Ochtend gymnastiek door NOS •ij grootvuil gezet n De ikiersteen- y kraker [ij <j ver aai notiVERSUM Ofschoon de v9 nimmer sportief geoogd holt en al jaren een uiterst ngem bedrijf is, dat kraakt in pastijn voegen, kwam voor nd Vastenhoud het bericht, ar «men geen been meer zag bijiaar radio-actieve ochtend- irdénastiek voor de huisvrou- •age, toch nog als een donder- nai bij heldere hemel. „Je judfi er uiteraard wel reke- ;t a| mee, dat het eens zou op- epen", geeft ze toe. „Als ik he vakantie terugkwam en datje stapel post een brief van ervfOS vond, heb ik vaak ge in 4 gedacht: nu is het zover, t ei wordt afgedankt. Bij de I is de wacht immers médeweg overgenomen door :h éren en die beschouwen r el programma, dat vijftien i vlneeft standgehouden, als Dlaa hinderlijk blok aan hun cd* De jeugd is nu eenmaal lediPp veranderingen en een n tftis die de oudjes hun in de n hebben gesplitst, kun- eze missen als kiespijn". dus op 1 oktober i* iaf door een der zijdeuren van «ïilversumse omroepkwartier. |f dat moment niet langer zes us gper week om tien over negen r eigens haar vertrouwde stem, nlaijet vrouwenvolk in onze moe- u Jta sommeert fluks de start ing in te nemen tussen de ïn was en de vuile vaat en op Der? aanwijzingen het luie zweet poriën te persen met een ITOI [enl huis-tuin-en-keuken-balletje van „hoog dat been en zwaai die arm en recht die rug en rol dat hoofd en halt". Die eerste uitzending in oktober 1968 herinnert ze zich, alsof hij gis teren pas de ether is ingegaan. „Op een sportdag van alle basisscholen in Hilversum had Ab Goubitz me gevraagd, of ik er wat voor voelde op de radio de ochtendgymnastiek voor de huisvrouwen te gaan lei den. Ab was toen nog de grote man van de ochtendgymnastiek om ze- Volhoudertie „Ik durfde het echter niet aan. Laat mij nu maar rustig met mijn huisvrouwenclubjes stoeien, dan ben ik al dik tevreden. Maar Gou bitz bleek een volhoudertje te zijn en riep: „Zeg nu niet meteen nee, maar kom eerst eens in de studio kijken hoe ik het doe. Wie weet verander je dan nog wel van me ning". Ik heb zijn raad opgevolgd en ja hoor, al kijkend begon ik er zowaar lol in te krijgen. Ik zag ook wel mogelijkheden om mijn oefen stof op een begrijpelijke wijze aan de huiskamers door te geven. Dat dacht'ik tenminste. Maar op het moment dat in de studio de rode lampen begonnen te branden, sloe gen bij mij alle stoppen door en vlogen de vlinders radeloos door mijn buik". „Met het zweet in mijn handen en onder mijn oksels heb ik daarna de eerste drie maanden volgemaakt. Het resultaat, ik beken het eerlijk, Voor de laatste maal: „Hoog dat been en zwaai die arm en recht die rug en rol dat hoofd en halt" was zeer ondermaats. Ik heb name lijk de handicap, dat mijn stem vele octaven omhoog schiet, als ik de ze nuwen heb. Dat is doodgriezelig. Toen ik na drie maanden de ban den nog eens afluisterde en mezelf als een viswijf hoorde gillen, heb ik maar voorzichtig voorgesteld alle opnamen, die nog niet waren uitge zonden, uit te wissen en daarna dapper opnieuw te beginnen". Opperbeste zaak Vijftien jaar later is de sportief ge trimde Riet Vastenhoud, die als kind geen paaltje kon'passeren zon der er overheen te springen, er overigens rotsvast van overtuigd, dat ze haar beste beentje heeft voorgezet voor een opperbeste zaak. „Het gros van de Nederlandse vrouwen", weet ze ondertussen uit bittere ervaring, „doet geen fluit aan lichaamsbeweging en laat zich gaandeweg als een diep bad vollo pen met spekvet. Met name de huisvrouwen, de moeders die sop pen en sjouwen, gunnen zich de tijd niet om tussen de bedrijven door een wandeling te maken of een eindje te gaan fietsen. Voor die groep kon de ochtendgymnastiek om tien over negen 's morgens een ware uitkomst betekenen. Het tijd stip was in elk geval goed gekozen. Vader en de kinderen met hun pakjes brood de deur uit en moeder moederziel alleen thuis om haar oe feningen te maken". Verstarring „Ik heb vanaf het begin gepro De urologen van de Nederlandse academische ziekenhuizen zijn al maanden lang hebberig met elkaar in de slag. Ieder wil voor zijn afde ling een veelbelovend maar peper duur apparaat in de wacht slepen, waarmee je zonder operatie op af stand nierstenen kunt vergruizelen. Nu zijn artsen een wantrouwend volkje dat niet gauw enthousiast staat te juichen. Het moet dus wel om iets bijzonders gaan. Wat is er aan de hand? Bijna vijf op elke honderd Neder landers krijgen vroeg of laat een niersteen. Meestal is er dan iets mis -met de stofwisseling waardoor een overmaat aan uitgescheiden stoffen in het nierbekken uitkristalliseert. Soms heb je daar weinig last van, maar krijg je een niersteenkoliek dan is het goed raak. Krampende pijn beginnend in zij of rug en uitstralend tot aan de binnenkant van het dijbeen laat je dan dub- belslaan van ellende. Die pijn kan enkele uren aanhouden; bijna altijd zit er ook bloed in de urine. De pijn kan bestreden worden met middelen die de kramp in de urine wegen tegengaan. Door meer te drinken en enkele geneeskundige foefjes is het soms mogelijk te voor- beerd de oefenstof te variëren, want niets is dodelijker dan ver starring. Ik zocht ook steeds naar oefeningen, waar het hele lijf wat aan heeft. En daarbij wenste ik me er niet met een Jantje van Leiden van af te maken. De spaarzame ke ren, dat ik naar mijn eigen uitzen dingen luisterde en ook meedeed, was ik na tien minuten volledig buiten adem. Dat is niet niks, dacht ik dan tijdens de laatste koprol, mevrouw Vastenhoud weet waar- .achtig van wanten". „Het valt overigens niet mee om gymnastiekoefeningen via de radio begrijpelijk over te brengen. Je bent nu eenmaal beperkt in je mo gelijkheden. Je kunt bijvoorbeeld geen beweging voordoen en door het ontbreken van visueel contact breng je mensen gemakkelijk op een dwaalspoor. Dan ben je met je gedachten nog bij mijn vorige oefe ning en luister je maar half naar de aanwijzingen, die ik geef". Pardon, ze bedoelt natuurlijk „gaf". Want niet alleen die mooie zomer is voorbij, maar ook de lijf-show van Riet Vastenhoud, die honderd duizend trouwe klanten had, die bereid waren, zich voor haar in het zweet te werken. Dat geldt ook voor de ochtendgym nastiek van vijf over zeven 's mor gens, die in de afgelopen acht jaar gepresenteerd werd door Tannie van Rossen. De programmaraad van de NOS vond ook dit vaste ba ken in de etherzee totaal vermolmd en zette het resoluut bij het groot- vuil. Dit tot intens verdriet van haar vijftigduizend trouwe, voorna melijk bejaarde afnemers, die tot nog toe elke ochtend na hun haze- slaap in flanellen hansop dan wel zalmkleurige directoir, op het kou de zeil halt en front maakten voor hun dagelijkse parade van stramme knoken. Sneu Tannie van Rossen, inmiddels zelf 57 en kortgeleden met haar gepen sioneerde echtgenoot verkast naar het Zeeuwse buitengewest Beve land, vindt het sneu dat deze ver geten groep landgenoten voorgoed buitenspel is gezet. „De ochtend gymnastiek", meent ze, „was voor mensen van middelbare en hogere leeftijd de enige mogelijkheid om het lichaam nog wat soepel te hou den. Ze voelen zich te oud voor een gymnastiekclub en hebben allang de moed niet meer om in het park of op het strand wat rond te dol len". „Ik vrees, dat het nieuwe program ma „NOS Sportief" voor hen geen bruikbaar alternatief is. Daarin wordt vanaf 1 oktober elke dag een andere tak van sport behandeld. In de komende winter is dat op maan dag schaatsen, dinsdag fietsen, woensdag skiën, donderdag zwem men, vrijdag langlaufen en zater dag hardlopen. En dat allemaal af gewisseld door interviews met be kende sportfiguren. Dat klinkt al lemaal best leuk en aardig, maar de oudere mensen hebben er helaas geen fluit aan, vrees ik. Ik geef ze daarom het advies voortaan op het derde Duitse televisienet af te stemmen, dat om acht uur 's mor gens een prima gymnastiekpro- gramma uitzendt". „Gek eigenlijk, dat de Nederlandse televisiemakers dat voorbeeld tot nog toe niet gevolgd hebben. Die zweren nog steeds bij sportpro gramma's, Waar de kijker passief met een zak chips op schoot en een glas koele pils op het bijzettafeltje naar mag kijken. Er wordt in dat soort uitzendingen alleen maar ge praat over bewegen, maar zelf ac tief meedoen is er niet bij". Even pijn In haar patiobungalow, die grenst aan het streng beveiligde, door me tershoge hekken afgegrendelde NOS-complex in Hilversum, tobt Riet Vastenhoud de laatste maan den met dezelfde sombere gedach ten. „Die ochtendgymnastiek voor de huisvrouw was een stuk van mijn leven geworden", bekent ze. „Logisch dus, dat het even pijn doet, als ze het van je afpakken. Ik voelde overigens al een hele tijd nattigheid, want de bezuinigings woede van de NOS had inmiddels ook in mijn programma al aardig huisgehouden. Het was een kwestie van slikken of stikken geworden". „Ik moest voortaan zes program ma's achter elkaar opnemen, die in de loop van het jaar ook nog eens een tweede keer werden uitgezon den. „Dat merken de luisteraars toch niet", redeneerden ze bij de NOS. „Een zwaantje blijft een zwaantje. Dat kun je dus best nog eens herhalen". Misschien hebben ze nog gelijk ook en heeft inder daad niemand in de gaten gehad, dat er in de afgelopen maanden uitsluitend ouwe koek werd gepre senteerd". „Als ik je nu vertel, dat ik in febru ari voor het laatst in de studio was, kun je gemakkelijk zelf je conclu sies trekken. Dat was pure armoe, Foto boven: ...en zwaai die arm en recht die rugop 1 oktober van dit jaar vol tooid verleden tijd. Foto links: Riet Vastenhoud van 9.10 uur: „Ik heb vanat het begin geprobeerd de oe fenstof te variëren, want niets is dodelijker dan ver starring". Foto uiterst links: Tannie van Rossen van 7.05 uur: „Een vergeten groep landgenoten is voorgoed buiten spel ge zet". maar je bleef toch hopen, dat er nog eens betere tijden zouden aan breken. Toen ik vijf jaar bezig was, zijn de NOS-heren namelijk ook eens van de ene op de andere dag met de ochtendgymnastiek gestopt.-,. Maar op dat moment schrokken ze nog van de golf van protesten, die hun beslissing ontketende. Er werd in het hele land actie gevoerd en het gevolg was, dat mijn programs ma na een jaar weer terug kwam".- Definitief afscheid Dat wonder zal zich deze keer ze ker niet herhalen, realiseert Riet Vastenhoud zich overigens terdege. Jammer, maar waar. Het zal dit maal een onvermijdelijk en defini-i tief afscheid worden, waarmee ze zich ondertussen na een korte pe- - riode van innige frustratie al weer - aardig verzoend heeft. Voldoende troost en begrip vindt ze in elk ge-,; val bij de huisvrouwenclubjes en bij haar eigen achterban. Grijs ge- - kuifde echtgenoot Piet, haar drie kinderen en de door hen inge brachte schoonzonen en schoon dochter verdienen allen een aan- vaardbare bete broods in het gym nastiekonderwijs en hebben er dan ook geen enkele moeite mee om moeders smarten over haar teloor- gegane programma te delen. „Nee, ik ben een zeer bevoorrecht mens", blijft ze haar bezoeker dan ook glimlachend voorhouden. „Ik heb echt geen enkele reden om te klagen. Ik heb immers bereikt wat - ik wilde. En zeuren geeft op dit moment geen pas. Het is mooi ged weest". LEO THURING komen dat een overmaat aan uitge scheiden stof in de urinewegen uit kristalliseert. Met een beetje geluk wordt de (kleine) steen uitgeplast, zo niet dan is vaak een operatie no dig. Blijft de steen te lang zitten dan is er gevaar voor infectie en blijvende beschadiging van de nie ren. Aan stukken Zo'n operatie is niet mis. Toen er uit Duitsland juichverhalen kwa men over een manier om die ste nen zonder operatie te verwijderen was de medische wereld dan ook zeer geïnteresseerd. Het apparaat werd in de jaren 1975-1980 ontwik keld door de afdeling urologie van de universiteitskliniek in Milnchen eri sinds 1980 zijn 464 patiënten er met succes mee behandeld. De pa tiënt wordt liggend op een stret cher in een bad getakeld. Onder in dat. bad zit een elektrode, die een keer of veertig per minuut een stroomstoot afgeeft. Doordat het water vlak bij de elektrode snel verdampt dus explodeert trekt er een schokgolf door het bad. Met een reflector kan men die schokgolf precies op de steen rich ten zodat die in een klein uur aan stukken wordt getrild. Pijn doet de behandeling niet. Wel wordt er een verdovende ruggeprik gegeven om de patiënt makkelijker stil te laten liggen. Merkwaardig genoeg wordt het omringende weefsel niet be schadigd omdat het elastisch mee- veert. De resultaten zijn tot nu toe bijna te mooi om waar te zijn. Van die 464 patiënten hoefden er later maar drie alsnog geopereerd te worden. Bij de anderen werd de tot gruis getrilde steen binnen enkele dagen spontaan uitgeplast. Aanvan kelijk dacht men dat maar twintig procent van de niersteenpatiënten voor deze behandeling in aanmer king zou komen. Nu is men stuk ken optimistischer, men denkt nu dat bij zestig procent van hen deze behandeling zin heeft. Complicaties zijn tot nu toe niet waargenomen. In Nederland staken de Leidse uro logen dr. A. A. B. Lycklama a Nije- holt en professor U. Jonas de lof trompet over deze nieuwe behan deling. In een artikel in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskun de noemen ze de resultaten veelbe lovend. Helaas zit er een belangrijk nadeel aan het apparaat: op de hele wereld bestaat er nog maar één van en het zal nog jaren duren voordat er eentje in Nederland wordt ge plaatst. De levertijd is nu al twee en een half jaar en het apparaat zelf kost vier miljoen gulden. Toch is de Leidse uroloog Lycklama a Nijeholt niet onder de indruk van dat hoge bedrag: „Als je de kosten op lange termijn bekijkt is het ap paraat niet eens zo duur. Je kunt zeker stellen dat de mortaliteit (sterftekans) door deze behandeling gaat dalen. Nierstenen hebben de neiging terug te komen en op deze manier hoef je niet herhaalde ma len te opereren. De functie van de nieren zal minder achteruitgaan, er hoeven geen nieren te worden ver wijderd en er zullen minder dialy ses nodig zijn, tel uit je winst. Op een Amerikaans congres beweerde men onlangs zelfs dat de behande ling van nierstenen over vijf jaar ingrijpend zal zijn gewijzigd". Maar er is nog een hindernis te ne- men: de ambtelijke molen. Een nieuwe behandelwijze wordt niet zomaar in het verstrekkingenpak- ket opgenomen. Er kunnen jaren overheen gaan voordat de commis sies zijn uitvergaderd en daarna moet er twee en een half jaar ge wacht worden voordat de bestelling van het apparaat doorkomt. 1» Zo lang wil de Nierstichting niet wachten. Ze gaat zo'n apparaat fi-' nancieren zodat een academisch ziekenhuis er alvast ervaring mee- op kan doen. Welk ziekenhuis? „Daar bestaat nog overleg over met het Bureau van Academische Ziekenhuizen", - zegt de heer Mann, directeur van de Nierstichting. „Het is een heel ingewikkelde zaak, maar ik heb er vertrouwen in dat het niet al te lang zal duren voordat we in Ne derland ook zo'n apparaat hebben. Misschien in 1985 al".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19