NS: schonere stations verminderen vandalisme Eindexamen in In tercity-trein Libanese luchtmacht blijft Palesti jnen bestoken dustriebond FNV werkt Beslissing raketten in najaar onontkoombaar an industriëel herstelplan EeidaeSouocwt Zondag, Duindigt goed idee! Akkoord bij Onderwijs over "twee-procentsoperatie" Smit-Kroes wil afdeling De Man reorganiseren 'SIJTHOFF PERS AUVERGNE BIJMICHELIN 460 BANEN WEG PERES GENOEMD ALS FORMATEUR Reagan tegen uitstel raketplaatsing ecord- i .angst üse issen NNENLAND BUITENLAND ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 PAGINA 5 s, mi - in b< 3rd in aldii :erwl| DEVENTER-ENSCHEDE Tijdens een rit van de Intercity-trein van Deventer naar Enschede deed de Arnhemmer Marcel de Graaf (23) gister middag met succes een gooi naar het einddiploma van de AKI (Kunstacademie Enschede). Hij speel de vanaf Deventer tot Enschede met de rijksge committeerde S. Wijsenbeek het door hem ont worpen Intercity-spel. Marcel de Graaf studeerde af in de richting Grafische en Audiovisuele Vormgeving. Het spoorspel viel onder de eer ste categorie. De films, die later in de AKI werden ver toond in de tweede. In het spel moeten de deelnemers via allerlei hiifdernissen het einddoel van een voorgeschreven route zien te bereiken. Belangrijke elementen zijn pionnen en een dobbelsteen. Om met succes te kunnen spelen, is geluk niet voldoende. Inzicht speelt zeker ook een rol. Vol gens de rijksgecommitteerde is het simpeler dan Monopoly, maar moeilijker dan Mens-erger-je-niet. Hoofdconducteur Leo Peek uit Utrecht bevestigt dat. „Het is simpel genoeg om het met kinderen te doen". Hij kan het weten. Met de rit viel de hoofdconducteur met zijn neus in de boter. Peek is een spellenliefhebber, die een col lectie van dik 200 stuks heeft. Het was louter geluk dat hij op de bewuste trein werkte. „Die rit zat toevallig aan mijn dienst vast. Het rooster is van de zomer al vastgesteld. Ik kon het dus niet vooruit weten". Na afloop van de rit kreeg hij één van de spellen. Grote fabrikanten hebben tot nu toe geen belangstelling getoond voor het spel van Marcel de Graaf. Marcel de Graaf (midden) met gecommitteerde Wij senbeek (links) en hoofdconducteur (HC) Peek. DEDN HAAG Minister Deetman van Onderwijs en Weten- schappen en de Bijzondere Commissie voor Georganiseerd Overleg (vakbonden) hebben gisteren overeenstemming bereikt over het concept-personeelsplan 1983-1986 voor de ambtenaren van dit ministerie. Het gaat hierbij om de zogenoemde 'twee- -procentsoperatie', die inhoudt dat elk ministerie over een perio de van vier jaar zijn personeelsbestand jaarlijks met twee pro cent moet verminderen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs meegedeeld. Deetman heeft tijdens het overleg uitdrukkelijk toegezegd, dat ten gevolge van deze operatie op zijn departement geen gedwongen ontslagen zullen vallen. DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft plannen het bureau van de secretaris-generaal van haar ministerie. De Man (de hoogste ambtenaar), te reorganiseren. Dit plan zou geen verband houden met spanningen die tussen haar en De Man bestaan. Minister Smit-Kroes heeft gisteren een gesprek gehad met alle directeuren-generaal van haar ministerie, om onrust onder het personeel te voorkomen na berichten dat zij grootscheepse reor ganisaties op haar ministerie in gang zou willen zetten. Een bijzondere reis van uw krant: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR Naast onze succesvolle reisbestemmingen dit keer eens een speciale reis voor de liefhebbers van Frankrijk. Een reis waarin rijke historie- en cultuurschatten biidraoen tot een unieKe belevenis. Reisdoel Is Auverane. alwaar we verblijven in VIC SUR CÈRE, de parel van het groene land. Ons verblijfshotel is Hotel Via- ieue, oekeno om zijn uitstekenoe keuken en vrienaeiiike bediening. Alle kamers hebben douche en tollet, er is een lift. een lounge, een bar. een gezellige tele visiekamer en een goed ingerichte tuin. Het reisprogramma ziet er in het kort alsvolgt uit: MAANDAG 3 OKTOBER vertrek om 8 uur uit Den Haag (8.30 uit Rotterdam) vi Antwerpen en Lille naar Parijs voor de lunch. Vervolgens via Auierre na< Chagny voor overnachting. Dinsdag naar Paray Ie Monial en Vichi (bekend als residentie van niet-bezet Frankriik gedurende de 2de wereldoorinol. Vervolaens via Clermont Ferrant, de Puy de Dome (1465 m) en La Bourbouie naar Vic sur Cère. Woensdag na de middag excursie via Murat naar St. Flour (880 m) bekend vanwege zl|n Middel eeuwse bovenstad. Donderdag maken we een bijzonder fraaie tocht n Middeleeuwse stadje Salars en gaan langs de Puy Marry (1787 m)en de prach tige Route des Crêtes terug. Vrijdag dagtocht via Raulhec en Entrsques naar Conques met z'n beroemde kathedraal en uniek abdijmuseum Zaterdag b zoek aan Aurillac. Zondag langs Clermont Ferrand en Issoire naar Nevers m de prachtige kathedraal en een kort bezoek aan de schrijn met het gaaf gebl ven lichaam van de H Bernadette. Vervolgens door naar Parij_. Maandagmorgen krijgt u gelegenheid om in Parijs nog wat te winkelen en rond het middaguur vertrekken we via Lille en Antwerpen naar Rtjsbergen voor o afscheidsdiner. 'eissom voor deze pracntige reis bedraagt per persoon op basis van een twee-persoonskamer met douche en toilet en voG pension met uitzondering van de lunches op de beide heen en terugretsdagen Echter met inbegrip van het afscheidsdiner De tocht wordt begeleid door een deskundige Nederlandse reisleider voor uitgebreide uitleg en informatie. De toeslag voor een 1-persoonskamer bedraagt 75 - (slechts 3 beschikbaar') Reisverzekering 16 - per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2 van de reissom 6 - poliskosten Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 dPi/hfÊÜ 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 raif* (MAANOAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) vertrek maandag 3 oktober a.s. DEN BOSCH Bij de bandenfabriek Michelin in Den Bosch verdwijnen dit jaar en volgend jaar 460 banen. Dat heeft de directie gisteren aan de vak organisaties meegedeeld. De bandenfabriek moet gaan reorganiseren omdat de laatste jaren een verlies van vele miljoenen is geleden. Voor 305 werknemers betekent dat gedwongen ontslag. De overige arbeidsplaatsen vervallen door het niet opvullen van het natuurlijk verloop. Volgend jaar wil de directie uiteindelijk een personeelsbestand bereiken van om en nabij de 660 werknemers. Dat aantal zou enigszins kunnen toenemen als er met de bonden overeenstemming wordt bereikt over arbeidstijdverkorting. Als die arbeidstijdverkor ting niet doorgaat zijn ook volgend jaar gedwon gen ontslagen volgens directeur Griep onvermij delijk. Terugtrekking Unifil gaat gewoon door DEN HAAG De terugtrekking van de Nederlandse Unifil-militairen uit Libanon per 1 oktober gaat gewoon door. Premier Lubbers zei dit gisteren na afloop van de ministerraad. Het kabinet blijft ook nu de burgeroorlog in Libanon is verhevigd van oordeel dat de rol van het Neder landse Unifil-detachement is uitgespeeld. Lubbers wees erop dat de Nederlandse militairen gelegerd zijn ten zuiden van de lijn waarop het Israëlische leger zit. „De functievervulling is dan ook een lege dop", aldus de premier. Er zijn volgens hem geen concrete verzoeken aan ons land gedaan een bijdrage te leveren aan de internationale vredesmacht van Ame rikanen, Fransen en Italianen. JERUZALEM President Chaim Herzog van Israël zal op zijn vroegst woensdag een forma teur benoemen voor het nieuw te vormen kabi net, nadat premier Begin eerder deze week for meel zijn ontslag had ingediend. Het is overi gens nog allerminst zeker dat de nieuwe leider van het Likoed-blok, minister Shamir tot for mateur wordt benoemd. Dat recht komt for meel aan Peres toe, de leider van de socialisti sche Arbeiderspartij, de grootste partij van het land. Peres zal proberen twee clericale par tijen los te weken uit het Likoedblok waar door hij een meerderheid in het parlement zou kunnen vinden. UTRECHT De Neder landse Spoorwegen willen de strijd aanbinden tegen vandalisme op en rond de stations. Schonere stations, betere bewegwijzering, wat vriendelijker ogende bagagekluizen en andere uiterlijke veranderingen op de stations moeten er voor gaan zorgen dat het vandalisme afneemt. Ver nielingen bezorgen de NS jaarlijks een schadepost van zo'n 1,2 miljoen gul den. De verbeteringen op de stations gaan ongeveer 7 miljoen gulden kosten, zo heeft de NS in een rap port becijferd. De Onderhoudsdienst en de Spoorwegpolitie hebben de af gelopen tijd de belangrijkste grote stations en een aantal kleine probleemstations onder de loep genomen om te kijken wat er zoal schort aan de „sfeer" ter plaatse. Er bleek her en der nogal wat te man keren. Vieze stationstunnels, bekladde muren, verouderde wegwijzers, stations die 's nachts open blijken te zijn ter wijl ze behoren te zijn geslo ten, allemaal zaken die de kwaliteit van een station niet bepaald verbeteren, zo was de conclusie. Ook heeft de NS geconstateerd dat op vrijwel alle stations problemen zijn met de fietsen stallingen. Ze hebben soms te weinig capaciteit, zijn veelal smerig en soms moeilijk te vinden. Daarbij komt dan nog dat rond het station vaak enorme hoeveelheden fietsen onjuist worden geparkeerd. Ook bij de parkeergelegenheid voor auto's worden kantteke ningen geplaatst. Bij het ene station is het gratis, dan weer dient een treinkaartje te wor den getoond, en soms wordt er parkeergeld geheven. De verbeteringen, moeten een betere ambiance, een betere werksfeer en meer klanten opleveren. Om de verbeterin gen te onderhouden is jaar lijks, naast de eenmalige in vestering van 7 miljoen, nog eens drie ton nodig. De NS hoopt zo de jaarlijkse schade post van 1,2 miljoen met min stens drie ton terug te dringen. Kwaliteitsverbetering en orde handhaving gaan daarbij vol gens het rapport hand in hand. Sociale controle De spoorwegen willen ook de sociale controle in wachtka mers, abri's en stallingen be vorderen. In wachtkamers worden banken wellicht ver vangen door afzonderlijke zi tjes, om een lang verblijf on aantrekkelijk te maken. Ook kan de temperatuur in de wachtkamers wat omlaag om ongewenste personen te we ren. Bij de bagagekluizen is het voor de doorsnee-reiziger volgens het rapport ook meest al niet goed toeven, en daarom zullen die kluizen wat worden opgevrolijkt. Voor de stallingsproblemen zijn nog geen oplossingen ge vonden, maar een werkgroep zal zich speciaal op deze mate rie toeleggen. Het rapport be veelt ook aan om richtlijnen op te stellen voor parkeergele- genheden en het 's nachts af sluiten van stations. Verder zal de NS-er tijdens zijn opleiding worden geïnstrueerd over vandalisme en de eigen ver antwoordelijkheid om dit te gen te gaan. Het rapport over vandalisme is opgesteld nadat de NS-directie in 1980 had be paald dat er aan verstoringen van orde, rust en veiligheid op de stations paal en perk diende te worden gesteld. BEIROET De Libanese luchtmacht is gisteren doorge gaan met aanvallen op stellin gen van Palestijnen en Druzen in het Shoefgebergte ten zuid oosten van Beiroet. Een bom menwerper van de Libanese luchtmacht werd neergescho ten, maar de piloot wist zich met zijn schietstoel te redden. De Libanezen doen hun uiter ste best de strategische stad Souk El Gharb te vrijwaren van Palestijnse aanwezigheid om zo de terugkeer van de Pa lestijnen tot zuidelijk Beiroet te verhinderen. De Palestijnse guerrillastrijders willen de stad heroveren die zij ruim een jaar geleden moesten ont ruimen na de Israëlische bele gering. Volgens rapporten van westerse inlichtingendiensten zijn tweeduizend Palestijnse guerrillastrijders van verschil lende groepen gelegerd in de heuvels ten oosten van Souk El-Gharb. Ze zijn daar doorge drongen van achter de Syri sche frontlijn in het bergge bied in het midden van Liba non nadat de Israëlische troe pen zich twaalf dagen geleden uit dit gebied hadden terugge trokken. WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan heeft zich gisteren uitgesproken te gen uitstel van de plaatsing van nieuwe kernraketten in Europa. Het Kremlin zou uit een dergelijke stap kunnen concludseren dat de vastbera denheid van de NAVO' af brokkelt en dat zou weer lei den tot een langduriger impas se in het ontwapeningsoverleg. Reagan schrijft een en ander in een brief aan de Oostenrijk se kanselier Bruno Kreisky, die hem had gevraagd of hij werkelijk wilde vasthouden aan de uiterste termijn om in december met plaatsing te be ginnen. Kreisky drong erop aan zich „niet te laten leiden door prestigedenken". Reagan antwoordt daarop dat de Rus sische onwrikbaarheid de vooruitgang in de weg staat. ^V-leden stemmen in et akkoord Homburg ECHT De leden van de Voedingsbond NV hebben gisteren, hoewel „uiterst moei- LV, ingestemd met het principe-akkoord "II," ir het inleveren van loon dat de vakbon- hebben bereikt met de directie van Hom- Toen er uiteindelijk werd gestemd, iden 41 van de toen nog 197 aanwezige le- tegen. Het akkoord houdt onder meer in Ie 775 werknemers bij Homburg in Cuijk lalland in Olst op 1 oktober vier procent hun loon inleveren in verband met de fi- iele problemen van het bedrijf. Op 1 ok- r en 31 december volgend jaar volgen ÊaoËi eens loonsverlagingen van respectievelijk Je en één procent tenzij een verkorting de betaalde pauzes voldoende besparin- oplevert. jnnedyjr. ider arrest aanvfcoon van wijlen de Ameri- etgeejnse senator Robert F. Ken- k wajy jS gisteren in staat van 0°f>4chuldiging gesteld in ver- met het bezit van he- i, een wetsovertreding die twee jaar gevangenisstraf kunnen kosten. De 29-jari- Kennedy, een voormalige itent officier van justitie in York, heeft bekend dat hij verslaving leed. maar ipen had ondernomen om van af te komen. Hij werd resteerd nadat was komen te staan dat hij op weg naar een centrum voor aan heroïneverslaafden. (Vervolg van de voorpagina) BONN In tegenstelling tot de opvatting van premier Lub bers geloven PvdA-leider Den Uyl en VVD-leider Nijpels na hun bezoek aan Washington en Bonn dat de Duitse rege ring en ook de Amerikaanse er zich al bij hebben neerge legd dat er in Genève geen ak koord zal worden bereikt, dat daarom de plaatsing onont koombaar is en dat voor ver der uitstel van Nederlandse kant geen kans is. Den Uyl sprak van een gevaarlijke ont wikkeling. Hij meent dat het „automatisme waar West- Duitsland en de Verenigde Staten van uit gaan zal leiden tot een vergroting van de kernvoorraden in oost en west. Nijpels zei in de Bondsrepu bliek opnieuw met de harde werkelijkheid geconfronteerd te zijn. Als de NAVO-evaluatie over Genève in het najaar uit wijst dat er in Genève geen re sultaten zijn geboekt, zal Ne derland kleur moeten beken- Bondskanselier Kohl liet de delegatie weten dat West- Duitsland het als een „on vriendelijke daad" zou be schouwen als Nederland kri tiek zou uitoefenen op de plaatsing van de nieuwe kern wapens in de Bondsrepubliek. Kohl drong er op aan dat er in december één lijn wordt ge trokken. |EN De Industriebond wil nog dit jaar een ip deskundigen, afkomstig de industriële vakbewe- werkgeversorganisaties iverheid bij elkaar hebben, ';en industrieel herstelplan gaan voorbereiden. Deze zou dan in mei 1984 met ete voorstellen moeten •n. De eerste stappen voor dergelijk samenwerkings- and heeft de Industrie el al gezet, hoewel het nu gaat om het „voorzichtig ;ten van de mogelijkhe- Dit heeft de voorzitter de Industriebond FNV, Visser, gisterenavond in n gezegd. ;r sprak in Assen voor ka lden van zijn bond ter ge- iheid van de fusie tussen district Groningen en ithe. „Het gaat er niet om, e opnieuw het wiel moe- uitvinden. Er zijn al rap- ïn gemaakt die aangeven, de sterke punten zijn in de rlandse economie. Waar iu om gaat is voorkomen, deze rapporten in een la verdwijnen. We moeten nu komen tot concrete plannen", aldus Visser, die verklaarde dat zijn bond nu het initiatief neemt omdat er anders niets dreigt te gebeuren. Herstel van de industrie is volgens Visser zeer belangrijk, omdat die zijns inziens de motor van de economie is. Bovendien zijn 200.000 arbeidsplaatsen in de industrie, die bedreigcf, wor den, omdat die thuis horen bij sterk verliesgevende bedrij ven. „Als er niew snel wat ge beurt zijn we die ook kwijt en zou onze economie nog maar 600.000 industriële arbeids plaatsen tellen", aldus Visser. Visser is optimistisch over de kans van slagen van het initia tief. „Ik heb de indruk dat er welwillend wordt gereageerd, maar natuurlijk moeten alle betrokkenen eerst met hun achterbannen overleggen". Visser schrijft een belangrijke rol toe aan de zelfwerkzaam heid van de kaderleden van zijn bond om te komen tot in dustrieel herstel. „In de bedrij ven zullen onze kaderleden moeten meedenken en mee doen om mogelijkheden te on derzoeken voor hun bedrijven. Alle bestuurders van de bond zullen met de kaderleden plannen voor de opbouw van bestaande en nieuwe bedrijven moeten uitdenken. Dat vraagt om ideeën, geduld en durf om ook eens een këer de mist in te gaan. Maar eerst zullen we moeten kijken samen met de ondernemers hoe er in Neder land industriebeleid kan wor den gevoerd". Visser zegt, dat naast indus trieel herstel ook de arbeids tijdverkorting belangrijk is om de werkgelegenheid te verbe teren. Het streven is volgens Visser een 32-urige werkweek in 1990. Uit de macro-econo mische verkenningen, die vol gende week gepubliceerd wor den, zijn de eerste effecten van de arbeidstijdverkorting al be rekend. Van elke gulden die er aan werktijd wordt ingele verd, komt een kwartje te recht in de vorm van nieuwe werkgelegenheid. Visser is te vreden met dit resultaat, ge zien de korte periode dat er nu hier en daar een kortere werkweek is ingevoerd. JlPHOL De marechaus- Schiphol heeft donder- jvijftien personen aange- |en die allen in het bezit van valse paspoorten. werden donderdag op [toilet op de luchthaven ns tien vervalste blanco bezoekerspaspoorten :roffen, dat zijn docu- ;n die vergelijkbaar zijn Nederlandse toeristen- jen. Het is nog nooit eer- •rgekomen dat op e/e/n iveel valse grensdocu- op Schiphol zijn ge- OBD "wie oez Verva'ste grensdocumen- econfronteerd. In de eer- •even maanden van dit 'ktob vervalste grerisdo- Tfiten onderschept, tegen l dezelfde periode in 1982. JITENHEER [ADVERTENTIES Bondskanselier Kohl (r) begroet de Nederlandse parlementaire delegatie voor een ge sprek over de onderhandelingen in Genève. DEN UYL: Werknemers kalimijnen protesteren Werknemers van de kalimijnen in de Elzas hebben bij het Euro pees parlement in Straatsburg geprotesteerd tegen nederlandse internationale druk om de mijnen te sluiten. Het Franse parle ment vergadert hierover binnenkort, nadat de zoutlozingen door deze mijnen internationaal veroordeeld zijn. De mijnwerkers en hun vakbonden blokkeerden het parlement en droegen spandoe ken mee waarop te lezen viel dat weduwen en wezen het brood uit de mond wordt gestoten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5