JESPER OLSEN male hoopt op Deense stunt op Wembley CEES ZOONTJENS wil met crosstop hogerop e Loten ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 STERDAM Al zo'n an- half decennium zwermen inse voetbalprofs over het opese continent uit. Ze be en tót de sterren van hun jteams, maar samenge- cht in het Deense nationa- dftal was het meestal maar Daar is nu verandering [ekomen. Denemarken telt maal mee. emarken telt mee in de groep 3 de kwalificatie voor het Euro kampioenschap, waarvan de ronde volgend jaar in Frank- wordt gehouden. De Denen i in de rangschikking op zeven :en uit vier wedstrijden en heb- J een punt minder dan Enge- Hildat echter wel een duel meer er zijn naam heeft staan. Vol le week woensdag staat het elduel op het programma. In - in jWembley-stadion zal naar alle rgar sehijnlijkheid worden beslist lere ngeland dan wel Denemarken dat Frankrijk afreist. Achttien- i m<end Denen zullen present zijn ;lste iun favorieten te steunen. De het ïlsen staat een heet avondje te ns riten. disti van de nieuwe vedetten van over )eense voetbal is Jesper Olsen, vleine spits van Ajax. Olsen, die l open woensdag na een blessu- n halve wedstrijd speelde voor in het duel met Olympiakos ïus maar zich opmerkelijk in fers I om volgende week woensdag for iVembley te kunnen spelen, zijn t zich in zijn vaderland onge- g to populair gemaakt door een iat 1 istisch doelpunt in de thuis- het trijd tegen Engeland. Zoals een irland zich de onnavolgbare opeiplus het doelpunt tegen Feye- ijn. d herinnert, zo staat de Denen treffer in het geheugen ge- sr Olsen verhaalt zelf: „Dat is v lijk te beschrijven, het gaat n, o lsief. Sören (Lerby; red.) ging o'err oom en speelde de bal. We en met 2-1 achter en het was ieeft»atste minuut. We hadden goed leeld, beter zelfs dan anders, en Stonden op het punt te verlie- Ik dacht er niet over na, maar pnd ineens na twee man voor- igaan te zijn alleen voor de rd ier. En toen was het gebeurd. is toch leuk in Idraetsparken, ,50.000 mensen op de tribune, ie zijn helemaal gek hoor". ïmarken heeft altijd wel goede gehad, maar er werd te veel zichzelf gespeeld. Nu is het ploeg. We hebben nu nog jland uit, Hongarije uit, Grie- and uit en Luxemburg thuis, [land is de eerste en ik denk wanneer we daar winnen het ord feaat. Dan hebben we een heel f kans". >ch fïl het gehele Deénse elftal t uit zogenaamde legionairs, Jesper Olsen in een karakteristieke pose, een tegenstander verslagen achter latend. Ditmaal is PSV'er Huub Stevens het slachtoffer. spelers dus die hun brood verdie nen in het buitenland. Denemar ken is bekend geworden om dit uit zonderlijke exportartikel. De' inter nationals Allan Simonsen en Lars Bastrüp "spelen nu weer in Dene marken, maar zij verzamelden hun ervaring in het buitenland (Borus- sia Mönchengladbach, FC Barcelo na, Charlton Athletic, Hamburger SV). Doelman Ole Kjaer is de enige die in Denemarken speelt met mis schien nog de veldspeler Ole Mad- sen. Jesper Olsen noemt zijn ploeg maats verder op: „Lerby, Rasmus sen van Hertha Berlin, Morten Ol sen van Anderlecht, Ivan Nielsen van Feyenoord, John Lauridsen van Espanol, Jens Jörgen Bertilsen van Seraing in Belgié, Klaus Berg- green van Pisa, Preben Elkjaer Larsen van Lokeren, Kenneth Brylle van Anderlecht, Jan Molby van Ajax". Even doordenkend over de kaart van Europa komen we nog tot pro- tentiële krachten als Per Frimann van Anderlecht, Michael Laudrup door Juventus uitgeleend aan Lazio Roma en Henrik Agerbeck van de Franse kampioen Nantes. Boven dien is er nog Allan Hansen van HSV. „Scoorde op penalty tegen Engeland", voegt Jesper Olsen er aan toe. En de van Valancia naar Anderlecht verhuisde Frank Arne- Semi-profniveau Die uittocht van voetballers, dat uitzwermen over Europa, wat bete kent dat voor zo'n speler persoon lijk en voor het Deense clubvoetbal in het algemeen? Jesper Olsen duikt in zijn eigen ervaringen, legt het uit „Als je in Denemarken voetbalt haal je eigenlijk het semi- profniveau niet. Het is amateur voetbal, je werkt acht uur per dag, dat kan niet. Daarom zoeken de be tere spelers het hogere niveau bij clubs als Anderlecht of Ajax". „Ajax is over mij getipt. Ik speelde bij Naestved toen Tonnie Pronk en Arie van der Eyden kwamen om mij te contracteren. Maar ik was pas achttien en was net bij een bank gaan werken. Daar had ik een leerperiode van twee jaar voor ik examen kon doen. Dat wilde ik eerst afmaken. Als achttienjarige vertrekken vond ik toch, nog iets anders dan op m'n twintigste en een diploma op zak. Ajax kwam na twee jaar terug en ik ben gegaan. Je komt in een vreemd land waar je niemand kent. Als je er twee we ken met vakantie bent is dat iets anders, dan ga je snel weer naar huis. Na een half jaar was iklnge- burgerd. Het belangrijkste was het leren van de taal (Olsen spreekt perfect Nederlands red.). Ik ben in de zomer twee maanden in Dene marken geweest en was. het bijna weer wat verleerd, wat gaat dat vlug? Ik voel me in Nederland nu zeer goed thuis. Denemarken lijkt op Nederland, over het algemeen genomen hebben de mensen dezelf de mentaliteit". „Om je in den vreemde goed te voelen is het uiteraard wel van be lang dat je speelt. Op de bank zit ten of geblesseerd zijn is daarvoor niet bevorderlijk. Toen ik in Am sterdam kwam werd er een heel nieuwe ploeg opgebouwd. Tahama- ta ging weg, Kees Zwamborn, Hen'- ning Jensen, die periode was het. Dat was een beetje mijn geluk, ik kon er in komen. Achteraf zeg ik dat het sowieso wel was gelukt, maar dat wist ik toen niet. Ik was er wel van doordrongen dat ik niet moest wanhopen wanneer ik toch op de bank terecht kwam. Dat zou veroorzaakt kunnen worden dooi de overgang van Denemarken naar Nederland. Maar na een paar we ken had ik al wel in de gaten dat ik het ging redden". Leukste speler Op die manier werd Nederland en zijn eredivisie dus een van de leukste spelers van Europa rij ker. Ajax voer wel bij de streken van Olsen met als absoluut hoogte punt de weergaloze treffer tegen Feyenoord. Maar, Denemarken is. behalve voor het nationale elftél dan, een prachtspeler kwijt. Hoe zit dat Deense clubvoetbal dan in el kaar en wat voor toekomstver wachtingen mag dat koesteren? Jesper Olsen: „Profvoetbal van de grond krijgen is een moeilijke zaak. Hoeveel mensen wonen hier in Ne derland? Veertien miljoen! In De nemarken net vijfNiet dat dat alléén doorslaggevend is. Je moet geld hebben, goede sponsors. In Denemarken gaat het momenteel niet zo goed met de economie. Toen ik in Naestved speelde verdiende een semi-prof twintigduizend gul den bruto per jaar. Een leuke bij verdienste". „De structuur van het Deense voet bal zit als volgt in elkaar. Er zijn drie divisies met 48 clubs, waarvan 45 met semi-profvoetbal zijn begon nen. Dat is natuurlijk veel te veel. Op een gegeven moment konden de topspelers meer verdienen in de derde divisie dan in de eerste. Dat was een wanverhouding, toen in 1978. Daar is nu wel wat verande ring in gekomen, de beste spelers zitten weer in de eerste divisie. Een belangrijke stap zal zijn de oprich ting van een profliga met hooguit twaalf clubs. Dat zal vermoedelijk over twee jaar zijn. Het niveau zal er hoger van worden, maar nooit zo hoog als in de toplanden van Eu ropa. De omstandigheden daarvoor kunnen in Denemarken niet ge schapen worden. Dat is de reden dat ik voorlopig niet terug ga". Tot dertigste „Ik denk", blikt Jesper Olsen, „tot mijn dertigste te kunnen spelen. Daarna wil ik dan nog de laatste ja ren in Denemarken voetballen. Wat dat betreft denk ik wel dat ik terugga, maar helemaal zeker ben ik daar niet van. Je weet nooit hoe iets loopt. Kijk naar Sören, als die uitgevoetbald is, vestigt-ie zich hier in Nederland. Hij heeft alles in Ne derland opgebouwd en heeft bo vendien in Willeke een Nederland se vrouw. Voor hem is er in Dene marken niets meer te vinden. Het zelfde zou mij kunnen overkomen, maar zoals ik er nu tegenaan kijk ga ik terug". Dan dwalen Jesper Olsens gedach ten af naar Wembley, waar Dene marken Engeland wil verslaan. Een wedstrijd waarvoor Freek de Jonge tien dagen Carré wil laten schieten. Een wedstrijd als Enge- land-Polen in 1974 voor de kwalifi catie van het wereldkampioen schap. Het doelpunt van Domarski. „En doelman Tomaszewski", roept Jesper Olsen enthousiast. „Het zou toch leuk zijn als wij een keer een groot toernooi kunnen spelen". Olsen verlaat de gesprekstafel. Ajax-trainer Aad de Mos wijst hem na en zegt: „Een echte prof, die kleine rat. Hij steelt ballen voor je, zeurt niet, werkt. Als ik dan al die jonge profjes hoor zeuren denk ik: jongetje, jij hebt niet een tiende van zijn kwaliteiten, wat heb je te zeu ren". HENK MULDER nad ié] tweepr Mirn dzarrt w|ch; g" él nel ste --- 3URG Cees Zoontjens it direct alle twijfels weg. hij onlangs voor slechts jaar tot bondscoach voor eldrijders is benoemd wil :eggen dat hij van plan is ?n soort tussenpaus op te in met de volgend jaar fe- 'i in ons land (preciezer: rond de vuilnisbelt van ;e houden wereldkampi- tappen. De 39-jarige Til- die uiteindelijk de ;eur kreeg boven Frans cissen en Nico van Hest, degelijk van plan zijn ie ambtstermijn een aan- '.izoenen te laten duren, nen als de nu nog actieve nan Snoeyink, voorbe- 'id om ooit de functie op te nemen, kunnen dus in de wachtkamer vjtsnemen. tot een akkoord voor een sijn gekomen, is gewoon een g van policy van de KNWU, 1 ïzien ervaringen in het verle en principe geen meerjarige acten wil afsluiten. Natuurlijk e voor je in dienst treedt stel- lat je wel met de bond in zee )an en daar voorwaarden aan lïlen, maar ik vind dat niet zo Tenslotte bestaat ook de mo- ïeid.^dat je er zelf na een jaar wilt uitstappen of dat de bond rerder met je wil omdat de sa- 'erking niet heeft opgeleverd, wat er van verwacht werd. En dan moet je weer contracten verbreken, mét alle vervelende consequenties van dien. Het is echter wel de be doeling dat ik het een paar seizoe nen volhoud, om te proberen op langere termijn het veldrijden in ons land wat meer van de grond te krijgen". De voorganger en opvolger van Al- bert Stofberg, de zwemtrainer uit Kerkdriel die na drie jaar de eer aan zichzelf mocht hoüden en drukke werkzaamheden als dek mantel voor zijn vertrek mocht ge bruiken (insiders weten te melden dat in werkelijkheid de wielerbond na drie jaar niet met hem verder wilde) zal daarbij ook in de toe komst geremd worden door tijdge brek. Destijds voor de KNWU re den om voor hem een ander te zoe ken. Met enige voldoening stelt Zoontjens nu vast, dat die factor niet langer een onoverkomelijk struikelblok is. „Niemand krijgt het voor elkaar om in z'n eentje een heel seizoen lang iedereen te trai nen. Zoiets kan alleen in het Oost blok, niet met ons maatschappelijk bestel. Een winstpunt is dat dat nu ook door een meerderheid van de mensen, die over het aantrekken van een nieuwe bondscoach moes ten beslissen, is ingezien. Ik heb niet meer tijd dan toen en ben aan gesteld omdat er niemand te vin den was, die zich meer uren kan vrijmaken dan ik en aan de eisen voldoet". Vandaar ook dat Zoontjens pleit Vbor een stevige, regionale aanpak, gecoördineerd door zijn persoontje. „Die regionale opzet moet hoe dan ook van de grond komen. Daar is al eens eerder naar gestreefd, maar dat is blijven steken omdat er maar één man trainde en de renners naar hem moesten komen. Stofberg heeft wel geprobeerd hier en daar de renners op te zoeken, maar als het dan regionaal niet wordt over genomen, kom je nog geen steek verder. Daarom ben ik nu aan het inventariseren welke mensen voor een taak als regio-trainer in aan merking zouden kunnen komen. Belangrijk is daarbij natuurlijk, dat hun mening over het veldrijden niet al te veel verschilt van die van mij. Ideaal zou zijn om voor elke provincie zo iemand te hebben, maar ik denk dat dat met name voor het Noorden niet zo simpel zal zijn. We zullen Friesland, Gronin gen en Drenthe wel bij elkaar moe ten proppen". Strevend naar één of twee regiona le trainingen per week, hoopt Zoontjens aldus te komen tot een groter aanbod van talent dan tot nu toe het geval is. Al enkele jaren im mers domineren renners als Hen- nie Stamsnijder, Reinier Groenen- daal, Wil Brouwers en Kees van der Wereld bij de profs en is Her man Snoeyink ongenaakbaar bij de amateurs. Cees Zoontjens: „We hebben een tijd gehad met diverse goede amateurs, maar die werden ongeveer gelijktijdig prof. Het gat, dat toen is ontstaan, is nog nooit opgevuld". Zoontjens meent even wel, niet ten onrechte, dat de jon gere lichting enkele toppers in spe herbergt, maar claimt meteen ook het nodige geduld. „Knapen als Er- win Nijboer, Martin Hendriks, John van Gessel en Rini Pley heb ben ook bij de amateurs zeker mo gelijkheden. Maar ze zullen de ko mende jaren toch nog wat be schermd moeten worden. Natuur lijk is het altijd mogelijk dat ze heel snel doorbreken, maar normaal ge sproken hebben ze daarvoor enkele seizoenen nodig en moeten ze eerst een tijdje in de ijskast. Dat is niet zo gek, want de sport is erg hard. Je moet een uur lang voluit gaan en daarvoor heb je veel kracht en uithoudingsvermogen nodig. En die je meestal 23 bent". Verbreden Door dit talent te laten uitkomen in wedstrijden, die voor hen bij uit stek geschikt zijn om zich snel te kunnen ontwikkelen, hoopt Zoont jens de crosstop in ons land over enige jaren te kunnen verbreden. „Het is belangrijk de jeugd selectief te laten rijden. Het is natuurlijk wel mooi als ze wedstrijdjes in de buurt rijden, maar als zo'n jonge coureur zich waar wil maken is het veel beter om van start te gaan in een cross, waarin hij zich op niveau kan meten. Daarom ben ik er ook een groot voorstander van om ons gezicht regelmatig in Zwitserland en Tsjecho-Slowakije te laten zien, terwijl ik dit seizoen in elk geval ook met een groep naar München (in 1985 decor van het WK; red.) wil afreizen". Tegenover hef nadeel dat hij de laatste drie jaar niet, zoals hij dat Cees Zoontjens moet trachten de eenheid bij de topwielercrossers te her stellen. zelf omschrijft, „langs de zijlijn heeft' gestaan", zodat hij van de jonge garde de meeste renners nog niet persoonlijk kent, staat bij Zoontjens het voordeel dat hij uit eigen ervaring weet wat er in de tak van sport, waarin atletiek en wielrennen verenigd zijn, leeft. In zijn eigen carrière werd Zoontjens immers al eens algemeen titelhou der en een keer profkampioen van Nederland. Successen, die voor hem geen aanleiding vormen om er van uit te gaan, dat alleen zijn visie zaligmakend is. Zoontjens: „Die toppers hoef ik na tuurlijk helemaal niets te leren. Daar is eerder sprake van het te genovergestelde. Zij doen immers de praktische ervaring op die ik mis. Daarom hecht ik aan een goed contact met die renners, ook al he ten ze dan soms lastig te zijn. Top sporters hebben nu eenmaal de nei ging agressief te zijn. Ze willen de beste zijn, daar alles voor.doen en alles wat hun daarbij voor de voe ten komt, moet wijken. Het hoort er gewoon bij. WILLEM PFEIFFER Zeist staat bekend om zijn rustieke omgeving. Niet voor niets zijn de bossen in die contreien bijna vol gebouwd met rusthuizen, bejaar denoorden en verpleeginrichtin gen. In het Zeister lover is ook het KNVB-centrum opgetrokken. Maar waar de meeste gebouwen in het lommerrijke gebied een serene rust uitademen, zijn de ramen van som mige kantoren van de voetbalbond nogal eens beslagen. Niet door het temperatuurverschil tussen binnen en buiten, veeleer door de opge- iwonden tonelen die zich achter de KNVB-muren plegen af te spelen. En dan doel ik niet op de even sub tiele als jarenlange én inmiddels geslaagde pogingen van Jan Huy- bregts om zich een onaantastbare positie op te bouwen. Jan heeft het, medé door er immer onberispelijk uit te zien met blazer, grijze broek en goed gepoetste schoenen, voor elkaar gekregen het gezicht van de KNVB te worden. Ogend en pra tend als een studentikoze corpsbal wurmt Jan zich steeds weer in het juiste gelid om op foto's te worden afgebeeld en hij figureert ook re gelmatig in televisie-uitzendingen. Waarbij zijn laatste publieke optre den menigeen de wenkbrauwen heeft doen fronsen. Jan liep eerst in Hilversum stad en land af om bij de omroepen de loting van de KNVB-beker te slijten. Niemand wilde die schertsvertoning en Jan wellicht nog minder, tot uiteinde lijk de VARA toehapte. Die omroepvereniging zag er wel iets in om Jan te huisvesten in zijn rubriek Voetbal 80. Deze hobby van Felix Meurders is niet wars van ironie en schuwt ook het sar casme niet. Vandaar dat ik me die avond met de nodige verwachtin gen aan de buis kluisterde. Maar dat werd een stevige teleurstelling. Jan kwam nauwelijks in beeld en Felix liet ettelijke kansen voor open doel liggen om het „gezicht van de KNVB" een wat minder zelfvoldaan uiterlijk te geven. Jan kon zodoende zijn imago van on kreukbare official moeiteloos intact houden. Maar ik wilde het dit keer eigenlijk helemaal niet over Jan hebben. Die komt nog wel eens aan bod. Veel eer intrigeren mij de beslagen ra men van de kantoortjes van de bondscoaches Ger Blok en Kees N Rijvers. Zoals bekend zijn Ger en Kees geen dikke vrienden. Hoewel beiden tot taak is gesteld het Ne derlandse voetbal ook over de grenzen sportief een gezicht te ge ven, rijden zij elkaar daarbij regel matig in de wielen. Ger is verant woordelijk voor het olympisch elf tal en waar Kees voor staat is in middels genoegzaam bekend. Maar waar op welk kantoor dan ook in den lande met mensen die van de zelfde baas een maandsalaris ont vangen sprake is van een bepaalde mate van samenwerking ontbreekt die bij Ger en Kees ten enenmale. Zo kan de kolderieke situatie ont staan dat Peter Houtman, een in tweeledig opzicht goed met zijn hoofd werkende voetballer, bij Ger een visje uitwerpt om te worden geselecteerd voor het olympisch elftal. Onder de voorwaarde dat die keuze wordt ingetrokken als Hout man onverhoopt weer door Kees wordt opgeroepen. Maar Kees is geen fan van Houtman. Kees loopt eerder warm voor Kees van Koo- ten een naamgenoot, is dat het? Van Kooten is echter inmiddels ook een dagje ouder en bovendien een tijdje geblesseerd geweest. Van daar dat Houtman tegen IJsland mocht spelen. En een dag na dit kapitale treffen is Houtmans solli citatie bij Ger de deur uit Wéér een bewijs van de slechte verhouding tussen Ger en Kees. Door Peter Houtman nog weer wat verder op de spits gedreven. Hout man heeft natuurlijk gelijk dat hij Ger en Kees tegen elkaar uitspeelt. Als vice-Europees topscorer mag je best eisen stellen en Kees heeft hem nu ook niet zo netjes behan deld door bij herhaling te verkla ren dat hij niet zo gecharmeerd is van de Feyenoorder. Kees mag na tuurlijk ook best zijn voorkeuren hebben die heeft iedereen ten slotte. Maar zeggen dat je het met iemand niet ziet zitten en hem ver volgens wel een plekje in je elftal geven kan toch niet anders worden genoemd dan een gevolg van een wel heel merkwaardige gedachten- kronkel. Als ik goed ben ingelicht wordt er vandaag in Zeist gepraat over de relatie tussen Ger en Kees. Dat zal wel weer de nodige beslagen ramen geven in het KNVB-kantoor. Mis schien rolt er wel een oplossing uit de bus, waarbij voortaan door lo ting wordt bepaald in welk elftal Peter Houtman mag spelen. Voor het uitvoeren van die loting weet ik in Zeist nog wel iemand. Mis schien dat de VARA daar dan wel een aardig programma van kan maken. BUYS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 23