,Een huis voor de hele gemeenschap" Aschrifre. la Onderzoek naar auto vrij maken Schoolstraat Na jaarsfeest in Voorhout Buitenbad Miereweide krijgt overkapping GEMEENTEN KUNNEN BELASTINGEN VERLAGEN VOOR LAGERE INKOMENS Rijnland stopt winstuitkering aan gemeenten icht- Goede handel op 1039e paardenmarkt Inschrijving voor harddraverijfeesten ■"BEIDEN CcidaeSotvtcwi DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 PAGINA 5 Kieken vermaakten IBich kostelijk BB^SSENHEIM Sassenheimse zieken en be- arden hebben gistermiddag in „De Oude Tol" snoten van de ontspanningsmiddag, die hun oor de plaatselijke afdeling van de „Zonne- loem" werd aangeboden. Opgetreden werd o Nt oor de cabaretgroep „Café Chantant" uit Am- heei erdam. "hc et pro ramma werd vlot en buitengewoon bbei larmant gebracht, waarbij ook samenzang, 'd b erd tweemaal afgewisseld met een mooi solo- 1 (treden van pianist Jo Spiers, voor de pauze 'ffhe iet Weense melodieën en na de pauze met een jgen potpourri met als titel „Pierement-paro- Duitsers verrijken zich via valse spaarbankboejes KATWIJK Duitse mannen zijn in Katwijk en Rotterdam aangehouden omdat zij probeerden met valse spaarbankboekjes geld op te nemen. In totaal maakten zij 17.600 gulden buit. Dat geld is, op een klein deel na, teruggevonden. Na het onderzoek hier en overleg met de officier van justitie is het drietal via de postale recherche aan de Duitse politie overgedragen. De drie, 21, 30 en 35 jaar oud, werd respectievelijk op de vlucht in Rotterdam en in een Katwijks postkantoor aangehouden. Zij bleken te beschikken over tal van Duitse spaarbankboekjes op dezelfde namen. De bedragen van de boekjes waren valselijk op gevoerd en zo trachten de heren geld op te nemen. In het Kat- wijkse postkantoor kregen de employees wantrouwen. Overi gens ontsnapte hier een vierde medeplichtige. Na informatie bij de Duitse PTT bleek dat de boekjes kortgeleden waren geopend op dezelfde namen en met een klein saldo. (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN Gemeenten kunnen op basis van de gemeentewet en de invorderingswet belas tingen zelfstandig besluiten bij gemeentelijke belastingen mensen met een minimum inko men te ontzien. Dit door een bepaling, die hen de bevoegdheid geeft tot afschrijving van ge meentelijke belastingen, indien betrokkene niet in staat is anders dan met buitengewoon be zwaar de belasting of een deel daarvan te beta len. Via de gemeentelijke maatregel is er niet van het beleid voor de „echte minima" sprake, dat uitgaat van de koopkracht van betrokkenen. Bij de afschrijving van gemeentelijke belastin gen wordt de hele betalingscapaciteit van be trokkene genomen, inclusief het vermogen. Dit heeft minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) de Kamerleden Nijhuis en Linschoten (beiden VVD) laten weten in antwoord op vra gen over het initiatief van de gemeente Opster- land via het afschrijven van gemeentelijke be lastingen mensen met lage inkomens te gaan ontzien. Rietkerk zegt inititatieven als dat van Opsterland nauwkeurig te willen volgen. Dit omdat de gemeenten met hun plannen invloed uitoefenen op het inkomensbeleid van de over heid. De minister ziet geen aanleiding het be leid waarbij eenmalige uitkeringen worden ge geven aan de „echte minima" ter handhaving van hun koopkracht in het licht van de initia tieven te herzien. De minister merkt op dat er nog te weinig gegevens zijn om te beoordelen of gemeenten als Opsterland met hun plannen rijksbeleid doorkruisen. Wel zegt de minister dat Opsterland ten onrechte de indruk wekt, aan te sluiten bij normen van de belasting dienst. De gemeente heeft gesteld aan te sluiten bij een beleid van de belastingdirectie Gronin gen. Rietkerk merkt op dat bij het beleid van de belastingdirektie Groningen wel naar het vermogen van betrokkene wordt gekeken, het geen Opsterland bij de eigen maatregelen niet doet. IR. VROLIJK BU OPENING RAADHUIS LISSE: SSE „Gemeentehuis en en raadhuis, omdat het het is moet zijn van de hele ge- jenschap van Lisse en niet ^een voor de bestuurders. oeci t gebouw is door zijn ruimte "*?e' iltifunctioneel en bovendien d<* >dt het ruimte bij verdere a" e centralisatie van het bin- nlands bestuur vanuit Den Met deze woorden en onthulling van een kunst- >rk opende mr. M. Vrolijk, nmissaris van de koningin deze provincie, gistermid- g het nieuwe gemeentehuis mdan Lisse. Het omstreden mo- kocl rne gemeentehuis waarvoor oude gesloopt moest wor- en waarvoor de gemeente- I na jaren van verhitte de- tten uiteindelijk met vijf mmen tegen en elf voor een tol éfediet van 13,5 miljoen gul- uittrok. i vait als de commissaris spra- n gistermiddag ook vele an- reei t orgi n ei a head r deren in loffelijke bewoordin gen over het nieuwe gebouw. „Het is een gebouw van allure. Volmaakt in de omgeving en een genot om erin te werken", typeerde loco-burgemeester A. de Kort, burgemeester mr. R. Gerrits was door ziekte afwe zig, het gebouw. Namens de gehele gemeente raad en ook een beetje als lid van het dagelijks bestuur van het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek voerde CDA- fractievoorzitter H.A. Smith het woord. Hij haalde de ge schiedenis van de totstandko ming van het nieuwe gebouw, met alle discussies vandien, op. „De arbeidsomstandigheden van de ambtenaren moesten verbeterd worden. We hebben er uiteindelijk 13,5 miljoen gulden voor uitgetrokken, maar dankzij een strakke bud getbewaking hoefde er maar 12,3 miljoen te worden uitge geven. Éen verheugend feit is verder dat we een betrouwba re huurder hebben: Het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek. Het komt niet vaak voor dat je meteen al een huurder hebt in een nieuw ge bouw". Het nieuwe gemeentehuis staat vol met kunstwerken, veelal geschonken. Eén daar van is een reliëf van de konin gin dat door mevrouw Gevers Deynoot in Belgisch hardsteen is uitgespaard. Ten teken van de opening van het gebouw werd dat kunstwerk door mr. Vrolijk onthuld. Verder bevat het gebouw onder meer in de raadszaal twee fraaie geschil derde drieluiken, siert de leeuw van het gemeentewapen vier keer de glazen toegang van het gebouw en hangt er boven een enorm wandkleed dat is vervaardigd door de burgerij. Mr. Vrolijk en mevrouw Gevers Deynoot onder het reliëf van koningin Beatrix. !IDEN De algemene raad van het Energiebedrijf Rijnland ijgt binnenkort een voorstel voorgelegd om te stoppen met de nstuitkering aan de deelnemende gemeenten. t voorstel zit al lang in de pen. Formeel is de winstdelings- usule nog steeds van kracht maar in de praktijk wordt er en gebruik meer van gemaakt daar ook het energiebedrijf Srd getroffen door de economische recessie. Sinds 1980 zijn en winstuitkeringen meer gedaan. Daarvoor was de winstde- g een welkome aanvulling op de weinig florissante begroting eeran de gemeente Leiden. Deze ontving in de periode '76 - '79" er dan 11 miljoen gulden van het energiebedrijf. vinc*en b en w ^an Le'den de winstdeling een onterechte ik omdat op de levering van gas, water en elektriciteit „geen nst gemaakt behoord te worden". Dit werd dan ook in het col- totd ePr°gram vastgelegd. Het is de bedoeling dat de winst van fgiebedrijf in de algemene reserves worden gestort. Dit ;ngt tevens met zich mee dat uit dit reservepotje de schomme- gen in de elektriciteits- en gaStarieven opgevangen kunnen irden. conomisch wel en wee ,/<j Aan de Kanaalstraat 20 is het zaakadres gevestigd van de am- de 'ante handel in bloemen F. Overdevest. iij beschikking is de Fa. Van der Klugt Meubelen b.v., geves- I aan de Haarlemmerstraat 196/200 in staat van faillissement jïklaard. pr Aan de kantoorboekhandel Elvé aan de Nieuwe Rijn 83 is te- ïs een postagentschap verbonden. Iet pand Morsweg 10 (waarin eerder het project voor ex- agsverslaafden was ondergebracht) is beschikbaar gesteld aan i tweetal Turkse zelforganisaties. )e vestiging van „Mister Mind schoenreparatie" aan de Bree- aat/hoek Maarsmansteeg is verplaatst naar het warenhuis i Vroom en Dreesman. In de achtergebleven ruimte is thans eerder in het warenhuis gevestigde bloemenwinkel onderge- ,s5)e meubel winkel „Meubels van Toen" is onlangs verplaatst de Hogewoerd 11 naar de Hogewoerd 31 (eerder uitsluitend nruimte). v Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen van de Leidse Courant i _als nieuwe abonnee I Postcode/Plaats. Iaa, Betaald, i wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal 5 TOuur een luxe Parker balpen naar: rostcode/Plaats_ Telefoon Cll uur deze bon in open envelop -geen postzegel i plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, i -a 2500 VG Den Haag VOORSCHOTEN De raadscommissie van open bare werken in Voorscho ten heeft gisteravond be- sioten 36.000 gulden be schikbaar te stellen voor een onderzoek naar het autovrij maken van de Schoolstraat. Het onder zoek wordt uitgevoerd door het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf (C.I.M.K.). „Een onpartijdig onder zoek dus", volgens wet houder Van Leeuwen. De middenstand liet gister avond, bij monde van de heer De Lamar, echter dui delijk merken het allerminst eens te zijn met dit onder zoek. Volgens de winkeliers van het centrum bestaat er geen'enkele behoefte aan het autovrij maken, omdat de consumenten tegenwoordig hun auto voor de deur willen zetten. Het autovrij maken van deze straat zal daarom ten koste gaan van de onder nemers. Wanneer dat niet meer kan, blijven de klanten weg. Volgens de commissieleden is er dringend behoefte aan het veiliger maken van het centrum door onder meer het autoverkeer sterk te be perken, zo niet geheel te ver bieden. Voorts werd gecon stateerd dat de middenstand een gebrek heeft aan ver trouwen in de goede bedoe lingen van de gemeente. Vanuit de middenstand stel de de heer De Lamar daar om voor om opnieuw de commissie voor economische zaken in te stellen of om middenstandscommissie uit te breiden met enige raadsle den. De meerderheid van de commissie openbare werken voelde wel iets voor het uit breiden van de midden standscommissie met enige raadleden. Maar voorlopig komt er een soort wapenstil stand tussen gemeente en winkeliers tot na het onder zoek. VOORHOUT Drie dagen, vanaf vandaag, staat Voor hout in het teken van de na jaarsfeesten. Het programma is zeer gevarieerd. Hoogte punt is toch de Ronde van Voorhout op zaterdagmiddag met vooraf de huldiging van de nationaal kampioen 250 cc motorracen Peter van Dijk. Vanavond trekt allereerst vanaf acht uur de grote lam pionoptocht door de gemeen te vanaf de Herenstraat. Ver der zijn er vanavond nog een muzikale show op de Heren straat (negen uur), de ope ning van de kermis door bur gemeester Van de Wouw bij de Foreholtekantine (vijf voor negen), schietwedstrij den en bingo in restaurant Boerhaave (half tien) en vlot bruggen bij J. van Leeuwen (tien uur). Ook morgen is er van alles te doen, te beginnen met de kinderspelen op de Heren straat en schoolpleinen, 's Middags is er mastklimmen (half twee), tobbetje steken (half drie) en een Stoelen dans (half vijf) op de Heren straat. Behalve de autopuz- zelrit en de prestatie- en wedstrijdlopen is morgen avond de grote publiekstrek ker het vrachtwagenduwen vanaf negen uur op de He renstraat. De zaterdagmorgen staat vanaf tien uur in het teken van de kinderbraderie en de grote braderie en touwtrek ken op de Herenstraat, tonk- nuppelen in het Overbos, de ringrijderij met aangespan nen wagen voor het paro chiehuis (vier uur) en na tuurlijk het wielrennen. Om drie uur geeft Peter van Dijk het startschot voor de Ronde van Voorhout op de Heren straat bij de Rabobank. Later zullen de prijzen van de wie lerrondes in het parochiehuis worden uitgereikt. OM AFGEBRAND BINNENBAD TIJDELIJK TE VERVANGEN KATWIJK Wanneer de gemeenteraad akkoord gaat met een door de raad van beheer van het zwem bad ontwikkeld plan kan er in Katwijk rond half november weer overdekt worden gezwommen. Door het bestaande vijftig meter buitenbad te voor zien van een definitieve overkapping ontstaat een gigantische zwemhal die zowel in de winter als in de zomer uitstekend te ge bruiken is. De bevolking wordt hiermee op korte termijn een alternatief ge boden voor het afgebran de binnenbad terwijl de exploitatie van het buiten bad er in de komende ja ren, door een veel inten siever gebruik, stukken beter uit gaat zien. Volgens wethouder J. Berg man, die het plan gistermiddag als voorzitter van de raad van beheer van het zwembad toe lichtte in een gezamenlijke commissievergadering, is een snelle overkapping ook de eni- Een jeugdig bezoekertje aan de paardenmarkt, vermaakt zich kostelijk. VALKENBURG Het zag er allemaal niet zo best gis termorgen toen burgemeester N. van 't Wout van Valken burg zich naar de muziektent in het centrum van het dorp begaf om de 1039e paarden markt te openen. Op dat mo ment pakten de regenwolken zich samen boven het Rijn dorp en tijdens de speech van de burgemeester begon het reeds langzaam te druppelen. Toch mogefi ondanks het zachte regentje, de Valken burgers niet klagen over be langstelling. Er stonden niet alleen tachtig paarden aan de lijn maar er waren nog flink wat handelaren op komen dagen en het moet gezegd, met de handel viel het nog niet eens tegen. Oude Valkenburgers zochten hun familieleden weer eens op om wat „oude koeien" uit de sloot te halen. „De Terp" en „De Biertrom" deden bes te zaken want ook uit de om liggende gemeenten willen velen de „Valkenburgse mart" niet missen. Burgemeester Van 't Wout dook in zijn openingsspeech, zoals hij elk jaar doet in de historie. Hij vertelde een voorval uit 1855. Eén Zoeter- woudse grondeigenaar uit die tijd, genaamd Bentfort van Valkenburg, had bezwaren tegen een herziening van het belastingstelsel in Valken burg die het gemeentebe stuur had ingesteld. De vroe de vaderen hadden toen be sloten het staangeld voor de paardenmarkt af te schaffen. Bentfort die een aanmerke lijk aandeel uit de opbrengst ontving, kon dit besluit wei nig waarderen. Elf jaar later werd het staangeld weer in gevoerd. ge manier om 450.000 gulden van de exploitatieverzekering binnen te halen. Van die uit kering kan 360.000 gulden worden benut voor het aan brengen van de kap waarmee in totaal 1,3 miljoen gemoeid zal zijn. In financiële proble men zal de gemeente hiermee overigens niet komen, want voor het afgebrande binnen bad ontvangt men maar liefst '5,8 miljoen gulden terug. Het plan voor de definitieve over kapping voorziet in de plaat sing van vier meter hoge alu minium puien, voorzien van isolatieglas, rondom het bad waarop geïsoleerde stalen ge vel- en dakelementen worden aangebracht. Het dak bestaat uit een volledig inschuifbaar luchtkussen, wat echter pas in het voorjaar van 1984 is te le veren. Tot zolang wordt ge bruik gemaakt van pvc-golf- platen. Wethouder Bergman sprak gisteren van „de oplossing van de eeuw". Ook wanneer je be denkt dat men er met de over kapping feitelijk nog niet is. „In eerste instantie wel, na tuurlijk, maar later zullen er toch nog een aantal voorzie ningen moeten worden aange bracht. Ik denk aan een goede entree, een restaurant of iets dergelijks en natuurlijk een clubhuis voor de zwem- en po loclub." Wat tijdens de vergadering nauwelijks uit de verf kwam was of er naast het overkapte buitenbad nog een recreatie- bad moet worden gebouwd. Als het aan Bergman ligt wel. maar hij wilde de discussie voorlopig beperken tot de overkapping. Ook al vonden verschillende raadsleden dat het één onlosmakelijk verbon den is aan het ander. Overi gens zijn de financiële midde len voor een dergelijk recrea- tiebad met, vollgens Bergman, „de nodige toeters en bellen" wel aanwezig. Het uitgekeerde verzekeringsbedrag is toerei kend en de wethouder zei zelfs te hopen dat er na realisering van alle verlangens nog een bedrag van rond een miljoen zou overblijven." Het binnenbad was verzekerd voor een bedrag van acht mil joen gulden. Dit bedrag is niet volledig uitgekeerd omdat on der meer het ketelhuis volle dig gespaard is en ook het bas sin niet als volledig verwoest kan worden beschouwd. Er zal dan ook bij de sloop zeer voor zichtig te werk moeten wor den gegaan omdat dit bassin in een mogelijke nieuwe voorzie ning weer kan worden ge bruikt. Wanneer men even tueel overgaat tot de bouw van een recreatiebad, de raad had al een bedrag van 1,2 miljoen gevoteerd om het oude bin nenbad in deze zin te renove ren, dan zal dit bad in ieder geval één geheel gaan vormen met de overkapte buitenac commodatie. Plannen voor het recreatiebad kunnen in de ko mende maanden in alle rust worden ontwikkeld, aldus de heer Bergman, en dan nog heeft de raad alle bevoegdheid om al of niet met de plannen akkoord te gaan. LISSE Degenen die nog mee willen doen aan activiteiten bij de hard draverijfeesten, kunnen zich vanavond aanmelden in De Beurs aan de Ha ven. Van zeven tot negen uur zitten daar vereni gingsleden gereed om de namen te noteren voor bijvoorbeeld de auto-puz- zelrit, de viswedstrijd voor de jeugd en die voor zestig plussers, het sprietlopen, tobbetje steken, najaars bal, ponyrennen, film voor de jeugd, jazzmiddag en alle activiteiten die maandagavond 26 septem ber in heel veel zalen in Lisse plaatsvinden. Echter er zijn nog meer activi teiten op andere dagen waar voor men zich al kan aanmel den zoals de steprace, het tonknuppelen, de autoslalom en de grote viswedstrijd op donderdag 29 september. Eén van de nieuwe activiteiten die de harddraverijvereniging Lis se en omstreken op het pro gramma heeft vpor de komen de najaarsfeestweek is het zo genaamde bruglopen en het waterbobben. Eén en ander zal zich afspelen in het gemeente lijk zwembad De Lis op zater dag 24 september van elf tot een uur. Het waterbobben komt in principe erop neer dat de deel nemers en deelneemsters via de glijbaan in het zwembad, gezeten op een vlot, te water gaan en dat 'dan met dermate snelheid en richting dat een effect ontstaat zoals bij het kiezel werpen over het water oppervlak. Als men dat name lijk goed doet is de kans zeer groot dat de steen enkele ma len opstuitert voordat deze ten onder gaat. Dat gebeurt dan dus ook in De Lis, maar dan met het eigen lichaam in plaats van een steen. Aanslui tend aan dit stuiterende ge beuren zullen ook nog enige natte hindernissen genomen moeten worden, waaronder een lange loopbrug. De aan meldingen kunnen geschieden aan de kassa van het zwembad vanaf half elf op die dag. Nog een nieuw evenement in het zeer omvangrijke pro gramma van de harddraverij- vereniging is het populaire stijldansen, dat op maandag 26 september (spelletjesavond) wordt georganiseerd met me dewerking van de dansschool Humiel Castelein in de zaal van Welkom aan de Bond- straat. De toegangsprijs be draagt zeven gulden per paar, doch leden van de harddrave rijvereniging hebben een gul den korting. Die leden kunnen zich ook in laten schrijven op de voorinschrijfavond, van avond, en daarna alleen nog maar aan de zaal.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5