou worden, keek met zijn in de haast opgetrommelde team al binnen een kwartier tegen een 06 achterstand aan. Tus sen de buien door bereikten ze de rust met 211. De regen zorgde erna voor lachwekken de taferelen, die met handbal niet veel te maken hadden. MMO verloor met 319. Een vreemd scoreverloop ken merkte de wedstrijd DIOS Rijnsoever. De spelers uit Den Hoorn kwamen door vrij ruw spel voor rust op gelijke hoog te na een 14 achterstand (4— 4) maar werden na rust door de Katwijkers overklast. Zelf hielden zij de verdediging pot dicht maar scoorden nog 11 maal en wonnen verdiend met 4—15. OASE verloor uit met 814 van Quintus 3, Olympia uit Wassenaar won met 1812 van het vierde team van Quin tus. Ad van Fessem Sterdam Eimex- Ruud Harrewijn gaf team vooraf vijftig jent kans om de uit strijd tegen het ver- ite Black Velvet tot Igoede einde te bren- Dat einde kwam za- igavond in Amster- beter dan Harrewijn 'acht kon hebben. De se basketballers •ten namelijk een op- telijke 73-84 zege in 'acht. Amsterdamse publiek imassaal opgekomen in irwachting dat de thuis- zijn oude predikaat stuntteam" weer zou ;ken. Die verwachting pas^gerechtvaardigd gezien itaties bij beide ploegen. f|in, met een nog zwakke en zonder een tweede ikaan, zou het moeilijk krijgen tegen koningsschut- ter Jimmy Moore en de altijd vlot scorende Dave Downey. Het pakte echter anders uit, omdat Leiden geenszins van plan was zijn jarenlange he gemonie prijs te geven. Ruud Harrewijn maakte ernst met zijn opvatting dat Randy Wiel op dit moment bij zijn ploeg de rol van die zo gewenste tweede Ameri kaan vervult. De internatio nal werd als persoonlijke be waker aangesteld van Jim my Moore, die bij Donar het afgelopen jaar steeds goed vrij kwam om te scoren. Het werd echter een sombere avond voor Moore, die slechts tweemaal tot scoren kwam. Wiel kweet zich uit stekend van zijn belangrijke opdracht en wist aan de an dere kant de basket goed te vinden (20 punten). Opmerkelijk was bij Leiden ook het optreden van Ron Richel. Harrewijn had de Amsterdammer duidelijk la ten weten dat hij nu eens prestaties verwachtte. Richel kreeg zijn kans tegen Am sterdam omdat het spel van Cox tegen viel en Leiden een langere man nodig had dan Jim van Dam, tot nu toe de normale vervanger van Cox. Richel wilde zich niet alleen voor zijn eigen coach waar maken, maar speelde ook met een duidelijke knipoog naar zijn voormalige coach Kinsbergen en naar zijn "vroegere club Amsterdam. Richel zorgde voor de omme keer in de wedstrijd, die bei de teams slordig spelend wa ren begonnen. Amsterdam had door afstandschoten van Ronald Schilp een 21-16 voorsprong verkregen. Lei den wist eigenlijk alleen via een uitmuntende Toon van Helfteren (22 punten, 12 re- bunds) tegen te scoren, voor al ook omdat Hagens en Wiel gevoel van richting misten. Richel bracht Leiden op ge lijke hoogte (29-29), waarna ook voor Wiel de ban gebro ken was. Hij bepaalde de ruststand op 39-45. Amsterdam, met Downey in een scorende hoofdrol (27 punten), probeerde vergeefs die achterstand weg te wer ken. Kragtwijk speelde sterk onder de borden en zette Leiden na zes minuten in de tweede helft op een ruime 47-60 voorsprong. Ook een press van de Amsterdam mers hielp niet, Hagens deed de deur met beheerst aan- valsspel opslot en Leiden won uiteindelijk met 73-84. Een uitslag waarmee Harre- wijn erg blij was, al maakt hij zich nog altijd geen illu sies voor de wedstrijd woens dag in Leiden tegen Nashua. Randy Wiel zorgde er namens Leiden voor dat directe tegenstander Jimmy Moore slechts tot vier punten kwam. Ronald Rijsdorp is weer eens teruggekeerd achter de com petitietafel. Tegen De Veluwe zorgde de tegenwoordig aan vallende tafeltennisser voor één punt. 'EN Al direkt in est beningswedstrijd ver ijlde Scylla twee pun- le legen 't Hooge Huys: Ook Avanti schoot maar kwam met tegen de Veluwe aar- Ie buurt. Sjaardema te haar kampioens- ties waar. Bij de da-' liet Scylla, duidelijk iker zonder Stephien ennip, een kostbaar liggen tegen Vice Avanti deed het tegen Hoonhorst: _f' 't Hooge Huys kwamen eidenaars in eigen huis "el, met maar liefst 05 Tj vooral door de zwak rteBende Anne Vlieg. Vlieg °°M uiteindelijk op nul ste- eiHö evena^s Hans Lingen, 1 la at* we* degelijk kansen. uc rrspeelde hij na een ge en eerste game een rui- Oorsprong tegen Nico van jen(t Patrick Swier haalde J?.nhige bij Scylla een vol- d!vie. Hij kwam tegen Rene T$J m een goede wedstrijd V1* kort, maar scoorde via ...,van der Broek. Ook in tellJ|ubbel speelde hij goed, zijn positieve inbreng Jt Scylla niet verder dan 26. Het is nog te vroeg om voortijdig conclusies aan deze nederlaag te verbinden. Im mers, vorig jaar verloor Scylla eveneens de openingswedtrijd waarna het geen punt meer af stond en herfstkampioen werd. Dat de verschillen klein zijn, blijkt ook uit de krappe 4—6 zege van landskampioen De Veluwe op het zwak ge achte Avanti. De Hazerswou- denaren beten geducht van zich af, nota bene zonder Bet- tine Vriesekoop. Rob de Groot, een aanvallende Ronald Rijs dorp en Rob Turk bleven allen Jan Vlieg de baas, terwijl Turk zijn eredivisiedebuut luister bijzette door Jaap yan Spanje terug te wijzen. In de tweede divisie vergaarde Sjaardema de eerste punten op weg naar één divisie hoger. Een ongeslagen Herman van der Broek leidde zijn team naar 64 tegen Odion 2. Friso Reitsma verloor een wedstrijd nadat de zes al bereikt was, terwijl Joop van der Borg zich bij zijn debuut bij de Oegst- geesters wilde waarmaken, daardoor verkrampte en al leen het laatste punt scoorde. In dezelfde poule kwamen de Avanti-reserves dichtbij On- kyo, maar liepen Tim Steen bergen, Gerard Bakker jr. en Alje Kamphuis met ieder één overwinning plus het dubbel, met 4—6 net de boot mis. Ook Docos behaalde een dergelijke score, maar hier was het Ed van der Berg die met het dub bel alle vier iegenpunten ver gaarde. Walter Engelbert en Sjaak den Elzen werden door Seine Meubelen zes maal ge wogen en te licht bevonden. Het verzwakte tweede van Scylla deelde broederlijk met Luto. Erik Noest en Rob Re geer smaakten elk tweemaal het zoet der overwinning, ter wijl Peter van Schie als inval ler de remise veilig stelde. Twee divisies lager lieten Chiel Kuiper, Douglas Janssen en Thomas van Nes, oftewel Sjaardema 2, er tegen VVV geen twijfel over wie de sterk ste was: 100. Ook Scylla 3 haalde fors uit. Phoenix 3 werd met 91 ingemaakt. Jo- han Wessels maakte als enige een foutje, iets waartoe Sjaak van Veen en Hans de Roode zich niet lieten verleiden. Het derde van Avanti kwam op eenzelfde score uit, maar bleef aan de verkeerde zijde. Hier was het Peter Groot die tegen 't Zand de eer redde. De Tref fers pakte Tempo Team 4 in met 82. Rico van Veen en Ronald Kuipers scoorden een hattrick, Ron van Veen deed het iets minder. Overige uit slagen: DOVScylla 4 55, De Salamanders 3Avanti 4 100, The Back HandsDe Treffers 3 46, SV Vleuten De Treffers 2 28, Sjaardema 3—Taveba 10—0, Docos 2— Amsterdam '78 2 64. Dames Achteraf mocht Scylla nog blij zijn dat het als landskam pioen tegen debutant Vice Versa een punt uit het vuur sleepte. De tegenstandsters waren namelijk niet in de sterkste opstelling verschenen waarmee ze waarschijnlijk het vólle pond hadden kunnen be halen, terwijl ze nu met een gelijkspel genoegen moesten nemen. Sandra de Kruiff had wat moeilijkheden tegen Mari an Wagemakers, maar was uit eindelijk driemaal ongenaak baar, en had ook een erg groot aandeel in het met Lineke Sneller gewonnen dubbel. Sneller miste echter de nodige ervaring om een gewonnen voorsprong ook in winst om te zetten, terwijl Marjan Kante veen het vijfde punt scoorde. De dames van Avanti kwa men er beter vanaf. José Bak ker heofde zelfs niet in actie te komen, want ze bleek in debu tante Claudia Verschoor een uitstekende vervangster te hebben. Tegen Hoonhorst bleef Verschoor tweemaal on geslagen, wat voldoende was om met de hattrick van Ellen Bakker en het punt van Marij ke Oudshoorn de balans met 62 in het voordeel van de Hazerswoudsen te doen door slaan. Overige uitslagen: Amsterdam '78—Avanti 2 6—2, Scylla 2— Middelburg Zuid 16, Irene Avanti 3 9—1, Docos 1—PSV Cathrien 37. LEIDEN De zaterdag gestarte basketbal-compe titie bracht meteen al de eerste verrassing. MSV (Noordwijk) werkte een achterstand weg tegen het incomplete Blitz, en won met ruim verschil: 81-66. Trotters ging met 71-98 ten onder tegen het ge routineerde Argus. Debu tant BVO startte leuk met een 77-73 winst tegen Ha genaars RB, Leiderdorp kwam goed voor de dag tegen Jumpers: 86-64. Het zag er aanvankelijk niet al te best uit voor MSV, dat een zenuwachtige start kende en dan ook op ruime achterstand kwam. Toen men op Ton Kal lenberg ging spelen trad ech ter verbetering in, wat tot een 39-47 ruststand leidde in het voordeel van Blitz. Daar mis te coach Kallenberg echter de juiste spelers voor het gepaste antwoord, en omdat zijn op drachten ook al niet goed wer den uitgevoerd, kon de gast heer onder leiding van Will Moerer uitlopen naar 81-66. Evert-Jan van der Plas was met 23 punten topper bij MSV, Ton Kallenberg en Rolf van Oord namen elk 17 Voorscho- tense punten voor hun reke ning^ De Trotters konden met een sterk gewijzigde opstelling ge durende een klein kwartier gelijke voet houden met het veel meer geroutineerde Ar gus. Daarna verminderde de precisie, met als resultaat een 28-43 achterstaand in de rust. Nog éénmaal kwamen de pu pillen van Frans Kales terug tot 9 punten, maar toen was de koek op. Wim van Niekerk kwam tot 24 punten. Leiderdorp kwam de eerste helft zowel aanvallend als ver dedigend goed voor de dag te gen Jumpers, met als negatief punt het vroege uitvallen van Peter Paulides (gebroken pink). Na de 46-23 ruststand ging het allemaal wat minder. Jumpers kon terugkomen tot 10 punten, maar toen werd alsnog orde op zaken gesteld. Debutant Marcel Sommeling had met 20 punten een groot aandeel in de 86-64 overwin ning. Ton Paulides moest met twee punten minder genoegen nemen. Nadat BVO de eerste fase de kat uit de boom had gekeken, kon de Alphense ploeg door een flink hoog tempo te hante ren de zege opstrijken. De ge- lijkopgaande eerste rondgang (33-31) werd gevolgd door een duidelijk sterkere tweede helft, waarin BVQ tot een voorsprong van 13 punten uit liep. Daarna kon Ben Ponsioen geheel onverwacht gaan expe rimenteren met zijn opstelling, zonder de zege (77-73) in ge vaar te brengen. Arno Filippo was topscorer met 25 punten. LEIDEN De Leidse af vaardiging heeft niet kun nen imponeren tijdens de Nationale B-tenniskampi oenschappen. Terwijl Bub van der Zee het hoofd toernooi niet haalde, wer den Jacqueline van Wijk en Ingelise Driehuis in respectievelijk de tweede en eerste ronde verslagen. Hans Tönjann meldde zich vanwege een enkel blessure af. Jacqueline van Wijk heeft haar plaatsing tijdens de Na tionale B-tenniskampioen schappen niet waar kunnen maken. Van Wijk, die geacht werd de eindstrijd te bereiken, verloor in de kwartfinale van de Limburgse Manon Beltgens. In de wedstrijd werkte de Unicum-speelster bij de stand 3-6, 4-5 met veel geluk twee matchpoints weg om vervol gens de tweede set met 7-6 te winnen. Helaas voor Van Wijk moest het duel vanwege de in vallende duisternis afgebroken worden. Haar weerstand bleek gebroken en met 6-2 moest zij Beltgens, die in de finale van Pascalle Druyts verloor, voor laten gaan. Ingelise Driehuis, die zich via een zege op Liane Ang (6-1, 6-2) in het hoofd toernooi speelde, moest het on derspit delven tegen Patricia van der Steen. Toch was de Lissese niet kansloos. In beide sets wist Driehuis een voor sprong te bewerkstelligen, maar het met veel topspin ge lardeerde spelletje-van de Bra bantse bleek op de belangrijke momenten te sterk; 5-7, 4-6. Bub van der Zee verloor in de voorronde van Tjerk Bogstra en won vervolgens in de eer ste herkansing van B. de Vries. In de wedstrijd, die hem alsnog in het hoofdtoernooi kon brengen, snoepte de Roomburg-speler Hans Brug- geman slechts twee games af. Uiteindelijke winnaar bij de heren werd Hugo Ekker, die Wiinand van der Boom met 6- 4, 6-4 versloeg. Europese titel Van den Berg ZANDVOORT Stephan van den Berg heeft bij Zand voort - de Europese titel in het bran- dingsurfen veroverd. Van de dertig plankzeilers hield Van den Berg zich bij windkracht zeven tot acht het beste staan de. Dennis Hennevanger ein digde als tweede. Dik van der Spek werd derde. De strijd werd beheerst door Nederlan ders; beste plankzeiler van over de grens was de West duitser Joachim Gruber, die als achtste eindigde. In het eindklassement van het Nederlands kampioenschap. Spankerklasse komen slechts vier bemanningen voor. Zij waren de enigen van de dertig deelnemers, die op tijd aan de start verschenen voor de derde race van zaterdag. Voor de overigen bleek het half uur tussen aankomst en vertrek te kort te zijn geweest. Het re gende protesten, die nader hand werden ingetrokken. Zondag, toen wegens de harde wind de vijfde en zesde race moesten worden afgelast, bleek pas van hoeveel belang juist die laatste race van zater dag was geweest. De winnaar van dat onderons je Aad Oranje uit Bergschen- hoek met als bemanning Caro line Lepol werd eerste eerste in het eindklassement en Ne derlands kampioen, omdat hij vier races - het minimum aan tal voor een kampioenschap had gevaren. LAXENBURG Gert-Jan Mooy heeft tijdens het inter nationale concours hippique te Laxenburg (Oostenrijk) succes geboekt. Mooy won het combi? natie springconcours voor de Oostenrijke topruiters Hugo Simon en Thomas Frlihmann. De Nederlander ging met San ta Monica het parkoers fout loos rond in een tijd van 22,92 seconden. ZEIST Annemarie Verstap pen is op de korte afstanden nog altijd razendsnel. De Bra-^ bantse zwemster won gisteren de sprintwedstrijden in Zeist en verdiende daarmee een va kantiereis van een week. Haar tijd van 25.44 seconden over de twee banen van 25 meter is de beste ooit in Nederland ge zwommen. ARNHEM De Hongaarse' degenschermer Kolczonay heeft voor de tweede achter eenvolgende keer het toernooi om de Airborne Trophy in Arnhem gewonnen. Hij ver-' sloeg in de finale de Pool Les* zek Swornowski met 10-8. De in Den Haag woonachtige Belg Stephane Ganeff veroverde het brons door met dezelfde cijfers de Westduitser Franz Hoch de baas te blijven. KAATSHEUVEL Het Ne derlands meisjesteam (tot 20 jaar) heeft in de laatste wed strijd van het vijflandenzaal- handbaltoernooi een nederlaag geleden tegen Denemarken. In de laatste seconden scoorde Denemarken uit een vrije bal de winnende treffer: 16-17. LE MANS De Italiaans- /Britse Mike Wilson heeft gis teren in Le Mans voor de der de achtereenvolgende maal het wereldkampioenschap karting in de de 135 cc klasse gewonnen. De Nederlanders Koene en De Bruyn eindigden' respectievelijk als achtste en negende. PHILADELPHIA Uit pro test tegen het neerschieten van het Zuidkoreaanse vlieg tuig door de Sovjet-Unie heeft het Amerikaanse ijshockey- team een ontmoeting tegen de Olympische ploeg van de Sov jet-Unie geannuleerd. De wed strijd zou op 17 december heb- tijdens een toernee door Au stralië voor het eerst in vijf jaar een hockeywedstrijd ge wonnen tegen de „Aussies". In Melbourne zegevierde India met 3-0. Bij de rust was nog niet gescoord. India speelt nog drie keer tegen Australië tij dens de toernee. PEKING Juan Antonio Sa maranch, de voorzitter van het IOC, heeft Rong Gatong on derscheiden met de zilveren Olympische eremedaille. Rong Gatong, die zich in China heeft sterk gemaakt voor de sport, is de eerste Chinees die een Olympische onderschei- ding in ontvangst mocht ne men. PIRAEUS Olympiakos Pi raeus, de tegenstander van Ajax in het toernooi om de Eu ropese beker voor landskampi oenen, heeft gisteren niet ge speeld. De thuiswedstrijd te gen Pas Jannina werd uitge steld. LE CASTELLET De 24 uurs-race voor motorcoureurs om de Bol dOr op het circuit van Le Castellet is gewonnen door de Fransen Roche, Bertin en Sarron op een Honda. Het drietal legde in 24 uur een af stand van 3.607,600 kilometer af met een gemiddelde snel heid van 150,693 kilometer per uur. GELDROP De 15-jarige - Pascale Druyts uit Maastricht is gisteren in Geldrop natio naal B-kampioene tennis ge- worden. Zij versloeg in de fi nale Manon Beltgen uit Mun- stergeleen met 6-2, 6-1. Bij de jongens won Hugo Ekker (Die- men) met 6-4 en 6-4 van Wii nand van den Boom (Hoofd dorp).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15