„Leiden moet weer Leids worden" ELMEX-COACH RUUD HARREWUN: De spelers SPORT (foid-y? Qouna/nt zaterdag 17 september i983 pagin LEIDEN Ruud Harre wijn is de 35-jarige nieuwe kapitein op het Leidse basketbalschip, dat ook dit seizoen Elmex zal he ten. De vijfde coach in evenzovele jaren. Opvol ger van Hennie Blom, Han Wallaart, Ton Boot en Theo Kinsbergen. Il lustere voorgangers, die het met uitzondering van Blom, maar eén jaar ach ter het roer volhielden. Aan het eind van ieder seizoen waren er zoveel problemen en intriges dat zij allen verdwenen. Har rewijn hoopt zelf een ein de te maken aan die scha delijke ontwikkeling. ,,Dat hoop ik in ieder ge val. Ik begin in principe niet aan een karwei voor eén jaar. Het doel is echt met dit team te bouwen, met hier en daar een wis sel blijft het nog wel twee jaar bij elkaar. Dit seizoen is het in eerste instantie belangrijk de play-offs te halen. Belangrijker is ech ter om een goed seizoen te draaien als team. Opbou wen en publiek terugwin nen. Een kampioenschap zit er weer wél in als de grote sponsors verder ver dwijnen." Harrewijn kent de eredivisie als weinig anderen. Hij heeft een indrukwekkende loopbaan achter de rug: Rotterdam-Zuid (zeven jaar), Levi's Flamingo's (vier), Arke Reizen (twee). Stade Francais (een) en Am stelveen (een). Als in Straats burg geboren Nederlander kon Harrewijn in Frankrijk als Fransman spelen. Voor het Nederlandse nationale team speelde hij zo'n vijfenzeventig wedstrijden. De laatste drie jaar was hij coach van Stars in Haarlem. Schoon De kans dat Ruud Harrewijn langer dan een seizoen in de Leidse Vijf Meihal zal verblij ven, lijkt overigens redelijk groot te zijn. In vergelijking met vorige basketbaljaargan gen is er immers nogal het no dige veranderd bij de vijfen Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter Terug Na ampel beraad besloten ook dit seizoen de Hutspo(r)t-traditie maar weer voort te zetten. Een mens moet wat en een werklo ze rubrieks-redactie is ook maar niets. Dus. korfbal bedrijvende dames en heren, opgepast. Partij, wil len we zelfs zeggen. We zijn weer terug. Helemaal. Terug (2) Over terug gesproken. DIOK ging afgelopen weekeinde ook heel wat jaren terug, in de tijd. wel te verstaan. Na de rugbyers van het Leidse Studenten Rugby Gezelschap (kan ook Genoot schap zijn) een lustrum lang ruim op afstand te hebben gehou den. ging het zondag fout. Volledig fout. Het is dat er nog een penaltykick werd benut, anders hadden de vooraf zo superieur ogende mannen van Doorzetten (kan ook Drank zijn) Is Onze Kracht zelfs geen enkel punt tegenover dat studenten-totaal van tweeëntwintig op het scorebord kunnen drukken. Nu bleef de schade door dat eerreddende strafschopje van Ab Huisman ..beperkt" tot negentien punten. Nou ja, beperkt. Het is natuurlijk duidelijk dat er wat moet ge beuren bij de club die twee jaar geleden nog als landskampioen kon worden gehuldigd. Omdat Wij van Hutspo(r)t in dit soort droeve gevallen altijd wel positief willen meedenken, bij deze een suggestie aan DIOK's trainer Ton van der Loos. Straf trai ningen, Ton. Dat is het. En dan niet op dat fraaie veld aan de Mors, dichtbij die verleidelijke tap. Nee, gewoon, op het strand. Ver weg van alle geneugten die een training na afloop zo ge slaagd kunnen maken. Een actie waarmee DIOK overigens ook weer terug in de tijd zal gaan. Jaren geleden immers, toen DIOK nog geen topper „Verlies..." een ontwikkeling met toekomst. Indien de Leiderdorpers seizoen redelijk presteren, kan na afloop van de jaargang '84 een 16de plek worden bezet. De top 10 (plus RCL): achv eenvolgens de plaats op de ranglijst, de plaatsing van va' jaar, de gespeelde, gewonnen, gelijkgespeelde en verloren strijden, het aantal winstpunten, de doelpunten voor en fe| en het aantal eerste klasse-seizoenen: 01 (01) IJsselmeerv. 02 (02) Noordwijk 03 (03) DOVO 04 (04) Quick Boys 05 (05) Spakenburg 06 (06) Huizen 07 (07) Zwart Wit'28 08 (09) Kozakken B. 09 (10) ACV 10 (08) WHC 19 (20) RCL Verliezen Toch wel even gegniffeld, zaterdag op Sportpark Middelmï Akkoord, de streekderby tussen de thuisspelende Boys K Rijnsburg en de bezoekende jongens uit Katwijk, was zoni dat daarvoor nu direct schuldigen konden worden aangewel eigenlijk helemaal niet aardig, het gniffelen niet wat maar het door de geelzwarten uitgebrachte programmablai daarentegen wel. Want, wat lazen we, ons voorbereidend op^o Quick Boys is in vergelijking met het vorig seizoen nogal ^ex een en ander gewijzigd. Een aantal spelers verliet de blaw te gelederen, terwijl een nieuwe trainer, Martin van Viai het Katwijkse roer in handen nam. Bij Rijnsburgse Boys eigenlijk alles bij het oude. De club leed geen opmerkeli verliezen... ..Alles bleef bij het oude. De club leed geen opmerkelijke liezen..." Nee, de met zoveel rumoer gepaard gegane overgang f Quick Boys-topper Huug Aandewiel naar Rijnsburg kan je 1. 1 derdaad geen .opmerkelijk verlies" noemen... Kees Kees: „Doelman Gerard Volwater: de stugge van Wow LEIDEN Ruud Harrewijn bracht Frank Wessels mee van Stars, speelde in Haarlem met Emill Hagens, kent Toon van Helfteren van het nationale team en vele jaren eredivisie. Kortom hij weet precies wat hij dit seizoen in huis heeft. Zo denkt de coach over zijn spelers. ..Erik-Paul van Weeren is enthousiast, maar mist uiteraard ervaring. Hij is erg leergierig en over een jaar zullen we zien of hij in de eredivisie nuttig kan worden. Rudolf Oudshoorn ts een typische I'clubspeler, die bij Grasshoppers alles mocht. Hij moet nu gedisciplineerd zijn taak vervullen. Hij zit fysiek goed in elkaar, maar de omschakeling is groot. Hij moet nog wennen. Jim van Dam heeft een uitstekend schot. Verdedigend zal hij echter fysiek in de problemen kunnen komen. Frank Wessels is een echte systeem- 1 speler, die zeer nuttig kan zijn. Hij heeft moeite met de omschakeling van werk naar spelen bij doordeweekse wedstrijden. Hij heeft een uitstekend Emill Hagens is met Mitchell Plaat de beste guard van Nederland. Hij is een voorbeeld voor het hele team, heeft een uitstekende mentaliteit en verwacht dat ook van de anderen. Randy Wiel is in uitstekende vorm van vakantie in Amerika teruggekomen. De teamverandering werkt erg goed uit voor hem. Hij heeft voorlopig de taak van de tweede Amerikaan op Ron tichel heeft aanvallend uitste kende mogelijkheden, maar is een door een bepaalde aangemeten noncha lance toch vaak niet effektief. Zijn sprongkracht is uniek, maar ik zie het niet terug in de rebound. Hij komt verdedigend veel tekort, maar dat is niet alleen zijn fout. Bert Kragtwijk is de beste center van Nederland Als hij gezond is kan hij alle grote Amerikanen van de te genpartij verdedigen. Aanvallend heeft hij een uitstekend schoL Toon van Helfteren krijgt een veel zijdige taak, een soort vuilnisman, een frommelaar. Ik zie hem wel bij de toprebounders dit seizoen. Ik denk dat de wissel Leiden/Punch goed voor hem zal zijn.. Don Cox is een uitstekende teamspe ler. Ik had eerst gehoopt dat hij fysiek iets sterker zou zijn, maar gezien zijn verdedigende kwaliteiten en zijn schot kunnen we hem in een team met nog een Amerikaan goed gebruiken. Als dat laatste niet kon zou hij niet geble- Bert Kragtwijk (rechts), hier op archiefplaat met de inmiddels naar Den Bosch vertrokken Ronald van den Bergh, wordt door Ruud Harrewijn „de beste center van Nederland" genoemd. Ruud Harrewijn wil met Leiden in ieder geval de play-offs bereiken. twintig jaar bestaande basket balvereniging. Mede door het vertrek van Theo Kinsbergen en zijn spelers verdween het, ook door het toenmalige Leid se management gesanctioneer de gulle uitgavenpatroon van de Leidse club en verbeterde het werkklimaat. De broek riem werd op aandringen van Stuurgroep-voorzitter Pim Perquin en de voor Elmex verantwoordelijke directeur van GABA, Onne Gerritsen, aangehaald. Geen exorbitante buffets bij wedstrijden, maar gewoon zelfgemaakte boter hammen mee in de bus. Ruud Harrewijn, die zijn laat ste drie clubs (Arke Reizen, Amstelveen, Stars) inmiddels uit de basketbaltop zag weg vallen, over het beleid dat alle betrokkenen er toe heeft doen overgaan te kiezen voor „lijfs behoud met een slanker lijf". „Dat beleid is niet wijs ge weest. Leiden had meer moe ten investeren in de jeugd. Spelers uit de buurt hadden moeten worden opgeleid en ingepast in het team. Dan is het ook makkelijker om een nieuwe sponsor te vinden, de bedragen zijn kleiner en er is binding met het publiek. Ik heb nu eén speler uit Leiden (Erik-Paul van Weeren, red.) en eén uit Katwijk (Rudolf Oudshoorn). Ik zal me dit sei zoen moeten oriettteren welke spelers - ervan uitgaande dat ze beter zijn - in de komende jaren de plaatsen kunnen in nemen van de buitenstaanders in ons team. Leiden moet weer een Leids team worden." Speurtocht De goede voornemens op lan gere termijn van Harrewijn ten spijt, is Elmex op dit mo ment op .zoek naar een tweede Amerikaan. Een speurtocht die met overleg wordt ge voerd. Harrewijn heeft de tijd. En wil ook wat goeds. „Ik zoek een rebounder, die ook dominerend is in de bucket (de ruimte tussen vrije worplijn en basket, red.). Iemand die kan helpen achterin de zone press. Een type Dave Downey eigen lijk". Indien een dergelijk type niet te vinden is onder de spe lers die zich nu aanbieden, kan het best zijn dat de naam van de tweede Amerikaan pas in november bekend wordt. „Dan hebben we elf wedstrij den gespeeld en weet ik wat we nodig hebben. Als er ver der geen ernstige blessures zijn, waardoor de vraag hevi ger wordt, dan doe ik het zo. Ik wil geen noodkeus doen, ie mand die gelijk niet goed is en die dan weer terugsturen. Aan de andere kant, als een ge schikte speler zich vandaag aanmeldt, dan staat hij dinsdag op Schiphol". Overigens is het opmerkeliik dat Leiden zich het aantrek ken van een tweede Ameri kaan kan veroorloven. In eer ste instantie was immers ge meld dat er op de begroting slechts ruimte was voor eén buitenlander. In de wandel gangen werd daarbij zachtjes gefluisterd dat er waarschijn lijk onder de kerstboom nog wel plaats zou zijn voor een tweede. Ruud Harrewijn: „De inkom sten vallen op dit moment al mee. We hebben wat extra re clameborden kunnen verko pen en daardoor is er meer speling. De spelers delen straks eén appartement, dus de basiskosten blijven laag." Play-offs Leiden staat aan de voora vond, zoals dat zo mooi heet, van het nieuwe seizoen. Een belangrijk seizoen dus, want er valt veel goed te maken, dat voor Leiden met toppers tegen Black Velvet (vanavond in Amsterdam) en Nashua (woensdag thuis) begint. Aan het einde van de rit denkt Harrewijn in play-off-termen. Hij legt uit: „Na elf wedstrij den verwacht ik dat we ergens tussen de vierde en zesde plaats zullen staan, ervan uit gaande dat we met eén Ameri kaan spelen. Aan het einde van het seizoen, dus met twee Amerikanen, halen we zeker de play-offs. Wie nog meer? HO; en De Nashua natuurlijk, Half Haaksbergen en Weert. if 0 heeft slimmere spelers e Black Velvet, als het als e__ speelt is het sterker. et gaat thuis erg veel winne erri En over het eigen, zwar ta]( gin: „Ik denk dat als wij a avond gedisciplineerd sp wij met eén Amerikaan l en Randy Wiel, die op di ment toch de inbreng van een Amerikaan," kansloos zijn. Den F7 1 wordt, dat weet je van tPe ren, een zware pot. Wij ben verstandige, intellii'e spelers, dus moet je je t&t stander met taktische dtusi verrassen. Wij hebben iil ai voorseizoen wedstrijden fcf op teamgeest. Op die m\gei konden we ook zonder Alom kanen en Kragtwijk wi^ j van topteams als Sunai^jf, Hagen, dat toch twee :,es won van Hatrans. Den I heeft echter een uitste schot van buiten, daar moeilijk tegen te verdec We mogen natuurlijk ni gaan." HANS Straftral- ningen... was, werd op dat strand ook al de basis gelegd voor de opmars die Leiden later de eerste landstitel opleverde... Circuit Op het tennispark van Unicum zal donderdag, vrijdag, zater dag en zondag het Masterstoernooi van het Leidse Courant Tennis Circuit worden afgewerkt. Bij deze reeds een eerste fo tografische voorbeschouwing. Achtenvijftig SVLV bestond vijftien september achtenvijftig jaar. Een mede deling die u gewaardeerde lezer, lieve lezeres, niet direct een slapeloze nacht zal bezorgen. We zouden het in deze rubriek dan ook niet hebben gememoreerd, als diezelfde Voorschotense vereniging niet zelf de aandacht zou hebben gevestigd op dat verjaardagsfeit. In een acht pagina's tellende krant, compleet met fpto's en advertenties, laat SVLV immers weten „niet de jongste, maar wel de grootste voetbalvereniging in Voorscho ten te zijn, om de club vervolgens van a (de voetbalafdeling) tot z (de afdeling carnaval, de „Pico Bello's") door te lichten. Een pr-actie die tekenend mag worden genoemd voor de hui dige situatie in de Voorschotense voetbalwereld, waarin de drie verenigingen om het hardst strijden om de gunst van de wel licht nog dolende voetballiefhebber. Met het uitbrengen van die uitgebreide krant doet SVLV het in die „strijd" zeker niet slecht. Alleen: de club maakt het zich zelf op deze manier wel moeilijk. Want het wordt naar ons idee wel een lastige zaak om, over twee jaar als de zestigjarige leeftijd is bereikt en er derhalve een „echt" jubileum kan worden gevierd een beter en bij die gelegenheid passend product op de markt te brengen... Cijfers Traditiegetrouw stelde Quick Boys' cijferman J.H. Sip aan het einde van het dertiende jaar eerste klasse zaterdagvoetbal weer allerlei ranglijsten samen. Even traditioneel profiteren wij daar dankbaar van door de lezers van deze rubriek één onderdeel van dat cijferwerk niet te onthouden: de ranglijst aller tijden, derhalve. Het zal geen verbazing wekken dat IJsselmeervogels en Noordwijk na afgelopen seizoen weer wat meer afstand hebben genomen van de verzamelde concurrentie. Beide clubs vero verden voor de zesde maal in die dertien jaar het afdelings kampioenschap. Quick Boys bereikte in de competitie voor de vijfde maal een tweede plek en weet zich achter DOVO op een, slechts door Spakenburg bedreigdevierde plaats. Waar Ter Leede logischerwijze op deze 61 clubs tellende ranglijst steeds verder wegzakt, blijft de Racing Club Leiderdorp stijgen. Een geringe stijging, dit jaar (van de 20ste naar de 19de). maar wel Voor beschou wing...

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10