De beer is los in het porselein van finale J ZATERDAG 17SEPTEMB] De medianota, waarin wordt aangegeven wat er in de toekomst via ether of kabel de Nederlandse huiskamers zal binnenkomen, heeft een draagtijd gehad, langer dan die van een olifant. Het resultaat is vervolgens door de media gewichtig genoeg bevonden om er ellenlange commentaren aan te wijden. Die betroffen echter voornamelijk de consequenties voor de media zelf. Wat kijkers en luisteraars straks concreet van de veranderingen zullen merken en wat ze er voor zullen moeten betalen bleef veelal onbesproken. Met een serie van drie artikelen willen wij proberen deze leemte te vullen. Het eerste gaat over abonnee-televisie, het tweede over regionale en lokale omroepen, het derde over de mogelijkheden, die de kabel verder nog biedt, variërend van tele-bankieren tot maatschappelijke hulpverlening. DEN HAAG Euro-TV is met een tientje abonnements geld per maand voor vieren twintig uur televisie per dag het goedkoopst in de aanbie ding. Een ramsjpartij zouden textielboeren dat noemen. Aanzienlijk duurder presen teert de VNU zich op de kij kersmarkt: rond de dertig gul den voor zes uur dagelijkse beeldvulling. Een kraam ver der, bij Delta Teledistributie, is men nóg meer voor nóg minder kwijt; daar wordt voor vijf uur per dag kijken onge veer vijfendertig gulden per maand gevraagd. Tja, en dan? De hoogst-eigen NOS wil sa men met de Bioscoopbond en de Nederlandse Sportfederatie aan abonnee-tv gaan doen. Men zal er weer iets dieper voor in de huishoudknip moe ten tasten, maar krijgt in ruil bijvoorbeeld rechtstreekse, volledige beeldverslagen van voetbalwedstrijden in de ere divisie. Lege stadions dus? Welnee. De clubs zullen zulke hoge tv-rechten vangen dat ze de toegang tot hun stadions gratis kunnen maken. Die toekomst lonkt. Noch willen de andere omroeporganisaties achter blijven. AVRO. TROS. VARA. NCRV, Veronica en de EO. zo valt in het Hilversumse te vernemen, bundelen binnenkort hun krachten in een stichting die het voor hen mogelijk moet maken eveneens op commerciële wijze abonnee-tv te gaan verzorgen. Welk vrijdags- voordeel zullen die in de aanbie ding gooien? De beer is los tussen het porselein van de kijkkast, dat zal duidelijk zijn. De Medianota van minister Brinkman, nog voor Kerstmis door de Tweede Kamer te behandelen, heeft het xommerciële monster voorgoed ontketend. De doorsnee- kijker is het natuurlijk allemaal worst. Die heeft gewoon vrij mas' saai (voor 77 procent, aldus de uit komst van een onderzoek) laten blijken ontevreden te zijn over het aanbod van films op Nederland I en II..., en gaat op zijn wenken bediend worden. Want wie het rob bertje vrij worstelen om de openge gooide markt voor abonnee-tv ook wint. hij zal het dienen te doen via de houdgreep van de speelfilm, daarover zijn alle deskundigen het eens. Niet voor niets streven de ge gadigden er in huA concurrentie slag zonder uitzondering naar hun aanbod voor twee derde of meer met speelfims te vullen teneinde de gunst van de toekomstige abonnee kijker te winnen. Overigens staat die kijker niet louter als lachende derde langs de lijn. Hij zal voor zijn lol moeten betalen, dat wordt nog wel eens vergeten. Behalve zijn kijk- en luisterbijdrage en zijn abonnement op de kabel zal hij nog een extra abonnement dienen neer te tellen. In Amerika, waar ze al acht jaar ervaring met abonnee-tv hebben, lopen de kosten van het kijken soms op tot 1500 gulden per jaar. ..Ontklutser" Hoe werkt abonnee-tv? Heel een voudig. De producent zet een pro gramma op een cassette en stuurt die naar de exploitant van een ka belnet. Ofwel hij straalt het pro gramma naar een communicatiesa telliet en die straalt het terug naar de kabelexploitanten. Door de ka belexploitanten wordt het pro gramma vervolgens via een apart kanaal verspreid. Wie geen abon nee is, krijgt op dat kanaal alleen een onduidelijk signaal. De abon nee echter heeft de beschikking over een zogenaamde decoder („ontklutser" zal dat kastje, ter grootte van een draagbare radio, op zijn Nederlands gaan heten) die het signaal omvormt tot beeld. Uiter aard zal iedere handige knutselaar in staat zijn zo'n ontklutser na te bouwen. Dat wordt de nieuwe ma nier van zwart kijken. De ontklut ser zal derhalve slechts dienst doen in het eerste, experimentele sta dium van de abonnee-tv dat begin volgend jaar aanvangt; in maart, verwacht althans Dieter Minning van Euro-TV. Decoders zijn be trekkelijk goedkoop (zo'n 250 gul den) en kunnen bij wijze van spre ken morgen worden geplaatst. Ge durende de tijd die producenten en exploitanten nodig hebben om de markt te verkennen en een abon neebestand op te bouwen, kan men er mee toe en neemt men misbruik voor lief. Wanneer echter na enke le jaren blijkt dat de abonnee-tv is aangeslagen, wordt dit systeem vervangen door een apparaat dat zit ingebouwd in de verdeelkasten van het kabelnet op straat en dat het signaal alleen doorgeeft aan abonnementhouders. Het zal duidelijk zijn dat men een aansluiting moet hebben op een ka belnet, wil men abonnee-tv in huis halen. Op het ogenblik is 65 pro-, cent van Nederland bekabeld; in 1985 zal dat 85 procent zijn. Zwarte vlekken in de vorm van dunbe volkte gebieden of afgelegen boer derijen zullen er altijd blijven. Die kunnen over een jaar of vijf ontslo ten worden met behulp van schotel antennes. Momenteel kosten die' nog 5000 gulden of meer, maar de industrie trekt er hard aan om ze voor 200 tot 300 gulden op de markt te kunnen brengen. En nog iets. Wie denkt dat hij straks dank zij abonnee-tv naar hartelust zijn eigen programma kan kiezen, komt bedrogen uit. Men abonneert zich zoals men zich op een tijdschrift abonneert en moet genoegen ne men met de inhoud (die voor een belangrijk deel uit herhalingen zal bestaan; men zij gewaarschuwd). Pas na het jaar 2000, wanneer de glasvezelkabel met zijn veel grotere capaciteit is ingevoerd, gaat de zo genaamde kies-televisie tot de mo gelijkheden behorendruk op de knop, programma naar keuze en de computer houdt bij wat er afge rekend moet worden. Abonnee-tv verhoudt zich tot kies-tv zoals een abonnement op een tijdschrift zich verhoudt tot de losse verkoop van tijdschriften in de kiosk. Heilig huisje „Om Hilversum valt geen hek te plaatsen", hakt minister Brinkman in zijn Medianota een jarenlang on ontwarbaar gebleven knoop door. „Hoezeer ook het bestaande om roepbestel bescherming verdient, toch is er wel degelijk grote be hoefte aan en daarmee recht op een meer individueel gericht aanbod. De techniek biedt hiervoor steeds grotere kansen. In het bui tenland blijkt het oih belangwek kende ontwikkelingen te gaan. Ook in Nederland kunnen zo nieu we markten worden betreden door bedrijven voor wie belangen van werkgelegenheid en winst tellen, mede ten bate van de Nederlandse economie als geheel. Commercie is daarbij niet een verschijnsel dat af keuring verdient". Bedrijven, kort om, mogen geld verdienen aan te levisie zoals ze geld verdienen aan tijdschriften of boeken. Het heilige huisje van de zondër winstoogmerk werkende Hilversumse zendge machtigden omvergewaaid; hun monopolie op de wind verstrooid. Eigenlijk zat die omwenteling al lang in de lucht. Een krantebericht uit 1981. „Jacht op abonnee-tv geo pend. Niet gehinderd door gebrek aan zelfkennis meldt zich vrijwel elke week een gegadigde als poten tiële zendgemachtigde op het ka- bel-tv-net. Groepjes filmproducen ten van onbestemd allooi, het Am sterdamse pep- en popcentrum Pa- radiso, godsdienstige sekten, min derheidsgroeperingen en welzijns organisaties. Opvallend detail: hoe geringer het maatschappelijke draagvlak, des te groter vaak de pretenties". Die dans rond het gou den kalf is inmiddels uitgewoed. Want wat bleek? De aanloopkosten om tot rendabele abonnee-tv te ko men, wipten per polsstok omhoog naar de tientallen miljoenen. Voor beeld: Euro-TV dat voor de distri butie van zijn programma naar de kabelnetten van de Europese satel liet ECS gebruik wil maken, heeft alleen daarvoor een garantie van 23 miljoen in drie jaar moeten ge ven. Er is op de markt van de abonnee-tv slechts plaats voor de zeer groten. Zo'n grote mag de VNU heten, het uitgeversimperium welks grenzen reiken van Knip tot Playboy. Di recteur Nieuwe Media daar is Cees Wolzak. Al twee jaar werkt hij met een achtkoppige projectgroep aan de voorbereidingen voor abonnee- tv. Straks denkt hij een staf van een kleine honderd mensen nodig te hebben. Aan hem de vraag hoe vet of hoe dun de spoeling is, nu minister Brinkman de trog voor anderen dan het Hilversumse kist- kalf toegankelijk heeft gemaakt. Zuinig gezicht. „Er zijn 500.000 abonnees nodig voordat je met abonnee-tv uit de kosten bent en gaat verdienen. Ons streven is ge richt op 600.000 tot 800.000 abon nees. Dat is wel zo ongeveer het plafond in de markt. Als we die groep met drie of nog meer onder nemers moeten delen, kunnen we het allemaal vergeten. Op deze markt zal er maar plaats zijn voor één aanbiederhoogstens twee. Wie wordt uitverkorep? Tja, dat zal het vrije krachtenspel van de marktsector bepalen, net als bij tijdschriften. Wie wint de gunst van de abonnee met een zo goed mogelijk programma voor een zo laag mogelijke prijs?" Ontspanning en amusement Dat kan een dolle boel worden. Zie Amerika, waar vijftig maatschap pijen dingen naar de hand van twintig miljoen abonnees. Daar la ten de commerciële programmama- Foto boven: Drs. Paul Hendriksen: „In Hilversum wordt het zicht op de consument nog wel eens vergeten". Foto rechts: Cees Wolzak: „Abonnee-tv wordt geen dolle boel". kers zich meer en meer leiden door de magische formule die luidt: 4 x S is goud (de term komt van Ri chard Schoonhoven, directeur Me dia bij de KRO en daarvoor pro grammacommissaris bij de NOS). Speelfilm, Sport, Spel dan wel Show en een beetje Seks. Dat zijn de touwen waarbinnen het catch- as-catch-can zich gaat afwikkelen. Dolle boel? Wolzak fronst. „Niet doller dan bij de tijdschriftenuitge verij. Wij gaan gewoon datgene doen waarom de markt vraagt. Dit in tegenstelling tot de omroepen die een maatschappelijke functie hebben. Wij gaan voor die markt dus een kwalitatief zo goed moge lijk produkt brengen, rekening houdend met de grenzen die de Medianota stelt (geen reclame, geen actualiteiten, geen totaal-program ma) en met de grenzen die we ons zelf stellen. Spel en show? Daar zie ik nauwelijks ruimte voor. Dat is meer iets voor de omroepen. Seks? Er draaien een heleboel films in de bioscoop die bij ons niet in aanmer king zouden komen. De film Ema- nuelle, die onlangs door een om roep is uitgezonden, zou voor mij een enorm twijfelgeval zijn". Voor twee derde denkt Wolzak zijn zes uur per dag te gaan vullen met produkten uit de Hollywoodse droom- en doemfabriek. voor een derde met Nederlands drama, sportspecials en kinderprogram ma's. „Allemaal ontspanning en amusement. Geen documentaire over Opper-Volta, hoe interessant dat ook moge zijn. Eerder een zeil race rond de wereld. De kijkers vinden dat de omroepen te weinig amusement bieden. Blijkens een onderzoek dat we hebben verricht, is 37 procent bereid extra te betalen voor meer amusement. Daar ligt de markt". Merkwaardig. De bekende com mentator W. L. Brugsma heeft bij de komst van abonnee-tv juist aan getekend: „Het echte gat in de markt wordt gevormd door de groep van 600.000 tot 700.000 Nederlanders die blijkens kijk- en luisteronderzoek over een voldoen de mix van verstand en smaak be schikken en die bereid zijn tot eni ge dagelijkse hersenarbeid". Zij im mers, impliceert Brugsma, komen bij de omroepen (geen verzuiling meer, maar verzulting) schromelijk te kort. Wolzak: „Nee. Het waarschijnlijk ste gat is het stuk publiek dat amu sement wil. Maar ik sluit op den duur een kunstkanaal niet uit. Per jaar komen er in Nederland 300 nieuwe stukken op de planken. Daar gaan altijd dezelfde 100.000 mensen naar toe. Je zou de rechten van de laatste voorstelling kunnen kopen en die uitzenden. Misschien hebben er wel 200.000 of 300.000 mensen belangstelling voor. Het is iets dat we zullen onderzoeken". Bert Richaers van Delta Teledistri butie, nog zo'n grote, want hij weet zich geschraagd door Vroom en Dreesmann plus de uitgeversgigant Elsevier-NDU. Hij valt concurrent Wolzak bij in de mening dat er op de markt voor abonnee-tv slechts uiterst beperkt plaats is. „Je zult erg veel creativiteit nodig hebben om je te handhaven; daar zal het gevecht zich afspelen, want in prijs kunnen we elkaar niet veel ontlo pen". O nee? Delta Teledistributie gaat de abonnee, omgerekend, 23 cent per uur kosten; de VNU 16,3 cent. Maar Euro-TV, de derde grote (Sporthuis Centrum zit erachter, de fabrikant van schotelantennes Van Hunen en het Belgische audiovisu ele bedrijf SEPP) breekt de markt binnen met slechts 1,3 cent per uur. „Dat zal dan aan de programma's wel te merken zijn", schampert de concurrentie. Ook België Directeur Minning van Euro-TV echter: „Omdat we onze activiteit ook over België uitstrekken, den ken we een miljoen abonnees te kunnen halen. Tien gulden per abonnee per maand; dat maakt dus 120 miljoen gulden per jaar. Als je daar geen behoorlijk programma mee kunt verzorgen, kun je beter naar huis gaan. Een goed program ma? Dat zet je met 60 miljoen per jaar in elkaar. Overigens is het een vergissing te denken dat wij 24 uur per etmaal steeds maar nieuwe pro gramma's brengen. Zoiets zou in derdaad onbetaalbaar zijn. Wij brengen een programma van acht uur en dat herhalen we vervolgens twee maal. Voor 70 procent zal het bestaan uit speelfilms. Hoe recen ter, hoe liever. Verder sport. Maar ook nieuws, of liever: de achter gronden van het nieuws in de vorm van een praatshow". Met dit laatste gaat Minning duide lijk veel verder dan zijn concurren ten Wolzak (helemaal geen show of gepraat) en Richaers (hoogstens show-specials in de trant van: een kwartier Doe Maar). Drs. Paul Hendriksen tenslotte, ad junct algemeen secretaris van de NOS, de man ook uit wiens mond het visioen werd opgetekend van de rechtstreekse eredivisie-versla gen en de gratis toegankelijke voet balstadions. „Ik heb persoonlijk", 'lai ït zegt hij, „twijfels aan de h )ue heid van zelfs één kana abonnee-tv. Want wat k straks al bij aan programma gramma's uit het buitenla kabelexploitanten zitten i ror met de juridische kwestie auteursrechten daarop. Maat geregeld zijn er wordt hf gewerkt zullen de kabe tanten met hun toch al sl^1Sï legde boterham bij het pubiaai ker peilen of er belangstelli is. Tegen een verhoging ^an; abonnement op de kabel ui ;ejc De consument krijgt meer'' buitenland, maar hij. zal moeten betalen. En dan vlnil me af of mensen die tocheer vrij hoog kabel-abonnemeiesti ben waarvoor ze steeds mever gen, ook nog eens een apai nement voor leuke dingen nemen van vijfentwintig o ia' gulden per maand. Vrij lag tingen bovendien, want de iet sche kosten voor het aanpas an de kabelnetten liggen erg ljeu reclamespots invoeren om ten te bestrijden, mag de a' d tv van minister Brinkman eza edi idii >p 1 •iel Krenten in de pap Zi ïet igis ügS Ug< gegi roe ost Als het allemaal zo onaantn is, waarom broedt de NOS men met de Bioscoopbondioj Nederlandse Sportfederatie g] plan om zelf het avontuur abonnee-tv aan te gaan? wij", roert Hendriksen in koffiedik, „een programirj*! ogen hebben dat zeer duidi afwijken van wat de comi gegadigden willen. Omdat werkelijks toevoegen aan staande aanbod. Recente sp rechtstreekse evenementef' krenten in de pap. Ons mentstarief zal hoger dat van de andere Maar wij denken dat de cor het zal willen betalen om geen aanvulling zullen brei het reeds bestaande, het le leen méér. Omdat wij iets ders zullen brengen". Uitgangspunt bij het gespi^j dat omroeppolitieke zaken geroerd zouden blijven ali weinig belangwekkend vooi gemiddelde kijker wil wet< benadering sprak Hendrilt aan. „In Hilversum wordt op de consument nog wel geten. Men kijkt eerst na; gen organisatie en dan pas publiek. Het is een soort bei formatie. Men overschat belang". Maar verdorie, komt dat omroeppolitieke toch weer uit het doosje. niet hoe diep het dal is de commercie op het abonnee-tv bereid is te gaa mert Hendriksen. „Als ze v durven te nemen en door douwen, dan zou er op een Nederland III kunni staan, een commercieel dei Want welke voorwaarden Medianota nou helemaal programma-inhoud van d< nee-tv? Bovendien is die Ju dianota over een paar jaarj, ten. Maar zo'n commercie* net wilden we juist niet. vind ik dat de publieke oi het hele bestel in de^l heid moet worden gesteld' weer te stellen tegen deze (ai ontwikkeling en wel door te krijgen aan de nieuwe oi ling mee te doen". PIET i'1 er g :t :g< idoal rrriei iez< bon 1 SN 3V Uns riks m 1 Hek o 'udi •r ;,n I zij y P oei F )m< H i >ds< be laf: 'get d ael srk lond b lee et toe 'ri |er 'ta n uin '5 iki

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16