Ajax Opdoffer voor FC Groningen onfortuinlijk NIET IMPONEREN EYENOORD KAN Liberty wint eerste race HI SPORTCcidócSomfMit DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7 hou J ongaarse bond raft topclubs )EDAPEST De Hongaarse voetbalbond eft de topclubs Honved Boedapest en Ujpest isza bestraft. De bond verwijt de ploegen, die ipectievelijk contacten hebben met het minis- ie van binnenlandse zaken en met het leger, de laatste competitieronde niet serieus meer hebben gevoetbald. De gestrafte verenigin- i zullen een deel van de uitkeringen, die de nd overmaakt over de competitie, niet ont ogen. De voetbalbond van Hongarije is er n overtuigd dat Honved en Ujpest Dosza, met g twee andere verenigingen (Volan en Nyi- [yhaza), min of meer een akkoord hadden eikt om de onderlinge duels in een gelijk- il te laten eindigen. In het afgelopen seizoen 1 de bond al strenge maatregelen genomen jen verenigingen, scheidsrechters en spelers i betrokken zijn geweest bij het „toto-schan- d". Zware baan op Duindigt geen bezwaar voor Lusty WASSENAAR Door de vele regenval was de renbaan Duindigt gistermiddag extra zwaar ge worden. Niettemin maakte Lusty onder het topgewicht van 63 kilo met Kevin Davies een uitstekende indruk. Juist de zware piste kwam de vijfjarige hengst goed van pas. Toch werd hij op de eindstreep nog bijna geklopt door Oka- vanga Girl. Leisure Girl, als favoriet van start gegaan, kon niet verder komen dan een derde plaats. Ook de tweede ren werd door een topge- wichtdrager gewonnen. Hier zegevierde Tony Manuel met Indian Magic. Lang zag het er naar uit dat kampioensjockey Kevin Davies voor een dubbele overwinning zou gaan zorgen. Met Dutch Abbot nam hij na de start de leiding, maar hij moest deze in de eindstrijd prijs geven aan Indian Magic. Op achterstand werd Ninnes Mary met Jan Luyten derde. Sponsor stopt na negen jaar ^HEERENVEEN De Heerenveense ijs- 'hockeyvereniging Flyers wordt komend seizoen voor het laatst financieel ge steund door het verwarmingsbedrijf Feenstra uit Lelystad. Sponsor en sport club zijn negen jaar aan elkaar verbon den geweest. Flyers heeft een sponsor commissie aangesteld, die een nieuwe geldschieter moet vinden. De zevenvoudige landskampioen heeft dit seizoen de uit Canada afkomstige Rob Polmantuyn aangetrokken als doelver- dediger ter vervanging van Gerry Liefe rink, die vertrok. Op 11 en 12 oktober speelt Flyers in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup twee wed strijden in Heerenveen tegen de Noorse kampioen Furuset uit Oslo. NEWPORT De eerste race van de driejaarlijkse wed strijd om de America Cup is gisteren gewonnen door het Amerikaanse 12 meter-jacht Liberty. De titelhouder ver sloeg uitdager Australia 2, die wegens de revolutionaire vorm van de romp favoriet was, in de eerste van de zeven wedstrijden met een verschil van één minuut en tien se conden. Het Australische jacht nam voor de kust van Rhode Island aanvankelijk de leiding. Na de eerste achteneenhalve mijl leidde de uitdager met een verschil van tien seconden. De donkerrood geschilderde Amerikaanse boot nam in het aan-de-windse rak de leiding over. Het verschil bleef enige tijd gering tot bij het zesde rak, met de wind achter, aan boord van de Australia 2 het een en ander mis ging. Op het moment dat beide schepen vrijwel zij-aan-zij voeren, brak een voorstag waardoor de spinaker in de stevige wind kwam te fladderen en het Australische schip bijna onbe- De Australia 2in volle actie. Maarde Liberty gaat de race winnen stuurbaar werd. ISLEY Na een jaar af- igheid heeft Feyenoord eravond in Paisley, een ibere voorstad van Glas- lijk afc( itrui ïld abel )etal odeir irb< ■Jan' lern :omi pi 5 hei11 ft VI Dl *i geen ïmponeren- 'entree in het Europese be- voetbal gemaakt. ïn de mende regen wonnen de 'U terdammers hun eerste Istrijd voor de eerste ronde het toernooi om de UEFA tegen St. Mirren welis- ir met 1-0, erg overtuigend l dat niet. simpel spelende Schotten kten het Feyenoord niet al ioeilijk. De Rotterdammers jen alle vrijheid in het v( melige, sfeerloze duel rin ongetwijfeld de basis zijn gelegd voor het berei- van de tweede ronde, enoord kwam na 29 minu- en dat was ook typerend het magere spel, wat ge lig aan de winst doordat schot van Gullit door ver- iger Fulton zodanig van ting werd veranderd dat man Thomson kansloos betere ploeg dan St. Mir- dat enthousiast van start maar niet verder kwam de bal hard naar voren ien om er vervolgens ach- n te rennen, zou het slor- Feyenoord in de beginfa- ingetwijfeld onder druk >en gezet. Van pressie was er in het geheel geen spra- De Schotten gaven hun te- itanders alle ruimte en i "al Cruijff kon zich op het denveld vrij bewegen. Zijn es misten op het veld, dat de kort voor de wedstrijd ebarsten bui spiegelglad geworden, echter meestal uiste lengte. snoord gebruikte die vrij- echter niet. Veelal werd •al in de breedte gespeeld n het eerste kwartier be de Thomson slechts een- in actie te komen bij een «t van Vermeulen. In de zeventiende minuut kreeg Hoekstra een goede mogelijk heid na een vrije trap van Wijnstekers, die door Hout man werd doorgekopt. Het schot van de blonde midden velder verdween echter hoog over het doel in de vrijwel verlaten staantribunes. St. Mirren bleef volharden in zijn opportunistische voetbal en het kreeg zelfs enige kan sen. In de 23e minuut moest Duut de bal voor een aanstor mende Schot over het eigen doel trappen. St. Mirren for ceerde direct daarna nog drie hoekschoppen, maar die zorg den nauwelijks voor gevaar. Een minuut nadat de vrijgela ten Alexander over het Rot terdamse doel had geschoten, nam Feyenoord in de 29e mi nuut de leiding. Na een combi natie met Hoekstra schoot Gullit met de linkervoet in en via het lichaam van Fulton verdween de bal achter Thom son. Simpel St. Mirren onderstreepte in de tweede helft de constatering van manager Ricky McFarla- ne, dat het niet met Feyenoord te vergehjken is. Uiterst sim pel spelend probeerden de Schotten direct na de rust de achterstand weg te werken. Verder dan schoten van Scan- Ion en Alexander, die beide hoog overgingen, kwam St. Mirren niet. Feyenoord kreeg twee goede mogelijkheden. Eerst in de 49e minuut toen Hoekstra op een pass van Niel sen kon doorgaan maar in het strafschopgebied fors werd af gestopt en apht minuten later toen Gullit na een pass van Cruijff alleen voor Thomson verscheen, maar zijn schot tot hoekschop zag verwerkt. Feyenoord, bepaald niet bril jant spelend, had weinig pro- blemeTi met" de tegenstander maar het zette toch zelden echt aan, kennelijk met de ge dachte, dat over veertien da gen ook nog wat publiek naar het eigen stadion moet komen. Een kopbal van Houtman, na een vrije trap van Cruijff, trof in de 70e minuut de lat boven de geslagen Thomson. Aan de andere kant moest Hiele in ac tie komen bij een harde schui ver van Fulton. Vier minuten voordat de opmerkelijk veel tolererende Thime een einde maakte aan de zeer matige wedstrijd, kregen Nielsen en Houtman een riante mogelijk heid Feyenoord op 2-0 te bren gen. Beide spelers trapten evenwel over de voorzet van Cruijff heen. Invloed had het niet meer. Onmiddellijk na afloop waren de gedachten van de Rotter damse trainer Thijs Libregts al bij het prestigeduel van ko mende zondag bij Ajax. „Hoekstra en Vermeulen heb ben hier tikken gekregen en moesten daarom worden ver vangen", verklaarde hij. „Zij kunnen echter over drie dagen weer spelen". Ook Johan Cruijff had de wedstrijd met de Schotten goed doorstaan en dat achtte Libregts met het oog op het toptreffen in het Olympisch Stadion vanzelf sprekend uiterst belangrijk. Libregts erkende dat zijn for matie in Paisley geen al te bes te indruk had gemaakt. „We hebben angstig lopen voetbal len. Ik moet zeggen dat wij op schotse wijze aan ons doelpunt zijn gekomen. Erg zeker wa ren we niet, we hebben de wedstrijd niet onder controle kunnen krijgen". St. Mirren (Sch)-Feyenoord (Ned) 0-1 (0-1): 29. Gullit 0-1. Scheidsrechter: Thime (Noo). toeschouwers: 10.000. St. Mirren: Thomson; Clark, McA- veety (Walker), Fitzpatrick (McDou- gall), Fulton; McCormack. Scanion, Richardson; Alexander, McAvennie, Speirs. Feyenoord: Hiele; Troost, Duut, Van de Korput. Wijnstekers; Hoekstra (Stafleu), - Cruijff, Nielsen; Gullit, Houtman, Vermeulen (Van Til). Rode kaart verzorger FC Groningen MADRID Johnny Visser, de verzorger van FC Gronin gen, werd gisteravond in de eerste helft van het Europese bekerduel met Atletico Madrid van het veld gezonden. Op advies van de zwak leidende Italiaanse scheidsrechter Me- nicucci verwees grensrechter Altobelli de Groningse mas seur naar de catacomben, toen deze de neergehaalde Mc Donald wilde verzorgen. In eerste instantie weigerde Vis ser. Door politieagenten werd hij uiteindelijk naar de kleedkamer geleid, waarbij de Madrileense ordehandha vers enige klappen uitdeelden. Erwin Koeman uitgeschakeld MADRID Erwin Koe man is voor zeker tien da gen uitgeschakeld. De middenvelder van Fc Gro ningen heeft zoveel last van zijn voetblessure, dat voorlopig volledige rust is geboden. Volgens zijn clubtrainer Han Berger is het onmogelijk dat de oud ste van de gebroeders Koeman kan spelen in de interland Nederland-Bel- gië van volgende week woensdag. Berger hoopt dat Koeman voor de re turn tegen Atletico Madrid weer beschikbaar is. Ove rigens braken er na de wedstrijd in Madrid vecht partijen tussen de suppor ters van de beide ploegen uit. Eén Groningse fan moest met verwondingen naar een ziekenhuis wor den gebracht rustig te consolideren tot het eindsignaal, maar ging in laat ste minuten onverwachts en onfortuinlijk onderuit. Atletico had daar nauwelijks enige in vloed op. Twee minuten voor het eindsignaal werd invaller Marina vrijgelaten bij een on schuldig ogende vrije trap. De Spanjaard raakte voor het eerst een bal goed: 1-1. Beide ploegen hadden daarmee ei genlijk wel vrede. Voor FC Groningen sloeg de pech ech ter nogmaals toe. Waalderbos wilde een verre trap van Arte- che verlengen richting Schel- lekens. De Groningse doelman was evenwel uitgelopen, waar door Waalderbos de bal tot zijn ontzetting in eigen doel zag verdwijnen (2-1). Atletico durfde na zoveel geluk niet eens juichend het veld te ver laten. Atletico Madrid (Spa)-FC Groningen (Ned) 2-1 (0-0): 59 McDonald 0-1, 88. Marina 1-1, 90 Waalderbos (eigen doel) 2-1 Scheidsrechter Menicucci (Ita) Toeschouwers: 40.000. Geel: Koeman (FC Groningen); Julio-Prie- to, Arteche (Atletico). Atletico Madrid: Mejias; Ruiz. Arte che. Balbino. Quique. Votava, Marian (Marina). Julio-Pneto. Landaburu, Sanchez, Rubio (Cabrera). FC Groningen: Schellekens; Steen- ge, Hiddink. Waalderbos, Van Tigge- len, Van Dijk, Koeman, Keukens; Broeken, McDonald, Jans. voet dwars kon worden gezet. En als het niet een been van een speler van Olympiakos was die in de baan van een schot werd geheven stond een Ajacied zelf wel in de weg. Onzeker De Mos was met Van 't Schip als rechterspits in de basis be gonnen, waardoor Vanenburg op links moest gaan opereren. Koeman was op het midden veld geposteerd en Mölby was libero. De laatste twee waren de enige die de onzekere doel man Sarganis nog enigszins op de proef stelden, maar door gaans was de afstand vanwaar beide Ajacieden hem onder vuur namen zo groot dat hij zich moeiteloos staande kon houden. Nationaal topscorer Van Basten kwam er tegen de in de lucht ijzersterke Papado- poulos totaal niet aan te pas en doordat Vanenburg en Van 't Schip op de vleugels geen pot ten konden breken en in de middenlinie Gasselich slechts in het eerste half uur enige aardige dingen kon doen, ver volgens ver wegviel en ten slotte werd vervangen door Ophof bleef Ajax modderen. In de laatste tien minuten voor de pauze en incidenteel na de rust kwamen de Grieken zo waar nog enige keren uit hun schulp, maar gevaarlijk wer den ze niet een keer. Doelman Galjé kreeg slechts tweemaal een bal in zijn handen na een MSTERDAM Vlak »or het prestigeduel met yenoord van komende ndag heeft Ajax zowel entaal als fysiek een ste ge opdoffer te verwer en gekregen. Niet alleen 0-0 tegen Olympiakos raeus gaf daar alle aan- ding toe, maar eigenlijk g meer de volstrekt uit- ihtloze manier waarop Amsterdammers hun roptreden in Europees rband vierden. dat de vorig jaar nog com- iNDSte Pl°eg. dus met Cruijff, •ft. Schrijvers en Lerby al le eerste ronde moest afha- i tegen Celtic zou het Ajax maal wel weer eens kunnen leuren. Maar dan tegen een Kinent van veel minder al- LEIt e dan de Schotten, want de iekse kampioen mag dan iben gegrossierd in nationa- ititels, op het internationale lium bleef het succes door- H^ns uiterst beperkt. ook vorig jaar toen Olym- kos in Hamburg tegen de ïre Europa Cupwinnaar de verdienstelijke score 0-1 van het veld stapte, r veertien dagen later de Duitsers op eigen veld 4-0 op zijn nummer werd it. Dat gegeven houdt Ajax iralsnog op de been alsmede de theorie dat de Grieken het zich in de return niet kunnen permitteren net zo defensief te spelen als gisteravond in De Meer. „Daar moeten zij probe ren het spel te maken", deelde trainer Aad de Mos na afloop hoopvol mee. „Dan ontstaat er misschien wat meer ruimte voor ons om met de counter te scoren". Geen geleeenheid Speelruimte Kreeg Ajax gister avond in een met opmerkelijk veel, voor het merendeel uit West-Duitsland afkomstige, Griekse supporters gevulde De Meer totaal niet. De Amster dammers werden geconfron teerd met een zeer verdedi gend ingestelde opponent, die een scherm optrok rond zijn eigen strafschopgebied en daarbij uiterst nauwgezet te werk ging. De Mos mocht later dan verklaren dat de Grieken zo hard te keer waren gegaan, toen de balans kon worden op gemaakt stond er achter de naam van drie Ajacieden (Si- looy, Mölby en Schoenaker) een gele kaart. Slechts één te genstander, de import-Griek Neumann, had van de zeer po ver fluitende scheidsrechter Kirschen (Odl) de gele prent voorgehouden gekregen. De opmerking van De Mos werd dan ook veeleer door teleur stelling ingegeven dan door de realiteit. „Een aantal spelers is onder de maat gebleven", ging De Mos verder. „Wellicht mede onder de invloed van de fysieke inzet van die Grie ken". Niet onoirbaar Olympiakos ging echter in de voor Ajax steeds heviger voel baar wordende slijtageslag nauwelijks echt onoirbaar over de schreef. Naar de hui dige maatstaven van het inter nationale clubvoetbal gemeten werd er door de Zuideuropea nen stevig ingegrepen, maar uit de hand liep het niet. Ajax liep daarbij gisteravond ook voor een zeer groot deel tegen zichzelf te voetballen. Bij de Amsterdammers, die in hun laatste thuiswedstrijd tegen Helmond Sport nog zo simpel en soms zelfs oogstrelend naar een monsterscore hadden kun nen uitlopen, liepen te veel spelers rond die als het er echt op aankomt (nog) tekort schie ten. En dan blijkt dat het Ajax van dit moment te veel afhan kelijk is van de kunsten van Jesper Olsen, de kleine Deen die gisteravond pas na de pau ze kon opdraven. Diens blessu re was echter nog niet voor honderd procent genezen en de balgoochelaar meed daar door de al te vinnige duels. Daardoor viel ook Olsens indi viduele inbreng weg, waar door Ajax verwerd tot een verzameling zwoegende voet ballers, die eenvoudig in de overvolle Griekse defensie een Johan Cruijff kon zich tegen St. Mir ren vrij op het middenveld bewe gen en is hier zelf in de achtervolging op één van de Schotse verdedi gers. met het oog op zijn en- Toeschouwers: 19.000. Geel: Silooy. Molby, Schoenaker (Ajax); Neumann (Olympiakos). Ajax: Galjé; Silooy. Mölby. Koeman. Boeve; Molenaar, Vanenburg. Schoe naker; Van 't Schip (Olsen), Van Bas ten, Gasselich (Ophof). Olympiakos: Sarganis; Goenaris, Papadopoulos. Mihos. Vanvakoulas; Kousoulakis, Neumann. Albertsen. Kokolakis; Lemonis (Xanthapoulos), Anastopulos (Orohanos). Griekse actie. Ajax was in de tweede helft slechts tweemaal enigszins in de buurt van een treffer, maar de eerste keer keerde doelman Sarganis een afstandschot van Koeman en in de laatste minuut was Van Basten te zelfzuchtig en schoot voorlangs waar een trekbal beter zou zijn geweest. De 0-0 bleef daardoor op het scorebord staan, een resultaat dat Ajax in zijn Europa Cup- historie thuis nog maar zelden boekte. Trainer Heinz Höher van Olympiakos Piraeus, in welk team oud-speler van FC Den Haag Roger Albertsen een nuttige rol op het midden veld vertolkte en blijk gaf zijn repoirtoir venijnigheidjes nog niet te zijn verleerd, typeerde Ajax treffend na afloop. „Een jonge ploeg. Misschien dat het over een paar jaar weer een topformatie is...." FRANK WERKMAN Ajax (Ned)-Olympiakos Piraeus (Gri) 0-0. Scheidsrechter: Kirschen (Odl). Jesper Olsen (rechts) vierde na de rust zijn rentree bij Ajax, maar spaarde zich nog kelblessure. Rob McDonald (licht shirt) profiteert van een aarzeling in de defensie van Atletico Madrid en helpt FC Groningen aan een verrassende voor sprong. sieblok Van Atletico. Mejias kon bij de zwakke afrondin gen echter steeds voor opluch ting zorgen. Na de rust bleef FC Gronin gen domineren. Vooral rechts op het middenveld combineer den Koeman en Broeken naar hartelust. Broeken vond na 48 minuten na een fraaie bewe ging op rechts weer eens het hoofd van de lange McDonald, die tegen de paal richtte. Ze ven minuten later had de En gelsman zijn revanche. Van rechts soleerde hij naar bin nen. de Spaanse verdedigers aarzelden en met het zwakke linkerbeen schoot McDonald de bal via het lichaam van Balbino achter doelman Mejias (1-0). McDonald werd vervolgens ui terst secuur in de gaten gehou den. Als hij zijn gezicht in het 16 meter-gebied vertoonde, was hij meteen het mikpunt van uitgestoken Madrileense armen. McDonald kon door dat geweid nauwelijks profite ren van de uitvallen, die voortdurend scherpe voorzet ten opleverden, vooral van de voet van „draaitol" Broeken. FC Groningen leek de zaken MADRID Zevenent achtig minuten overheer send voetbal waren gister avond voor FC Groningen niet voldoende om een werkelijke stunt uit te kunnen halen. Tot die fase van de wedstrijd be heerste het op dit niveau debuterende team de eer ste ontmoeting in het ka der van de UEFA Cup met Atletico Madrid en leek door de treffer van Rob McDonald voor trai ner Berger een herhaling van de surprise met FC Utrecht in 1981 tegen Hamburger SV (1-0 in West-Duitsland) in het verschiet. De verdiende verrassing ging echter net niet door toen de thuis club in de slotfase het ge luk op zijn hand kreeg. Marina en de onfortuinlij ke Waalderbos (in eigen doel) verstoorden het feest van de duizend mee gereisde noordelijke sup porters: 2-1. De ontgroening van FC Gro ningen kenmerkte zich, op een bibberig eerste kwartier na, door een uiterst bekwame uit voering van de door Berger voorgeschreven taktiek: AÜe- tico via gegroepeerd en be heerst voetbal uit zijn spel ha len. Die opzet slaagde. De Spaanse ploeg kon geen mo ment in zijn cadans komen en zo resteerden slechts de be kende intimidatie-praktijken, waarbij gerekend werd op de medewerking van de Italiaan se. scheidsrechter Menicucci. Die bleef uit, maar de slotfase zal het zelfvertrouwen van de Groningse ploeg voor de thuis wedstrijd over twee weken toch hebben aangetast. Atletico Madrid begon gehan dicapt aan de wedstrijd. Rech terspits Pedraza, een elemen taire kracht in het Spaanse aanvalsspel, moest met ge kwetste kniebanden aan de kant blijven. Dit gemis was te merken. Aangezien Steenge linkerspits Rubio geen ruimte gaf, moest het Madrileense ge vaar komen van de getructe Hugo Sanchez. De Mexiaanse ster van Atletico Madrid werkte dat het een lust was, maar kwam tegen de hardheid van voorstopper Waalderbos vaak tekort om Schellekens serieus te bedreigen. Slechts in de 28e minuut kon Sanchez, na wat Groningse misverstan den, echt doorstoten. Zijn uit haal met links ging voorlangs. Atletico werd danig in de war gebracht door de gegroepeerde opstelling van FC Groningen, dat vleugelspits Broeken tot een uitblinkende middenvel der zag uitgroeien. De gasten verwerkten veel vertraging in het opstarten van spelonder- brekingen. De scheidsrechter reageerde geagiteerd, Atletico deed hetzelfde, waardoor het doel van FC Groningen be reikt werd: Atletico uit kadans halen. Intimidatie De Spanjaarden realiseerden zich na een half uur lukraak getrap dat het zo niet ging en grepen naar het wapen van de intimidatie. Het Madrileense theatrale gesar, geschop en ge- stop was ook een reactie voort komend uit ergernis over de vele Groningse kansen. Jans, Broeken en McDonald profi teerden doorlopend van de af wezige blikken in het defen-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7