Lubbers mikt op verder uitstel kruisraketten vu Belgische •egering wil taking in Antwerpse laven breken BON: ]laus vellicht och laast oningin op Prinsjesdag „Oorlog" en vrede Manier van leven ■§"£eidóc (Soiuct/nt Zaterdag 17 september 1983,74e jaargang no. 22683 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tol Si|thoff Pers. Apothekersdijk 34.2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank. Amro- bankN.V. Leiden. Directeur-hooidredacteur: J.I.Hallewas. Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 10.58 per mm, kleintjes 10,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.41 (uitsUut.betaling).kwartaal f 61.25. jaar f 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lose nummers f 0 80 tatenverkiezingen huiven jaartje op f 10, f 5.- f 1, f 2.50; f 2,50 f 10,- MO, f 10.- f 10,- f 10,- f 10, - f 10,- f 10,- :N HAAG De eerstvolgende rkiezingen voor de provinciale ten zullen plaatsvinden in iart '87 in plaats van een jaar der. De verschuiving is het ge- !g van een voorgenomen wijzi- ig van de Kieswet, waarmee het jinet vrijdag akkoord is gegaan. houdt in dat de verkiezingen gemeenteraden en provinciale ten voortaan beide plaatsvinden de woensdag tussen 16 en 22 art, maar wel in verschillende •n. De eerstvolgende gemeente- e verkiezingen worden in art '86 gehouden. Cruijff traint Haagse meisjes DEN HAAG De Haagse meis jes-voetbalselectie trekt maandag naar Zeist om van niemand min der dan Johan Cruijff een trai ning te krijgen. Deze voor de jeugdige Haagsen spectaculaire ontmoeting met de maestro is mogelijk gemaakt door de aan voerster van het Nederlandse da mesteam en tevens trainster van de meisjes. Wil de Vries. Van de doors Cruijff geleide training wor den door de KRO-televisie opna men gemaakt, die in oktober worden uitgezonden. Microtelevisie Sinclair in Londen heeft de strijd met de Japanse fabri kanten van uiterst kleine televi sietoestelletjes aangebonden door een zwart-wit-ontvanger- tje met een beeldbuis van vijf centimeter op de markt te brengen voor een prijs van tachtig pond (358 gulden). De eigenaar van het bedrijf, Sir Clive Sinclair, verwacht er jaar lijks een miljoen van te kunnen verkopen. Het toestelletje is niet groter dan een zakradio en heeft ook ongeveer die vorm. Het is voorzien van een oortelefoon en een inschuifba re antenne. Het toestelletje heeft maar twee bedienings knoppen en het batterijtje gaat vijftien uur mee. Gromyko met speciale vlucht naar VN NEW YORK Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren toestemming gegeven de Rus sische minister van buiten landse zaken. Gromyko, met een speciale vlucht naar de VS te laten komen om de Algeme ne Vergadering van de VN volgende week bij te wonen. Gromyko mag landen op een militaire basis in de buurt van New York, aldus het ministe rie, maar niet met een toestel van Aeroflot. Eerder hadden de luchtvaartautoriteiten ge zegd een veilige landing op de gewone luchthavens niet te kunnen garanderen. f io. f 10.- f 10. het ver <rimini hebber e an ;n heel istapel d is on niet vee wejei at onzi traging 30 sep bereik een a' onze parlementaire re dactie) IN HAAG Prins aus is de laatste weken vooruit gegaan wat be- ?ft zijn gezondheid dat wellicht op Prinsjesdag :h van de partij is. Dit tekeinde bespreekt de die momenteel in tderland verblijft, de ik met zijn pyschiater, Df. Nijdam. Het zal van diens advies ililiangen of Claus aan- ande dinsdag aan de van koningin Beatrix n zijn, wanneer izij het rlementaire jaar opent. mier Lubbers verklaarde teren na afloop van de mi- terraad dat „het gezien de ictie en het functioneren de prins buitengewoon ge- nst is dat hij erbij is". De lister-president, die de poli verantwoordelijkheid voor de leden van het ninklijk Huis, voegde eraan dat de regering er ook van- gaat dat prins Claus aan- zig is. „Alleen medische re- f*agt denen kunnen dat verhinde ren", aldus Lubbers. De mededelingen van de pre mier kwamen in zoverre als een verrassing dat tot dan toe politiek Den Haag er vanuit was gegaan dat prins Claus dit jaar in de Gouden Koets en in de Ridderzaal zou ontbreken. Dat was gebaseerd op de uitla ting van de Rijksvoorlichtings dienst enige weken geleden dat het er niet naar uitzag dat de prins van de partij zou kun nen zijn. Dat Lubbers nu nog een slag om de arm houdt, komt vol gens ingewijden omdat de ziekte van prins Claus (depres siviteit) geen voorspelbaar ka rakter heeft. Hij krijgt soms inzinkingen, die het hem vrij wel onmogelijk maken in het openbaar zijn functie te ver vullen. De opmerking van de premier dat de regering uit gaat van de aanwezigheid van de prins, is volgens kabinets kringen mede ingegeven door de wens bepaalde geruchten te ontzenuwen. Enige tijd lang werd in Den Haag gezegd dat de regering prins Claus van wege zijn ziekte in feite had afgeschreven als prins-gemaal. chtingsfl kje kui USSEL De Belgi- le regering wil de sta- tg in de Antwerpse ha- breken omdat de ha- van levensbelang is Dr de economie en de rkgelegenheid in Bei- De Antwerpse haven sinds donderdag plat >r de landelijke staking het overheidsperso- Alle schepen met temming Antwerpen bij Vlissingen voor r gegaan. Waarne- nd premier Jean Gol emier Martens is her- I INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA stellende van een hartope ratie) zei dat het besluit om de staking te breken was genomen op het kabi netsberaad gistermiddag. Het besluit zal maandag van kracht worden wanneer het overleg tussen de bonden en de regering dat gistermiddag in een zeer nerveuze sfeer van start ging niets heeft opgele verd. Aanvankelijk wilden de bonden niet onderhandelen als Gol het besluit niet minstens voor de duur van de onder handelingen zou willen op schorten. Deze stemde daar in toe, maar hij blijft erop staan dat het bevel daartoe opnieuw zal worden gegeven als de si tuatie dat vereist. Wie dan werk weigert loopt kans op ge vangenisstraf. Gol zegt overi gens open te staan voor alle suggesties, maar dat aan het bezuinigingsbedrag niet ge tornd kan worden. De bonden zeggen dat de offers die ge vraagd worden van de ambte naren groter zijn dan van an dere werknemers, de regering antwoordt daarop dat de ba nen bij de overheid gegaran deerd zijn. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Premier Lubbers ziet geen reden waarom Nederland snel moet beslissen over het al dan niet plaatsen van kruisraketten op het ei gen grondgebied. De minister-president acht het niet onmogelijk dat het besluit later valt dan in de zomer van volgend jaar, zoals aan vankelijk was gepland. Lubbers' partijgenoot De Vries, fractieleider van het CDA, had het deze week in Bonn over een „onderzoek naar mogelijkheden tot ver der uitstel". De uitspraken van Lubbers en De Vries komen vlak na verklaringen van de Ame rikaanse defensie-minister Weinberger, dat van Neder land een positief plaatsings- besluit wordt verwacht, als eind dit jaar de onderhan delingen in Genève nog niets hebben opgeleverd. Weinberger zei dit in een gesprek met de Nederlandse parlementaire degelatie, die deze bezoeken bracht aan Washington en Bonn. An dere Amerikaanse bewinds lieden maakten bij die gele genheid duidelijk dat de VS geen rekening wensen te houden met de bijzondere positie op dit punt van Ne- dérland in de NAVO. Zonder hier rechtstreeks op in te gaan noemde Lubbers verder uitstel van de Ne derlandse beslissing wense lijk, als de onderhandelin gen over middellange-af- standsraketten volgend jaar zomer nog gaande zijn. De minister-president zei er vanuit te gaan dat er ook na een eventuele plaatsing van de nieuwe NAVO-raketten in de Bondsrepubliek, Groot-Brittannië en Italië, die voorzien is voor decem ber en januari, verder wordt onderhandeld. „Zo lang er geen resultaat is, waarbij niet geplaatst be hoeft te worden, zijn de on derhandelingen voor mij niet afgelopen". Lubbers noemde in dit ver band ook de Europese Vei ligheidsconferentie, waartoe onlangs is besloten. Alleen als de Russen weglopen uit Genève, waarmee zij heb ben gedreigd, is de zaak af gelopen. „Voor onderhande lingen heb je twee partijen nodig", aldus Lubbers. Pagina 5: Den Uyl: beslis sing in najaar onont koombaar Zie voor een verslag pa gina 5. Omgekeerde wereld in Australië PERTH (UPI)- Een Australisch parle mentslid heeft het vrijdag een farce ge noemd dat het in Australië kan voorkomen dat volbloed aborigines ofwel de oorspron kelijke bewoners van het continent moeten aantonen dat zij Australiërs zijn. Vijf vrou welijke aborigines die een trip naar Bali wilden maken om aan de nodige reisdocu menten te komen moesten bewijzen dat zij staatsburgers zijn. Daartoe dienden zij exac te geboortedata te geven en andere bewij zen te leveren, maar sommigen zijn in de bush geboren, weten niet wanneer en be schikken niet over een geboortebewijs. Voetbalbond van Swaziland verbiedt toverij MBABANE- Voetbalclubs in Swaziland die met behulp van toverij het wedstrijd verloop trach ten te beinvloeden riskeren een boete van 1350 gulden. Spelers en supporters in Swaziland ple gen het doelgebied van de tegenstander te be sprenkelen met „Muti" of heilig water, om zo de gunst van de goden af te dwingen. Dikwijls ontstaan vechtpartijen wanner de tegenstander Muti tracht te neutraliseren door in het doelge bied te urineren De voorzitter van de voetbal bond .Joel Nhleko, vindt dat aan dit „diuvelse gebruik,, een einde moet komen voordat er slachtoffers vallen. Bovendien vindt hij de aaanblik van op het veld waterende spelers en supporters ,.zeer beschamend voor Swaziland". ALLERGROOTSTE MEUBELSHOW! Jaarbeurs-Utrecht U toegangsprijs f 7,50 p.p. 65+/kinderen f 5,50 p.p. Nachtfilm „De bunker" over Hitiers laatste dagen op Ned. I om 23.05 uur. Popgroep „Babe" vanavond in „Holland se maatjes" op KRO-tv op Ned. II om 19.12 uur. Morgen op Ned. I om 20.45 uur „Ja natuurlijk - extra" en op Ned- II om 19.30 uur „Neder land-muziekland". Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 16 ghraden. Tot matig af nemende wind. draaiend van west naar zuidwest. Aan de kust vrij krachtig. Morgen zon op 07.18, onder 19.50 uur. Scheveingen hoog water 01.13 en 13.55 uur, laag- water 09.05 en 22.37 uur Juist in de week dat ons land in het teken staat van de vrede, trekken duizenden Amerikaanse, Engelse, Duitse en Nederlandse soldaten „ten strijde". Noch de organisatoren van de NAVO-legeroefening Atlantic Lion, noch die van de vredesweek hebben dit toevallig samenvallen in de lan ge tijd van voorbereiding onder ogen gezien. Volgens het NAVO-draaiboek brak gisteren de oorlog uit, maar maandag komt de oefening pas goed op gang als de Maas genomen moet worden. Een dag later is de Rijn het doelwit van de aanvallers. Twee weken lang golft dit enor me leger, voorzien van losse flodders en verdeeld in twee elkaar bestrijdende partijen, heen en weer op een smalle strook dicht bevolkt Westduits gebied, vlak langs de Ne derlandse grens. Het leger staat bij deze grootscheepse oefening onder, bevel van de Nederlandse luitenant-generaal W. J. Loos, met wie verslaggever Homme Krol een gesprek had in zijn tijdelijk hoofdkwartier in het Duitse Rheine. Op de voorpagina van onze bijlage Finale een indruk van wat onze militairen te wachten staat, van de enorme scha de gepaard aan een dergelijke oefening en van de wijze waarop Amerikaanse soldaten zich op de komende „oor logsdagen" voorbereiden. VERDER IN FINALE: De beer is los in het por selein van de kijkast: rob bertje vrij worstelen op de markt van abonnee-tv. Heere Heeresma stapte drie jaar rond met plastic zakjes om z'n lekkende schoenen. Ochtendgymnastiek door NOS bij het grootvuil gezet. Medische rubriek: de niersteenkraker. Airbus A310 nieuwe mijlpaal in luchtvaart. Op elke braderie herleeft de tijd van Ot en Sien. Jesper Olsen hoopt op Deense stunt op Wembley. Cees Zoontjens wil met cross-top hogerop. Politiemannen doen betogers na De Duitse politie bereidt zich momenteel voor op de demonstra ties van de vredesactivisten in de komende maanden. Op een speciale bijeenkomst in Bremen droegen politiemannen andere politiemannen weg die voor deze gelegenheid waren uitgedost als demonstrant. Dit alles om beter voorbereid te zijn op het „echte werk" in het komend najaar. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 ei en 15.00 uur, teletoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. „Als Toon Hermans of Herman van V een in Amerika op zijnbek valt, lacht de hele natie zich rot. Ik heb me altijd doelbewust aan dat enge wereldje onttrokken. Mag wel graag pesten, jennen ja. Alleen voor de gein, meer niet". Aan het woord Heere Heeresma in een interview met Kees lagers in „Finale" van vandaag, waarin hij worden. Het bereiken van een groot publiek is altijd zijn uitgangspunt geweest: „Schrijven als een manier van leven". Wilt u dit en tal van andere artikelen regelmatig lezen: maak dan van de „Leidse Courant"- lézen tiw manier van leven. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1