Droogrot in gladiolen kan ramp worden IN EN OM DE KAS CcidócSouocmt "I Goede prestaties De Zijl/LGB MEERBURG 55 JAAR Water in Put van Menten niet verontreinigd Kardinaal Alfrink in Hazerswoude r#* Ceidée (Botwaf Bloemenverbruik 't hoogst in Zwitserland en Zweden Oqk dit jaar Bloemen-truckersdag inAalsmeerse BloemenveilinL LEIDEN/REGIO MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 PAG» Van onze zwemmedewerker LEIDEN In het gemoderni seerde gemeentelijke 50-meter in Rijswijk organiseerde zwemvereniging Excelsior spi-intwedstrijden. In alle leef tijdsgroepen werd 50 meter borstcrawl afgewerkt. De zwemploeg van de Zijl/LGB presteerde goed. Het resultaat: 3 gouden, 4 zilveren en 2 bron zen medailles. Maaike Parrel won bij de meisjes onder de 10 in 35.9 se- konden. Vlak na haar eindig den haar clubgenootjes Yvon ne Laterveer en Sabine van Nimwegen in 36.4 en 36.5 res pectievelijk als tweede en der de. De tweede gouden plak was voor Robbie Dubbelde- man. Hij eindigde net als Lau rens van Kampen in 35.2 maar werd toch als eerste geklassifi- ceerd. Van Kampen werd in dezelfde tijd als de winnaar als tweede geplaatst. Ook Jolanda Laterveer kwam in aanmer king voor een gouden medail le. Op de 50 m. vrij voor meis jes onder de 14 jaar finishte zij in 30.5. De twee overige zil veren plakken werden ver deeld tussen de Zijl/LGB-ers Ingrid van Veen en Reinier Haasnoot. Ingrid van Veen „Stier Rodeo" zeer succesvol SASSENHEIM Ondanks de hevige regenval was de „Stier Rodeo", georganiseerd voor de jeugd door de „Ondernemers Vereniging Sassenheim", za terdag een groots gebeuren, waaraan circa 150 jongelui deelnamen. Vooral voor de wedstrijden bestond enorme belangstelling. De deeldnemers aan de wed strijden (35) waren in twee groepen verdeeld. Eerste bij de groep tot 14 jaar werd Esther Wouters (11). In de groep van af 14 jaar zegevierde Johan v. Guyten (18), die tevens uitge roepen werd tot kampioen Ro deo van Sassenheim. Bij de toegift die hij in verband hier mee gaf, hii tot 9,62 sec. waar mee hij otficieus Nederlands kampioen werd en Huub Oter- mans uit Valkenburg (L) ver sloeg. zwom bij de meisjes onder de 12 31.2, terwijl Haasnoot er bij de Heren slechts 26.6 sekon- den voor nodig had. Tenslotte was er voor Niels Ouwerkerk nog een bronzen plak. Bij de jongens onder de 12 maakte hij een tijd van 32.0 sekonden. De zwemploeg van LZ'86 kwam tweemaal in aktie. Zo wel bij Kring-A wedstrijden als bij een vijfkamp moesten LZ-ers te water. Tijdens de kringwedstrijden waren wei nig opvallende prestaties te noteren. Marco Mulder won de 200 m. wisselslag jongens on der de 14 in 2.34.0, achter hem werd Hans van Hees- tweede in 2.37.2. Verder slaagde Mir jam Havendijk er bij de meis jes onder de 14 in derde te worden (2.52.0). De deelnemers aan de vijf kamp (AVZV, AZL, Zilver meeuwen, ZVZ en LZ'86) had den meer succes. De 100 m. schoolslag leverde LZ een driedubbele overwinning op. Bij de meisjes onder de tien waren het Ester van Oosten, Nancy Kijk in de Vegte en Jimmy van Deelen die in res- pektievelijk 1.41.6, 142.2 en 1.48.9 de medailles opeisten. Bij de jongens in dezelfde leef tijdsgroep was het de LZ-er Danny Kortekaas die in 1.40.1 eerste werd. De 100 m. rugslag bij de jongens onder de 12 werd een overwinning voor Bas Willemse (1.23.8), Martin Bartels werd hier tweede in 1.25.2. Helga Lasschuit won zo wel de 100 m. wissel dames (1.12.7) als de 100 m. vlinder slag m.o. 16 (1.10.0). De 100 m. wisselslag Heren leverde een eerste een tweede plaats op voor het „waterpolo-duo" Wil- co en Michel van der Zeeuw. Zij zwommen respektievelijk 1.05.3 en 1.09.0. Er restten nog drie gouden-medaille win naars: de 100 m. rug m.o. 10 won Nancy Kijk in de Vegte in 1.30.0, de 200 m. vrij j.o. 14 won Alexander Willemse in 2.23.9 en tenslotte Martin Bar tels die de 100 m. schoolslag j.o. 12 in 1.22.5 winnend af sloot. Enkele andere uitslagen zijn: 100 m. wissel m.ó. 14. 2. Ilse Lasschuit 1.22.1, 3. Geral- da Boekweit 1.22.8; idem j.o. 14 2. Michel Lodder 1.20.3; 100 m. rug m.o. 12 2. Pauline Stastra 1.22.8, 3. Winny van Deelen 1.26.5; 100 m. vrij m.o. 16 1. Sylvia Bakker 1.04.3, 3. Ma rion Nieuwenburg 1.09.5; idem j.o. 16 3. Vincent van Duiven- bode 1.01.0. pzmzwnxm mxs,!; De Zoeterwoudse voetbalvereniging Meerburg heeft gisteren op bescheiden wijze het 55-jarig bestaan gevierd. Onder het motto „Zonder u, was Meerburg er niet" werd een gezellige reünie ge houden. Jammer was dat door de regenval het buitenprogram ma niet door kon gaan. De lustrumviering begon met een eucha ristieviering in de Meerburgkerk gevolgd door een ontbijt in het clubhuis. Voor een sfeervolle muzikale bijdrage zorgde het jon gerenkoor van „De Menswording" uit Leiderdorp. De viering werd afgesloten met een barbecue. Afgelopen vrijdag hield Meerburg de algemene vergadering. Besloten is een geheel nieu we kleedaccommodatie te realiseren. In deze nieuwe accommo datie zal ook een jeugdhonk worden ingericht. Als deze fase is afgerond bekijkt Meerburg de mogelijkheden om te komen tot de bouw van een eigen sporthal. Op de foto de oude glorie van Meerburg bijeen: Zittend van links naar rechts: Koos Romijn, Bram Owel, Juut Spierenburg, Bas de Jeu, André Voordauw en Jan Pelk. Staand van links naar rechts: Koos Uljee, Jan Zandbergen, Henk Voordauw, Jan Voordauw en Aad van Mil. LEIDEN Het oppervlakte water in de Put van Menten is niet verontreinigd. Dit stelt het college van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland op vragen van het statenlid J.P. Steegh (PSP/CPN/PPR). Wel is er in de put verontreinigde grond gestort op 8, 9 en 10 maart, afkomstig van een voormalige verffabriek in de gemeente Voorschoten. Maar controle van het water heeft geen achteruitgang in kwali teit van dit water aangetoond. De Put van Menten is gelegen in de Voorhofpolder en de Klinkenbergerpolder in de ge meenten Oegstgeest, Sassen heim en Warmond. De put is ontstaan door zandafgravin- gen. Het is de bedoeling dit ge bied in de toekomst voor re creatie te bestemmen. Het sta tenlid stelde in zijn vragen, dat verontreinigd puin was gestort en dat ambtenaren van de pro vincie twee vrachtwagens met een stinkende lading hadden teruggestuurd op 25 maart. Dit laatste wordt door Gedepu teerde Staten ontkent, maar wel wist men van de eerdere stortingen van de vervuilde grond uit Voorschoten. Daarna is het toezicht op de puinstor- tingen verscherpt. Overigens mocht er maar 15.000 kubieke meters puin worden gestort, en die hoeveelheid is inmid dels bereikt. De provinciale bestuurders menen dat de controle van het water door het Hoogheem raadschap Rijnland voldoende is en is niet van plan een na der onderzoek in te stellen. HAZERSWOUDE Zijne eminentie Bernardus kardi naal Alfrink vierde gisteren in een overvolle kerk aan de Ha- zerswoudse Groenendijk het feest van de H. Bernardus, pa troonheilige van de parochie en van de kardinaal. Zelf vormde de kardinaal het mid delpunt bij de introductie van het borstbeeld dat pater God fried Claassen (OCD), werk zaam als pastor in de parochie, van hem vervaardigde. De voorzitter van het dagelijks bestuur van de parochie, A.J. Vos, vond het een grote eer die de parochiegemeenschap ten deel viel door het bezoek van de kardinaal. Nooit eerder was een (nu oud-)aartsbisschop en kardinaal in de Scheepjes- kerk. Het Bernardus koor, dat in 1984 zijn honderdvijftigste verjaardag viert, zong onder leiding van Frans Wesselingh en met orgelbegeleiding van Jan Wesselingh de Pastoral- messe in G opus 24, van K. Kemptner. Voordat de kardi naal zijn predikatie begon, herinnerde hij eraan dat een mensenleven vol verrassingen kan zitten. Hoewel hij al enke le malen de kerk van de H. Bernardus, volgens de kardi naal de oudste Bemarduskerk in ons land, had gepasseerd, had hij nooit kunnen bevroe den er ook nog eens binnen te komen. Leven en werken van de H. Bernardus van Clervaux stonden vervolgens centraal in de preek. De in 1153 in de ab- >1 dij van de Franse plaats vaux gestorven monnik terciênser) was in zijn tij teken van hoop en vert wen. Hij leefde in een tijd waarin duizenden in kloo en abdijen tot bezinning men. Het borstbeeld van dinaal Alfrink krijgt plaats in de hal van het 1< ter der ongeschoeide karrr^ ten (Diepgangcentrum) de Bemarduskerk. Alphen a.d. Rijn Groenoord 270, luxe 4-k.chalet - app., luxe keuk., compl. stoft., pr. 129.000.- k.k. Rob Muns, 01720-32191. Ter Aar Hoogerheijdestr. 68, zeer fraaie, nwe. eengez.won., 4 fraaie tuin, vr.pr. 152.000.- k.k. Rob Muns, 01720-32191. Alphen a.d. Rijn Liszthof 30, bod gevr. op onze drive-in, gel. aan plantsoen, open haard, tuin W. Rob Muns, 01720-32191. Nieuwkoop Julianalaan 10. vrij gel. eenge- 1., 3 sl.k., vliering, gr. ach tertuin, vr.pr. f 125.000.- Rob Muns, 01720-32191. Waddinxveen: Prima onderhouden eengezins woning, geheel geïsoleerd, dub bele beglazing, grote hobbyzol der, ruime parkeergelegenheid Prijs 169.000,- k.k. Eventueel met garage. Inl. 01828-16002 C. Moerman. 1e jrs. student astronomie zoekt met spoed een kamer in Leiden of directe orng. H. A. Piest, Ka- nostr. 115,1784 ST Den Helder. Tel. 02230-31863. Tolk/vertaalster vraagt zelfst. woonruimte, liefst BO VENHUIS. in rustige omg. in de geméente Den Haag. Tel. 070- 631035 tussen 17.30-20.30 uur PLAATS EEIMS EEN KLEINTJE Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidee Courant. Het kost bijna niets.Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 24.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in een I oogopslag kunt u in de laatste kolom zien watf advertentie gaat kosten.Prijzen zijn incl. 4% l Extra meevallertje! Als u de advertentie op drie achtereenvolgeij dagen laat plaatsen, hoeft u maaj voor 2 X te betalen. Bij 6 achter^ volgende dagen worden slechts) plaatsingen in rekening gebracl|| NB. U kunt ons ook bellen. Ons nummer 071-122244 Deze advertentie De rekening sturen naar: Naam Postcode _x plaatsen op_ _Woonplaats_ brieven onder nummer (f.3,48 extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorgezo bewijsnummer toezenden f.2,76 extra) Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Leidse Courant, Antwoordnr. 10070, 2300 VB Leiden. (aankruisen wat van toepassge; ■LANDEN TUINBOUW Uit een onderzoek, dat is ingesteld door de afdeling Markton derzoek van het Produktschap voor Siergewassen (PSV), blijkt dat in Zwitserland en Zweden het gezinsverbruik van bloemen en planten het hoogst is van de zes Europese landen, waar dat onderzoek werd ingesteld. Behalve in beide landen betrof dit onderzoek ook Denemar ken, Oostenrijk en Groot Brittannië. Het onderzoek werd, zoals te doen gebruikelijk, door een panel verricht. Elke week vulden ruim dertienduizend gezinnen in die landen een boekje in waarin zij aantekenden welke soorten siergewas sen zij kochten, waar er werd gekocht en wat men ervoor be taalde. De huishoudingen per land zijn zodanig gekozen, dat zij het koopgedrag weerspiegelden van alle gezinshuishoudingen in het betreffende land. De export van bloemen en planten haar de betreffende landen was in 1982 als volgt: aan bloemen 297 miljoen gulden en aan planten 119 miljoen gulden, totaal dus 416 miljoen gulden. Dat is ongeveer zeventien procent van de totale Nederlandse export van bloemen en planten. Procentsgewijs lag de bloe menverkoop in de meeste landen in het begin van 1982 veel hoger dan na de vakantieperiode. Met uitzondering van Dene marken kan in de landen waar het onderzoek is gehouden ge sproken worden van een vrij stabiel koperspercentage voor potplanten. Door gebruik te maken van gemiddelde jaarkoersen is bere kend wat per jaar in gulden voor bloemen en planten door ge zinshuishoudingen in de onderzochte landen wordt uitgegeven. Het meest werd besteed in Zwitserland, namelijk 99 gulden per jaar per huishouding, gevolg door Zweden met 95 gulden per jaar. Het laagst is de consumptie in Engeland, namelijk 26 gul den per huishouding. De totale bestedingen aan bloemen en planten in de zes landen bedraagt 1.669 miljoen, dat is 51 gul den per huishouding in 1982. De bestedingen aan bloemen zijn het hoogst in Zwitserland en Oostenrijk, met respectievelijk 48 en 45 gulden per huishou ding. In totaal wordt in de zes genoemde landen voor 818 mil joen gulden aan snijbloemen uitgegeven. De bestedingen aan potplanten liggen het hoogst in Zweden en Noorwegen met respectievelijk zestig en vierenvijftig gulden per huishouding. Engeland komt met tien gulden wel erg laat naar voren. In totaal wordt voor 851 gulden besteed aan potplanten, hetgeen omgerekend per huishouding zesentwintig gulden is. De tulp is de belangrijkste bloemsoort in Zweden en Denemarken, de an jer is dat in Noorwegen. De consumenten in Oostenrijk, Zwe den en Engeland hebben een voorkeur voor het gemengde boeket, waaraan soms meer dan dertig procent van de totale bestedingen aan snijbloemen wordt uitgegeven. Begonia's komen in de drie noordelijke landen het best naar voren. In Zwitserland en Oostenrijk is de geranium belangrijk. In Engeland bestaat een voorkeur voor de aankoop van bloei ende planten, zoals pot-chrysanten en azalea's. De bloemen winkel is in de zes landen veruit de belangrijkste plaats waar bloemen en planten worden gekocht. In een aantal landen ligt het aandeel rond of boven de vijftig procent. Het aandeel van de levensmiddelenbedrijven ligt in de bloemen- en planten- handel aanzienlijk hoger dan in Nederland en West-Duitsland het geval is. In Noorwegen is de bloemenwinkel in 1982 ten opzichte van het jaar ervoor belangrijker geworden. Het aan deel is gestegen van veertig naar tweeënvijftig procent. Een belangrijk afzetkanaal voor potplanten in Oostenrijk is het kwekerscentrum, namelijk 48 procent. De Noorse consument is voor de aankoop van snijbloemen het-duurste uit. Hij betaalt voor een enkele steel ongeveer een rijksdaalder. Nog een paar haastig voorbij- hollende weken en dan gaan de gladiolenkwekers de rooi- machines weer uit de motten- ballen halen. De oogst zal dit jaar beduidend later starten dan anders, omdat als gevolg van het natste voorjaar-aller- tijden de knollen ook veel la ter dan normaal zijn geplant. Over de omvang van de oogst wordt natuurlijk al druk ge speculeerd. Uiteraard houdt men het van kwekerszijde op een matige oogst, maar de ex porteurs zijn niet van plan zich door al die geruchten te laten „opjutten". Ze hebben al zo veel voorspellingen over rampzalige oogsten gehoord, dat ze er anno 1983 niet meer wakker van kunnen liggen. En per slot van rekening is het bollenvak van rampen groot geworden!.... Een punt dat wel veel zorgen baart is het angstwekkend om zich heen grijpen van het be ruchte droogrot, een ziekte die op z'n zondags Stromati- nia gladioli heet. Deze aantas ting heeft er voor gezorgd dat de gladiolenteelt bijna geheel is verdwenen uit een produk- tiegebied-bij-uitstek: West- Friesland. In de veertiger ja ren liep de gladiolenteelt daar als een trein. De grote massa van dit knolgewas werd daar geproduceerd. Ook toen had men wel last van droogrot, maar de Westfriezen tilden daar niet al te zwaar aan. Het is met droogrot echter zo, dat eenmaal besmette percelen tot in lengte van jaren niet meer gebruikt kunnen worden voor de teelt van gladiolen. De mi nuscuul kleine sclerotiën heb ben een taai leven. Als men gladiolen gaat planten op per celen die tien jaar geleden be smet werden, dan kan men er een lief ding onder verwed den dat men ook na tien jaar weer aangetaste knollen uit de grond haalt. Destijds maakten de Westfrie- se kwekers een denkfout: ze meenden dat er in Noord-Hol land zo veel vers bollenland was, dat ze altijd wel gladio len konden blijven telen. Nu, dat hebben ze geweten! Men raakte binnen vijftien jaar volledig „uitgeteeld". De bloembollen veilingver. „West-Friesland" in Boven- karspel loofde een groot be drag uit voor degene die er in zou slagen een middel te fa briceren, dat het droogrot een halt toeriep. De prijs ligt nog altijd in de kast. Want hoewel ook alle fabrikanten van be strijdingsmiddelen tot op de bodem van het reservoir zijn gegaan om dat middel te vin den, is het hun nooit gelukt het droogrotprobleem aan een oplossing te helpen. Er is maar één afdoende middel en dat is het stomen van de grond. Maar dat is zo duur dat geen enkele gladiolenkweker het in zijn hoofd zal halen dat IVT-veredelaar ir. J. van Eijk temidden van „wilde" gladiolen te gaan doen. die op resistentie tegen droogrot worden getoetst. «T. gen. Toen men in West-Fries- INiet VOOr een gat land aan het eind van zijn la- tijn was, weken ze uit naar Nu waren de jjladiolenkwe- een gebied waar men kon kers niet voor éen gat te van- „zwemmen" in het verse bol lenland, nl. naar de Zuidhol landse Eilanden en Zeeland. Handige bollenjongens speel den in die jaren snel in op de mogelijkheden die de gladio lenteelt daar bood. En voor zo ver ze de knollen daar niet zelf gingen telen, wisten ze wel landbouwers voor deze cultuur warm te maken. We willen hier zwijgen over de minder elegante methoden die sommige handelaren toe pasten om agrariërs - die goed van vertrouwen waren, maar van de teelt van gladiolen al leen maar bij geruchte had den vernomen, „in het pak te steken". Er waren ook goede handelaren en met name de bloembollenveilingen hebben er voor gezorgd dat de gladio lenteelt in deze gebieden goed van de grond kon komen. Maar.... de geschiedenis her haalde zich. Er kwam ook met droogrot aangetast plant goed naar deze contreien en het ene perceel na het andere raakte besmet. Want droogrot komt wel, maar géat niet! Ook hier meende men dat het zo'n vaart niet zou lopen, om dat de voorraad vers land on uitputtelijk scheen. Maar van daag is het al zo dat men ook hier met een lantaarntje moet zoeken naar zuivere percelen vooral als men op de lichtere zavel wil telen. Dat laatste is eigenlijk een „must" omdat men op zware gronden niet met de rooimachines uit de voeten kan. Volksverhuizing Niet de eerste de beste des kundigen hebben voorspeld, dat er na 1990 in Zuidwest- De laatste jaren is dan ook een soort volksverhuizing gang gekomen. De kwek< trekken naar Brabant Limburg, maar een kind k uitrekenen dat het droog ook daar zijn desastrei werk zal gaan doen. Oi vijftien jaar is men ook d. uitgestudeerd en waarhe zal men dan moeten uitw ken? Men heeft dan ook alarmklok geluid. Het In: tuut voor de Veredeling v Tuinbouwgewassen in Waj ningen heeft nu opdracht kregen het probleem aan pakken. Daar hebben de onderzoek gesteld - en ongetwijfeld he men gelijk! - dat het vra; g stuk alleen is op te lossen een resistentieveredeling. In Wageningen is men nu L gonnen met het ontwikkel) van een methode om gladl len te toetsen op resisteni" tegen droogrot. Er zijn tal vl knollen en zaden gehaald alle gebieden waar gladioli in het wild voorkomen. Q)EM materiaal wordt nu getest ben resistentie tegen droogrue Binnen niet al te lange tL hopen de onderzoekers resr tentie te vinden. En daarvl moet dan de overerving wft, den nagegaan. Eerst dan kitegi een gericht kruisingsprograb de ma worden opgezd. Dat alLe is geen zaak van korte adeLt- Er is helaas nog een larr. weg te gaan!Let tker li! Op zaterdag 8 oktober wordt in de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) voor het tweede achtereenvolgende jaar plaats gemaakt voor de Bloementruckersdag. Tijdens deze Bloemen-truckers dag, een evenement dat vorig jaar veel publiek op de been bracht, kunnen vrachtwagenchauffeurs onderling wedijveren in behendigheid, technische vaardigheid en theoretische ken- Er zijn drie categorieën waarvoor door chauffeurs met een groot rijbewijs kan worden ingeschreven: categorie A (bakwa- gen), B (trekker met oplegger) en C (combinatie). Drie kleurentelevisietoestellen maken deel uit van het interes sante prijzenpakket, dat de overwinnaars te wachten staat. De Bloemen-truckersdag geldt als voorronde voor het Nederlandse Trucker Kampioenschap en het internationale kampioenschap. De organisatie vindt plaats onder auspiciën van de Vereniging Nederlandse Chauffeurs Kampioenschappen en Behendig heidswedstrijden (N.C.K.B.). Voor deelneming aan deze dag hebben tal van vrachtwagen chauffeurs (die een duidelijke binding moeten hebben met de Bloemenveiling Aalsmeer) zich laten inschrijven. Zij kunnen meedoen in één van de drie genoemde categorieën. Om een zo objectief mogelijke beoordeling te kunnen geven worden de wedstrijden niet met eigen wagens verreden, maar met vracht wagens die door de fabrikant of importeur ter beschikking worden gesteld. Het programma tijdens de Bloemen-truckersdag is nog veelom- vattender dan het vorig jaar. Van 's morgens 8.30 uur tot 01.00 uur 's nachts houdt een groot aantal stands en attracties de aandacht van het publiek gevangen. Het programma vermeldt rel, i onder meer rodeo motorstuntwerk onder leiding van Het' j Vink en draaiorgel- en country western-muziek. Voor |Ujt kinderen is er ónder meer een mini-skelterbaan, poppenkj ev en een luchtkasteel. Er komen clowns en er kan worden dej^ j genomen aan kinderwedstrijden in trapauto's op het truckl,^ sparcours. Ln De toegang voor het publiek tot de (volledige overdekt gehet51^ den) Bloemen-truckersdag is gratis, evenals het gebruik vanfcjfie talloze attracties. Gesponsord wordt het evenement door divée o se bloemenexporteurs, toeleveringsbedrijven, garagebedrijf L en de circa 40 standhouders, terwiil de ruimte door de VR i._' gratis ter beschikking wordt gesteld. Veilingvoorzitter J. Maarse Albzn. reikt tijdens een feesteliji happening 's avonds aan de winnaars de prijzen uit.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14