Voor Koeman is Ajax-F eyenoord een gewoon duel voetballerlei Nederland treft Spanje in Kuip Erwin Koeman uit selectie Kortsjnoj en Kasparov toch aan schaakbord? Mentheour wint twaalfde rit Winst voor FC Nürnberg »5ET' CeidöeGomattt ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983PAGINA 11 •nnisbond looft )gin 'ookjes r.ERSUM Een be- aan Disneyworld, ok op het program- taat, heeft de Ko ike Nederlandse sbond gretig ja zeggen op een uit ing om één jongen rie meisjes af te igen naar de we- ampioenschappen twaalf tot en met 'en jaar, die volgen- >ek in Orlando (Flo- beginnen. aanwijzing van Ri- Krajicek, Nathali ierendonck, Bettina •veld en Mariette •uggen tekent de TB aan trots te zijn nen internationaal paciteiten van deze ■landse kinderen zo inschat, maar dat (positieve) besluit- ing en zware rol gespeeld, dat het •en unieke kans be- om Disneyworld te Een ervaring, die lun leven lang zal jven", zoals in het •richt staat met in gekoppeld de 'king: Wanneer aast ook nog sue- i kunnen worden kt dan is dat mooi •nomen iatste zinsnede slaat bondsfilosofie, die eur Ybo Buruma volgt verwoordt: essen op deze leef- nogen en kunnen en te zware rol spe- De tennisopleiding Hale kinderen is erop t. 11 om een aantal zo- e brengen, dat zij, eer zij volwassen ^jiet succes deel kun- emen aan de inter- var ïale tenniscircuits. kampioenschappen SP iet meer dan stap- V p deze weg en ze- net maatgevend", voedkundige waar in de kennismaking n tf/e stripfiguren van Wij Disney schijnt zo ellii te zijn, dat Buruma e tft van een „fraaie d tussen prestatieten- n in algemene ontwik- >n br van deze zeer rn\genDe ploeg r A fonder leiding van wjjn Laudin, van wie inai\ekend is of hij in ee Jfjes gelooft. KNVB wijzigt opzet van titelstrijd ZEIST De KNVB heeft wijzigingen aange bracht in de opzet van de strijd om het alge hele amateurkampioenschap van Nederland. Aan het einde van het seizoen zullen de drie hoofdklasse-kampioenen van zondag en drie eerste klasse-kampioenen van zaterdag in een competitie strijden om de titel. Afhankelijk van de tijd wordt dat een hele of halve com petitie. De titels zaterdag- en zondag ama teurkampioen van Nederland gaan naar de hoogst geeindigde clubs in die competitie. De KNVB streefde er al langer naar tot deze op zet te komen, maar zag zich in het verleden gedwarsboomd door het feit dat de zaterdaga mateurs slechts twee eerste klassen kenden. Met ingang van dit seizoen is dat gelijk ge steld aan dat van de zondagse voetballers. ZEIST De interlandwedstrijd tus sen Nederland en Spanje zal op woensdagavond 16 november in het Feyenoord-stadion gespeeld worden. Het is het sleutelduel in groep 7 van de kwalificatieronde van de strijd omhet Europees landenkampioen- schap tenzij Nederland op 12 oktober in Dublin tegen Ierland gelijk speelt of verliest. In beide gevallen is Spanje dan al vóór de wedstrijd in De Kuip zeker van deelneming aan de EK-eindronde in '84 in Frankrijk. ZEIST Erwin Koeman heeft afgezien van een plaats in de selectie van het Nederlands elftal, dat aanstaande woensdag in Brussel vriendschappelijk tegen Belgie speelt. Bonds coach Rijvers had de Groninger, die met een slepende voetblessure kampt, in zijn ploeg op genomen om de continuiteit te waarborgen. Trainer Han Berger van FC Groningen had geen bezwaar tegen de selectie van Koeman. Na overleg tussen FC Groningen en KNVB-arts Frits Kessel werd alsnog besloten Koeman buiten de ploeg te houden, zodat de medische behandeling van Koemans kwet suur in Groningen voortgezet kan worden. Rijvers zal morgenavond een zestiende speler aanwijzen. BELGRADO Viktor Kortsjnoj en Gary Kasparov hebben in een gezamenlijke verklaring te kennen gegeven alsnog tegen el kaar te willen uitkomen in de halve finales van de kandidaten matches om de wereldtitel. Beide grootmeesters hebben zich tot de de wereldschaakbond gewend om te onderzoeken of de twee kamp alsnog kan doorgaan. Kortsjnoj en Kasparov hadden elkaar vorige maand in Pasadena moeten ontmoeten voor hun onderlinge krachtmeting. Kasparov kreeg toen echter van de Russische schaakbond geen toestem ming om tegen zijn ex-landgenoot te schaken. Kortsjnoj werd toen bij het niet opkomen van Kasparov tot winnaar uitgeroe pen. De winnaar van dat duel had in de finale van de kandida- tenreeks moeten aantreden tegen de Hongaar Zoltan Ribli, die papieren winnaar werd tegen de Rus Smyslov. Deze had even eens geen permissie gekregen om in de voor dat duel met Ribli gekozen lokatie Abu Dhabi aan te treden. AMSTERDAM Ronald Koeman, de tweevoudig international, die de afge lopen zomer voor 1,4 mil joen gulden van FC Gro ningen naar de landskam pioen verhuisde, staat aan de vooravond van zijn eerste Ajax-Feyenoord. „Omdat ik het nog niet eerder heb meegemaakt, is het voor mij een beetje moeilijk om precies te zeggen wat die wedstrijd nou zo aantrekkelijk maakt. Voorlopig be schouw ik het dan ook maar als één van de 34, al is het natuurlijk wel een vreselijk belangrijke". Samen met aartsrivaal Feye- noord gaan de Amsterdam mers momenteel in de eredivi sie aan de leiding. Niet veel „kenners" zullen dat na de uit tocht van vedetten (Cruijff, Lerby, Schrijvers, Kieft) ge dacht hebben. Ook Ronald Koeman niet. „Het gaat tot nu toe boven verwachting, al had ik vooraf toch ook wel het idee dat wij een woordje mee zouden kunnen spreken. Mis schien niet helemaal boven aan, maar toch wel vlak fcr bij. Ik vind ook dat wij terecht op kop staan. Zeker, uit bij Vo- lendam hebben wij een beetje geluk gehad, maar heeft Feye- noord tot nu toe dan zo over tuigend gepresteerd? En PSV verliest thuis zelfs van Willem II nou, die verdienen het dus ook niet om bovenaan te staan. Wat voetbal betreft heeft Ajax nog altijd het meeste in huis. Feyenoord moet het, behalve van acties van Cruijff en soms Gullit, vooral van kracht heb ben". Dat dat laatste facet overigens van niet te onderschatten be lang is in het huidige voetbal, ondervond Ajax afgelopen woensdagavond, toen de Am sterdammers in De Meer tegen Olympiakos Piraeus niet ver der kwamen dan een teleur stellende 0-0. Koeman: „In dat soort partijen ontbreekt het ons inderdaad aan kracht en ook aan routine. Wij missen dan iemand die de ploeg in een mindere periode toch over het dode punt kan helpen. Kijk, en als het met voetbal al leen niet gaat, dan zul je toch andere dingen moeten probe ren en lukt dat ook niet, ja, dan is het vreselijk moeilijk om van dat soort tegenstan ders te winnen. Want die Grieken kwamen hier natuur lijk niet heen om naar onze goal te gaan. Iedereen speelde achter de bal. En achterin voetbalden ze ontzettend hard, allemaal hadden ze de messen eronder, louter moordenaars waren het". Voortvarend Ondanks de voortvarende competitiestart hebben de Am sterdamse bestuurders hun doelstelling voor dit seizoen nog niet bijgesteld. Het kampi oenschap \yas geen „must", met het bewerkstelligen van Europees voetbal waren Harmsen en de zijnen tevre den. „Maar de doelstelling van de spelers gaat wel verande ren", voorspelt Ronald Koe man. „Ik denk dat wij wel de gelijk mee kunnen dingen naar de eerste plaats. Geble ken is dat wij niet voor Feye noord en PSV onder hoeven te doen. Het is alleen de vraag hoe zo'n jong elftal als Ajax zich over een heel seizoen zal houden. De meeste jongens moeten verschrikkelijk veel wedstrijden spelen. Ga maar na: Ajax is hofleverancier voor het Nederlands elftal, er voet balt een aantal van ons in Jong Oranje en ook voor het militair elftal (Koeman zit zelf ook in dienst bij de luchtmacht op een kazerne in Hilversum) moeten steeds weer jongens opdraven. Dat kost wel veel kracht". „Het zou natuurlijk schitte rend zijn als we kampioen werden", mijmert hij. „Harm sen zou dan iedereen de mond gesnoerd hebben. Begrijp me goed hoor, uiteraard was Ajax nu sterker geweest als Cruijff er nog had gelopen, als Lerby er nog had gespeeld en als Piet Schrijvers nog in het doel had gestaan, maar toch is het vol gens mij een goede keus van Harmsen geweest om de jeugd het vertrouwen te geven, om een elftal op poten te zetten dat het over pakweg drie jaar helemaal kan gaan maken Moeiteloos De ex-Groninger paste zich vrijwel moeiteloos aan bij zijn nieuwe werkgever. „De Mos vertelde mij onlangs nog dat ik vreselijk goed in de groep lag", beaamt hij. „De eerste tijd heb ik mij bewust rustig gehouden. Je kunt direct wel een grote bek opzetten, maar dat is niet zo verstandig. Toen ik als 16-jarige bij de A-selec tie van FC Groningen kwam heb ik dat precies zo gedaan. Eerst heb ik rustig de kat uit Ronald Koeman staat aan de vooravond van zijn eerste Ajax-Feyenoord. „Het is voor mij gewoon één van de 34 wedstrijden" de boom gekeken en pas toen ik ging presteren ben ik mond gaan opendoen. Acceptatie heeft nu eenmaal alles te ma ken met de prestaties die je neerzet". De transfersom van 1,4 mil joen gulden, die Ajax voor hem moest neertellen, heeft hem eveneens niet uit zijn evenwicht doen geraken. „Nee, dat doet mij niks", glim lacht hij. „Al is het natuurlijk een belachelijke som geld voor iemand van 20 jaar. Zo'n be drag kun ie nooit waarmaken. Maar ja, die bedragen komen nu eenmaal voor in de voet ballerij", haalt hij slechts de ninger periode is Ronald Koe man drie kilogram aan over tollig gewicht kwijtgeraakt. Hij weegt momenteel 77 kilo gram. „Ik eet en doe niet an ders dan bij FC Groningen, maar ik train natuurlijk veel vaker en ook veel harder". Broers samen Over het gerucht als zouden de broertjes Koeman volgend seizoen bij Ajax herenigd wor den, zegt Ronald: „Dat is goed mogelijk, al zal dat nog van veel factoren gaan afhangen. Erwin heeft bijvoorbeeld nog een tweejarig contract, al zegt dat nou ook weer niet zoveel. Want als Ajax het geld voor hem over heeft en Erwin wil zelf ook, wie moet hem dan te genhouden? Bovendien, De Vries en Harmsen zijn twee vrienden, die kunnen een hoop regelen. Maar het is per tinent niet waar dat alles tus sen Ajax en FC Groningen nu al rond is en dat Ajax nu al de helft van Erwins salaris bij FC Groningen voor zijn rekening neemt, zoals Jan Reker (trai ner van PSV) in een interview heeft beweerd. Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken". DIRK VAN DER KAAP bel krijgt pgas lappel is, zoals bekend, ^ïteel op de harde toer imburger SV. De Oos- trainer is ontevre- enkele spelers van ie en heeft inmid- aantal keren ge- met maatregelen. Toch k hij niet zo soeverein v- .electie als in het m het geval is geweest. Milewski, die na een probeert zijn plaats lamburgse basisforma- ,ersfero veren, heeft Happel mg P.taan gegeven, dat hij ach|'eêementen dan maar Vaar moet maken. De ,n „.aanvaller kon direct rj tei training verdwijnen. I zal hem binnenkort 319 pngend nodig hebben, 302 Thomas von Heesen 365 knlangs een meniscuso- 36° I ondergaan en Wol- 376 fWuttke wacht een 340 Pg na de rdde kaart bij 365 ja Düsseldorf, waar hij penstander in het ge- buwde. kwamen er slechts 27.000 be langstellenden in het Düssel- dorfer Rheinstadion. Merkel weer uitdagend Max Merkel, trainer in ruste, heeft weer eens voor opwin ding gezorgd. De vooral door Duits-talige boulevardbladen veel gevraagde kolomnist zorgde onlangs voor nogal wat opwinding door het spel van de Oostenrijker Bruno Pezzey te kwalificeren als „slaaptrein-voetbal". Trainer Bruno Rehhagel van Werder Bremen, Pezzey-'s huidige club, was hierover dermate ontstemd, dat hij Merkel re pliceerde met de opmerking, dat deze zoiets nauwelijks kan hebben geconstateerd. „Ten eerste komt Merkel altijd drie kwartier te laat bij de wed strijd, ten tweede gaat hij ook altijd drie kwartier te vroeg weg", aldus Rehhagel. Stijgende lijn De twee jaar geleden opge richte club SV Tiefenstein uit de buurt van Konstanz wacht nog steeds op zijn eerste zege. In het seizoen 1981-1982 leed de club 22 nederlagen en had de doelcijfers 7-211. In het af gelopen seizoen werd net zo vaak verloren, maar dan met de doelcijfers 11-206 als eind resultaat. Van alle kanten werd opgemerkt, dat er bij SV Tiefenstein toch sprake was oys ina wil terug •t Bruno Recht van Düsseldorf heeft de kennen gegeven, dat nen afzienbare tijd ■llofs van FC Köln wil pen. Hij liet al weten, (ex?)-international ze- :t meer die DM 2,25 waard is, waarvoor VS bf domstad is ver- rkelk FC Köln zegt op zijn lat er toch een fors be- £e j tafel moet komen, ze- Fortuna hem zo graag '*v iben. Recht hoopte af- n ezaterdag op zo'n toeschouwers bij de fedstrijd tegen Hambur- i Dan had er al aardig tij gelegd kunnen wor- rouUeen transfer te bekos- Poor het slechte weer Klaus Allots (links): nog te duur. van een stijgende lijn. Deson danks stelde het bestuur van de club een nieuwe trainer aan en contracteerde twee nieuwe spelers. Protest tegen lichte straf De Belgische voetbalbond protesteert heftig tegen het feit, dat de speler, die tijdens wedstrijd Saoedi-Arabië Koeweit, scheidsrechter Pon- net zo maar tegen de wereld sloeg, relatief licht is bestraft. Hij was vanuit de dug out op zijn gemak het veld opgegaan en had vervolgens de Belgi sche arbiter knock out gesla gen. De FIFA, de wereldvoet balbond, heeft de speler slechts voor één jaar ge schorst: Dat vonden de Belgen echt te weinig. Namen te duur De FIFA kan binnenkort te gengas verwachten van België ten aanzien van een voorstel om tijdens mondiale toernooi en de namen van de spelers te vermelden op de shirts. De Belgische voetbalbond vindt het aanbrengen van de na men te ingewikkeld en het kost bovendien te veel. Topfunctie door voetbal Albert Gudmunsson is de mi nister van financiën van IJs land. Hij heeft deze topfunctie voor het overgrote deel te danken aan het feit, dat hij profvoetballer is geweest bij net Londense Arsenal. Glas gow Rangers, AC Milan, Ra cing Paris en Nice. Overal waar hij speelde, sprak hij binnen de kortste keren de landstaal vloeiend. Daar hij bovendien financieel zeer goed onderlegd was, werd hij na zijn actieve voetballoop baan prompt gekozen tot Max Merkel: „Slaaptrein- voetbal". voorzitter van de IJslandse voetbalbond. Sinds kort ver vult hij de functie van minis ter van financiën. Bus gemist Bobby Davison van de Engel se tweede-divisieclub Derby County miste onlangs de bus naar Blackburn Rovers. De aanvaller had zich verslapen. Manager Peter Taylor liet zich uitermate diplomatiek uit over de te treffen sancties. Hij realiseerde zich terderge, dat zijn ploeg er op de ranglijst niet al te rooskleurig op staat en dat Davison één van zijn belangrijkste aanvallers is. Daarom verklaarde Taylor, dat hij nog wat tijd wilde om over de te treffen maatrege len na te denken. Zo eenvou dig kwam Mark Dennis van Birmingham City er niet van af. Ook hij miste de spelers bus, dat het reserveteam van de club naar Bristol City zou brengen. Dennis, uiteraard weinig gemotiveerd vanwege zijn verbanning uit het hoog ste elftal, vertelde manager Ron Saunders, dat de accu van zijn auto leeg was en dat hij dus niet op tijd bij de bus kon zijn. Saunders gaf hem een boete van ruim tweedui zend gulden. Dennis nam de spelersvakbond in de arm teneinde die maatregel onge daan te maken. BESSEGES De Fransman Pierre-Henri Mentheour heeft gis teren de twaalfde etappe van de open Ronde van de Toekomst gewonnen. De beroepsrenner ontsnapte tijdens de laatste kilo meter van de 183 kilometer lange rit van Bourg-de-Peage naar Besseges uit een kopgroep van vijf renners. Hij won met vier seconden voorsprong. De Poolse amateur Andrzej Oleksiewicz lanceerde de beslissende vlucht. Mentheour reageerde als eerste gevolgd door de Tsjech Vladimir Kozarek. Even later sloten ook de Belgen Kenny de Marteleire en Paul Wellens aan. De vijf namen een minuut voorsprong op het peloton, waarin de Oost duitsers de koers gemakkelijk controleerden. Hun kopman Olaf Ludwig kreeg in Besseges een nieuwe gele trui. Olaf Ludwig, de leider in de Ronde van de Toekomst, krijgt een nieuwe gele trui. Hj.j.i.Jliüll.U WIELRENNEN Ronde van de Toekomst twaalfde etappe: 1. Mentheour (Fra-prof) 183 4.25.25 (gem. 41.368 km/u), 2. (Bel-prof) z.t", 5. Oleksiewicz (Pol-a- mat) z.t., 6. Castaing (Fra-prof) op 17 sec.. 7. Ludwig (Odl-amat) z.t., 8. Stephan (Fra-prof) z.t., 9. Bagot (Fra- -prof) z.t., 10. Brzezny (Pol-amat) z.t, 16. Theunisse (Ned-amat) z.t., 17. We- kema (Ned-amat) z.t., 21. Van Meer (Ned-prof) z.t. en vervolgens de rest van het peloton uitgezonderd: 114. Van Weers (Ned-amat) op 26.05. Algemeen klassement: 1. Ludwig (Odl-amat) 35.21.44, 2. Chaurin (Fra- -prof) op 3.17, 3. Ducrot (Ned-amat) op 4.18, 4. Guyot (Fra-prof) op 7.11, 5. Drogan (Odl-amat) op 10.22, Mottet (Fra-prof) op 10.39, 7. de Vooght (Fra-prof) op 11.06, 8. Boyer (Vst-prof) op 11.59. 9. Madiot (Fra- -prof) op 12.02, 10. Kummer (Odl-a mat) op 12.31. ZAALHANDBAL Jeugdtoernooi in Lelystad: Neder land - Frankrijk 22-18 (10-7), West Duitsland - Denemarken 16-16 (8-8). Stand: 1. Frankrijk 5 pnt, 2/3. West Duitsland en Nederland 4 pnt, 4. De nemarken 3 pnt, 5. Israel 0 pnt. BETAALD VOETBAL Vandaag Eredivisie PSV-Volendam Go Ahead-Fortuna Eerste divisie: MVV-RBC FC VVV-Herenveen Cambuur-Eindhoven NAC-NEC Morgen: Eredivisie: DS '79-FC Den Bosch Sparta-FC Utrecht Excelsior-Willem II AZ '67-Helmond S. Ajax-Feyenoord Groningen-Haarlem Eerste divisie: Telstar-FC Twente Den Haag-Veendam De Graafschap-SVV Heracles-Vitesse NEURENBERG In een vooruitgespeelde wedstrijd voor de Bundesliga heeft 1. FC Nürnberg gisteravond in eigen stadi,on met 4-2 van Eintracht Braunschweig gewonnen. Bij rust was de stand 2-1. De 12.500 toeschouwers zagen een offensieve wedstrijd van beide kanten. Doelman Kargus stond meer Brunswijkse doel punten in de weg. Bij de thuis club blonk ook Burgsmüller uit. Sportwereld NEW YORK De lijnrechter, die tijdens Flushing Meadow na door een bal van Stefan Edberg te zijn geraakt van zijn stoel viel en zijn schedel brak, is overleden. CANNES Bert Oosterbosch en Gerard Veldscholten bij de profs en amateur Nico Ver hoeven rijden de Grote Lan- denprijs van volgende week zondag in Cannes. NEW YORK Toronto Bliz zard heeft zich geplaatst voor de halve finales van de play- -offs voor het Amerikaanse voetbalkampioenschap. Toron to won twee van de drie duels met Vancouver Whitecaps. Het laatste werd 1-0. In de halve eindstrijd optmoet To ronto de Golden Bay Earth quakes. NEW YORK De Ameri kaan Ray „Boom Boom" Man- cini heeft in New York zijn wereldtitel boksen in het licht gewicht (WBA-versie) behou den. Tijdens het gevecht in Madison Square Garden sloeg Mancini zijn uitdager, de Pe ruaan Orlando Romero, in de negende knock out. LISSABON Otto Gloria heeft ontslag genomen als bondscoach van het Portugese elftal. Hij wordt opgevolgd door Arthur Jorge, de vroege re midvoor van Benfica, die afgelopen seizoen oefenmees- ter was van Portimonense. Gloria treedt in dienst bij de Braziliaanse club Vasco da Gama. PARIJS Alain Prost heeft zijn contract bij Renault ver lengd. Prost zal volgend sei zoen opnieuw fungeren als eerste formule I-rijder bij de Franse renstal. Over de identi teit van de tweede rijder wordt na afloop van dit sei zoen beslist. DARMSTADT De West- duitse Atletiekbond (DLV) heeft voorlopig- eenentwintig heren en acht dames geselec teerd voor de Olympische Zo merspelen van 1984 in Los Angeles. Daarnaast genieten vijf atleten, die langdurig ge blesseerd waren, een voor keursbehandeling. DEN HAAG De competitie wedstrijd van de Haagse krachtsportverenging Simson KDO van morgen tegen het Utrechtse De Halter is ver plaatst naar Utrecht. De forse regenval had in de pas van een nieuw dak voorziene ruimte aan de Hooftskade zo veel schade aangericht dat naar een andere lokatie moest worden omgezien. 't staat in de krant iedere dag weer

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11