,Wie zichzelf (oed verkoopt komt eker aan een baan" Jur van de waarheid komt naderbij voor CDA Secretaresse verkoopt alles om restaurant te beginnen Binnenland CcidócSotuont E WERKLOZEN-TRAINING: z sS^SIJTHOFF PERS ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7 FDE Je bent werk en je solliciteert je zenloos. Je ijverige cor- Dondentie wordt echter beloond. Steeds weer afwijzing dat aan een lere kandidaat de voor- wordt gegeven. En je een keertje komen ten, dan ben je zo ze- vachtig dat alles in het iderd loopt. „Dat is be niet nodig" meent L. lus uit Eefde. Hij bege- It alweer bijna een half werknemers die bij Holec-concern zijn slagen. Helpt zowaar meeste cliënten weer een baan. In septem- begint Straus aan de anisatie van een serie daagse trainingen voor •klozen. En creëert rmee meteen een aan- nieuwe arbeidsplaat- temeer daar veel mensen naar Straus' mening toch al nauwe lijks weten te onderhandelen in een sollicitatieprocedure. Bij een volgende opdracht bin nen het Holec-concern werd Straus opnieuw ingeschakeld. In Hattem leidde de motl.atie- cursus van Straus tot duidelij ke resultaten: 98 procent van de mensen die weg moesten, bleek binnen vier maanden opnieuw een baan gevonden te hebben. Dezelfde ervaringen deed Straus op bij Heemaf in Hen gelo en bij Smit Transformato ren, ook bedrijven van Holec, waar gesaneerd moest worden. „Met vier werklozen van Ho lec heb ik daarop een bureau gesticht dat eerst in Twente, maar nu na de vakantie door heel Nederland deze seminars voor werklozen zal organise ren. Slaat het aan dan kan dat per regio nog eens werk voor drie tot vier man betekenen". manier waarop de meeste klozen werk zoeken, is omen fout. Het grote pro- in is dat nagenoeg nie- d beseft dat je aan het on- ïandelen bent. Jij hebt iets ieden, dat je moet verko- Dat is veel belangrijker het feit dat je werkloos en zo dolgraag een baan hebben". De heer Straus uit Eefde heeft de afgelo- tweeëneenhalf jaar erva- hoe een werkloze zijn kan kan vergroten, als hij r weet hoe je een sollicita- cunt aanpakken. 1980 werd ik door een ex- ja gevraagd of ik de reor- satie bij Holec wilde bege- ;n. Dat was bedoeld voor periode van zes weken", ten zelf werkloze Straus !n Utrecht bij een vesti- van het Holec-concern de slag waar 95 mensen lagen zouden worden, iten met de mensen op het 4DS k praten thuis. Al die er- igen die ik daarbij opdeed ik op papier gebet. Zo is mlijk het seminar „Werk averen" tot stand geko- lammende schok grote probleem is volgens as dat de schok van het doos worden veel mensen lamt". Dat werkt door bij zoeken naar nieuw werk, Straus wil zijn idee beslist niet commercieel gaan verkopen. „Te zijner tijd zullen wij naar een stichtingsvorm of zo over gaan". Het gaat Straus er niet om werklozen één dag voor vijftig gulden (inclusief lunch) te motiveren en te trainen voor een sollicitatie. „Naast die ene dag, gaat het vooral om de doorlopende begeleiding van de groep. Daarin zit een be langrijk deel van de taak van de docent". Volgens Straus missen veel sollicitanten kansen door hun sollicitatie-angst. „Dat is net zo iets als vliegangst. Men is hy pernerveus en heeft in feite de situatie niet meer zelf in de hand. Maar een sollicitant moet weten wat hij wil. Hij moet ook weten dat het heb ben van diploma's nog niets zegt over zijn geschiktheid. Het gaat om het profiel van de functie aan de ene kant en het profiel van de sollicitant aan de andere kant". Nieuwsgierig. Dat lijkt makkelijk praten, want hoeveel werklozen schrijven zich wezenloos aan brieven zonder antwoord te krijgen of hooguit een sum miere afwijzing in de bus krij gen? „Dat is helemaal niet no dig", benadrukt Straus. „De manier waarop men een solli citatiebrief schrijft is heel be langrijk. Een goede brief krijgt altijd respons. Je moet name lijk de andere partij door je brief nieuwsgierig maken. Je moet je eigen pluspunten be nadrukken en jezelf daar van uit presenteren. Ik zeg ook al tijd dat je altijd een baan krijgt als je in staat bent de andere partij ervan te overtuigen, dat hij wat aan jou kan verdienen. Dat klinkt heel economisch, maar in werkelijkheid komt het toch daarop neer. Dat pro beer ik op die seminars de mensen duidelijk te maken. Solliciteren is onderhandelen, het is ook een spel. Dat spelen wij in een rollenspel op die se minars ook voor. Je presenta tie, je houding, het zijn alle maal dingen die invloed kun nen hebben op het wel of niet krijgen van een baan". De training levert volgens Straus niet alleen beter gemo tiveerde mensen op, maar ook mensen die mondiger zijn. Mensen die weten dat zij als sollicitant bepaalde rechten hebben. „Natuurlijk heb je rechten. Wie een brief schrijft maar vier weken later nog niets gehoord heeft, heeft het recht te vragen of de brief wel aangekomen is. Hij heeft net zo goed het recht precies de redenen te weten waarom hij is afgewezen. Dat is niet shoc kerend, zoals personeelswer- kers wel eens zeggen. Eerlijk heid is niet onfatsoenlijk. Bo- vendien kan een sollicitant van de redenen van afwijzing leren". Gedreven Straus geeft toe een „gedre ven" mens te zijn. „Je moet uitbuiten wat je in je hebt. Iets met en voor mensen doen, heeft altijd in mij gezeten. Vroeger dacht ik roeping te hebben om als missionaris naar de zending te gaan. Was ook niet onlogisch als oudste zoon van een broodbakker in Roermond. Eind '44 had ik plannen om chirurg te wor den. Maar dat kon pa niet be talen". Straus ging na de oorlog in dienst. „Veertien dagen bij de marine gezeten, waarna ik al werd overgeplaatst naar de luchtmacht. Daar kreeg ik een opleiding tot straaljagerpiloot". Via de KLM, Martin (Air) Schreuder kwam Straus in de horeca terecht, waar hij een paar bedrijven opbouwde. In '67 veranderde zijn leven drastisch toen hij een studie L. Straus: „De manier waarop de meeste werklozen werk zoeken is volkomen fout" beurs kreeg voor een zware economische studie in Lugano. Als internationaal manage- ment-adviseur werkte hij ver volgens lange tijd voor een Amerikaans consultancy bu reau. „In de jaren zeventig ben ik eigenlijk van organisatie adviseur omgezwaaid naar het personeelswerk".- Bij Holec werd Straus voor zes weken binnengehaald, maar 29 maan den later is hij nog volop aan de slag met de begeleiding van personeel dat ontslagen moet worden. En dan nu deze seminars. „Ach, ik doe dit omdat ik on voldoende gezag heb om dit idee nationaal te kunnen diri geren, terwijl dat wel zou moe ten. Onze maatschappij zou een budget moeten creëren om mensen op te leiden naar een werksituatie. Dat geldt voor scholieren, maar ook voor werklozen die buiten het ar beidsproces zijn komen te staan. De werkloosheid is een geweldig groot probleem. Het wordt ook immens groot aan gepakt. Helemaal fout dus. Want het effect van al die grootschalige plannen en idee ën is niet groot. Bij een klein schalige aanpak, dus begin nend bij de mens zelf, zie je wel direct effect. En dat beoog ik met die seminars". Verschuiving Straus beseft heel goed dat zijn training de sollicitatiekans van de een wel groter kan maken, maar dat door het gebrek aan werk, toch weer een ander buiten de boot zal vallen. „Ak koord, dat is waar: het werk op zich neemt niet toe", be kent Straus. „Maar naar mijn idee zou je ook het vrijwilli gerswerk heel duidelijk als werk moeten gezien. Ook als een morele verplichting van de mens aan de maatschappij, om zijn kennis niet thuis te de poneren maar voor het alge meen belang te gebruiken. Men moet dan de uitkering ook zien als normaal onder deel van onze economie". Straus geeft toe een idealist en optimist te zijn. „Ik geloof in de wereld. Ik heb zelf ook die pe dalen beleefd, maar door dat geloof er altijd uitgeko men. Geloof in de wereld en in jezelf. Dat is ook iets wat bij een sollicitatie speelt. Ik meen dat wij als mensen in de we reld als team moeten functio neren. Dat kan als iedereen el kaar wil helpen. Als iemand tegenwerpt dat de ideale maat schappij niet bestaat, bestrijd ik dat niet. Maar ik mag er toch wel naar toe proberen te werken? Iemand moet begin nen. En dat je de eerste klap pen opvangt, hoort erbij. Het klinkt misschien eigenzinnig en betweterig. Maar ik heb ge leerd elke avond voor de spie gel te gaan staan en jezelf eer lijk de vraag te stellen of je vandaag bezig bent geweest je zelf of je ideeën te verkopen". Belangstellenden voor een septembercursus in de steden driehoek Apeldoorn /Deven- ter/Zutphen, kunnen een in formatiebrief vrijblijvend op vragen bij de heer Straus, Eek BERT MOLENAAR N HAAG In de don- dagen voor Kerstmis het jaar 1979 liep on betekende nog slechts jaar rond op het Bin- hof. Veel van het poli- e bedrijf ontging hem, tr dat er in het .CDA heel erg mis was, kon aan zijn aandacht ontsnappen. Tien le- van de CDA-fractie, gerden akkoord te n met het kernwapen- iid van het kabinet- Agt-1. Als die tien bij beslissende stemming de boot zouden vallen, het afgelopen zijn met CDA-VVD-kabinet, op slechts 77 zetels inde. jging om het inmiddels be- jte en beroemde NAVO- )elbesluit, dat twee dingen plsde: enerzijds het produ- plaatsen van 572 we atoomraketten voor de pellange afstand (ter ver ging van verouderde ty- en anderzijds het voorne- i te onderhandelen met de sen over dit soort wapens ïwachting van de statione- De Nederlandse regering stemde zelf volledig in met het dubbelbesluit, evenals de VVD en het merendeel van het CDA, zij het dat daar wat aar zelingen bestonden. Maar een meerderheid in de Kamer, be staande uit de oppositie en de genoemde tien christen-demo craten, wees het plan af. Die meerderheid meende dat er eerst onderhandeld diende te worden, alvorens besloten kon worden tot produktie en plaat sing. Wel en niet •Voor premier Van Agt en vice-premier Wiegel was goe de raad duur, temeer omdat zij onder geèn beding moeilijkhe den wensten met de NAVO (lees: Amerika). Maar in geza menlijk conclaaf vonden de beide vrienden er wat op. Ne derland zou het dubbelbesluit tegelijkertijd wel en niet voor zijn rekening nemen! Van Agt onderbouwde deze „redenering" als volgt: met de produktie van de raketten had Nederland niets te maken, want dat was een zaak van de Amerikanen; met de plaatsing in West-Europa ging Neder land akkoord, met dien ver stande dat het wat betreft het eigen grondgebied een voorbe houd maakte. Plaatsing in Ne derland werd afhankelijk ge steld van het resultaat van de onderhandelingen tussen Amerikanen en Russen. Toen Van Agt dit „standpunt" in de Tweede Kamer bekend maak te, ging het nog bijna fout, doordat de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie), die deelnamen aan de NAVO-mi- nisterraad in Brussel, hun col lega's het een en ander nog niet duidelijk hadden kunnen maken. Op de persconferen ties, die op datzelfde moment in de Belgische hoofdstad aan de gang waren, bleken de NAVO-woordvoerders dan ook van niets te weten. Alle (toen nog) vijftien NAVO-landen hadden una niem het dubbelbesluit onder schreven, zo werd gemeld. Pa niekerig overleg tussen Den Haag en BruSsel leidde uitein delijk tot de uitleg, dat het Ne derlandse voorbehoud was op genomen in het geheime be- sluitenlijstje, behorende bij het dubbelbesluit. Hoe het ook zij, de tien dissidente CDA'ers na men er. genoegen mee en Van Agt en Wiegel hadden hun ka binet gered. Maar daar was dan ook alles mee gezegd. Hèt was een pu bliek geheim dat bondgenoot nummer één, Amerika, het ge drag van de Nederlandse mi nisters niet als een werkelijk probleem zag. Vooral doordat Van der Klaauw en Scholten zelf binnenskamers die indruk HEMELS IKI/& VWAf Htor W>Wfë|Ej/ tL)Kjewe...£ECÖ2) wekten, werd het Nederlandse voorbehoud meer beschouwd als een rituele dans, behorend tot de folklore van de-Neder landse politiek. „Voorbehoud?" Deze achtergrondkennis is no dig om de wederwaardigheden te kunnen begrijpen van de Nederlandse parlementaire de legatie in Washington. De poli tiek leiders van PvdA, CDA en VVD werden daar de afge lopen week geconfronteerd met een recht-toe-recht-aan- houding van de Amerikanen. Dezen bleken zich niets aan te trekken van de bijzondere Ne derlandse positie. „Een voor behoud van Nederland? Nooit van gehoord", zei onderminis ter Kenneth Dam in een ge sprek met de Nederlandse de legatie. De Amerikanen leg den de eis op tafel dat alle be trokken landen na (het mis lukken van) Genève de hun toegewezen raketten zouden plaatsen. En als één land dat niet zou doen, dan zou het wat meemaken. Dat land mocht erop rekenen dat het voortaan in de NAVO buitenspel zou staan, als het zou gaan om be langrijke beslissingen! Den Uyl en Nijpels kwam deze houding wel goed van pas. Beiden namen de kans te baat om „te bewijzen" dat het Ne derlandse standpunt, dat in feite het CDA-standpunt is, niets uithaalt. Van CDA-zijde is altijd gesteld dat het „geen ja, geen nee" van Nederland zowel Russen als Amerikanen onder druk zou zetten. Den Uyl en Nijpels concludeerden in Washington dat dit waar het Amerika betreft in elk ge val niet waar is. De regering- Reagan wil dat er in december begonnen wordt met plaatsen (in Duitsland en Italië), aldus Den Uyl en Nijpels. Beiden zeiden dat de Amerikanen er niet meer in geloven dat vóór het eind van het jaar de on derhandelingen in Genève tot een succes leiden, waardoor de plaatsing van nieuwe NAVO- raketten overbodig zou wor den. De uitwerking van dit gege ven was uiteraard wel ver schillend. De PvdA-leider ver klaarde nog eens met nadruk dat Nederland nu alleen nog maar, net als zijn partij, „on voorwaardelijk nee" kon zeg gen tegen de kruisraketten. De VVD-voorman stelde daaren tegen dat Nederland, als Genè ve mislukt, het aan de NAVO verplicht is in december reeds positief te belissen over de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Zou er daarna toch nog een akkoord komen tussen de VS en de Sovjet unie, dan kunnen die wapens weer worden weggehaald, re deneerde Nijpels. Huilende derde Bij zoveel (grimmige) voldoe ning aan PvdA- en VVD-zijde kon het niet anders dan dat CDA-fractieleider Bert de Vries de huilende derde zou zijn. En zo was het dan ook. In de wandelgangen van het Marriott-hotel in Washington werd duidelijk, dat hij de toe komst met veel zorg tegemoet ziet. Het CDA is met een schok tot de conclusie geko men dat het uur van de waar heid veel dichterbij is dan het had gedacht. De formule, die Van Agt in 1979 uit de hoge hoed toverde, biedt waar schijnlijk nog uitstel tot hoog uit begin volgend jaar. Tot nu toe had de CDA-top, inclusief premier Lubbers, erop gegokt dat ook na decem ber de onderhandelingen tus sen Russen en Amerikanen door zouden gaan. Daaraan dacht men het argument te kunnen ontlenen voor een hernieuwd uitstel van de be slissing. Maar nu weet men dus dat die kans zeer gering is.' Immers, als de onderhandelin gen in Genéve op niets uitlo pen en er als gevolg daarvan geplaatst wordt in Duitsland en Italië, zullen de Russen daar zeker de eerste tijd tijd niet al te vriendelijk op reage ren. Zij hebben al gedreigd met afbreken van de onder handelingen in Genève en het stationeren van raketten in Oost-Europa. In dat geval kan het kabinet niet anders dan zich houden aan de belofte dat het uiterlijk in de komende zomer, wan neer de bouw van de raketsi lo's in Woensdrecht moet wor den aanbesteed, zal laten we ten welke kant het op wil. Te gen die tijd zal ook de CDA- fractie een standpunt hebben moeten gevonden. Aangezien de verdeeldheid op dit punt nog altijd groot is, wordt het een uiterst moeilijke discussie. Over de afloop daarvan, be staat in politiek Den Haag overigens weinig verschil van mening. Dit kabinet en de overgrote meerderheid van de CDA-fractie, die de NAVO zien als hoeksteen van de Ne derlandse defensie, zullen, als vluchten niet meer kan, ak koord gaan met stationering van een aantal (vermoedelijk geen 48) kruisvluchtwapens. Temeer omdat de NAVO be reid is zo'n duizend verouder de atoomkoppen uit Europa te rug te trekken, waardoor ook een paar nucleaire taken van het Nederlandse leger kunnen worden afgestoten. Aangezien CDA en VVD nu wel een flinke meerderheid hebben (81 zetels) en zij zich bovendien gesteund weten door klein rechts (6 zetels), mogen er heel wat christen democraten tegenstemmen zonder dat er gevaar ontstaat voor het kabinet. Het is niet voor niets dat Mient Jan Faber een andere koers voor het IKV aan het uitstippelen is, gericht op het bevriezen van de kernwapenarsenalen in plaats van het eenzijdig afzien van bepaalde wapens. RIK IN 'T HOUT DELDEN Hoe komt een secretaresse van een ziekenhuis er toe om na 22 jaar trouwe dienst haar baan op te geven, haar hele hebben en houwen te verkopen om zich daarna te storten in het avontuur van de exploitatie van een (failliet gegaan) restaurant? Mevrouw M.D.J. Hofman lacht al haar tanden bloot als ze antwoord geeft op die vraag, „ik vind het gewoon leuk". „En om tot mijn 60e door te gaan als secretaresse van vier Enschedese chirurgen zag ik niet zitten. Vooral niet toen ik mijn (jongere) collega's eens hoorde praten over een wat oudere secretaresse. Dat moet mij niet overkomen, dacht ik. Toen ik dan van mijn moeder ook hoorde, dat dit restau rant zou worden verkocht heb ik de kans gewaagd". Hofman is de nieuwe eigenaresse van het bekende restau rant „In den Drost van Twenthe" in Delden. Een eigenares se, die straks weer „naar school" gaat, want zelf beschikt ze niet over de nodige horeca-diploma's. Met bedrijfsleid ster Loekie Mandenmaker, een kok en een kelner hoopt Hofman „deze uitdaging tot een goed einde te brengen". Daarbij heeft ze de eerste tegenslagen al geïncasseerd. Het pand restaurant, appartementen plus tennisbaan en (openlucht)zwembad werd publiekelijk verkocht, nadat de inboedel al was geveild. Dat gebeurde op 29 mei van dit jaar, maar als Hofman gedacht zou hebben na de koop vlot aan de slag te kunnen, dan had ze zich vergist. Né de officiële toewijzing aan haar werden door anderen hogere biedingen uitgebracht, wat voor de bank aanleiding was haar kredietwaardigheid ter discussie te stellen. Zelfs ging men zo ver te stellen, dat zij eerst haar huis diende te verkopen voordat het groene licht gegeven kon worden (dat is nu overigens gebeurd en ze woont nu boven het restau rant). Een en ander had tot gevolg dat na heel veel vijven en zes sen Hofman een andere bank inschakelde om haar belan gen te behartigen. „In een weekeinde was de zaak daarna voor elkaar. Maar ik begrijp al die vertragingen wel: De eer ste bank had bij dat faillissement veel geld verloren en nu er hogere biedingen op tafel lagen probeerde men op die manier meer uit het faillissement te halen". Maar het resultaat van de vertraging was dat het restaurant niet heropend kon v/orden voor de zomermaanden en dat Hofman de plaatselijke feestweek miste. Kortom: Een niet te schatten omzetderving, die nog extra geaccentueerd werd door een inbraak, waarbij antiekdieven probeerden oude tegels uit een schouw te breken. De tegels raakten beschadigd. Terwijl ze door het restaurant, de kleine jachtkamer. de ap partementen en de eetzaal-voor-ontbijters en feestgangers loopt, wordt druk gewerkt aan de inrichting. We zullen niet zo exclusief zijn als de vroegere Drost en wat lagere prijzen aanhouden", vertelt Hofman. „Een echtpaar met kinderen moet bij ons kunnen eten". „Ach, eigenlijk was ik al jaren op zoek naar een pandje om er een eethuisje of een bistro in te vestigen. Ja, ik houd van koken. In het weekeinde zit Ik vaak in allerlei kookboeken te snuffelen en vaak leefde ik me ook uit in koude buffetten voor vrienden en kennissen. Het is de bedoeling dat ik in het restaurant help waar het nodig is". „Eigenlijk is het de hele ambiance van een restaurant, die me aantrekt: Het contact hebben met en het verzorgen van mensen. In het ziekenhuis ben ik begonnen op de poli. Daar sprak je nog met mensen. Maar langzamerhand is het werk steeds meer administratief geworden en dat trok me niet zo aan". Het is beslist geen gok, die ik heb genomen om naar dit unieke pand te gaan. Het is een weloverwogen stap. De chi rurgen en andere specialisten? Die hebben heel enthousiast op mijn plannen gereageerd. Een aantal heeft al een tafel besproken.... In de herlstrakantie mei uw krant naar hel Sauerland: 5-DAAÜSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR WINTERBERG Vertrek maandag 10 oktober a.a. Voor een aantrekkelijk 5-daags arrangement van maandag 10 oktober 1983 t/m vrijdag 14 oktober 1983 hebben we het niet zo erg ver gezocht: SAUERLAND. het fascinerende land van de duizend bergen. Een populaire vakantiebestemming en een bekend kuuroord dat zich door de met uitge strekte bossen bedekte hellingen en diep ingesneden dalen uitstekend leent voor fijne wandelingen. Onze standplaats Is WINTERBERG, met In het" centrum nog een aantal sfeervolle straatjes met karakteristieke vakwerkhuizen en gezellige terras jes. De figging is uiterst gunstig voor het maken van een aantal Inte ressante excursies. Ons verblijfshotel Steyman Is zeer rustig, maar toch centraal gelegen direkt aan de bosrand en dus bijzonder geschikt voor fijne wandelingen over goed aangelegde paden. Het heeft een uitstekende keuken en is vriendelijk en efficiënt Ingericht. De gasten kunnen van veel tot het hotel behorende faciliteiten gebruik maken zoals een verwarmd en overdekt zwembad, sauna, volautomatische kegelbaan en bierstube. Alle kamers hebben dou che en tollet. Maandag vertrekken we uit Den Haag en Rotterdam richting Langschede voor de lunch en vervolgens via een bijzonder fraaie route naar onze be stemming. Dinsdagmorgen Is men vrij, waarna een mlddagtocht wordt gemaakt naar de Kahler Asten, een van de hoogste bergen van het Sauerland. Vanaf de uitkijktoren heeft men een prachtig uitzicht op de omgeving. Woensdag staat een volle dagtocht op het programma naar Dillenburg, het stadje waar de oorsprong van het Huis van Oranje ligt. Daarna richting Sla gen, gebouwd op 7 heuvels in het Slegerland. Donderdag een mlddagtocht naar de parel van het Sauerland: het schilder achtige bergstadje Arnsberg. De burcht, de oude markt en de hulzen met de houtgesneden gevelversieringen zorgen voor een romantische sfeer, U krijgt uiteraard ruim de tijd om door de sfeervolle straatjes te dwalen. Vrij dag gaan we weer huiswaarts en rijden via de Monnesee richting Dort mund. Met een feestelijk afscheidsdiner In Nederland zal deze trip worden i besloten. De prijs van deze Sauerland-tocht bedraagt slechts 375.- per persoon op basis van volpenslon (vanaf de lunch op de heenweg t/m het afscheidsdiner) en op basis van een 2-persoons kamer met douche en tollet. De toeslag vóór een 1-persoons kamer bedraagt 25.-. Reisverzeke ring 10.- per persoon 5,- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2 van de relssom 6.- kosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spul) of Coolsingei 67, Rotterdam (t.o. Stadhuis). TEL. 070-190882 POSTBUS 16050 2500 AA S-GRAVENHAGE (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7