Staking verlamt België 4 KBB vindt koper voor Perry Sport Geen geheim BON: Harde aanpak van fraude met leerlingenopgave Akkoord bij Homburg 15 t/m 18 sept. 1983 Alarm-bon MS**NI Met pantserwagen aan de haal WINSEMIUS WIL PCB'S VERBIEDEN Winsemius gaat bodem beschermen tegen gif en overbemesting «S'&idoe Qowumt Vrijdag 16 september 1983 74e jaargang no. 22682 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank, Amro- bank N V Leiden. Directeur hoofdredacteur: U.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl BTW) f 0,58 per mm. kleinties f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61.25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 80 Popclips om 19.00 uur op Ned. I en om 22.20 uur nachtfilm „Die Blechtrommel". Op Ned. II om 19.40 uur mu ziek van „Doe Maar" en om 20.10 uur speelfilm „De vrouw uit de zee". Op Duitsland 1 om 20.15 uur speelfilm „Max de zakkenrol ler". Wisselend bewolkt en enkele buien. In de middag van het westen uit meer zon. Mini mumtemperatuur omstreeks 12, middagtemperatuur onge veer 17 graden. Matige zuid westenwind, maar aan de kust eerst nog krachtig. Zon op: 07.16, onder: 19.52; hoog water Schev.: 12.50, laag water: 07.41. 20.21. andelen verbetert onditie nauwelijks SRG EN DAL Gewoon wandelen meestal onvoldoende om de lichame- ke conditie te verbeteren. Wie boven- m wandelt met de bedoeling wat fertollige pondjes kwijt te raken moet rekening mee houden, dat om één lo af te vallen een wandeltocht van 0 kilometer nodig is. En dan moet er arna niet ter compensatie direct weer jrden gegeten en gedronken. Dat eft de biologe M. van Baak gisteren Berg en Dal tijdens het eerste natio- al wandelberaad gezegd. Regelmatig indelen is overigens, als methode om lichamelijke conditie en het uithou- gsvermogen te verbeteren, geschik- oudere en ongetrainde men- Dinamita Naast hasjhon- den en heroïne honden zijn er nu ook bomhonden. Een Duitse her der. getooid met de passende naam „Dinami ta". is momen teel aan het werk in het door bom aanslagen geteis terde Palermo op Sicilië, om daar aan verdacht stil staande auto's te snuffelen en zo springladingen op te sporen. Paard op hol bij 'generale' voor Prinsjesdag DEN HAAG Bij een repetitie voor Prinsjesdag is gisteren een paard op hol geslagen. De koetsier greep de teugels om het dier in toom te houden, maar raakt daar door beklemd tussen een paal en de koets. Hij moest zich onder dok tersbehandeling laten stellen. Door een herziening van de grondwet is het jaarlijks openen en sluiten van de zitting van de Staten-Generaal afgeschaft. De afsluitende zin „Hierbij verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend" van koningin Beatrix is vorig jaar dus voor het laatst uitgesproken. TUBBERGEN Voor de rechtbank in Almelo zijn giste ren tegen drie leden van het bestuur en de hoofdleidsters van twee kleuterscholen uit Tubbergen boetes van duizend gulden geëist. Zij hebben in de opgave aan het ministerie leerlingen van de ene school naar de andere overgeboekt om het ontslag van een kleuterleidster te voorkomen. Het is voor de eerste keer dat een dergelijke zaak in Nederland dient. De justitie is van plan deze vorm van valsheid in geschrifte hard aan te pakken. Binnenkort moeten de scholen opnieuw aangifte doen van het leerlingenbestand. Vorig jaar bleek uit steekproeven dat zestig procent van ^e leerlingenopgaven niet deugde. Na een waarschuwende circulaire van de minister was bij de volgende telling veer tig procent van de formulieren onjuist ingevuld. Na een dreigement dat men vervolging riskeerde bleek ruim vijf tien procent van de schoolbesturen met het frauderen te zijn doorgegaan. CUYK Bij Homburg is gisteren na vele uren hard onderhandelen tussen directie, vertegenwoordigers van de aandeelhouders en de vakbonden een principe-overeenkomst bereikt. Er is dan ook vandaag niet gestaakt. De overeenkomst houdt in, dat de 7% loons verlaging, die de directie had geëist, in fasen wordt uitgevoerd: 4% op 1 oktober 1983, 2% op 1 oktober '84 en 1% op 31 december '84. De laatste twee loonkortingen kunnen echter komen te vervallen, afhankelijk van de pau zes die worden ingeleverd. De bonden heb ben uitgerekend, dat dit een besparing van 3.5% per jaar oplevert, waardoor de twee sa lariskortingen in '84 zouden kunnen komen te vervallen. Vanavond stemmen de 600 FN V-leden bij Homburg over het behaalde resultaat. I Swami Vishnu Devananda DDR stuurt vliegende swami terug BRUSSEL De Belgische re gering, die nog steeds met vol machten regeert, blijft vast houden aan de voorgenomen bezuinigingen, ondanks het feit dat een algemene staking bij het overheidspersoneel het openbare leven in België ver lamt. De staking, die waar schijnlijk nog tot volgende week zal voortduren, is een protest tegen de vergaande be- zuingingsmaatregelen van de Belgische regering, die vindt dat de ambtenaren tesamen ruim een half miljard gulden moeten inleveren. Vandaag begint vice-premier Jean be sprekingen met de bonden. De bonden vinden dat de ambtena ren zwaarder worden getroffen dan andere bevolkingsgroepen. Ze zeg gen dat de sterke bezuinigingen niet nodig zijn als bijvoorbeeld de belas tingontduiking maar eens goed wordt aangepakt. Ook het niet plaatsen van nieuwe kernraketten zou al een stuk schelen, zo verklaar de gisteren één van de vakbondslei ders. Zoals vrijwel al de gehele week rij den er in Belgie geen treinen. Ook het stadsvervoer in steden als Brus sel, Antwerpen en Gent ligt volko men plat. Het personeel bij de mi nisteries staakt, maar vooral in de grote steden verscheen ook het per soneel van de stadsdiensten niet op zijn werk. Bussen van de buurt spoorwegmaatschappijen rijden niet uit, behalve op de aan particulieren verpachte lijnen, waar ze overigens onregelmatig rijden. Ook al omdat er geen treinen lopen, bereikt veel post zijn bestemming niet. Postkan toren blijven dicht en huisvuil Op de luchthaven Zaventem bij Brussel vergelijkt een aanstaande passagier de wordt niet opgehaald. tijden op zijn vliegbiljet met het provisorische aankomst- en vertrektijdenbord. Pag 11: Geen Midzomernachts- Door de ambtenarenstaking wordt ook het vliegverkeer van en naar België be droom vig vertraagd. ADVERTENTIE 'oolse supporters vragen asiel aags na de wedstrijd van hun ploeg Lechia Gdansk in Turijn tegen Juventus (0-7) hebben giste- n zestien Poolse voetbalsupporters aan de Italiaanse autoriteiten de wens te kennen gegeven in »ië te willen blijven. Toen zij in Turijn het politiebureau verlieten hielden zij hun handen voor hun ezicht om niet herkend te worden. Ze hadden asiel gevraagd omdat ze niet langer in een land 'ilden verblijven met een autoritair regime dat de meest elementaire vrijheden met voeten treedt. opei: 15 en 16 sept. 14.00-22.30 oir 17 en 18 sepl. 10.00-18.00 sur toegangsprijs 17.- jeigd t/ra ie jaar en 65+13.50 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE LONDEN Het was dui delijk niet Roger Gravel - ings nacht. De politie belde hem wakker met de mede dat de alarmsirene zijn juwelierszaak werkte. Toen hij daar in -h tge waad arriveerde, >eg hij een bon wegens rijden onder invloed. Voor de rechter vertelde dat hij een glas pils, een glas wijn en twee ruime whiskeys had gedronken. „Ik sliep, werd wakker ge maakt, kreeg de boodschap dat ik-eruit moest en sprong acuut in mijn wagen. Het was midden in de nacht, aardedonker. De politie roept je hulp in eft je rea geert als in een reflex". De rechter had daar alle begrip voor, ook al omdat Gravel ling de enige was die het alarm kon afzetten. Hij werd vrijgesproken. Het Motorhuis Vondellaan 80 ma t m ia. 8 30 1730 uur ALPHEN AAN DEN RIJN Het Bijenkorf concern KBB heeft een koper gevonden voor zijn 22 Perry Sport-zaken. Met Krol Schoenbedrijven in Alphen aan den Rijn zijn onderhandelingen geo pend over de overname van de winkelketen, waar circa 400 mensen werken. zondmakingsplan van KBB dat eerder dit jaar werd gepre senteerd. Met het geld uit de verkoop wil KBB een deel van de sanering in het overige be drijf betalen. De directie van Krol Schoen- bedrijven heeft vanmorgen bevestigd dat onderhandelin gen gaande zijn. Krol beschikt nu over 50 winkels. Ingeval de aankoop van Perry Sport doorgaat, ontstaat een onder neming met een omzet van rond de 250 miljoen gulden. ASSEN Dat het maar een koud kunstje is om in burger met een tank of een pantservoertuig vanaf een omheind kazerneter rein weg te rijden, wilde de 22-jarige beroepsmilitair R. van der S. uit Drachten wel eens aantonen. Hij stapte daarom gistermid dag in Assen in een 8-wielig pantservoertuig, reed de kazerne poort uit en zette koers richting Drachten. De man, niet in het bezit van een rijbewijs voor dit soort zware voertuigen, bereikte zijn 45 km van Assen gelegen woonplaats zonder ongelukken. Een passerende agent had inmiddels het politiebureau gealar meerd, waar de joyrijder tekst en uitleg gaf. Hij werd overgedra gen aan de marechaussee. In Assen had inmiddels een militair alleen de lachers op zijn hand gekregen met de mededeling dat hij zijn pantserwagen kwijt was. DEN HASAG Minister Winsemius van Milieubeheer wil hal verwege volgend jaar ook het gebruik van PCB's in zogenoemde gesloten systemen verbieden. Daartoe zal het uit 1979 stammen de PCB-besluit worden gewijzigd. Hierin waren toepassingen in transformatoren, condensatoren, weerstanden en smoorspoelen van een verbod uitgezonderd. Met deze verscherping van het nationale PCB-besluit stuurt de regering aan op een internatio naal verbod van de produktie en het gebruik van de giftige po- lychloorbifenylen. DEN HAAG Minister Winsemius van milieube heer heeft een meerjaren programma opgesteld waarmee hij bodemveron treiniging, met name ook in agrarische gebieden, wil tegen gaan. In het programma dat hij giste ren naar de Kamer heeft gestuurd, is een zwarte en een grijze lijst met stoffen opgenomen, die alleen on der strikte voorwaarden in of op de bodem ge bracht mogen worden. Stoffen op de zwarte lijst zijn op grond van hun giftig heid en geringe afbreekbaar heid kwik. cadmium, ar seen, lood, benzeen, aardolie, pcb's en pct's. Iets minder schadelijke stoffen zijn ver meld op de grijze lijst: nitraat, fosfaat, zink en koper. De minister wil daarbij de hulp van belanghebbenden. Hij denkt vooral aan de agra riërs. Er komt een kwaliteits norm voor het bovenste grondwater voor fosfaat- en nitraatgehaltes. Door een zorg vuldiger bemesting wil de mi nister de overbelasting met meststoffen terugdringen. Met producenten van kunstmest wil hij overleggen om te ko men tot een vrijwillige beper king van de gehalten aan kwik, cadmium en koper. In een nieuwe meststoffenwet zullen kwaliteitseisen worden gesteld aan mest. Verder wordt gestreefd naar terug dringing van het kopergehalte in varkensvoer. Aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) zal de minister vragen een ont werp op te stellen voor een ge meentelijk bodembescher mingsprogramma in verband met de industrie, dat eind 1984 klaar moet zijn. Priorieit daar in krijgt de opslag van stoffen die op de zwarte lijst voorko men. Ook bestaat het plan om een „milieuvriendelijk benzi nestation" te ontwerpen en aan te leggen. Aan stortplaatsen zullen voort aan strengere eisen worden gesteld met het oog op isole ren, beheersen en controleren van de afvalverwerking. De minister wil dat eind 1984 di recte lozingen van afvalstoffen in het grondwater zoveel mo gelijk moeten zijn beëindigd. Prioriteit krijgt de bescher ming van gebieden die belang rijk zijn voor de drinkwater voorziening. ALLERGROOTSTE MEUBELSHOW! internationale meubelbeurs utrecht Jaarbeurs-Utrecht U toegangsprijs f 7,50 p p 65+/kinderen f 5,50 p p Meer deeltijdwerk bij rijksoverheid DEN HAAG Het aantal deeltijdwerkers bij de rijkso verheid is in 1982 met 15 pro cent gegroeid tot 13.000. Op 1 januari van dit jaar werkte 8.3 procent van het rijkspersoneel in deeltijd. Naar verhouding was de toename het sterkst bij het middelbaar en hoger per soneel (25 procent a 30 procent ten opzichte van 1 januari 1982). Twee jaar geleden werd voor het eerst een groei gecon stateerd van het aantal man nelijke deeltijdwerkers, maar het aantal van hen blijft nog beperkt tot 1938, aldus het mi nisterie van binnenlandse za ken. Het ambtsgeheim is in het nieuws. Mensen, die er krachtens hun ambt mee te maken hebben, krijgen het er steeds moeilijker mee. Hoe houden ze stil, wat een ander niet weet of nóg niet weten mag. De laatste tijd lijkt het erop, dat het „geheim houden" toch meer een vak apart is. Zelfs de altijd zo zwijgzame notarissen, zo blijkt vandaag, kunnen of mogen hun mond tegenwoordig bijna niet meer houden. De Leidse Courant zit daar gelukkig niet mee, want de journalistiek behoort iets te zijn dat geheimen ontsluiert en vervolgens openbaar maakt. En daar hebben we nog nimmer een geheim van gemaakt. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend :ant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1