ederlaag iigdunum WSB en DOCOS delen ■jides Pacta en TOP blijven winnen Altior slagvaardiger dan Van Nispen: 3-1 Leidse schaakteams onderuit Zilver voor 400-meter dames Holland Lvanti bevestigt Slasse in Dronten "Si:. Opnieuw gelijkspel FC Lisse MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 IIDEN Voor veel schakers verloopt het begin van t nieuwe seizoen meestal wat stroef. Met de vacantie g in de vingers kost het elke keer weer moeite het ste „Fingerspitzengefuhl" op te bouwen. De eerste nde van de KNSB-competitie heeft dan ook heel wat rrassende uitslagen opgeleverd. Landskampioen Vol- ic kreeg een gevoelige nederlaag te slikken van IG, en ook vice-kampioen Desisco/Watergraafsmeer >est het loodje leggen. De teams uit de Leidse regio den het niet veel beter: geplaagd door een groot aan- invallers kwamen Philidor 2 en LSG 1 niet verder n 4.5 bordpunt, terwijl Philidor 1 zelfs op 3.5 bleef ken. show in de vorm van het eventueel opstellen van Gligoric 'ft Philidor waarschijnlijk meer kwaad gedaan dan nieuwko- r Amstelveen. Gligoric kwam niet, Amstelveen wel en won j eenvoudig. De wedstrijd begon met het tactisch remise aan- den aan de laatste twee borden, hetgeen voor een deel succes d. Invaller Herman van Halderen mocht binnen twee uur het ite halfje noteren, maar van Loon's tegenstander verkoos door te spelen. Philidor kwam vervolgens op achterstand door een fout van Lex Jongsma, die een stuk kostte. Ook Rag de Graaff liet in mindere stelling een kortsluiting toe, waarna de blunder van Nico Kuyf zelfs 0.5-3.5 op het scorebord bracht. Captain Joop Piket leek het eerste tegenpunt te gaan maken, maar verrekende zich in de afwikkeling naar een toren-eind spel, dat op tempo remise bleek. De nederlaag van Henk van Maaren tegen Albert Blees verzekerde Amstelveen in ieder ge val van eén matchpunt en het was duidelijk dat het tweede snel zou volgen. Weliswaar boekte Wim de Kok een regelmatige overwinning op Sander Los, maar van Loon kon op den duur de druk niet meer aan en moest het hoofd buigen. De laatste twee partijen aan de topborden maakten nog iets goed. Peter Gelpke zorgde voor een degelijke remise tegen Gert Pieterse, terwijl Marcel Piket tegen een wel erg lang doorspelende van Voort- huyzen een vol punt binnenhaalde. Al met al een verdiende 3.5- 6.5 nederlaag, die duidelijk maakt dat het wel eens een lastig jaartje zou kunnen worden. LSG 1 miste voor de belangrijke wedstrijd tegen BSG 1 Charles Kuijpers en Henk van Putten, twee van de sterkste spelers van het team. Dit gemis was duidelijk voelbaar. Weliswaar zorgden de opgetrommelde invallers Mieremet en Wiebes voor 1.5 punt, piaar het opschuiven van twee borden bleek voor een aantal spelers grote problemen te geven. Zo bood Kees van Zijp lange tijd goede tegenstand, maar kon hij toch niet verhinderen dat Marcel Peek zijn surplus aan speelsterkte in een punt omzette. Jofgen Henseler verdronk in een theoretisch duel (2-0) en ook Ruud Mieremet, Klaas Hagendiik en Tjaco Ossewaarde kwamen niet zonder kleerscheuren uit ae opening. Mieremet schwindel- de zich echter uit de penarie en zorgde samen met een regelma tige overwinning van Joop Bakker voor 2-2. Hierna zag het er bijzonder zonnig uit voor LSG, maar in de tijdnoodfase leek het wel of de buiten te keer gaande onweersbuien zich ook over de stellingen van een aantal LSG-ers uitstortte. Leon Konings en Dirk Sikkel hadden aan het tweede en derde bord tegen respec tievelijk Ton van der Heyden en Harry Sibbing winnend voor deel opgebouwd, maar gaven onder druk van de klok handenvol materiaal weg. De onontkoombare nul van Üssewaarde zette LSG hiermee op 5-2 achter. Nog leek alles niet verloren, want de overige drie borden stonden stuk voor stuk beter. Hagendijk had zich uit de greep van Slisser losgewerkt en deze voor de keus mat of stukverlies gezet. Wiebe \Viebes leek in een dame plus paard-eindspel op beslisende wijze binnen te komen, terwijl kopman Wim Heemskerk een theoretisch remise (4 tegen 3 op eén vleugel) toren-eindspel van Henk van der Poel moest zien te winnen. Hagendijk had met een stuk meer weinig problemen, maar de tegenstander van Wiebes wist met een fraaie paardma- noevre het gevaar net nog te keren en remise veilig te stellen. Dat Heemskerk na 6 uur spelen nog won, mocht niet meer ba ten. Een zeer belangrijke 5.5-4.5 overwinning betekende voor BSG de eerste stap naar het kampioenschap. Ook Philidor 2 leed de kleinst mogelijke nederlaag en wel tegen Nieuwegein. Alleen Kees van Steenwijk en Arjan Tan scoorden het volle punt. Kohlbeck en Smit lieten hun gewonnen stellin gen uit de vingers glippen en kwamen net als Barkema, van Of- wegen en Verdouw niet verder dan remise. Pajcin overzag dat het slaan van zijn tegenstander met schaak gepaard ging en Vriend verslikte zich in een toren-eindspel. De nul van Prinsen bezegelde ten slotte het lot van Philidor 2. t en De ipetitie-opening bij het isterdamse Rood Wit zil}ft Lugdunum gisteren 1(ru1n Puntenwinst opgele id. De verzwakt aan het 1 begonnen Leidenaars nenpder Jaap Schilthuizen oegjKees van de Burg) ver- ecfën met 2-0. 'an f ^Inederlaag kreeg al in de deljte helft zijn definitieve naai"1- Hoewel ook Rood Wit fa e^sterdam beslist niet tot ij- ochfterk voetbal kwam, :ht het team de verdedi- van Lugdunum toch re- dejnatig in de problemen. Al ure ken kwartier spelen ble ken die problemen onover-j komenlijk. Een schot van1 zo'n vijfentwintig meter was doelverdediger Wim Eradus te machtig. Zeven minuten voor de pauze lag een Leidse verdedigingsfout aan de basis van de tweede Amsterdamse treffer. Lugdunum greep het tweede deel aan om alsnog nadruk kelijk op zoek te gaan naar puntenwinst. Het kwam er niet van. Ook al omdat Jan Hölper (hij vooral) en Daan Kooimans goede mogelijkhe den onbenut lieten. Eradus, Van As, Oppelaar, Ben de Roo, Wim de Roo, Wetselaar (Schou ten), Kooimans, Van Weerlee, Van Es, Hölper, Siera (Collé). knaP^N Na de derde plaats in het Zilveren Molentoernooi g0jkte het zestal renners van Avanti de in hun gestelde ver denkingen geheel waar met een keurige negende plaats in dbaF1611- waar zaterdag de nationale clubkampioenschappen Itsvonden. Swift daarentegen kreeg een behoorlijke klap te £j(iverken, die niet in de laatste plaats werd veroorzaakt door p Zoetemelk. Deze zegde te elfder ure af, na zijn nadrukke- e toezegging naar Dronten te zullen komen, van Avanti (de amateurs De Groot, Janszen, Bert en E,JS% Zaal, Jos de Bruin en veteraan Dik den Adel) draaide opti- ll. Met een tijd van 1 uur 22 seconden en 24 seconden over de ikm. zat zij slechts ruim 2 minuten achter winnaar De Ba- l Swift, dat met een gemiddelde leeftijd van 20 jaar de jong- ploeg aan de start bracht, zat daar met een tijd van 1 uur 28 |^f. en 48 sec. ver achter. De junioren Ippel, Lagerwey, Koorn- IJj en Zwaan, amateur Kooijman en liefhebber Evelein bezet- IJ"daarmee de 64e stelling. Ook De Bollenstreek eindigde lager verwacht. Met een tijd van 1 uur 27 min. en 7 sec. reikten imateurs Schalkers, Teeuwen,. Tanis, Steekers, Van Duiven- e en liefhebber Van der Niet slechts tot de 44e plaats, elfde dag was liefhebber Adrie Kruger (Katwijk) opper- :htig in de sterk bezette interclubontmoeting voor liefheb- I en veteranen, die in Voorhout werd georganiseerd door De ènstreek. Reeds de de erste ronde sprong de Swiftrenner met Bollenstreker John van der Meer. Toen ook Gerrit sj.nveld (Boll.) en Haarlemmer Jan van der Horst aansloten nenk de slag een feit. Met ook de leidersprijs op zak bleek Kru- de spannende eindspurt net iets te snel voor veteraan Van pe(H°rst- Van der Meer en Kleinveld kwamen als derde en over de meet. ilaaj Leo Verbeek (rechts) neemt namens VVSB het DOCOS-doel „onder vuur". Peter van der Kooij kan dat niet verhinderen. LEIDEN Hoewel de weersomstandigheden goed voetbal nu niet di rect in de hand werkten, maakten VVSB en DO- COS er een aantrekkelijke partij van. Na een 0-1 ruststand, besloten beide plegen uiteindelijk tot een 1-1 gelijkspel. VVSB was in de eerste helft de wat betere ploeg. Treffers leverde dat overwicht de Noordwijkerhoutse thuisploeg evenwel niet op, al was Nico den Elzen daar dichtbij. Zijn inzet werd door de staander gekeerd. Het op de counter spelende DOCOS trof daaren tegen wel doel. Tien minuten voor rust schoot Ronald Ho- genboom van afstand raak. Na de hervatting zag VVSB al snel kans de achterstand onge daan te maken. John Jansen was in de achtste minuut at tent aanwezig om een foutje van doelman Stefan Harteveld af te straffen. Het scheelde overigens maar weinig of DO COS was alsnog met de volle winst uit Noord wijkerhout vertrokken. Hogenboom en sterke invaller Rob Hensing zagen doelpogingen tijdens het Leidse slotoffensief echter op het houtwerk afstuiten. ront Cr inuj ronj I la(DEN Na drie speelda- vaij hebben Fides Pacta en chtp zich stevig in de hoogste aantjonen gevestigd. Beide eenjjvliegers hadden niet over Instand te klagen, maar zij het»en aan de winnende hand. succesvol waren Zui- djewartier en Fiks, die na do4 wedstrijden in de onder- Regionen zijn gedrukt. Ove- |ns werd ook deze ronde ijkh|g verminkt door een aan- ir °bfgelastingen. In na de rust raakte Fides jta in een kritieke fase, DTV van 62 ineens naar 64 ophaalde. Het spel van de fusieclub verkrampte in de aanval, omdat de spelers te statisch en te kortstondig voor de paal actief waren. Desondanks toonden Wim Pi ket en Dick Onderwater ka rakter door het te blijven pro beren, wat tenslotte twee tref fers opleverde. Hierna kwam DTV opnieuw tot twee doelpunten terug, maar het bleef bij 8—6. Voor de pauze hadden Hennie Piket (3), Patricia Gottmer, wim Pi ket en ronald van der Velden al succesvol geweest tegen de nestor van het korfbal. In de tweede helft verloor Zuiderkwartier de slag tegen Stanfries, want de 35 score bij rust oogde nog hoopvol. De thuisclub had echter geen weerwoord op de zesde en ze vende treffer van de Friezen. Hoewel de Leidse ploeg in de slotfase nog tot 68 inliep, was de nederlaag niet meer af te wenden. De zes goals wer den vervaardigd door Dick Derksen (3), Ineke de Hertog (2) en Rens Henze. De derde opeenvolgende zege van TOP was de minst in drukwekkende, ook in cijfers: 64. De Sassenheimers lieten zich het trage spel van Merwic teveel opdringen, waardoor hun eigen schotvaardigheid in het gedrang kwam. Hierdoor konden zij pas na rust (22) afstand nemen door naar 52 weg te lopen, wat meteen be slissend was. De doelpunten in het matte duel waren uit de handen van Sjoerd van der Klauw (2), Stella van der Zaag, Gerco Langelaan, Hans Oudshoorn en anne van der Zaag afkomstig. De kampioensdroom van Fiks ïlmoment uit het streektreffen tussen Velocitas en tempo dat door de Alphense ploeg met 23 hnen. werd ge- is na een tweede nederlaag op eigen terrein danig verstoord. Ook IJssel vogels bleef het twaalftal van Berendes voor, omdat deze aanvallend ander maal geen vuist kon maken, treffers van Sandra van Gel deren, Robert kvan der Kraan, Kees van der Mey en Theo Vreeken ten spijt: 47. De streekderby tussen Veloci tas en Tempo kreeg een on bevredigend slot, omdat de Al- phenaren uit het zeven minu ten lange risikoloos rondspelen toch nog rendament peurden: 23. „Het interesseert mij niets, dat de wedstrijd zó ein digde met het spelbevriezen: er kwam niets uit dit aanvals- vak en wat moet je dan," ver dedigde tempo-coach Roedoe zich, die ooit stelde dat korfbal uitgevonden was om doelpun ten te maken. Dat nu bleek voor de beide twaalftallen een moeilijke opgave te zijn in de slechte weersomstandigheden, zodat het duel als kijkspel wei nig voorstelde. De eindstand werd bereikt door doelpunten van Jeroen van Driel en Rien van Poelgeest namens de thuisclub en Anja Uiterdijk, Rob Wilschut en Aad Haags man voor de gelukkige win naar. Qua veldspel was Crescendo iets sterker dan Olympiaan, maar zij kon dit niet in de sco re tot uitdrukking brengen. Daardoor kon de tegenstander aldoor bijblijven om in de slot fase zelfs gelukkig met 56 te winnen. Zodoende waren tref fers van Anita Alberts, Ria Baak, Liesbeth Kok en Al- phons Cornelissen ontoerei kend voor een verdiend punt. Met het nodige fortuin sleepte Fluks een 45 overwinning weg bij De Dijkvogels. De Noordwijker twaalf had in de tweede helft de wind mee, maar verspeelde toen wel een 24 voorsprong. Een benutte strafworp van Aad van Dron- gelen gaf de doorslag, nadat eerder Kees Zwanenburg (2), Kees Imthorn en Bram Kop penaal de mand khadden doorboord. MICHEL VAN GENT LEIDEN Het afgelopen at- letiekweekeinde, met daarin de landelijke C/D finale en de Nederlandse estafette kampi oenschappen, heeft slechts eenmaal zilver en vier maal brons opgeleverd voor de „Leidse" verenigingen. Tijdens de estafette kampioen schappen in Utrecht was de duurste medaille voor een kwartet Holland dames dat op de 4 x 400 meter een tweede plaats wist te veroveren achter net, ook op de andere num mers superieure, ADA uit Am sterdam. Het viertal Cathy van Loon, Marion Kondeur, Jenny Litjens en Yvonne van Dorp kwam met 3.56.59 minu ten ruim achter de Amster damsen op de tweede plaats binnen. Brons was er voor ie dere vereniging uit de regio eenmaal. AAV'36 kreeg dat verrassend op de 4 x 100 meter jongens A met 45.17 seconden, met als sterke slotloper Emiel ten Broeke. Bataven Leiden veroverde brons met een goe de tijd van 7.43.62 minuten op de 4 x 800 meter. Hans Min- nee. Jan Verloop en Maarten Gijsbers brachten Han, Kulker in tweede positie aan de start. De Leidschendammer hoefde later in de race slechts Rob Druppers voorbij te laten ko men, waarna hij achter het Amsterdamse AAC en de ploeg van Druppers, Hellas, een vrij eenvoudige derde plaats voor de Bataven reali seerde. Vier Holland junioren probeerden op de 4 x 400 me ter alles om te winnen maar ook Hans Baljet en Menno Swier konden geen goud be werkstelligen. Hun derde plaats werd een feit na 3.30.46 minuten lopen. Bij de Spar- taaan sneuvelde tot tweemaal toe het clubrecord op de 4 x 200 meter. In de serie werd al door Tom de Koning, John van de Zwet, Cees van der Knaap en Kees Toussain 1.31.66 minuut gelopen en in de finale ging daar nog 0.32 se conden af, wat een bronzen plak opleverde door diskwali ficatie van V&LTC. Tijdens de chaotisch georgani seerde landelijke competitie fi nales in Rotterdam konden de Spartaan jongens C hun favo rieten rol niet waarmaken. In Rotterdam werd de aanvangs- hoogte bij het hoogspringen gemist wat voor* de Spartaan bijna gewoonte gaat worden. Ondanks een geweldig snelle 4 x 100 meter (46.7 seconden), een nette 12.45 meter kogelsto ten en goede sprinttijden was niet meer dan een zesde plaats hun deel. De meisjes C van AAV'36 kwamen tot een vier de plaats mede dankzij Louise Stapper en Esther Koopmans (600 meter in 1.41.4 en 1.45.9 minuten). Ook de 13.2 secon den van Sandra Zirikzee op de 80 meter horden bracht veel punten op, broodnodig na een slechte estafette. Bij wedstrijden in Amster- damn pakte AAV-er Ed van Gemeren zijn vorige week ontnomen Gouds record op de 3000 meter steeple chase terug met een tijd van 9.03.9 minu ten. In Leiden werd clubgeno te Laura Bosman veruit de snelste vrouw op de 400 meter. Als meisje-B was zij ook de da mes te snel af met haar tijd van 58.8 seconden. Bataaf Jan Verloop liep een goede 400 meter in 51.6 seconden ge volgd door Jaap Dirkx (H) die met 51.9 seconden ook een persoonlijk record verbeterde. Op de 1000 meter slechts een opvallende tijd. Hans van der Vijver (H) liet 2.36.9 minuten noteren. Co Jansen (S) verbe terde zich bij de jongens A op 3000 meter tot 8.51.1 minuten en Marian van de Niet (B) sprong een goede 5.22 meter ver bij de dames. Overige uitslagen estafette kampioenschappen. 4 x 100 meter heren Spartaan 43.97 se conden, 4 xlOO meter meisjes Holland 50.78 seconden, 4 x 1500 meter heren Bataven 16.33.3 minuten, 4 x 400 meter heren Holland 3.24.43 minu ten, 4 x 800 meter heren Bata ven II 8.04.52 minuten, Spar taan 8.06.89 minuten, 4 x 800 meter dames Holland 9.44.64 minuten Bataven 9.59.00 mi nuten. GERT VELTHUIZEN LEIDEN Ondanks de hevige regenval vonden gisteren vier wedstrijden doorgang in de vierde klasse A. Altior profiteer de optimaal van het feit dat Van Nispen veel kan sen miste: 3-1. Teylingen verzuimde eveneens de mogelijkheden te benut ten en bleef op een 0-0 ge lijkspel steken tegen LDWS. In. een zeer matige wedstrijd trok VTL met een 2-1 zege aan het lang ste eind tegen Foreholte. Alphen startte goed tegen Hillegom: 4-0. In 4B speelden RKVSM en Ber- nardus 2-2 gelijk. Van Nispen - Altior 1-3 (0-1) Een aanvankelijk sterker Al tior wist als eerste doelrijpe kansen te creëren via Frans de Boer en Henk en Kees Baader. Laatstgenoemde zorgde dan ook voor de 0-1 ruststand. De thuisploeg, die AUior zwaar onder druk zou zetten, had op dat moment al diverse kansen gemist, iets dat zij de gehele wedstrijd zou blijven doen. Na de terechte gelijkmaker van Ton van Meurs was het nog tweemaal Kees Baader die wél de juiste richting vond. Teylingen - LDWS 0-0 (0-0) De voortdurend aanvallende gastheer ontbrak het aan ge luk. Een inzet van Jaap Ling- beek werd door Gé Dubbelde- man van de lijn gehaald, ter wijl een schot van Peter Rotte veel diezelfde lijn wél over schreed, nadat doelman Brons- geest de gladde bal uit de han-" den had laten glippen. De scheidsrechter beoordeelde de situatie echter anders. Na de rust kon LDWS enkele malen gevaarlijk worden, maar ook de Leidenaars kwamen niet tot scoren. man Aad van Meurs met een gebroken sleutelbeen was af gevoerd bediende Martin de Jong de niet missende Reggy Douwes op slimme wijze: 2-1. Alphen - Hillegom 4-0 (2-0) Met een hoofdrol voor Raoul Valpoort speelde de thuisploeg een goede partij voetbal. Spij tig was wel, dat tussen de twee treffers van Edwin Heesper- ling in de Alphense sluitpost Roy Keur uit moest vallen met twee gebroken vingers. Na de thee was Hillegom veruit de sterkste, maar Boudewijn Pij per, Hans Lubbe en Rob La- gerweij hielpen de kansen om zeep. Anderzijds voerden Rini van Elk (penalty) en Raoul Valpoort de score op tot 4-0. VTL - Fore holte 2-1 (0-0) Een bijzonder matige partij, die pas na de rust wat aardigs bracht. Ronald van der Pot schoof de bal toen handig naar Fred van Haarlem, die raak schoot: 1-0. Aan de andere kant kopte Piet Ruygrok na één van de weinige counters van Foreholte in. Nadat doel- RKSVM - Ber- nardus 2-2 (2-1) Een slapende verdediging en een foutje van Bart de Roo kostten Bemardus twee tref fers, onderbroken door de ge lijkmaker van Gerard van de Haas. Na rust kwam echter het herstel én de knappe gelijkma ker van Angelo Hoppenbrou wer, waarmee de eindstand te recht 2-2 werd. LISSE 1Ook de tweede com petitiewedstrijd leverde het zondagteam van FC Lisse weer een winstpunt op. Na vo rige week de buit al met GSV te hebben gedeeld, werd dit maal de andere Goudse verte genwoordiger (Gouda dus) op een gelijkspel gehouden: 0-0. Lisse was in de eerste helft de wat betere ploeg. Ron Mesman en Wim Bouckaert misten in die fase redelijke mogelijk- hedn op de openingstreffer. Gouda, dat zich overigens dit keer niet als een te hard spe lende ploeg presenteerde, be nutte na de hervatting het windvoordeel om FC Lisse on der druk te zetten. Met name de verre uittrappen van de Goudse doelverdediger be zorgden de geelblauwe defen sie de nodige kopzorgen. Doel verdediger Aad van Ruiten, vorige week ook al uitstekend op dreef, hield echter ook nu zijn doel schoon. Lisse was aan de andere kant nog een maal echt gevaarlijk. De kopbal van Wim van Beek werd op de doellijn door een Goudse ver dediger gekeerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13