^Ons leger komt goed op de mat" Al f ootball- spelend „de oorlog in £eidóc6outcwt Amerikanen voelen zich in Texas ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 sind september speelt bijna derde van de Nederlandse e hap een serieus gsspel op Westduits igebied. Het gaat om 24.000 'liren van het eerste ;orps, onder wie 3000 risten, die meedoen aan de )-oefening Atlantic Lion, n met duizenden ikanen, Duitsers en jsen. Opperbevelhebber van grootscheepse operatie, ons land één keer in de vijf aan meedoet, is luitenant aal W. J. Loos. Met hem en e naaste medewerkers had iggever Homme Krol een ek in het tijdelijk Ikwartier van Atlantic Lion vliegbasis bij het Duitse ie. E Volgens het NAVO- iek brak gisteren de oorlog :n slordige vijftig kilometer Nijmegen gooiden vliegtui- in de blauwe partij een serie er de Maas en de Rijn liggelen. Niettemin moeten man oprukkende troepen groene partij met de „hele 'an 6000 voertuigen aan de [ant zien te komen. Hun com- mten krijgen een weekend om daarover na te denken, ,zo lang is er wapenstilstand, 'agmorgen vroeg, bij het be an de vijfdaagse werkweek, ;de oorlog" weer verder met issale oversteek van man- en ïkracht. In de buurt van igsbeek en Well wordt eerst ias genomen, over drie inder- geslagen geniebruggen. Een ter moet de tros de Rijn over. fbeurt met niet minder dan n veerponten, tussen Emme- n Wesel. spectaculaire, moeilijke klus, het is nog maar een voor- zegt luitenant-generaal Loos (50). „Daarna staat de ;n nog heel wat te wachten", in het dagelijks leven com- int van het Eerste Neder- Legerkorps (onze NAVO- »e °P Srond) acteert twee vijf dagen lang als de opper- °"iebber. van de oefening At- Lion, waaraan 24.000 Neder- =rt 1L000 Amerikanen, 5000 Te-rs en 600 Britten meedoen, ook nog 10.000 wielvoertui- 2500 rupsvoertuigen, tijd golft dit leger, voorzien 3se flodders en verdeeld in lartijen, heen en weer op een strook dicht bevolkt West- jrondgebied (plusminus 40 ki- :r breed) tussen Wesel en fh, vlak langs de grens bij e. Het wordt geen vakantie le maten, verzekert de gene- Van plat op de rug liggen zal terecht komen. De spelers n voortdurend beziggehou- op de grond niets te doen, omt er wel iets uit de lucht, partijen hebben namelijk een vliegbasis, die hen steunt. Er linstens honderd vliegtuigen g in de lucht". Atlantic Lion een uitput- m^? I <iÖ)u ik ket niet wi^en noemen, ^wordt het uithoudingsvermo- in de man flink op de proef I. Van de rustpauzes moet conomisch gebruik gemaakt n. Het is aan de commandan- n de eenheden om voldoende e organiseren". Bij enig door is mede namens mogelijk et ja ruste moeders, wordt duide- de nachtrust te velde geno- moeten worden, als het zo 'it in schuttersputjes. Overi- ongestoord, want er zijn ,^5 lts geen gevechtsacties. Chauffeurs krijgen een aantal laap opgelegd. „We kunnen ebben dat zo'n kerel in een door oververmoeidheid een iet burgers platwalst", aldus 2977ie Bert van Tol, eerder batal- k 2, lïfimandant in Libanon en nu 800/ 'jectieider de grote man ach- planbord, die Atlantic Lion minuut tot minuut aan het ;k houdt. èet of koud '^Nederlanders wordt dit de na-oorlogse NAVO-oefe- NERAAL LOOS OVER „ATLANTIC LION ning. Voor de Amerikanen, onder wie 8000 man van de uit Texas overgevlogen Eerste Tankdivisie, is een oefening op deze schaal een jaarlijks gebeuren, waar ze ogen schijnlijk niet heet of koud van worden, 't Is tenslotte hun beroep. Generaal Loos: „Voor ons is Atlan tic Lion erg nuttig, omdat we nu de gelegenheid krijgen op divisieni veau tijd, ruimte en tegenstander te beheersen. Het is belangrijk het sa menspel met je bondgenoten te oe fenen. Het gaat ook om onze ge loofwaardigheid in NAVO-ver band. Die is essentieel voor de af schrikking van potentiële tegen standers". Volgens hem is de oefe ning grondig voorbereid, in goed overleg met de Duitse burgerlijke autoriteiten. Schadegevallen („ze zijn onvermijdelijk bij zo'n opera tie") zullen dit keer vlot behandeld worden. Overigens blijven alle voertuigen in Nederland op de ge baande wegen. In Duitsland komen ze veelal in het vrije veld terecht. Iedere speler, zoals de militaire deelnemers hardnekkig door hun -superieuren worden aangeduid, is met behulp van een speciale in structiefilm duidelijk gemaakt hoe schade te voorkomen. I Generaal j W. J. Loos: „Het uithoudingsver mogen wordt flink op de proef Generaal Loos schat het schadebe drag royaal tussen de „twee en de dertig miljoen gulden". Kortom, er valt weinig van te zeggen. Veel hangt van het weer af. Over de to tale kosten van Atlantic Lion voor de Nederlandse staatskas is Loos al even vaag. „Acht tot tien miljoen gulden méér dan het bedrag, dat we kwijt waren geweest als we At lantic Lion niet gehouden hadden. Dan hadden we namelijk óók geoe fend, zij het in geringere omvang". Hebben Loos en zijn staf gerekend op de door Onkruit aangekondige acties tegen het militaire bedrijf? „We hopen natuurlijk niet op een confrontatie, maar eerlijk gezegd rekenen we ook niet zo erg op de monstranten. In het geval dat, ne men we contact op met de burger lijke autoriteiten. Wij ondernemen zelf geen actie". Waarnemers Als uitvloeisel van de akkoorden van Helsinki zal Atlantic Lion ook worden bijgewoond door een aantal militaire waarnemers van het War schau Pact. „Het spreekt vanzelf, dat deze mensen niet alles te zien krijgen", zegt kolonel C. Kuypers, de rechterhand van generaal Loos. „Ze laten ons ook niet alles zien. Ik zit te denken aan de EOV, de elek tronische oorlogvoering. De Ameri kanen werken in deze oefening uit gebreid met dit soort apparatuur. Daar wordt nu door ons voor het eerst goed mee geoefend. Het is spul, waarmee je verbindingen van de vijand kunt verstoren, uitluiste ren en misleiden. Zelf hebben we 'die apparatuur nog nauwelijks. De geplande aanschaf is vanwege de bezuiniging door het kabinet uitge steld tot het eind van de jaren tach tig". Hoe beoordeelt generaal Loos de inzetbaarheid van het Nederlandse legerkorps, waarvan zestig procent nu in Duitsland opereert? „De Nederlandse eenheden komen goed op de mat. Ook de inzetbaar heid van het materieel is goed. Ze- kor tachtig tot negentig procent". Maar wat dan gezegd van de be richten, dat veel gaten gestopt wor den vanuit de achterblijvende on derdelen in Nederland? „Dat er kinken zijn in de kabels van ons logistieke systeem is niet helemaal onwaar, maar het is niet zo, dat wat in Nederland achter blijft, niks meer heeft". Projectleider overste Van Tol zegt even later: „Er is absoluut geen grijs circuit, al wordt er zo nu en dan ergens een jeep geleend bij een andere brigade. Onze inzetbaarheid ligt rond de negentig procent en dat vind ik hoog". WEZEP De schade die tijdens militaire oefeningen door militai ren aan eigendommen van burgers wordt toegebracht, is in het recente verleden zo uit de hand gelopen dat voor Atlantic Lion een nieuw scha- debeheersysteem zal worden toege past. Dat nieuwe systeem is uitge dacht door de genietroepen in We- zep. Luitenant-kolonel D. J. Tees, tevens plaatsvervangend comman dant van 101-Genie-gevechtstroe- pen: „De Nederlandse militair is in de regel niet erg vernielzuchtig tij dens de oefeningen. Het zijn vooral de Amerikanen, die denken dat ze in de uitgestrekte vlakten van Téxas aan het oefenen zijn als ze in Europa komen. De Engelsen kun nen er ook wat van. Die hebben soms nog steeds het idee dat Duits land bezet gebied is en dat men daar maar z'n gang kan gaan. Er wordt dikwijls geheel onnodig door koren- en maisvelden gereden met rupsvoertuigen. Verder komt het vaak voor dat tuinen omgeploegd worden door militairen of dat as faltwegen worden vernield. In Wezep heeft men nu een sy steem opgezet waarbij schademel- dingsteams alle eenheden begelei den. Wordt de ^schade geconsta teerd, dan komt er een rapport dat via éen tussenstation bij de „dama ge control staff" komt. Daar heeft men dan tijdens de oefening direct een overzicht van de schades en kunnen waar nodig onmiddellijk maatregelen getroffen worden". „Vroeger was het zo dat de schade- rapportage door degenen gedaan moest worden die de schade ver oorzaakten. Maar een chauffeur van een tank, die een paaltje on dersteboven rijdt, heeft tijdens zijn oefening vaak geen zin om daaraan mee te werken. Vandaar dat de schaderapportage op de helling is gezet en de genie is ingeschakeld om een nieuw adequaat systeem te vinden", aldus overste Tees. Het blijkt zo geregeld te zijn, dat het land dat de schade veroorzaakt ook betaalt. Burgers hebben tot drie maanden na de oefening gele genheid schadeclaims in te dienen. Scheidsrechters Overigens doen er nauwelijks Ne derlandse tankbataljons aan de oe fening mee. Maar dat heeft te ma ken met de omwisseling van de Le opards en de Centurions door de nieuwe Leopard II, welk proces in volle gang is. De Duitsers knappen nu Het werk op met hun Leopards II. Wat overste Van Tol betreft, wordt Atlantic Lion een prima oe fening. Om te voorkomen, dat de „oorlog" uit de hand loopt, heeft hij de medewerking van 2712 scheids rechters te velde. Van Tol geniet nu al van de verrassingen, die hij: in zijn draaiboek verwerkt heeft. Onverwachte luchtlandingen, bom bardementen, aanvallen met che mische middelen, noem maar op. Ook het uitstijgen zal danig beoe fend worden. Dat wil zeggen dat de bemanningen van tanks en andere voertuigen er veelvuldig uit zullen moeten om schuttersputjes te gra ven en versperringen aan te bren gen. Ook mogen ze rekenen op en kele uren gasmasker-op. Is er toevallig ook een atoomaanval gepland? Overste Van Tol (licht grinnikend): „Nee, dat niet. Beide partijen heb ben afgesproken geen kernwapens te gebruiken. Maar goed ook, want anders loopt de zaak binnen een dag dood". HOMME KROL Een spelletje Amerikaans football in Oirschot om de tijd te doden, alvo- 's Middags noodrantsoenen, maar rens „de oorlog" in te gaan. warme hap. OIRSCHOT De Ameri kaanse militairen maken zich op de Oirschotse hei in alle rust op voor Atlantic Lion. Donderdagmiddag werd de tijd zelfs gedood met een spel letje Amerikaans football. Het speelveld was uitgezet op een van de vele door rupsbanden omwoelde zandpaden op de Oirschotse hei. Deze hei is hun namelijk toegewezen als ver zamelplaats. Zij maken zich er gevechtsklaar en worden ge formeerd tot inzetbare eenhe den. Onder zogenaamde oorlogsomstan digheden bivakkeren de tankbe manningen en ondersteunende groepen in primitieve tentjes, vaak niet meer dan een tussen enkele bomen gespannen zeiltje. De rust van de hei wordt er eigenlijk nau welijks door verstoord. Ogenschijn lijk heerst alleen in het hoofdkwar tier bestaande uit enkele ge pantserde voertuigen met daarover een tent een nerveuze stem ming. Hier hangen de stafkaarten aan de muur, waarop met fel ge kleurde viltstiften van allerlei is ingetekend. Hier spuugt ook de ra dio bij voortduring berichten uit; vanwege atmosferische storingen en het Amerikaanse slang nauwe lijks te verstaan door een niet ge traind oor en zeker niet te begrij pen omdat gebruik wordt gemaakt van allerlei codes. Op de achter grond brommen voortdurend zwa re generatoren en ratelt de telex. Dat hoofdkwartier, omgeven door rollen prikkeldraad en getooid met de Amerikaanse vlag, wordt be waakt door een eenzame schild wacht, tegen de regen beschermd door een in een boom gespannen regencape. Hij doodt de tijd door al maar kleine takjes van een grotere tak af te plukken en er zijn nagels mee schoon te maken. De man staat er kennelijk al lang de grote tak is zo goed als kaal. Buiten'het hoofdkwartier oogt de Oirschotse hei over het algemeen zoals een hei er hoort uit te zien. Nog net een beetje paars en -over wegend stil. Slechts her en der staan min of meer gecamoufleerde voertuigen van uiteenlopend kali ber. Zware tanks die, zo wordt ver haald, nog hebben meegedaan aan de oorlog in Vietnam en die over vijf maanden worden vervangen door nieuw materieel, vrachtauto's, jeeps en keukenwagens. De inwen» dige mens wordt, oorlogsomstan digheden of niet, door de Amerika nen niet vergeten. Afgezien van de liters cola die ge tuige de vele lege blikjes xiagelijks worden geconsumeerd, zullen de militairen zeker niet van honger omkomen, 's Middags schaft de pot weliswaar noodrantsoenen, maar 's morgens en 's avonds wordt er warm gegeten. Hier en daar op het terrein' staan kleine, ronde, knalgele torentjes. Navraag leert dat het in Duitsland gehuurde toileteenheden zijn. Nor maal gesproken moeten de militai ren zich bij dit soort oefeningen be helpen met in de grond gegraven putjes, maar dat leverde wat pro blemen op vanwege het grondwa ter. Enkele burgers hebben zich al wandelend op de hei gewaagd. Be langstellend kijkend naar het Ame rikaanse geweld. Burgervoertuigen worden echter van de Oirschotse hei geweerd. De enige niet-militai- morgens en 's avonds is er een de door het Amerikaanse leger ge huurde civiele personenbusjes waarmee ook de vertegenwoordi gers van de media worden ver voerd. Al het eigen materieel is kennelijk in gebruik. Maandagmorgen vertrekken de mi litairen, richting West-Duitsland. Verwacht wordt dat er gigantische verkeersopstoppingen in Oost-Bra bant zullen ontstaan. Besloten is dan ook om wanneer NAVO-vlieg- tuigen in het kader van een lucht machtoefening schijnaanvallen uit voeren op de kolonnes, daarop niet te reageren. Dat wil zeggen, niet van de weg af in dekking te gaan. De chaos zou er alleen maar groter door worden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15