Waal wijst eisen Stationsweg van winkeliers de hand Vermoedelijk volgend jaar bouw nieuw politiebureau „Gifgrond onder geen beding in gashouder" CeidócGomiant fï\ /ERKEERSPROBLEEM DRIJFT WIG TUSSEN WD-PVDA COALITIE oze man ooit fiets oor autoruit Auto ramt NZH-bus ■/rachtwagen ramt verkeerslichten 3mroep Rijnland positief l naar ook angstig ontvangen Admiraalbrug krijgt toch hoogte van 2.50 meter BEWONERS WIJK GROENOORD: LIDEN DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 EIDEN Een boze fietser gooide af- elopen nacht om half twee zijn fiets oor de voorruit van een wagen die 'l vo sm kort daarvoor had aangereden. De mem i-jarige fietser reed op de Blauw- ding oortsbrug op de busbaan. Een auto vluci "hter hem reed ook op die strook en ol en ia^te *'etser aan achterkant. De oedende fietser gooide zijn fiets bo- 01 inop de voorkant van de wagen. Be- Pro8ilve een kapotte voorruit liep de wa it mo in van de 22-jarige Leidenaar ook ink wat deuken op. De fietser is aan houden wegens vernieling. idens it d< terujl hen del ij itsin, oegoi n in pun Uyl, at N aatsi vin n Ge ft zij et va /al d t bes Ver k ;ling ,ko! ii beM Voetganger geschept LEIDEN Een 14-jarige jon gen raakte gisteravond zwaar gewond toen hij door een auto werd geschept en 30 meter werd meegesleurd op de mo torkap. De jongen uit Sassen- heim stak om half tien de Wil lem de Zwijgerlaan over nadat hij een bezoek had gebracht aan de Leidato, die thans in de Groenoordhallen wordt ge houden. Een 24-jarige automo bilist kon hem niet meer ont wijken. Met een hersenschud ding, inwendig letsel en letsel aan de benen werd het slacht offer naar het AZL overge bracht. De politie zoekt getui gen van dit ongeval, telefoon nummer 149961. LEIDEN Een 25-jarige Ha genaar boorde zich gistermid dag met zijn wagen in een NZH-bus die hem geen voor rang verleende. De man reed omstreeks één uur met zijn auto op Valeriusstraat in de richting van de kruising met de Sweelincklaan. Op de krui sing gekomen, verleende een 36-jarige buschauffeur hem geen voorrang. De Hagenaar reed de deuren van de achter uitgang er finaal uit. De passa giers moesten hun reis met een andere bus voortzetten. Winnares Bianca, geflankeerd door Rowena Hoekstra en Jolanda Kruger, beiden uit Den Haag en eindigend op de tweede en de derde plek. Leidse werd Miss Voorburg VOORBURG De 20-jarige Bianca van der Mey uit Leiden is uitgeroepen tot Miss Voorburg 1983. Gedu rende het afgelopen weekeinde werd deze verkiezing gehouden tijdens een braderie in het centruqr. Bianca werd behalve de titel met sjerp, zilveren kroon en een forse bo kaal ook een week eind Londen voor twee personen rijker. „EIDEN De verkeers- wikkeling rondom de ationsweg is niet alleen komen. Waal acht het herroepen van de zeven maanden geleden inge- verkeersprobleem voerde verkeersmaatregel iar dreigt ook een poli- zelfs in strijd met het col- ek probleem te worden, legeprogram, isteravond werd duide- dat collegepartners yd A en VVD duidelijk ders denken over een •lossing voor de winke- ^ro' ïrs. De VVD wil met het ™er DA dat het beruchte ^(nks-af-verbod van het "tStationsplein in de rich- vapg Stationsweg tijdelijk ordt opgeheven. De ree partijen willen kij- keersmaatregelen op te schor. of dat enig soulaas jen ^un bezwaar t ovi iedt voor de teruglopen De winkeliers van Stationsweg en Steenstraat eisen dat de ge meente het links-af-verbod in trekt en de huidige rijrichting op de Tweede Binnenvest gracht omdraait. Zij stellen dat zij als gevolg van de in februa ri genomen maatregelen 15 tot 20 procent aan omzet hebben verloren. Op hun verzoek aan de Raad van State om de ver- bezwaarschrift wordt behandeld, werd afge- omzet van de winke- wezen. Vervolgens trokken de eder e unstiers aldaar. De PvdA is et de eigen wethouder Waal (ruimtelijke orde winkeliers bij de gemeente raad zo hard aan de bel dat deze besloot hen in een verga- dering van de raadscommissies niet van plan de ruimtelijke ordening en econo- Voorzitter W. Barning van het actiecomité betichtte de raad van „werkgelegenheids- en economische moord met voor bedachte rade" wanneer de maatregelen niet worden te ruggedraaid. „De werkgele genheid van 150 mensen is in gevaar", betoogde Barning: ,,'t Water staat ons aan de lip pen. Ons geduld is nu echt op". H. ten Have, medewerker van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) die het actiecomité bijstaat, legde uit waarom de maatregelen zulke desastrcuse gevolgen hebben. „Het win kelgebied rondom de Stations weg is niet zo erg sterk qua economische structuur. Het moet het hebben van passan ten, de winkels moeten gezien worden. Toen het verbod nog niet gold, kwamen er veel klanten uit Oegstgeest en de Bollenstreek. Dat is sinds fe bruari sterk teruggevallen", aldus Ten Have. aanleiding om de zaak te ver- De KNOV-man zei alle waar- anderen", aldus Van der Mo- dering voor de stadsvernieu- len. Ten Have meende echter dat de raadsleden zich niet en kel en alleen op de steekproef vast moesten pinnen. „Het is een gegeven dat er elf noodlij dende bedrijven zijn, daar moet een politiek antwoord op komen", aldus Ten Have. CDA-raadslid J. van Zijp was evenmin onduidelijk. „Wat let ons om de situatie terug te draaien om dan eens te kijken hoe het gaat", aldus Van Zijp. Zijn VVD-collega G. Bakker sloot zich daarbij aan. D'66 en PPR/PSP kozen de zijde van de PvdA. Wethouder Waal wees er op dat al eerder, bij de invoering van éénrichtingsverkeer in de konden de PvdA echter niet Steenstraat (1972), klachten overtuigen. Fractievoorzitster van omzetdaling van winke- M. van der Molen zei er niet liers waren geweest. „Deze van overtuigd te zijn dat er zijn inmiddels voorbij", aldus een relatie is tussen de daling Waal, die hieruit concludeerde van de omzet en de verkeers- dat het publiek enige tijd no- maatregelen. „Als die niet dig heeft om aan nieuwe ver- aangetoond wordt, zie ik geen keerssituaties te wennen. Zo wing in Leiden te hebben maar meende dat te weinig re kening was gehouden met de effecten van de stadsvernieu wing op het economisch func tioneren van de binnenstad. „Als deze beter in de gaten waren gehouden, had er tus sentijds nog ingegrepen kun nen worden", stelde Ten Have. Zijn conclusie luidde dat de verkeersmaatregelen opge schort moeten worden, han gende een diepgaand onder zoek. „De ondernemers heb ben wat ademruimte nodig, hoe dan ook", aldus Ten Have. De cijfers over de omzetdaling die het KNOV presenteerde kwam hij tot de conclusie dat „het voor een aantal bedrijven slechter is gaan lopen", maar dat de vraag is „of je dit oplost door nu weer verkeersmaatre gelen te gaan nemen". Hij meende dat sanering van en kele bedrijven of herverkave ling „misschien gaat het in andere omstandigheden beter" een betere oplossing was. De conclusie van de wethou der was dat, nu VVD en PvdA van mening verschillen, er een politiek probleem was ont staan. Echter, VVD en CDA beschikken niet over een meerderheid in de gemeehte- raad en wanneer de linkse partijen zich eensgezind achter de PvdA opstellen, krijgt Waal toch zijn zin. Rest slechts de vraag hoe hoog het menings verschil in het college opgevat zal gaan worden. B en w zul len er zich op beraden en op 28 september, op wederom een vergadering van beide com missies, uitsluitsel geven. Mm IIDEN Een 46-jarige vrachtwagenbestuurder ramde gistermiddag de overhangen- "15pverkeerslichten bij de kruising Willem de Zwijgerlaan en Gooimeerlaan. De man iderde om vier uur de kruising toen hij per ongeluk de hydraulische laadbak in wer- is hg stelde. Deze ging langzaam schuin de lucht in en maakte de vrachtwagen te fog voor de onderdoorgang bij de stoplichten. Door de harde klap met de lichten >og de bak van de vrachtwagen. De schade aan de verkeerslichteninstallatie is 16 oot. IIDEN De Werk- 'oep Leiden en omstre- ïn (WOL) wil binnen af- ;nbare tijd een aantal jperimentele, regionale |dio-programma's maken die via de kabel uitzen- a. Op deze wijze wil in de reactie van het ibliek peilen. Dit zei J. falenkamp, voorzitter in de WOL, gisteren tij- |ns een hoorzitting over nota 'Omroep Rijn- ïd'. Deze concept-nota Srd in juni van dit jaar >resenteerd. De reacties de nota variëerden gis- >en^k« ren van positief tot ang- )d, sta >ip ver deze nota komt de WOL tot u". 21 conclusie, dat een streek- 'rï'isn roep voor Leiden en omge- msig een haalbare zaak is. ca. Oe ze 'Omroep Rijnland' zou 19 leten ressorteren onder de l0r" inroep West', een regionale S22 ïroeP uit Den Haag, die Diutiofl m anderhalf jaar geleden Stent* i zendvergunning heeft *meril igevraagd. Deze samenwer- erberg *s n°di6- omdat er in 9 id-Holland maar twee zend- omroepen te verdelen zijn. De eerste machtiging is toegekend aan 'Radio Rijnmond', zodat Rijnland is aangewezen op 'Omroep West'. Deze heeft in middels toegezegd het initia tief van 'Radio Rijnland' te steunen. Volgens J. Walenkamp heeft de WOL al erg veel positieve reacties op de nota ontvangen. Hij zei dat ook al veel aanmel dingen binnen zijn van techni ci en journalisten, die op vrij willige basis aan het maken van programma's willen mee werken. Leidsch Dagblad-di recteur G. Koopman verklaar de angst te hebben voor de komst van een lokale omroep. „In de media-nota staat, dat kranten geen toegang mogen hebben tot de lokale omroep. Tevens zegt deze nota, dat fi nanciering van de lokale om roep door reclame niet is uit gesloten. Daarom zijn wij schichtig voor dit nieuwe me dium," aldus Koopman. Hij zei tevens, dat een lokale omroep niet alleen kan steunen op vrijwilligers, maar dat er ook professionele krachten nodig zijn. Volgens WOL-voorzitter Wa lenkamp zijn er inderdaad be roepskrachten nodig. „Ik denk vrijwilligers en beroepskrach ten". De voorzitter merkte op dat de eerste fase wordt ge start met vrijwilligers. Het geld voor de experimentele programma's moet komen van mensen die zich als lid van de omroep aanmelden. Tevens overweegt men aan de betrok ken gemeenten om een bijdra ge te vragen. In de concept-nota van de WOL staat, dat de kabelabon nees voor 60 cent per jaar één uur per dag naar lokale radio kunnen luisteren. In dit geval wordt uitgegaan van vrijwilli gers. De heer Kohlbeck, wet houder uit Oegstgeest, zei van mening te zijn dat dit bedrag veel te laag is. „Kun je mensen verplichten de programma's van de lokale omroep in hun kabelpakket te nemen9" vroeg hij zich af. „Als 90.000 kabel abonnees zelf mogen beslissen, dan denk ik dat veel mensen er geen zin in hebben extra te betalen", aldus Kohlbeck die zei dat de lokale omroep geen concurrent mag worden van de regionale dag- en week bladpers. Onder de ongeveer zestig aan wezigen bevonden zich ook di verse medewerkers van illega le radiostations en ex-tv-pira- IN WERKGELEGENHEIDSPROJECT LEIDEN Verwacht wordt dat in het vooijaar van 1984 begonnen kan worden met de bouw van een nieuw politiebu reau aan de Langegracht. Het overleg tussen de gemeente en het ministerie van Binnen landse Zaken verloopt voor spoedig alhoewel een definitie ve beslissing nog moet worden genomen. De bouw van het politiebureau zal plaats hebben in het kader van een werkge legenheidsproject en wordt zo doende mede gefinancierd door het ministerie van Socia le Zaken. Dit is ook de reden dat met de bouw eerder kan worden be gonnen dan werd verwacht. De bouw van een nieuw poli tiebureau kwam op het priori teitenlijstje van het ministerie niet voor. Minister K. Riet kerk van Binnenlandse Zaken liet in april van dit jaar, toen hij een bezoek bracht aan de Leidse politie, zelfs nog weten dat het nog jaren zou kunnen duren voordat met de bouw begonnen kan worden. Op het stadhuis rekent men er op dat direct na de voltooïng van de naastgelegen Digros- garage, de bouw aanvang kan nemen. Dit gebeurt dan ver moedelijk in maart volgend jaar. De bouw neemt twee jaar in beslag. Het nieuwe politie bureau gaat 21.6 miljoen gul den kosten. Een gedeelte van het gebouw wordt 'systeem bouw', aan de voorgevel wordt wat meer aandacht besteed omdat het valt in het 'be schermd stadsgezicht'. Het huidige politiebureau aan de Zonneveldstraat dateert uit 1927, de bouwkosten ervan be droegen nauwelijks twee ton. In de loop der jaren is het bu reau uitgebreid door allerlei verbouwingen en trok de poli tie ook in pandjes aan de Lan- gebrug en de Nieuwsteeg. Wat er met dit gebouw gaat gebeu ren wanneer de politie is ver huisd, is nog niet bekend. De gevel en het gedeelte daar vlak achter worden als monu ment beschouwd en zullen dus blijven bestaan. Over de toe komst van de rest van het ge bouw kan nog twee jaar nage dacht worden. De Psoriasis Patiëntenvereniging Den Haag en Omstreken houdt maandag 19 september een voorlichtingsbijeenkomst in de bibliotheek van het Diaconessenhuis aan de Hout laan, aanvang acht uur. Tijdens de bijeenkomst wordt ge sproken door mevr. Herfst, dermatologe bij het ziekenhuis over de behandeling van huidziekte psoriasis met lichtthe rapie. Concert Het genootschap Neder land-Israel geeft maandag 19 september een concert met Hebreeuwse en Jiddische liederen. Solisten zijn Herbert Sarfatij (zang) en Arie Peddemors (piano). Het concert, dat om acht uur be gint, wordt gegeven in de Vredekerk aan de Van Vol- lenhovenkade. Cursus toneelspelen De Stichting Kindertheater Pluisje geeft een cursus toneel spelen voor kinderen, waarbij nog plaatsen vrij zijn. De cursus wordt gegeven op donderdagmiddag van half vijf tot half zes voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. op dins dagmiddag van half vijf tot half zes voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar en op vrijdagavond van zeven tot acht uur voor de jeugd van 12 tot en met 16 jaar. De cursussen zijn in het wachtgebouwtje van de Morspoort. Eventuele verdere inlichtingen kan men krijgen bij kindertheater Pluisje tel. 211897. Reggae-avond In het Jongeren Centrum Stats, gevestigd in het Leids Volkshuis aan de Haarlemmerstraat 73, wordt morgen avond een reggae-avond gehouden. Er worden dan reg- gae-platen gedraaid en er zijn video-opnamen te zien. De zaal is open om negen uur. De entreeprijs bedraagt 2,50 gulden en daarmee is tevens één consumptie gratis te verkrijgen. LEIDEN De raadscommis sie ruimtelijke ordening heeft gisteravond besloten de Admi raalbrug over de Nieuwe Rijn 2.50 meter hoog te maken. De commissie kwam daarmee te gemoet aan de wensen van de watersporters. De Admiraalbrug is een fiets en voetgangersbrug die over de Nieuwe Rijn tussen De Waard en de Urechtse Veer moet komen te liggen. Het plan was aanvankelijk om de brug slechts 1.50 hoog te ma ken. Het zou een copie worden van de Rembrandtbrug, met twee bewegende delen. De ge ringe hoogte stuitte echter op .verzet van de watersporters en een kleine jachtwerf aan de Utrechtse Veer. Zij stelden dat de meeste van hun boten door deze geringe hoogte niet onder de brug door zouden kunnen varen waarmee zij afhankelijk zouden worden van de (niet altijd) aanwezige brugwachter. De commissie honoreerde deze bezwaren en stelde gister avond vast dat de brug hoger móest worden, hoewel de fiet sers daarmee wat meer ener gie moeten leveren om de brug over te komen. Daarmee waren echter niet alle bezwaren weggenomen. De bewoners van het Utrecht se Veer vinden dat hun straat te smal is om het verkeer, naar schatting dagelijks 1000 tot 1500 (brom)fietsers, te ver werken. De gemeente wil als compensatie voor de kinderen aan de overzijde van de brug een speelterreintje aanleggen hetgeen de bezwaren echter niet wegnam. De commissie wees deze bezwaren echter van de hand. De toekomstige brug gaat deel uit maken van een fijnmazig fietsroutenet dat is ontworpen. Het wordt de, fietsverbinding tussen Burge meesters/Professoren wijk en Leiderdorp. Economisch wel en wee Aan de Vrouwensteeg 18 is in een eerder leeggekomen be drijfsruimte de snackbar „Vrouwensteeg - VS" gevestigd. Het Trainingsbureau Helmich TIC is verplaatst van de Papier molen 98 naar de Evertsenstraat 99. Aan de Spilsteeg 17 is in een v.m. opslagruimte Huizinga Auto mobielrestauratie, carrosserieherstelbedrijf (eig. E. L. Huizinga) gevestigd. Het bedrijf van J. Labruyère, verr. van onderhoudswerken op het gebied van centr. verw. ketels en lasbedrijf, verplaatst van de Granaathof 17 naar de Jantina van Hornkade 19. LEIDEN De bewoners van de wijk Groenoord willen onder geen enkele voorwaarde dat de gif grond, afkomstig van het terrein onder de voorma lige gasfabriek, overge plaatst wordt naar een gashouder aan de Koning straat. Hiertegen zal wor den gevochten tot aan de Raad van State toe. „Des noods lassen we die oude gashouder dicht", was één van de suggesties die gis teravond gedaan werd op de buurtvergadering van de wijk Groenoord. Angst voor een concentratie van giftige dampen, ontstaan door opslag in de gashou der, eventueel explosiege vaar, verdere vervuiling monsters uit de Maresingel worden onderzocht. Uit onderzoeken verricht door Nederland Gifvrij, een onder deel van de Stichting Natuur en Milieu, zou zijn gebleken dat behalve een stuk grond aan de Langegracht ook het grondwater in de omgeving ernstig vervuild is. „Vooral in de buurt vap de Maresingel zou de concentratie wel eens erg hoog kunnen zijn", aldus woordvoerder van Nederland Gifvrij, Ferdi Hendriks. Aan bevolen werd in ieder geval maar niet te gaan vissen in de Maresingel. Uit een nader onderzoek zou verder kunnen blijken dat de giftige grond onder de voor malige gasfabriek volgens de richtlijnen van het ministerie al direct afgegraven had moet worden. De buurtbewoners verweten de gemeente grote laksheid, omdat ze zo lang en problemen met het heeft gewacht met het treffen vervoer van de grond wa- van, maatregelen. „Die grond jarenlang vervuild en de nen voor de bewoners om SSS'nTUf JETS ren de voornaamste rede- heel nadrukkelijk tegen het plan van de opslag te zijn. Behalve de stortvloed van be zwaarschriften, die de bewo- giftige grondwater inmiddels gebleven is", aldus een onge ruste bewoner. Volgens de woordvoerder van Nederland Gifvrij is niet na te gaan, hoe het grondwater ners zullen indienen, wordt stroomt. De wetenschap dat er ook de Inspecteur van de in bet water en de grond veel Enkele bewoners van „Groenoord" tijdens de soms emotionele vergadering. Volksgezondheid en de pro vincie op de hoogte gesteld van de problemen. Verder ei- kankerverwekkende stoffen zitten, ontlokte veel emotione le reacties. „Het EBR heeft 20 jaar, laten ze van dat bedrag maar een zuiveringsinstallatie neerzetten, die die grond weer helemaal schoon maakt. Dat is in Den Helder ook gebeurd. Dan heb je geen gezeul met die giftige rotzooi, met alle ge varen van dien", aldus een be- Behalve de mogelijke ver plaatsing van giftige grond naar de gashouder aan de Koningstraat, had de buurt tij dens de gisteravond gehouden vergadering nog een ander probleem te behandelen, na melijk de vervuiling van de de personen uit de buurt en uit de Merenwijk zouden door de stoffen van de vuilverbran ding de lucht in blaast, last hebben gekregen van hun slijmvliezen. Dit zou na her haalde klachten door enkele artsen zijn geconstateerd. De buurt Groenoord wil tegen de gang van zaken bij de vuilver branding actie ondernemen. Frank ter Beek van de Weten schapswinkel, stelde dat per uur ongeveer 15 kilo vliegas uit de pijp van de vuilverbran ding wordt gestoten. Een deel van dit vliegas zou het zeer schadelijke dioxine bevatten en verder zware metalen. Geopperd werd om alternatie ven in de verwerking van huisvuil en ander vuil een kans te geven. „Er ligt bij de provincie een aanvraag voor een nieuwe vergunning voor de vuilverbranding. Deze aan vraag ligt ter inzage en men kan daartegen bezwaren in dienen. Willen we alternatieve methoden om het vuil te ver werken, die niet schadelijk zijn voor de gezondheid, een kans geven dan moeten we hard optreden tegen de scha delijke huidige vuilverbran ding", aldus de woordvoerder van de Wetenschapswinkel, die de bewoners opriep veel bezwaarschriften in te dienen.' Gesteld werd voorts dat de vuilverbranding bijna aan ver vanging toe is. Een goede aan leiding om aandacht te vragen "«or nlMraMinvo mothlHpn

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3