'C Den Haag ondanks lege als los zand Gewelddadige supporters ook buiten het stadion actief an Kouwen indrukwekkend Roda zet PEC op z'n nummer iriUAS NEEMT fJRAAK OP CLERC •jRSTE WINST THUIS DANK ZIJ TWEE STRAFSCHOPPEN Eerste divisie in het kort wQ «Éiir *>r~ u Eredivisie in het kort on nge na RMO De jonge Amerikaan Jimmy Arias heeft in de finale van C0Tn nnistoernooi van Palermo wraak genomen voor twee nederlagen, i zo; eerder dit seizoen leed tegen de Argentijn Jose-Luis Clerc. Hij am! e eindstrijd met 6-2,2-6,6-0. De zege leverde hem 20.000 dollar op, n 1.000 gulden. Clerc kreeg de helft. rras geplaatste Amerikaanse Lisa Bonder heeft in Tokio het Grand- °Pn oernooi gewonnen. In de finale zegevierde Bonder over haar land- vaje Andrea Jaeger: 6-2, 5-7, 6-1. Met het toernooi was een prijzen- an 200.000 dollar (bijna zes ton) gemoeid. Hiervan was 40.000 dollar nsta [onder en 24.000 dollar voor Jaeger. toet iternationale toernooi in Dallas leverde een overwinning op voor ved es Gomez uit Ecuador, die in de findle met 6-7, 6-1 en 6-1 Brian er (VSt) versloeg. Het zijspanduo Muller/Van der Bijl op weg naar de Nederlandse titel. Zijspantitel bij Muller/v.d. Bijl ST. ISIDORUSHOEVE August Muller en Cor van der Bijl hebben gisteren op het Kötter- circuit van Sint Isidorushoeve bij Haaksbergen de nationale titel in de zijspancross veroverd. Het 27-jarige dud uit Holten verwierf in de voorlaatste wedstrijd het kampioenschap door de eerste manche te winnen en in de tweede achter het duo Goch/Hurkmans als tweede te eindigen. Dat Kees van der Ven uit Bakel zich gisteren in Nistelrode na de achtste en laatste wedstrijd om de nationale 250 cc-motorcrosstitel voor de zesde keer kampioen mocht noemen, was geen verrassing; wel het feit dat hij ook nu weer, het maximale aantal van 360 punten in totaal ver gaarde. Daarvoor moest Van der Ven in ieder geval één manche winnen. Hetgeen gebeurde. AAG Ook op de [hten dat er geen en den meer voor was, Den Haag giste- igen Veendam ver- [pt spelen. Dat kan [rlijk nooit een goed [zijn en trainer Rob 1 sprak dan ook van I thuiswedstrijd-syn- Misschien een wat Jokken typering, dat FC Den Haag in jiderpark nog altijd Jekker uit de voeten fis zo duidelijk als im was een uiterst mid- tige, maar wel stugge te nder, waar FC Den sta Jank zij maar liefst twee ize strafschoppen met 2- kon winnen. Nadat Gui- 4 (U en (keihard) en Bram erg (kalm) vanaf elf me- imaal voor een veilige Iden gezorgd, werd de tekortkoming écht ir. Ondanks de zeker- >r een lang verwachte je, de ruimte die Veen- en de technische jheden, bakte FC Den zelfs in die fase wei liepen elkaar in de f wilden wat al te om- eens een normaal lint forceren. Wat dus S1 ikte. Baan zocht zijn te- n ïheid daarom maar op 1ider vlak. Reageerde hij, f »elijk: ,,We tellen weer et acht uit zeven en dat e overwinningen achter waarbij dan eindelijk ite op eigen veld. Mis- dat we daardoor nu zat meer zelfvertrouwen n 12 inbelangrijk -was dat FC 3 laag drie spelers miste. Bouwens en Marco de t wegens blessures en mlZwart door een schor- 12 Co Pot mocht daardoor k0' n vertrouwde plaats als verdediger aantreden, ge- door Cees Temeplaar, oor de gelegenheid als 1 opper in de mandekking Rudy Metz een voortref- middag had. Ron de kreeg een helft de kans :hterspits en moest daar- t veld ruimen voor Al- Groenendijk, die net zo 2 pviel als zijn voorganger. Vlfiet middenveld kreeg Renè van Delft een basis plaats, maar dat gedeelte van de ploeg werd toch voorname lijk gedragen door Guido Pen, die op het voor hem extra zware veld respect afdwong. Wijzigingen Ondanks dat flinke aantal wij zigingen, waarbij Bouwens veruit het meest werd gemist, moet de onvoldoende van gis teren toch aan andere zaken worden toegeschreven. Met uitzondering van de solide verdediging met een sterke Edwin Purvis op links foutloos tegen John McNulty en Arie van der Zwan idem dito aan de andere kant tegen Steve Goble, en de inbreng van de al gememoreerde Pen, oogde FC Den Haag voornamelijk als los zand. Opmerkelijk is bijvoorbeeld hoe slecht de broers Leo en Bram Rontberg op de linker flank met elkaar overweg konden. Speltechnisch gezien dan. Het aantal misverstanden was legio en het aantal vloei end ogende aanvallen over die vleugel dientengevolge bijna nihil. Toen Bram Rontberg het in de tweede helft aan de rechtkant probeerde, ging het niet veel beter, al herinnerde hij tegen het eind heel even aan de topscorer van vorig jaar. Maar dan alleen met (te) individuele acties. Eén keer ei genlijk maar rolde er een com binatie tussen hem en Pen uit de benen, die de moeite waard was en waaruit Pen rakeling voorlangs schoot. Verder was het hommeles. Vuurtje Chris Treling was, als zo vaak, de man die het vuurtje aan stookte. Hij werd zelden of nooit lekker aangespeeld, maar lokte op zijn voor een te genstander vaak irritante speelwijze toch twee straf schoppen (en dus de overwin ning) uit. Eerst ging hij in de 37e minuut onderuit in de buurt van vorstopper Swart, met wie hij menig robbertje uitvocht. Tot bijna ieders ver bazing zag scheidsrechter Har- teveld er een strafschop in. Pen zorgde .voor 1-0. In de 58e minuut kreeg Tre ling een duw in de rug van in valler Jan Brouwer, terwijl er geen bal in de buurt was en weer was het raak. Dit keer mocht Bram Rontberg het zaakje vanaf elf meter op knappen, want Pen durfde niet zo goed meer. En toen het eenmaal 2-0 was en Bram Rontberg bij een solo echt on deruit werd gelopen, liet de arbiter doorspelen. Erg veel deed dat niet meer terzake, want FC Den Haag- Veendam kwam ook toen niet boven de vervelingsgrens. Hier en daar een enkel kansje. twee gele kaarten voor Veen- dam (Frans Metz en Ooster- wold na grove overtredingen), vier minderjarige jongens die door de politie werden opge bracht wegens het gooien van vuurwerk (en na een ernstige vermaning weer naar huis mochten) en héél véél regen. Dat laatste bleef nog het mees te bij en dat kan toch nooit de bedoeling van een voetbal wedstrijd zijn. DICK HOFLAND FC Den Haag-SC Veendam 2-0 (1-0). 37. Pen 1-0 (strafschop), 58. Bram Rontberg 2-0 (strafschop). Scheids rechter: Harteveld. Toeschouwers: 4000. FC Den Haag: Van Antwerpen; Van der Zwan, Pot, Tempelaar, Purvis; Pen, Van Delft, Leo Rontberg; De Roode (Groenendijk), Treling, Bram Rontberg. SC Veendam: Reys; André Brouwer, Van Loon, Swart, Oosterwold; Koops, Schokker, Frans Metz (Die- terman); McNulty, Rudy Metz, Goble (Jan Brouwer). DEN HAAG De karakteristieken De Graafschap - SVV 1-0 (1-0): 36 Lovens 1-0. Scheidsrechter: Smeenk. Toeschouwers: 6000. Gele kaart voor Salari (SVV). Telstar - FC Twente 0-2 (0-2): 19. Bleuming 0-1, 33. Ashcroft 0-2. Scheidsrechter: Van der Niet. Toe schouwers: 2200. FC Den Haag - Veendam 2-0 (1-0): 37. Pen 1-0, 58. Bram Rontberg 2-0. Scheidsrechter: Hartland. Toeschou wers: 3.500. Gele kaarten voor Oos terwold (Veendam) en Ferry Metz (Veendam). Heracles - Vitesse 3-2 (0-0): 46. Bor- sink 1-0, 59. Kamps 2-0, 63, Boere 2-1, 72. Schepper 3-1, 76. Boere 3-2. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschou wers: 4000. Gele kaarten voor Van Akker (Vitesse), Quint (Vitesse) en Wijnveld (Vitesse). MVV - RBC 3-2 (0-1): 44. Auster- mann 0-1, 48. Van Marwijk 1-1, 53. Nanninga 2-1, 69. Van Marwijk 3-1 (strafschop), 88. Voets 3-2 (straf schop). Scheidsrechter: Severein. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: De- la hay e (MVV). FC VVV - Heerenveen 5-1 (1-0) 43. Cox 1-0, 60/65/68. Daalmans 2-0, 3-0 en 4-0, 77. Brands 5-0, 82. Nijgh 5-1. Scheidsrechter Bannet. Toeschou- Cambuur - Eindhoven 3-1 (2-1): 7. Bloemer 0-1, 17. Peltzer 1-1, 27/54 Anema 2-1 en 3-1. Scheidsrechter Thomas. Toeschouwers 7000. NAC - NEC 2-0 (1-0): 34. Joore 1-0, 90. De Schepper 2-0. Scheidsrechter Bosman. Toeschouwers 4100. VvV Srt De supporters van Feyenoord bleken uiterst teleurgesteld over de gang van zaken op het veld. Een aantal hekken in het Olym pisch stadion moest het dan ook ontgelden. BOEK OVER ACHTERGRONDEN VAN VANDALISME AMSTERDAM Suppor ters die tijdens voetbal wedstrijden gewelddadig gedrag vertonen, zijn ge neigd zich ook buiten het stadion, in andere situa ties, gewelddadig te ge dragen. Dat concludeert H.H. van der Brug van het Baschwitz Instituut (voor Massapsychologie en Openbare Mening) van de Universiteit van Amster dam, in zijn samen met M. Marseille geschreven boek „Achtergronden van van dalisme bij voetbalwed strijden". Vooral jongens van 16, 17 en 18 jaar, bij wie waarden als stoer doen en en lef hebben belangrijk zijn, -maken zich schuldig aan geweld. Ze zijn er ook in geintereseerd; ze kijken graag naar gewelddadige filips en houden van vechtpartijen op straat. Ze zijn overigens ook geïnteresseerd in sport, de meesten voetballen zelf. De onderzoekers zeggen niet te geloven dat deze supporters sterker bevoordeeld zijn dan andere mensen met een verge lijkbare sociale achtergrond. Maar wel concluderen zij dat degenen die meerdere malen hebben meegedaan aan vecht partijen geneigd zijn tot de meest sterke vooroordelen ten aanzien van groepen als punks, gastarbeiders en ho mo's. Van een duidelijke anti semitische tendens blijkt wei nig, aldus de onderzoekers. Het betitelen van Ajax als .jo denclub" heeft nauwelijks meer betekenis dan het ge bruik van de term „boeren" voor een club uit de provincie. Voetbal toeschouwers zouden in het algemeen niet geweld dadiger zijn dan andere toe schouwers. Ook de opvatting dat het zien van voetbal agres sieve tendenzen versterkt, wordt door Van der Brug en Marseille afgewezen. De onderzoekers kregen hun gegevens van supporters van Ajax, Feijnoord, FC Den Haag, NEC en FC Utrecht. De be langrijkste gegevens zijn ver kregen in het seizoen 1981-1982. DEN HAAG De karakteristieken van de eredivisie zijn: PSV - Volendam 3-1 (1-0): 14. Tho- resen 1-0. 15 Lokhoff 2-0. 60. Kool hof 3-0, 73. Schokker 3-1. Scheids rechter: Verhoef. Toeschouwers: 11.000 PSV: Segers; Van Aerle. Stevens. Brandts. Wildschut; Lokhoff, Van de Kerkhof (Heintze). Haan, Valke; Koolhof. Thoresen Volendam: Hoek; Schokker, Klep per (Mooyer), Jonk, Zwarthoed; Tuyp, Holshuysen, Helling, Steur (Molenaar); Guyt, Blanker. Go Ahead Eagles - Fortuna S. 3-2 (1-1): 13. Maessen 0-1, 44. Bosman 1-1, 52. Witbaard 2-1 (strafschop), 85. Bosman 3-1, 90. Hoyer 3-2(straf- schop). Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 7000. Go Ahead Eagles: Jongbloed; Veld mate. Oostrom, Oude Wesselink, Witba5rd; Woudsma. Ten Cate, Vos kamp; Small (Boerebach), Bosman, Eykelkamp. Fortuna: Hanssen; Koevermans, Maessen, Schrijnemakers. Eleveld (Lenferink); Bux, Van den Berg, Hoyer; Suvrijn, Van Well, Ruys. DS 79 - FC Den Bosch 1-3 (1-2): 18. Gorter 1-0, 20. Schouwenaar 1-1, 24. Van der Horst 1-2, 66. Lindhoudt 1-3. Scheidsrechter: De Munnik. Toe schouwers: 2500. Gele kaart voor Bartelings (DS '79). DS '79: Bloem; Bartelings, Lees, Wijnberg, Den Bakker, Spaan. Müh- ren, Gorter, Van der Wiel, Linford (Braham), Meyer. FC Den Bosch: Van Grinsven; Van Bijnen. Adriaanse, Van Herpen. Aichorn; Lindhoudt. Van Nielen, De Jong; Brands, Van der Horst, Schou- AZ'67 - Helmond Sport 3-1 (1-0): 36. en 72. Loggie 1-0 en 2-0, 83. Talan 3-0, 86. Vincent 3-1. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers: 1800. Gele kaart: Heus (AZ'67). AZ'67: Treytel; Van der Meer. Eigen- brod, Haar, Heus (Reijnders); Arntz, Van de Poppe, Schinkels; Talan. Loggie. Tiktak Helmond Sport: Versfeld; Meeuw- sen, Andries, De Wert, Vincent, Edelbloedt, Roossen, Van der Hooft: Cramer (Dijkstra), Lubse, Corbijn (Van Bremen). Excelsior - Willem II 0-1 (0-0): 48 Gozems 0-1. Scheidsrechter: Mulder Toeschouwers: 2500. Excelsior Van Kelle: Leenheer, Bijl (Van der Padt). Pijpers (Struis). Van Tour; Jalink, Ridderhof. Pattinama; Van Goozen, Beukers, Snoei. Willem II: Formannoy; Van der ven, Steyaert, Huybregts, Braam; Feskens, Soffers, Oostdam (Cohen); Gozems, Van Gils (Donders), Nele- ™DVOORT Gerrit Kouwen heeft giste- op het circuit van voort op indrukwek- e wijze de Europese /WJ Formule Ford 1600 ai«ald. De pas 19-jarige uit De Meern /3!e op het natte weg- van start tot finish, overwinning kwam moment in gevaar. Kouwen viel vooral op lijn beheerste manier van Waar vele concurren- I oor crashes niet in staat i de race te beeindigen, Van Kouwen zijn wagen De Utrechter, die dit n°ijal Nederlands- en Bene- *01 mpioen werd, werd na verwinning door de di- ir van de Lola-fabrieken t'c* lodigd om twee wedstrij- i Engeland te rijden. Van 'en zal op het circuit van 's Hatch rijden in het ;9i ule Ford festival, het of- ze wereldkampioenschap Iie klasse. bijprogramma van de J faces, die door 10.000 rjiouwers werden bijge- verspeelde Cor Euser strijd om de Toyota Co- Trophy de nationale titel. finishte in de laatste op de vierde plaats en in het eindklassement seerd door winnaar Lam pan der Heuvel uit Eind- De Engelsen Warwick en Fitz- patrick hebben gisteren met een Porsche 956 de 1000 kilo meter van Brands Hatch, een wedstrijd die meetelde voor de strijd om het Europees kampi oenschap endurance, gewon nen. Jan Lammers, die met de Engelsman Palmer een team vormde, werd in een Porsche 956 negende op 31 ronden. In het algemeen klassement leidt Ickx met 85 punten voor Mass (70) en Bell (66). SLS-rally met start en finish in Beilen gewonnen. Met nog vier races voor het Nederlands kampioenschap voor de boeg heeft Guliker de leiding in de internationale categorie. Het duo Doosje/Poel behaalde za terdag het kampioenschap in de nationale klasse. Moment tijdens de „Human power bike race", vanmiddag op het circuit van Zand- voort. waar de slotraces van dit seizoen verreden werden. KERKRADE De sup porters van Roda JC hebben lang moeten wachten, maar ze wer den uiteindelijk toch be loond. Op eigen veld had de formatie van Hans Eykenbroek dit seizoen nog niet kunnen overtui gen, maar gistermiddag was het dan toch raak. Met maar liefst 7-3 werd PEC Zwolle, dat dit sei zoen toch wel min of meer gerekend werd tot de subtoppers, op zijn nummer gezet. Daar kwam bovendien nog bij dat de bepaald niet over tuigend leidende scheid- schrechter Bakker gele kaarten uitdeelde aan Kamstra en Van Kooten. De laatste wond zich echter over die kaart zo op, dat hij achteraf zelfs blij mocht zijn dat Bakker hem niet voortijdig naar de kleedka mers verwees. PEC Zwolle, dat aantrad zonder de grieperige Rep, kon lange tijd gelijke tred houden met de thuisclub en tot een kwartier na rust mocht men zelfs hopen op een puntendeling. Daarna barstten de Limburgers, bij wie Leo Ehlen was terygge- keerd, los. En hoe. Schrijvers wordt voor de eerste maal geklopt door Erlksen. Roda JC - PEC Zwolle 7-3 (2-1): 5. Eriksen 1-0, 11. Van Roon 1-1 (strafschop), 24. Eriksen 2-1, 48. Eriksen 3-1, 59. Van Roon 3-2, 62. Van Geel 4-2, 73. Hofman 5-2, 74. Eriksen 6-2, 79. Van Geel 7-2, 88. Visscher 7-3. Scheidsrechter: Bak ker. Toeschouwers: 7.000. Gele kaarten: Van Kooten en Kamstra (beiden PEC Zwolle). Roda JC: Smits; Hanssen, Degens (Klein), Ehlen, Van de Ven; Van Geel, Marijnissen, Zuidersma; Hof man. Guthrie (Cremer), Eriksen. PEC Zwolle: Schrijvers, Wegge- laar. Drost, Kamstra, IJzerman; Van Moorst, Booy, Visscher, Pelle- boer (Mulder); Van Roon. Van Koo-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11