maie Airbus A310 nieuwe mijlpaal in lucht vaart ;i „Ik geloof dat ik op een mooie kist zit" nologie vertrouwd hebben ge maakt. Ze zijn enthousiast over de moderne apparatuur en met name over de helderheid van de beeld schermen en het systeem, dat een volautomatische navigatie mogelijk maakt. „Het is de bedoeling dat systeem later verder uit te bou wen", aldus gezagvoerder Van Ber- kel. „Aan de hand van ons gewicht, waar we de computer voor de start over moeten informeren, de win den en onze hoogte, kan de compu ter ons straks vertellen: het is nu optimaal om met deze kruissnel heid te gaan vliegen. Of:> het is nu optimaal om te gaan dalen. Al deze snufjes zijn er natuurlijk in princi pe op berekend het geheel econo mischer te maken". „In een aantal opzichten hebben we een veel omvattender bescher ming. Als we met een DC-9 te snel zouden willen gaan vliegen zou die machine een waarneembare trilling gaan geven. Maar als ik dat aan de automatische piloot van deze Air bus beveel, dan weigert hij het commando uit te voeren. Dan zegt- ie: doe het zelf maar, ik doe niet mee. Hii gaat wel tot de maximum snelheid, maar daar houdt-ie pre cies op. Ook als de automatische gashandelbediening uit zou vallen en ik om een of andere reden het gas zou terugnemen en niet in de gaten zou hebben dat ik steeds langzamer vlieg, dan beschermt deze apparatuur ons. Automatisch wordt dan weer gas bijgegeven, als we de minimum-sr.elheid zouden naderen. Het vliegtuig blijft op zijn hoogte en op zijn minimum-snel heid". Kinderziekten Kinderziekten heeft de A310 na tuurlijk ook. De voornaamste klacht van de passagiers, ondanks hun overige waardering, betreft de temperatuurwisseling in de cabine. Er bleek een schakelaar niet hele maal juist te zijn ingesteld, waar door de airconditioning automa tisch werd afgezet. Maarten van Berkel: „In het hele elektronische eedoe zitten nog wat dingen, die RUGGEGRAAT VAN KLM EN MARTINAIR dit jaar precies tachtig jaar n dat de broers Orvill en r Wright op het strand van Noordamerikaanse Kitty de eerste geslaagde vlucht en met een eenmotorig, uit :k en bamboelatten opge- vliegtuigje. De mens kon jk vliegen. De wereld fersteld. In de Tweede We- log werd in het diepste ge- Groot-Brittannië het eer- ialverkeersvliegtuig ont- de De Havilland DH-106 Het straaltijdperk was in- n. Anno 1983 opnieuw een Ditmaal de introductie verregaande toepassing jitale technieken en beeld- len in de cockpit ter ver- van tientallen metertjes jes. Beeldschermen wijzen door de lucht. De Airbus voor Nederland de eerste »nt van deze nieuwe cock- ieratie. De Airbussen A310 in de nabije toekomst de aat gaan vormen van de loot van de KLM en van ir. en KLM. In november LM drie Airbussen inzet- haar Europese trajecten en [et Midden-Oosten. Martin- ;t enige tijd later. De kri- torafgaande aan de intro- van de A310, was hevig. iktijkervaringen zijn tot nu gA uitermate positief geble- ]nze correspondent in Zwit- >r.|i ervoer dat in de cockpit een lijnvlucht van Swiss ;en Lissabon en Zürich. jever Hendri Beltman a jp Schiphol met deskundi gen de Rijksluchtvaartdienst. •na PHOL Onbekend maakt onbemind. Tientallen nega- reacties van verkeersvliegers gingen vooraf aan de invoe- 1 ran het super-geavanceerde tweemotorige straalverkeers- jiig, de Airbus A310. Allerlei klokjes en metertjes in de Ft voor de leek een duizelingwekkende wirwar, voor OUbten en boordwerktuigkundigen rustgevende instrumen- rjnr waren vervangen door enkele simpele beeldschermen, fkke „kleurentelevisietjes" zouden informatie moeten ge- yer vluchtverloop, navigatie, functioneren van de moto- eventuele storingen. Het computertijdperk had zijn in- in de verkeersvliegerij. bot als programmeur of de mmeur als piloot op de I? Met name in West-Duits- Was de verontwaardiging H«jMaar ook in Nederland en landen. De gecomputeri- techniek enorm veel di- ^Jinformatie zou nukken en niet altijd Je vertrou- ■4jn. Er werden boeken over BMfhreven. En dan kwam daar ^Hen nog eens het overbodig van de zo vertrouwde ^werktuigkundige bij. Hoe een luchtvaartmaatschappij het in zijn hoofd de zo odige boordwerktuigkundi- en figuurlijk overboord rriiek is geluwd, de discussie is togirpd. Sterker nog, de Airbus roetelkind van Franse, Brit- pjmVestduitse vliegtuigbouwers, [lom geprezen. Van verdom d-kaar erepodium. I die v< al ,poSi,il "ste vei volop kan meepraten positieve kanten van dit e verkeersvliegtuig aller P0'bk ir. H. Tigchelaar, testvlie- de afdeling Luchtwaardig- -an de Rijksluchtvaartdienst Rljnook ir. H. N. Wolleswinkel, yw yr van de alles overkoepe- pijjnspectie Luchtwaardigheid, Roft anders dan op objectieve n de Airbus A310 prijzen. ëljhelaar heeft bij Airbus In- dustrie in het Franse Toulouse een groot aantal extreme tests uitge voerd om te bekijken of de A310 voor het Nederlandse luchtwaar digheids-certificaat in aanmerking komt. Voor de heer Tigchelaar en zijn collega-keuringsambtenaren van de RLD is er na gedegen theo retisch onderzoek en de luchtwaar- digheidsproeven slechts één con clusie mogelijk: dit vliegtuig kent door de toepassing van digitale technieken zijn gelijke niet wat be treft de vliegveiligheid. „Je zou kunnen zeggen, dat die digitale techniek in de A310 je in staat stelt dingen te doen,.die je met analoge techniek helemaal niet kunt of slechts met zeer veel moeite". Of zoals ir. Wolleswinkel het uitdrukt: „Het is de totaal-conceptie bij dit vliegtuig. De computers ook, die er achter zitten, de gegevens, die je nodig hebt. Dat is allemaal zo on noemelijk veel beter dan bij andere toestellen waar nog de elektro-me- chanische apparatuur wordt ge bruikt. Een grote stap voorwaarts ten opzichte van de vorige genera tie vliegtuigen. Het is vergelijkbaar met destijds de overgang van pro pellervliegtuig naar straalvliegtuig, althans wat de cockpit betreft. Er is hier toch wel sprake van een soort evolutie". Kritiek niet terecht Wat is dan dat revolutionaire? En was de kritiek op de A310 van vele ervaren verkeersvliegers dan ge heel onjuist? „Ik denk dat dat in de aard van de mensen ligt. En zeker in de aard van de vliegers. Die zijn erg con servatief. Ze zijn gewend met be paald (analoog) spul te werken en als er dan wat nieuws komt waar ze weinig van weten, dan is het be grijpelijk dat ze daar kritisch tegen over staan. Maar dat geldt net zo goed voor de autoriteiten, voor ons als Rijksluchtvaartdienst. Ook wij hebben zeer kritisch gekeken naar de complicaties die verbonden zijn aan het invoeren van digitale tech nieken. Wij hebben er met een team van keuringsambtenaren veel aandacht aan geschonken. We zijn er lange tijd mee bezig geweest, hebben er zelfs het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratori um voor ingeschakeld. Bovendien hebben we, wat betreft de ergono mische factoren en werkbelasting, een luchtvaartpsycholoog in de arm genomen". „Maar juist door die digitale tech niek wordt de veiligheid vergroot", is de mening van RLD-testvlieger Tigchelaar. „Die beeldschermen vertellen je zoveel meer dan de meters in een vliegtuig met analoge technieken Dingen waarvan je vroeger niets wist tijdens de vlucht. Nu staan ze voor je neus. Als vlie ger ben ik daar erg enthousiast over, het is duidelijk ook een extra stuk veiligheid". „Laat ik een voorbeeld geven: De snelheidspresentatie. Je hebt mini- mum- en maximumsnelheden. Die zijn afhankelijk van allerlei facto ren. Die factoren kun je normaal in een vliegtuig niet zien. Je hebt een snelheidsklok met een wijzer er op en dat is het. Je bent in feite voor een deel afhankelijk van waar schuwingssystemen die je vertellen: hé, joh, nou mag je niet verder Maar hier, in deze Airbus, heb je een constante presentatie van de grenzen waarbinnen je als vlieger veilig kunt opereren. Dat is uniek, dat is nog nooit vertoond. Fantas tisch, echt, geloof me", roept Tig chelaar uit. Er klopt iets niet Hij geeft nog een ander voorbeeld: elk verkeersvliegtuig heeft zoge naamde speedbrakes. Dat zijn klep pen op de vleugels die omhoog ge draaid worden om harder te zak ken dan wel om sneller vaart te minderen. „Nou leert de ervaring", zegt testvlieger Tigchelaar, „dat ie dere vlieger wel eens vergeet die speedbrakes in te trekken. Nou keek ik op een gegeven moment naar mijn beeldschermen waarop de snelheid af te lezen was. En toen zag ik: hé, d'r klopt iets nietIk had een bepaalde snelheid willen vliegen. Maar dat kon niet omdat de speedbrakes nog uit stonden. Zulke dingen en tal van andere za ken worden op die beeldschermen weergegeven. Vroeger moest je er gens in de cockpit een brandend waarschuwingslampje ontdekken, nu zie je het onmiddellijk op je ba sis-instrumenten". Zo zijn er nog tal van voorbeelden te noemen, die illustreren dat de A310 het veiligste verkeersvlieg tuig van dit moment is. „Dat is, zeg maar, de mooie kant. Maar de vraag is natuurlijk ook, wat zijn de nadelen van die digita lisering. Kan het niet zijn dat 'n keer de bliksem inslaat en je je rommel kwijtraakt of dat je door verkeerd programmeren een rare troep op de beeldschermen krijgt?", vraagt ir. Wolleswinkel, terwijl hij zelf het antwoord geeft. „Natuur lijk, dat zijn ook vragen, die bij ons leven en waarover we ons inmid dels een mening hebben gevormd. Weliswaar nog geen definitieve mening, in die zin dat we zeggen alles te weten, maar het is wel zo, dat we geen fundamenteel wan trouwen tegen deze machine heb ben. We hebben inmiddels zoveel informatie over de digitale technie ken in dit toestel, we weten zoveel over de werking van de systemen en mogelijke fouten die kunnen op treden, dat we verwachten dat pro blemen heel erg zullen meevallen". Betrouwbaarheid Door de toepassing van digitale technieken is niet alleen de ver schaffing van informatie toegeno men en tegelijkertijd vereenvou digd, ze is bovendien betrouwbaar der geworden. Het aantal bewegen de delen in de vlieginstrumenten is tot een minimum teruggebracht. De heer Tigchelaar daarover; „Die elektro-mechanische instrumenten, dat was een uiterst verfijnde tech niek, stofvrije ruimten bij de KLM en bovendien hartstikke duur. Het grappige is eigenlijk en dat zie je niet zo vaak in de techniek dat deze ontwikkelingen zowel eco nomisch voordelig zijn, alsook de vliegveiligheid vergroten. Daar naast is het onderhoud goedkoper". Van bijzonder groot belang is ook dat op de beeldschermen bepaalde faalmogelijkheden zichtbaar zijn te maken. Bij de elektro-mechanische apparatuur is aan de buitenkant lang niet altijd te zien of een klokje of metertje kapot is of dat de vlie ger een fout heeft gemaakt. Duide lijke voorbeelden daarvan zijn een ongeluk met een DC-8 in het begin van de jaren zestig in Lissabon en 'toN-ZÜRICH De zon be- D6n| verspreid hangende reus- onweerswolken voor ons, Zwitserse Airbus A310, die cht SR 691 van Lissabon r9 türich voor zijn rekening 10 op een hoogte van 37.000 ie), gt ongeveer elf kilometer ir. 2edfranse stad Toulouse pas- badjussen de veel lager hangen- wolken door zijn de minia- 070jsjes en -straatjes te zien, die pi het stadsgebied uitmaken; m die straten, laat staan zijn te klein om met het tg op deze afstand waar te Eerste vlieger Jürg Kassu in de cockpit de knop van •com in, waarna hij de 202 irs, die vandaag aan boord it enige trots in zijn stem de fabrieken van Airbus diep beneden, waar dit nog maar een half jaar ge- 'erd afgeleverd aan Swiss iptain Maarten van Berkel, /■Jpfcger bij de Marinelucht- UCënst, Hagenaar, nu al zo'n jaar bij deze maatschappij, •n op zijn radarscherm in onweersbuien ook hangen, ine, gele en rode kleuren lan, waar in de wolkenmas- Jinds de kern van de bui is. |oeten we beslist buiten blii- ir alle zekerheid schakelt mopje „Fasten seatbelts" in, mdat we vanmiddag van de trkeersleiding op de grond 5845jieghoogte kregen toegewe- dijnnen we niet wat Van eigenlijk liever zou doen ïn naar 41.000 voet, de maxi- jempfeogte van de A310. Dan [we nu over de buien heen vliegen in plaats van er I Br?ar een van voordelen nieuwe Airbus, produkt van T amenlijke Europese vlieg- istrie en al voor zijn intro- èen van de meest besproken g vliegtuigtypen uit de ge- Tiis. Nu, goed vijf maanden iwiss Air en Lufthansa de B ixemplaren op hun lijndien- I^Bzetten, is de belangstelling I Bnofi even 6root- Vanmiddag, GEZAGVOERDER MAARTEN VAN BERKEL: in Lissabon, kwam een technicus van Al Italia even snel kijken hoe het er van binnen allemaal wel uit zag. Overigens, in datzelfde Lissa bon zorgen technici van de KLM voor het technische onderhoud van deze Swiss Air-machine. Ze doen dat in het kader van de samenwer king tussen beide maatschappijen binnen het zogenaamde KSSU-ver- band, een afkorting gevormd door de eerste letters van de maatschap pijen KLM, Swiss Air, SAS en UTA. Meesterlijk Voor de passagiers is de Airbus een meesterlijk vliegtuig. Geluidsarme motoren, ook bij de start, een ver bazend korte aanloop en grote sta biliteit in de lucht. Deze winter worden de vliegtuigen ook voor zien van apparatuur, die automati- sehe landingen bij zeer slecht weer mogelijk zullen maken. Ruim der tig vliegers hebben hun opleiding voor de A310 achter de rug. De nog korte ervaring toont tot nu toe, dat het vliegen van deze machine door twee bemanningsleden in de cock pit volledig verantwoord is. De tot nu toe gebruikelijke elektro-me chanische instrumenten in de cock pit zijn vervangen door zes beeld schermen, drie voor iedere vlieger. De bovenste schermen geven de vlieger volledige informatie over de positie van het vliegtuig, de snelheid, vlieghoogte, de aanvlieg- hoogte voor het volgende vliegveld en de gegevens omtrent het instru mentenlandingssysteem. Op de on derste beeldschermen kan een groot aantal aanwijzingen worden opgeroepen, bijvoorbeeld betreffen de de radionavigatie en de positie van het vliegtuig ten opzichte van de grond. Maar ook kan op het scherm een compasroos zichtbaar worden gemaakt, of de luchtweg met inbegrip van hoogte-aanwijzin gen voor afzonderlijke gedeelten van de vlucht. Ook de weerradar in klpur wordt hi or pptoond Middenvoor, tussen de vliegers, zijn de twee beeldschermen aange bracht, die dienen voor de systeem bewaking. Op het rechterscherm kunnen door een simpele druk-op- de-knop schematische beelden worden opgeroepen, waar al naar gelang wens of noodzaak, onder meer het hydraulische systeem, de stroomvoorziening, de airconditio ning en de stand van besturings- en vleugelklappen worden getoond. Op het linkerscherm verschijnen in duidelijke en goed leesbare tekst inlichtingen over eventuele storin gen en de boordsystemen, die daar door getroffen zijn. Op alle zes beeldschermen krijgen de vliegers de informatie in zeven verschillen de kleuren, die op zichzelf al een soort code inhouden. Gezagvoerder Van Berkel daar over, terwijl de Airbus ons intussen alweer honderd kilometer dichter bij Zürich heeft gebracht: „Stel voor, er breekt brand uit in een motor. Ik krijg dan een bel te ho ren. epn pine, luid en duideliik Na november ook op Schiphol een vertrouwd gezicht: landende en opstijgende Airbussen van de KLM. Links krijg ik een tekst te zien in rode kleur, dat motor nummer één in brand staat en rechts krijg ik on middellijk aanvullende technische informatie over de betrokken mo tor. Dan weet ik ook wat er ge beurt. Als ik dan de motor afzet, zie ik dat de oliedruk nul wordt en dat de toerentallen teruggaan. Alles is te zien. Ook de blusmaatregelen die ik moet nemen staan op het scherm in blauw. Is het vuur verdwenen en dus het directe gevaar geweken, dan blijft het scherm mij waarschu wen als ik op één motor vlieg, hoe wel ik me dat natuurlijk toch wel realiseer. Dat kleursysteem is erg praktisch. Geel en rood zijn de ur gentste kleuren: geel geeft een waarschuwing en rood betekent „onveilig", dan moet er onmiddel lijk actie ondernomen worden". Enthousiast De ervaring toont, dat de vliegers zich zeer snel met de nieuwe tech- niet helemaal kloppen; een paar kleine „nuisance-warnings", dus overbodige waarschuwingen. Maar die zijn tot nu toe allemaal bekend. We moeten ze toch elke keer weer melden, want dan ziet de fabrikant tenminste, dat ze hun software kunnen gaan veranderen, dat ze hun schakelaars preciezer kunnen instellen. In een technische hand leiding van het vliegtuig worden diverse problemen genoemd, die genummerd zijn. Die slaan op za ken die zo nu en dan weer gebeu ren. We kunnen ze dan eenvoudig op dat codenummer in ons logboek vermelden. Dan weet Swiss Air aha, dat is weer gebeurd. Ze gaan turven en zeggen daarna met die meldingen achter de hand tegen de fabrikant: kijk, nu moeten jullie echt iets gaan doen. Het is nu een maal een nieuw vliegtuig: we moe ten maar dat geldt altijd op ons qui-vive zijn. Dat is ons beroep. Maar als we met zijn allen meewer ken om deze klachten weg te krij gen, dan hebben we daarna, daar ben ik van overtuigd, een fantas tisch mooi vliegtuig' De klachten komen dus niet buiten de grenzen van het aan vaardbare? „Nee, want dan zou ik me kunnen voorstellen dat de maatschappij de machines aan de grond zou houden. Veiligheid gaat bij ons voor alles". Vindt u het leuk op dit vliegtuig te vliegen? (Lacht)„Ik kwam gisteren thuis van een vlucht naar Istanboel. We hadden wat operationele pro bleempjes gehad, slecht weer, on weer. Maar ook al waren we zwaar geladen, we konden toch met ge mak de 39.000 voet halen. In een DC-9 had dat niet gekund, die haalt die hoogte niet en dan had den we waarschijnlijk midden in het slechte weer gezeten. Ik had echt een gelukkig gevoel. Ik zei thuis tegen mijn familie: ik geloof dat ik op een mooie kist zit!". FRFD HOOr.F7ANn een ramp met een Boeing-747 een aantal jaren geleden. In beide ge vallen werden de vliegers misleid door falen van de instrumenten. „Natuurlijk", zegt RLD-directeur Wolleswinkel, „absolute veiligheid bestaat niet. Dus je moet op een ge geven moment gaan afwegen. Ik begrijp bést dat een bepaalde vorm van conservatisme dan een rol gaat spelen: je weet wat ie hebt en niet wat je krijgt. Maar datgene wat we hier in Nederland hebben is ook niet absoluut veilig. En datgene wat we krijgen zal ook niet abso luut veilig zijn. Dat er eens heel rare dingen mee gebeuren, dat kun je nooit op voorhand uitsluiten. Maar voor zover wij het nu hier bij de Rijksluchtvaartdienst kunnqn bekijken, zeggen wij: als je het oude en het nieuwe tegen elkaar af weegt, dan denken wij dat het nieuwe gewoon beter is. En ik heb de neiging te zeggen dat die digita le techniek niet meer in de kinder schoenen staat. Het wordt op zoveel terreinen gebruikt, dat het volwas sen worden met een enorme snel heid gebeurt, terwijl de betrouw baarheid hoger is dan wij ons tot dusver konden voorstellen". BWK De komst van de Airbus A310 heeft niet alleen geleid tot felle discussies op het technische vlak, nauw daar mee verbonden was de strijd om het personeel. De boordwerktuig kundige (BWK), de technische De cockpit van het veiligste verkeers vliegtuig van dit moment: de Airbus A310. Duidelijk zijn de zes beeld schermen te zien, die de bemanning Informeren over alle mogelijke zaken. steun en toeverlaat van piloten, was overbodig geworden door de vele technische hoogstandjes aan boord. Althans dat vonden Airbus Industrie in Toulouse en de vlieg tuigmaatschappijen. De piloten zelf dachten er anders over. Voor de veiliger vluchtvoering bleef, naar hun mening, de BWK een noodza kelijk aanwezige figuur. ,,U moet die reacties duidelijk zien in het licht van de hele geschiede nis rond de Airbus", zegt RLD-di recteur Wolleswinkel. „Toen Air bus begon met cje ontwikkeling van de A310 ging de fabriek nog uit van de elektro-mechanische in strumenten. Maar nog tijdens de rit is men overgestapt op het gebruik van kathode-straalbuizen. Daarbij kwam in eerste instantie de BWK niet dwars in de cockpit te zitten, zoals in andere vliegtuigen met een brede, ronde romp gebruikelijk is, maar keek hij naar voren. Airbus was in het begin nog niet overtuigd dat de tweemans-cockpit een haal bare zaak was. Maar men hield er wel rekening mee, dat de BWK eventueel overbodig zou worden. Naarmate men meer inzichten kreeg in de ontwikkelingen en mo gelijkheden van digitale systemen", aldus ir. Wolleswinkel, „bleek dat er eigenlijk geen zinvolle taak meer over bleef voor de derde man in de cockpit. Op dit moment zijn we in de luchtvaart de fase van de driemans-cockpit duidelijk voor bij". HENDRI BELTMAN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 21